281 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Créer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 0
Total : 2270

Actuellement :
Visiteur(s) : 281
Membre(s) : 0
Total :281

Administration

Derniers Visiteurs

administrateu. : 14h45:46
murat_erpuyan : 14h48:10
SelimIII : 1 jour, 04h12:42
Salih_Bozok : 3 jours
cengiz-han : 3 jours

Nétiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilité de ceux qui les ont postés dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera toléré dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - Türkler Nasil Müslüman Oldu?
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un échange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

Türkler Nasil Müslüman Oldu?

Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
Turquiste
Novice
Novice

MessagePosté le: 17 Avr 2014 14:38    Sujet du message: Türkler Nasil Müslüman Oldu? Répondre en citant

Yaptigim bir izletidir.. Araplarin Türk katliamlari sonrasinda Cengiz Kagan'in intikam hevesiyle ilgilidir:

https://www.youtube.com/watch?v=QMiAyouHyp8

Bu da bir arkadasimin düzenleyip, derleyip yayina koydugu baska bir izletidir:

https://www.youtube.com/watch?v=5b3cGY8v_HQ
“Fuat Bey! Karlı Tanrı dağlarının önünde elinde meş’ale tutan bir bozkurt olsun, bu meşale genç Türkiye Cumhuriyeti’nin ilminin ifadesi olsun. Ergenekon’dan çıkmamızda kılavuz olan Bozkurt Türklüğün Anadolu topraklarındaki yeni devletinin kuruluşunu ifade etsin”

ATATÜRK (1924)
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 18 Avr 2014 1:07    Sujet du message: Répondre en citant

Yine klise laflarla çarpitilmak ve kin ile nefret yaymak için ne idugu belirsiz biri tarafindan yapilmis videolar...

Haa sahi ben Mongol (Mogol) degil miyim?

Cengiz Han'in mogol oldugu "Turklere karsi yayilmaya çalisilan uluslararasi bir yalan mi"?

Neyse Turquiste ile fazla ugrasmayalim, bir deli kuyuya tas atmis 40 akilli çikaramamis sozunu andiriyor.
narine
Spammer
Spammer

MessagePosté le: 18 Avr 2014 2:10    Sujet du message: Répondre en citant

cengiz-han a écrit:
bir deli kuyuya tas atmis 40 akilli çikaramamis sozunu andiriyor.

Deli tasi atmissa atmis da, 40 akilli neden tasi çikartmak istemisler !? Laughing

Laughing Exclamation

Ben sorayim diye de mi !?? Exclamation Idea
MRay57
Newbie
Newbie

MessagePosté le: 19 Avr 2014 21:55    Sujet du message: Répondre en citant

cengiz-han a écrit:
Yine klise laflarla çarpitilmak ve kin ile nefret yaymak için ne idugu belirsiz biri tarafindan yapilmis videolar...

Haa sahi ben Mongol (Mogol) degil miyim?

Cengiz Han'in mogol oldugu "Turklere karsi yayilmaya çalisilan uluslararasi bir yalan mi"?

Neyse Turquiste ile fazla ugrasmayalim, bir deli kuyuya tas atmis 40 akilli çikaramamis sozunu andiriyor.

Videonun ne üzerine kuruldugu ne kadar belirsiz ise, sizinde bu alayci mesajini bir o kadar yersiz ve bostur kusura bakmayin.
Kendi açimdan yaptigim arastirmalara göre bir 40.000 Türk'ün kiliçtan gerçirildigi bir "Talkan Katliami" ndan bahsediliyor.
Bunu dogru mu degil mi bilmiyorum tabiki.
Dogru olsa hiç sasirmam zaten.

Yapilan paylasimi bu kadar kolayca assagilamak, kisiyi hor görmek gerçekten hos bir sey degil.
Cuneytbelmondo
Spammer
Spammer

MessagePosté le: 19 Avr 2014 22:58    Sujet du message: Répondre en citant

Bu Talkan ve Curcur katliamlar konusunda bir kaç yazi okudum internette, ama ciddi arastirma izi yok sanirim. Kaynaklari da incelemek zor. Bence bu konuda tarihçilerin tarafli baskilari olabilir. Benim için de dogruysa sasirtici olmaz, zaten genellikle bir toplum savas kaybedince, yeni gelenler onlara dinlerini ve görüslerini empoze ederler. Hiç bir zaman her bir toplumun gönülle bir inanci kabul etmelerine pek inanmam.
MRay57
Newbie
Newbie

MessagePosté le: 19 Avr 2014 23:03    Sujet du message: Répondre en citant

Fakat bu "katliamlarin' Türkelrin Islam ile tanismasiyla bagdastirildigini simdi farkettim. Cok ciddi bir spekülasyon olduguna inaniyorum.
Hangi kitaba bakarsaniz Göktürk lerin dininin zaten Islam'a çok benzeyen bir din oldugu ve bu sayede Türklerin Islam'i çok kolayca kabul ettigi anlatilir.
Gayet mantiga uygun.

Yeryüzünde hangi güç Türklere zorla birsey yaptirabilmis ki tarihte ? Bunun somut bir örnegi varmi sanmiyorum.

Bu spekülasyonlarin tercümesi "Türkler Araplara boyun egdi, bu yüzden müslüman oldu" anlamina gelir.
Mantiksiz.
MRay57
Newbie
Newbie

MessagePosté le: 19 Avr 2014 23:04    Sujet du message: Répondre en citant

Cuneytbelmondo a écrit:
Bu Talkan ve Curcur katliamlar konusunda bir kaç yazi okudum internette, ama ciddi arastirma izi yok sanirim. Kaynaklari da incelemek zor. Bence bu konuda tarihçilerin tarafli baskilari olabilir. Benim için de dogruysa sasirtici olmaz, zaten genellikle bir toplum savas kaybedince, yeni gelenler onlara dinlerini ve görüslerini empoze ederler. Hiç bir zaman her bir toplumun gönülle bir inanci kabul etmelerine pek inanmam.

Araplar neredeyse 1000 yil Türkler tarafindan yönetilmedi ? Kim kime neyi empoze ediyor ?
Cuneytbelmondo
Spammer
Spammer

MessagePosté le: 19 Avr 2014 23:16    Sujet du message: Répondre en citant

Talas savasi çinliler ve araplar arasinda olmustur, ama iki taraftada ordularin çogu türk kabilelerden olusmustur. Bu nedenden araplar tarafinda daha erken müslüman olan türk kabileler tespit edilmis kanitidir.
Müslümanlar savasi kazandiktan sonra, büyük çapta islamiyete geçenler olmustur, zorla mi gönülle mi? Bunu bilmek zor. O yillar civarinda baska savaslar olmustu araplar, Horasan bölgesinde güçlerine güç katmak amaciyla baskilarini arttirmislardi, Talkan ve Curcur savaslari tarihçiler tarafindan resmi kayitlara geçmemistir, sanirim konunun hassassiyetidir.
Yoksa türkler, araplar tarafindan magluba ugramis mi? Hiç umurumda degil.
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 21 Avr 2014 1:14    Sujet du message: Répondre en citant

Konu hakkinda ben de bazi makale ve kitaplar okumustum zamaninda.

Ancak çok detaya inmeden ve polemige yatkin konuda iki noktaya dikkat etmek lazim.

- Araplarin yayilmaci doneminde tabii ki katliamlar olmus, savaslarda yenik dusenler o çagin geçerli degerlerince kiliçtan geçirilmistir. Ol nedenle Islamla Araplar yayilmaci doneminde karsilan Turk kavimlerinin surtusme yasamamasi kaçinilmaz.

- Ancak Türk kavimlerin Araplarla karsilasip Islam'i tanimalari da Islam medeniyetinin zirve yaptigi donemlere rastlar. Bu durumda, daha iyisini bulduklarinda eski dusunce, yaratma, yurutme alisganliklari rahatca birakip yeniyi benimseyen (adopté eden) Turklerin buyuk çogunlugunun Islam'i kendi rizalariyla seçmeleri de hiç yadsinacak bir olgu degil.

Benim, yeterli olmasa da, bu konuda bilgilerimden olusturdugum yorumum bu.
MRay57
Newbie
Newbie

MessagePosté le: 22 Avr 2014 21:21    Sujet du message: Répondre en citant

murat_erpuyan a écrit:
Konu hakkinda ben de bazi makale ve kitaplar okumustum zamaninda.

Ancak çok detaya inmeden ve polemige yatkin konuda iki noktaya dikkat etmek lazim.

- Araplarin yayilmaci doneminde tabii ki katliamlar olmus, savaslarda yenik dusenler o çagin geçerli degerlerince kiliçtan geçirilmistir. Ol nedenle Islamla Araplar yayilmaci doneminde karsilan Turk kavimlerinin surtusme yasamamasi kaçinilmaz.

- Ancak Türk kavimlerin Araplarla karsilasip Islam'i tanimalari da Islam medeniyetinin zirve yaptigi donemlere rastlar. Bu durumda, daha iyisini bulduklarinda eski dusunce, yaratma, yurutme alisganliklari rahatca birakip yeniyi benimseyen (adopté eden) Turklerin buyuk çogunlugunun Islam'i kendi rizalariyla seçmeleri de hiç yadsinacak bir olgu degil.

Benim, yeterli olmasa da, bu konuda bilgilerimden olusturdugum yorumum bu.

Cok güzel bir yorum olmus, gayet mantikli...
Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 23 Avr 2014 2:40    Sujet du message: Répondre en citant

Keske olmasalarmis be!!! Oldular da iyi b.k mu oldu? demek geliyor içmden!!!!!

C'est un état d'humeur à interpréter librement, par qui veut, compte tenu de ma liberté de propos!!!!!!
MRay57
Newbie
Newbie

MessagePosté le: 23 Avr 2014 2:45    Sujet du message: Répondre en citant

Raskolnikoff a écrit:

C'est un état d'humeur à interpréter librement, par qui veut, compte tenu de ma liberté de propos!!!!!!

Dediginiz gibi yi bk. olmasada iyi oldu emin olun Smile
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 24 Avr 2014 22:40    Sujet du message: Répondre en citant

Raskolnikoff a écrit:

Fransizcadaki « Jeter le bébé avec l'eau du bain » aklima geldi. Burada bir arkadasin da dediigi gibi Türkiye'de 20 milyonu askin musluman oldugu ifade eden kisinin Islam'in en buyuk gunahlarindan olan yalan, iftira, hirsizlik, yolsuzluklari gormezden geldiler diye muslumanlikta vazgeçmek de gerçekci bir yaklasim degil.

Onemli olan sekilci muslumanlik gosterilerinin aslinda insanlari Tanri'dan uzaklastirdigini anlamak ve anlatabilmek.

Ne yazik Hristiyanlik da, Muslumanlik da zaman zaman yanlis yorumlanabiliyor.
MRay57
Newbie
Newbie

MessagePosté le: 24 Avr 2014 23:10    Sujet du message: Répondre en citant

murat_erpuyan a écrit:
Raskolnikoff a écrit:

Fransizcadaki « Jeter le bébé avec l'eau du bain » aklima geldi. Burada bir arkadasin da dediigi gibi Türkiye'de 20 milyonu askin musluman oldugu ifade eden kisinin Islam'in en buyuk gunahlarindan olan yalan, iftira, hirsizlik, yolsuzluklari gormezden geldiler diye muslumanlikta vazgeçmek de gerçekci bir yaklasim degil.

Onemli olan sekilci muslumanlik gosterilerinin aslinda insanlari Tanri'dan uzaklastirdigini anlamak ve anlatabilmek.

Haklisiniz. Bu güne kadar aslinda hep sayisiz tarikatlar kendi görüslerine göre hatta bana göre kasitli ayrisma ötekilestirme yapmak ve bu sayesede kendi kadrosunu büyütmek için farkli farkli yorumlar getiriyordular.

Fakat günümüzde Recep Tayyip Erdogan tabir caizse çok yeni bir sey yaratti, siyasi-tarikatçilik denilebilir buna. Elindeki siyasi gücü kullanip kendine "siyasete göre islam" yapiyor, ve kendine karsi olanlari bu "ideal müslümanlik" tan dislayan bir algi olusturuyor.

En kisa zamanda milletimizin ve Devletimizin bu saçmaliklara son vermesi lazim. Insanlara yasaklar koyup zorlamalar dayatip dini ögertmek yerine daha sicak daha barisçil dha güzel dil ile anlatilirsa hem vicdanlar huzur bulur hemde dinini ögrenmek isteyen amacina ulasir.

Bizim kültürümüz gerçekten bir hosgörü kültürü oldugunu düsünüyorum, bunu bize unutturmak mi istiyorlar acaba ?
Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 25 Avr 2014 5:10    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:
Bizim kültürümüz
'den neyi kastediyorsunuz anlamiyorum MRay.....

Benim benimsedigim kültür, aydinlanmaci bati kültürü..... lailklik.....bilimsellik......15-16 yaslarimda ateist oldum ve o dönemden bu yana, moruklamis olsam da, benligimdeki arkaik, dinden esinlenen ögelerden arinmaya çabaliyorum, her zaman kolay olmuyor, kimileri bilinçaltimiza sizmis.....

Murat bey kardesimiz de söyle yazmis:

Citation:

Ben burada yanlis yorumlanacak bir sey görmüyorum. Tüm dinler zaten safsata ve yalan üzerine kurulu ve en baslica yalan da insanlari yalan vaadlerle dolandirmak, öteki dünya, cennet, cehennem, göge çikan peygamberler, gökten, gaipten zembille inen dogmalar vs.....

Atatürk ne demis : "Biz ilhamlarimizi gökten indigi farzedilen kitaplardan, gaipten degil, ilimden, hayatin içinden aliyoruz" demis ve çok iyi demis......

Bütün ideolojiler gibi, dinler de gerçegin çarpitilmis ifadeleridir . Inanan inanir, kendi bilecekleri seydir, demokratik, laik bir düzende de inanana ve inanmayana karisilmaz. Ama ne idügü belirsiz inançlar ardinda menfaat sebekeleri bunlari emellerine araç olarak kullanirsa dur denmelidir.

Yukardaki ifadem biraz, hafif yollu provokasyondu, katilimcilari gaza getirip fikir beyaninda bulunmalari için..... Ama türkler, islami degil de museviligi veya hiristiyanligi kabul etmis olsalar yine ayni seyi yazardim.....

Gagavuzlar ortodoks hiristiyan oldu da ne "b.k" oldu? Moldova'da b.k içinde yüzmüyorlar mi.

Hazar türkleri musevi oldu, sonra selefleri, Hitler tarafindan semit irk sanilip katledildi.....

Eger "aydinlanma" ve "reform" hareketleri olmasaydi, Bati toplumlari da, engizisyondan çikip evrilmeyecek, günümüzdeki iktisadi ve sosyal düzeye gelmiyeceklerdi.

Atatürk'e sormuslar "laiklik ne demektir?" diye, cevabi su olmus ; "adam olmaktir!"..

Iste bu kadar........

P.S...
Gecikmeli okudum, MRay'in su söylemini:

Citation:

Yeryüzünde hangi güç Türklere zorla birsey yaptirabilmis ki tarihte ? Bunun somut bir örnegi varmi sanmiyorum.

Bunun çok örnegi var derim...... Son dönem osmanlilara bati istedigi her seyi empoze etmis, islam halifesi sultanlar da metazori kabullenmis, o türklerin biat ettigi, türkleri ve türkçeyi hakir gören sultanlar......

50'lerden bu yana da, hele hele simdilerde, istedikleri her seyi empoze ediyorlar, gerektiginde kafaya çuval giydirip, ama bunun gönüllüleri de zaten dünden razi, 50'lerde Kore'ye yolladilar, birsürü mehmetçik telef oldu..... Daha önce de Galiçya'da.....Hiç alakalari olmayan yerlere yolladilar tükleri, onlar da kuzu kuzu gitti, telef oldu, yabanci güçlerin çikarina..Simdi ise Ekonomi FMI ve yabanci kuruluslarin denetiminde, ve girtlagina kadar borca batmissin, dogal kaynaklarini peskes çekmissin, biraz yanpiri oturdun mu, hizaya gel diyorlar, pasa pasa uyuyorsun söylenene..... Örnek çoooook!!!!!!
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

Sauter vers: