79 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Cr├ęer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 1
Hier : 0
Total : 2185

Actuellement :
Visiteur(s) : 79
Membre(s) : 0
Total :79

Administration

Derniers Visiteurs

murat_erpuyan : 16 min.36
lalem : 03h34:09
bendeniz : 04h00:48
cengiz-han : 04h11:41
Phils002 : 09h35:27

N├ętiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilit├ę de ceux qui les ont post├ęs dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera tol├ęr├ę dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - Constat sur le foot turc
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un ├ęchange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

Constat sur le foot turc
Aller Ó la page 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  Suivante

Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum Sport
Voir le sujet prÚcÚdent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 21 Aoű 2011 14:03    Sujet du message: Constat sur le foot turc RÚpondre en citant

Apr├Ęs tout ce remue m├ęnage dans le monde footbalistique turc et vu la d├ęcision de la f├ęd├ęration turque :

L'argent a gagn├ę, les clubs sont en panique par peur de perdre de l'argent et on accepte tout pour vu que l'argent ne manque pas.

D├ęsormais c'est digiturk qui dirige par ce biais le foot turc.

Il semble que FB sera sanctionn├ęe par des points annul├ęs, c'est pourquoi esp├ęrant qu'elle soit dans le dernier carr├ę la f├ęd├ęration change le syst├Ęme et invente le syst├Ęme de play off !

Ici c'est la Turquie !
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privÚ
KralAuriverde
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 21 Aoű 2011 17:23    Sujet du message: RÚpondre en citant

Non t'as rien compris mon petit gars, c'est la droit qui a gagn├ę, pas tes d├ęsirs de GS'li !

Apr├Ęs tout ce qui a ├ęt├ę diffus├ę ici t'as retenu aucune le├žon, et tu reviens nous faire le coup des trois singes ? Laughing

Dis voir tu vis o├╣ toi, ├á Paris c'est ├ža ? Laughing

T'es s├╗r que tu vis pas plut├┤t dans une de ces R├ępubliques banani├Ęres ?
KralAuriverde
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 22 Aoű 2011 19:38    Sujet du message: RÚpondre en citant

Uefa M├╝fetti┼činden ├×ok A├ž─▒klamalar!

Uefa Disiplin Komitesi Ba┼čm├╝fetti┼či Pierre Cornu Be┼čikta┼č Adliyesi'nden ├ž─▒k─▒┼čta ┼čok a├ž─▒klamalarda bulundu. S├Âzlerine savc─▒n─▒n futbol bilgisinden ├žok etkilendi─čini belirterek ba┼člayan Cornu, "Savc─▒ Bey bize son 5 ├×ampiyonlar Ligi Finali'ni, iki Euroleague finalini ve Bahreyn Grand Prix'si s─▒ralama turunu bildiklerini" a├ž─▒klad─▒, ayr─▒ca "akl─▒mdan bir say─▒ tutup ikiyle ├žarp─▒p yedi ├ž─▒kar─▒p 13 le toplarsam onu da bilece─čini" belirtti. Ger├žekten ├žok etkilendim. ├ľn├╝m├╝ze tapeler konuldu─čunda T├╝rk├že bilmiyor olmama ra─čmen adeta ┼čoke oldum. "Oh mon dieu" dedim, burada ┼čike oldu─ču ne kadar belli! ─░ki dakika dinleyince her ┼čey a├ž─▒k se├žik ortadayd─▒ zaten. "Bu telefondaki ses evet bu ses Tanr─▒m bu Aziz Y─▒ld─▒r─▒m olmal─▒" dedim "bizim b├╝y├╝k ba┼čkan─▒m─▒z Platini'yi de indirmek, onun yerine ge├žmek istiyordu, evet evet Platini'nin T├╝rkiye ziyaretinde kendisine forma hediye ederek bizden de ┼čike yapmam─▒z─▒ isteyen bu adam, bu ses onun sesi" dedim.

Ate┼č olmayan yerden duman ├ž─▒kmaz art─▒k UEFA t├╝z├╝─č├╝nde
Gazetecilerin ┼čike konusunda ne d├╝┼č├╝n├╝yorsunuz sorusuna "Arkada┼člar Uefa'n─▒n biliyorsunuz kurallar─▒ var, bir kere ate┼č olmayan yerden duman ├ž─▒kmaz kural─▒ UEFA T├╝z├╝g├╝ne ge├žen hafta eklendi toplant─▒da bu s├Âz├╝n T├╝rk atas├Âz├╝ m├╝ Yunan atas├Âz├╝ m├╝ oldu─ču konusunda bir tart─▒┼čma ├ž─▒ksa da ├×enes Bey'in a─č─▒rl─▒─č─▒n─▒ koymas─▒yla T├╝rk atas├Âz├╝ olarak UEFA T├╝z├╝─č├╝ne girdi , ayr─▒ca T├╝rk bas─▒n─▒nda "y├╝zde bir ┼č├╝phe bile varsa d├╝┼č├╝r diyor" haberi ├ž─▒kt─▒─č─▒nda ├╝z├╝lerek itiraf etmeliyim ki t├╝z├╝k ve y├Ânetmeliklerimizde b├Âyle bir maddenin olmad─▒─č─▒n─▒ ┼ča┼čk─▒nl─▒kla g├Ârd├╝k. T├╝rk bas─▒n─▒n─▒n bir bildi─či olmal─▒ diye bu kural─▒ da ekledik y├Ânetmeli─čimize. Uefa'daki arkada┼člar─▒m─▒z da benimle ayn─▒ g├Âr├╝┼čte hem "bir ┼čeyler olmasa polis bunlar─▒ niye als─▒n ya allah a┼čk─▒na"" ┼čeklinde cevaplad─▒.

Baransu ve Sanem Altan'─▒n eksikli─čini ├žektik
Fenerbah├že'nin bir su├ž ├Ârg├╝t├╝ oldu─čuna UEFA'n─▒n b├╝t├╝n kalbiyle inand─▒─č─▒n─▒, ├Âzellikle Alex ve Lugano'nun ├Ârg├╝t├╝n G. Amerika ba─člant─▒s─▒n─▒ sa─člad─▒─č─▒ndan art─▒k emin olduklar─▒n─▒ belirten Cornu sabahlar─▒ ilk i┼činin Takvim, Habert├╝rk, Taraf gibi gazetelere bakmak oldu─čunu ve T├╝rklerin b├Âyle bir medyaya sahip olduklar─▒ i├žin ├žok ┼čansl─▒ oldu─čunu belirtti. Porto olay─▒nda ya da Juventus olay─▒nda maalesef Baransu ve Sanem Altan gibi gazeteciler olmad─▒─č─▒ i├žin soru┼čturman─▒n ├žok uzad─▒─č─▒n─▒ belirten M├╝fetti┼č, bu bas─▒n varken in┼čallah Fenerbah├že'yi d├╝┼č├╝rece─čiz ┼čey yani adalet tecelli edecektir dedi. Galatasaray'─▒n iste─či ├╝zerine gelip gelmedi─či sorulan Cornu, Galatasaray'─▒n UEFA Kupas─▒ var, ge├žen y─▒l Kenya'ya gitti─čimde ordaki ├žocuklar Hasan ├×a┼č, Hakan ├×├╝k├╝r diyorlard─▒, yani adamlar─▒n UEFA Kupas─▒ var arkada┼člar kay─▒ts─▒z kalamay─▒z UEFA Kupas─▒ yani boru de─čil dedi.

Galatasaray iyi bir teklifle gelirse ├žal─▒┼čmaya haz─▒r─▒m
M├╝fetti┼č bir g├╝n T├╝rkiye'de ├žal─▒┼čmak ister misiniz sorusuna ise "Valla art─▒k T├╝rkiye bildi─činiz gibi ileri demokrasi, ─░stanbul fantastik bir ┼čehir hem Galatasaray'dan iyi bir teklif al─▒rsam neden olmas─▒n" cevab─▒n─▒ verdi.

Laughing Laughing Laughing

Kaynak : papazin ├žayiri
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 22 Aoű 2011 23:00    Sujet du message: RÚpondre en citant

Le roi m├ęrite une r├ęplique sanglante mais aujourd'hui j'ai ├ępuis├ę mon quota d'internet. En attendant lisez (aussi humoristique que ce qui est ├ęcrit dessus) :

Y─▒ld─▒r─▒m federasyon ba┼čkan─▒ olsun – Erman Toroglu >
http://bit.ly/ngs1EI
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 22 Aoű 2011 23:53    Sujet du message: RÚpondre en citant

L'argent est au coeur de l'affaire. Tout est louable pour vu que l'argent reste.

C'est ce qui sort de la d├ęclaration de M. Cavcav qui souhaite virer GS et Trabzon de l'Union des clubs :

Citation:

(...)
Ligde m├╝cadele eden tak─▒mlar i├žin yay─▒n gelirlerinin hayati ├Ânem ta┼č─▒d─▒─č─▒n─▒ bildiren ─░lhan Cavcav, s├Âzlerini ┼č├Âyle tamamlad─▒: “Anadolu kul├╝plerimiz, ├Âzellikle yay─▒n gelirleriyle ayakta duruyor. Soru┼čturmada ad─▒ ge├žen tak─▒mlar─▒n ligde olmamas─▒, Anadolu tak─▒mlar─▒n─▒n daha az yay─▒n geliri elde etmesi sonucunu do─čuracak. Ekonomik olarak bu kul├╝plerimize ├žok b├╝y├╝k mali s─▒k─▒nt─▒ getirecek. Acele kararlar vermemeliyiz.
(...)

source : http://bit.ly/qdf0dl
KralAuriverde
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 23 Aoű 2011 20:13    Sujet du message: RÚpondre en citant

L├╝be Ayar Gs`nin Kirli ├çama┼č─▒rlar─▒n─▒ Ortaya D├Âkt├╝

Lube Ayar kendisine ait internet sitesi www.lubeayar.net te ├Âyle bir iddia ortaya att─▒ ki ortal─▒k kar─▒┼čacak. Gazeteci Lube Ayar kendi ki┼čisel web sitesinde, 2007 y─▒l─▒ndaki o d├Ânem Galatasaray`─▒n sportif direkt├Ârl├╝─č├╝n├╝ yapan Adnan Sezgin`le, d├Ânemin PFDK Ba┼čkan Vekili Recep ├ľzcan aras─▒ndaki telefon konu┼čmalar─▒n─▒ yay─▒nlad─▒.

Ayar`─▒n yay─▒nlad─▒─č─▒ konu┼čmalarda, Adnan Sezgin`in, Sakaryaspor ma├ž─▒nda ├ž─▒kan olaylardan dolay─▒ sar─▒-k─▒rm─▒z─▒l─▒ kul├╝be ceza verilmemesi y├Ân├╝nde Recep ├ľzcanÔÇÖa telkinlerde bulundu─ču dikkati ├žekiyor.

Ankara Emniyet M├╝d├╝rl├╝─č├╝, 2007'de bir r├╝┼čvet ├žetesine y├Ânelik olarak ÔÇśSimsarÔÇÖ ad─▒n─▒ verdi─či operasyonu y├╝r├╝t├╝rken baz─▒ kul├╝p y├Âneticilerin telefon konu┼čmalar─▒ teknik takibe tak─▒ld─▒. Ankara 1. A─č─▒r Ceza MahkemesiÔÇÖndeki dava dosyas─▒, itirazlar nedeniyle Yarg─▒tayÔÇÖa g├Ânderildi─či i├žin iki y─▒l─▒ a┼čk─▒n s├╝redir bir ad─▒m yol alabilmi┼č de─čil. Fakat ÔÇśSimsar OperasyonuÔÇÖnun ilk g├╝nlerinde bas─▒na yans─▒yan baz─▒ haberler, baz─▒ kul├╝p y├Âneticilerinin g├Ârev s─▒n─▒rlar─▒n─▒ zorlad─▒─č─▒n─▒ ortaya koymu┼čtu. O g├╝nden beri kovalad─▒─č─▒m bu dosyay─▒ avukat Faik I┼č─▒k sayesinde okuma f─▒rsat─▒ buldum. Beni takip edenlerin bildi─či gibi, bilgime ba┼čvurulmak ├╝zere davet edildi─čim emniyet m├╝d├╝rl├╝─č├╝nde de bu dosyan─▒n numaralar─▒n─▒ komiserlere vermi┼čtim. Soru┼čturma tamamlad─▒─č─▒ ve iki bu├žuk y─▒l ├Ânce dava a├ž─▒ld─▒─č─▒ i├žin dosyan─▒n haber yap─▒lmas─▒nda hi├žbir ÔÇśhukukiÔÇÖ ya da ÔÇśahlakiÔÇÖ s─▒k─▒nt─▒ bulunmad─▒─č─▒n─▒ belirtip, s├Âz├╝ uzatmadan ayr─▒nt─▒lara ge├želim.

ADNAN SEZG─░N D─░NLEMEYE TAKILDI
PFDK Ba┼čkan Vekili Recep ├ľzcanÔÇś─▒n ÔÇśbir numaral─▒ÔÇÖ san─▒k oldu─ču dava dosyas─▒nda, Galatasaray ─░dari Menajeri Adnan SezginÔÇśin daha ├Ânce hi├žbir yerde yay─▒nlanmam─▒┼č telefon g├Âr├╝┼čmeleri de yer al─▒yor. O g├╝nlerde 2006-2007 sezonunun son haftalar─▒ oynan─▒yor. Ligin dibine ├žak─▒lan ve k├╝mede kalma umudu olmayan Sakaryaspor, 30ÔÇÖuncu haftada GalatasarayÔÇÖla m├╝cadele etmeye haz─▒rlan─▒yor. Dava dosyas─▒nda ├ľzcan ve Sezgin aras─▒ndaki ili┼čki ┼č├Âyle ├Âzetleniyor:

ÔÇťGalatasaray Futbol ├×ubesi idari sorumlular─▒ndan Adnan SezginÔÇÖin, Sakaryaspor ma├ž─▒nda ├ž─▒kan olaylardan dolay─▒ kendilerine ceza verilmemesi konusunda Recep ├ľzcanÔÇÖa telkinlerde bulundu─ču ve olaylardan dolay─▒ SakaryasporÔÇÖun alaca─č─▒ cezay─▒ ├Â─črenmeye ├žal─▒┼čt─▒─č─▒, Recep ├ľzcanÔÇÖ─▒n ÔÇśseyircisiz oynamaÔÇÖ cezas─▒ verilece─čini ifade etti─či ve kuruldan bu y├Ânde karar ├ž─▒kartt─▒rd─▒─č─▒, GalatasarayÔÇÖa ise cezaya yer olmad─▒─č─▒na dair karar ├ž─▒kartt─▒rd─▒─č─▒ anla┼č─▒lm─▒┼čt─▒r.ÔÇŁ

RECEP ├ľZCANÔÇÖDAN ADNAN SEZG─░NÔÇÖE; ÔÇťSEN NE ─░ST─░YORSUN?ÔÇŁ
(24 Nisan 2007ÔÇô Saat: 11.49)

Adnan Sezgin: Ne yap─▒yorsun?

Recep ├ľzcan: Sa─č ol, sen ne yap─▒yorsun? Komitedeymi┼čsin he?

Adnan Sezgin:HeeÔÇŽ

Recep ├ľzcan: ─░yi bir kanun ├ž─▒kar─▒n bari.

Adnan Sezgin: ├ç─▒karaca─č─▒m.

Recep ├ľzcan: Valla ├ž─▒kar─▒n.

Adnan Sezgin: Darmada─č─▒n edece─čim.

Recep ├ľzcan: Sen ┼čimdi ne istiyorsun abi, onu s├Âyle bana.

Adnan Sezgin: He?

Recep ├ľzcan: Sen ne istiyorsun?

Adnan Sezgin: Bu SakaryaÔÇÖda duman ettiler ya sahay─▒ mahay─▒ÔÇŽ Zaten d├╝┼čm├╝┼č herif. O sahada seyircisiz oynan─▒r ya, ┼čey oynan─▒r, yakt─▒lar makt─▒lar raporlar nas─▒l bilmiyorumÔÇŽ

Recep ├ľzcan: SeyircisizÔÇŽ

Adnan Sezgin: Bir de bize bir ┼čey olmas─▒n haa!

Recep ├ľzcan: Sizi neden sevk ettiler?

Adnan Sezgin: AnkaraÔÇÖdaki k├╝f├╝rden. Sen yok muydun? Ne k├╝fr├╝ ya?

Recep ├ľzcan: Tamam.

Adnan Sezgin: Tamam oldu, peki.

Recep ├ľzcan: Tamam karde┼č, hadi g├Âr├╝┼č├╝r├╝z

─░lgili PFDK karar─▒: PFDK, 2006-2007/1434 say─▒l─▒ karar─▒nda, SakaryasporÔÇÖun bir ma├ž seyircisiz oynamas─▒na ve Galatasaray A.├×. kul├╝b├╝ hakk─▒nda yasal ko┼čullar─▒ olu┼čmad─▒─č─▒ i├žin ├žirkin ve k├Ât├╝ tezah├╝rat nedeniyle ceza tayinine yer olmad─▒─č─▒na h├╝kmediyor.

(Ayn─▒ g├╝n ÔÇô Saat: 15.12)

Adnan Sezgin:Efendim?

Recep ├ľzcan: Dedi─čin gibi oldu hepsi.

Adnan Sezgin:Ne oldu?

Recep ├ľzcan: Sakarya seyircisiz, size ceza tayinine yer yok.

Adnan Sezgin: Tamam sa─č ol.

Recep ├ľzcan: Tamam m─▒?

Adnan Sezgin: Allah raz─▒ olsun, tamam oldu peki.

Recep ├ľzcan: Hadi g├Âr├╝┼č├╝r├╝z

ÔÇťADNAN, SANA B─░R KIYAK YAPAYIM MI?ÔÇŁ
Galatasaray ─░dari Menajeri Adnan SezginÔÇśin PFDK Ba┼čkanvekili Recep ├ľzcanÔÇś─▒ arad─▒─č─▒ bir ba┼čka telefon konu┼čmas─▒ ise dosyaya ┼č├Âyle yans─▒yor:

(9 May─▒s 2007 ÔÇô Saat: 14.13)

Recep ├ľzcan: Buyur karde┼č.

Adnan Sezgin: Ne yap─▒yorsun?

Recep ├ľzcan: Kimseye bir ┼čey yapt─▒─č─▒m─▒z yok, AllahÔÇÖa ┼č├╝k├╝r.

Adnan Sezgin: Yap─▒yorsun. Yar─▒n yapma da! Yar─▒ngidiyorsun sen de─čil mi toplant─▒ya?

Recep ├ľzcan: He kat─▒laca─č─▒m in┼čallah, bir problem ├ž─▒kmazsa.

Adnan Sezgin: Aman ha! Tamam?

Recep ├ľzcan: Ne var sizde?

Adnan Sezgin:K├╝f├╝r m├╝f├╝r Antalya ma├ž─▒ ile ilgiliÔÇŽ

Recep ├ľzcan: ├ľyle mi?

Adnan Sezgin: Ama biz gerekli b├╝t├╝n ┼čeyleri g├Âsterdik.

Recep ├ľzcan: Doneleri mi?

Adnan Sezgin: Gerekli b├╝t├╝n gayreti de g├Âsterdik.

Recep ├ľzcan: He la baba niye ┼čampiyon olamad─▒n─▒z be?

Adnan Sezgin: Sen ┼ču yar─▒nki i┼č ├žok ├Ânemli tamam, konu┼čuruz.

Recep ├ľzcan: Size bir k─▒yak yap─▒y─▒m anas─▒n─▒ sat─▒y─▒m?

Adnan Sezgin: Ne?

Recep ├ľzcan: ├×u kablo yay─▒ndan bir ma├ž hak mahrumiyeti cezas─▒ vereyim mi?

Adnan Sezgin: Ver.

Recep ├ľzcan: He?

Adnan Sezgin: Ver.

Recep ├ľzcan: Verebiliriz yaniÔÇŽ

Adnan Sezgin: Ver ver!

Recep ├ľzcan: Ama b├╝t├╝n T├╝rkiye sÔÇŽ bizi o zaman ben sana s├Âyleyeyim.

Adnan Sezgin: Tamam, zaten yeterince yapm─▒┼člar, biraz daha yaps─▒nlar.

Recep ├ľzcan: Ha ha ha yani sÔÇŽ.. diye yapmay─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum yani.

Adnan Sezgin: Tamam,

Recep ├ľzcan: ─░yi baba bakar─▒z yar─▒n.

Adnan Sezgin: Hadi g├Âr├╝┼č├╝r├╝z sa─č ol.

─░lgili PFDK karar─▒: PFDK, 2006-2007/1485 say─▒l─▒ karar─▒yla,Fenerbah├že Spor Kul├╝b├╝ÔÇÖne ├ž─▒kan saha olaylar─▒ nedeniyle Federasyon Disiplin Talimat─▒ÔÇÖn─▒n (FDT) 30/2 maddesi uyar─▒nca ÔÇś1 ma├ž seyircisiz oynama cezas─▒ÔÇÖ ile ├žirkin ve k├Ât├╝ tezah├╝rat nedeniyle 30 bin YTL para cezas─▒ verilmesine h├╝kmediyor. Daha sonra Fenerbah├žeÔÇÖnin itiraz─▒ ├╝zerine ÔÇśseyircisiz oynamaÔÇÖ cezas─▒ ÔÇśsaha kapamaÔÇÖ cezas─▒na d├Ân├╝┼čt├╝r├╝l├╝yor. Sar─▒-lacivertliler, ─░zmirÔÇÖde oynad─▒klar─▒ ma├žta TrabzonsporÔÇÖla 2-2 berabere kalarak, ligin bitimine iki hafta kala ┼čampiyonluklar─▒n─▒ ilan ediyor.

─░lgili PFDK karar─▒: PFDK, 2006-2007/1534 say─▒l─▒ karar─▒yla, GalatasarayÔÇÖa Antalyaspor ma├ž─▒nda ├ž─▒kan saha olaylar─▒ nedeniyle 3 bin YTL para cezas─▒ verilmesine ve Galatasaray hakk─▒nda yasal ko┼čullar─▒ olu┼čmad─▒─č─▒ i├žin ├žirkin ve k├Ât├╝ tezah├╝rat nedeniyle yasal ko┼čullar─▒ olu┼čmad─▒─č─▒ndan ceza tayinine yer olmad─▒─č─▒na h├╝kmediyor.

REKOR CEZANIN ÔÇśPERDE ARKASIÔÇÖ
Be┼čikta┼č, BursasporÔÇÖa 3-0 yenilince, Fenerbah├že cezas─▒ nedeniyle ─░zmirÔÇÖde oynad─▒─č─▒ ve 2-2 berabere kald─▒─č─▒ Trabzonspor ma├ž─▒ndan sonra turunu atar. ├×ampiyon Fenerbah├že, 33. haftada Ali Sami YenÔÇÖde ezeli rakibinin kar┼č─▒na ├ž─▒kar. Edu ve LuganoÔÇÖn─▒n golleriyle daha ilk yar─▒da ma├ž 2-0 olunca trib├╝nlerde b├╝y├╝k olaylar ba┼č g├Âsterir. Sahaya y├╝zlerce su ┼či┼česi atan Galatasaray taraftar─▒, yakla┼č─▒k 15 bin koltu─ču k─▒r─▒p, trib├╝nleri ate┼če verir. Kamuoyu haftalarca GalatasarayÔÇÖa ka├ž ma├ž ceza verilece─čini tart─▒┼č─▒p durur, fakat PFDK bir t├╝rl├╝ karar─▒n─▒ a├ž─▒klamaz. ÔÇśSimsar OperasyonuÔÇÖna ili┼čkin dosyaya giren telefon konu┼čmalar─▒, bu gecikmenin neden ya┼čand─▒─č─▒n─▒ da g├Âzler ├Ân├╝ne seriyor.

(6 Haziran 2007 ÔÇô Saat: 14.06)

Adnan Sezgin: Alo

Recep ├ľzcan: Alo ha kapand─▒ abi. HeeÔÇŽ

Adnan Sezgin: Ya hi├ž kombineleri satam─▒yoruz. ├×imdi b├Âyle k├Ât├╝ bir ceza gelirse, diyecekler ki ya bu kadar ma├ž bilmem ┼č├Âyledir b├Âyledir.

Recep ├ľzcan: Ama abi bir an evvel sat─▒n, fazla uzatam─▒yoruz ki ya.

Adnan Sezgin: Tamam bir hafta daha yeter.

Recep ├ľzcan: Pazartesiye kadar sallatt─▒rd─▒m, ├ž├╝nk├╝ ÔÇťYokumÔÇŁ dedim mazeret ├žektirdim aÔÇŽ koyay─▒m.

Adnan Sezgin: ├×ey peki nas─▒l durum?

Recep ├ľzcan: Hangi durum abi?

Adnan Sezgin: Yani olaydaki durum?

Recep ├ľzcan: Be┼č ma├ž g├Âr├╝n├╝yor abi en azÔÇŽ

Adnan Sezgin: Be┼č? Ne seyircili mi, seyircisiz mi?

Recep ├ľzcan: Seyircisiz abi, seyircili olmaz abi. ─░kisi ├žirkin tezah├╝rattan geliyor zaten.

Adnan Sezgin: D─▒┼čar─▒ya verin.

Recep ├ľzcan: D─▒┼čar─▒ya veremeyiz abi, o zaman seyirciyi ├Âd├╝llendirmek olur ya.

Adnan Sezgin: Niye? Ali Sami YenÔÇÖin seyircisini cezaland─▒r─▒yorsun.

Recep ├ľzcan: Ya d─▒┼čar─▒daki seyirciÔÇŽ Sanki Ali Sami YenÔÇÖin seyircisiyle ─░zmir seyirciniz ├žok farkl─▒ aÔÇŽ koyumda ya!

Adnan Sezgin: Tamam oraya bir gelelim de, ├ža─č─▒r─▒n bizi dinleyin yaÔÇŽ

Recep ├ľzcan: Ya iki haftad─▒r sallamaktanÔÇŽ bas─▒ndan ka├ž─▒yorum ben her toplant─▒da ÔÇťHastay─▒mÔÇŁ diyorum aÔÇŽ koyay─▒m, ÔÇťEvde yat─▒yorumÔÇŁ diyorum gazetecilere ya!

Adnan Sezgin: Tamam ├Âyle yap─▒n, tamam. Ben geleyim de konu┼čal─▒m, yurtd─▒┼č─▒nday─▒m arar─▒m ben seni.

Recep ├ľzcan: Abi 17ÔÇÖsine bir otelde bana rezerv yapt─▒rsan─▒za, gene dolu aÔÇŽ koydu─čumun otelleriÔÇŽ

Adnan Sezgin: Hangi 17ÔÇÖsi?

Recep ├ľzcan: Bu ay. Bir de Adnan Polat ├Âdesin istemiyorum paras─▒n─▒, bana makul bir fiyat s├Âylesinler.

Adnan Sezgin: Tamam tamam peki.

Recep ├ľzcan: Sen bana bilgi verirsin de─čil mi rezervasyonla ilgili?

Adnan Sezgin: Tamam oldu.

Recep ├ľzcan: Oldu baba sa─č olas─▒n.

RECEP ├ľZCAN: ÔÇťCEZAYI SEK─░ZDEN BE├×E ├çEKEB─░L─░RSEMÔÇŽÔÇŁ
PFDKÔÇÖn─▒n olayl─▒ derbi ma├ža ili┼čkin karar─▒n─▒ verece─či g├╝n, sar─▒-k─▒rm─▒z─▒l─▒ kul├╝b├╝n idari menajeri Adnan Sezgin, yine yak─▒n markajdad─▒r. Erken saatlerde PFDK Ba┼čkanvekili Recep ├ľzcanÔÇÖ─▒ arayan Sezgin, ÔÇť─░svi├žre milli ma├ž─▒nda havaalan─▒ndan stadyuma kadar d├Âvd├╝k adamlar─▒, FifaÔÇÖdan ├╝├ž ma├ž ceza ald─▒kÔÇŁ diyerek savunur kul├╝b├╝n├╝. ├ľzcan ise, GalatasarayÔÇÖa verilmesi d├╝┼č├╝n├╝len sekiz ma├žl─▒k cezay─▒ be┼če indirmenin ├žabas─▒ i├žindedir. Ve t├╝m futbol kamuoyunun bildi─či ├╝zere, GalatasarayÔÇÖa be┼č ma├ž seyircisiz oynama cezas─▒ verilir.

(11 Haziran 2007 ÔÇô Saat: 11.24)

Adnan Sezgin: Ne yap─▒yorsun, iyi misin?

Recep ├ľzcan: Sa─č ol iyiyim baba, sen nas─▒ls─▒n?

Adnan Sezgin: ─░yi, nerdesin?

Recep ├ľzcan: Federasyonday─▒m.

Adnan Sezgin: HaaÔÇŽ ├×imdi g├Âz├╝n├╝ seviyim bug├╝n karar marar verirseniz. Beni tahkimin kuca─č─▒na atmay─▒n ha! Adam ├ž─▒kt─▒ dedi ki, ÔÇť─░tiraz etmesinlerÔÇŁ, ben ├žok zor durumda kald─▒m ya ├Âb├╝r tarafta kafas─▒n─▒ g├Âz├╝n├╝ yard─▒lar, iki ma├ž bir de seyircili oynad─▒lar, biz burada bir b─▒├žaktan ┼čeye gittik kapal─▒ b─▒├žak. Tamam m─▒ g├Âz├╝n├╝ seviyim ha!

Recep ├ľzcan: Valla ├╝├ž haftad─▒r sall─▒yorum Adnan baba.

Adnan Sezgin: Biliyorum, yani ├ž─▒kacak karar ├Ânemli.

Recep ├ľzcan: Yani bir ┼čey var ├ž─▒kacak karar i┼čte, minimumunu ├ž─▒karmaya bakaca─č─▒m abi.

Adnan Sezgin: Yani?

Recep ├ľzcan: Bir ma├ž k├╝f├╝rden gelir, d├Ârt de ├Âb├╝r├╝nden gelir en az.

Adnan Sezgin:Yok yok, o ├žok ya!

Recep ├ľzcan: VallaÔÇŽ

Adnan Sezgin: O d├Ârt ne ya? ├ľb├╝r tarafta futbolcu yaraland─▒, ┼čey hoca yaraland─▒, iki ma├ž verildi ya b├Âyle bir ┼čey yok ki. ─░svi├žre milli ma├ž─▒nda T├╝rkiye, havaalan─▒ndan stadyuma kadar d├Âvd├╝k adamlar─▒ ka├ž ma├ž ald─▒k FifaÔÇÖdan? ├ť├ž ma├žÔÇŽ Nas─▒l oluyor bu i┼č?

Recep ├ľzcan: Abi siz tahkim aya─č─▒n─▒ da s─▒k─▒ tutun yani tahkimeÔÇŽ

Adnan Sezgin: Yav bak ne diyorum sana, b├Âyle bir ifadeden sonra beni onlar─▒n kuca─č─▒na atmay─▒n.

Recep ├ľzcan: H─▒─▒ÔÇŽ

Adnan Sezgin: O ┼čey olur, y─▒pran─▒r herkes y─▒pran─▒r. G├Âz├╝n├╝ seveyim b├Âyle d├Ârt m├Ârt aman ha!

Recep ├ľzcan: Yani burada bir blo─ču epeydir sall─▒yorum biliyorsun yani.

Adnan Sezgin: Tamam iki art─▒ bir yeter, tamam hadi sana g├╝veniyorum.

Recep ├ľzcan: Abi ben elimden geleni yapar─▒m da, burada bir blok olu┼čtu, adamlar korkuyorlar yani.

Adnan Sezgin: Bizden de korksun1ar o zaman, onlara da onu de, biz de ba─č─▒r─▒r─▒z.

Recep ├ľzcan: Heee ba─č─▒rmay─▒n ba─č─▒rmay─▒n abi.

Adnan Sezgin: E o zaman ba─č─▒rmayacak bi ┼čey yap─▒n.

Recep ├ľzcan: Bakaca─č─▒m i┼čte, sekizden be┼če ├žekebilirsemÔÇŽ

Adnan Sezgin: Ya ne sekizmi┼č? ├×ey sanki bunlarda ya! Neyse sen dedi─čimi ┼čey yap, tamam g├Âz├╝n├╝ seviyim.

Recep ├ľzcan: Tamam abi daha ba┼člamad─▒ toplant─▒, arkada┼člarla ┼č├Âyle bir de─čerlendirece─čim yani.

Adnan Sezgin: Tamam oldu day─▒.

ÔÇťEN A├ÉIR CEZALARI FENERBAH├çEL─░LERÔÇÖE VERD─░MÔÇŁ
ÔÇśR├╝┼čvetÔÇÖ ├žetesinin bir numaral─▒ san─▒─č─▒ Recep ├ľzcanÔÇÖa, Ankara Cumhuriyet Ba┼čsavc─▒l─▒─č─▒ÔÇÖnda ÔÇśPFDK Ba┼čkanvekilli─či g├Ârevi esnas─▒nda kul├╝plere, y├Âneticilerine ve futbolculara verilen disiplin cezalar─▒ ile ilgili ├ž─▒kacak kararlara etki etme eylemleriniz hakk─▒ndaÔÇÖ sorular da y├Âneltilir.

Savc─▒n─▒n sorusu tam olarak ┼č├Âyledir: ÔÇťTFF Profesyonel Disiplin Kurulu Ba┼čkanvekilli─činiz d├Âneminde futbol tak─▒mlar─▒ ve futbolcularla ilgili verilecek cezalar konusunda birtak─▒m ┼čah─▒slarla g├Âr├╝┼čmeler yapt─▒─č─▒n─▒z, kendilerine yard─▒mc─▒ olaca─č─▒n─▒z─▒ ve istekleri do─črultusunda karar al─▒nmas─▒ y├Ân├╝nde disiplin kuruluna etki edece─činizi belirtti─činiz, yap─▒lan teknik takip sonucunda anla┼č─▒lm─▒┼č, TFFÔÇÖnin resmi internet sitesinden bahsi ge├žen cezalarla ilgili al─▒nan kararlar tespit edilmi┼č, bu kararlar─▒n sizin g├Âr├╝┼čmelerinizde halledece─činizi s├Âyledi─činiz ┼čekliyle karara ba─čland─▒─č─▒ tespit edilmi┼čtir. Bu iddialarla ilgili a├ž─▒klaman─▒z─▒ yap─▒n─▒z?ÔÇŁ

Recep ├ľzcan, kendisini savunurken, ÔÇťPFDK yedi ki┼čiden olu┼čur, kararlar ├žo─čunlukla verilir, en az nisap 4ÔÇÖt├╝r. Bu kararlarda Futbol Disiplin Talimat─▒ÔÇÖn─▒n h├╝k├╝mleri aynen uygulan─▒r. Futbol Federasyonu konusuyla alakal─▒ olarak daha ├Ânce verdi─čim ifadem de belirtti─čim gibi, tam tarafs─▒z hatta mensubu oldu─čum Fenerbah├že Spor Kul├╝b├╝ y├Ânetici ve futbolcular─▒na en a─č─▒r cezalar─▒ verdim. Fenerbah├žeÔÇÖye, Fenerbah├že kongre ├╝yesi olan benim imzamla, en a─č─▒r ceza PFDKÔÇÖdan ├ž─▒kt─▒. Bunun d─▒┼č─▒nda futbol, toplumumuzun ├žok b├╝y├╝k kesimini ilgilendiren en b├╝y├╝k sivil toplum kurulu┼čudur. Y├Âneticisinden, sempati duyan kamu g├Ârevlisi, sempati duyan i┼č adam─▒, sempati duyan i┼č kad─▒n─▒ndan ev han─▒m─▒na kadar geni┼č bir yelpazede spor kul├╝plerinin cezalar─▒ takip edilir. Hatta bu yelpaze i├žindeki ki┼čiler, disiplin kurulunu etkilemek i├žin ve tak─▒mlar─▒n─▒n lehine karar alabilmek ├╝midiyle aleni olan telefon numaralar─▒m─▒za ula┼č─▒rlar. Ve bu telefonlarda bizi ┼čahsen tan─▒yanlar daha samimi bir ┼čekilde, ÔÇťAman ha bizim kul├╝be veya x futbolcuya ceza vermezsiniz, de─čil mi?ÔÇŁ ya da ÔÇťX tak─▒ma verdi─činiz cezadan daha az bir ceza olursa biz kar─▒┼čmay─▒zÔÇŁ gibi bazen samimi bazen yar─▒ ┼čaka bazen de ciddi taleplerde bulunurlar. Biz bu taleplere bazen bakar─▒z, bazen yapar─▒z, bazen de ÔÇťOlmazÔÇŁ diye cevap veririz. ÔÇťYapar─▒zÔÇŁ dedi─čimiz cevaplar her zaman yap─▒lacak i┼člemler de─čildir. E─čer bu konuda dinleme tutana─č─▒ varsa ondan sonraki hafta verilen cezan─▒n genelde beyan─▒m─▒zla ├Ârt├╝┼čmedi─či g├Âr├╝lecektir. E─čer ├Ârt├╝┼čen varsa, yaz─▒l─▒ olan futbol disiplin talimat─▒n─▒n ilgili maddeleri uygulanm─▒┼č demektirÔÇŁ ifadelerini kullan─▒r.

Kaynak: www.lubeayar.net
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 23 Aoű 2011 22:14    Sujet du message: RÚpondre en citant

Tu t'es tromp├ę de topic mais ce n'est pas grave, c'est normal enfin tu crois trouver une raison d'impliquer GS. Quelle joie ?
Et alors, qu'on met A. Sezgin en prison.
Au fait qui ce journaliste ?
Tu le sais tr├Ęs bien. Dis le ...

Note : je reviens tout à la heure, pour parler ce foot turc corrompu...
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 23 Aoű 2011 22:24    Sujet du message: RÚpondre en citant

Ce Pr├ęsident de la FFT est un ph├ęnom├Ęne.
Il dit d'abord que les personnes impliqu├ęes dans la corruption n'engagent pas les clubs (sauver FB), ensuite une lueur d'espoir d'impliquer GS apparait il affirme qu'il va retirer sa coupe ├á GS.
Ensuite accuse GS de d├ęnoncer le cas turc aupr├Ęs de l'UEFA comme si celle-ci ne suit pas de pr├Ęs ce qui se passe en Turquie.
Et aujourd'hui il pousse la connerie loin :

“Ben yanl─▒┼č i├žerisinde olmam. Beni ele┼čtirenler k├Ât├╝ niyetli insanlard─▒r”

Je ne peux être dans l'erreur, ceux qui me critiquent sont des gens malveillants.

On dirait qu'il se d├ęclare proph├Ęte.

Mon Dieu !
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 23 Aoű 2011 22:33    Sujet du message: RÚpondre en citant

N'oublion pas non plus les affirmations du Pr├ęsident de la FFT

10.07.2011
Aydinlar : "Tum ihtimalleri degerlendiriyoruz. UEFA ile surekli irtibat halindeyiz. Her gun bilgi veriyoruz"

22.08.2011
Aydinlar : "Halen TFF'nin yuruttugu bir sorusturma var. UEFA sadece bilgi amacli geldi ve bilgi aldi"

Alors !
Tabii ki akla gelen soru basit, her gun bilgi verilen bir yerden neden bilgi almak icin yetkili gonderilir?
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 23 Aoű 2011 23:34    Sujet du message: RÚpondre en citant

Para, para, para...

Uploaded with ImageShack.us
KralAuriverde
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 24 Aoű 2011 10:06    Sujet du message: RÚpondre en citant

cengiz-han a Úcrit:
Ce Pr├ęsident de la FFT est un ph├ęnom├Ęne.
Il dit d'abord que les personnes impliqu├ęes dans la corruption n'engagent pas les clubs (sauver FB), ensuite une lueur d'espoir d'impliquer GS apparait il affirme qu'il va retirer sa coupe ├á GS.
Ensuite accuse GS de d├ęnoncer le cas turc aupr├Ęs de l'UEFA comme si celle-ci ne suit pas de pr├Ęs ce qui se passe en Turquie.
Et aujourd'hui il pousse la connerie loin :

ÔÇťBen yanl─▒┼č i├žerisinde olmam. Beni ele┼čtirenler k├Ât├╝ niyetli insanlard─▒rÔÇŁ

Je ne peux être dans l'erreur, ceux qui me critiquent sont des gens malveillants.

On dirait qu'il se d├ęclare proph├Ęte.

Mon Dieu !

Non seulement t'es malveillant mais t'es un ignorant par dessus le march├ę, ├á n'en pas douter. Rappelons ├á notre inculte les circonstances de la nomination de Mehmet Ali Aydinlar ├á la t├¬te de la pr├ęsidence de la TFF. Le candidat d'Aziz Yildirim ├ętait... un GS'li, G├Âksel G├╝m├╝sdag. La prochaine fois, ├ęvite de distiller des ├óneries et surtout de donner ├á un FBli le b├óton pour te faire battre. Par ailleurs, le Pr├ęsident de la TFF a ce privil├Ęge d'enqu├¬ter jusqu'├á 20 ans en arri├Ęre. Il y a apparemment une clause de r├ętroactivit├ę. Donc pourquoi pas le club qui a inaugur├ę les matchs truqu├ęs en Turquie et le dopage sous l'├Ęre Derwall avec ses fameuses seringues magiques ? Hein que ├ža t'en bouche un coin la cueill├Ęre qui sort tout droit du lait ! Smile

PS : comme je suis plut├┤t sympa, je vais corriger une de tes fautes, on ne dit pas "sanglante" mais cinglante. Bien s├╗r je ne vais pas te donner la d├ęfinition, tu la chercheras toi m├¬me sur le net Smile

Mehmet Ali Ayd─▒nlar Nas─▒l Se├žildi?

Mehmet Ali Ayd─▒nlar futbolun k├Ât├╝ adam─▒ oldu. Biri diyor ki "T├╝rk futbolunu bat─▒ran ┼čah─▒s!" ─░nan─▒lmaz. Bu g├Âzler Haluk Ulusoy d├Ânemlerini de g├Ârd├╝, ├çak─▒c─▒ istedi─či i├žin kurban kestirenleri de biliyor. Hen├╝z daha yeni se├žilen Ayd─▒nlar'─▒n T├╝rk futbolunu ┼čayet m├╝mk├╝nse nas─▒l bat─▒rd─▒─č─▒, bat─▒rabildi─či ve isminin bu noktaya nas─▒l geldi─či hepimiz i├žin ibret vesikas─▒ olmal─▒.

Haf─▒zam─▒z bal─▒k ya, ben TFF Ba┼čkan─▒ Ayd─▒nlar'─▒n nas─▒l se├žildi─čini hat─▒rlatay─▒m dedim.

3 Haziran 2011, H├╝rriyet Gazetesinde bir haber "├ľzgener Aday Olmayacak" diyor. Haberde ┼ču ifadeler var "T├╝rkiye Milli Tak─▒m─▒ÔÇÖn─▒n Bel├žika ile deplasmandaki 2012 Avrupa ┼čampiyonas─▒ grup eleme ma├ž─▒ i├žin Br├╝ksel'de bulunan T├╝rkiye Futbol Federasyonu Ba┼čkan─▒ Mahmut ├ľzgenerÔÇÖin ma├ža TFFÔÇÖnin davetlisi olarak giden kul├╝p ba┼čkanlar─▒na, yap─▒lacak olan ba┼čkanl─▒k se├žiminde yeniden aday olmayaca─č─▒n─▒ s├Âyledi─či ├Â─črenildi."

T├╝rk futbolu da b├Âylelikle bir belirsizli─če girdi. Beklenen ├ľzgener'in yeni d├Ânemde de aday olmas─▒ ve ba┼čkan se├žilmesiydi. Halbuki ├ľzgener, hala kamuoyuna a├ž─▒klanmam─▒┼č bir sebeple, aday olmaktan vazge├žti.

─░kinci aday, G├Âksel G├╝m├╝┼čda─č idi. DHA taraf─▒ndan 6 Haziran'da ge├žilen haberde ┼ču ifadeler yer al─▒yordu. [2]

"Ba┼čkan adayl─▒─č─▒ i├žin ─░stanbul B├╝y├╝k┼čehir Belediyespor Ba┼čkan─▒ ve Kul├╝pler Birli─či Ba┼čkanvekili G├Âksel G├╝m├╝┼čda─č ile Bas─▒n ─░lan Kurumu M├╝d├╝r├╝ Mehmet Atalay'─▒n isimleri ├Ân plana ├ž─▒kt─▒.

Bu konuda g├Âr├╝┼člerine ba┼čvurdu─čumuz G├╝m├╝┼čda─č; "├×u an say─▒n ba┼čkan Mahmut ├ľzgener g├Ârevdeyken bu konuda konu┼čman─▒n bir anlam─▒ yok. ├ľncelikle Mahmut ├ľzgener g├Ârevi b─▒rak─▒p b─▒rakmayaca─č─▒n─▒ a├ž─▒klamal─▒. O konu┼čmadan benim adayl─▒─č─▒m─▒ a├ž─▒klamam sayg─▒s─▒zl─▒k olur. Ayr─▒ca Kul├╝pler Birli─či'nin destek vermesi gerekir. E─čer bu deste─či g├Âr├╝rsem tabii ki b├Âyle bir g├Ârevi kabul ederim" dedi."

Yani G├Âksel G├╝m├╝┼čda─č Ba┼čkan olmak istiyor ancak bunun i├žin Kul├╝pler Birli─či'nin destek vermesini ┼čart ko┼čuyordu. Buna da kimse ┼ča┼č─▒rmad─▒. TFF se├žimlerinde kul├╝pler oy kullanaca─č─▒na g├Âre, kul├╝pler birli─činden destek beklemek de makul oland─▒. G├Âksel G├╝m├╝┼čda─č'─▒ Aziz Y─▒ld─▒r─▒m'─▒n da destekledi─či s├Âyleniyordu.

11 Haziran tarihinde olanlar ise her ┼čeyi de─či┼čtirdi.[3]

Ba┼čl─▒k: B├╝y├╝k Zirveden Ayd─▒nlar ├ž─▒kt─▒.

Haber ┼č├Âyle:

T├╝rkiye Futbol Federasyonu se├žimleri i├žin aday adaylar─▒ nab─▒z yoklarken, Be┼čikta┼č Ba┼čkan─▒ Y─▒ld─▒r─▒m Demir├Âren'in Anadolu Hisar─▒'ndaki villas─▒nda d├╝n b├╝y├╝k bir zirve ger├žekle┼čti. Tarihi zirveden Be┼čikta┼č, Galatasaray, Trabzonspor ve Gaziantepspor kul├╝plerinin TFF Ba┼čkan aday─▒ olarak, Mehmet Ayd─▒nlar'─▒n ismi ├ž─▒kt─▒.

Be┼čikta┼č Ba┼čkan─▒ Y─▒ld─▒r─▒m Demir├Âren, d├╝n saat 17.00'de Trabzonspor Ba┼čkan─▒ Sadri ├×ener, Gaziantepspor Ba┼čkan─▒ ─░brahim K─▒z─▒l ve Galatasaray Ba┼čkan─▒ ├ťnal Aysal yurtd─▒┼č─▒nda oldu─ču i├žin yard─▒mc─▒s─▒ Adnan ├ľzt├╝rk'├╝ villas─▒nda misafir etti.

Fenerbah├že Ba┼čkan─▒ Aziz Y─▒ld─▒r─▒m'─▒n, ─░stanbul B├╝y├╝k┼čehirspor Ba┼čkan─▒ G├Âksel G├╝m├╝┼čda─č'─▒ ba┼čkan aday─▒ olarak g├Âstermesi ve bunun i├žin g├Âr├╝┼čmeler yapmas─▒n─▒n ard─▒ndan ortak aday konusu son bir kez masaya yat─▒r─▒ld─▒. Aziz Y─▒ld─▒r─▒m'─▒n bu hamlesine kar┼č─▒l─▒k d├Ârt kul├╝p, Mehmet Ali Ayd─▒nlar ismi ├╝zerinde mutabakata vard─▒. Toplant─▒da, "Say─▒n G├Âksel G├╝m├╝┼čda─č de─čerli bir isim ancak Say─▒n Aziz Y─▒ld─▒r─▒m'─▒n arkas─▒ndan gitmeyece─čiz. T├╝rk futbolunun ba─č─▒ms─▒z, tarafs─▒z bir yap─▒ya ihtiya├ž var. Herkesin ├╝zerinde hemfikir olaca─č─▒ sayg─▒ g├Âsterece─či ve etkilemeyece─či bir isim olarak Say─▒n Mehmet Ayd─▒nlar en uygun aday" g├Âr├╝┼č├╝ ├Âne at─▒ld─▒ ve destek buldu.

D├ľRT KUL├ťPTEN DESTEK
Ba┼čkanlar daha sonra bir taraftan yemek yerken, di─čer taraftan Mehmet Ali Ayd─▒nlar ismi ├╝zerinde mutab─▒k kald─▒klar─▒n─▒ di─čer kul├╝p ba┼čkanlar─▒na telefonla ilettiler. Orduspor, Samsunspor, Ankarag├╝c├╝ ve Gen├žlerbirli─či'nin ba┼čkanlar─▒, bu karar─▒n arkas─▒nda duracaklar─▒n─▒ an─▒nda teyit ettiler. G├Âksel G├╝m├╝┼čda─č'─▒n adayl─▒─č─▒ konusunda birlikte hareket etti─či bilinen Fenerbah├že, Kayserispor ve Sivasspor'a ilk etapta bu olu┼čum ile ilgili bilgi verilmezken, Fenerbah├že Ba┼čkan─▒ Aziz Y─▒ld─▒r─▒m, Kayserispor Ba┼čkan─▒ Recep Mamur ve Sivasspor Ba┼čkan─▒ Mecnun Odyakmaz'─▒n bu geli┼čme ├╝zerine bir araya geldi ve durum de─čerlendirmesi yapt─▒.

Habere g├Âre G├Âksel G├╝m├╝┼čda─č'─▒ Aziz Y─▒ld─▒r─▒m'─▒n desteklemesi rahats─▒zl─▒k yaratm─▒┼č, "T├╝rk futbolu ba─č─▒ms─▒z bir ┼čekilde y├Ânetilsin" diye Be┼čikta┼č, Galatasaray ve Trabzonspor ba┼čkanlar─▒ aralar─▒nda anla┼čm─▒┼č ve Mehmet Ali Ayd─▒nlar isminde mutab─▒k kalm─▒┼čt─▒. (Laf aram─▒zda, bu ├╝├ž kul├╝p ba┼čkan─▒n─▒n TFF Ba┼čkan─▒n─▒ belirlemek amac─▒yla bir araya gelerek g├Âr├╝┼čme yapmalar─▒ da bas─▒n─▒m─▒z taraf─▒ndan ┼čike / ┼čike te┼čebb├╝s├╝ veya Federasyonu da kontrol edeceklermi┼č man┼četleriyle g├Âr├╝lmedi)

Tarih 12 Haziran'─▒ g├Âsterdi─činde, Sabah Gazetesi'nin man┼četi bir kere daha Ayd─▒nlar ismini m├╝jdeliyor ve T├╝rk futbolunun temiz yar─▒nlar─▒na a├ž─▒lacak isim oldu─čunu mu┼čtal─▒yordu:

Ayd─▒nlar Heyecan─▒

Be┼čikta┼č Ba┼čkan─▒ Y─▒ld─▒r─▒m Demir├Âren'in Kanl─▒ca'daki yal─▒s─▒nda ├Ânceki gece ger├žekle┼čen zirvenin sonu├žlar─▒ futbol d├╝nyas─▒na bomba gibi d├╝┼čt├╝. Kanl─▒ca'daki zirvede bir araya gelen Be┼čikta┼č, Galatasaray, Trabzonspor ve Gaziantepspor kul├╝plerinin TFF Ba┼čkan aday─▒ olarak g├Âsterdi─či Mehmet Ali Ayd─▒nlar'─▒n ismi ilk g├╝nden 10 S├╝per Lig kul├╝b├╝n├╝n onay─▒n─▒ ald─▒. Kul├╝plerin Ayd─▒nlar tercihlerinde, daha ├Ânce aday olan G├Âksel G├╝m├╝┼čda─č'─▒n Aziz Y─▒ld─▒r─▒m'la a┼č─▒r─▒ yak─▒nl─▒─č─▒n─▒n etkili oldu─ču ├Âne s├╝r├╝ld├╝. 29 Haziran'da yap─▒lacak T├╝rkiye Futbol Federasyonu se├žimi ├Âncesi Ayd─▒nlar'─▒n ani ba┼čkan adayl─▒─č─▒ ├Âzellikle Fenerbah├že ├ževrelerinde b├╝y├╝k yank─▒ buldu.

Sabah bununla yetinmiyordu, hala konuyu tam olarak anlamayanlar varsa, onlar da hi├žbir ┼č├╝pheye d├╝┼čmesin diye ┼ču haberi de ayn─▒ g├╝n ge├žiyordu:

Y─▒ld─▒r─▒m ┼čok ge├žirdi!
F.Bah├že Ba┼čkan─▒ Aziz Y─▒ld─▒r─▒m, Federasyon Ba┼čkan adayl─▒─č─▒ i├žin Mehmet Ali Ayd─▒nlar isminin g├╝ndeme oturmas─▒yla ┼čok oldu. Zirveye davet edilmeyen ve yaln─▒z kalan Y─▒ld─▒r─▒m, G├Âksel G├╝m├╝┼čda─č'a destek veriyordu. Bu arada Ayd─▒nlar'─▒n TFF Ba┼čkanl─▒─č─▒ i├žin tavr─▒ merak edilen Y─▒ld─▒r─▒m'─▒n ├╝├ž y─▒l ├Ânceki g├Âr├╝┼č├╝ olumlu de─čildi. 4 Eyl├╝l 2008'de SABAH SPOR'da yay─▒nlanan haberde Y─▒ld─▒r─▒m, 11 A─čustos 2008'de yap─▒lan Kul├╝pler Birli─či toplant─▒s─▒nda kendisine Ayd─▒nlar'─▒n federasyon ba┼čkanl─▒─č─▒ i├žin ├Ânerilmesine, "Onun ba┼čkanl─▒k koltu─čuna oturaca─č─▒ yer federasyon de─čil, Fenerbah├že'dir" yan─▒t─▒n─▒ vermi┼čti. Y─▒ld─▒r─▒m, "Bir d├Ânemden sonra ben art─▒k olmayaca─č─▒m. Benden sonra bu koltu─ča oturmas─▒n─▒ istedi─čim ilk ki┼či Mehmet Ali Bey'dir, umar─▒m ├Âyle olur" ifadelerini kullanm─▒┼čt─▒. Bursaspor, Orduspor, Samsunspor, Gen├žlerbirli─či, Ankarag├╝c├╝ ve Antalyaspor'un zirve s─▒ras─▒nda Ayd─▒nlar i├žin olumlu g├Âr├╝┼č bildirdikleri ├Â─črenildi.

Dolay─▒s─▒yla taraflar belliydi. Be┼čikta┼č, Galatasaray, Trabzonspor Aziz Y─▒ld─▒r─▒m'─▒n destekledi─či aday G├Âksel G├╝m├╝┼čda─č TFF Ba┼čkan─▒ olmas─▒n diye Mehmet Ali Ayd─▒nlar'─▒ destekliyordu.

Esas─▒nda bu kul├╝plerin G├Âksel G├╝m├╝┼čda─č'a kar┼č─▒ ├ž─▒kt─▒lar─▒ filan da yoktu. Tek sorun, Aziz Y─▒ld─▒r─▒m'─▒n G├╝m├╝┼čda─č'─▒ istemesiydi. Sahadaki rekabet TFF se├žimlerinde de devam edecekti.

15 Haziran'da T├╝rkiye sporu "Ad─▒m ad─▒m tek adaya" diyordu. Mehmet Ali Ayd─▒nlar ile Aziz Y─▒ld─▒r─▒m bir araya gelmi┼č, Mehmet Ali Ayd─▒nlar TFF se├žimlerinde tek aday─▒n ├ž─▒kmas─▒ gerekti─čini Aziz Y─▒ld─▒r─▒m'a ifade etmi┼č, Aziz Y─▒ld─▒r─▒m ise G├Âksel G├╝m├╝┼čda─č'─▒ destekleyece─čine s├Âz verdi─čini ifade ederek, Mehmet Ali Ayd─▒nlar'a destek veremeyece─čini s├Âylemi┼čti. [5]

Ancak 16 Haziran'da ilgin├ž bir ┼čey daha oldu.

─░┼čte uzla┼čma form├╝l├╝ Ayd─▒nlar ba┼čkan G├Âksel G├╝m├╝┼čda─č 2.ba┼čkan
Ba┼čbakan Recep Tayyip Erdo─čanÔÇÖ─▒n ÔÇťuzla┼č─▒nÔÇŁ ├ža─čr─▒s─▒ ├╝zerine G├Âksel G├╝m├╝┼čda─č adayl─▒ktan ├žekildi. Aziz Y─▒ld─▒r─▒mÔÇÖ─▒n daveti ├╝zerine AstoriaÔÇÖda yap─▒lan toplant─▒dan tek adayla se├žime gitme karar─▒ ├ž─▒kt─▒. [6]

Bir anda dengeler de─či┼čmi┼čti. Recep Tayyip Erdo─čan TFF Ba┼čkanl─▒k se├žimine m├╝dahale ederek tek aday ├ž─▒kmas─▒ gerekti─čini bildirmi┼č, Ayd─▒nlar ile G├╝m├╝┼čda─č'─▒n da uzla┼čmas─▒n─▒ istedi─čini ifade etmi┼čti. ─░stanbul B├╝y├╝k┼čehir Belediyespor Ba┼čkan─▒ G├╝m├╝┼čda─č'da Ba┼čbakan─▒ k─▒ramayacak, hemen uzla┼čma yollar─▒n─▒ arayacakt─▒. Ayd─▒nlar, daha ├žok kul├╝p taraf─▒ndan desteklendi─či i├žin, TFF Ba┼čkan aday─▒ olarak ├Âne ├ž─▒kt─▒. G├╝m├╝┼čda─č art─▒k ikinci ba┼čkand─▒.

16 Haziran tarihli Sabah Gazetesi olay─▒ iki haberle ele ald─▒. Birinci haberde Y─▒ld─▒r─▒m pes etmi┼čti.[7]

Aziz Y─▒ld─▒r─▒m Pes Etti!
Kul├╝pler Birli─či Vakf─▒ Ba┼čkan─▒ Aziz Y─▒ld─▒r─▒m d├╝nk├╝ toplant─▒ sonras─▒ Mehmet Ali Ayd─▒nlar ve G├Âksel G├╝m├╝┼čda─č'─▒n a├ž─▒klamas─▒n─▒ beklemeden acele bir ┼čekilde arac─▒na binip uzakla┼čt─▒. Kendi iste─činin ger├žekle┼čmemesine sinirlenen Y─▒ld─▒r─▒m'─▒n, bu y├╝zden ikilinin ortak karar─▒n─▒n ilan─▒na kat─▒lmad─▒─č─▒ ifade edildi. Daha ├Ânce Ayd─▒nlar'─▒n TFF ba┼čkanl─▒─č─▒na adayl─▒─č─▒n─▒ a├ž─▒klamas─▒na k─▒zan Aziz Y─▒ld─▒r─▒m, "G├Âksel G├╝m├╝┼čda─č'a s├Âz├╝m var. Onu destekleyece─čim. ├ľnce bana s├Âyleseydin, farkl─▒ olurdu" demi┼čti. Ancak d├╝n G├╝m├╝┼čda─č, Ayd─▒nlar lehine adayl─▒ktan ├žekilince Y─▒ld─▒r─▒m'─▒n istedi─či yine olmad─▒.

Ancak "Pes etti" man┼četi Sabah Gazetesine yeterli gelmemi┼č olacak ki, bir kere daha hi├žbir ┼č├╝phe kalmas─▒n diye gereken d├╝zenlemeyi yapt─▒lar.[8]

Aziz Y─▒ld─▒r─▒m A─č─▒r Yenilgi Ald─▒
Kul├╝pler Birli─či Vakf─▒ Ba┼čkan─▒ Aziz Y─▒ld─▒r─▒m d├╝nk├╝ toplant─▒ sonras─▒ Mehmet Ali Ayd─▒nlar ve G├Âksel G├╝m├╝┼čda─č'─▒n a├ž─▒klamas─▒n─▒ beklemeden acele bir ┼čekilde arac─▒na binip uzakla┼čt─▒. Kendi iste─činin ger├žekle┼čmemesine sinirlenen Y─▒ld─▒r─▒m'─▒n, bu y├╝zden ikilinin ortak karar─▒n─▒n ilan─▒na kat─▒lmad─▒─č─▒ ifade edildi. Daha ├Ânce Ayd─▒nlar'─▒n TFF ba┼čkanl─▒─č─▒na adayl─▒─č─▒n─▒ a├ž─▒klamas─▒na k─▒zan Aziz Y─▒ld─▒r─▒m, "G├Âksel G├╝m├╝┼čda─č'a s├Âz├╝m var. Onu destekleyece─čim. ├ľnce bana s├Âyleseydin, farkl─▒ olurdu" demi┼čti. Ancak d├╝n G├╝m├╝┼čda─č, Ayd─▒nlar lehine adayl─▒ktan ├žekilince Y─▒ld─▒r─▒m'─▒n istedi─či yine olmad─▒.

├×imdi konuyu ┼čuraya kadar bir ├Âzetleyelim.

Hala ortaya ├ž─▒kmam─▒┼č sebeplerle ├ľzgener TFF Ba┼čkan aday─▒ olmad─▒.

Ba┼čkanl─▒─ča en yak─▒n ┼čah─▒s ├ľzgener Y├Ânetiminin ikinci Ba┼čkan─▒ G├Âksel G├╝m├╝┼čda─č idi. Aziz Y─▒ld─▒r─▒m bu ismi destekledi.

Demir├Âren'in Kanl─▒ca'daki evinde bir araya gelen Be┼čikta┼č, Galatasaray ve Trabzonspor Ba┼čkanlar─▒ Mehmet Ali Ayd─▒nlar'─▒ desteklediler.

Ama├ž, Aziz Y─▒ld─▒r─▒m'─▒n istedi─či ki┼činin TFF Ba┼čkan─▒ olmamas─▒yd─▒.

Tayyip Erdo─čan Ayd─▒nlar'dan yana tav─▒r koydu.

G├Âksel G├╝m├╝┼čda─č ba┼čkan adayl─▒─č─▒ndan ├žekildi.

Bu kutlu geli┼čmeleri Ha┼čmet Babao─člu ┼č├Âyle sunacakt─▒: "Y─▒ld─▒r─▒m'─▒n vesayet rejimi bitecek!"[9] Bug├╝nlerin h─▒zl─▒ Ayd─▒nlar muhalifi Babao─člu, bu tarihten 2 ay kadar ├Ânce tam tam─▒na ┼ču ┼čekilde kutlayacakt─▒ Ayd─▒nlar geli┼čmesini:

Mehmet Ali Ayd─▒nlar, Fenerbah├že Ac─▒badem Voleybol Tak─▒m─▒'n─▒n ┼čampiyonlu─čunda yapt─▒─č─▒ a├ž─▒klamalar─▒yla Aziz Y─▒ld─▒r─▒m ile ciddi farklar─▒n─▒n oldu─čunu net bir bi├žimde ortaya koymu┼čtu. Herhalde T├╝rk futbolunun y├Ânetimi konusunda da bu farklar iyice ortaya ├ž─▒kar. T├╝rk futbolunun ├╝zerindeki Aziz Y─▒ld─▒r─▒m g├╝c├╝ gerileyecek gibi.

Ayr─▒ca Mahmut ├ľzgener'in ayr─▒l─▒k konu┼čmas─▒n─▒ ├žok ilgin├ž buluyorum. Vedadan ├žok "Lanet olsun! Madem ├Âyle i┼čte gidiyorum" konu┼čmas─▒yd─▒. Anla┼č─▒l─▒yor ki Aziz Y─▒ld─▒r─▒m'─▒n vesayet rejimi bitecek. Zaten bitmek zorunda. San─▒r─▒m G├Âksel G├╝m├╝┼čda─č, Ba┼čbakan Erdo─čan'dan "Pek bu i┼člere bula┼čma" tavsiyesini alm─▒┼čt─▒r. G├Âksel G├╝m├╝┼čda─č'─▒n da ortadan ├žekilmesini b├Âyle de─čerlendiriyorum

17 Haziran tarihinde yap─▒lan Kul├╝pler Birli─či toplant─▒s─▒nda Kul├╝pler Birli─či Ayd─▒nlar'─▒ destekleme karar─▒ ald─▒ [10], 19 Haziran tarihli Sabah Gazetesi "K├Â┼čeler Tutuldu" man┼četini ├Âne ├ž─▒kart─▒yor, Aziz Y─▒ld─▒r─▒m ile Y─▒ld─▒r─▒m Demir├Âren'in farkl─▒ k├Â┼čelerde oturmas─▒n─▒ iki ayr─▒ kamp─▒n kar┼č─▒ kar┼č─▒ya kalmas─▒na benzetiyordu. [11] Haberin i├žerisinde ┼ču ilgin├ž detay vard─▒:

Toplant─▒da Aziz Y─▒ld─▒r─▒m'─▒n, "Ben her zaman birlik ve b├╝t├╝nl├╝kten yanay─▒m. Bu s├╝re├žte Mehmet Ali Bey'in adayl─▒─č─▒n─▒ da b├╝y├╝k memnuniyetle kar┼č─▒lad─▒m. Bu s├╝reci; 'kazananlar ve kaybedenler' diye de─čerlendirenler var. Buna kesinlikle kat─▒lm─▒yorum. Sadece T├╝rk futbolu kazanacak. Hepimiz kazanaca─č─▒z" ┼čeklindeki s├Âzlerini Y─▒ld─▒r─▒m Demir├Âren b├╝y├╝k bir dikkatle dinledi. Demir├Âren'in, "Kul├╝pler Birli─či Ba┼čkan─▒ art─▒k sen ol" telkininde bulunan baz─▒ ba┼čkanlara ilk kez "Hay─▒r!" demedi─či de kulislerde konu┼čuluyor. Daha ├Ânce Aziz Y─▒ld─▒r─▒m'─▒n vak─▒f ba┼čkanl─▒─č─▒ndan ayr─▒laca─č─▒n─▒ a├ž─▒klamas─▒ sonras─▒ bu ├Âneriyi getirenlere kesin bir ret cevab─▒ veren Demir├Âren bu kez, "Aceleye gerek yok. Her ┼čeyin bir zaman─▒ var. Bekleyelim, ┼čartlar─▒ g├Âr├╝p ona g├Âre karar verelim" tavr─▒ belirledi.

24 Haziran'da ise T├╝rk futbolunun final toplant─▒s─▒ yap─▒ld─▒. [12]

Futbol Zirvesi
Ba┼čbakan Recep Tayyip Erdo─čan, T├╝rkiye Futbol Federasyonu (TTF) Ba┼čkan Aday─▒ Mehmet Ali Ayd─▒nlar ve eski futbolculardan R─▒dvan Dilmen'i ayr─▒ ayr─▒ kabul etti.

Erdo─čan, Dolmabah├že'deki Ba┼čbakanl─▒k ├çal─▒┼čma Ofisinde ├Ânce TTF Ba┼čkan Aday─▒ Mehmet Ali Ayd─▒nlar ile bir araya geldi.

Bu g├Âr├╝┼čmenin ard─▒ndan Ba┼čbakan Erdo─čan, eski futbolcu ve futbol yorumcusu R─▒dvan Dilmen'i kabul etti.

Bas─▒na kapal─▒ ger├žekle┼čen g├Âr├╝┼čmelerin i├žeri─čine ili┼čkin bilgi verilmedi.

29 Haziran tarihinde Mehmet Ali Ayd─▒nlar 204 delegenin 201'inin oyunu alarak TFF Ba┼čkan─▒ se├žildi. [13] B├╝t├╝n kul├╝pler Ayd─▒nlar'a oy vermi┼čti. Y─▒ld─▒r─▒m Demir├Âren zaferini ┼ču s├Âzlerle kutluyordu.[14]

Mehmet Ali Ayd─▒nlar'─▒ ilk ├Âneren d├Ârt be┼č kul├╝pten biriyiz. ─░nanc─▒m─▒z ve g├╝venimiz sonsuz. G├╝zel bir y├Ânetim kurulu kuruldu. Bundan sonraki g├Ârevimiz onlara destek olmak.

Oysa ayn─▒ saatlerde Sadri ├×ener bir kere daha k├╝sk├╝nleri oynamaya ba┼člam─▒┼čt─▒. [15] 30 Haziran'da Sadri ├×ener'in k─▒rg─▒nl─▒─č─▒ ve tepkisi ortaya ├ž─▒kt─▒: "Bordo-mavili kul├╝p, TFF Y├Ânetim Kurulu'nda Trabzonspor'u temsilen 2 y├Âneticinin olmamas─▒ ve kul├╝b├╝n ├Ânermedi─či bir ismin yer almas─▒ nedeniyle Futbol Federasyonu'nun hi├žbir kurulunda temsilci bulundurmayaca─č─▒n─▒ bildirdi."

2 Temmuz tarihinde ise TFF'nin Kurullar─▒ se├žilecekti. Habert├╝rk "GS Damgas─▒" man┼četini ta┼č─▒yor [15] "TFF Kurullar─▒ se├žildi Galatasaray egemenli─či dikkat ├žekti" diyerek alt─▒nda ┼ču yorumlar─▒ yaz─▒yordu: Federasyonda ba┼čkanvekilleri G├╝m├╝┼čda─č ve Ar─▒bo─čanÔÇÖ─▒n ard─▒ndan MHKÔÇÖnin 1 ve 2 numaral─▒ ismi Yusuf Namo─člu ile Metin TokatÔÇÖ─▒n da G.Saray sempatizan─▒ olmas─▒ dikkat ├žekti.

Sonu├ž

├ľzgener'in nedensiz bir ┼čekilde ba┼čkan aday─▒ olmayaca─č─▒n─▒ a├ž─▒klamas─▒ndan sonra do─čal olarak ikinci Ba┼čkan G├Âksel G├╝m├╝┼čda─č'─▒n ismi ├Âne ├ž─▒kt─▒. Aziz Y─▒ld─▒r─▒m da G├╝m├╝┼čda─č'─▒ destekledi. Ancak tam da kendisini Aziz Y─▒ld─▒r─▒m destekledi─či i├žin, Be┼čikta┼č, Trabzonspor ve Galatasaray ba┼čkanlar─▒ aralar─▒nda anla┼čarak Mehmet Ali Ayd─▒nlar'─▒ aday g├Âsterdiler, 10 kul├╝p pe┼činen bu ┼čahs─▒ destekledi, Sabah gazetesi gibi gazeteler de Ayd─▒nlar'─▒ temiz futbolun g├╝zel y├╝z├╝, Y─▒ld─▒r─▒m vesayetini k─▒racak olan kahraman olarak lanse ettiler, Ba┼čbakan Erdo─čan da kendisini destekledi.

├ľzgener'in neden g├Ârevi b─▒rakt─▒─č─▒, Erdo─čan'─▒n neden G├╝m├╝┼čda─č'a "bu i┼člere kar─▒┼čma" dedi─či hala belirsizli─čini koruyor ancak TFF Kurullar─▒n─▒n se├žiminden 1 g├╝n sonra g├Âzalt─▒lar─▒n ba┼člamas─▒ ve ya┼čad─▒─č─▒m─▒z s├╝re├ž bunun ipu├žlar─▒n─▒ da ortaya koyuyor.

─░┼čin komik yan─▒ysa, d├╝n Fenerbah├že'ye kar┼č─▒ oldu─ču i├žin Ayd─▒nlar'─▒ kahraman ilan eden ve en makul aday olarak g├Âsteren, Ayd─▒nlar ismi ├╝zerinde uzla┼č─▒l─▒nca Aziz Y─▒ld─▒r─▒m'─▒n yenilgiye u─črad─▒─č─▒n─▒ iddia edenlerin bug├╝n Ayd─▒nlar'─▒ Aziz Y─▒ld─▒r─▒m kontrol├╝nde bir ┼čah─▒s olarak g├Âstermesi. Buncas─▒na omurgas─▒zl─▒k, midesizlik, pespayelik elbette hi├žbirimizi ┼ča┼č─▒rtm─▒yor ve biliyoruz ki T├╝rk futbolu temizlenecekse d├╝n s├Âyledi─činin tam aksini bug├╝n s├Âyleyip, insanlar─▒ su├žlayarak, itham ederek ahlaks─▒zca hareket eden medya temizlenmeden bu olmayacak.
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 24 Aoű 2011 12:27    Sujet du message: RÚpondre en citant

Le foot ne m'int├ęresse pas particuli├Ęrment mais je ne comprends pas d'une part arp├Ęs tout ce qui est dit que la ligue continue comme s'il ne s'est rien pass├ę mais d'autre part l'emprise de l'argent sur toutes les consid├ęrations m'est ├ęcoeurant.
Oui ici c'est la Turquie, on parle bcp d'ahlak, d'etik mais c'est d'abord l'argent, on n'h├ęsite pas changer les r├ęgles en cours de route.

Uploaded with ImageShack.us
KralAuriverde
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 24 Aoű 2011 15:17    Sujet du message: RÚpondre en citant

SelimIII a Úcrit:
Le foot ne m'int├ęresse pas particuli├Ęrment mais je ne comprends pas d'une part arp├Ęs tout ce qui est dit que la ligue continue comme s'il ne s'est rien pass├ę mais d'autre part l'emprise de l'argent sur toutes les consid├ęrations m'est ├ęcoeurant.
Oui ici c'est la Turquie, on parle bcp d'ahlak, d'etik mais c'est d'abord l'argent, on n'h├ęsite pas changer les r├ęgles en cours de route.

L'ennui est que c'est une affaire judiciaire mont├ęe de toutes pi├Ęces. Une v├ęritable parodie de justice. Tu argues que la ligue fait comme si de rien ne s'├ętait pass├ę. Non la ligue ne fait que respecter le droit. Tu voudrais quoi, envoyer ces gens ├á la guillotine alors qu'ils ne sont m├¬me pas pass├ęs en jugement ? Ensuite tu dis que l'argent t'├ęcoeure. Ne faisons pas les hypocrites s'il te pla├«t, nous savons tous que si l'argent ne fait pas le bonheur, il y contribue grandement. Perso, je suis aussi contre cette histoire de "plays off", c'est une connerie monumentale.
Mais dire que l'argent ├ęcoeure dans le foot c'est un peu m├ęconna├«tre que ceux qui dominent le foot, ce sont ceux qui en ont. Regarde un peu qui raflent les coupes europ├ęennes, chaque ann├ęe. Comme par hasard les clubs les plus riches, ├á part quelques tr├Ęs rares exceptions comme les Portugais du FC Porto.
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 27 Aoű 2011 16:55    Sujet du message: RÚpondre en citant

Une critique sur la stupide d├ęcision de la FTT qui change les r├ęgles juste avant que l'arbitre siffle le d├ębut du match.

Citation:

Play-Off!

Cumhuriyet 27.08.2011

Erdal Batmaz

Federasyon, T├╝rk futbolunda ya┼čanan s├╝reci de─čerlendirdi ve karar verdi. B├╝t├╝n su├ž liglerimizin stat├╝s├╝ndeymi┼č! E─čer bunu halledersek her ┼čey yoluna girermi┼č! ├×ike problemi de; te┼čvik pirimi de ├ž├Âz├╝l├╝rm├╝┼č! Her d├╝zeyde bu ├╝lke bir t├╝rl├╝ hukukun, kurallar─▒n ve ilkelerin g├Âsterdi─či yoldan gitmeyi pek beceremiyor. Mutlaka bir yerini e─čip, b├╝kme al─▒┼čkanl─▒─č─▒m─▒z var. B├Âyle yaparken de bunu ‘y├Ânetim tarz─▒’ olarak g├Âsteriyoruz. Futbol sezonu bitmi┼č, federasyon genel kurulu yap─▒lm─▒┼č, yeni bir y├Ânetim ve ba┼čkan se├žilmi┼č. Ana stat├╝ ve tali stat├╝lerde de─či┼čiklik yap─▒l─▒p ilan edilmi┼č. Yeni sezonun ba┼člamas─▒na ili┼čkin takvim ilan edilmi┼č. B├╝t├╝n kul├╝pler bu stat├╝ ├žer├ževesinde, yani ‘oyunun kurallar─▒’ kapsam─▒nda yeni sezon haz─▒rl─▒klar─▒na ba┼člam─▒┼č. Bir anda “Yok biz vazge├žtik, liglerin stat├╝s├╝n├╝ de─či┼čtiriyoruz” diyorsunuz! Kime dan─▒┼čarak? Kimlerle tart─▒┼čarak? Bilen yok!

Bu y├Ânetimin, ba┼čkan dahil be┼č ├╝yesi Mahmut ├ľzgener federasyonunda da g├Ârev yapt─▒. O federasyon uzun (!) bir ├žal─▒┼čma sonucunda T├╝rkiye Futbol Federasyonu’nun 4 y─▒ll─▒k stratejik plan─▒n─▒ haz─▒rlad─▒ ve kamuoyuna b├╝y├╝k bir t├Ârenle ilan etti. Ne zaman? Tam bir y─▒l ├Ânce, Nisan 2010’da. Peki, o strateji raporunda ‘play-off’ gibi ├žok ├Ânemli, T├╝rk futbolunu yap─▒sal a├ž─▒dan etkileyecek bir de─či┼čiklik ├Âng├Âr├╝ld├╝ m├╝? Hay─▒r! Peki, federasyonumuz se├žim ├Âncesinde, genel kuruluna ve kamuoyuna, “Se├žilirsek liglerimize ‘play-off’ sistemi getirece─čiz” dedi mi? Hay─▒r! T├╝rk futbolu hemen bir gecede al─▒nan kararlar ile yeniden ┼čekillendiriliyor. T├╝rk futbolunun hi├ž mi ge├žmi┼či, olu┼čturdu─ču gelene─či ve akil adamlardan olu┼čan ‘futbol ailesi’ yok? B├Âyle bir karar; s─▒n─▒rl─▒ say─▒da S├╝per Lig kul├╝b├╝ ve yay─▒nc─▒ kurulu┼č ile birlikte ak┼čam yeme─činde al─▒nacak bir karar m─▒d─▒r? Avrupa’da hangi lig b├Âyle bir uygulama i├žinde? Bel├žika! Bula bula ├Ârnek al─▒nacak ├╝lke olarak Bel├žika’y─▒ m─▒ buldunuz? Avrupa’n─▒n be┼č b├╝y├╝k liginin hangisi bunu uygulamay─▒ d├╝┼č├╝nd├╝ ki? T├╝rk futbolu denince sadece ‘S├╝per Lig’ mi akla gelir? T├╝rk futbolunun di─čer payda┼člar─▒n─▒n hi├ž mi s├Âz hakk─▒ yoktur!

O kadar ├žok soru var ki, hangisini sormal─▒? En basiti d├╝┼čecek tak─▒mlar ile ikinci ligden ├ž─▒kacak tak─▒mlar─▒n tabi oldu─ču lig stat├╝s├╝ farkl─▒. Mali kaynaklar─▒ndaki fark bir yana, Bank Asya 1. Ligi’nde 3 yabanc─▒, S├╝per Lig’de ise 6+2 yabanc─▒ oynatma hakk─▒ var. Bu iki ligin tak─▒mlar─▒n─▒ ayn─▒ eleme grubuna sokmak haks─▒zl─▒k de─čil mi? Bu karar aceleye getirilmi┼č bir karard─▒r. Bu karar yeterince ├╝zerinde ├žal─▒┼č─▒lmam─▒┼č, fayda ve zararlar─▒ d├╝┼č├╝n├╝lmemi┼č bir karard─▒r. Bu karar T├╝rk futbolunu deneme tahtas─▒na ├ževiren bir karard─▒r.

├çok k─▒sa s├╝rede de bu karar─▒n zararlar─▒ g├Âr├╝lecektir. Bug├╝n T├╝rk futbolunu aya─ča kald─▒racak karar bu de─čil, ciddi bir kurumsal ileti┼čim projesi haz─▒rlama zaman─▒d─▒r! T├╝rk futbolunun yerlerde s├╝r├╝nen itibar─▒n─▒n y├╝kseltme zaman─▒d─▒r! Her d├╝zeyden ve ya┼čtan insanlar─▒m─▒z─▒n k├╝st├╝─č├╝, k─▒r─▒ld─▒─č─▒, uzakla┼čmak istedi─či futbola nas─▒l geri d├Ând├╝r├╝l├╝r ├žal─▒┼čmas─▒n─▒n yap─▒lmas─▒ gereken zamand─▒r! Zaman dedi─činiz ┼čeyin de bir bedeli vard─▒r! Sonradan anla┼č─▒lsa bile!..

cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 28 Aoű 2011 1:10    Sujet du message: RÚpondre en citant

Et une autre sur le Pr├ęsident de la FTT, qui selon le commentaire, apr├Ęs ce qui est arriv├ę ├á FB voudrait impliquer d'autres clubs...
Lors de son entretien avec Altayli il aurait r├ęp├ęt├ę maintes reprise : il y a d'autres clubs...
Que Trabzon attend une vacherie de la part du pr├ęsident ├ęcrit le journaliste de OdaTv, moi j'ajouterai : il fera tout son possible pour nuire ├á GS...

Pour lire le papier : http://bit.ly/rdtux7
Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum Sport Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Aller Ó la page 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  Suivante
Page 1 sur 19

Sauter vers: