823 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Créer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 0
Total : 2270

Actuellement :
Visiteur(s) : 823
Membre(s) : 0
Total :823

Administration

Derniers Visiteurs

lalem : 02h22:01
administrateu. : 2 jours
murat_erpuyan : 2 jours

Nétiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilité de ceux qui les ont postés dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera toléré dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - Okullarda süt fiyaskosu.
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un échange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

Okullarda süt fiyaskosu.

Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Actualités, en particulier de la Turquie
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
Cuneytbelmondo
Spammer
Spammer

MessagePosté le: 04 Mai 2012 1:16    Sujet du message: Okullarda süt fiyaskosu. Répondre en citant

Süt Skandalı Bugün de Sürüyor

Dün Türkiye'de yaşanan süt skandalı ikinci günde de devam ediyor. Þimdiye kadar 7 şehirde 244 öğrenci zehirlendi.

BAKANLAR'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sütten zehirlenme iddialarına karşı 'uzmanların kanaatine göre sütten kaynaklanan hazımsızlık olduğunu' ifade etti.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ;

"Genel anlamda süt hassasiyeti süt hazımsızlığı diyebileceğimiz bir sebeple süt şekerine karşı hazımsızlık diyebileceğimiz şey toplumda oldukça yaygın. Bazı insanlar süt içemez midesi bulanır. Kendisini ona karşı tedbir alarak korur. tüm ailelere anketler gönderildi. Çok sayıda anket geldiği için ama tasviye edilmeli ki 7 milyon çocuğa süt dağıtıldı. Bizdeki veriler süt şekerine karşı hazımsızlığa işaret ediyor. Sütün bulaş olma ihtimali olamaz mı? tabiki olabilir. Bilimsel veriler süt şekerine karşı hassasiyet ya da hazımsızlık olduğunu gösteriyor."

Akdağ, bu hassasiyeti olan çocuklara süt verilmeyeceğini belirterek "Tüm aileleri bir kere daha bilgilendireyim süte karşı hassasiyet varsa çocuklarınızda mutlaka okullarla paylaşın. Öğretmenler de çocuklarda böyle bir belirti varsa mutlaka dikkate alsınlar. Çocuklara ayran, yoğurt verilebilir. Bunun üzerinde bakanlık olarak çalışıyoruz."

Tarım Bakanı Mehdi Eker, sütten zehirlenme iddialarıyla ilgili TBMM'de bir açıklama yaptı.

Eker, "Bütün şüpheli görülen sütler toplatıldı. Bunlarla ilgili gerekli testler yapılıyor." dedi.

Mehdi Eker ayrıca tüm illerdeki sütlerden numune alındığını, tahlil sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.

NEVÞEHİR

Nevşehir'de okulda dağıtılan sütü içtikten sonra rahatsızlanan 21 öğrenci hastaneye kaldırıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının ortaklaşa hazırladığı 'Okul Sütü Programı' kapsamında Nevşehir'de ilköğretim okullarında süt dağıtımı yapıldı. Sütten zehirlendiği iddia edilen 21 öğrenciden 9'u Nevşehir İ.Þevki Atasagun Devlet Hastanesi'nde, 12'si ise diğer hastanelerde tedavi altına alındı.

Tedavi altına alınan öğrencilerin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

ADANA'DA 18 ÖÐRENCİ ZEHİRLENDİ

Adana'nın Kozan ilçesinde, "Okul Sütü Projesi" kapsamında dağıtılan sütlerden içen 18 öğrenci, mide ağrısı ve bulantı şikayetiyle hastaneye kaldırıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından ortaklaşa hazırlanan "Okul Sütü Projesi" kapsamındaki süt dağıtımı, ilçedeki okullarda sürdü.

Süt dağıtımı yapılan Cumhuriyet İlköğretim Okulu'ndan 2, Ahmet Cevdet Çamurdan İlköğretim Okulu'ndan 9 ve Hacımirzali İlköğretim Okulu'ndan 7 olmak üzere toplam 18 öğrenci, mide ağrısı ve bulantı şikayeti üzerine, ambulanslarla Kozan Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü görevlilerince dağıtılan sütlerden incelenmek üzere alınan numunelerin, Adana Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü'ne gönderildiği belirtildi.

Bu arada, dün de ilçede dağıtılan sütlerden 13 öğrenci etkilenmiş, hastanedeki tedavilerinin ardından taburcu edilmişlerdi.

AKSARAY'DA 50 ÖÐRENCİ ZEHİRLENDİ

Aksaray'da 'Okul Sütü' projesi kapsamında bugün de ilkgöretim okullarında süt dağıtımına devam edildi. Ancak 3 ilköğretim okulunda, dağıtılan sütlerden içen 50 öğrenci zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nın işbirliği ile başlatılan 'Okul Sütü' projesi kapsamında süt dağıtımı bugün de devam etti. Kent merkezinde bulunan Mustafa Yazıcı İlköğretim Okulu ve Atatürk İlköğretim Okulu ile merkeze bağlı Nurgöz Köyü'ndeki Nurgöz İlköğretim Okulu'nda süt dağıtımının ardından bazı öğrencilerde karın ağrısı, mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetleri başgösterdi. Bunun üzerine okul yönecileri 112 ekiplerine haber verdi. Yaklaşık 50 öğrenci ambulanslarla gruplar halinde zehirlenme şüphesiyle Aksaray Doğum ve Çocuk Hastanesi'ne kaldırıldı.

BARTIN'DA 5 ÖÐRENCİ HASTANEYE KALDIRILDI

Türkiye genelinde ilköğretim okullarında süt dağıtımı devam ederken, Bartın'da 5 öğrencinin zehirlenerek hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü "Okul Sütü Akıl Küpü" projesi kapsamında, bugün Bartın'da süt dağıtımı başladı. Ana sınıfı, ilköğretim 1, 2, 3, 4, ve 5. sınıf öğrencilerine süt dağıtılırken, merkez İstanbul Menkul Kıymetler Borsası İlköğretim Okulu'nda (İMKB) mide bulantısı, halsizlik ve kusma şikayeti görülen 5 öğrenciye 112 Acil Servis ekibi müdahale etti. 5 öğrenci Bartın Kadım Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edilirken, çocuklarının zehirlendiğini öğrenen veliler okula akın etti.

BİTLİS'TE 20 ÖÐRENCİ

Türkiye genelinde başlatılan okullardaki öğrencilere süt dağıtımı bu sabah Bitlis'te de yapıldı. Bitlis merkezdeki okullarda dağıtılan sütleri içen öğrencilerde mide bulantısı ve karın ağrısı başlayınca, 20 öğrenci ambulanslarla Bitlis Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Yapılan ilk kontrollerin ardından öğrencilerin zehirlenmediği belirlenirken, Bitlis Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz, süte karşı allerjisi olan öğrencilerin etkilendiğini söyledi. Korkmaz, "Sabah saatlerinde dağıtılan sütlerden sonra bazı okullardaki öğrencilerin karın ağrısı ve mide bulantısı şikayetleri ortaya çıktı. Okullarımıza çok sayıda ambulansı sevk ettik. Yapılan ilk tahlillerde gıda zehirlenmesi olmadığı ortaya çıktı. Bazı öğrencilerin süte alerjisinden kaynaklı problemler olduğunu düşünüyoruz. En son bilgiyi sağlıkçılarımız verecek" dedi.

KİLİS'TE 30 ÖÐRENCİ

Kilis'te, okullarda dağıtılan sütü içen 30 öğrenci, rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

'Okul Sütü Programı' kapsamında Kilis'te bugün sabah saatlerinden itibaren okullarda süt dağıtılmaya başlandı. Kilis merkez ve köylerdeki okullarda süt için öğrencilerden 30'u mide bulantısı, baş ağrısı şikayetiyle Kilis Devlet Hastanesi'ne getirildi. Öğrencilere serum takıldı. Öğrencilerin hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi

ÞIRNAK'TA 100 ÇOCUK HASTANELERE KALDIRILDI

Þırnak'ın Uludere ve Beytüşşebap İlçelerinde bugün okullarda dağıtılan sütlerden rahatsızlanan yaklaşık 100 çocuk, Beytüşşebap Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Uludere İlçesi'nin 3 bin nüfuslu Uzungeçit Beldesi'ndeki İstiklal ve Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda içtikleri sütlerden 50 kadar öğrenci rahatsızlandı. Sağlık Ocağı'nın bulunduğu beldede doktor olmaması nedeniyle rahatsızlanan öğrenciler ambulans ve diğer araçlarla Beytüşşebap'a götürüldü.

Bu arada Beytüşşebap'ın çeşitli okullarında eğitim alan ve içtikleri sütlerden rahatsızlanan 50 kadar öğrenci de hastaneye götürüldü.

Beytüşşebap Devlet Hastanesi'ne yaklaşık 100 çocuğun tedavisi sürüyor

http://www.sondakika.com/haber-sut-skandali-bugun-de-suruyor-3587584/

Yandaş medya süt skandalına sessiz kaldı

"Okul sütü" kampanyası nedeniyle dağıtılan sütlerden yüzlerce öğrenci zehirlenirken bazı medya kuruluşları bu durumu görmezden geldi.

Hükümetin il genelinde başlattığı "okul sütü" projesi tam bir fiyasko ile sonuçlandı.14 ilden yüzlerce çocuğun zehirlenme haberi gelirken ortaya çıkan detaylar daha da ürkütücü oldu.Hükümet sözcüsü Bülent Arınç "yüksek doz" nedeniyle, Milli Eğitim Bakanı "zehirlenme yok" derken hastahaneler sütten zehirlenen çocuklarla doldu taştı.

Çocuklara dağıtılan sütlerin son kullanma tarihinin 2005 yılı olduğu ortaya çıktı.Resmi gazetede yayınlanan yönetmelikte dağıtılan sütler için "mevsimsel süt fazlalığının değerlendirilmesi" ibaresi ise olanı ortaya koymaya yetti.

Türkiye'nin gündemine bir anda oturan bu olayı ise hükümete yakın yayın kuruluşları görmezden geldi.Sabah gazetesi,Yeni Akit Gazetesi ve Yeni Þafak Gazetesi tüm Türkiye'yi sarsan bu skandala ses çıkarmadılar.

http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/yandas-medya-sut-skandalina-sessiz-kaldi-h11247.html

Resmi gazetede süt skandalı

Okullarda dağıtılan sütlerden dolayı birçok öğrenci zehirlenirken ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın projesi kapsamında okullarda bugün dağıtımına başlanan süt nedeniyle 9 ilde birçok öğrenci zehirlenerek hastanelik oldu. Zehirlenme vakaları peş peşe yaşanırken dağıtılan sütlerle ilgili ilginç bir detay ortaya çıktı. Resmi gazetede yayınlanan yönetmelikte dağıtılan sütler için "mevsimsel süt fazlalığının değerlendirilmesi" ibaresi kafaları karıştırdı. Eğitimciler ise bu duruma tepkili.
Zehirlenme olayının ilk yaşandığı illerden olan Edirne Eğitim Sen Þube Başkanı Ayhan Fırtına hükümetim bu kampanyayı bir şova dönüştürdüğünü belirterek şunları söyledi: "Eğitim Sen olarak 2 yıl önce "okulumuza ödenek çocuklarımıza süt istiyoruz" diyerek bakanlıktan bir talebimiz olmuştu. 2 yıl sonra bu olayın gerçekleşiyor olması sevindirici ancak bu fiyaskolara karşı devletin güvenlikli bir işlem yürütmesi gerekirdi. Þu anda Edirne'de bir okulumuzda 30'dan fazla öğrenci hastanede. Bu sütler okulumuza bugün gelmiş dolaysıyla okulun bir eksikliği yok. Devlet bunun bir şova dönüştürmek istedi oysa serinkanlı birşekilde gerekli önlemler alınarak yürütülmeliydi. Devletin şirketlere rant sağlayacağını onların fazla sütünü değerlendireceğini düşünmemiştik. Bu olayı hükümet eline yüzüne bulaştırmıştır."

Zehirlenme vakalarının birçok ilde olmasına dikkat çeken Antal'ya Eğitim-Sen Þube Başkanı Nurettin Sönmez ise şunları söyledi "Toplu şekilde gerçekleşen bu zehirlenme olayı akıllara üretim tarihi geçmiş sütlerle taze sütler karıştırıldı mı acaba sorunu getiriyor. Ya da tüketim tarihi geçmiş sütlere denk gelen öğrenciler zehirlenmiş olabilir. Dağıtılan sütler bugün gelmiş dolaysıyla okuldaki saklanma koşullarıyla ilgili olması mümkün değil. geriye sütlerin bozuk olma ihtimali kalıyor"
dedi.

http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/resmi-gazetede-sut-skandali-h11221.html
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Actualités, en particulier de la Turquie Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

Sauter vers: