88 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Cr├ęer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 0
Total : 2189

Actuellement :
Visiteur(s) : 88
Membre(s) : 0
Total :88

Administration

Derniers Visiteurs

laroserouge : 10h39:04
murat_erpuyan : 10h39:53
SelimIII : 11h25:42
duygu : 1 jour, 10h58:23
cengiz-han : 2 jours

N├ętiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilit├ę de ceux qui les ont post├ęs dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera tol├ęr├ę dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - G├╝n├╝m├╝z T├╝rkiyesi
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un ├ęchange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

G├╝n├╝m├╝z T├╝rkiyesi
Aller Ó la page 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Suivante

Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet prÚcÚdent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 05 Oct 2013 16:37    Sujet du message: G├╝n├╝m├╝z T├╝rkiyesi RÚpondre en citant

Burada AKP T├╝rkiyesi adli bir konu var :

http://www.ataturquie.asso.fr/modules.php?ModPath=phpBB2&ModStart=viewtopic&t=5012&t=5012&sid=dfb2499901e05b8a604760f683fdca71

41bin den fazla tik almis, 300 civarinda mesaj yazilmis!

2002'den beri tek basina iktidarda olan AKP nin getirdigi 2013 Turkiyesi ├žok karamsar bir tablo.

Ekonominin konjonkturel ve i├žsel dinamikleri de makyaj olamayacak duzeyde, bakin Avro, artik 2,70...

Ama esas tehlike Turkiye insanlarinin bolunmuslugu ve insanlarin i├žindeki ofkelerin, kizginliklarin artik birinin digerinden nefret hale gelmis olmasi. Bu bolunmenin bas mimari da Erdogan !

Son zamanlarda yangina korukle giderek yangini yaydi, insanlari birbirine dusurup kirdirmak istedi, tahrik etti ve bunu da yalan soyleyerek yapmaktan ka├žinmadi hem de muslumanligini one ├žikararak.

Murat Bey benden once davranmis Yilmaz ├ľzdil'in yazisini islemis :
http://www.ataturquie.asso.fr/modules.php?ModPath=phpBB2&ModStart=viewtopic&t=7574

T├╝rk insanin bir kismi da artik RTE i├žin nefret besliyor, onu yeren Esad'a bile arka ├žikiyor. ├ľzdil bosuna yazmis, RTE'nin kotu olmasi Esad'i iyi yapmaz diye ancak insanlar kizginlik ve bezginlikten aklim selimden uzaklasiyorlar...

Kendi bakanin tabirini kullanip "kina yaksin" demek bana yakismaz...

Olan Turkiye'ye oldu...

Iste Af orgutunun raporu, 2013 Turkiyesinin kara yuzunu gosteriyor, polise ben emir verdim, polis destan yazdi diyor RTE, uluslarasi aydinlarin uyarisi birgun basina bela olabilir : halkina zulm etmekten yargilanabilir RTE...

Akli selim hakim olmasini umabilir miyiz halen?
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privÚ
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 05 Oct 2013 16:39    Sujet du message: RÚpondre en citant

Citation:

Sedat ERGIN
H├╝rriyet 05 Ekim 2013

Af ├Ârg├╝t├╝ raporu: Hay─▒r k├óbus de─čil, T├╝rkiye 2013

─░STANBUL Fizik M├╝hendisleri Odas─▒ Y├Ânetim Kurulu ├╝yesi Alper Merdo─člu 16 Haziran g├╝n├╝ Taksim Dayan─▒┼čma PlatformuÔÇÖnun bas─▒n a├ž─▒klamas─▒na kat─▒lmaya giderken S─▒raselviler CaddesiÔÇÖnde bir polis grubu ile kar┼č─▒la┼čt─▒.

Baz─▒lar─▒ sivil giyimli be┼č ki┼čilik polis grubu, Merdo─čluÔÇÖna cop, tekme ve yumrukla giri┼čti. Polis, ellerini arkadan metal kelep├želerle ba─člad─▒ktan sonra surat─▒na biber gaz─▒ s─▒kt─▒. Bu s─▒rada yere d├╝┼čt├╝. D├╝┼čt├╝kten sonra da tekmelendi ve yumrukland─▒.
Ard─▒ndan Taksim Meydan─▒ÔÇÖnda polis otob├╝slerinin park etti─či yere g├Ât├╝r├╝ld├╝ Merdo─člu. Bu, daha ├žok dayak demekti. ├×├Âyle anlat─▒yor sonras─▒n─▒: ÔÇťOtob├╝slerin arkas─▒nda d├Âvd├╝kten sonra tekrar otob├╝s├╝n ├Ân├╝ne g├Ât├╝r├╝p orada da d├Âvd├╝ler. Sonra beni arka tarafta d├Âvmeye devam ettiler. Sonra d─▒┼čar─▒ ├ž─▒kar─▒p ba┼čka bir otob├╝se bindirdiler ve orada da d├Âvd├╝lerÔÇŁ.
G├Ât├╝r├╝ld├╝─č├╝ Haseki HastanesiÔÇÖnde doktor kendisine ÔÇťkulak zar─▒n─▒n patlad─▒─č─▒n─▒ÔÇŁ s├Âyleyecek, daha sonra ÔÇťkula─č─▒nda duyma zorlu─ču, burun k├Âpr├╝s├╝nde morarma, aya─č─▒nda ve dizlerinde y├╝zeysel incinme, sol kolunda, omzunda, s─▒rt─▒nda, morarma oldu─čuÔÇŁ yolunda rapor verecekti.

* * *

Merdo─čluÔÇÖnun yedi─či polis daya─č─▒, Uluslararas─▒ Af ├ľrg├╝t├╝ÔÇÖn├╝n (Amnesty International) hafta i├žinde a├ž─▒klad─▒─č─▒ ÔÇťGezi Park─▒ Eylemleri/T├╝rkiyeÔÇÖde Toplanma ├ľzg├╝rl├╝─č├╝ Hakk─▒ ├×iddet Kullan─▒larak EngelleniyorÔÇŁ ba┼čl─▒kl─▒ raporda dikkat ├žekilen pek ├žok insan hakk─▒ ihlalinden yaln─▒zca biridir.
Raporda asl─▒nda ├žok daha ├╝rk├╝t├╝c├╝ vakalar da var. ├ľrne─čin, ─░stanbulÔÇÖda 3 HaziranÔÇÖda evine giderken bir grup polis taraf─▒ndan ├Âld├╝resiye d├Âv├╝len iki ├žocuk babas─▒ minib├╝s ┼čof├Âr├╝ Hakan YamanÔÇÖ─▒n (37) ba┼č─▒na gelenler... Af ├ľrg├╝t├╝ÔÇÖn├╝n adli t─▒p raporundan yapt─▒─č─▒ al─▒nt─▒ya g├Âre, YamanÔÇÖ─▒n ÔÇťburnu, elmac─▒kkemi─či ve ├ženesi k─▒r─▒lm─▒┼č, bir g├Âz├╝n├╝ tamamen kaybetmi┼č, di─čer g├Âz├╝nde de y├╝zde 80 g├Ârme kayb─▒ ortaya ├ž─▒km─▒┼čt─▒rÔÇŁ.
Raporun ├žarp─▒c─▒ taraf─▒, saptamalar─▒n b├╝y├╝k bir b├Âl├╝m├╝n├╝n do─črudan hak ihlaline u─črayan -├Ârne─čin g├Âz├╝n├╝ kaybeden- vatanda┼člar─▒n anlat─▒mlar─▒na dayanmas─▒d─▒r. Yedi─či tekmeler nedeniyle idrar yolunda ├Âdem meydana gelip penisinden kan gelenler, kafatas─▒ ├žatlay─▒p beyin kanamas─▒ ge├žirenler, sa├žlar─▒ndan tutulup yerde s├╝r├╝klenenler, polis taraf─▒ndan al─▒konulduktan sonra cinsel tacize u─črayan kad─▒nlar gibi...
B├╝t├╝n bu anlat─▒mlar─▒ okurken bazen bir korku filmini izledi─činiz gibi bir hisse kap─▒l─▒yor, s─▒k├ža bir k├óbusun i├žinde buluyorsunuz kendinizi. Anlat─▒mlar─▒n ├žo─čunda beliren vah┼čet tablolar─▒, polisin hi├žbir kurala tabi olmad─▒─č─▒, vatanda┼člar─▒n devlet kar┼č─▒s─▒nda t├╝m├╝yle korumas─▒z b─▒rak─▒ld─▒─č─▒ bask─▒c─▒, ┼čiddetsever bir ├╝├ž├╝nc├╝ d├╝nya rejimini ├ža─čr─▒┼čt─▒r─▒yor.
Kar┼č─▒n─▒zdaki k├óbus de─čil, ya┼čad─▒─č─▒n─▒z ├╝lkenin kendi ger├žekli─čidir. Buna bir ad koyma istiyorsan─▒z, ÔÇťT├╝rkiye 2013ÔÇŁ diye adland─▒rabilirisiniz.

* * *

D├╝nyan─▒n insan haklar─▒ alan─▒ndaki en sayg─▒n kurulu┼člar─▒ndan biri olan Londra merkezli Af ├ľrg├╝t├╝ÔÇÖn├╝n ├╝├ž ay s├╝ren bir saha ├žal─▒┼čmas─▒yla, pek ├žok m├╝lakat ger├žekle┼čtirerek haz─▒rlad─▒─č─▒ toplam 53 sayfal─▒k rapor, bu konuda ┼ču ana kadar derlenmi┼č en kapsaml─▒ d├Âk├╝m├╝ olu┼čturuyor.
Af ├ľrg├╝t├╝, ÔÇťeylemlere g├Âsterilen a┼č─▒r─▒ tepkinin T├╝rkiye i├žinde ve ├╝lke d─▒┼č─▒nda bir├žok ki┼čiyi ┼čoka u─čratt─▒─č─▒n─▒ÔÇŁ belirterek, ┼č├Âyle diyor: ÔÇťBu durum, h├╝k├╝metin sorumluluk sahibi ve insan haklar─▒na sayg─▒l─▒ olma iddialar─▒n─▒ zay─▒flatt─▒ ve muhalif fikirlere kar┼č─▒ ne kadar ho┼čg├Âr├╝s├╝z oldu─čunu g├ÂsterdiÔÇŁ.

* * *

Raporun en ├Ânemli ele┼čtirilerinden biri, belgelenen hak ihlallerinin, kolluk kuvvetlerine zor kullanmalar─▒ konusunda ÔÇťen ├╝st d├╝zeylerde verilen destekÔÇŁ ve ├╝lkede ge├žerli olan cezas─▒zl─▒k k├╝lt├╝r├╝nden, yani hak ihlallerine neden olan kamu g├Ârevlilerinden hesap sorulmamas─▒ndan kaynakland─▒─č─▒n─▒ belirtmesi.
Bu noktada ├žok ├žarp─▒c─▒ bir istatistiksel veri de var. Raporda konu edilen a┼č─▒r─▒ g├╝├ž kullan─▒m─▒n─▒n yol a├žt─▒─č─▒ 20 yaralama vakas─▒ndan 16ÔÇÖs─▒nda ma─čdurlar su├ž duyurusunda bulunmu┼č. A─čustos ay─▒ sonuna gelindi─činde, savc─▒l─▒klar─▒n bunlar aras─▒nda yaln─▒zca bir dosyada i┼člem yapt─▒─č─▒ tespit edilmi┼č. Af ├ľrg├╝t├╝, ÔÇťSoru┼čturmalar─▒n seyri konusunda g├Âzlenen baz─▒ erken i┼čaretler bilinen cezas─▒zl─▒─č─▒n devam edece─čine i┼čaret etmektedirÔÇŁ diyor.
Bir ba┼čka anlat─▒mla, insan haklar─▒ kurulu┼ču, T├╝rkiyeÔÇÖnin bu hak ihlalleri kar┼č─▒s─▒nda ger├žek bir hukuk devleti gibi hareket edece─či konusunda bir umut ta┼č─▒m─▒yor.
H├╝k├╝metin haz─▒rlad─▒─č─▒ demokratikle┼čme paketinde T├╝rkiyeÔÇÖde insan haklar─▒ ihlallerinin ana nedenlerinden birini olu┼čturan cezas─▒zl─▒k k├╝lt├╝r├╝n├╝ ortadan kald─▒racak hi├žbir ad─▒ma yer verilmemi┼č olmas─▒, Af ├ľrg├╝t├╝ÔÇÖn├╝n karamsarl─▒─č─▒nda hi├ž de haks─▒z olmad─▒─č─▒n─▒ g├Âsteriyor.
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 05 Oct 2013 16:41    Sujet du message: RÚpondre en citant

2013 Turkiyesinde

Raskolnikoff "Turkiye'de kadin olmak" konusuna Ayse Arman'in yazisini eklemis :

Raskolnikoff a Úcrit:
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/24830793.asp?yazarid=12&hid=24831428

Ayse ARMAN yaziyor:

Polis memurundan tecav├╝z tehdidi

Daily NewsÔÇÖtan Belgin Akaltan sayesinde P─▒narÔÇÖ─▒ buldum, konu┼čtum.P─▒narÔÇÖ─▒n ya┼čad─▒klar─▒, t├╝yler ├╝rpertici. Ba┼č─▒na gelenleri, birebir ondan dinledim. Buyurun siz de dinleyin...

Seni uzun zamand─▒r ar─▒yordum, ├ž├╝nk├╝ ya┼čad─▒klar─▒n─▒n ÔÇť┼čehir efsanesiÔÇŁ oldu─čunu san─▒yordum. Ba┼č─▒na gelenleri bizimle payla┼č─▒r m─▒s─▒n?
- Ad─▒m P─▒nar. ├çocuk geli┼čimi ve pedagoji e─čitimi ald─▒m. Turizm sekt├Âr├╝nde ├žal─▒┼č─▒yorum. Gezi olaylar─▒ s─▒ras─▒nda, polis taraf─▒ndan ┼čiddete u─črad─▒m, feci ┼čekilde dayak yedim, elle ve s├Âzle taciz edildim, tecav├╝z tehdidi ya┼čad─▒m ve tecav├╝zden ┼čans eseri kurtuldum...

En ba┼č─▒ndan anlat─▒r m─▒s─▒n?
- Benim tek su├žum, evime gitmeye ├žal─▒┼čmakt─▒!

2 Haziran g├╝n├╝ ne oldu?
- Be┼čikta┼čÔÇÖta bir arkada┼č─▒ma u─čram─▒┼čt─▒m. Saat 20.30ÔÇÖdu. Minib├╝se binip, TarabyaÔÇÖya evime gidecektim. Be┼čikta┼č ─▒┼č─▒klara geldim, bakt─▒m ne minib├╝s var, ne taksi. Tam o s─▒rada, birileri geldi, beni kolumdan ├žeki┼čtirmeye ba┼člad─▒...

G├Âzalt─▒ m─▒?
- Ben ne oldu─čunu anlamad─▒m ki. Beni Barbaros Bulvar─▒ÔÇÖn─▒n ├Ân├╝nden ald─▒lar. Ama daha sonra, Taksim G├╝m├╝┼čsuyuÔÇÖndan Dolmabah├žeÔÇÖye do─čru indi─čimi, polise mukavemet g├Âsterip, izinsiz y├╝r├╝y├╝┼č s─▒ras─▒nda, kamu mal─▒na zarar verdi─čimi iddia ettiler. Alakas─▒ yok. Tan─▒klar─▒m var. Kamera kay─▒tlar─▒ var.

Seni ald─▒lar, sonra...
- Ortada insan yok, y├╝r├╝y├╝┼č yok, protesto yok. Ba┼člad─▒lar beni k├╝frede k├╝frede bir yerlere s├╝r├╝klemeye. Elden ayaktan kesildim. Ben onlar─▒n polis oldu─čunu bile anlamad─▒m. Ba┼čbakanl─▒k ofisine do─čru g├Ât├╝rd├╝ler. Bakt─▒m, orada polisler var, bir an rahatlad─▒m, ÔÇťBeni kurtar─▒─▒─▒n!ÔÇŁ diye ba─č─▒rmaya ba┼člad─▒m. B├Âyle de sala─č─▒m, ne bileyim beni s├╝r├╝kleyenlerin de polis oldu─čunu...

Kendilerini tan─▒tmad─▒lar m─▒? Polis kimli─či g├Âstermediler mi?
- Hay─▒r. Ben ÔÇťSiz kimsiniz?ÔÇŁ diye sorduk├ža, kafama bir tane ge├žiriyorlard─▒. A─čza al─▒nmayacak k├╝f├╝rler e┼čli─činde. ÔÇťBilmem ne ├žocu─ču!ÔÇŁ, ÔÇťMemleketi siz mi kurtaracaks─▒n─▒z?ÔÇŁ, ÔÇťBir de kad─▒n ba┼č─▒na ├ž─▒km─▒┼č soka─ča!ÔÇŁ ├×oktayd─▒m. Bakt─▒m beni g├Ât├╝rd├╝kleri yerde ba┼čka gen├žler de var, hepsini d├Âv├╝yorlar, coplar havada u├žu┼čuyor. A─č─▒zlar─▒ndan burunlar─▒ndan kan geliyor, burnu k─▒r─▒lanlar bile vard─▒.

G├Ârd├╝klerin kar┼č─▒s─▒nda senin ya┼čad─▒─č─▒n ne?
- Korku. Tarif edilemeyecek kadar b├╝y├╝k bir korku. Tek kad─▒n bendim. Beni arabalar─▒n aras─▒na s├╝r├╝klemeye ├žal─▒┼čt─▒lar. Biri kolumu k─▒v─▒r─▒yor, biri belimi s─▒k─▒yor. ÔÇťYanl─▒┼č yap─▒yorsunuz! B─▒rak─▒n beniÔÇŁ diye ba─č─▒r─▒yorum. Sonra beni bir belediye otob├╝s├╝n├╝n i├žine t─▒kt─▒lar. O s─▒rada, biri y├╝ksek sesle ba─č─▒rd─▒, ÔÇťKimlikleri al─▒n, ├╝stlerini aray─▒n!ÔÇŁ ÔÇťAmirimÔÇŁ dedi biri, ÔÇťBir tanesi bayan!ÔÇŁ ÔÇťOrospuya bak! Gece gece ne i┼či varm─▒┼č sokakta!ÔÇŁ dedi. Gece dedi─či, saat 20.30. Otob├╝s├╝n i├žinde biri, ÔÇť├ç─▒kar ├╝st├╝ndekileriÔÇŁ dedi, refleksle, ÔÇť├ç─▒karmayaca─č─▒m!ÔÇŁ dedim. Dedi─čim anda bir tokat patlad─▒ surat─▒mda. ├çantam─▒ kolumdan ├žekip ald─▒lar, yere bo┼čaltt─▒lar, ├╝zerimdeki ince kaza─č─▒ zorla ├ž─▒kard─▒lar, g├Âmle─či de. Ti┼č├Ârtle kald─▒m. ├ťst├╝m├╝ ararken, taciz ettiler. Sonra biri yap─▒┼čt─▒ g─▒rtla─č─▒ma, bir polis, ad─▒ S├╝leymanÔÇÖm─▒┼č, kafam─▒, otob├╝s├╝n cam─▒na vurmaya ba┼člad─▒. Beni otob├╝se bindirdiklerinde, ├Ânde otob├╝s├╝n b─▒y─▒kl─▒ ┼čof├Âr├╝ oturuyordu, ona, ÔÇťA...na ko..u─čumun ├žocu─ču, ─▒┼č─▒klar─▒ kapat, in a┼ča─č─▒!ÔÇŁ dedi. Sonra bana d├Ân├╝p, ÔÇťSeni burada dom...t─▒p, si...rim, zaten karanl─▒k kimsenin haberi olmaz!ÔÇŁ dedi. Ben korkudan titreyerek, ÔÇťTamam abiÔÇŁ dedim. Belki biraz sakinle┼čir diye. Sonra bir ba┼čkas─▒ geldi, surat─▒m─▒ tuttu ve t├╝k├╝rd├╝. ÔÇťSenin gibi k─▒z─▒m olacak, asar─▒m keserim!ÔÇŁ dedi. ÔÇťSiz hi├ž da─ča ├ž─▒kt─▒n─▒z m─▒?ÔÇŁ dedi bir ba┼čkas─▒. ─░┼čler iyice kontrolden ├ž─▒kt─▒...

Orada tecav├╝ze u─črar─▒m diye korktun mu?
- Evet. (A─čl─▒yor...) Allah kurtard─▒ beni. O g├╝n, orada, bana bunu yapanlarla u─čra┼čaca─č─▒ma dair s├Âz verdim kendime. ├ç├╝nk├╝ bana bunu yapanlar, beni bu kadar a┼ča─č─▒layanlar, kimse sesini ├ž─▒karmazsa, benim ├žocu─čuma da ayn─▒ ┼čeyi yapabilirler. Sizin ├žocu─čunuzu da!

Peki sonra?
- ├×iddete devam. Sonra birka├ž ki┼či geldi, ÔÇťTamam S├╝leyman, yeter art─▒k!ÔÇŁ dedi. Adam─▒n elinden beni ald─▒lar...

Otob├╝ste ba┼čka kimse yok muydu?
- Mustafa vard─▒, Bah├že┼čehir ├ťniversitesiÔÇÖnde okuyormu┼č. K─▒z arkada┼člar─▒ evde mahsur kalm─▒┼č, yemek istemi┼čler, o da onlara tost filan g├Ât├╝r├╝yormu┼č, alm─▒┼člar. O kadar dayak yemi┼čti ki, kendinde de─čildi, karakolda, ÔÇťBizi d├Âvd├╝ler mi?ÔÇŁ diye sordu, kafas─▒ndan kanlar ak─▒yordu, g├Âz├╝n├╝n beyaz─▒ g├Âr├╝nm├╝yordu, kan oturmu┼čtu her taraf─▒na. O da ┼čik├óyet├ži oldu. U─čurcan diye bir ├žocuk vard─▒, onun da kolunu k─▒rm─▒┼člard─▒, o da ┼čik├óyet├ži oldu...

Bu ya┼č─▒na kadar b├Âyle insanl─▒k d─▒┼č─▒ bir ┼čey ya┼čam─▒┼č m─▒yd─▒n?
- Hay─▒r. Sosyal medyada okudu─čumda, abartt─▒klar─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yordum. Me─čer az bile yaz─▒lm─▒┼č. Ben bu kadar cinsel tacizi, a┼ča─č─▒lamay─▒, daya─č─▒, k├╝fr├╝ hak edecek bir ┼čey yapmad─▒m. ├×ehrin g├Âbe─činde bir otob├╝ste bana yapmad─▒klar─▒n─▒ b─▒rakmad─▒lar.

Sonra peki?
- Yol kapal─▒yd─▒, bizi tekneyle, ellerimiz kelep├želi bir ┼čekilde ├Ânce BalatÔÇÖa sonra ─░stinye Devlet HastanesiÔÇÖne g├Ât├╝rd├╝ler. Oradaki doktor da feciydi. Yerinden bile kalkmad─▒ bizi muayene etmek i├žin. Dedim ki, ÔÇťMustafaÔÇÖn─▒n kafas─▒ kan─▒yor, g├Âz├╝n├╝n ak─▒ kalmam─▒┼č, kan oturmu┼č, ├Ânce MustafaÔÇÖy─▒ al─▒n, belki filmini ├žekersiniz.ÔÇŁ ÔÇťSen kendi i┼čine bak!ÔÇŁ diye beni tersledi ve ekledi, ÔÇť├ľl├╝rse daha iyi, i┼činize gelir!ÔÇŁ O anda anlad─▒m, asl─▒nda bize ne olaca─č─▒ kimsenin umurumda de─čildi...

Ne raporu verdi?
- Uyduruktan, ÔÇťDarp edilmi┼člerdirÔÇŁ raporu. Sonra da, karakola g├Ât├╝rd├╝ler. Ne zamanki orada BaroÔÇÖnun avukatlar─▒n─▒ g├Ârd├╝m, mutluluktan havalara u├žtum. Sa─č olsunlar, onlar yard─▒m etti. Orada baz─▒ gen├žler, ÔÇť├×ik├óyet├ži olma, bir ┼čey ├ž─▒kmaz!ÔÇŁ dedi ama ben kendim i├žin olmasa bile MustafaÔÇÖya tan─▒kl─▒k yapmak istedim. Sonra eve gittim, ├╝├ž g├╝n, kalkmadan, yatt─▒m. Sonra, ÔÇťBu nas─▒l bir ├╝lke? Biz bunu hak ediyor muyuz? Ka├ž─▒nc─▒ y├╝zy─▒lda ya┼č─▒yoruz?ÔÇŁ dedim ve kendi ad─▒ma da davac─▒ olmaya karar verdim.

T├╝rkiyeÔÇÖde kad─▒n olmak zor mu?
- T├╝rkiyeÔÇÖde insan olmak zor, kad─▒n olmak daha da zor!
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 05 Oct 2013 16:45    Sujet du message: RÚpondre en citant

Tabii buna gunluk sikinti ve gerginlikleri de eklemek lazim, cinayet dedigi koprunun temelini atip ormanlari yok eden RTE Istanbul trafigini de dah bir i├žinden ├žikilmaz hale getirmeye ugrasiyor...

Ahmet Hakan bugun yazmis kosesinde :

Citation:

├ç─▒ld─▒rt─▒c─▒ trafi─čin tam ortas─▒ndan bildiriyorum

ARABADA d├Ârt arkada┼č─▒z.
─░stanbulÔÇÖun ├ž─▒ld─▒rt─▒c─▒ trafi─činin tam ortas─▒nda dura kalka ilerlemeye ├žal─▒┼č─▒yoruz.
─░ki bu├žuk saat ge├žmesine ra─čmen h├ól├ó hedefe yakla┼čm─▒┼č de─čiliz.

*

Arabada manzara-i umumiye ┼č├Âyle bir ┼čey:
-─░ki kez kavga edildi, ├╝├ž kez bar─▒┼č─▒ld─▒.
-─░ki kez ihtiya├ž molas─▒ verildi.
-Bir kez deli gibi su arand─▒.
-├ť├ž kez Kadir Abi y├ód edildi.
-Be┼č kez Tokyo Metrosu gibi bir metronun hayali kuruldu.
-U─čranmad─▒k radyo istasyonu b─▒rak─▒lmad─▒.
-Hangi m├╝zi─čin dinlenece─či hususunda iki kez tart─▒┼čma yap─▒ld─▒.
-─░ki kez susuldu.
-├ť├ž kez mar┼č s├Âylendi.
-Bir kez taraflar birbirlerinin ak─▒l ve ruh sa─čl─▒─č─▒ a├ž─▒s─▒ndan bir uzmana g├Âr├╝nmesini ├Ânerdi.

*

Yolculuk sona erdi─činde san─▒r─▒m bu d├Ârt arkada┼č, uzun bir s├╝re birbirlerini g├Ârmek istemeyecekler.
Ah Kadir Abi ah!
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 05 Oct 2013 17:17    Sujet du message: RÚpondre en citant

G├╝leriz aglanacak halimize deyip !

duygu
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 07 Oct 2013 0:41    Sujet du message: RÚpondre en citant

duygu
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 07 Oct 2013 0:42    Sujet du message: RÚpondre en citant

cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 12 Oct 2013 0:58    Sujet du message: RÚpondre en citant

Citation:

Mehmet Y. YILMAZ - H. 09 Ekim 2013
Tramvay─▒n son dura─č─▒ yakla┼č─▒yor!
YAZDIKLARI be─čenilmeyen gazeteciler i┼člerinden oldular.

Ba┼čbakanÔÇÖ─▒n onaylamad─▒─č─▒ g├Âsterilere kat─▒lan oyuncular─▒n rol ald─▒─č─▒ diziler yay─▒ndan kald─▒r─▒ld─▒.
ÔÇťOnaylanmayanÔÇŁ Gezi Park─▒ konulu kapak yapan dergi kapat─▒ld─▒.
├×imdi de AKP Genel Ba┼čkan Yard─▒mc─▒s─▒ H├╝seyin ├çelikÔÇÖin ÔÇť├žok a┼č─▒r─▒ buldu─čuÔÇŁ bir giysiyi giyen yar─▒┼čma program─▒ sunucusu i┼činden at─▒ld─▒.
Memleketimiz, ma┼čallah─▒ var, ÔÇťileri demokrasiÔÇŁ yolunda h─▒zla ilerliyor!
Konu┼čmalar─▒na bakarsan─▒z bir melekler ordusu taraf─▒ndan y├Ânetiliyoruz ama bir ka┼č i┼čaretleri ile insanlar i┼člerinden at─▒l─▒yor, diziler kald─▒r─▒l─▒yor, dergiler kapat─▒l─▒yor.
H├╝seyin ├çelik hat─▒rlayacaks─▒n─▒z bir g├╝n ├Ânce ┼č├Âyle konu┼čmu┼čtu:
ÔÇťD├╝n bir kanaldaki yar─▒┼čma program─▒nda sunucu ├Âyle bir k─▒yafet giymi┼č ki olmaz bu yani. Kimseye kar─▒┼čt─▒─č─▒m─▒z yok ama ├žok a┼č─▒r─▒. D├╝nyada da kabul edilemezÔÇŁ.
ÔÇťD├╝nyada kabul edilmezÔÇŁ dedi─či giysi bir tuvalet.
B─▒rak─▒n d├╝nyay─▒, T├╝rkiyeÔÇÖde de mesela bir d├╝─č├╝nde kad─▒nlar─▒n isterlerse rahat├ža giyebilecekleri ve bu giysileriyle kimseyi rahats─▒z etmeyecekleri bir gece elbisesi.
Ama biliyorsunuz bu beyler, bir kad─▒n─▒n sa├ž─▒n─▒ g├Âr├╝nce bile bir tuhaf oluyorlar, dekoltesi biraz a├ž─▒k bir giysi g├Âr├╝nce yerlerinden hoplamalar─▒ normal!
Anormal olan, iktidar partisinin genel ba┼čkan yard─▒mc─▒s─▒n─▒n ÔÇťOlmaz bu yaniÔÇŁ diye bir sunucunun giysisini mesele yapmas─▒, bunu s├Âylerken bir de y├╝z├╝ k─▒zarmadan ÔÇťKimsenin k─▒yafetine falan kar─▒┼čt─▒─č─▒m─▒z yokÔÇŁ demesi!
Kar─▒┼čsalard─▒ neler olabilecekti, tahmin etmek zor de─čil!
Bak─▒n Ba┼čbakan d├╝n ne dedi: ÔÇťBu dava adeta i─čneyle kuyu kaz─▒larak bug├╝ne ula┼č─▒lm─▒┼čt─▒r. Ba┼č─▒m─▒z─▒ asla ├Âne e─čmeyecek, dava ta┼č─▒n─▒ gedi─čine koyana kadar m├╝cadele edece─čizÔÇŁ.
ÔÇťDava ta┼č─▒n─▒n gedi─činin neredeÔÇŁ oldu─ču da belli.
├ľyle g├Âr├╝n├╝yor ki ÔÇťdemokrasi tramvay─▒n─▒n son dura─č─▒naÔÇŁ h─▒zla yakla┼č─▒yoruz!

ÔÇśYavuz rantÔÇÖ k├Âpr├╝s├╝!

─░STANBUL B├╝y├╝k┼čehir Belediye Ba┼čkan─▒ Kadir Topba┼č, Bo─čazÔÇÖa yap─▒lacak ├╝├ž├╝nc├╝ k├Âpr├╝n├╝n ─░stanbul trafi─čini rahatlataca─č─▒n─▒ s├Âyledi.
Hat─▒rlayacaks─▒n─▒z, Ula┼čt─▒rma Bakan─▒ da daha ├Ânce ├╝├ž├╝nc├╝ k├Âpr├╝n├╝n transit trafi─či kent d─▒┼č─▒na kayd─▒raca─č─▒n─▒ s├Âylemi┼čti.
├×├Âyle bir hesap: ─░kinci k├Âpr├╝den transit ge├žen kamyonÔÇôTIR trafi─čini ├╝├ž├╝nc├╝ bir k├Âpr├╝ye kayd─▒ral─▒m, b├Âylece ikinci k├Âpr├╝ rahatlas─▒n, ─░stanbulÔÇÖun trafik sorunu ├ž├Âz├╝ls├╝n.
T├╝rkiye ─░statistik Kurumu ve Karayollar─▒ÔÇÖn─▒n ├žal─▒┼čmalar─▒ g├Âsteriyordu ki Bo─čaz k├Âpr├╝leri ├╝zerindeki transit kamyon trafi─či, toplam trafi─čin y├╝zde 2ÔÇÖsini ancak buluyor.
E─čer ├╝├ž├╝nc├╝ k├Âpr├╝n├╝n b├╝t├╝n kamyon trafi─čini ├žekmesini istiyorsan─▒z, yapman─▒z gereken ┼čey bu kez ├žok say─▒da kav┼čak ve ba─člant─▒ yolu ile k├Âpr├╝ ├ževre yolunu kent i├žine ba─člamak. ├ç├╝nk├╝ her kamyon ve TIR da bu kentin i├žinden transit ge├žip gitmiyor.
Hafriyat kamyonlar─▒ndan tutun, kentte ├╝retilenleri ba┼čka yerlere ta┼č─▒yacak olanlara kadar t├╝m kamyonlar─▒n bir ┼čekilde ┼čehrin i├žine girmesi gerekiyor ├ž├╝nk├╝.
Ancak bu yap─▒ld─▒─č─▒ zaman Kadir BeyÔÇÖin s├Âyledi─či ger├žekle┼čebilir, ├╝├ž├╝nc├╝ k├Âpr├╝ bir s├╝reli─čine de olsa kent trafi─čini rahatlatabilir.
Ama o zaman da kentin kuzeye do─čru geni┼člemesi, yeni yerle┼čimlerin bu hat ├╝zerinde olmas─▒ ├Ânlenemez.
Bunun anlam─▒ da kuzeydeki ormanl─▒k alan─▒n ve su kaynaklar─▒n─▒n yok edilmesidir.
├ť├ž├╝nc├╝ k├Âpr├╝n├╝n Ba┼čbakanÔÇÖ─▒n iste─čiyle bu b├Âlgeye yap─▒lmas─▒ndaki ama├ž da zaten esas─▒nda budur: Yeni rant alanlar─▒ yaratmak!
├çok beklemeyece─čiz, k├Âpr├╝ in┼čaat─▒ h─▒zla s├╝r├╝yor, iki seneye kalmadan da bitecek.
En ge├ž ├╝├ž sene sonra hangi araziyi kimin ├Ânceden ucuza kapat─▒p, sonra kime ka├ža sataca─č─▒n─▒ g├Ârece─čiz.
Tabii d├╝zg├╝n ├žal─▒┼čan muhalefet partilerine sahip olabilseydik, o kadar beklememiz de gerekmeyecekti, o da ayr─▒ mesele.

Paket tamam da dan─▒┼čman yerinde duruyor!

BA├×BAKAN Recep Tayyip Erdo─čanÔÇÖ─▒n a├ž─▒klad─▒─č─▒ demokratikle┼čme paketi ile ilgili ilk yasal d├╝zenleme nefret su├žlar─▒ ile ilgili olacakm─▒┼č.
SabahÔÇÖ─▒n haberine g├Âre bir Ayr─▒mc─▒l─▒k Komisyonu kurulacak ve ayr─▒mc─▒l─▒k ÔÇťcinsiyet, ─▒rk, renk, dil, din, inan├ž, etnik k├Âken, felsefi ve siyasi g├Âr├╝┼č, sosyal stat├╝, medeni hal, sa─čl─▒k durumu, ├Âz├╝rl├╝l├╝k, ya┼č ve benzeri temellere dayanan uygulama ve i┼člemlerÔÇŁ olarak tan─▒mlanacakm─▒┼č.
K├ó─č─▒t ├╝zerine yaz─▒nca ho┼č duruyor tabii ama bakal─▒m ger├žek hayatta ne ile kar┼č─▒la┼čaca─č─▒z.
Ger├ži a┼ča─č─▒ yukar─▒ bir fikrimiz var: ─░┼čledi─činiz nefret su├žu Ba┼čbakanÔÇÖ─▒n ve adamlar─▒n─▒n ho┼čuna giderse cezaland─▒r─▒lmayacaks─▒n─▒z, gitmezse cezaland─▒r─▒lacaks─▒n─▒z!
Bizde i┼čler b├Âyle y├╝r├╝yor ├ž├╝nk├╝.
Hat─▒rlars─▒n─▒z, Gezi Park─▒ g├Âsterileri s─▒ras─▒nda ad─▒n─▒n ├Ân├╝nde Y─▒ld─▒z Teknik ├ťniversitesi B├Âl├╝m Ba┼čkan─▒, Prof. Dr. ve ─░stanbul B├╝y├╝k┼čehir Belediyesi Sanat Dan─▒┼čman─▒ gibi s─▒fatlar olan bir Ahmet Atan isimli ki┼či, b├Âyle bir nefret su├žu i┼čledi.
Att─▒─č─▒ tweetÔÇÖlerden bir tanesi ┼č├Âyleydi mesela:
ÔÇť├ť├žÔÇôbe┼č eylemci, ├žapulcu de─čil, Yahudi, Ermeni ve Rum ├ľzÔÇÖ├╝nde ahmaklar─▒n bile┼čeni bir grubun isyanc─▒lar─▒ ile d├╝nden yar─▒na kavgam─▒z olacakt─▒rÔÇŁ.
├×u da var: ÔÇťYahudi, Ermeni, RumÔÇÖsan─▒z Gezi eylemlerinde rol alman─▒z─▒ anlay─▒┼čla kar┼č─▒l─▒yorum. L├╝tfen soyunuzu ara┼čt─▒r─▒nÔÇŁ.
Bu ─▒rk├ž─▒ nefret su├žunu i┼čleyen ki┼či i├žin AKP zihniyetindeki Y├ľK ne yapt─▒? Hi├žbir ┼čey.
Ayn─▒ zihniyetin belediye ba┼čkan─▒, ÔÇťBir etnik aidiyeti hakaret olarak kullanamazs─▒n, bu kentte onlar da ya┼č─▒yor, vergisini veriyor, askere gidiyor, senden fark─▒ yokÔÇŁ diyebildi mi? Diyemedi!
─░┼čine son verdi mi? Vermedi, maa┼č vermeye devam ediyor!
Savc─▒l─▒─č─▒n soru┼čturma a├žt─▒─č─▒n─▒ duydunuz mu? Duymad─▒n─▒z!
Oysa bunun i├žin ne paket a├žmaya gerek vard─▒, ne de ba┼čka bir ┼čeye.
Mevcut yasalar─▒m─▒zla bile bu su├ž cezaland─▒r─▒labilirdi, yap─▒lmad─▒.
├×imdi yapmak istediklerinin samimiyetine nas─▒l inanaca─č─▒z?

cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 12 Nov 2013 1:22    Sujet du message: RÚpondre en citant

Citation:

Y. ├ľZDIL / H. 07 Kas─▒m 2013

K─▒zl─▒ erkekli

Hi├ž unutmam, gene bi g├╝n ├╝niversitenin bah├žesinde k─▒zl─▒ erkekli sevi┼čiyoruz, kimimiz bankta sevi┼čiyor, kimimiz merdivenlerde, hava mis, ┼č├Â├Âyle vapura binip k─▒zl─▒ erkekli sevi┼če sevi┼če dola┼čsak m─▒ acaba dedik, de─či┼čiklik olur p├╝f├╝r p├╝f├╝r sevi┼čiriz, kimimiz faytona binelim sevi┼čelim diyor, kimimiz bo┼čverin gezmeyi, k─▒zlar kahvesine gidip king oynayarak sevi┼čelim diyor, neticede derse girmeye karar verdik, hoca geldi amfiye, sa├ž ba┼č da─č─▒n─▒k, belli ki ├Â─čle tatilinde sevi┼čmi┼č, ├ž─▒kar─▒n sutyenleri k─▒zl─▒ erkekli s─▒nav yap─▒cam demez mi, buyrun burdan yak─▒n, ba┼člad─▒k a─člamaya, etme eyleme hocam d├╝n ak┼čam elektrikler kesikti sevi┼čemedik filan, nafile, f─▒r├žalad─▒ hepimizi hoca, biz sizin ya┼č─▒n─▒zda ├Â─črenciyken yokluk i├žindeydik, gaz lambas─▒n─▒n ─▒┼č─▒─č─▒nda sevi┼čirdik, ayakkab─▒m─▒z bile yoktu, y─▒rt─▒k terliklerle sevi┼čirdik, ┼čimdi her t├╝rl├╝ imk├ón var h├ól├ó sevi┼čmeye ├╝┼čeniyorsunuz ay─▒pt─▒r dedi, ┼č─▒mar─▒kl─▒─č─▒m─▒zdan utand─▒k haliyle, boynumuzu b├╝kt├╝k, ufak ufak akl─▒m─▒zda kald─▒─č─▒ kadar─▒yla sevi┼čtik gari... E olaca─č─▒ buydu, maalesef anca 30 al─▒p b├╝t├╝nlemeye kald─▒m, rahmetli babam ├žok sinirlendi, zaten top pe┼činde ko┼čmaktan sevi┼čmeye vakit ay─▒ramayan abime ├Âfkeli, bana patlad─▒, biz di┼čimizden t─▒rna─č─▒m─▒zdan artt─▒r─▒p seni okutmaya ├žal─▒┼č─▒yoruz, senin akl─▒n havada, sevi┼čmeye niyetin yoksa b─▒rak okulu, defol askere git diye ba─č─▒rd─▒, rahmetli anam, ana y├╝re─či tabii, bu kadar gitme ├žocu─čun ├╝st├╝ne, sen onun ya┼č─▒ndayken daha m─▒ iyi sevi┼čiyordun sanki dedi, nÔÇÖapsak falan derken, elektrik-elektronikte bizden ├╝├ž s─▒n─▒f b├╝y├╝k bi abla vard─▒, ├Â─črenci se├žme sevi┼čme s─▒nav─▒nda T├╝rkiye be┼čincisiydi, kulaklar─▒ ├ž─▒nlas─▒n, hakk─▒n─▒ ├Âdeyemem, b├╝t├╝n yaz ondan ek sevi┼čme dersleri ald─▒m ve zor kurtard─▒m pa├žay─▒ finallerde.

*

Gen├žli─čini ya┼čayamayanlar...
Gen├žli─či b├Âyle zannediyor herhalde.

*

─░ddia ediyorum, Haydar D├╝men bile bizim ba┼čbakan kadar kafa yormuyordur bu i┼člere.

Yalan mi? Ne dedi basbakan o evlerin i├žinde ne oluyor bilmiyoruz.

Evin i├žinden sana ne ?
duygu
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 13 Nov 2013 0:18    Sujet du message: RÚpondre en citant

Ferhan ├×ensoy'dan

Muhbir kom┼ču

Citation:

├ťst kata ta┼č─▒nan iki ├Â─črenciden tedirgindi adam. Daha sonra o─članlardan biri kayboldu, onun yerine eve bir k─▒z─▒n yerle┼čti─či g├Âz├╝mlendi.
- Olmaz ki!
dedi adam.
- Ne olmaz ki?
dedi kar─▒s─▒.
- O─članlardan biri kayboldu, eve bir k─▒z geldi, yerle┼čti.
- Sana ne?
- Olur mu can─▒m? Genelev mi buras─▒?
- ├ľzel ev! Herkesin ├Âzel evi, sana ne ├╝st kattakilerden?
- Durumu polise bildirmek laz─▒m.
- Ni├žin?
- S├Âyledi ya ba┼čbakan; k─▒z erkek birlikte oturamaz, dedi. ├ľyle
kom┼čular─▒n─▒z varsa, hemen polise ihbar edin, dedi. Ben derhal karakola
gidiyorum.
diyerek ayakland─▒ adam.
- B─▒rak allaha┼čk─▒na, ne i┼čin var karakolda! ├ťst kattakilerin bize bir
rahats─▒zl─▒k verdi─či yok.
dedi kar─▒s─▒.
- Hay─▒r hay─▒r, onlar─▒n birlikte oturdu─ču ortaya ├ž─▒kar, biz ihbar
etmedi─čimiz i├žin su├žlu duruma d├╝┼čeriz!
diyerek ├ž─▒kt─▒ evden adam.
Karakola gidip durumu bildirdi, adres verdi.
Talimatl─▒ polis dayand─▒ ├╝st katta oturan o─član─▒n kap─▒s─▒na. O─član kap─▒y─▒
aralarken dald─▒lar i├žeri. K─▒z masada oturmu┼č ders ├žal─▒┼č─▒yordu.
- Bu evin kirac─▒s─▒ sen misin?
diye sordu polis.
- Evet.
dedi o─član.
Bu k─▒z kim?
diye sordu polis.
- Canan.
diye yan─▒tlad─▒ o─član.
- Birlikte mi oturuyorsunuz?
- Evet.
diye yan─▒tlad─▒ Canan.
- Oturamazs─▒n─▒z.
deyince polis;
Biz evliyiz memur bey.
dedi o─član.
Polis duralad─▒, sonra:
- Evlilik c├╝zdan─▒ g├Ârebilir miyim?
dedi.
- C├╝zdan yok memur bey. Biz imam nikahl─▒y─▒z!
dedi Canan g├╝l├╝mseyerek.
Polisler ├Âz├╝r dileyip gittiler. Giderken alt kat─▒n kap─▒s─▒n─▒ ├žal─▒p,
muhbir vatanda┼ča, dini b├╝t├╝n insanlar─▒ rahats─▒z etti─či i├žin f─▒r├ža
├žekmeyi de ihmal etmediler.

duygu
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 13 Nov 2013 0:33    Sujet du message: RÚpondre en citant

(...)

http://www.cumhuriyet.com.tr
duygu
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 13 Nov 2013 1:02    Sujet du message: RÚpondre en citant

SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 27 DÚc 2013 18:18    Sujet du message: RÚpondre en citant

Bir ka├ž karikat├╝r 2013 T├╝rkiye\'sini ├žok lafa gerek kalmadan anlatiyor :

*

*

Ve de en aciklisi bu !

dahasini isterseniz :
http://bit.ly/K9f22q
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 30 DÚc 2013 22:53    Sujet du message: RÚpondre en citant

Bir Ahmet Hakan alintisi da ben yapayim !

Citation:

Hurriyet 30 Aral─▒k 2013

Varsayal─▒m ki hepsini Cemaat yap─▒yor

NE diyoruz?

-ÔÇťB─▒rak yarg─▒ soru┼čtursunÔÇŁ diyoruz.
-ÔÇťTemizsen, tek k├Âr kuru┼č ge├žmediyse bo─čaz─▒ndan, alay─▒ yalan ve iftiraysa... Aklan─▒r, temizlenirsinÔÇŁ diyoruz.
-ÔÇťB├Âylece yine yeni yeniden ma─čdur edebiyat─▒ yapma imk├ón─▒n─▒ da elde edersinÔÇŁ diyoruz.
-ÔÇťSonu├žta b─▒rak y├╝zde 50ÔÇÖyi, y├╝zde 70 al─▒rs─▒nÔÇŁ diyoruz.

*

Ald─▒─č─▒m─▒z kar┼č─▒l─▒k hep ┼ču oluyor:
ÔÇťBiz bu yarg─▒ya nas─▒l g├╝venelim? Bunlar paralel devlet... Bunlar Cemaat├ži... Bunlar bize iftira at─▒yorlar... Bunlar bize sava┼č a├ž─▒yor... Bize yaz─▒k de─čil mi?ÔÇŁ

*

Buna kar┼č─▒ s├Âylenmesi gerekenleri s├Âyledik:
-ÔÇť─░yi de kendinizden olmayanlar─▒ bu yarg─▒n─▒n kollar─▒na davul zurna ├žalarak teslim eden siz de─čil misiniz?ÔÇŁ dedik.
-ÔÇťOnlar insan evlad─▒ de─čil miydi?ÔÇŁ dedik.
-ÔÇťOnlar─▒n analar─▒, babalar─▒, bac─▒lar─▒ yok muydu?ÔÇŁ dedik.
-ÔÇťOnlar─▒n g├Âzya┼člar─▒ g├Âzya┼č─▒ndan say─▒lm─▒yor mu?ÔÇŁ dedik.
-ÔÇťOnlar─▒ beton duvarlar─▒n alt─▒na bu yarg─▒ g├Âmmedi mi?ÔÇŁ dedik.
-ÔÇťOnlara bunlar yap─▒l─▒rken siz ÔÇś├×eriat─▒n kesti─či parmak ac─▒mazÔÇÖ nutuklar─▒ atm─▒yor muydunuz?ÔÇŁ dedik.
-ÔÇťOnlara yaz─▒k de─čil miydi?ÔÇŁ dedik.
Hepsini s├Âyledik.
Fakat ÔÇť├ž─▒tÔÇŁ yok.
Bir t├╝rl├╝ bu konuda seslerini ├ž─▒karm─▒yorlar.
Ya da ├ž─▒karam─▒yorlar.

*

Madem ├Âyle...
O zaman biraz da ba┼čka bir ┼čey s├Âyleyelim:

*

-Varsayal─▒m ki bu yarg─▒ya g├╝venmemekte hakl─▒s─▒n─▒z.
-Varsayal─▒m ki yarg─▒ olmu┼č Cemaat├ži.
-Varsayal─▒m ki paralel devlet i┼čba┼č─▒nda.
-Varsayal─▒m ki iftira at─▒yorlar ve atacaklar.
-Varsayal─▒m ki ger├žekten de b├Âyle.

*

Ama a─čalar, ama beyler...
Durun bir dakika!
-Siz ─░lker Ba┼čbu─č gibi sahipsiz de─čilsiniz ki... Bir g├╝nde sekiz miting yap─▒p EdirneÔÇÖden Hakk├óriÔÇÖye kadar t├╝m ├╝lkeyi aya─ča kald─▒rma imk├ón─▒n─▒z var.
-Siz telefonuna sehven y├╝kleme yap─▒lan o gariban te─čmen gibi derdini anlatma imk├ón─▒ndan yoksun de─čilsiniz ki... Konu┼čunca 18 ayr─▒ kanal─▒ otomatikman canl─▒ yay─▒na ge├žiren bir korkutuculu─čunuz var.
-Siz ÔÇťErgenekonÔÇÖun para kasas─▒ÔÇŁ ilan edilen ama sonra be┼č paras─▒z hapiste can veren Kuddusi Okk─▒r gibi arkas─▒nda day─▒s─▒ olmayan biri de─čilsiniz ki... Ma┼čallah arkan─▒z pek sa─člam.
-Siz Hanefi Avc─▒ gibi bir ba┼č─▒na kalm─▒┼č de─čilsiniz ki... Kefenlerini giyip sokaklara f─▒rlayan adamlar─▒n─▒z var.
-Siz K├╝rtler gibi yaln─▒z de─čilsiniz ki... Elinizde her biri ayn─▒ man┼četi atan sekiz gazeteniz, y├╝zlerce konu┼čan kafan─▒z var.
-Siz Aziz Y─▒ld─▒r─▒m gibi ÔÇťkolay dokunabilirÔÇŁ de─čilsiniz ki... Size dokunan─▒n nas─▒l yanaca─č─▒n─▒ devletin en tepesinden g├╝nde en az sekiz kere hayk─▒rma imk├ón─▒n─▒z var.
-Siz Nedim ├×ener ve Ahmet ├×─▒k gibi ├ževresi olmayan ki┼čiler de─čilsiniz ki... ─░stedi─či zaman ba┼čsavc─▒ ile g├Âr├╝┼čen adalet bakan─▒n─▒z var.
-Siz i├žeri t─▒k─▒lan generaller gibi yetkisiz ve etkisiz de─čilsiniz ki... Be┼č g├╝nde 4 y├╝z polisi halla├ž pamu─ču gibi da─č─▒tacak yetkiniz var.
Daha ├žok ┼čeyiniz var.
Neyse... Uzatmayal─▒m.

*

Yani demem o ki...
B├Âylesine devasa bir g├╝ce kar┼č─▒ yarg─▒, istedi─či kadar art niyetli olsun, ├Âyle kolayca ÔÇťkumpasÔÇŁ kuramaz.
Kurmaya kalksa o yarg─▒ya mavi g├Âky├╝z├╝n├╝ dar edersiniz.
-Savc─▒ bir bildiri da─č─▒t─▒yorsa... Siz bin bildiri da─č─▒t─▒rs─▒n─▒z.
-├çantada para olmad─▒─č─▒ halde var diyorlarsa... Adam─▒ anas─▒ndan do─čdu─čuna pi┼čman edersiniz.
-Ayakkab─▒ kutusu falan yalansa... Bu yalan─▒ atanlar─▒ kutulay─▒p ta FizanÔÇÖa s├╝rersiniz...
-TapeÔÇÖlerinize ÔÇťsehvenÔÇŁ soku┼čturma yaparlarsa... O soku┼čturmay─▒, adamlara resmen yedirirsiniz.
-CDÔÇÖlerinize y├╝kleme yaparlarsa... Y├╝kleme yapana y├╝klemenin kral─▒n─▒ yapars─▒n─▒z.
-Size bir katakulli falan ├ževirmeye kalkarlarsa... Feleklerini ┼ča┼č─▒rt─▒rs─▒n─▒z feleklerini...
K─▒sacas─▒...
ÔÇťYamukÔÇŁ yapamazlar size...
Yapsalar bile o yamu─ču tersine ├ževirecek devasa bir devlet g├╝c├╝ var elinizde.
Demir yumru─čunuzu ÔÇťg├╝mÔÇŁ diye indirirsiniz tepelerine.
D├╝nyan─▒n ka├ž bucak oldu─čunu g├Âsterirsiniz onlara.

*

─░┼čte bu y├╝zden, s─▒rf bu y├╝zden...
Soru┼čturmadan ka├žmak yerine ÔÇťGel aslan─▒m, sor soru┼čtur bizi... K├Âr bir kuru┼č yediysek ispatla... A├ž─▒─ča ├ž─▒kar... Kan─▒tla...ÔÇŁ diye hayk─▒rman─▒z gerekir.
Titizlenece─činiz ve ├╝zerinde duraca─č─▒n─▒z tek ┼čey, ÔÇťsoru┼čturmada yamuk yap─▒lmamas─▒ÔÇŁ olmal─▒d─▒r.
Soru┼čturman─▒n engellenmesi i├žin harcad─▒─č─▒n─▒z enerjinin binde birini bile ÔÇťsoru┼čturman─▒n yamuksuz yap─▒lmas─▒ÔÇŁ i├žin harcasan─▒z...
ErgenekonÔÇÖdan, BalyozÔÇÖdan, KCKÔÇÖdan, ┼čikeden, OdatvÔÇÖden, Devrimci Kararg├óhÔÇÖtan i├žeri t─▒k─▒lan garibanlar─▒n ba┼č─▒na gelenlerin binde biri bile sizin ba┼č─▒n─▒za gelmez.

*

Benim anlamad─▒─č─▒m ┼ču:
Bu tela┼č ne diye?

Ne yapmal─▒?

TUZ koktu.
Kurtulu┼č i├žin, adalet i├žin, temiz bir yarg─▒ i├žin, hukuk devleti i├žin, hukukun ├╝st├╝nl├╝─č├╝ i├žin, k─▒sacas─▒ topyek├╗n bir ar─▒nma i├žin ┼ču ├╝├ž ┼čeyin yap─▒lmas─▒ ┼čart:

*

-B─░R: Yolsuzluk soru┼čturmas─▒n─▒n engellenmesine derhal son verilmeli, soru┼čturman─▒n devam─▒ sa─članmal─▒.

*

-─░K─░: Ne CemaatÔÇÖin, ne h├╝k├╝metin ele ge├žirmedi─či, ele ge├žiremedi─či... Sadece ÔÇśadaletÔÇÖin ele ge├žirdi─či... Herkese g├╝ven verecek yepyeni bir yarg─▒ sistemini kurmak ad─▒na t├╝m toplum harekete ge├žmeli.

*

-├ť├ç: H├╝k├╝met b├╝y├╝k pi┼čmanl─▒klar, b├╝y├╝k t├Âvbeler, b├╝y├╝k tazminatlar, b├╝y├╝k ├Âz├╝rler, b├╝y├╝k g├╝nah ├ž─▒karmalar e┼čli─činde ErgenekonÔÇÖdan BalyozÔÇÖa t├╝m davalar─▒n yeniden g├Âr├╝lmesini sa─člayacak ad─▒mlar atmal─▒.

Roboski bundan daha iyi anlat─▒lamazd─▒

├×├ľYLE demi┼č Selahattin Demirta┼č:
ÔÇť├ť├ž bakan─▒n o─člunu g├Âzalt─▒na ald─▒lar diye sekiz y├╝z polisi g├Ârevden ald─▒lar... Burada 34 ana kuzusu ├Âld├╝r├╝ld├╝, bir onba┼č─▒y─▒ bile g├Ârevden almad─▒lar.ÔÇŁ

*

Olay budur.
S├Âylenecek ba┼čka bir s├Âz yoktur.
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 22 Mai 2014 0:11    Sujet du message: RÚpondre en citant

Bir arkadasimdan geldi, paylasmak istedim !

Citation:

─░stanbul'a son gidi┼člerimin ikisinde devre arkada┼člar─▒m─▒n ebeveynlerinin vefatlar─▒ nedeniyle cenazelerine kat─▒lma f─▒rsat─▒m oldu.
Gerek cenaze namaz─▒ k─▒l─▒n─▒rken gerek m├╝teveffa mezarl─▒kta topra─ča verilirken, imam─▒n, her seferinde duay─▒ anlams─▒z ┼čekilde uzat─▒p, araya bir s├╝r├╝ anla┼č─▒lmayan ve g├╝nl├╝k hayatta kullan─▒m─▒ k─▒s─▒tl─▒ Arap├ža kelimeler katarak, kurdu─ču sonu gelmeyen c├╝mleleri insanlar─▒n kafas─▒na ta┼čla vurur gibi vurgulayarak, her seferinde t├Âreni bir dini propaganda haline getirdi─čini sezdim. Cemaatin g├Ânl├╝n├╝ ve rahmetlinin ruhunu sade bir iki dua ve s├Âzle rahatlatmak yerine, kendinden ge├žerek avaz─▒ ├ž─▒kt─▒─č─▒ kadar, kalitesiz bir ses y├╝kseltici alet ile ba─č─▒ra ba─č─▒ra her iki seferde insanlar─▒ adeta rahats─▒z etti─čini bizzat m├╝┼čahade ettim.
Son defa, mezarl─▒kta mevtan─▒n topra─ča verilmesi bu y├╝zden uzad─▒ da uzad─▒! O s─▒rada ├Âl├╝ yak─▒nlar─▒n─▒n bundan a├ž─▒k├ža rahats─▒z olup homurdand─▒klar─▒n─▒ ve insanlar─▒n kendi aralar─▒nda s├Âylendiklerini de g├Ârd├╝m. Ancak kimse imam─▒n a─č─▒z ishalini kesemedi!
Bu bak─▒mdan, a┼ča─č─▒daki k─▒sa videoda kay─▒tl─▒ Ali ├×en'in tepkisini son derece cesur ve yerinde buluyorum.

Allah torun ac─▒s─▒n─▒ hafifletsin.

Melih M.

http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/74223/Ali_Sen_den_imama_sert_tepki__Kes_masali.html

Ger├žekten de Cumhuriyet Gazetesindeki videoda cenaze topraga verilecekken Anadolunun fethinden, Fatih Sultan Mehmet'ten bahsetmenin geregi ne?
Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Aller Ó la page 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Suivante
Page 1 sur 12

Sauter vers: