327 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Créer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 0
Total : 2270

Actuellement :
Visiteur(s) : 327
Membre(s) : 0
Total :327

Administration

Derniers Visiteurs

administrateu. : 10h04:18
murat_erpuyan : 10h06:42
SelimIII : 23h31:14
Salih_Bozok : 3 jours
cengiz-han : 3 jours

Nétiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilité de ceux qui les ont postés dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera toléré dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - Turkiye'de güzel seyler de oluyor...
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un échange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

Turkiye'de güzel seyler de oluyor...
Aller à la page Précédente  1, 2

Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 31 Aoû 2017 1:04    Sujet du message: Répondre en citant

Birisi "afferdesiniz bana Ermeni diyorlar" demisti galiba !

Ama, kiliseden "gazi cenazesi" kalkti iste!

Kiliseden uğurlanan Ermeni gazinin çarpıcı hikayesi: Kıbrıs Harekâtına katılmak için kendini Murat olarak tanıtmış

okuyun > http://bit.ly/2wKn6D7
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 06 Déc 2019 1:18    Sujet du message: Répondre en citant

Iki kusur senedir bu konuya katki yapilmamis. Bu kadar da olmaz deyip ben guncelleyeyim burayi.

"Sinop'un Gürsökü Köyü'nde Kezban teyze, Almanya'da gördüğü ve evinin bahçesine kurduğu güneş enerjisi panellerini anlatırken, enerji politikaları hakkında da önemli tavsiyelerde bulunuyor... Bravo Kezban teyze... "

https://twitter..com/Sir_kupuu/status/1200511413946605570?s=03

<
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 04 Jan 2022 14:02    Sujet du message: Répondre en citant

Güzel bir metin, burada bulunsun istedim.

Citation:

Cumartesi günü Kadıköy çarşıda bir köfteciye gittik.

Masalara birer cam kestirmişler, altında da gelenlere yazdırdıkları notlar.. Kimisi peçeteye yazmış, kimisi bir sinema biletine, işte “Köfteniz çok nefis..” filan gibi şeyler.. Klasik, duvarda ünlülerle çekilmiş fotoğraflar...

Sonra gözüme notlardan biri ilişti. “Biz buraya üniversite yıllarında flört ederken gelirdik,şimdi kızımız ve torunumuzla geldik. Özlediğimiz tat hala burada,ne mutlu” diye yazmış bir çift.

Sağa sola baktım, her yerde 35 senelik lezzet yazıyor. Demek ki atmasyon değil, ne güzel diye düşünürken, kızım, ben de yazacağım diye tutturdu. Hemen ona bir kağıt bulduk buluşturduk, güzel güzel yazdı, hayatımda yediğim en güzel köfte sizinki filan diye.. Hadi dedim, götür kasadaki ablaya ver.

Bizimki utana sıkıla kasaya yürüdü. Kızcağız kasadan kalktı, elinden tuttu, bir de yaşlıca garson geldi yanına; bu notu koymak istediğin masayı sen seç dediler. Arka masayı seçti. Camı kaldırıp, notu özenle oraya yerleştirdiler.
Sonra da dedi ki garson :
“ Sen buraya 10 sene sonra , fidan gibi bir genç kız olarak geldiğinde bu notu bıraktığın yerde bulup arkadaşlarına göstereceksin.!”

Bir anda gözlerime yaşlar hücum etti,boğazım düğümlendi, dudaklarım büküldü. Zor tuttum kendimi.

Yahu insan köftecide ağlar mı? Deli derler.. Çatlak derler.

Anladım ki, beni en çok boğan, bunaltan şeylerden biri bu ülkede “koyduğumu yerinde bulamamak.”

Ankara’da benim de böyle anılarım olan üç yer vardır.

Biri Kızılay’daki Piknik, diğeri Atatürk Orman Çiftliği’ndeki Merkez Lokantası, ve sonuncusu Tunalı’daki Flamingo.

Biliyor musunuz, üçü de bugün yok!

Sanki onlarla birlikte birileri zihnimden, gönlümden anılarımı çalıyor duygusundayım..

Bugün artık, her gittiğimiz AVM’de bir örnek menüleri olan mekanlarda yemek yemenin pek de bir kıymeti yok benim için...

Flamingo’daki laz amcam, daha üç yaşındaydım, dondurma boğazıma dokunuyor diye bir dönem almazdı bizimkiler, taze pişmiş sıcacık boş kornet verirdi bana.. Sonra koca kız oldum, oradan geçerken beni hala tanır, muzip muzip gülümseyerek boş kornet uzatırdı göz kırparak.. Kendimi yeniden çocuk hissederdim... Hala nerede taze pişmiş kornet kokusu duysam burnumun direği sızlar.

“Piknik”, annemin çalışmadan evde olduğu bir şahane yıl vardı, o dönemimizin en şahane süsüydü. Anne-kız el ele tutuşur Kızılay’a inerdik.
Acaip iştahsız, sürekli hastalanan, cılız bir çocuktum.

Tek istisna Piknik’teki bezelyeli pilavdı. Yusyuvarlak kaseyle pilavı kalıplayıp tabağa koyarlar, üstüne de biraz bezelye.. O yaşlarımın deyimiyle “bici bici”..
Çok ciddi görünüşlü , ama bana hep çok nazik davranan, adımla hitap eden bir garson amcam vardı. Annem beyin tava söylerdi kendine... O yıllarda beyin salatası filan pek bi modaydı.. Ben pilavımı bitirirsem bana tezahürat yapar, “Bak, bitir yemeğini, sana dondurmayı ben ısmarlayacağım” derdi...

Yıllar geçti, üniversiteyi bitirmişim, Sümerbank’ta çalışıyorum, iş arkadaşlarımla öğlen ne yapsak, ne yapsak dedik. Birisi Piknik’e gidelim diye teklif etti. “ Aa hala açık mı Piknik?”dedim, ikiletmedim tabii.

Tam geçtik oturduk, aramızda ‘çocukken buranın puding’i meşhurdu, kapının önünde dondurma satılırdı’ filan diye konuşurken, başımızda bekleyen yaşlıca garson , bana doğru eğildi, “ Bige , yoksa sen misin?” diye sordu.

Göz göze geldik.. Evet o ! Benim garson amcam..!

Hayatımda lal olduğum nadir anlardandır.

Daha ben bir şey söyleyemeden, bizim yabancı müşteriler geldi, masada bir kargaşa oldu, etrafıma bakındım, yok garson amcam.. Kendi kendime “hayal gördüm herhalde..” diye bile düşündüm...

Derken tam menüye bakarken , burnuma tanıdık bir koku esti. Daha başımı kaldıramadan, önüme yavaaaşça bir tabak bezelyeli pilav kondu.! Bak şimdi yazarken bile ağlıyorum.. “Hala seviyor musun?” dedi bana... Konuşamadım. Başımı salladım evet niyetine.. Eliyle omzuma pat pat vurdu ve gitti.

O pilavı hesaba katmamışlar, ısmarladı bana garson amcam.. Nereden baksanız 20 yıl sonrasıydı... Hala adımı ve sevdiğim yemeği hatırlıyordu.
O bir tabak bezelyeli pilav, çocukluğumun kokusuydu, anısıydı, o yılların Ankara’sının sesleri, yüzleri, ne bileyim, çocukluğumun ta kendisiydi...

Değişim dönemindeyiz, bunun farkındayım. Değişime direnmenin de budalalık olduğunu hatırlatıyorum hep kendime...

Ama bu kadar da değişmese her şey. Yani koyduğumuzu da yerinde bulabilsek biraz.

Hele ki o bahsedilen, kendine has, özenli, farklı, sevgi dolu bir dokunuşsa... O dokunuşlar hep ulaşabileceğimiz bir yerlerde dursa diyorum...

Neyse.. Napalım.. “ Hatırlamak bir buluşma biçimidir” diyor Halil Cibran..
Sadece mekan veya yemek değil, bir duruş, bir felsefe sunan gençliğimizin, çocukluğumuzun o güzelim, o sevgili yerleri.

Biz sizi hatırladıkça buluşuruz..

Kızım, dilerim sen de o köfteciye yazdığın notu gerçekten 10 sene sonra orada bulursun.

Senin de önüne şefkatli bir el, bezelyeli pilav etkisi yapan bir tabağı yavaşçacık konduruverir.

Bige Güven Kızılay

<
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Aller à la page Précédente  1, 2
Page 2 sur 2

Sauter vers: