77 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Cr├ęer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 0
Total : 2197

Actuellement :
Visiteur(s) : 77
Membre(s) : 0
Total :77

Administration

Derniers Visiteurs

lalem : 30 min.32
murat_erpuyan : 08h49:08
duygu : 1 jour, 07h42:29
cengiz-han : 1 jour, 09h12:24
laroserouge : 2 jours

N├ętiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilit├ę de ceux qui les ont post├ęs dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera tol├ęr├ę dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - Eskisehir...
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un ├ęchange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

Eskisehir...
Aller Ó la page 1, 2  Suivante

Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet prÚcÚdent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 15 Jan 2008 1:45    Sujet du message: Eskisehir... RÚpondre en citant

Buraya takilanlardan Eskisehirli var mi bimiyorum, ama Eskisehir'in gelisimini sik sik duyar olunca 30 kusur senedir gormedigim bu sehirle ilgili bir roportaj gorunce Hurriyet'de okumadan edemedim ve buraya da aktarmak istedim.

Eskisehirliler fotografta koysunlar.

Avrupa kokteyli Eski┼čehir
Hurriyet 13 Ocak 2008

├×ermin TERZ─░

Y─▒lmaz B├╝y├╝ker┼čen yapt─▒klar─▒yla daha ┼čimdiden efsane. Kimileri onu solu kurtaracak m├╝stakbel lider, kimileri cumhurba┼čkan─▒ olarak g├Ârmek istedi. Kimileri, 40 ya┼člar─▒ndan beri gel, milletvekili ol, dedi. O bunlara kula─č─▒n─▒ t─▒kad─▒. Hayat─▒n─▒n, kalbinin ve akl─▒n─▒n ortas─▒na Eski┼čehir'i koydu. Bu ┼čehirde do─čdu, bu ┼čehri d├╝┼č├╝nerek b├╝y├╝d├╝. ├ľnce 1982'de rekt├Âr atand─▒─č─▒ Anadolu ├ťniversitesi'ni ba┼čtan sona yaratt─▒.

├ľyle ki, iki d├Ânem rekt├Ârl├╝kten sonra Y├ľK'teki kanun de─či┼čikli─čiyle g├Ârevden al─▒nd─▒─č─▒nda, ├Â─črencileri 100 otob├╝sle Ankara'ya gidip "Rekt├Âr├╝m├╝z├╝ istiyoruz" diye ba─č─▒rd─▒lar. 1999 ve 2004 yerel se├žimlerinde y├╝zde 45 gibi b├╝y├╝k ├žo─čunlukla Eski┼čehir B├╝y├╝k┼čehir Belediye Ba┼čkan─▒ se├žildi. ├ľ─črencilik y─▒llar─▒nda arkada┼člar─▒yla kanlar─▒n─▒ kan bankas─▒na satarak tiyatro kuran, stat├╝koya teslim olmayaca─č─▒n─▒n i┼čaretlerini o zamanlardan veren o gen├ž adam, ┼čimdi renkli ki┼čili─čini, var─▒n─▒ yo─čunu do─čup b├╝y├╝d├╝─č├╝ ┼čehre harc─▒yor. 71 ya┼č─▒nda ama g├Âzleri ─▒┼č─▒l ─▒┼č─▒l, pop├╝lizmin de─čil, idealizmin sembol├╝.

Kendinizi adad─▒─č─▒n─▒z bu ┼čehirle g├Ân├╝l ba─č─▒n─▒z─▒ nas─▒l tarif edersiniz?

- ├çocukluk y─▒llar─▒m ─░kinci D├╝nya Sava┼č─▒ ve sonras─▒ndaki yokluk d├Ânemlerine denk geliyor. Hayalim ├žok geni┼čti. Ailemle b├╝y├╝k ┼čehirlere gitti─čimizde ni├žin benim ┼čehrim b├Âyle de─čil diye hay─▒flan─▒rd─▒m. Anadolu ├ťniversitesi'ne kurucu rekt├Âr atan─▒nca, hi├ž olmazsa Eski┼čehir i├žin d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝m idealleri ger├žekle┼čtirecek insan kayna─č─▒n─▒ yeti┼čtirme olana─č─▒n─▒ elde ettim diye d├╝┼č├╝nd├╝m ve s├╝rekli bu ┼čehir i├žin projeler ├╝rettim.

Kafan─▒z─▒n i├žinde sizi provoke eden ne var?

- Bakt─▒─č─▒m yerlerde eksik veya hata arar─▒m. Be─čenmedi─čim yerleri nas─▒l d├╝zeltirim diye d├╝┼č├╝n├╝r├╝m. Yapmak istedi─čim ┼čeyleri eninde sonunda ger├žekle┼čtirme inad─▒m var. ├ťniversitede rekt├Ârken, ┼čimdi de belediye ba┼čkan─▒yken yapmak istedi─čim pek ├žok ┼čeye b├╝rokrasi ve karar verici organlar daima olmaz, demi┼čtir ├Ânce. Ama ben y─▒lmam ve senaryolar yazarak o hedefe gitmek i├žin ├že┼čitli yollar arar─▒m. Eninde sonunda da yapar─▒m istedi─čimi. Bug├╝ne kadar do─čru oldu─čuna inan─▒p da yanl─▒┼č ├ž─▒kt─▒─č─▒n─▒ g├Ârd├╝─č├╝m bir giri┼čimim olmad─▒. Bu da bana risk alma cesareti verdi.

Tak─▒nt─▒l─▒ ve inat├ž─▒s─▒n─▒z o zaman.

- Evet tak─▒nt─▒l─▒ diyebilirsiniz.

Eski┼čehir dedi─činiz zaman kalbinizden ge├žen ilk duygu ne?

- Benim ┼čehrim.

D─░LENC─░ HEYKEL─░NE OLTA DAYANDIRAMIYORUM

N├╝ tablolar─▒n b─▒├žakla tahrip edildi─či, ├ž─▒plak heykellerin giydirildi─či, sanat─▒n i├žine t├╝k├╝r├╝ld├╝─č├╝ bir ├╝lkedeyiz. Ama siz ┼čehrin her yerine heykeller dikiyorsunuz. Vandall─▒kla kar┼č─▒la┼čmad─▒n─▒z m─▒?

- Zaman zaman fiber heykelleri k─▒r─▒yorlar. Onlar k─▒rd─▒k├ža ben de k─▒ramas─▒nlar diye bronzdan yapt─▒r─▒yorum. Heykelleri boyuyorlar, ama ertesi g├╝n d├╝zeltiyorum. Porsuk ├çay─▒ k─▒y─▒s─▒nda bir dilenci heykeli var. ├ľn├╝ndeki kovadan bal─▒k tutuyor ve heykelin alt─▒nda, "Allah r─▒zas─▒ i├žin Porsuk'u kirletmeyelim" yaz─▒yor. Mesel├í o heykele olta dayand─▒ram─▒yorum, s├╝rekli ├žal─▒yorlar. ├×ehirdeki baz─▒ ba─čnaz kafalar hari├ž, halk heykelleri ├žok kabullendi. ├×imdi kenar mahallelerden bile hocam buraya niye heykel dikmiyorsunuz diye soranlar var. Heykelleri koyacak meydan olsa koyaca─č─▒m ama oralarda ├Âyle meydan yok.

Zaman─▒nda fazla ├žal─▒┼čmaktan s├╝rmenaj olmu┼č birisiniz. "Bu ya┼č─▒ma kadar kar─▒ncal─▒k yapt─▒m. Biraz da a─čustosb├Âce─či olay─▒m" dedi─činiz anlar olmuyor mu?

- Hay─▒r hi├ž. ├çok hastalan─▒p yatt─▒─č─▒mda kendimi hapsedilmi┼č san─▒r─▒m ve orada bile sanki bir hapishanedeymi┼čim gibi, kafamdan oradaki mahkumlarla r├Âportaj yapar─▒m.

Aktif ya┼čam bitti─činde, kendinize haz─▒rlad─▒─č─▒n─▒z bir B plan─▒n─▒z var m─▒?

- Aktif ya┼čam bitti─činde herhalde ben de bitmi┼č olurum.

├×u ana kadar en haks─▒zl─▒─ča u─črad─▒─č─▒n─▒z─▒ d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝n├╝z konu nedir hayat─▒n─▒zda?

- ─░ki kez rekt├Ârl├╝k yapt─▒ktan sonra, Y├ľK Kanunu'na ilave edilen, "─░ki d├Ânemden fazla rekt├Ârl├╝k yap─▒lamaz" h├╝km├╝ geriye do─čru i┼čletildi ve ├╝├ž├╝nc├╝ d├Ânemde iki y─▒l rekt├Ârl├╝k yapmama ra─čmen g├Ârevim sona erdirildi.

Bir ┼čehirde g├Ârmeye en dayanamad─▒─č─▒n─▒z, g├Âr├╝nce t├╝ylerinizi diken diken eden g├Âr├╝nt├╝ nedir?

- ├çekirdek kabuklar─▒, yere at─▒lm─▒┼č sak─▒zlar ve a─ča├ž diplerinde s├Ând├╝r├╝lm├╝┼č izmaritler. Bunlar─▒ g├Ârmeye dayanam─▒yorum. ├çekirdek konusunda bakt─▒m ba┼ča ├ž─▒kam─▒yorum, ├žekirdek├žilere satmay─▒n da diyemem. ─░ki tarafl─▒ k├╝├ž├╝k keseka─č─▒tlar─▒ yapt─▒rtt─▒m. Bir taraf─▒na ├žekirdek koysunlar, di─čer taraf─▒na kabuklar─▒n─▒ diye ama ├žekirdek├žiler bu fikrimi hi├ž tutmad─▒. Ticarete m├╝dahale ediyorsun dediler. Ben de k─▒zd─▒m ve ├žekirdek kabuklar─▒yla dolu bir heykel yapt─▒m. Yere atmaya devam ederseniz, bunu meydana dikece─čim dedim. Bu yaz─▒ bekliyorum, yine devam ederlerse dikece─čim o heykeli.

PART─░ZAN D─░REN├çLER Y├ťZ├ťNDEN ENERJ─░M TOPRA├ÉA G─░D─░YOR

2004 se├žimlerinde y├╝zde 45 oyla ba┼čkan se├žildim ama belediye meclisindeki 19 ├╝yenin 13'├╝ AKP'li, sadece 6's─▒ DSP'li. AKP'li meclis ├╝yeleri yapmak istedi─čim ┼čeyleri ba┼čtan reddediyor. Halbuki kabul etseler, bu onlar─▒n da ba┼čar─▒s─▒ olacak. Bu y├╝zden s├╝rekli enerji kaybediyorum. Kendimi elektrik s─▒k─▒nt─▒s─▒ ├žeken, ama elektrik hatlar─▒n─▒n k├Ât├╝l├╝─č├╝nden enerjinin ├žocu─čunu bo┼ču bo┼čuna topra─ča veren T├╝rkiye'ye benzetiyorum. Baz─▒ adamlar─▒n anlams─▒z ve s─▒rf partizan diren├žleri y├╝z├╝nden enerjim topra─ča gidiyor.

V─░YANA K├ľPR├ťLER─░ AMSTERDAM BOTLARI

Avrupa'n─▒n i├žinden su ge├žen ┼čehirleri var, t─▒pk─▒ i├žinden Porsuk ├çay─▒ ge├žen Eski┼čehir gibi. Ben de Eski┼čehir'i Avrupa kentlerinin bir kokteyli yapmak istedim. Porsuk'un k─▒y─▒ d├╝zenlemesi Strasbourg'dur, k├Âpr├╝ler biraz St. Petersburg biraz Viyana'ya benzer. ─░lkbaharda Venedik'e benzeyecek ├ž├╝nk├╝ Venedik gondollar─▒ yapt─▒rd─▒m, kanallarda onlarla gezilecek. Yaz ak┼čamlar─▒ gezinti yapmak i├žin Amsterdam'daki gibi botlar─▒m─▒z var.

ESK─░├×EH─░RSPOR'A PARA VERMEZSEN SE├ç─░M─░ KAYBEDERS─░N DED─░LER, VERMED─░M Y├ťZDE 45'LE KAZANDIM

1999 yerel se├žimlerinde belediye ba┼čkanl─▒─č─▒na adayl─▒─č─▒m─▒ koydu─čumda, Eski┼čehirspor taraftarlar─▒n─▒n oldu─ču bir lokalde konu┼čmam─▒ istediler. Beni masan─▒n ├╝zerine ├ž─▒kard─▒lar. Yapacaklar─▒m─▒ anlat─▒rken, i├žlerinden biri, "Hocam bo┼č ver bunlar─▒. Eski┼čehirspor'a para verecek misin, onu s├Âyle" dedi. Ben de, "Vermem, niye vereyim? Eski┼čehirspor profesyonel bir tak─▒m. Belediye kanunu ancak amat├Âr kul├╝plere yard─▒m edilebilece─čini s├Âyler. ├ľb├╝r t├╝rl├╝s├╝ kanunsuzluk olur" dedim. Yan─▒mdakiler ceketimden ├žeki┼čtirip "Hocam deli misin? 50 bin oyu kaybettik. Hi├ž kazanma ┼čans─▒n yok" dedi. Ama y├╝zde 44'le se├žildim. Sonra yenildikleri her ma├ž─▒n ard─▒ndan amigolar belediyenin ├Ân├╝ne gelip "Ba┼čkan istifa" diye ba─č─▒rd─▒. 2004 se├žimlerinde, bu kez kesin kaybedeceksin, tak─▒ma hi├ž yard─▒m yapmad─▒n dediler. Ama bu sefer de y├╝zde 45'le se├žildim. Eski┼čehirlilerin bir tek bu konuda bana itirazlar─▒ var.

T├ťM MUHTARLIKLARI ─░NTERNETE BA├ÉLATTI

Mamuca Vadisi'nde kaybolup giden suyu g├Âlette toplad─▒. 2 km uzunlu─čunda, 3 milyon m3 su rezervi sa─člad─▒. Bu uzunlukta durgun su ba┼čka yerde yok. Bu g├Âlet su sporlar─▒ i├žin m├╝sabaka ve e─čitim merkezi oldu. Ge├žen y─▒l Balkan Kano ├×ampiyonas─▒'na ev sahipli─či yapt─▒.

Porsuk ├çay─▒'n─▒ batakl─▒kken ─▒slah etti, etraf─▒na k├Âpr├╝ler yapt─▒. ├×imdi Porsuk'ta gondollar ve botlarla gezinti yap─▒l─▒yor, ula┼č─▒mda kullan─▒l─▒yor.

├×ehir i├žindeki minib├╝s ve otob├╝sleri kald─▒rarak tramvayl─▒ ula┼č─▒m─▒ ba┼člatt─▒. Bu projeye 2004'te Uluslararas─▒ Hafif Rayl─▒ Ta┼č─▒mac─▒l─▒k Derne─či taraf─▒ndan, d├╝nyan─▒n en iyi sistemi ├Âd├╝l├╝ verildi.

Tarihi Odunpazar─▒ Evleri'ni restore etti. Evler butik otel olarak kullan─▒lacak.

Eski┼čehir'in en me┼čhur kaynak suyu Kalabak'─▒ depolatarak ┼či┼čeletti, yurti├ži ve yurtd─▒┼č─▒na sat─▒lmas─▒na ├Ânayak oldu.

├×ehrin ├že┼čitli yerlerine, y├╝ze yak─▒n heykel dikti.

├×ehir tiyatrosu, opera ve belediye senfoni orkestras─▒ kurdu.

Gen├žlik merkezleri kurdu.

B├╝y├╝k parklar in┼ča etti.

─░tfaiyenin eksiklerini g├Âr├╝nce, Avrupa'dan bilgisayar sistemli merdivenler, b├╝y├╝k yang─▒n s├Ând├╝rme ara├žlar─▒, donan─▒ml─▒ ambulanslar sat─▒n ald─▒. ─░tfaiye personelini "bal─▒kadam e─čitimi" dahil yeniden e─čitime tabi tuttu. Elektronik yang─▒n ihbar, haber alma ve kay─▒t sistemlerini modernize etti.

Deprem zemin haritalar─▒ ve yeralt─▒ su haritalar─▒ haz─▒rlatt─▒.

T├╝m mahalle muhtarl─▒klar─▒n─▒ internete ba─člatt─▒.

Altyap─▒ i├žin gerekli t├╝m malzemeler ile beton malzemeler ├╝retim fabrikas─▒ kurdu.

40 d├Ân├╝m araziye Bilim K├╝lt├╝r ve Sanat Park─▒, 30 d├Ân├╝me Kent Park projesi kurdu. ─░├žlerine g├Âletler in┼ča etti. Porsuk'tan ayr─▒ bir kol al─▒narak, nehir k─▒y─▒s─▒ kumsal─▒ ve plaj olarak kullan─▒lacak bir proje yapt─▒.
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privÚ
narine
Spammer
Spammer

MessagePostÚ le: 15 Jan 2008 3:17    Sujet du message: RÚpondre en citant

Eh bien, Murat Bey, merci. Disons que c'est notre champion de Sim City dans le r├ęel ! Very Happy

Darisi, guney ve dogu Anadolu b├╗y├╗ksehir belediye baskanlarina. On├╝├ž AKP’liylede basa ├žikmak kolay degil.
Basbakanin esi, magaza kapattirip alisverise giderken, herhalde zimmetine birseyler katmayan nadir belediye baskanlarindan biri olsa gerek !

Ah oui, les coques de tournesol compress├ęes sous forme de granul├ęs sont utilis├ęes pour l’alimentation animale ├á cause du co├╗t de production alors que c’est un biocombustible. Donc, il a la solution toute faite pour lui ! D’abord il pousse ├á une consommation immod├ęr├ę, et ensuite par un coup de g├ęnie, fait ramasser proprement les coquilles ! D’ailleurs, l’id├ęe de statue qui ramasse tout seul les coquilles par l’acte de civilit├ę des citoyens n'est pas si mauvaise. Very Happy

Est-ce que la mati├Ęre de ‘yurttaslik’ ‘=citoyennet├ę’ est toujours enseign├ę comme il serait obligatoire l’enseignement religieux !?
avci1979
Advanced Expert
Advanced Expert

MessagePostÚ le: 15 Jan 2008 4:05    Sujet du message: RÚpondre en citant

Que du bla bla bla bla rien d'autre, birsey diyecektim ama sari kartimi koruyayim bence!
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 07 FÚv 2008 1:38    Sujet du message: Eski┼čehir Mucizesi... RÚpondre en citant

Eski┼čehir Mucizesi...
ORHAN B─░RG─░T - Cumhuriyet 24.02.2006

Kap─▒ yolda┼č─▒m ve ada┼č─▒m Orhan Bursal─▒, d├╝nk├╝ yaz─▒s─▒nda ─░stanbul B├╝y├╝k┼čehir Belediyesi'nin ''Dr. Mimar'' ba┼čkan─▒n─▒n kentte s├╝rd├╝rd├╝─č├╝ ├žal─▒┼čmalar─▒ b├╝y├╝te├ž alt─▒na alm─▒┼č; o ├žal─▒┼čmalarla ilgili projeleri adeta halla├ž pamu─ču gibi atm─▒┼čt─▒.

Bursal─▒, ''─░stanbullulardan bu projelerin durdurulmas─▒n─▒ isterken" mimar de─čil, maliye ├Â─črenimi yapm─▒┼č bir ba┼čka b├╝y├╝k┼čehir belediye ba┼čkan─▒ d├╝n ├╝lkenin tek g├╝zel sanatlar ├╝niversitesinden ┼čehircilik alan─▒ndaki olumlu ├žal─▒┼čmalar─▒n─▒n kar┼č─▒l─▒─č─▒nda onursal doktora unvan─▒n─▒ ald─▒.

Genellikle g├Ârev ald─▒klar─▒ kentlerdeki icraatlar─▒n─▒ rant ya da se├žmene pop├╝list yakla┼č─▒mlar a├ž─▒s─▒ndan de─čerlendirmeyi vazge├žilmez bir hobi olarak g├Ârmeyi huy edinmi┼č belediye ba┼čkanlar─▒na, meclis ├╝yelerine al─▒┼čt─▒─č─▒m─▒z i├žin, Prof. Dr. B├╝y├╝ker┼čen 'e verilen bu ├Âd├╝l elbette anlaml─▒d─▒r.

Mimar Dr. b├╝y├╝k┼čehir ba┼čkan─▒, ├╝lkenin en b├╝y├╝k kentini daha da ya┼čanmaz hale getirmeyi kafas─▒na koyup kollar─▒ s─▒varken Orta Anadolu'da yak─▒n zamana kadar tam bir b├╝y├╝k ve hantal kasaba olarak bilinen Eski┼čehir, tipik bir Avrupa ┼čehri olmak ├╝zere...

B├╝y├╝ker┼čen'in d├╝nk├╝ te┼čekk├╝r konu┼čmas─▒nda y├╝ksek├Â─črenimini, ''hayat─▒n─▒n bug├╝ne dek eri┼čilmemi┼č bir sevgiliye duyulan platonik bir a┼čk benzetmesi ile'' tan─▒mlad─▒─č─▒ Mimar Sinan ├ťniversitesi 'nde yapmak istedi─čini ├Â─črendik. Ne var ki ekonomik g├╝├žl├╝kler ├╝├ž b├╝y├╝k kentteki ├Â─črenim kurumlar─▒na ula┼čmas─▒n─▒ engellemi┼č; ─░stanbul'da o g├╝nk├╝ ad─▒ ile G├╝zel Sanatlar Akademisi'ne yapt─▒rtt─▒─č─▒ ├Ân kay─▒ttan sonra babas─▒ndan ald─▒─č─▒ yan─▒t, ''akademi r├╝yas─▒ndan h├╝z├╝nl├╝ bir ┼čekilde uyanmak zorunda'' b─▒rakm─▒┼č. O da hem Eski┼čehir'de ge├žimini sa─člayacak bir i┼čte ├žal─▒┼čmak hem de d─▒┼čar─▒dan sa─člayaca─č─▒ ders notlar─▒yla s─▒navlar─▒na haz─▒rlanmak olana─č─▒n─▒n sa─čland─▒─č─▒ Ankara Hukuk Fak├╝ltesi'nin ├Â─črencisi olmu┼č.

A├ž─▒k ├Â─čretim fikri nas─▒l olu┼čmu┼č?
Eski┼čehir'de gazetecili─če ba┼člad─▒─č─▒n─▒ s├Âyledi. Kendi durumunda olan gen├žlere, devletin ni├žin y├╝ksek├Â─črenim yapabilme imk├ón ve f─▒rsat─▒n─▒ e┼čit olarak sa─člamad─▒─č─▒ sorusuna yan─▒t arad─▒─č─▒n─▒ anlatt─▒. Kafas─▒nda a├ž─▒k ├Â─čretim sisteminin belki de ilk d├╝┼č├╝nce embriyonlar─▒n─▒n olu┼čtu─ču d├Ânem olarak a├ž─▒klad─▒ o y─▒l─▒.

Bir beklenmedik mucize olarak nitelendirdi─či Eski┼čehir ─░ktisadi ve Ticari ─░limler Akademisi a├ž─▒l─▒nca ilk ├Â─črencileri aras─▒nda B├╝y├╝ker┼čen'in de bulundu─čunu biliyorum. Hem ├Â─črencilik yap─▒p hem de gazetecilik alan─▒ndaki ├žal─▒┼čmalar─▒n─▒ da. Tiyatro, heykel, resim ve karikat├╝r ├╝st├╝ndeki hobilerinin de tan─▒─č─▒ oldum.

Derken ba┼čar─▒yla bitirdi─či akademide asistanl─▒ktan ba┼člayan ve akademi ba┼čkan─▒ olarak doru─ča ├ž─▒kan bir d├Ânemde -kendi deyi┼čiyle- biraz da yasalar─▒ zorlayarak da olsa sinema televizyon okullar─▒, g├╝zel sanatlar dallar─▒nda at├Âlyeler, st├╝dyolar kurmakla ge├žen bir d├Ânem. Ve 1973'te ilk Ecevit h├╝k├╝metinde, Ba┼čbakan y├╝ksek├Â─črenim yapma olana─č─▒n─▒ ekonomik nedenlerle bulamayan on binlerce gencin sorununa ├ž├Âz├╝m ararken B├╝y├╝ker┼čen'in a├ž─▒k ├Â─črenim sistemini ba┼člatarak imk├ón ve f─▒rsat e┼čitli─čini sa─člamas─▒...

1982'de Anadolu ├ťniversitesi'nin kurulu┼ču. B├╝y├╝ker┼čen'in bu ├╝niversitede rekt├Âr kimli─čiyle ger├žekle┼čtirdi─či bir dizi ba┼čar─▒l─▒ kurumlar. D├╝n o kurumlar aras─▒nda ├Âzellikle g├╝zel sanatlar─▒n ├že┼čitli dallar─▒na ait olanlardan k─▒saca s├Âz ederken ''1956 y─▒l─▒nda tan─▒┼čt─▒─č─▒m, ama ├Â─črencisi olamad─▒─č─▒m G├╝zel Sanatlar Akademisi'ne olan platonik a┼čk─▒m─▒n bir d─▒┼čavurumudur'' a├ž─▒klamas─▒nda bulundu.

Sonra ya┼čam r├╝zg├ór─▒n─▒n 1999'da kendisini siyasete ve Eski┼čehir B├╝y├╝k┼čehir Belediye Ba┼čkanl─▒─č─▒'na savurdu─čunu s├Âyledi.

─░yi ki o r├╝zg├ór esmi┼č...
O r├╝zg├ór─▒ Ecevit'in estirdi─čini biliyorum. ─░yi ki ├Âyle bir ''savurma'' olmu┼č da ''600 bin ki┼činin ya┼čad─▒─č─▒ 1780 kilometrekarelik eski bir kentte planc─▒ ve m├╝hendis arkada┼člar─▒yla'' b├╝y├╝k bir u─čra┼č i├žine itmi┼č B├╝y├╝ker┼čen'i...

''Siyasetin ├žirkinliklerine ve T├╝rkiye'nin i├žinde bulundu─ču b├╝t├╝n olumsuzluklara ra─čmen Eski┼čehir'i kentsel rant ve ├ž─▒kar kavgalar─▒ndan, ya─čmalardan korumaya ├žal─▒┼čarak; ├Âzendi─čimiz Avrupa kentlerindeki estetik, sanat ve ┼čehircilik anlay─▒┼č─▒n─▒, AB'ye ├╝ye olarak kabul edilmesek bile, kendi imk├ónlar─▒m─▒zla ve g├╝venimizle yaratabilece─čimizi g├Âstermeye y├Ânelik bir m├╝cadele veriyoruz'' dedi d├╝n.

Ve kurdu─ču ├×ehir Tiyatrolar─▒n─▒n senfoni orkestras─▒ konserlerinin nas─▒l t─▒kl─▒m t─▒kl─▒m doldu─čunu g├Âzleri parlayarak anlatt─▒. Kentsel geli┼čim ├žizgisini yakalamay─▒ sa─člayan ├Âteki etkinlikleri de k─▒saca sergiledi.

Eski┼čehir Mucizesi, B├╝y├╝ker┼čen'in yeni bir yol kav┼ča─č─▒na geldi─či y├Ân├╝nde bir s├╝reden beri ├Ânemli bir kamuoyu olu┼čturmaktad─▒r. D├╝nk├╝ t├Âreni f─▒rsat bilerek o kamuoyunun ├Âzlemlerini sal─▒ g├╝nk├╝ yaz─▒ya sakl─▒yorum.
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 06 Nov 2008 2:28    Sujet du message: RÚpondre en citant

Eskisehir'le devam :

Parisliler bile k─▒skanacak

Eski┼čehir'e plaj yap─▒ld─▒. Denizi olmayan Eski┼čehirliler bu yaz plaj keyfiyle tan─▒┼čacak

─░├ž Anadolu'nun denizi olmayan kenti Eski┼čehir, plaja kavu┼čtu. Eski┼čehirliler, B├╝y├╝k┼čehir Belediyesi taraf─▒ndan yapt─▒r─▒lan yapay plajda ├Ân├╝m├╝zdeki yaz deniz keyfi s├╝rebilecek. B├╝y├╝k┼čehir Belediyesi'nin Eski┼čehir Otogar─▒ kar┼č─▒ndaki Porsuk ├çay─▒ k─▒y─▒s─▒nda 300 d├Ân├╝ml├╝k alana yapt─▒rd─▒─č─▒ Kent Park i├žerisinde yer alan 350 metre uzunlu─čundaki yapay plaj tamamland─▒. DSP'li B├╝y├╝k┼čehir Belediye Ba┼čkan─▒ Y─▒lmaz B├╝y├╝ker┼čen, Anadolu bozk─▒r─▒nda yer alan Eski┼čehir'de yapt─▒klar─▒ yapay plajla, kent halk─▒n─▒n deniz ve plaj ├Âzleminin giderilece─čini s├Âyledi. B├╝y├╝ker┼čen, plaj─▒n suyunun artezyenden sa─čland─▒─č─▒n─▒ ve klorlanarak y├╝zmek i├žin sa─čl─▒kl─▒ hale getirildi─čini belirtti.

Onlar y├╝zemiyor, g├╝ne┼členiyor

Paris ve Viyana gibi i├žinden ├žok b├╝y├╝k nehirlerin ge├žti─či kentlerde de yapay plajlar─▒n olu┼čturuldu─čunu kaydeden Y─▒lmaz B├╝y├╝ker┼čen, buralardaki plajlar─▒n suyunda y├╝z├╝lmedi─čini sadece g├╝ne┼členilebildi─čini s├Âyledi. Eski┼čehir'deki yapay plajda y├╝z├╝lebilece─čini de anlatan Y─▒lmaz B├╝y├╝ker┼čen ┼č├Âyle konu┼čtu: "Bizler ├žocuklu─čumuzda y├╝zmeyi Porsuk ├çay─▒'nda ├Â─črenmi┼čtik. O zamanlar Porsuk ├çay─▒'nda 1970'lerde ba┼člayan kirlenme yoktu. Porsuk'ta bal─▒k tutard─▒k. Ba┼čkan olarak se├žildikten sonra, Porsuk'un tekrar eski g├╝nlerine d├Ând├╝r├╝lerek, yaz tatillerinde deniz kenarlar─▒na gidemeyen ailelerin ├žocuklar─▒n─▒n, bizlerin 40 y─▒l ├Ânce yapt─▒─č─▒ gibi Eski┼čehir'de ve daha g├╝venlikli ko┼čullarda y├╝zme ├Â─črenmelerini istedim. AKP'li belediye meclis ├╝yelerinin yapt─▒─č─▒m─▒z bu ├žal─▒┼čmalarla ilgili olarak finansman konusundaki b├╝t├╝n engellemelerine ra─čmen, ├žok ┼č├╝k├╝r Eski┼čehirliler i├žin yapmay─▒ istedi─čim bu hayalimi de ger├žekle┼čtirdim. ├çok bahtiyar─▒m."

murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 30 DÚc 2008 2:37    Sujet du message: RÚpondre en citant

Eskisehir, on continue

>

=

=

=

=

=

=

=

=

=

=

=

<

DerniŔre Údition par murat_erpuyan le 26 Juil 2009 1:31; ÚditÚ 1 fois
Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 10 FÚv 2009 17:16    Sujet du message: RÚpondre en citant

Eskisehir'li var mi forumda bilmem ama, kimi forum m├╝davimlerini ve eski m├╝davimlerini ilgilendirebilecek bir haber buldum....

ESK─░├×EH─░R ─░L MERKEZ─░NDE PARK YASA├ÉI UYGULANAN CADDE VE SOKAKLAR

( 11.07.2007 TARİH VE 2007/7 SAYILI UKOME TOPLANTISI 2 NOLU KARARI GEREÐİ )

SOKAK VE CADDE ADI

MAHALLE

PARK YASAÐI

Millet Caddesi

B├╝y├╝kdere Mahallesi

DURAKLAMAK VE PARK ETMEK YASAKTIR

Ulu├Ânder Mahallesi

Salih Bozok Caddesi

Ulu├Ânder Mahallesi

SivrihisarÔÇô1 Caddesi

M.Kemalpa┼ča Mahallesi

Cumhuriyet Bulvar─▒

M.Kemal Atat├╝rk Cad.

Kemalist
Expert
Expert

MessagePostÚ le: 17 FÚv 2009 1:05    Sujet du message: RÚpondre en citant

vay be ben oralari hi├ž oyle zannetmiyordum. belki tatilde ailecek gideriz artik bu sene. (:

"Bu memleket tarihte T├╝rk't├╝,bug├╝n de T├╝rk't├╝r ve ebediyen de T├╝rk olarak yaşayacaktır. T├ťRKİYE T├ťRKLERİNDİR."
Bomonti
Expert
Expert

MessagePostÚ le: 02 Mar 2009 7:05    Sujet du message: RÚpondre en citant

Vay anas─▒na say─▒n seyirciler

Eski┼čehir amma de─či┼čmi┼č?

Valla tan─▒yamad─▒m
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 18 Juil 2009 18:22    Sujet du message: RÚpondre en citant

Bugunku Hurriyet'ten

Eskişehir'e deniz geldi

Eskişehir / DHA 18 Temmuz 2009

Eskişehir'de B├╝y├╝kşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Kent Park'ın i├žerisindeki 350 metre uzunluğundaki yapay plaj 22 Temmuz'da a├žılıyor.

İŞTE O PLAJIN FOTOĞRAFLARI

G├ľLETTE BİR KORSAN GEMİSİ

B├╝y├╝kşehir Belediyesi'nin Eskişehir Otogarı karşındaki Porsuk ├çayı kayısında 300 d├Ân├╝ml├╝k alana yaptırdığı Kent Park i├žerisinde 350 metrelik yapay plaj da bulunuyor. DSP'li B├╝y├╝kşehir Belediye Başkanı Yılmaz B├╝y├╝kerşen, Anadolu bozkırında yer alan Eskişehir'de yaptıkları yapay plajla deniz ve plaj ├Âzleminin giderileceğini s├Âyledi. B├╝y├╝kerşen, plajın klorlanan artezyen suyu ile y├╝zmek i├žin sağlıklı hale getirildiğini belirtti.

Paris ve Viyana gibi i├žinden ├žok b├╝y├╝k nehirlerin ge├žtiği kentlerde de yapay plajların oluşturulduğun kaydeden Yılmaz B├╝y├╝kerşen, buralardaki plajların suyunda y├╝z├╝lmediğini sadece g├╝neşlendiğini s├Âyledi. Kendilerinin yaptığı yapay plajın suyunun y├╝zme ama├žlı da kullanacağını ifade eden Yılmaz B├╝y├╝kerşen, 22 Temmuz 2009 tarihinde a├žılacak olan plajda 15 soyunma kabini, 150 şezlong ve 2 can kurtaran kulesinin bulunduğunu belirtti.

Kent Park i├žerisindeki plajla birlikte yanında bulunan a├žık olimpik y├╝zme havuzunun da aynı tarihte a├žılacağı kaydedildi.

Eskişehirliler, denizi olmayan kente plaj yapılmasına sevindiklerini belirterek, "Artık deniz ├Âzlemimizi bu plajda gidereceğiz" dedi.
duygu
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 22 Juil 2009 0:10    Sujet du message: RÚpondre en citant

Ben kucukken bir kez Eskisehir'e gitmistim. Sehrin i├žinden ge├žen su hari├ž hi├žbirsey aklimda kalmadiydi, bu sitede sehirin ge├žirdigi degisimi gorunce sasirmistim. O zamandan beri takip ederim.
Buradaki resimler silinmis, bari ben de bir kontribusyon yapip Hurriyettr ├žikan resimleri koyayim.

*

*

*

*

*

*

*
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 01 Juin 2010 12:16    Sujet du message: RÚpondre en citant

Eskisehir'i muhalefette olan ku├žuk bir siyasi partiden olmasina rgmen bu hale getiren Belediye baskaninin neden basarili oldugunu nedeni asagidaki seviyeli konusmasinda bulmak olasi.

http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.asp?detay=ogretmeni-gandiyi-uyardi&Newsid=307778&Categoryid=9
es_33
Newbie
Newbie

MessagePostÚ le: 01 Juin 2010 19:18    Sujet du message: RÚpondre en citant

Ben Eskisehirliyim hihi gurur duyuyorum bu resimleri g├Âr├╝nce Very Happy

Si vous avez l'occasion d'y passer un jour n'h├ęsiter surtout pas c'est une ville en pleine expansion et d├ęveloppement. Elle devient tr├Ęs jolie...
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 24 Juil 2010 17:09    Sujet du message: RÚpondre en citant

Yine H├╝rriyet Eskisehir'i konu edinmis...
Ger├žekten B├╝y├╝k┼čehir Belediye Ba┼čkan─▒ DSP'li Prof. Y─▒lmaz B├╝y├╝ker┼čen’in Eskisehir'i bir baska. Artik Turkiye'ye gidiste bir Eskisehir konaklamasi yapmamak ka├žinilmaz. DSP gibi ku├žuk bir partiden olup iktidar partisine uzak olmasina ragmen bunlari basarmak ger├žekten mucize.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/15407626.asp?gid=373

Uploaded with ImageShack.us
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 24 Aoű 2010 13:17    Sujet du message: RÚpondre en citant

Eskisehir bu Belediye Baskani ile bir baska, bakin uslupta da ince bir mizah var !

Uploaded with ImageShack.us
Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Aller Ó la page 1, 2  Suivante
Page 1 sur 2

Sauter vers: