501 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Créer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 0
Total : 2270

Actuellement :
Visiteur(s) : 501
Membre(s) : 0
Total :501

Administration

Derniers Visiteurs

cengiz-han : 1 jour, 38 min.25
SelimIII : 1 jour, 01h50:33
lalem : 2 jours
administrateu. : 5 jours
murat_erpuyan : 5 jours

Nétiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilité de ceux qui les ont postés dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera toléré dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - Tayyipland'dan...
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un échange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

Tayyipland'dan...
Aller à la page Précédente  1, 2, 3 ... 57, 58, 59, 60, 61  Suivante

Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 12 Juil 2023 13:06    Sujet du message: Répondre en citant

murat_erpuyan a écrit:
Citation:

Milyonlar diyerek, üç tane holdingi korumaya çalışan soytarılar!

Ali Karahasanoğlu,Akit - 09 Temmuz 2023

Söylediğim AK Parti öncesi yıllar..

“Kemer sıkma” denilince, hemen anlardık..

“Acı reçete” ifadesinin “acı”sını duyar duymaz, olayı çözerdik..

Fabrikatörler değil..

Kemeri sıkacak olanlar, hep vatandaş olurdu..

Acı reçetenin anlamı da, “Tüpgaza, şekere, ekmeğe zam geleceği” idi..

Şimdi aynı algıyı üretiyorlar..

“Vatandaşın kemerini sıkıyorlar, sıkılacak kemer kalmadı ki!”

Diye söze başlıyorlar

“İkinci adım, gece zamları” diyorlar..

“Kendim ettim, kendim buldum” manşeti ile algı üzerine algı üretiyorlar..

Holdinglerin sözcülüğünü yapan gazetede “İşte dün, milyonları şimşek gibi çarpan vergi zamları” başlığını okuduğumda..

Kendi kendime şöyle dedim:

“Haydi bakalım Ali.. Hodri meydan”..

Haberi aldım önüme.

Listeyi tek tek irdeleyeceğim..

Bakalım, “milyonların etkilendiği zamlar” nelermiş..

Listede ilk verdikleri ürün, “cep telefonu”!

Cep telefonunda ne olmuş, biliyor musunuz.

Ne olmuş da, “Geçim savaşı” veren milyonlar, “gül gibi sararıp soldum” şarkılarını sabahın ayazında söylemeye başlamışlar.

Fazla meraklandırmayalım..

Cep telefonunda; yurtdışından getirmeye kalktığınızda, kayıt ücreti artırılmış!

Hay sizin yurtdışından getirmeye kalktığınız cep telefonuna da, onun kayıt ücretine..

Milyonların derdi, yurtdışına çıkmayı da, oradan son model, ABD’lilerin bile ortalamasına baktığınızda büyük çoğunluğunun elinde olmayan bir cep telefonu alıp, getirip, onunla “saatlerce oyun oynayayım” derdi mi?

Bir avuç elit kesim, kendi dertlerini, milyonların derdi gibi satmaya kalkıyor..

Devam ediyorum, “milyonları ilgilendiren zamlar” diye tanıttıkları, geceyarısı zamlarını sizlere aktarmaya..

“Pasaport, noter, vize harçları”na da zam gelmiş..

10 yıl önce, umre ve hac için Mekke-Medine’ye gitmiştim..

10 yıldır yurtdışına çıkmıyorum..

Hayatımda bir eksiklik de hissetmiyorum..

Çıkmak isteyen varsa, “harcını ödesin” diyorum..

“Yılın 360 gününü yurtdışında geçiren hokkabazlardan alınan harçlar az bile” diyorum..

Yurtdışına çıkıyorsan..

Türkiye’nin dövizini harcıyorsan..

“Harcını da öde, kardeşim” diyorum.

Başka neye zam gelmiş?

ÖTV’ye..

Özellikle de, sigara ve alkoldeki ÖTV’ye..

Alkol ve sigaraya gelen zam üzerinden de, “milyonları yaktı” diyenler, aslında bir avuç sosyete ve genç yaşlarda kendisini ispat sadedinde sigara alışkanlığına sevk ettikleri bir avuç insanın üzerinden algı üretiyorlar..

Atlamayalım, şans oyunlarının vergisinde de artış olmuş.

Ben de, “Şans oyunları ile ilgili artışta katkısı olanların, elleri dert görmesin..” diyor, devam ediyorum..

“Belki üç kişi, belki beş kişi, yükselen vergiler sebebi ile o kumarı bırakırlar da, hem kendilerine, hem ailelerine bir katkıları olur..” diyorum..

Daha fazla uzatmadan, bitireyim..

Ben bekliyorum ki, eski yıllarda tüp ile formüle edilen, bugünlerde tüp karşılığı olarak günlük hayatta kullandığımız doğalgaza, elektriğe zam gelsin..

Her bir vatandaşın, evinde istisnasız kullandığı elektrik ve doğalgaz zamlanmış olsun.

Bakıyorum, sosyetenin sözcüsünde de..

Kemalistlerin cumhuriyetinde de..

Bu iki temel harcama çeşidine de bir zam gelmemiş..

Akaryakıtı söylemeyin. Kimse benzinciden benzin alıp, evinde yakmıyor.

Arabası olan da, kusura bakmasın..

Varsın zammına katlansın..

Dünkü tüp yerine geçen, gerek aydınlatma açısından elektrik, gerek mutfakta yemek pişirmek açısından doğalgaz..

Gazetelerin manşetinde verilen “zam haberleri listesi”nde yer almıyor..

O zaman, bunların ciyaklamalarının arkasında ne yatıyor?

Soralım ve devam edelim..

Eski yıllarda, “kemer sıkma” deyince, otomatikman zam gelen ikinci temel madde şeker idi..

Dünkü zamlanan ürünler listesinde şeker var mıydı?

Yok..

Şekere henüz bir zam gelmemiş..

Tam aksine, geçen yıl 25-30 tl aralığında olan şekerin kilosu, bugünlerde 23 TL’lerde..

Bırakın zammı, bir yıl önceki şişkinlik, giderilmiş.

İkinci temel üründe de zam yok ama..

Birilerinin sözcüleri, kıyameti kopartıyor..

“Acı reçete” ile formüle edilen temel ürünlerden üçüncüsü de, ekmek..

Peki dün zam geldiği belirtilen ürünler arasında ekmek var mıydı..

“İşte orda duvara tosladın Ali bey” diyeceksiniz.

Gerçekten de, sabah vakti baktığınız internet siteleri, televizyonlar ve bazı gazeteler, “Ekmek 8 TL oldu’ diyerek, haberleri yapmışlar bile.

Muhalefet gazeteleri, bir haftadır, ekmeği önce 10 TL’ye, sonra 7.5 TL’ye, sonra 8 TL’ye, günübirlik çıkarıp duruyorlar zaten..

Ama bir türlü, başaramamışlardı..

Sonunda büyük bir cesaretle, dün “8 TL oldu” müjdesini (!) vermişler..

Ama müjdenin (!) süresi pek uzun olmadı!

Öğleye doğru, İstanbul Valiliği açıklama yaptı..

“Ekmeğe zam gelmemiştir.. 200 gram ekmek, İstanbul’da 5 TL’den satılmaya devam etmektedir..”

Haydi bakalım şimdi, çıksın soytarılar, bize bu durumu açıklasınlar..

Vatandaşın mutfakta günlük kullandığı hangi ürüne zam geldi?

Doğalgaza mı, şekere mi, ekmeğe mi?

Hatta patlıcana mı, bibere mi, domatese mi?

Haa diyorsanız ki, holdinglerin kurumlar vergisi % 25’e çıktı..

“Hah şöyle.. Derdinizi söyleyin ki, cevabını da size verelim” derim..

Cevabım mı?

Dar gelirli insanların asgari ücretlerinden vergi alınmıyor..

Halkın yanındaki iktidar, böyle olur..

Kemer sıkılması gerekiyorsa, gıda ürünlerindeki KDV değil, kurumlar vergisi artırılır.. Milletin yanında iktidar, böyle olunur..

Anladınız mı, holdingleri kurtarmaya çalışırken, “milyonlar” ifadesini kullanarak, aklımızla alay eden, soytarılar..

https://www.yeniakit.com.tr/yazarlar/ali-karahasanoglu/milyonlar-diyerek-uc-tane-holdingi-korumaya-calisan-soytarilar-42548.html

Iktidarin kalemsoru zamlardan halkin zarar gormeyecegini, bir takim ayricalikli azinligin huzursuz oldugunu yazivermis.

Bu ayricaliklar nedir biliyor musunuz ?

Iyi bir cep telefonu sahip olmak

Yurtdisina çkabilmek

Arabasi olmak

Kalemsor 10 yildir yurtdisina çikmiyormus bunun da eksikligini hissetmiyormus. Belli oluyor hissetmedigi, dunyadaki basdonduren degisimden habersiz, basini topraga gommus kus misali...

Kendisi nokia 3600 kullaniyor herhalde. A be adam bugun "smartphone"suz yapamayacagin is mi kaldi. Cep telefonu luks olmus, ama ulke ilerliyor.

Yurtdisina çikmak bir luks, çikmazsin olur biter. Bak Kuzey koreliler çikmiyor da ölüyorlar mi? Ama Fransa'nin, Almanya'nin dar gelirli kesimleri artik butçelerine uygun oldugu için Turkiye'ye tatile geliyorlar. Geldikleri yerde 2 € çay içse kesesine dokunmaz ama artik ülke vatandasi gidipte 50-60 TL bir çay içemiyor oralarda.

Haa otomobilin var, zenginsin katlanacak vergilere, n'olmus. Halbuki kisi basina özel otomobil sayisi bir refah gostergesidir ve Türkiye bu alanda Romanya'nin, Bulgaristan'in çok gerisindedir.

Ne gam, alma lan araba sen de demek kolay.

Haa, alkollu içikilere yapilan zammi zaten konusmaya gerek, herkes onun gibi musluman olmasi gerektigi için zaten içmez, zamlardan etkilenmez, zaten içiyorsa da gebersin.Ya bana benzeyecek ya da geberecek.

Adam her nekadar duzgun bir Turkçe de kullanmiyorsa da yazip çizebildigine gore gazetede kosesi olduguna gore aptal olamaz. Iste zurnanin firt dedigi de bu, guya milyonlar zamlardan etkilenmeyecekmis.

Artirilan KDV'lerde en çok etkilenecek milyonlar; hani yazar olacak adam asgari ucretten vergi alinmiyor diye durumu kurtarmaya çalisiyor ya. O asgari ucretli KDV'yi sakir sakir odeyecek. Hem de artik, sabuna detejana % 8 degil % 20 odeyecek.

KDV en acimasiz vergidir. Kazanandan vergi toplayamayan iktidar KDV ile en fakirden vergi alir.

Fransa'da baskanlik seçimi sirasinda Macron ile LePen TV'de karsi karsiya geldiklerinde (Erdogan boyle medeni bir tartisma yapmaktan korktugu için yapmamistir) Le Pen akaryakita KDV indirimi savunurken Macron tasi gedigine koymus "olur mu oyle sey, siz ve ben akaryakitin vergisi verebilecek guçteyiz, niye biz bu vergiden muaf olalim, biz bu vergiden en çok zarar gorecek dar gelirlilere dogrudan yardim edecegiz" deyivermisti.

Madem bu gazeteci olacak adam asgari ucretten dem vuruyor, ki ulkede çalisanlarin buyuk çogunlugu asgari ucretli (bu oran AB'de % 10 lar civarinda) alsin eline bir kagit kalem, seçsin soyle 10 20 madde hesaplayiversin 1980'de 1990'da 2000'de 2010'da, 2020'de ve de 2023'de o maddelerden kaç tane kaç kilo alabiliyor simdi.

Hadi bakalim yayinlasin boyle bir istatistik, cesareti varsa...

Ama ne gam, kendisini fakirlestirene tapan insanlar var iken.

Haa son olaraka içki içmemekle musluman olunmuyor, musluman adam baskalarini kuçumsemez, alay etmez. Ama, bu, zamlardan yakinanlara "soytari" diyebilen bir musluman.

<
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 12 Juil 2023 13:09    Sujet du message: Répondre en citant

Iste Tayyipland :

Citation:

‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ davasında 14 yaşındaki çocuğa hapis cezası verildi!

‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ettiği iddiasıyla CİMER’e şikâyet edilen ortaokul öğrencisi 14 yaşındaki çocuğa beş ay hapis cezası verildi.

...

1075 ÇOCUĞA DAVA
“Cumhurbaşkanına hakaret” ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılanların sayısında da geçen yıl rekor kırıldı. Geçen yıl tam 16 bin 753 kişi hâkim karşısına çıkarıldı. “Cumhurbaşkanına hakaret”, “Devletin egemenlik alametlerini aşağılama”, “Türk Milletini”, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçundan 2022 yılında tam bin 75 çocuğa dava açıldı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/cumhurbaskanina-hakaret-davasinda-14-yasindaki-cocuga-hapis-cezasi-verildi-2098613

Mad
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 13 Juil 2023 17:42    Sujet du message: Répondre en citant

cengiz-han a écrit:
Atatürk :
"Ölülerden yardım istemek, uygar bir toplum için ayıptır. Var olan tarikatların amacı kendilerine bağlı olan kimseleri dünyevî ve manevî yaşamda mutluluğa eriştirmekten başka ne olabilir? Bugün bilimin, tekniğin, bütün kapsamıyla uygarlığın alevi karşısında filân veya falan şeyhin yol göstermesiyle maddî ve manevî mutluluk arayacak kadar ilkel insanların Türkiye topluluğunda varlığını asla kabul etmiyorum. Efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz. En doğru ve en gerçek tarikat, uygarlık tarikatıdır."
1925 (Atatürk'ün S.D.II, S. 215)
https://www.ataturkinkilaplari.com/ao/60/ataturk%E2%80%99un-tekkeler-ve-tarikatlar-ile-ilgili-sozleri-%E2%80%93-gorusleri.html

demisti...

2023 de Erdogan iktidari karsi devrimde basarili oldu ve memleketi seyhler, dervisler ve müritler memleketi yapti. Hem de Feto örneginden ders çikarmasi gerekirken.

Menzil cemaati 'şeyh' Abdülbaki Erol'un cenazesini gövde gösterisine dönüştürdü!
https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/menzil-cemaati-seyh-abdulbaki-erolun-cenazesini-govde-gosterisine-donusturdu-2098919

Bu da

Citation:

Menzil cemaatinin 'şeyh'i Abdülbaki Erol,öldü. Adıyaman'ın Kahta ilçesine bağlı Menzil köyünde toprağa verilen Erol’un cenazesine binlerce kişi katıldı. Türkiye’de cemaat ve tarikatların yükselişine ilişkin Cumhuriyet TV’ye konuşan akademisyen Fatih Yaşlı, “Türkiye’de rejim değişmiştir” açıklamasında bulundu.

görüsünü dogruluyor.
https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/seyh-abdulbaki-erolun-olumunun-ardindan-akademisyen-yaslidan-carpici-aciklama-turkiyede-rejim-degismistir-2098928

Citation:
Menzil cemaatinin merkezinin bulunduğu Kahta'daki köye giden bir yurttaş, müritlerin "şeyh"in tabağından kalan artıkları yemek için birbiriyle yarıştıklarını anlattı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/seyhin-artiklari-icin-birbiriyle-yaristilar-1772337

Bu kadar dinden uzaklasan bir kitleyi yaratabilen seyhler, sihlar tabii ki iktidara goz kirpabilirler, çunku artik yiyenler varlarini yoklarini seyhe verirken seyh varsillasir, holding CEO'su olur.

Şeyh' Abdülbaki Erol¨:

Surmesi makyaj degilmis Allah öyle yaratmis !!

Ve Erdogan, Babacan, Davutoglu hemen taziye mesajlari yayinladilar...

Evet karsi devrim basarili olmustur?

Seyhi için canini malini verecek kitle yaratilmis, ve o kitleyede kime oy vermesi gerektigi emredilmistir.

Ve bütün bunlar Islam kisvesi altinda yapilmaktadir.

Kaldi mi soylenecek soz?

SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 15 Juil 2023 11:32    Sujet du message: Répondre en citant

SelimIII a écrit:
Simdi bir arkadasimdan geldi, ciddi bir taniklik) ozelden yazildigi için dili de o ortama uygun).

Citation:

Son günlerde gündemde Menzil tarikatı var; liderleri ölmüş, dev kalabalıklı bir cenaze töreni yapmışlar…( dev kalabalık olmasının nedenlerinden biri, cumhuriyetçi laik vatanseverlere gözdağı vermek içinmiş, yani bizim mamamızı kesmeye kalkarsanız, bizde sizin ümüğünüzü kesmeye geliriz mesajı vermek içinmiş)…(sağlık bakanlığı komple Menzil tarikatının kontrolunda)…

Vefat sonrası, yerine kim geçecek kavgası başlamış, şimdilik 3 oğlunun herbirine Adıyaman kahta köyünde birer cami vermişler, ve de tabii en önemli kısmı ise herbir oğula “tövbecilik yetkisi” vermişler!!!
Ulan nedir bu tövbecilik, niye bu kadar önemli diye merakımı celbetti, bende sorup soruşturdum…

Meğersem “tövbecilik” yetkisi, günahlardan temizleme yetkisi imiş!!! Yani sen her türlü suçu işliyorsun, devletin paralarını çalıyorsun, kul hakkı yiyorsun, belkim 9 yaşında kızlar ile nikaha giriyorsun filan vesaire; sonra menzil tarikat merkezi kahta ya gidiyorsun, orada tarikat liderinin “tövbeleme” ayinine katılıyorsun; ayin sonrası “temizlenmiş arınmış günahı kalmamış” bir birey olarak hem bu dünyada huzura kavuşuyorsun, hem de tabii öbür dünyada cennetin kapısını aralıyorsun!!! (Aynen ortaçağda rahiplerin günahtan arındırma belgesi satmasının, bir çeşit 21. Yüzyıl versiyonu)

Ama tabii bu işlem bedava değil; tarikat liderine (şimdi ise 3 oğlundan birine) kişi başı minimum 1000 dolar ödüyorsun (tabii işlediğin haltların büyüklüğüne göre fiyat artıyormuş)…

Menzilciler merkez köyü Kahta ya gidiyorsun, orada “tövbecilik” ayinine katılmak istersen paranı ödüyorsun… Sonra tövbe etme ayini ip çekme törenine katılıyorsun… Seyh’in elinde uzun bir ipin ucu var; upuzun ipler var; sağ elini sol omuzuna koyup sol elin ile ipi çekiyorsun… tabii bu törende senin gibi günah işlemiş ama temizletmeye gelmiş yüzlerce adam var… Şeyh ipin başından çekiyor dualar ediyor; sen ipin öbür ucunda bir çeşit ip iletişimi halindesin… Sonra hop tören bitiyor, senin bütün işlediğin haltların günahı uçup gidiyor, tertemiz günahsız oluveriyorsun!!!

Tabii sonra köye kadar gitmiş iken, şeyhi ziyaret ediyorsun, tanışmaları ile yemeğe gidip “sağlık bakanlığından hangi yeni ihaleleri kapabilirim” diye onlar ile hasbihal ediyorsun, onlara yakakalık yapıyorsun… Sonra ver elini Kahta köyündeki süper lüks otellerden birinin lüks havuzu veya lüks odası vesaire…

Yani özetle bu tövbecilik yetkisi süper para kazandırdığı için, şimdilik 3 oğul arasında ayrımcılık yapmamışlar, herbirine kendi camisini kendi tövbecilik yetkisini vermişler…

Sonra da bir süre sonra herhalde, büyük ağalar yani sağlık bakanlığından en büyük ihaleleri kapan dedeler ağalar, herhalde aralarında oturup, baş şeyh hangi çocuk olacak onu seçeceklerdir…

Mad
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 16 Juil 2023 21:23    Sujet du message: Répondre en citant

TUIK denilen kurumu digerleri gibi islevinden çikardilar. Uydurma enflasyon sayilari yayinlatiyor, bunu baz alip maaslara zaman yapiyorlar.

Zaten vergiyi ancak ucretlilerden ve KDV den toplayabiliyorlar. Zam yaptik derken vergi matrahlarinin da en azindan enflasyona gore duzenlemedikleri için verdikleri zammi hemen geri aliyorlar.

Adamin maasi 10 binden 15 bine çikiyor bir ust vergi matrahina geçiyor, sozgelimi 10 binle %10 vergi oderken simdi %15 odemeye basliyor.

Akilli adamlar, nasil olsa karsilarinda hiç sesi çikmayan herseye razi 27 milyon seçmenleri var...

Twisted Evil
duygu
Admin
Admin

MessagePosté le: 19 Juil 2023 18:03    Sujet du message: Répondre en citant

Iste Tayyipland'da üniversitelerin hali:

Bir mezun kadin gokkusagi bayragi açti diye bildiri yayinlarken açilan bayraga "paçavra" diyebilecek kadar acizlik içinde bir ünversite yönetimi...

Citation:
Uşak Üniversitesi LGBTİ+ bayrağına 'paçavra' dedi, bayrağı açan öğrenci hakkında resmî işlem başlattı

https://t24.com.tr/video/usak-universitesi-lgbti-bayragina-pacavra-dedi-bayragi-acan-ogrenci-hakkinda-resmi-islem-baslatti,55246

murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 25 Juil 2023 15:29    Sujet du message: Répondre en citant

Dünya sampiyonu Erdogan'in yonettigi ülke, bosuna mi "dünya bizi kiskaniyor" diyorlar !!!

Ekim 2022 de gida enflasyonunda sadece 4. olabilmisiz dunyada, ama bizi geçen ülkelere bakinca önemli degil diyebiliriz !

https://intellivoire.net/prix-alimentaires-les-10-pays-ayant-la-plus-forte-inflation/

Ama asil basari Haziran 2023 de, tüm Avrupa'ya fark atmisiz !

Tabii ki Erdogan 27 milyon oy alacak ! Böyle bir tablo nerede var ?

<
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 29 Juil 2023 3:52    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:
TRT'de Arap alfabesi.. ADD Başkanı Hüsnü Bozkurt: Harf Devrimi hedef alınıyor

TRT’nin çevrimiçi platformu Tabii’de yayımlanan dizide, Türkoloji eğitimi alan gencin “Doğrusu bu” denilerek adını Arap alfabesiyle yazması istendi. ADD Başkanı Hüsnü Bozkurt, “Harf Devrimi’ne aykırı. TRT suç işliyor” dedi
.

https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/trtde-arap-alfabesi-add-baskani-husnu-bozkurt-harf-devrimi-hedef-aliniyor-2103531

Evil or Very Mad
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 29 Juil 2023 3:54    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:

Merkez Bankası'nın raporu: 'Asgari'de eşitlendik!

AKP iktidarı uyguladığı politikalarla çalışanları yoksullukta eşitledi. Sektörlere göre asgari ücretle çalışanların yüzdelik oranı şöyle: Genel sanayide 50.4, giyimde 70, gıdada 67.1, turizmde 73, inşaatta 71.4. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu “Çalışanı yoksullukta eşitleyen politika izliyorlar” derken Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, bu durumun vasıflı eğitim almayı caydıracağını vurguladı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/ekonomi/merkez-bankasinin-raporu-asgaride-esitlendik-2103505

Evil or Very Mad
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 01 Aoû 2023 2:46    Sujet du message: Répondre en citant

Fakirden alip zengine veren (daha dogrusu kendi zenginini yaratan Erdogan iktidarinda tabii ki fakirle zengin arasindaki fark açilir.

Ortada 100 liralik bir pasta olsa, 2022 de bu pastanin 67,70 lirasini en zengin 10 kisi paylasirken geriye kalan 32,3 lirayi 90 kisi bölüsürken 2018 de 90 kisiiye kalan para 18,80 lirayken en zengin 10 kisi 81,20 lirayi alip goturuyor.

Eh 2018'den bu yana ekonomi tepe taklak gittigine göre bu tablo çok daha acimasiz hale geliyor. Tahminin 90 kisi 10 lira kalirken en zengin 10 kisi 90 lirayi alip goturuyor...

Daha detayli bilgi için

Citation:

İnşaata dayalı büyüme modeli ve servet dağılımı adaletsizliği

Türkiye’de AKP iktidarı altındaki 17 yılda servet üretiminin çok büyük oranda gayrimenkul üzerinden gerçekleştiğini göz önünde bulundurursak Türkiye’deki servet üretiminin de servet dağılımındaki eşitsizliğin de en büyük kaynağının gayrimenkul olduğunu söyleyebiliriz

https://lurl.fr/YlUJ

<
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 05 Sep 2023 13:18    Sujet du message: Répondre en citant

Voleybolde kizlarin Avrupa sampiyonu olmasindan sonra kin kusma devam ediyor.

Citation:

Canlı yayında gerginlik! Milli sporcuları hedef alan AKP'li Hacı Yakışıklı'ya 'tokat' gibi yanıt: Boş Yapma Hacı

Yandaş gazeteci Hacı Yakışıklı milli voleybolcuları hedef alınca canlı yayında gergin anlar yaşandı. Duruma tepki gösteren Barış Yarkadaş, Yakışıklı'ya yönelik olarak "Boş Yapma Hacı" ifadelerini kullandı.

videosu da var :

https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/canli-yayinda-gerginlik-milli-sporculari-hedef-alan-akpli-haci-yakisikliya-tokat-gibi-yanit-bos-yapma-haci-2116003

Sirbistan bizim deyip "Fes"e atilan simaçtan gocunan bilgisiz, gorgusuz, ne idugu belirsiz biri TV'ye çikmis konusuyor.

Buradaki fes "keske Yunan kazansaydi" diyeni ya da "Fransizlar zamaninda Hatay'da ezan arapca okunuyordu" diyen din kisvesi altinda politika yapani temsil ediyor olmasin ?

Twisted Evil
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 05 Sep 2023 13:21    Sujet du message: Répondre en citant

22 yilda bir ülke nasil mahvedilire bir ornek de sanattan !

Citation:

Gericiler istedi, Feshane'deki 'Ortadan başlamak' sergisine soruşturma açıldı

Yesevi Alperenler Teşkilatı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Mican'ın şikayeti üzerine, Artİstanbul Feshane'deki "Ortadan Başlamak" isimli sergisi ile ilgili "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme veya aşağılama" suçundan soruşturma açıldı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/gericiler-istedi-feshanedeki-ortadan-baslamak-sergisine-sorusturma-acildi-2116133

Sergilere sorusturma açiliyor, konserler, festivaller iptal ediliyor...

Iste Tayyipland.

Twisted Evil
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 09 Sep 2023 12:41    Sujet du message: Répondre en citant

Istanbul sokaklarinda mafyalar çatisiyor, hatta polise bile ates açiyor...

Iste Tayyipland :

Citation:

Avrupa polisi: Türkiye suçlulara vatandaşlık vererek çetelerin ‘güvenli limanı’ oldu

Farklı ülkelerden uyuşturucu kaçakçılarının ve suçluların Türkiye’den vatandaşlık satın alarak adaletten kaçtığı yönündeki endişeler büyüyor. Belçika emniyetinden bir yetkili, "Türkiye'de herkesin neredeyse bir gecede para verip vatandaş olmasıyla ilgili artan endişeler var" dedi.

ünyanın farklı ülkelerinden çok sayıda uyuşturucu kaçakçısının “Türkiye'den vatandaşlık satın alarak” yargılanmaktan kaçtığı haberleri gündemdeki yerini korurken ABD merkezli Vice News sitesi dikkat çeken bir haber yayınladı.
Remaining Time -1:30

“Türkiye kokain kaçakçılarını barındırdığı yönünde yeni suçlamalarla karşı karşıya” başlıklı haberde, Avrupa emniyetinin de Türkiye’nin uyuşturucu kaçakçılarının iadesi taleplerini reddettiğini doğruladığı aktarıldı. Yazıda, Türkiye’nin altın vize politikasıyla aranan suçluların adaletten kaçmasını kolaylaştırdığına yönelik endişelerin arttığı ifade edildi.

‘BİR GECEDE VATANDAŞLIK’

Avrupa polisi, Belçika’nın uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla iadesini istediği Bosnalı Sani al Murdaa ve ​​Arnavutluk’tan Fljamur Sinanaj’ın iade talebinin Türkiye tarafından reddedildiğini bildirdi. Tonlarca kokain kaçırmakla suçlanan bu iki kişinin Türkiye’den vatandaşlık satın aldığı belirtilirken Avrupalı yetkililer Türkiye’nin çeteler için “güvenli liman” haline geldiğini vurguladı.

İki kaçakçının Belçika’nın tutuklama emri çıkarması sonrası Türkiye’ye kaçıp 500 biner dolara Türk vatandaşlığı satın aldığı kaydedildi.

Belçika emniyetinden bir yetkili, “Birleşik Arap Emirlikleri uzun süredir kokain kaçakçısı şüphelilerini adalet önüne çıkarma konusunda ciddi bir sorun ama Türkiye’nin Altın Vize politikaları sonucu herkesin neredeyse bir gecede para verip vatandaş olmasıyla ilgili de artan endişeler var. Ayrıca Türkiye vatandaşlarının iadesini reddediyor” dedi.

Vice News, suçluların tutuklanmaktan kaçmak için Türk vatandaşlığı aldığı haberlerinin daha önce de gündeme geldiğine dikkat çekti. Vice News’in geçen sene yayınladığı, Türkiye’nin yatırım yapanlara ve ülkede mülk satın alanlara vatandaşlık vererek uluslararası suç çetelerinin yargılanmaktan kaçmasını sağladığı haberi de gündem olmuş ve tartışma yaratmıştı.

https://www.sozcu.com.tr/2023/dunya/avrupa-polisi-turkiye-suclulara-vatandaslik-vererek-cetelerin-guvenli-limani-oldu-7794322/?utm_source=ilgili_haber&utm_medium=free&utm_campaign=ilgilihaber

Twisted Evil
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 27 Sep 2023 11:59    Sujet du message: Répondre en citant

Diline saglij Fatih Altayli...

(bizdensin)
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 27 Sep 2023 17:08    Sujet du message: Répondre en citant

Zengin dostu Erdogan iktidarinin halki nasil fakirlestirdigine bir kanit daha :

https://www.sozcu.com.tr/2023/ekonomi/iso-500de-bolusum-soku-7814178/
Gelir yaratiminda maaslarin payi nasil erimis görün.

https://www.sozcu.com.tr/2023/ekonomi/iso-500de-bolusum-soku-7814178/

Ama nas diye diye yaratiklari algiyla fakirlesenlerin en fakirleri oylarini vermekten geri durmuyorlar.

Bu arada orta sinif yok oluyor, o da zaten bu iktidarin isine geliyor cunku o orta sinif kendisine oy vermiyor...

<
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Aller à la page Précédente  1, 2, 3 ... 57, 58, 59, 60, 61  Suivante
Page 58 sur 61

Sauter vers: