63 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Cr├ęer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 0
Total : 2178

Actuellement :
Visiteur(s) : 63
Membre(s) : 0
Total :63

Administration

Derniers Visiteurs

cengiz-han : 14h26:53
SelimIII : 1 jour, 03h42:58
murat_erpuyan : 1 jour, 15h49:11
administrateu. : 1 jour, 21h22:22
duygu : 2 jours

N├ętiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilit├ę de ceux qui les ont post├ęs dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera tol├ęr├ę dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - Bayram─▒n─▒z kutlu olsunÔÇŽ
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un ├ęchange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

Bayram─▒n─▒z kutlu olsunÔÇŽ
Aller Ó la page PrÚcÚdente  1, 2, 3  Suivante

Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet prÚcÚdent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 02 Nov 2012 12:37    Sujet du message: RÚpondre en citant

S├Âylediklerinle tamamen hemfikirim IpsoFacto kardesim,
Daha derinlere gidersek, kabul etmek zorundayiz ki, Mustafa Kemal'in vizyonunda Cumhuriyet her nekadar eski rejimden kopma ama├žliysa da, Cumhuriyet kadrolarinin ├Ânemli b├Âl├╝m├╝ bu vizyona tam uyum saglayamadi, i├žlerine sinmis "osmanliligi" atamadi. Osmanlilik su veya bu bi├žimde "yeni giysiler" i├žinde bilin├žli-bilin├žsiz, yada bilin├žaltinda devam etti. Cumhuriyet'e bastan karsi olan ama bunu a├žik├ža dile getiremiyen kesimlerin bug├╝nk├╝ uzantilari ise, son onyillardaki demografik ve sosyal gelismeleri kendi ├žikarlarina degerlendirerek iktidara oynadilar ve artik kendilerini saklama geregide duymuyorlar elbet;
Benim T├╝rkiye'de ilkokula basladigim 50'li yillardan itibaren Tarih kitaplarina ve genel olarak egitime bakalim. ├ľzendigi Bati karsisinda ezik, koptugunu sandigi ve hor g├Ârd├╝g├╝ Dogu'ya ├╝st├╝inl├╝k tasliyan, "iki cami arasinda" kalmis bir toplumun yansimasi olarak, tarihe d├Ân├╝k ├Âg├╝nmelerle doludur bu kitaplar, sanli Sultan'larin methiyesi, ve kimi basiretsizler y├╝z├╝nden Imparatorlugun yenilgilerinden yakinmalarla. O d├Ânemlerde yetisen bug├╝n benim yasimdaki ├žogu "ihtiyar" da Osmanli'ya , tarihi, bilimsel bir elestiri getiremez. Kafalarda eski satafatli devirlerin ├Âzlemi vardir hep. Atat├╝rk d├Âneminde yayinlanan ve In├Ân├╝ zamaninda da devam eden kimi yayinlar disinda, Cumhuriyet kurucularinin ona temel aldigi "Aydinlanma" felsefesi, bunun getirdigi vizyon islenmez.

Bana diyebilirsin ki, bug├╝n├╝n Fransa'sinda da halen Nopolyon'dan kalma kimi yasalar ve kurumlar uygulamada. Ama egitimin genel felsefesi aydinlanmacidir, ve halkin b├╝y├╝k ├žogunlugu, burada da egitim sisteminin degisik zaaflarina ragmen, bu anlayista egitilmis, beyinler ├Âyle sekillenmistir, Kurumlar ve yasalar ├žagdas d├╝nyaya ve onun gerekliliklerine, T├╝rkiye'deki gibi bi├žimde degil, ├Âzde uyum sagliyacak sekilde degisiime ugrar.

T├╝rkiye'de Osmanliliktan kopus ├žogu yerde bi├žimde kaldi, simdi de AB'ye girme umuduyla devsirilmis kimi ├žakma yasalar uygulamada ├žuvalliyor. Senin yukarda gayet iyi ├Âzetledigin gibi, fiiliyatta Osmanli'ya seklinde ve "kelaminda" doludizgin d├Ân├╝s.....
ipso_facto
Spammer
Spammer

MessagePostÚ le: 07 Nov 2012 0:39    Sujet du message: RÚpondre en citant

ipso_facto a Úcrit:

(...)Saltanatci diyorum , ├ž├╝nk├╝ Tayyipin ve onun ├ževresinin onu s├╝per yetkilerle donatilmis bir adi ├╝st├╝nde ''Cumhurbaskani'' yapma hazirliklari i├žinde olduklari d├╝s├╝ncesindeyim.Uygulama istedikleride, modern zamanlara saltanat uygulamak gibi birsey. Yasamanin, yarginin fazla bagimsiz olmayacagi bir sistem oturtmaya ├žalisiyorlar, 10 yildir bunun ├žabasini veriyorlar.

Ba┼čkanl─▒k modelinde b├╝y├╝k s├╝rpriz

AK Parti, yeni AnayasaÔÇÖn─▒n yasama b├Âl├╝m├╝ i├žin Uzla┼čma KomisyonuÔÇÖna sundu─ču pakette 5+5 sistemiyle iki d├Ânem i├žin se├žilen ba┼čkanl─▒k modeli ├Ânerdi. Bakanlar da d─▒┼čar─▒dan atanacak ve parlamentoya kar┼č─▒ sorumlu olmayacaklar. Ba┼čkan, kendisine kar┼č─▒ sorumlu olan bakanlar─▒ istedi─či gibi g├Ârevden alabilecek. Mevcut parlamenter sistemde h├╝k├╝metin g├Âreve ba┼člama ┼čart─▒ olan g├╝venoyu ve h├╝k├╝meti denetleme arac─▒ olan gensoru kald─▒r─▒lacak.

Devami i├žin....
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21863913.asp
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privÚ
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 14 Oct 2013 11:36    Sujet du message: RÚpondre en citant

Burada bir "Bayraminiz kutlu" olsun mesaji a├žilmis ama kutlamadan ziyade uzuntu, kaygi ve polemik hakim olmus...

Uzuntu ve kaygilar tabii ki yerinde... Ama Bayramlar bir parantez a├žma, birazcik ferahlik ve hosgoru ani yasatmali diye dusunuyorum, ol nedenle, inanlarin inandiklari gibi bir Kurban Bayramin yasamalari inanmayanlarinda hosgorulerini yitirmemelerini diliyorum...

Kurban Bayraminiz (2013) hayirli olsun...
Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 14 Oct 2013 12:05    Sujet du message: RÚpondre en citant

Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 14 Oct 2013 12:21    Sujet du message: RÚpondre en citant

Dom
Site Admin / Webmaster
Site Admin / Webmaster

MessagePostÚ le: 14 Oct 2013 20:57    Sujet du message: RÚpondre en citant

Mobilit├ę urbaine ├ęlectrique :
www.trottnscoot.com - www.trottnshop.com
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privÚ Envoyer un e-mail
duygu
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 15 Oct 2013 0:07    Sujet du message: RÚpondre en citant

murat_erpuyan a Úcrit:
Burada bir "Bayraminiz kutlu" olsun mesaji a├žilmis ama kutlamadan ziyade uzuntu, kaygi ve polemik hakim olmus...

Uzuntu ve kaygilar tabii ki yerinde... Ama Bayramlar bir parantez a├žma, birazcik ferahlik ve hosgoru ani yasatmali diye dusunuyorum, ol nedenle, inanlarin inandiklari gibi bir Kurban Bayramin yasamalari inanmayanlarinda hosgorulerini yitirmemelerini diliyorum...

Sizin de Murat Bey.
Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 15 Oct 2013 10:13    Sujet du message: RÚpondre en citant

Dom a Úcrit:

murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 15 Oct 2013 14:56    Sujet du message: RÚpondre en citant

>

<

DerniŔre Údition par murat_erpuyan le 16 Oct 2013 1:13; ÚditÚ 1 fois
Dom
Site Admin / Webmaster
Site Admin / Webmaster

MessagePostÚ le: 15 Oct 2013 20:44    Sujet du message: RÚpondre en citant

Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 16 Oct 2013 13:37    Sujet du message: RÚpondre en citant

BAYRAM TEBRİÐİ ( AZİZ NESİN )

1965 senesiydi. ─░┼če gireli hen├╝z iki hafta olmu┼čtu. Bir genel m├╝d├╝rl├╝kte, ├Âzel kalem m├╝d├╝r├╝n├╝n yard─▒mc─▒s─▒yd─▒m. Bayrama on g├╝n kala, m├╝d├╝r├╝m hastaland─▒ ve rapor ald─▒. Ertesi g├╝n, genel m├╝d├╝r, beni odas─▒na ├ža─č─▒rd─▒.
Buyrun efendim.
Tebrik kartlar─▒ haz─▒r m─▒ evlad─▒m?
Hangi tebrik kartlar─▒ efendim?
Eyvahlar olsun, ├×├╝kr├╝ sana s├Âylemedi mi? Bayram geldi, tebrik kart─▒ g├Ândermeli. ├×imdiye ├žoktan postaya vermi┼č olmam─▒z gerekirdi.
Hi├ž haberim olmad─▒ efendim
Hemen, hemen hemen ! Yar─▒na istiyorum ├╝├ž bin adet kart─▒ sabaha kadar yaz ve postaya ver.
Emredersiniz efendim! dedim ve odadan ├ž─▒kt─▒m. Ancak ├╝├ž bin adet bayram tebrik kart─▒n─▒ tek tek nas─▒l yazaca─č─▒m
Genel m├╝d├╝r, kartlar─▒n ├žini m├╝rekkeple ve g├╝zel bir yaz─▒yla yaz─▒lmas─▒n─▒ isterdi. ├ť├ž bin adet kart─▒n iki bin tanesi makamca kendinden a┼ča─č─▒da olanlara ┼ču ┼čekilde yazacakt─▒m:
Bayram─▒n─▒ kutlar, g├Âzlerinden ├Âperim.
Kalan bin tanesi de, daha ├╝st makamdakilere:
Sizin ve e┼činizin bayram─▒n─▒ sayg─▒yla kutlarken, s─▒hhatli ve ba┼čar─▒l─▒ g├╝nler niyaz ederim. ┼čeklinde yaz─▒lacakt─▒
Hi├ž vakit ge├žirmeden masam─▒n ba┼č─▒na ge├žip kollar─▒ s─▒vad─▒m. ├ľn├╝mde davetiyelerden olu┼čan irili ufakl─▒ pek ├žok da─č duruyordu. Ben mesaim bitiyor, az sonra ├ž─▒kar evime giderim derken, sabaha kadar burada kal─▒p ├╝├žbin kart─▒ yazmak zorunda kald─▒m. S─▒zlanman─▒n faydas─▒ yok, i┼če ba┼člay─▒m:
5,10,20,50,100, 750,875. Yaz─▒yorum yaz─▒yorum bitmiyor! Vakit gece yar─▒s─▒n─▒ ge├žti gitti bana ├Âyle bir s─▒k─▒nt─▒ bast─▒ ki, tarif edemem.
Yaz─▒yorum, yaz─▒yorum, yaz─▒yorum.. bitmiyor.
En nihayetinde alt makam kartlar─▒ bitti. Ama ben de bittim. ├×afak s├Âkmek ├╝zereydi. ─░┼či biten kartlar─▒ masam─▒n ├╝zerinden al─▒p ba┼čka bir yere koydum.
Ama ├Ân├╝mde h├ól├ó bin adetlik bir kart y─▒─č─▒n─▒ durmaktayd─▒. Sizin ve e┼činizin bayram─▒n─▒ sayg─▒yla kutlarken, s─▒hhatli ve ba┼čar─▒l─▒ g├╝nler niyaz ederime ba┼člad─▒m..
Durmadan yaz─▒yordum. G├Âz kapaklarIm ├Âyle a─č─▒rla┼čm─▒┼čt─▒ ki, g├Âzlerimi a├ž─▒k tutmam her bir karttan sonra daha da zor bir hale gelmi┼čti. Resmen i┼čkence ├žekiyordum.
125,279,400, 689. yazd─▒m yazd─▒m yazd─▒m. Bir vakit sonra, art─▒k ben kaleme de─čil o bana hakim olmaya ba┼člad─▒. Ama h├ól├ó yaz─▒yordum:
Sizin ve e┼činizin bayram─▒n─▒ sayg─▒yla kutlarken, s─▒hhatli ve ba┼čar─▒l─▒ g├╝nler niyaz ederim.
Sizin ve e┼činizin bayram─▒n─▒ sayg─▒yla kutlarken, s─▒hhatli ve ba┼čar─▒l─▒ g├╝nler niyaz ederim.
Niyaz ederim ba┼čar─▒l─▒ g├╝nler sizinle e┼činizin bayram─▒n─▒ kutlarkenÔÇŽ
Kutlarken e┼činizin bayram─▒n─▒ sayg─▒yla s─▒hhatli g├╝nler diler Niyazi ile beraber ederimÔÇŽ
Niyazi ile birlikte sizin ve e┼činizin bayram─▒n─▒ kutlarken ayr─▒ca s─▒hhatle ederimÔÇŽ
├ľnce bayram─▒n─▒z─▒ eder, sonra e┼činizle NiyaziÔÇÖye ba┼čar─▒l─▒ g├╝nler dilerimÔÇŽ
Sizin de e┼činizin de NiyaziÔÇÖnin de bayram─▒n─▒ sayg─▒yla eder, s─▒hhat dilerim..
S─▒hhatli e┼činizin bayram─▒n─▒ sayg─▒yla kutlarken, NiyaziÔÇÖye ba┼čar─▒lar diler ayn─▒ zamanda ederimÔÇŽ
Bayram─▒n─▒za etmeden ├Ânce e┼činizi sayg─▒yla kutlar NiyaziÔÇÖnin g├Âzlerinden ├ÂperimÔÇŽ
Sizin de, e┼činizin de, NiyaziÔÇÖnin de, bayram─▒n─▒ da, tatilini de, gelmi┼čini de, ge├žmi┼čini de.. sayg─▒yla ederimÔÇŽ
Sabah tam mesai saatinde, g├Âzlerim kan ├žana─č─▒ bir halde kartlar─▒ yeti┼čtirdim.. Genel m├╝d├╝r bir-ikisine ┼č├Âyle bir bakt─▒:
Aferin dedi. Bitirmen iyi olmu┼č. Hemen postalay─▒n!
Hemen postalad─▒k.
├ť├ž g├╝n sonra da ├Ânce bizim genel m├╝d├╝r├╝, ard─▒ndan bendenizi postalad─▒lar
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 03 Oct 2014 17:46    Sujet du message: RÚpondre en citant

murat_erpuyan a Úcrit:

Ge├žen sene soyledigimle (yazdigimle) ters dusmek pahasina bu Kurban Bayraminda Can D├╝ndar'in yazisini paylasacagim. Ne yazik ki ortam bunu gerektiriyor...

Citation:

Arife Sorular─▒

Can D├╝ndar - Cumhuriyet 03 Ekim 2014

Elleri, ayaklar─▒, g├Âzleri ba─članm─▒┼č, ├žaresizce topra─ča yat─▒r─▒lm─▒┼č, dualarla boynuna dayanan b─▒├ža─č─▒n ┼čah damar─▒n─▒ kesmesini bekleyen kurbanl─▒klar...
├édemo─čullar─▒yla kaderleri as─▒rlard─▒r bu kadar kesi┼čmemi┼čti.

─░nsano─člu, o ├Âfkeyle bilenmi┼č keskin b─▒├ža─č─▒ nicedir b├Âyle g─▒rtla─č─▒nda hissetmemi┼čti.

Kurban k├╝lt├╝r├╝n├╝n manas─▒ ├╝zerine bu kadar d├╝┼č├╝nmemi┼čti.

Yerk├╝remizin t├╝m kavimleri i├žin huzurlu bir vicdan yast─▒─č─▒ olmas─▒ beklenen dinin, yasaklar dayatan bir ├žoban de─čne─čine, boynumuza saplanan bir eza han├žerine d├Ân├╝┼čmesi g├╝ndemimizde; bir dini bayram arifesinde...

─░nan├ž deyince, insan sevgisini, sevap karnesini, ┼čefkati, himmeti, hakkaniyeti anlayanlar i├žin, g├Ân├╝l incitmekten korkanlar, haram yemekten ka├ž─▒nanlar, g├╝naha girmekten sak─▒nanlar i├žin, bir cana k─▒yman─▒n, c├╝mle insanl─▒─ča k─▒ymak anlam─▒ ta┼č─▒d─▒─č─▒na inananlar i├žin, dindarl─▒k ad─▒na sergilenen kindarl─▒─č─▒ anlamak zor...

AllahÔÇÖ─▒n inayetinin yerini, kullar─▒n─▒n cinayetinin almas─▒na g├Âz yummak zor.
ÔÇťBir lokma, bir h─▒rkaÔÇŁ kanaatk├órl─▒─č─▒yla pi┼čenler i├žin, kom┼čusu a├žken tok yatmama feragatiyle yeti┼čenler i├žin, kefenin cebi olmad─▒─č─▒na iman edenler i├žin, bu doymak bilmez k├ór h─▒rs─▒n─▒, bu ÔÇťin┼čallahÔÇŁl─▒, ÔÇťma┼čallahÔÇŁl─▒ rant yar─▒┼č─▒n─▒, bu dualar ard─▒na gizlenmi┼č s─▒f─▒rlama tela┼č─▒n─▒ izah etmek zor...
ÔÇťBir kez g├Ân├╝l y─▒kt─▒n ise, bu k─▒ld─▒─č─▒n namaz de─čilÔÇŁi hatmetmi┼čler, hazmetmi┼čler i├žin, g├Ân├╝ller enkaz─▒ ├╝zerine serilmi┼č seccadelerde ibadet etmek zor.

Bir dini bayram arifesinde, bunlar─▒ sorgulamak, en ├žok inanc─▒n, ada─č─▒n, adanm─▒┼čl─▒─č─▒n k─▒ymetini bilenlere d├╝┼čer.

Masum kan─▒yla lekelenen, en ├žok onlar─▒n itikad─▒d─▒r ├ž├╝nk├╝...

K├ór maskesine saklanm─▒┼č barbarlar─▒n, iktidar koltu─čuna yaslanm─▒┼č h─▒rs─▒zlar─▒n dilinde yaralanan, onlar─▒n dualar─▒d─▒r.

Hayr─▒ ┼čerden, ├ólimi cahilden, m├╝mini zalimden ay─▒racak olan onlard─▒r.
Caninin kafas─▒ndan maskesini ├ž─▒kar─▒p dinini dilinden kurtaracak olan da onlard─▒r.

├ľnce onlar konu┼čmal─▒d─▒r ki din, bezirg├ónl─▒─ča perde olmas─▒n; inan├ž, haramzadenin emrine ko┼čulmas─▒n, Hak diye diye masumlar─▒n can─▒na k─▒y─▒lmas─▒n.

Arife g├╝n├╝nde sormak hakk─▒m─▒z:

Bu ─░slam k─▒l─▒kl─▒ zebaniler, bu ÔÇťHakara-MakaraÔÇŁc─▒ haramiler midir dindarl─▒─č─▒n temsilcileri?

Bu haram yemeler, yalan s├Âylemeler, inanc─▒ menfaate alet etmeler, kendi gibi olmayan─▒ hain ilan etmeler, masum insanlar─▒ bo─čazlay─▒p kan d├Âkmeler, zorla din ├Â─čretmeler, ├žoluk ├žocu─ča ba┼č ├Ârtt├╝rmeler, bu kibirlenmeler, b├Âb├╝rlenmeler dinen caiz midir?

Evlad─▒n─▒n bo─čaz─▒ndan bir dirhem haram ge├žmesin diye yoksullu─ča katlanm─▒┼č, inand─▒─č─▒ dinin adalet ve bar─▒┼č dini oldu─čuna inanm─▒┼č M├╝sl├╝manlar, dindarl─▒k kisvesi alt─▒ndaki bunca soyguna, ─░slam ad─▒na yap─▒lan onca zorbal─▒─ča g├Âz yumacak m─▒d─▒r?

G├╝nahlar─▒n hesab─▒, ahirete b─▒rak─▒lmadan sorulacak m─▒d─▒r?

Sahi neyin arifesindeyiz biz?

Arife b├Âyleyse, pe┼činden nas─▒l bir bayram beklemeliyiz?

Bayram─▒n kurbanlar─▒ kimlerden se├žilecektir?

Kan─▒, kimlerin aln─▒na s├╝r├╝lecektir?

Bu arife, biraz da bunlar─▒ d├╝┼č├╝nmeliyiz.

Her ┼čeye ra─čmen bayram─▒n, huzur, bar─▒┼č ve karde┼člik getirmesini diliyorum.

├×imdiden kutlu olsun.

Dom
Site Admin / Webmaster
Site Admin / Webmaster

MessagePostÚ le: 03 Oct 2014 21:56    Sujet du message: RÚpondre en citant

Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 04 Oct 2014 10:46    Sujet du message: RÚpondre en citant

Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 05 Oct 2014 20:24    Sujet du message: RÚpondre en citant

Bir de bu t├╝r vahset g├Âr├╝nt├╝leri eksik olmuyor:

https://www.facebook.com/video.php?v=760511457344837
Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Aller Ó la page PrÚcÚdente  1, 2, 3  Suivante
Page 2 sur 3

Sauter vers: