87 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Cr├ęer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 0
Total : 2189

Actuellement :
Visiteur(s) : 87
Membre(s) : 0
Total :87

Administration

Derniers Visiteurs

cengiz-han : 12h30:42
murat_erpuyan : 1 jour, 15h18:30
leblebi : 1 jour, 19h48:57
lalem : 2 jours
fjoosi : 3 jours

N├ętiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilit├ę de ceux qui les ont post├ęs dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera tol├ęr├ę dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - Turkiye'de Universiteler !
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un ├ęchange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

Turkiye'de Universiteler !
Aller Ó la page 1, 2  Suivante

Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet prÚcÚdent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 15 DÚc 2007 0:57    Sujet du message: Turkiye'de Universiteler ! RÚpondre en citant

Tansu Ciller isin cicigini ├žikartmis, gittigi her ilde "Buraya bir universite a├žalim mi?" demis, sonra bulunan bir binanin ustune "Bilmem ne universitesi" levhasi konarak universite a├žildigi ilan edilmisti. Sanki universite a├žmak pazarda al satmak gibi basit bir olaya indirgenmisti. Kapisina universite tabelasi a├žilan binalarda ne kutuphane ne bilgisayar ├žogu zaman da gostermelik bir-iki akadesmisyenden baska bir sey olmadi. Bunu yapanin bir de Prof unvani oldugu dusunulurse.

1980 mirasi YOK universitesinin ozuyle bagdasmayan bir kurum ama yeni se├žilen YOK baskani nedeniyle konu yine turbana odaklandi. Halbuki bundan ├žok dah buyuk sorunlar var.

14 Aralik tarihli Radikal'den I. Berkan'in yazisini bu nedenle aktariyorum buraya :

Akademik ├Âzg├╝rl├╝k m├╝ dediniz?
─░smet Berkan

14/12/2007 (7135 ki┼či okudu)

├ťniversitemizin sorunlar─▒n─▒n ba┼č─▒nda ne t├╝rban ne de katsay─▒ meselesi geliyor. Bu iki sorunu k├╝├ž├╝ms├╝yor de─čilim ama bunlar ├╝niversite kurumu s├Âz konusu olunca, yan sorunlard─▒r. ├ťniversite kurumunun kendisini konu┼čaca─č─▒m─▒z zaman temel sorun, ├╝niversitedeki ├Âzg├╝rl├╝k ve ├Âzerklik sorunlar─▒d─▒r.
Bak─▒n a┼ča─č─▒da bir ├╝niversite ├Â─čretim ├╝yesinden gelen mektubu bulacaks─▒n─▒z. ├ťniversitemizin ne halde oldu─čuna ve nas─▒l ceberrut├ža y├Ânetildi─čine dair iyi bir ├Ârnek.
* * *
Say─▒n Berkan,
"Y├ľK Ba┼čkan─▒'na ─░lk Hediye" adl─▒ yaz─▒n─▒z─▒ b├╝y├╝k bir h├╝z├╝nle okudum.
H├╝z├╝nlenmeme yol a├žan olay, yaz─▒n─▒zda s├Âz├╝n├╝ etti─činiz "ita amirinin izni olmadan il d─▒┼č─▒na ├ž─▒kma ve kamuoyuna g├Âr├╝┼č a├ž─▒klama" eylemini bundan yakla┼č─▒k alt─▒ y─▒l ├Ânce benim de i┼člemem ve maa┼č kesim cezas─▒na ├žarpt─▒r─▒lmamd─▒. Ben, Mersin ├ťniversitesi'nin kurucular─▒ndan─▒m. 1993-2000 y─▒llar─▒ aras─▒nda Mersin ├ťniversitesi Fen-Edebiyat Fak├╝ltesi kurucu dekanl─▒─č─▒ g├Ârevini y├╝r├╝tt├╝m. Biri T├╝rkiye'de, biri de Almanya'da olmak ├╝zere, iki ├╝niversiteyi ├žok ├╝st├╝n derecelerle bitirdim. ├×imdi Almanya'n─▒n se├žkin ├╝niversiteleri aras─▒nda yer alan Berlin ├ľzg├╝r ├ťniversitesi'nde "K├╝lt├╝rler-aras─▒ E─čitim" b├Âl├╝m├╝n├╝ bitirdikten sonra, ayn─▒ b├Âl├╝mde doktora ├Â─črenimini ├╝st├╝n ba┼čar─▒yla sonu├žland─▒rd─▒m. Ayn─▒ ├╝niversitede yan-dal olarak sosyoloji ├Â─črenimi s─▒ras─▒nda Frankfurt Okulu olarak d├╝nyaca ├╝nl├╝ "Ele┼čtirel D├╝┼č├╝nme" ve "Ele┼čtirel Kuram"─▒ ├Â─črenme ve edinme olana─č─▒ buldum.
Mersin ├ťniversitesi'nin kurulu┼čunda g├Ârev almama neden olan rahmetli Prof. Dr. Ayd─▒n G├╝ven G├╝rkan da Almanya'da doktora yapt─▒─č─▒ i├žin, her t├╝rl├╝ otoriter yap─▒ya ve otoriter d├╝┼č├╝nceye k├Âkl├╝ ele┼čtiri getiren Frankfurt Okulu'nu tan─▒m─▒┼čt─▒. Y├Âneticinin despotizmine olanak veren ve Y├╝ksek-├Â─čretim Yasas─▒'ndan kaynaklanan kurumsal ├Âzerklikten ├žok farkl─▒ olan "akademik ├Âzg├╝rl├╝k" kavram─▒n─▒ temel alan ve ahlaksal bir ilke olarak her ko┼čul alt─▒nda bu ilkeyi k─▒skan├žl─▒kla savunan Anadolu ve Akdeniz'in k├╝lt├╝rel ├že┼čitlili─činden gelen "├žo─čulcu, kat─▒l─▒mc─▒ ve ele┼čtirel" bir akademik kurum kurmak i├žin, Mersin'de ba┼čtan itibaren g├Ârev almam konusunda ─▒srar etti. ─░lk y─▒llarda s├Âz├╝n├╝ etti─čim akademik ilkeyi uygulamada ba┼čar─▒l─▒ olduk.
Mersin ├ťniversitesi, T├╝rkiye ├╝niversitelerinde totalitarizm ve hak hukuk tan─▒mama tutumunun yerle┼čmesine ├Ânemli katk─▒lar yapan Kemal G├╝r├╝z'├╝n akademik ├Âzg├╝rl├╝k ile ba─čda┼čmayan uygulamalar─▒n─▒, senato karar─▒yla protesto edip, protestosunu kamuoyu ile payla┼čma cesareti g├Âsteren tek ├╝niversite oldu. Zaten ne olduysa, bu olaydan sonra oldu. ├ťniversiteye Y├ľK denet├žileri u├žu┼čtu. Bask─▒lar ve yapt─▒r─▒mlar birbirini izledi.
1998 Ekimi'nde yap─▒lan rekt├Ârl├╝k se├žimlerinde aday oldum. ├ľ─čretim ├╝yelerinin y├╝zde ellisine yak─▒n bir b├Âl├╝m├╝n├╝n oyunu ald─▒m. B├Âyle olmas─▒na kar┼č─▒n, Y├ľK taraf─▒ndan Cumhurba┼čkanl─▒─č─▒na sunulan ├╝├ž ki┼čilik listeye konulmad─▒m. Benim ald─▒─č─▒m oyun yar─▒s─▒ d├╝zeyinde oy alan emekli albay olan bir t─▒p├ž─▒ rekt├Âr olarak atand─▒. Durumu protesto etmek i├žin Cumhurba┼čkanl─▒─č─▒na ba┼čvurdum. Hi├žbir sonu├ž alamad─▒m. Y├ľK'├╝ mahkemeye verdim; Kemal G├╝r├╝z'e kar┼č─▒ tazminat davas─▒ a├žt─▒m. Bu s─▒rada demokrasiyi ve akademik ├Âzg├╝rl├╝─č├╝ ├Ânemseyen bas─▒n taraf─▒ndan g├Âzle g├Âr├╝l├╝r ├Âl├ž├╝de desteklendim. Ancak, atanmamamdan ve yarg─▒ya ba┼čvurmamdan sonra ba┼č─▒ma gelmedik ┼čey kalmad─▒. ─░lkin, yeni atanan rekt├Âr taraf─▒ndan her iki sicil amiri taraf─▒ndan sicilimin olumsuz olarak de─čerlendirildi─čine ili┼čkin bir sar─▒ zarfl─▒ yaz─▒ ald─▒m. O d├Ânemde dekan oldu─čum i├žin, sicil amirlerim rekt├Âr ve Y├ľK Ba┼čkan─▒'yd─▒lar. Biri, benim yerine atanan ve ├╝niversitedeki sayg─▒nl─▒─č─▒m─▒ yok etmekte kararl─▒ olan rekt├Âr; ├Âb├╝r├╝ ba┼čkan─▒ oldu─ču kurumu ve kendisini yarg─▒ya ┼čik├óyet etti─čim Kemal G├╝r├╝z. Yarg─▒, olumsuz sicili iptal etti. Ancak 1998 y─▒l─▒ sicili iptal edilmeden, 1997 sicilinin de yine her iki sicil amirince olumsuz verildi─čini ├Â─črendim. Yine yarg─▒ya ba┼čvurdum. Ortaya ├ž─▒kanlar ve ya┼čad─▒klar─▒m tam bir skandald─▒. 1997 y─▒l─▒ sicili ├Ânce pekiyi verilmi┼č; daha sonra beni t├╝m├╝yle etkisizle┼čtirmek ve kamu g├Ârevinden ├ž─▒karmak i├žin y─▒rt─▒lm─▒┼čt─▒.
Bu olay, beni tan─▒k olarak dinleyen, ancak hi├žbir sonu├ž do─čurmayan, Kemal G├╝r├╝z'e kar┼č─▒ kurulan Meclis ara┼čt─▒rma komisyonuna da yans─▒m─▒┼čt─▒r. Bildi─čim kadar─▒yla, hala 1997 y─▒l─▒ sicilim yoktur. Daha sonra ├╝├ž├╝nc├╝ kez, 1999 y─▒l─▒ sicilim de olumsuz verildi. O da yarg─▒ taraf─▒ndan iptal edildi. Bu arada uygar bir akademisyen olarak her haks─▒zl─▒─č─▒ yarg─▒ya iletmeyi s├╝rd├╝rd├╝m. Yarg─▒ya ba┼čvurunca, bu kez daha ├Ânce rekt├Ârl├╝k yapan ki┼či ve onun yard─▒mc─▒s─▒ olan iki profes├Âr taraf─▒ndan hakk─▒mda "─░zleme Raporu" yaz─▒ld─▒─č─▒n─▒ ├Â─črendim. Me─čer, birlikte akademik ├Âzg├╝rl├╝─č├╝ savundu─čumuzu sand─▒─č─▒m rekt├Âr ve rekt├Âr yard─▒mc─▒s─▒ taraf─▒ndan izlenmi┼čim. Raporlarda, tahmin edilebilece─či gibi, ne kadar y─▒k─▒c─▒ ve b├Âl├╝c├╝ oldu─čum ├Âne s├╝r├╝l├╝yordu.
Bask─▒lar ve yapt─▒r─▒mlar giderek artmaya ba┼člad─▒ ve ak─▒l almaz boyutlara ula┼čt─▒. Dekanl─▒─č─▒m s─▒ras─▒nda fak├╝ltenin psikoloji b├Âl├╝m├╝n├╝n K├╝rt kimli─či alg─▒lamas─▒ konusunda yapt─▒rtmak istedi─či bir bitirme ├žal─▒┼čmas─▒n─▒ engellemedi─čim ve bu ├žal─▒┼čmay─▒ yapt─▒rtan─▒ cezaland─▒rmad─▒─č─▒m i├žin, "Vatan─▒n, Milletin B├Âl├╝nmez B├╝t├╝nl├╝─č├╝ne Kar┼č─▒ Faaliyet Y├╝r├╝tt├╝─č├╝m" sav─▒yla, Rekt├Âr, o d├Ânemde ilgili mahkeme olan Devlet G├╝venlik Mahkemesi'ne beni ihbar etti. Adana Devlet G├╝venlik Mahkemesi yarg─▒├žlar─▒, konunun b├Âl├╝c├╝l├╝k olmad─▒─č─▒, akademik ├Âzg├╝rl├╝k kapsam─▒nda g├Âr├╝lmesi gerekti─či karar─▒na vard─▒lar.
Daha sonra, TRT 2'de Avrupa ve T├╝rkiye konulu bir programa konu┼čmac─▒ olarak ├ža─čr─▒ld─▒m. Avrupa'da T├╝rk imgesi konusunda TRT 2'de yay─▒mlanan bir dizinin metin yazarl─▒─č─▒ ve dan─▒┼čmanl─▒─č─▒n─▒ da yapm─▒┼čt─▒m. ├ťzerinde ├žal─▒┼čt─▒─č─▒m bu konu hakk─▒nda 13 kitap ve y├╝zlerce makale yazd─▒m. Bunlar biliniyordu. Yerime dekan olan ve hakk─▒mda "─░zleme Raporu" yazan ki┼či, cuma g├╝n├╝, i┼č bitiminden on dakika ├Ânce gitmemin uygun g├Âr├╝lmedi─čini yaz─▒yla taraf─▒ma iletti. Ben buna kar┼č─▒n, akademik ├Âzg├╝rl├╝k kapsam─▒nda olan bu program gittim. Do─čal olarak hakk─▒mda "Disiplin Soru┼čturmas─▒" ba┼člat─▒ld─▒ ve maa┼č kesim cezas─▒na ├žarpt─▒r─▒ld─▒m. Karara kar┼č─▒ yarg─▒ya ba┼čvurdum.
Yarg─▒ karar─▒ yerinde buldu.
Akademik ├Âzg├╝rl├╝k ve ahlak ile hi├žbir bi├žimde ba─čda┼čmayan ve Y├ľK mevzuat─▒nda hi├žbir bi├žimde ├Âng├Âr├╝lmeyen "─░zleme Raporlar─▒"na ve maa┼č kesim cezas─▒na kar┼č─▒ tazminat davalar─▒ a├žt─▒m. B├╝t├╝n davalar aleyhime sonu├žland─▒. T├╝rkiye'de yarg─▒ yolu tamamlan─▒nca, A─░HM'ye ba┼čvurdum.
Her ├╝├ž dava da A─░HM'dedir.
B├╝t├╝n bunlar s├╝rerken art─▒k Mersin ├ťniversitesi'nde ya┼čam hakk─▒ tan─▒nmayaca─č─▒n─▒ anlad─▒m. Zaten, o d├Ânemde Y├ľK Ba┼čkanvekili olan Bener Cordan da Mersin ├ťniversitesi'nden ayr─▒lmam─▒ a├ž─▒k├ža dile getirmi┼čti. Be┼č y─▒ldan beri Hacettepe ├ťniversitesi'ndeyim. Bu ├╝niversite taraf─▒ndan verilen ilk sosyal bilimler ├Âd├╝l├╝ ile ├Âd├╝llendirilmi┼č bulunmaktay─▒m. Bu yaz─▒y─▒, bug├╝nlerde yazmak zorunda kald─▒─č─▒ i├žin de son derece ├╝zg├╝n├╝m; ama, ba┼čka bir umar da g├Âremiyorum.
Duyarl─▒l─▒─č─▒n─▒z i├žin te┼čekk├╝rler.
Prof. Dr. Onur Bilge KULA
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privÚ
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 15 DÚc 2007 1:03    Sujet du message: Yine konuyla ilgili olarak ! RÚpondre en citant

'Kuran'da ba┼č├Ârt├╝s├╝ yok' dedi─čine pi┼čman ettiler
'Mahalle bask─▒s─▒'n─▒ te┼čhis etti─či i├žin soru┼čturulan Do├ž. Dr. Filiz'in ba┼č─▒na gelen sadece bu de─čil. Tezleri y├╝z├╝nden sicil notu d├╝┼č├╝r├╝lm├╝┼č, profes├Ârl├╝k verilmiyor

Radikal - 14/12/2007

MESUT HASAN BENL─░ (Ar┼čivi)

ANKARA - 21'inci y├╝zy─▒lda, 'okul' y├Ânetiminden izinsiz ┼čehir d─▒┼č─▒na ├ž─▒kt─▒─č─▒ ve televizyon program─▒na kat─▒ld─▒─č─▒ i├žin hakk─▒nda disiplin soru┼čturmas─▒ a├ž─▒lan ├╝niversite e─čitim ├╝yesi Do├ž. Dr. ├×ahin Filiz, 'ayk─▒r─▒ d├╝┼č├╝nce'lerinden ├žok ├žekmi┼č.
Konya Sel├žuk ├ťniversitesi ─░lahiyat Fak├╝ltesi ├Â─čretim ├╝yesi ve ─░slam Felsefesi Anabilim Dal─▒ Ba┼čkan─▒ Do├ž. Dr. ├×ahin Filiz, ─░slam felsefesi ├╝zerinde uzmanla┼čt─▒. Filiz, avukat─▒n─▒n verdi─či bilgiye g├Âre, "Kuran da ba┼č├Ârt├╝s├╝ yoktur. Ba┼č├Ârt├╝s├╝ Yahudi geleni─či" ┼čeklindeki tezleri nedeniyle fak├╝lte y├Ânetimi ve rekt├Ârl├╝─č├╝n tepkisini ├žeken Filiz, profes├Ârl├╝k unvan─▒ i├žin gerekli olan 300 puan─▒n iki kat─▒ fazla puan toplad─▒─č─▒ halde, profes├Âr olam─▒yor. Filiz 2005'ten beri ─░slam felsefesinde profes├Ârl├╝k i├žin beklerken bu anabilim dal─▒nda hi├ž profes├Âr yok.
Filiz, Bilgi Edindirme Yasas─▒ ├žer├ževesinde 2005 y─▒l─▒na kadar 'pekiyi' olan sicilinin bu y─▒ldan itibaren 'orta'ya d├╝┼č├╝r├╝ld├╝─č├╝n├╝ ├Â─črenince b├Âlge idare mahkemesine de ba┼čvurmu┼č.
Y├Ânetimin mahkemeye sundu─ču savunmadaysa "Filiz ├Â─črenciler ├╝zerinde bask─▒ kuruyor. ├ľ─črenciler bize s├Âzl├╝ bildirimde bulundu ve bu nedenle sicili d├╝┼č├╝rd├╝k" denilmi┼č. Filiz'in avukat─▒ Ali Altay'a g├Âre hakk─▒nda hi├žbir yaz─▒l─▒ ┼čik├óyet olmayan m├╝vekkilinin sicili, dedikodulara dayan─▒larak d├╝┼č├╝r├╝ld├╝. Altay, "Y├ľK Te┼čkilat Yasas─▒'na g├Âre y├Âneticinin iki y─▒l ├╝st ├╝ste sicili 'orta' olursa, y├Âneticilik hakk─▒ elinde al─▒n─▒yor. Yani bu y─▒l da sicili orta olursa anabilimdal─▒ ba┼čkanl─▒─č─▒ elinden al─▒nacak" dedi.

G├Ârevden al─▒nmak istedi
Bir di─čer gerginlik de Do├ž. Dr. Filiz'in 20 Ocak 2007 tarihinde babas─▒n─▒n rahats─▒zl─▒─č─▒ nedeniyle ─░slam felsefesi dersinin final s─▒nav─▒n─▒ yapmak i├žin okula gelmemesi ├╝zerine ya┼čand─▒. Fak├╝lte y├Ânetimi "S─▒nav koordinat├Âr├╝ taraf─▒ndan araman─▒za ra─čmen bulunmaman─▒z ve s─▒nav─▒n yap─▒lmamas─▒ sebebiyle 'y├Ânetim g├Ârevinden ay─▒rma' cezas─▒na karar verilmi┼čtir" dedi. Filiz'in mazaretini bildirmesi ve rekt├Ârl├╝─če itiraz etmesi ├╝zerine anabilimdal─▒ ba┼čkanl─▒─č─▒ Filiz'e iade edildi. Ancak bu kez de k─▒nama cezas─▒ verildi.

Cicili bicili t├╝rban
Do├ž. Dr. Filiz hakk─▒nda a├ž─▒lan televizyon program─▒yla ilgili soru┼čturmay─▒ s├╝rd├╝rme amac─▒yla atanan Prof. Dr. Ahmet Yaman ismiyse dikkat ├žekici. Avukat Altay'a g├Âre 'G├Âr├╝┼čleri itibar─▒yla Filiz'e tamamen ayk─▒r─▒ olan bir ki┼činin soru┼čturmac─▒ olarak atanmas─▒' iyi niyetle hareket edilmedi─činin g├Âstergesi. ─░ddiaya g├Âre Yaman, t├╝rbanl─▒ k─▒z ├Â─črencilere 'Cicili bicili t├╝rbanlar takmay─▒n. Pantolon giymeyin' uyar─▒s─▒ yapan hoca olarak tan─▒n─▒yor.

------------------------------------------------------------------------------ --

Rekt├Âr: ├×ehir d─▒┼č─▒na ├ž─▒kt─▒─č─▒ i├žin
Sel├žuk ├ťniversitesi Rekt├Âr├╝ S├╝leyman Okudan ise Do├ž. Dr. ├×ahin Filiz'le ilgili olarak "Sicil notu d├╝┼čt├╝ ├ž├╝nk├╝ bana kar┼č─▒ birtak─▒m davran─▒┼člar─▒ vard─▒" dedi.
Rekt├Âr Okudan, "Ben rekt├Âr olmadan ├Ânce ├×ahin Filiz, Fen - Edebiyat Fak├╝ltesi Sosyoloji B├Âl├╝m├╝'ne b├Âl├╝m ba┼čkan─▒ olarak atanm─▒┼čt─▒. G├Ârev s├╝resi boyunca bir ┼čey yapmad─▒m. G├Ârev s├╝resi bitince yeniden g├Ârevlendirmedim. Bundan dolay─▒ bana birtak─▒m hareketleri oldu. Zehir zemberek bir mektup yazd─▒. Sicil amiri olmamdan dolay─▒, 'orta' da 'iyi' de 'pekiyi' de verebilirim. Bu bana verilmi┼č bir hak" dedi.
─░lahiyat Fak├╝ltesi'ne geri d├Ânen Do├ž. Dr. ├×ahin Filiz'in bu y├╝zden kendisine kini oldu─čunu ve bas─▒nda hakk─▒nda ├ž─▒kan yolsuzluk haberlerin yap─▒lmas─▒nda parma─č─▒ oldu─čunu ├Âne s├╝ren rekt├Âr, Filiz'in profes├Ârl├╝─č├╝n├╝n engellendi─či iddias─▒yla ilgili olarak "Elimde kadro yok" dedi, son soru┼čturmayla ilgiliyse ┼č├Âyle konu┼čtu: "Soru┼čturman─▒n a├ž─▒lmas─▒n─▒n nedeni kesinlikle bir yerde konu┼čtu─ču i├žin de─čil izinsiz ┼čehir d─▒┼č─▒na ├ž─▒kt─▒─č─▒ i├žin. ├×ehir d─▒┼č─▒na giderken ├Â─čretim ├╝yeleri bildirmek zorunda. Tatile gitse de zorunda. Kesinlikle fikirleri ya da televizyon ├ž─▒kt─▒─č─▒ i├žin de─čil. Dekana s├Âyledim b├╝y├╝tmeyin dedim ├ža─čr─▒n konu┼čun, dedim."
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 15 DÚc 2007 2:03    Sujet du message: RÚpondre en citant

Genelkurmay Baskaninin istifasi uzerine birseyler bulmak uzere internete girdim, Cumhurbaskaninin polemik etmeyin demesinden baska bir sey bulamadim. Ataturquie sitesinde bir sey var mi diye baktim. Yok.

Universitelerle ilgili Murat Beyin mesajini gordum. Bari birsey ekleyeyim.

Evet YOK baskani, kanunlarin uygulanmamasini savunabilecek tiynette bir profesor. Eh, Ozal demisti Anayasayi bir kere delmekle birsey olmaz. Bir Cumhurbaskani bu sozu soylerde arkasini Gul'e ve RTE'ye baglamis, YOK baskani neden demesin.

Ne demis? Buyurun okuyun.
├ľZCAN: YASALARI UYGULAMAYIN

Skandal a├ž─▒klama
ANKARA (Cumhuriyet B├╝rosu) - Y├ľK Ba┼čkan─▒ Prof. Dr. Yusuf Ziya ├ľzcan, rekt├Ârlere kamusal alanda t├╝rban─▒ yasaklayan Anayasa Mahkemesi kararlar─▒n─▒ uygulamamalar─▒n─▒ ├Ânerdi. ├ľzcan, "├ľyle bir kural olabilir. Ama siz onu ├Ânemli g├Ârmeyebilirsiniz, bir s├╝r├╝ insan─▒ rahat ettirirsiniz" dedi. ├ľzcan d├╝n Anadolu Ajans─▒'na (AA) verdi─či deme├žte t├╝rbanla ilgili Anayasa Mahkemesi kararlar─▒n─▒n an─▒msat─▒lmas─▒ ├╝zerine, sorunun ├ž├Âz├╝m├╝ i├žin bunlara gerek olmad─▒─č─▒n─▒ savundu. ├ľzcan, "Onlar─▒n savlar─▒n─▒ biliyorum. Bunlar, ├╝niversitenin d─▒┼č─▒nda konmu┼č yasaklard─▒r. Mahkemelerle ilgilidir. Bu bak─▒┼č meselesidir. ├ľyle bir kural olabilir. Ama siz onu ├Ânemli g├Ârmeyebilirsiniz, bir s├╝r├╝ insan─▒ rahat ettirirsiniz. Biz ├Âyle bir sonucun ├ž─▒kaca─č─▒n─▒ ├╝mit ediyoruz'' dedi. ├ľte yandan, TBMM Ba┼čkan─▒ K├Âksal Toptan ile d├╝n Meclis'te bir araya gelen ├ľzcan, Y├ľK'le ilgili s├Âyleyecekleri olup olmad─▒─č─▒n─▒ soran Toptan'a "Say─▒n Cumhurba┼čkan─▒ tavsiye etti, hem Ba┼čbakan... 'Aman hocam dikkat' dedi. 'Bir ┼čey s├Âylersin, ipimizi ├žekerler' " a├ž─▒klamas─▒n─▒ yapt─▒.

Altini ben ├žizdim. Vay be ! Mahkeme kararlari onemsenmeyebilirmis ! Profesore bak, orman kanunu savunuyor. Orman kanunu olursa birgun arkasini dayadiklari gider, gelenler de onun da kafasini koparir.

Eh demokrasi bir tranvay degil miydi zaten !
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 18 DÚc 2007 12:50    Sujet du message: RÚpondre en citant

T├╝m ├Âgretim ├╝yelerinin a├žiklamasi da YOK Baskani hakinda ileri surulen gorusleri dogruluyor :

T├ťM├ľD BASIN A├çIKLAMASI

Tarih: 12.12.2007

Prof. Dr. Yusuf Ziya ├ľzcan’─▒n Y├ľK Ba┼čkanl─▒─č─▒na se├žilmesiyle ilgili g├Âr├╝┼člerimizi ve edindi─čimiz baz─▒ bilgileri, demokratik sorumlulu─čumuzun gere─či olarak ├╝yelerimize ve kamuoyumuza a┼ča─č─▒da sunmaktay─▒z:

Anayasan─▒n 131. ve 2547 say─▒l─▒ Y├╝ksek ├ľ─čretim Kurulu Yasas─▒n─▒n 6. maddesine g├Âre, cumhurba┼čkan─▒ taraf─▒ndan ├╝ye atan─▒rken “rekt├Ârl├╝k ve ├Â─čretim ├╝yeli─činde ba┼čar─▒l─▒ hizmet yapm─▒┼č profes├Ârlere ├Âncelik verilmesi” ko┼čulu ├Âng├Âr├╝lm├╝┼čt├╝r. Oysa, Prof. ├ľzcan, hi├žbir zaman rekt├Ârl├╝k yapmam─▒┼č oldu─ču gibi, k─▒sa bir s├╝re yapt─▒─č─▒ b├Âl├╝m ba┼čkanl─▒─č─▒ d─▒┼č─▒nda herhangi bir idari g├Ârevde bulunmam─▒┼čt─▒r. ├ľte yandan, akademik kariyerine ili┼čkin bilgiler ─▒┼č─▒─č─▒nda “ba┼čar─▒l─▒ hizmet yapm─▒┼č” profes├Âr say─▒lmas─▒ da m├╝mk├╝n g├Âr├╝nmemektedir.

Prof. ├ľzcan ODT├ť’de do├žent olduktan ancak 14 y─▒l sonra 2003 y─▒l─▒nda profes├Âr olabilmi┼čtir. Bu arada bilimsel yetersizlik gerek├žesiyle profes├Ârl├╝─č├╝ iki defa ertelenmi┼čtir.

Prof. ├ľzcan, son zamanlarda “─▒l─▒ml─▒ ─░slaml─▒k” konusunda ad─▒ ├Ân plana ├ž─▒kar─▒lan Malezya’da, 1992-1994 y─▒llar─▒nda ─░slam ├ťniversitesinde iki y─▒l kadar ├žal─▒┼čm─▒┼č, yay─▒nlar─▒n─▒n ├Ânemli bir b├Âl├╝m├╝ bu ├╝niversitenin periyodiklerinde yay─▒nlanm─▒┼čt─▒r.

Malezya ─░slam ├ťniversitesi, ├Âzellikle rekt├Âr├╝n├╝n beyanlar─▒ dolay─▒s─▒yla Atat├╝rk kar┼č─▒t─▒ olarak ├╝n yapm─▒┼čt─▒r. 1995 y─▒l─▒nda D─▒┼či┼čleri Bakanl─▒─č─▒’n─▒n uyar─▒s─▒ ├╝zerine, Y├ľK bu ├╝niversitenin denkli─čini kald─▒rm─▒┼čt─▒r. D─▒┼či┼čleri Bakanl─▒─č─▒’n─▒n yaz─▒s─▒nda, ayr─▒ca bu ├╝niversite ile ili┼čkilerde dikkatli olunmas─▒ uyar─▒s─▒ yap─▒lm─▒┼čt─▒r.

Prof. ├ľzcan, Eyl├╝l ay─▒nda bas─▒na yans─▒yan a├ž─▒klamalar─▒nda, ├╝niversitede t├╝rban yasa─č─▒n─▒n kald─▒r─▒lmas─▒n─▒n t├╝rbanl─▒ say─▒s─▒n─▒ azaltaca─č─▒n─▒ ifade etmi┼čtir. Y├ľK Ba┼čkan─▒ se├žildikten sonra yapt─▒─č─▒ ilk a├ž─▒klamada ise, ├╝niversitelerde her t├╝rl├╝ yasa─č─▒n kald─▒r─▒laca─č─▒n─▒ s├Âylemi┼čtir.

Prof. ├ľzcan, akademik unvanlar─▒n─▒n bir b├Âl├╝m├╝n├╝ ABD’de Chicago ├ťniversitesinde edinmi┼čtir. Bu ├╝niversite, ├×ili’de Salvador Allende’nin bir komplo sonucunda devrilmesi ├╝zerine kurulan Pinochet diktat├Ârl├╝─č├╝ d├Âneminde, esas olarak ├×ili’yi d─▒┼č s├Âm├╝r├╝ye a├žmay─▒ ama├žlayan tahribat─▒n ba┼č sorumlusu olan “Chicago Boy”lar─▒n yeti┼čti─či ├╝niversitedir.

Prof. ├ľzcan, bir Amerikan ├Ârg├╝t├╝ olan Fullbright’─▒n T├╝rkiye b├Âl├╝m├╝nde g├Ârevlidir.

├ľzetle belirtmek gerekirse, tutulan yolun ger├žekte T├╝rk-─░slam sentezi olmay─▒p Amerikan-─░slam sentezi oldu─ču her ge├žen g├╝n biraz daha a├ž─▒kl─▒k kazanmaktad─▒r. Bu ise ─░slamiyet’le de ba─čda┼čt─▒r─▒lmas─▒ m├╝mk├╝n olmayan bir yoldur.

Prof. Dr. Alpaslan I┼č─▒kl─▒ - T├ťM├ľD Genel Ba┼čkan─▒
├ľ─čr. G├Âr. Suay Karaman - T├ťM├ľD Genel Sekreteri

www.tumod.org.tr
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 18 DÚc 2007 12:55    Sujet du message: RÚpondre en citant

T├╝rkiye'de Universitelerden bir manzara.

T├╝rban kul├╝besi

Hurriyet 16/12

Turan KOYUNCU/S─░─░RT, (DHA)

S─░─░RT ├ťniversitesi E─čitim Fak├╝ltesi'nde okuyan t├╝rbanl─▒ ├Â─črenciler i├žin okul idaresi taraf─▒ndan kamp├╝s giri┼činde ├Âzel bir kul├╝be yapt─▒r─▒ld─▒. ├ľ─črenciler bu kul├╝beye girip t├╝rbanlar─▒n─▒ ├ž─▒kard─▒ktan sonra peruk takarak fak├╝lteye girebiliyor.

─░├×TE T├ťRBAN KUL├ťBES─░NDEN KARELER
Daha ├Ânce Diyarbak─▒r Dicle ├ťniversitesi'ne ba─čl─▒ olan ancak bu y─▒l bakanlar kurulu karar─▒yla a├ž─▒lan Siirt ├ťniversitesi’ne ba─članan kent merkezindeki E─čitim Fak├╝ltesi'nde okuyan t├╝rbanl─▒ ├Â─črenciler i├žin idare okulun giri┼činde prefabrik ├Âzel bir kulube yapt─▒rd─▒. Yakla┼č─▒k 2 bin ├Â─črencisi bulunan Siirt E─čitim Fak├╝ltesi'nde okuyan t├╝rbanl─▒ k─▒z ├Â─črenciler, art─▒k okula gelirken giri┼čteki bu k├╝l├╝beye giriyor, t├╝rbanlar─▒n─▒ ├ž─▒kar─▒p peruk takt─▒ktan sonra okula gidiyor. D├Ân├╝┼čte de yine bu k├╝l├╝beye girip peruklar─▒n─▒ ├ž─▒karan k─▒z ├Â─črenciler, bu kez t├╝rbanlar─▒n─▒ takarak eve gidiyor.

murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 27 DÚc 2007 15:05    Sujet du message: RÚpondre en citant

Bu "topic"e uygun bir yaziyi Hurriyet'de okuyinca buraya tasimayi uygun gordum, cunku
- Bugunku Cumhurbaskani da eskisi gibi kendine uygun olanlari rektor atiyor (halbuki eskisini bu konuda ├žok kritik etmisti AKP yanlilari). Yani isine gelince elestir sonra da sartlar degisince elestirdigini yap...
- Niye universite rektorunu Cumhurbaskani atar o da YOk denen 1980 sonrasi garabetin bir sonucu
- Universitede profesor sifatini tasiyan kisinin bilimle uyusmayan bakis a├žisi...

Allah dininin reformu olmaz 27 Aral─▒k 2007

Esra KAYA/ANKARA
Y├ľKÔÇÖ├╝n listesinde ikinci s─▒rada olmas─▒na ra─čmen K├Â┼čk taraf─▒ndan Bilecik ├ťniversitesi Rekt├Ârl├╝─č├╝ÔÇÖne atanan Prof. Dr. Azmi ├ľzcan, Br├╝kselÔÇÖdeki AB m├╝zakerelerinde Abdullah G├╝l ile ├žal─▒┼čm─▒┼č. ─░lahiyat mezunu olan Prof. ├ľzcanÔÇÖ─▒n ─░slamÔÇÖda reform olamayaca─č─▒na dair yaz─▒lar─▒ var.

CUMHURBA├×KANI Abdullah G├╝lÔÇÖ├╝n, Y├ľKÔÇÖ├╝n K├Â┼čkÔÇÖe g├Ânderdi─či listede ikinci s─▒rada yer almas─▒na kar┼č─▒n atad─▒─č─▒ Bilecik ├ťniversitesi Rekt├Âr├╝ Prof. Dr. Azmi ├ľzcanÔÇÖ─▒n, ─░slamÔÇÖa ili┼čkin makaleler yazd─▒─č─▒ ve AB m├╝zakerelerinde Abdullah G├╝l ile Br├╝kselÔÇÖde ├žal─▒┼čmalar yapt─▒─č─▒ ├Â─črenildi. ─░lahiyat Fak├╝ltesi mezunu olan ├ľzcan, Sakarya ├ťniversitesiÔÇÖnde ├Â─čretim ├╝yeli─či yapt─▒─č─▒ d├Ânemde, 30 Ocak 2006ÔÇÖda yazd─▒─č─▒, "─░slamÔÇÖda Protestanla┼čma olmaz, ├ž├╝nk├╝..." ba┼čl─▒kl─▒ yaz─▒s─▒nda, ├žarp─▒c─▒ yorumlarda bulunuyor. ├ľzcan, Yahudilik ve H─▒ristiyanl─▒kÔÇÖta reformun tarihi bir mecburiyet oldu─čunu, ancak ─░slamÔÇÖda Protestanla┼čman─▒n da, reformun da imkan dahilinde olmad─▒─č─▒ ve tarihi a├ž─▒dan da bunun m├╝mk├╝n olamayaca─č─▒n─▒ savundu. ─░slamÔÇÖ─▒n reforma ihtiyac─▒ oldu─čunu s├Âylemenin, sadece cehaletin ├Âtesinde bir keyfiyet ve kesbiyetin icab─▒ olabilece─čini iddia eden ├ľzcan, yaz─▒s─▒nda ├Âzetle ┼čunlar─▒ s├Âyl├╝yor:

─░MANA STANDART

"Reform kaba tabiriyle ÔÇÖformuÔÇÖ bozulan bir ┼čeyi tekrar asli formuna d├Ând├╝rmek demek oldu─čuna g├Âre formu bozulmayan ve bozulmas─▒ da AllahÔÇÖ─▒n taahh├╝d├╝yle m├╝mk├╝n olmayacak bir dinin reforma ihtiyac─▒ olamaz...─░nanmamakta h├╝rs├╝n├╝z; ancak inan─▒yorsan─▒z size intikal etti─či ┼čekilde uygulamakla m├╝kellefsiniz. ÔÇÖHem inan─▒p hem de istedi─čim ┼čekilde ibadet ederim diyorsan─▒zÔÇÖ o ─░slamÔÇÖa ait bir farz olmaktan ziyade size has bir tarz olarak nitelendirilebilir. Fakat dinin farz─▒ b├Âyledir ┼čeklinde bir dayatmada bulunursan─▒z bu apa├ž─▒k Allah ve Peygamberinin hukukunu ├ži─čnemektir. Birileri bir sebeple milletin ┼čekline ve ┼čemailine bir standart belirledi─či gibi milletin dinine ve iman─▒na da bir standart belirleme giri┼čiminde hep olagelmi┼člerdir. Camilere kiliselerde oldu─ču gibi s─▒ralar─▒n konulmas─▒, dini aryalar─▒n okunmas─▒ teklifleri haf─▒zalardad─▒r."

Bir noktada Profesor ile ortak bir dusunceyi paylasiyorum. Islam'da reform ├žok zor. Cunku Vatikan gibi bir kurulus yok. Allah ile kul arasinda araci yok. O zaman kimin dedigi dogru, dogruyu bulmak, zamana adaptasyon yapmak bir otoritenin isi degil.

Ancak,"Reform kaba tabiriyle ÔÇÖformuÔÇÖ bozulan bir ┼čeyi tekrar asli formuna d├Ând├╝rmek demek oldu─čuna g├Âre formu bozulmayan ve bozulmas─▒ da AllahÔÇÖ─▒n taahh├╝d├╝yle m├╝mk├╝n olmayacak bir dinin reforma ihtiyac─▒ olamaz" cumlesi herseyi ile yanlis ki duzeltmek olanaksiz, vivik vicik populist bir soylem.

Ayrica "Fakat dinin farz─▒ b├Âyledir ┼čeklinde bir dayatmada bulunursan─▒z bu apa├ž─▒k Allah ve Peygamberinin hukukunu ├ži─čnemektir" cumlesi de ger├žekle bagadasmiyor, Islam'da da farkili gorus ve yorumlar var, kaldiki dinin farzi boyledir diyen kim? Hangi otorite? Diyanet'i mi kastedidiyor? Yoo o kurulus yillardir politikacilarin eline ge├žirip oynamak istedigi bir sey... Kimi kastedidiyor Cumhuriyeti kuranlari, hatta kisaca Ataturk'u. Ama burada da kasit var, ├žarpitma var ├žunku laik cumhuriyet dinin farzlarini dayatmiyor, inanisi kisiye birakiyor...

Zaten varilmak istenen nokta, yani Ataturk'un kurdugu Cumhuriyet'e saldiri a├žik├ža ifade ediliyor : Camilere kiliselerde oldu─ču gibi s─▒ralar─▒n konulmas─▒, dini aryalar─▒n okunmas─▒ teklifleri haf─▒zalardad─▒r.

Profesor, bilimsel dusunmesi gereken bir kisidir boyle makaleler yazdiginda. Ancak bilimin ozunde suphe yatar! Bu adamin a├žmazi da burada bilimsel kusku ile inanisisi arasinda denge kuramamis. Belki de kurmustur ama boyle goruslerde bulunmak isine geliyordur.

Onu da Allah bilir !
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 08 FÚv 2008 17:03    Sujet du message: RÚpondre en citant

Cumhuriyet 03.02.2008
PAZAR

ORHAN BURSALI

Tarihsel ├ç─▒k─▒┼čma

Celal ├×eng├Âr , kendisini Y├ľK ├╝yeli─čine aday g├Âsteren ├ťniversiteleraras─▒ Kurul ├╝yelerine hitaben tarihsel ├Ânemde bir mektup yay─▒mlad─▒.

Bu mektup bilimsel tutum, bilimsel d├╝┼č├╝nce, bilimsel d├╝┼č├╝ncenin olaylara nesnel yakla┼č─▒m─▒ konusunda bir belgedir. ├×u t├╝rban tart─▒┼čmalar─▒nda yaz─▒l─▒p ├žizilenlerin pek ├žo─čunu sel g├Ât├╝recek, ama bu mektup kalacak!

Celal ├Âzetle diyor ki: "Bunu.. uygarl─▒─ča kar┼č─▒ y├Âneltilmi┼č sald─▒r─▒lar─▒n f├╝tursuzca geli┼čti─či bir ortamda cesaret ve haysiyetle yapt─▒n─▒z. Bu sald─▒r─▒lar─▒n en son ├Ârne─či Adalet ve Kalk─▒nma Partisi ile Milliyet├ži Hareket Partisi'nin ortakla┼ča ba┼člatt─▒klar─▒ ├╝niversitelerde t├╝rban serbestisi ata─č─▒d─▒r... Bizim a├ž─▒m─▒zdan, ├╝niversitelere din├« bir sembol├╝n girmesinin hukuk cephesinin, kamuoyunda ├Âne ├ž─▒kart─▒ld─▒─č─▒ kadar belirleyici oldu─čunu sanm─▒yorum, ├ž├╝nk├╝ hukuk nihayet aksiyomatik bir sistemdir. Ba┼čtan kabul edilen aksiyomlara ba─čl─▒d─▒r. Bu a├ž─▒dan hukukun r├Âlativist bir temeli vard─▒r ve bu temel onu baz─▒ durumlarda pek tehlikeli bir tahakk├╝m arac─▒ yapabilir. Bunun en me┼čhur misalleri... pek ├žok insan─▒n en fec├« ┼čartlarda katledilmesine, toplumlar─▒n sef├ólet ve fel├óketine neden olmu┼čtur."

Devamla: " ... ├╝niversitede dinin '┼čak─▒rdat─▒lmas─▒' , bizzat ├╝niversite kavram─▒yla ├želi┼čir... Din, belirli dogmalar ├ževresinde kurulmu┼čtur ve yan─▒lmaz oldu─ču iddia edilen bir veya birka├ž tanr─▒n─▒n vahiyleri olan dogmalar─▒ndan vazge├žemez. Bilim ise s├╝rekli olarak ger├že─či arayan ve ger├žekle ba─čda┼čmayan hi├žbir ┼čeyi kabul etmeyen bir d├╝┼č├╝nce sistemidir. Bilim, bitmeyen bir deneme-yan─▒lma s├╝reci i├žerisinde daima yanl─▒┼člar─▒ eleyerek hakikate asimtotik olarak yakla┼č─▒r. Ancak hepinizin bildi─či gibi, tek bir ters veri, en ihti┼čaml─▒ teoriyi ├ž├Âpe atmaya yeterlidir... Bug├╝n art─▒k ne d├╝nyan─▒n yedi g├╝nde yarat─▒ld─▒─č─▒na.. ne de Havva ile ├édem masal─▒na inanmak m├╝mk├╝nd├╝r. '├ťniversitede yasak olmaz' diyenlerin, ├╝niversitede yanl─▒┼čl─▒─č─▒ isbat edilmi┼č fikirlerin art─▒k kullan─▒lamayaca─č─▒n─▒ ve ├Â─čretilmeye devam edilmelerine izin verilemeyece─čini anlam─▒┼č olmas─▒ gerekir. Bu nedenle co─črafya derslerinde d├╝z bir d├╝nya veya fizik derslerinde Aristo fizi─či ├Â─čretmeye kalkan hocalara izin verilemez..."

"...├╝niversite t├╝m dogmatik inan├ž sistemlerini i┼člevine temel yapmay─▒ reddeder. Onlar─▒ bilimsel olarak inceler, ancak temsilcilerini ├╝yeleri olarak kabul etmez... b├╝y├╝k felsefeci Lord Bertrand Russell' ─▒n dedi─či gibi, insanl─▒─č─▒n ger├žekten bildi─či, fakat bilimin bulmu┼č olmad─▒─č─▒ hi├žbir ┼čey yoktur. Bir ba┼čka deyi┼čle, bilim d─▒┼č─▒nda insanl─▒─č─▒n hi├žbir bilgi kayna─č─▒ yoktur... T├╝rban yasa─č─▒n─▒n kald─▒r─▒lmas─▒n─▒ temelde yaln─▒zca bu nedenle kabul etmemiz m├╝mk├╝n de─čildir. Bu konuda ne kar┼č─▒m─▒za ├ž─▒kar─▒lacak hukuk sistemleri ne de d├╝nyadan g├Âsterilecek ├Ârnekler bizi ikna edebilir... Akl─▒ ve ele┼čtiriyi kabul etmeyen hi├žbir sistemi ├╝niversite kap─▒s─▒ndan i├žeri alamay─▒z."

"─░cab ederse, ├╝lke y├Âneticileri ak─▒llar─▒n─▒ ba┼člar─▒na alana kadar o kap─▒lar─▒ kapat─▒r─▒z. Bu bizim tarihsel geleneklerimizden gelen hakk─▒m─▒z ve hem insanl─▒─ča hem de ├Â─črencilerimize kar┼č─▒ g├Ârevimizdir ..." (Tam metin cumaya CBT'de)

Celal ├×eng├Âr, bu mektubun ilk ├Ârne─čini ├╝├ž hafta ├Ânce, adayl─▒─č─▒ hen├╝z ilk ortaya at─▒ld─▒─č─▒nda yazm─▒┼čt─▒. O s─▒rada adayl─▒k ├Ânerisine s─▒cak bakm─▒yordu. ├ťniversitesi ─░T├ť de! ├×imdi Y├ľK aday─▒ ve ─░T├ť tam destek arkas─▒nda! Adayl─▒─č─▒, Cumhurba┼čkanl─▒─č─▒ makam─▒n─▒n ├Ân├╝nde, onay bekliyor!?

Asl─▒nda Celal bu mektupla, Y├ľK ├╝yeli─čine ├Ânerdikleri aday─▒n, g├╝ncel durum konusundaki tutumunu a├ž─▒kl─▒yor ve onlara "─░┼čte b├Âyle d├╝┼č├╝ncedeki bir insan─▒ se├žtiniz" diyordu! ├×├╝phesiz, kurul ├╝yeleri kimi ve neden se├žtiklerini biliyorlard─▒!

Celal ├×eng├Âr'├╝n mektubu ilk Radikal gazetesi y├Âneticisinin k├Â┼česinde kamuoyuna a├ž─▒kland─▒! Tabii ki "k├Ât├╝lenerek" ! En ├žok da Celal'in "gerekirse...kap─▒lar─▒ kapat─▒r─▒z" s├Âzleri batt─▒! Bir ├╝niversitenin ├╝lkedeki ├žok ├Ânemli bir geli┼čmeyi protesto amac─▒yla kap─▒lar─▒n─▒ kapatabilece─či, ┼č├╝phesiz herkesin kafas─▒n─▒n basabilece─či bir durum de─čildir! ─░talya'da Papa'ya a├ž─▒l─▒┼č konu┼čmas─▒ yapt─▒rtmayan ve onu ├╝niversiteye sokmayan ge├žen ayki b├╝y├╝k isyan─▒ an─▒msayan var m─▒!

Siyaset, iktidarlar, ├ž─▒kard─▒klar─▒ yasalar falan filan, hepsi gelip ge├žicidir!

Uygarl─▒─č─▒m─▒z─▒n ├╝zerinde y├╝kseldi─či, dayand─▒─č─▒ tek bir nesnel temel var: Bilimsel d├╝┼č├╝nce ve ├╝retti─či bilimsel bilgi! (Sanat ve insan bilimleri, di─čer fil ayaklar─▒)

├ťniversite, ezelden gelece─če, insanl─▒─č─▒n ta┼č─▒y─▒c─▒s─▒d─▒r. G├╝c├╝n├╝ de buradan al─▒r! Kendisini "ba┼čkala┼čt─▒rma" ├žabalar─▒na da isyan eder, temsilcilerine kap─▒lar─▒n─▒ da kapat─▒r... Bilim d├╝┼čmanlar─▒n─▒n ba┼čar─▒lar─▒ hep ge├žici nitelikte olmaya mahk├╗mdur... Sonu├žta ele┼čtirel ak─▒l, ├╝niversitenin bur├žlar─▒nda bayra─č─▒n─▒ salland─▒r─▒r.

AKP yalakas─▒ bir ba┼čka gazete yazar─▒ da, Celal'in mektubundaki d├╝┼č├╝ncelere edecek tek laf─▒ olamayaca─č─▒ i├žin, kendisinin siyasi g├Âr├╝┼člerine ve askere bak─▒┼č─▒na ili┼čkin g├Âr├╝┼člerini kalemine dolamaya ve Celal'in ne berbat bir insan oldu─čunu g├Âstermeye ├žal─▒┼č─▒yor!

Celal'in siyasi d├╝┼č├╝ncelerini payla┼čmayabilirsiniz, ama mektubunda savundu─ču bilime ili┼čkin g├Âr├╝┼člerinin yanl─▒┼čl─▒─č─▒n─▒, siyasi g├Âr├╝┼člerini sergileyerek g├Âstermeye ├žal─▒┼č─▒rsan─▒z (├╝├žk├ó─č─▒t├ž─▒ cinsinden) zavall─▒ duruma d├╝┼čersiniz!

Eserler ve siyasi g├Âr├╝┼čler farkl─▒ olabilir! Celal'in, ayr─▒ca, siyasi g├Âr├╝┼člerine dayanarak elde etti─či tek bir bilim (edebiyat!) madalyas─▒ da yoktur!

Celal'i d├╝nya bilimine sorunuz! Alaca─č─▒n─▒z toplu yan─▒t kar┼č─▒s─▒nda k─▒zaracak y├╝z├╝n├╝z bile oldu─čunu d├╝┼č├╝nm├╝yorum!

T├╝rkiye ne yaz─▒k ki ayd─▒n namusunu yitireli bu duruma d├╝┼čt├╝!
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 06 Aoű 2008 23:59    Sujet du message: RÚpondre en citant

Y├Âk atamalari...

Bilhassa Tezi├ž doneminde YOK'e veryasin eden AKP'liler, simdi YOK'e simsiki sarildilar. Eh insan tukurdugunu kolay yalamaga alismissa yapacak bir sey yok.

Once, koskoca universite camiasindan bir adam buldular YOK'un basina getirdiler ve bu adam buyurdu ki "oyle bir kural olabilir ama siz onu onemli gormeyebilirsiniz" diyebilecek tiynette bir YOk baskani bir emir kulu ├žikti. Bence bu Cumhurbaska'ninin butun Turkiye'nin degil sadece ve sadece AKP'nin Cumhurbaskani oldugunun ispati oldu.

Simdi Cumhurbaskani kalkmis eskiden tukaka dedigi YOK'e zevkle atamalar yapiyor. Tabii yine AKPnin Cumhurbaskani olarak, cunku tek kriteri Turban ve AKP'ye biat.
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 01 Nov 2008 23:42    Sujet du message: RÚpondre en citant

G├╝l hem yap─▒yor hem rahats─▒z oluyor
Tufan T├ťREN├ç - H├╝rriyet - 1 Kas─▒m 2008

EL─░MDE Ulvi Cemal Erkin’in t├╝m solo piyano eserlerinin topland─▒─č─▒ bir CD var.

CD’nin yorumcusu, ba┼čar─▒l─▒ piyanistimiz Hande Dalk─▒l─▒├ž.

Ulvi Cemal Erkin’in bir├žo─ču Anadolu ezgilerinden esinlenerek besteledi─či bu piyano par├žalar─▒n─▒ Hande Dalk─▒l─▒├ž b├╝y├╝k bir ba┼čar─▒yla seslendirmi┼č.

Bestecisiyle, yorumcusuyla ve yap─▒mc─▒s─▒yla bizim insan─▒m─▒z─▒n yaratt─▒─č─▒ bir CD.

Bu CD’nin ├žok ├Ânemli bir ├Âzelli─či de kayd─▒n─▒n Malatya ─░n├Ân├╝ ├ťniversitesi’ndeki kay─▒t st├╝dyosunda yap─▒lm─▒┼č olmas─▒.

─░n├Ân├╝ ├ťniversitesi... ├çok de─čil 8-9 y─▒l ├Ânce tarikatlar─▒n elinde olan ve akademik ├Â─čretim y─▒l─▒ a├ž─▒l─▒┼člar─▒n─▒n ilahilerle yap─▒ld─▒─č─▒ bir ├╝niversiteydi.

Prof. Dr. Fatih Hilmio─člu, bu sanc─▒l─▒ kurumu rekt├Âr olduktan sonra ├ža─čda┼č bir cumhuriyet ├╝niversitesi haline getirdi.

Atat├╝rk’├╝n ├žok ├Ânem verdi─či evrensel ├žoksesli m├╝zi─čin ├╝lkemizin do─čusunda da filizlenmesini sa─člamak, yetenekli gen├žleri bulup ├ž─▒karmak amac─▒yla konservatuvar kuruldu.

─░leride senfoni orkestras─▒na d├Ân├╝┼čecek olan ─░n├Ân├╝ ├ťniversitesi Anadolu Oda Orkestras─▒ olu┼čturuldu.

├ťnl├╝ sanat├ž─▒lar─▒n Malatya’da konser vermelerini sa─člamak i├žin Steinway&Sons tam kuyruklu piyano al─▒nd─▒.

Do─ču illerimizdeki ilk modern kay─▒t st├╝dyosu kuruldu.

* * *

├ťniversitenin yerle┼čkesi Bat─▒ standartlar─▒na kavu┼čturuldu, akademik ├žal─▒┼čmalar, bilimsel yay─▒nlar a├ž─▒s─▒ndan ciddi bir t─▒rman─▒┼č ya┼čand─▒.

T─▒p fak├╝ltesi hastanesinde kalp damar cerrahisinde, organ nakli ameliyatlar─▒nda uluslararas─▒ bir ba┼čar─▒ sa─čland─▒.

Bir zamanlar akademik ├Â─čretim y─▒l─▒na ilahiler okunarak ba┼člayan ├╝niversite, ├ža─čda┼č bir cumhuriyet ├╝niversitesine d├Ân├╝┼čt├╝.

Do─čal olarak bu s├╝re├ž baz─▒ gerici ├ževreleri rahats─▒z etti.

├ťniversitenin kentten koptu─čunu, halkla b├╝t├╝nle┼čemedi─čini yaymaya ba┼člad─▒lar.

Sonunda AKP’li Abdullah G├╝l Cumhurba┼čkan─▒ se├žilip malum Y├ľK Ba┼čkan─▒’n─▒ atay─▒nca, bu kesimler de ─░n├Ân├╝ ├ťniversitesi’ni ele ge├žirmek i├žin kollar─▒ s─▒vad─▒lar.

Abdullah G├╝l ile h├╝k├╝metin ─░n├Ân├╝ ├ťniversitesi i├žin bulduklar─▒, ├╝niversitenin e┼či─činden i├žeri ad─▒m─▒n─▒ atmam─▒┼č Prof. Dr. Cemil ├çelik rekt├Âr se├žtirildi.

G├╝l, do─čal olarak ├çelik’i ─░n├Ân├╝ ├ťniversitesi rekt├Ârl├╝─č├╝ne atad─▒.

* * *

Yeni rekt├Ârle birlikte ├╝niversitede ├žarklar tersine d├Ând├╝r├╝lmeye ba┼čland─▒.

├ťniversite ile halk─▒ bar─▒┼čt─▒raca─č─▒m diye i┼če ba┼člayan rekt├Âr├╝n ilk hedefi, binbir emekle kurulan ve y├Ârenin yetenekli gen├žlerinin evrensel ├žoksesli m├╝zik e─čitimi almaya ba┼člad─▒─č─▒ konservatuvar oldu.

Uluslararas─▒ sanat├ž─▒lar─▒ a─č─▒rlayan, ├že┼čitli sanat etkinlikleriyle b├Âlgedeki b├╝t├╝n ├╝niversitelerin ├Ârnek ald─▒─č─▒ bir konuma gelen ─░n├Ân├╝ ├ťniversitesi konservatuvar─▒n─▒n ya┼čat─▒laca─č─▒na dair bir umut yok.

B├╝y├╝k olas─▒l─▒kla konservatuvar kapat─▒lacak, ├žoksesli m├╝zi─čin yerini yeniden ilahiler alacak.

Cumhurba┼čkan─▒ G├╝l’├╝n yetkilerini devretmeye haz─▒r oldu─čunu s├Âyleyecek kadar rahats─▒zl─▒k duydu─ču rekt├Âr se├žimleri konusunda ─░n├Ân├╝ ├ťniversitesi ibret al─▒nacak bir ├Ârnek.

Anlayamad─▒─č─▒m, Cumhurba┼čkan─▒ rekt├Âr atama yetkisini devretmeye raz─▒ olacak kadar rahats─▒zl─▒k duydu─ču bir konuda neden tercihini do─čru kullanmaz?

Neden, cumhuriyet ayd─▒nlanmas─▒ndan, bilimsel ├Âzg├╝rl├╝kten, ak─▒ldan, bilimden, ├ža─čda┼č e─čitimden yana olan insanlar─▒ rekt├Âr atamaz.
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 14 Jan 2009 18:57    Sujet du message: RÚpondre en citant

Gel de peronist diktatorluk sozunu hafife al !

Y├ľK ├╝yelerinden sert a├ž─▒klama 14 Ocak 2009

ANKA

Prof. Dr. Yusuf Ziya ├ľzcanÔÇÖ─▒n ba┼čkanl─▒─č─▒nda bir y─▒l─▒n─▒ dolduran Y├ľKÔÇÖde sular durulmazken, 5 Y├ľK ├╝yesi Y├ľKÔÇÖ├╝n son bir y─▒l─▒n─▒ de─čerlendirirken sert ele┼čtirilerde bulundu.

Y├ľK Genel KuruluÔÇÖna Aral─▒k 2007ÔÇÖden ba┼člayarak siyasal iktidar─▒n g├Âr├╝┼člerini payla┼čanlar ki┼čilerin atand─▒─č─▒n─▒ belirten Y├ľK ├╝yeleri, ÔÇťY├ľKÔÇÖe bug├╝n egemen olan kadrolar─▒n demokrasi anlay─▒┼č─▒n─▒n, yine siyaset taraf─▒ndan y├Ânlendirilmi┼č ÔÇśt├╝rbana ├Âzg├╝rl├╝kÔÇÖ ve benzeri ama├žlarla s─▒n─▒rl─▒ oldu─čunu g├ÂstermektedirÔÇŁ a├ž─▒klamas─▒nda bulundular.

Y├ľK ├╝yeleri Prof. Dr. Engin Ata├ž, Prof. Dr. Mustafa ─░lhan, Prof. Dr. Tun├žalp ├ľzgen, B├╝lent Serim ve Prof. Dr. Fikret ├×enses imzas─▒ ile yar─▒n yap─▒lacak Y├ľK Genel Kurulu ├Âncesinde yap─▒lan yaz─▒l─▒ a├ž─▒klamada; Y├ľKÔÇÖ├╝n 2008 y─▒l─▒ de─čerlendirildi.

Muhalif olarak g├Âsterilen 5 Y├ľK ├╝yesi Y├ľKÔÇÖe sert ele┼čtirilerde bulundu. Y├ľK ├╝yeleri, Y├ľKÔÇÖdeki son bir y─▒ldaki geli┼čmelerin baz─▒ hususlar─▒n a├ž─▒klanmas─▒n─▒ gerekli k─▒ld─▒─č─▒n─▒ belirterek, ÔÇťAnayasaÔÇÖda, Y├ľK ├╝yelerinin Cumhurba┼čkan─▒, Bakanlar Kurulu ve ├ťniversiteleraras─▒ Kurul (├ťAK) olmak ├╝zere ├╝├ž farkl─▒ kontenjandan se├žilmesi ├Âng├Âr├╝lerek, konulara yakla┼č─▒mda bir denge kurulmas─▒ ama├žlanm─▒┼čt─▒r. Oysa, Aral─▒k 2007ÔÇÖden ba┼člayarak Y├ľK Ba┼čkanl─▒─č─▒ ve ├╝yeliklerine yap─▒lan atamalar, Y├ľK Genel KuruluÔÇÖnda ├žo─čunlu─čun, siyasal iktidarla ayn─▒ g├Âr├╝┼č├╝ payla┼čan ki┼čilerden olu┼čmas─▒na neden olmu┼čturÔÇŁ denildi.

Son d├Ânemde ├žok say─▒da devlet ve vak─▒f ├╝niversitelerinin kurulmas─▒n─▒n yak─▒n gelecekte, ├ťAK kontenjan─▒ndan se├žilecek ├╝ye bile┼čiminde de ayn─▒ do─črultuda de─či┼čikli─če yol a├žaca─č─▒na i┼čaret eden Y├ľK ├╝yeleri, ÔÇťBu do─črultudaki de─či┼čim Genel Kurul bile┼čimiyle s─▒n─▒rl─▒ kalmam─▒┼č; yap─▒la┼čma, Y├ľKÔÇÖ├╝n idari ve denetim kademelerine ba┼čka kurumlardan atamalar yap─▒larak peki┼čtirilmi┼čtir. Y├ľK Ba┼čkan─▒ÔÇÖn─▒n TBMM Ba┼čkan─▒ ve Maliye Bakan─▒ÔÇÖyla g├Âr├╝┼čmeleri s─▒ras─▒nda daha ilk g├╝nlerde ya┼čananlar─▒n medyaya da yans─▒yan g├Âr├╝n├╝m├╝, bu yeni d├Ânemde Y├ľK-H├╝k├╝met ili┼čkilerini t├╝m ├ž─▒plakl─▒─č─▒yla g├Âzler ├Ân├╝ne sermi┼čtirÔÇŁ dediler.

ÔÇťY├ťKSEK├ľ├ÉRET─░M KURUMLARI A├çISINDA KALGI VER─░C─░ GEL─░├×MELERÔÇŁ

Y├ľK Ba┼čkan─▒ÔÇÖn─▒n, Genel KurulÔÇÖa dan─▒┼čma ve konunun hukuksal ve bilimsel boyutunu dikkate alma gereksinimi duymadan, ├╝niversitelere bir tatil g├╝n├╝, ÔÇťalelaceleÔÇŁ, ÔÇťt├╝rban serbestisiÔÇŁ genelgesi g├Ânderdi─čine i┼čaret eden Y├ľK ├╝yeleri, ÔÇťSa─čl─▒k ve Milli E─čitim Bakanlar─▒ÔÇÖn─▒n Y├ľK Genel Kurulu yetkisindeki konularda, Y├ľK karar─▒ndan ├Ânce kamuoyuna deme├žler vermesi bu ili┼čkinin ula┼čt─▒─č─▒ boyutu g├Âstermektedir. Bunun gibi, Y├ľK Ba┼čkan─▒ da Genel Kurul yetkisinde olan konularda, kamuoyuna karar al─▒nm─▒┼č├žas─▒na ├Ânceden deme├žler verebilmektedir.

Son bir y─▒lda atanan Y├ľK ├╝yelerinin ve ├╝niversite rekt├Ârlerinin ├žo─čunlukla, son genel se├žimlerde iktidar partisi milletvekili adaylar─▒, iktidar partisi yanl─▒l─▒klar─▒ ├že┼čitli ili┼čkileriyle kamuoyunca bilinen ki┼čiler ya da ÔÇśt├╝rbana ├Âzg├╝rl├╝k bildirisiÔÇÖne imza koyan akademikler aras─▒ndan se├žilmesi ve al─▒nan kararlar─▒n t├╝m├╝n├╝n, hi├žbir sapma g├Âstermeden Y├ľK Genel KuruluÔÇÖna bu d├Ânemde egemen olan g├Âr├╝┼č do─črultusundaki ÔÇśblok oylarÔÇÖ sonucunda al─▒nm─▒┼č olmas─▒, yaln─▒zca y├╝ksek├Â─čretim ├╝st kurulu┼ču olan Y├ľK a├ž─▒s─▒ndan de─čil, t├╝m y├╝ksek├Â─čretim kurumlar─▒ a├ž─▒s─▒ndan kayg─▒ verici bir durumdurÔÇŁ dediler.

B├Âyle bir ortam─▒n ka├ž─▒n─▒lmaz olarak, ├Â─črencisinden ├Â─čretim ├╝yesine y├╝ksek├Â─čretim kurulu┼člar─▒n─▒n t├╝m mensuplar─▒ aras─▒nda kendilerini do─črudan ilgilendiren konularda bile y─▒lg─▒nl─▒─ča ve suskunlu─ča yol a├žt─▒─č─▒na i┼čaret eden Y├ľK ├╝yeleri, y├╝ksek├Â─čretim kurulu┼člar─▒n─▒n demokrasinin en yayg─▒n bi├žimde i┼člerlik kazanmas─▒ konusunda da toplumda ├Ânc├╝ ve ├Ârnek olmas─▒ gereken kurulu┼člar olmas─▒ gerekti─činin alt─▒n─▒ ├žizdiler.

ÔÇťY├ľK KARARLARI YEREL SE├ç─░MLERLE BA├ÉLANTILIÔÇŁ

Y├ľK ├╝yeleri, Y├ľK Genel KurulÔÇÖunun de─či┼čen yap─▒s─▒ i├žinde son bir y─▒lda ald─▒─č─▒ kararlar─▒n, H├╝k├╝metÔÇÖle Y├ľK aras─▒ndaki etkile┼čim ve yakla┼čan yerel se├žimler ba─člam─▒nda de─čerlendirilmesi gerekti─čini savunarak, ÔÇťSon d├Ânemde, ├Â─čretim eleman─▒ ba┼čta olmak ├╝zere yeterli kaynak ve alt yap─▒ olu┼čturulmadan, hi├žbir ├╝lkede benzeri g├Âr├╝lmemi┼č bir h─▒zda ├žok say─▒da yeni ├╝niversite a├ž─▒lmas─▒, ayn─▒ ├Âzensiz tutumla ├╝niversite kontenjanlar─▒n─▒n ├Ânemli ├Âl├ž├╝de art─▒r─▒lm─▒┼č olmas─▒, ├žok say─▒da vak─▒f ├╝niversitesinin kurulmas─▒na izin verilmesi ve buna ili┼čkin kararlar─▒n gerekli dan─▒┼čma mekanizmalar─▒ i┼čletilmeden alelacele al─▒nmas─▒ da, Y├ľKÔÇÖteki siyasal iktidar yanl─▒s─▒ tutumun ula┼čt─▒─č─▒ boyutu vurgulamaktad─▒rÔÇŁ denildi.

ÔÇťPROF. DR. ├×ENG├ľR ATANMAYARAK KAR├×ITLAR S─░ND─░R─░LMEYE ├çALI├×ILDIÔÇŁ

├ťAK taraf─▒ndan se├žilmesine kar┼č─▒n 10 aya yak─▒n s├╝redir Y├ľK ├╝yeli─čine atamas─▒ yap─▒lmayan Prof. Dr. Celal ├×eng├ÂrÔÇÖe de dikkat ├žeken Y├ľK ├╝yeleri, ÔÇť├ťAK taraf─▒ndan Y├ľK ├╝yeli─čine se├žilen ve uluslar aras─▒ ├╝ne sahip bir sayg─▒n ├Â─čretim ├╝yesinin, aradan ge├žen uzun s├╝reye kar┼č─▒n, ├Ânceleri sonucu hi├žbir bi├žimde etkilemeyen oy say─▒m hatas─▒, sonra da hakk─▒nda a├ž─▒lan ve s├╝r├╝ncemede b─▒rak─▒lan soru┼čturma gibi bahanelerle ├Ân├╝n├╝n kesilmesini, Y├ľK Genel KuruluÔÇÖnda ├ťAKÔÇÖ─▒n temsilini eksik b─▒rakman─▒n ├Âtesinde, en hafifinden yak─▒┼č─▒ks─▒z bir ÔÇśkar┼č─▒tlar─▒ sindirmeÔÇÖ politikas─▒ olarak de─čerlendirmek gerekirÔÇŁ a├ž─▒klamas─▒nda bulundular.

ÔÇťY├ťKSEK├ľ├ÉRET─░M STRATEJ─░ RAPORU RAFA KALDIRILDIÔÇŁ

Bu yakla┼č─▒m─▒n kimi ├╝niversitelerdeki bu d├Ânemde atanan rekt├Ârlerin, kendilerinden farkl─▒ d├╝┼č├╝nen akademik y├Âneticileri ve ├Â─čretim elemanlar─▒n─▒ sindirme ├žabalar─▒nda da kendini g├Âsterdi─čine i┼čaret eden Y├ľK ├╝yeleri, ┼ču a├ž─▒klamada bulundular:

ÔÇťBir ├Ânceki d├Ânemde haz─▒rlanan ve 2007 y─▒l─▒nda Y├ľK Genel KuruluÔÇÖnda kabul edilen Y├╝ksek├Â─čretim Strateji Raporu, kamu g├Ârevinde s├╝reklilik ilkesi hi├že say─▒larak t├╝m├╝yle rafa kald─▒r─▒lm─▒┼čt─▒r. Bu raporla birlikte, raporda ├Ânemli bir yer tutan ve ├╝niversite kavram─▒n─▒n evrenselli─čine i┼čaret eden, f─▒rsat e┼čitli─čine vurgu yapan, akademik ├Âzg├╝rl├╝kleri egemen k─▒lmay─▒ ve akademik atama ve y├╝kseltmelerin liyakat esas─▒na dayanarak yap─▒lmas─▒n─▒ ama├žlayan temel ilkeler de rafa kald─▒r─▒lm─▒┼čt─▒r.

Son bir y─▒l, kurulu┼čundan bu yana de─či┼čik toplum kesimlerinden, bir├žo─ču hakl─▒ ele┼čtiriler alan Y├ľKÔÇÖe, ├Âzele┼čtirel bir yakla┼č─▒mla evrensel ve demokratik a├ž─▒l─▒mlar sa─člamay─▒ ama├žlayan bu raporun temel ilkelerinin tam tersi y├Ânde yol izlendi─či bir d├Ânem olmu┼čtur. Strateji RaporuÔÇÖnda ├Âng├Âr├╝ld├╝─č├╝ ├╝zere yetkilerin ├╝niversitelerimize devredilmesi yerine, ├╝niversitelerimizin kendi akademik kadrolar─▒n─▒ olu┼čturmalar─▒na, ├ž─▒kar─▒lan y├Ânetmeliklerle engel olunmu┼č, ├╝niversite ├Â─čretim ├╝yelerinin kendi akademik y├Âneticilerini se├žme ├Âzg├╝rl├╝kleri, k├Âkl├╝ demokrasi gelenekleri olan b├╝y├╝k ├╝niversitelerdeki rekt├Ârl├╝k se├žim sonu├žlar─▒ bile dikkate al─▒nmayarak k─▒s─▒tlanm─▒┼čt─▒r.

ÔÇťY├ľKÔÇÖE EGEMEN OLAN KADRONUN DEMOKRAS─░ ANLAYI├×I ÔÇśT├ťRBANA ├ľZG├ťRL├ťKÔÇÖ ─░LE SINIRLIÔÇŁ

├ťniversiteleri do─črudan ilgilendiren konularda bile ├╝niversitelere dan─▒┼čma gereksinimi duymayan, bu dan─▒┼čma s├╝recini ─▒srarl─▒ isteklerimiz sonucunda ancak kimi konularda, o da k─▒smen i┼čleten bir anlay─▒┼čla kar┼č─▒ kar┼č─▒yay─▒z. Bu anlay─▒┼č, ge├žti─čimiz ay i├žinde yap─▒lan mesleki ve teknik y├╝ksek├Â─čretimin yeniden d├╝zenlenmesi s├╝recinde ├ťniversiteleraras─▒ Kurul ve kimi di─čer ilgili kurulu┼člar─▒n g├Âr├╝┼člerine ba┼čvurmamakta direnen, ard─▒ndan akademiklerin kamu kurumu niteli─čindeki meslek ├Ârg├╝tlerinin y├Ânetim ve denetim g├Ârevlerinde izin almadan ├žal─▒┼čamayacaklar─▒ konusunda, hukuksal do─črulu─ču tart─▒┼čmal─▒ genelge yay─▒mlayan bir anlay─▒┼čt─▒r.

Bu durum, Y├ľKÔÇÖe bug├╝n egemen olan kadrolar─▒n demokrasi anlay─▒┼č─▒n─▒n, yine siyaset taraf─▒ndan y├Ânlendirilmi┼č ÔÇśt├╝rbana ├Âzg├╝rl├╝kÔÇÖ ve benzeri ama├žlarla s─▒n─▒rl─▒ oldu─čunu g├Âstermektedir. ├ľn├╝m├╝zdeki g├╝nlerde Y├ľK Genel Kurulu g├╝ndemine gelece─či bas─▒ndan ├Â─črenilen ├╝niversiteye giri┼č sistemiyle ilgili d├╝zenlemenin de, ├╝lkenin gelece─či i├žin b├Âyle bir sistem de─či┼čikli─čine gerek olup olmad─▒─č─▒n─▒n tart─▒┼č─▒larak ortak ak─▒lla bulunmas─▒ yerine, yine siyaset taraf─▒ndan y├Ânlendirilen ├Â─čeler i├žerece─či kayg─▒s─▒n─▒ ta┼č─▒maktay─▒z. Bu tutum, Y├ľKÔÇÖ├╝ anayasal bir kurum olma ├žizgisinden h─▒zla uzakla┼čt─▒rmakta ve kabul edilemez sonu├žlar do─čurmaktad─▒r. Hangi do─črultuda olursa olsun siyasetle bu denli i├ž i├že bir y├╝ksek├Â─čretim ├╝st kurulu┼ču ├╝niversite ├Âzerkli─činin g├╝vencesi olmak bir yana onun en b├╝y├╝k engeli olacakt─▒r.ÔÇŁ

ÔÇťG├ľREV─░M─░Z─░ S├ťRD├ťRMEYE ├çALI├×IYORUZÔÇŁ

Y├ľK ├╝yeleri yapt─▒klar─▒ a├ž─▒klamada Anayasal kurulu┼člar─▒n y─▒prat─▒c─▒ i├ž ├žeki┼čmelerden ar─▒nm─▒┼č olmas─▒n─▒n kendilerinin de benimsedi─či temel bir yakla┼č─▒m oldu─čuna dikkat ├žekerken anlatt─▒klar─▒ g├╝├žl├╝klere kar┼č─▒n AnayasaÔÇÖda ve di─čer yasalarda tan─▒mlanan g├Ârevlerini s├╝rd├╝rme gayreti i├žinde olduklar─▒n─▒n alt─▒n─▒ ├žizdiler. Y├ľK ├žal─▒┼čmalar─▒n─▒n en ├Ânemli ├Â─česi olan uyumun ancak, insanl─▒─č─▒n ├Ânemli bir miras─▒ olan ├╝niversite kavram─▒n─▒n evrensel de─čerleri ve ba┼čta Anayasa olmak ├╝zere yasalar ├žer├ževesinde sa─članabilece─čine inand─▒klar─▒n─▒ kaydeden Y├ľK ├╝yeleri, ÔÇťY├╝ksek├Â─čretimin gelece─či y├Ân├╝nden sorumluluk ├╝stlenmi┼č Y├ľK ├╝yeleri olarak yukar─▒da ├Âzetlemeye ├žal─▒┼čt─▒─č─▒m─▒z geli┼čmelerden b├╝y├╝k kayg─▒ duydu─čumuzu, bu geli┼čmeler ├žer├ževesindeki uygulamalara kat─▒lmad─▒─č─▒m─▒z─▒, bu uygulamalara dayanak olan kararlara toplant─▒ a┼čamas─▒nda tepki g├Âsterdi─čimizi ve tutumumuzu kar┼č─▒ oy yaz─▒lar─▒yla belgeledi─čimizi kamuoyunun bilgisine sunar─▒zÔÇŁ a├ž─▒klamas─▒nda bulundular.
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 10 Mar 2009 0:27    Sujet du message: RÚpondre en citant

Cumhuriyet 05.03.2009

AL─░ S─░RMEN
Isl─▒k├ž─▒ Profes├Âr├╝n Anatomisi - 1

Haberi okuyunca ├Ânce g├Âzlerime inanamad─▒m. D├╝nk├╝ Vatan gazetesinin 5. sayfas─▒ndaki haberde Akdeniz ├ťniversitesi ─░ktisadi ─░dari Bilimler Fak├╝ltesi ├ľ─čretim ├ťyesi Prof. Dr. Orhan Kara├╝z├╝m hakk─▒nda, ÔÇťkoridorda elinde ├žay barda─č─▒yla y├╝r├╝rken ─▒sl─▒kla ÔÇśHalimem al├žaklara karlar ya─č─▒yor ├╝┼č├╝medin mi?/Sen bu i┼čin sonunu hi├ž d├╝┼č├╝nmedin mi?ÔÇÖ t├╝rk├╝s├╝n├╝ ├žald─▒─č─▒ i├žin yeni Rekt├Âr ─░srafil Kurtcephe taraf─▒ndan soru┼čturma a├ž─▒ld─▒─č─▒ÔÇŁ bildiriliyordu.
Isl─▒kla koridorda, t├╝rk├╝ ├ž─▒─č─▒ran profes├Âr olay─▒n─▒n i├žy├╝z├╝n├╝ ├žok merak ettim. ├ťstelik haberde bildirildi─čine g├Âre, Orhan Kuru├╝z├╝m hakk─▒nda a├ž─▒lan d├Ârd├╝nc├╝ soru┼čturmaym─▒┼č bu. Soru┼čturmalardan ikisi, iki kez fak├╝ltelerin ├╝ye se├žim toplant─▒lar─▒na kat─▒lmad─▒─č─▒, bir kez de yeni Rekt├Âr ─░srafil KurtcepheÔÇÖnin, turizm otelcilik y├╝ksekokulunun ba┼č─▒ndan getirip ─░ktisadi idari bilimler fak├╝ltesi dekanl─▒─č─▒na atad─▒─č─▒ Dr. ├×afak Aksoy hakk─▒nda, ÔÇťPara┼č├╝tle inmi┼č dekanÔÇŁ deyimini kulland─▒─č─▒ i├žin soru┼čturma a├ž─▒lm─▒┼č.
Orhan Kuru├╝z├╝mÔÇÖ├╝n, ─░srafil KurtcepheÔÇÖnin do├žent olan e┼činden fak├╝ltenin otopark─▒nda kendisine ait olan yere arabas─▒n─▒ park etmemesi ricas─▒ysa k├╝├ž├╝k bir uyar─▒yla ge├ži┼čtirilmi┼č.
Y├╝z├╝ g├╝lmeyen rejimin sultas─▒ alt─▒nda ya┼čayan insanlar─▒n ├╝lkesinde ─▒sl─▒k ├žal─▒nmas─▒n─▒n biraz yad─▒rganmas─▒ ┼ča┼č─▒lacak bir haber de─čil, ama bir profes├Âr├╝n bu y├╝zden soru┼čturmaya u─črat─▒lmas─▒ olduk├ža ┼ča┼č─▒lacak bir olay ve bir gazeteci i├žin mutlaka ard─▒ndaki ger├že─čin ara┼čt─▒r─▒lmas─▒ zorunlu.
Asl─▒nda kader a─člar─▒n─▒ ├Ârmeye, 22 Temmuz 2007 se├žimlerinde ba┼člad─▒.
Tayyip Bey o se├žimlerden istedi─či oy oran─▒yla ├ž─▒kmas─▒ halinde, ki istedi─činin de ├╝st├╝nde bir oranla ├ž─▒kt─▒, ├╝niversitelerin denetimini Y├ľK ile eline ge├žirmeyi planl─▒yordu.
Tabii birinci a┼čama b├╝t├╝n bu mekanizmalar─▒n anahtar─▒n─▒n bulundu─ču ├çankayaÔÇÖy─▒ ele ge├žirmekti, onu Bah├želiÔÇÖnin de deste─čiyle kolayl─▒kla ger├žekle┼čtirdi.
Ard─▒ndan Y├ľKÔÇÖe mutemet adam─▒n─▒ oturttu ve rekt├Ârl├╝kleri teker teker ele ge├žirme operasyonu ba┼člad─▒.
Ba┼čar─▒l─▒ Akdeniz ├ťnversitesiÔÇÖnin rekt├Âr├╝ Mustafa Akayd─▒n, AKPÔÇÖnin tahamm├╝l edemedikleri listesinin ba┼č s─▒ralar─▒nda yer almaktayd─▒.
Mustafa Akayd─▒n, Akdeniz ├ťniversitesi Rekt├Ârl├╝k se├žimlerinde birinci s─▒ray─▒ ald─▒. Y├ľK de, belki de Say─▒n Akayd─▒nÔÇÖ─▒n daha birka├ž g├╝n ├Âncesine kadar ├ťniversiteleraras─▒ Kurul Ba┼čkan─▒ oldu─čunu da g├Âz ├Ân├╝nde bulundurarak, onu ├çankayaÔÇÖya g├Ânderdi─či listede birinci s─▒radaki yerinde tuttu.
Ama Cumhurba┼čkan─▒ G├╝l, Akayd─▒nÔÇÖ─▒n yerine ─░srafil KurtcepheÔÇÖyi koydu.
─░srafil Kurtcephe, askeri ├Â─črenci olarak, Ankara Dil TarihÔÇÖte okumu┼čtu ve askeri ├Â─čretmen olarak ders verirken 28 ├×ubatÔÇÖ─▒n birka├ž g├╝n ├Âncesinde, binba┼č─▒ r├╝tbesiyle ordudan istifa etmi┼č, sonra da Profes├Âr r├╝tbesiyle Akdeniz ├ťniversitesiÔÇÖne al─▒nm─▒┼čt─▒.
Kamuoyu Prof. Dr. Kurtcephe ─░srafilÔÇÖi, Akdeniz ├ťniversitesi Rekt├Ârl├╝─č├╝ÔÇÖne gelir gelmez, Akdeniz ├ťniversitesi T─▒p Fak├╝ltesi Organ Nakli Merkezi M├╝d├╝r├╝ Prof. Dr. Alper Demirba┼čÔÇÖ─▒n istifas─▒ olay─▒yla tan─▒d─▒.
Alper Demirba┼čÔÇÖ─▒n ba┼č─▒nda bulundu─ču merkez, Ortado─ču ve ABD dahil olmak ├╝zere, bir├žok ├╝lke aras─▒nda ge├žen takvim y─▒l─▒nda en ├žok organ nakli yapan yer olarak d├╝nyaca b├╝y├╝k bir ├╝ne kavu┼čmu┼čtu.
─░srafil Kurtcephe rekt├Âr olduktan sonra, Alper Demirba┼čÔÇÖ─▒ makam─▒na ├ža─č─▒r─▒p, hemen istifa mektubu yazmas─▒n─▒ ister ve aralar─▒nda ┼č├Âyle bir konu┼čma ge├žer:
- Ben istifa mektubu nas─▒l yaz─▒l─▒r bilmem ki?
- Ben size yazd─▒r─▒r─▒m, s├Âylediklerimi yazars─▒n─▒z olur biter.
- ─░yi de kalemim yok.
- Benim kalemimi al─▒p yaz─▒n!
Ve istifa mektubu orada yaz─▒l─▒r, ├╝niversitenin iftihar etti─či eleman─▒ da, oradan ayr─▒l─▒p bir ├Âzel sekt├Âr hastanesine gider.
Bu ─░srafil BeyÔÇÖin, daha ├Ânce gazetelerde yer alm─▒┼č kamuoyu taraf─▒ndan bilinen olay─▒.
Isl─▒k├ž─▒ Profes├Âr Dr. Orhan Kuru├╝z├╝m ile ─▒skartac─▒ Rekt├Âr Do├žent ─░srafil Kurtcephe hakk─▒ndaki 32 k─▒s─▒m tekmili birden ├Âyk├╝m├╝ze yar─▒n devam edece─čim.

Cumhuriyet 06.03.2009

AL─░ S─░RMEN

Isl─▒k├ž─▒ Profes├Âr├╝n Anatomisi - 2

Akdeniz ├ťniversitesiÔÇÖnde koridorda y├╝r├╝rken keyifli bir an─▒nda ─▒sl─▒k ├žald─▒─č─▒ i├žin hakk─▒nda soru┼čturma a├ž─▒lan Prof. Orhan Kuru├╝z├╝mÔÇÖ├╝n olay─▒na duydu─čum ilgi Akdeniz ├ťniversitesiÔÇÖnde son d├Ânemde olanlar─▒ ├Â─črenmeme yol a├žt─▒.
Kuru├╝z├╝mÔÇÖ├╝n ├Âyk├╝s├╝, AKPÔÇÖnin 22 Temmuz 2007 se├žimlerinden sonra y├╝r├╝rl├╝─če koydu─ču ├╝niversiteleri ele ge├žirme operasyonunun Akdeniz ├ťniversitesi ile ilgili b├Âl├╝m├╝n├╝n bir par├žas─▒.
Eski Akdeniz ├ťniversitesi Rekt├Âr├╝ ve ├ťniversiteleraras─▒ KurulÔÇÖun eski ba┼čkan─▒ Mustafa Akayd─▒nÔÇÖ─▒n birinci ├ž─▒kt─▒─č─▒ rekt├Ârl├╝k se├žimleri sonras─▒nda, G├╝l ├Ân├╝ne gelen listede yine birinci s─▒rada bulunan Akayd─▒nÔÇÖ─▒n ad─▒n─▒ silip, yerine 28 ├×ubatÔÇÖtan birka├ž g├╝n ├Ânce TSK b├╝nyesinde fiili ├Â─čretmenlik i┼člevine son verildi─či i├žin istifa eden ─░srafil Kurt├žebeÔÇÖyi rekt├Âr olarak atam─▒┼čt─▒.
Ordudaki e─čitmenlik g├Ârevinden do├žent olarak ayr─▒lan, Akdeniz ├ťniversitesiÔÇÖnde profes├Ârl├╝k unvan─▒n─▒ alan ─░srafil Kurt├žebe, AntalyaÔÇÖya geli┼činde F tipi ├Ârg├╝tlerden Resanet Vakf─▒, Birlik Vakf─▒ ve Ayd─▒nlar Oca─č─▒ taraf─▒ndan kar┼č─▒lanm─▒┼čt─▒.
D├╝n de belirtti─čimiz gibi, yeni rekt├Âr├╝n ilk i┼člerinden biri, art─▒k ba┼čar─▒s─▒ uluslararas─▒ alana ta┼čm─▒┼č olan, Akdeniz ├ťniversitesi Organ Nakli Merkezi Ba┼čkan─▒, ÔÇťsihirbazÔÇŁ nam─▒yla maruf Prof. Dr. Alper Demirba┼čÔÇÖ─▒ istifa ettirerek ├╝niversiteden uzakla┼čt─▒rmak olmu┼čtu.
Rekt├Âr BeyÔÇÖin ilkesi belliydi; o ÔÇťancak kendi ekibiyle ├žal─▒┼čabilirdiÔÇŁ. Bu zihniyet anayasan─▒n liyakat ve e┼čitlik ilkelerine ayk─▒r─▒ ise, o zaman bu ilkeler Akdeniz ├ťniversitesi s─▒n─▒rlar─▒ d─▒┼č─▒na at─▒l─▒rd─▒.
Ama, ├╝niversite d─▒┼č─▒na ├ž─▒kar─▒lanlar bununla s─▒n─▒rl─▒ de─čildi.
─░┼čkurÔÇÖun maddi deste─čini de alm─▒┼č olan ÔÇťzihin ├Âz├╝rl├╝ ├žocuklar─▒ topluma kazand─▒rmaÔÇŁ projesi de rafa kald─▒r─▒ld─▒.
Bu proje ├žer├ževesinde, bu ├žocuklar, kahve garsonu olarak e─čitilmekte ve bu yolla topluma kazand─▒r─▒lmalar─▒na ├žal─▒┼č─▒lmaktayd─▒.
─░srafil Bey bu ├žocuklar─▒ kap─▒ya koyarken gerek├že olarak, bu projede kullan─▒lan topu topu 34 metrekarelik alan─▒n y├Ânetime laz─▒m oldu─ču gerek├žesini kullanm─▒┼čt─▒. Oysa ├╝niversitenin yerle┼čke alan─▒ 4 bin d├Ân├╝md├╝r.
├×imdiye dek, ├╝niversiteyi ele ge├žirme misyonuyla rekt├Ârl├╝k makamlar─▒na gelenler daha ziyade akademik b├Âl├╝mde tasfiye yolunu tutarlard─▒. Ama ─░srafil Bey, hem akademik hem de idari kadrodan k─▒sa s├╝re i├žinde tasfiyeler ba┼člatt─▒.
Rekt├Âr BeyÔÇÖin kendi kadrosuyla ├žal─▒┼čma ilkesi de son derecede ilgin├ž. ├ľrne─čin konservatuvar─▒n ba┼č─▒na T─▒p Fak├╝ltesiÔÇÖnden biri getirilirken, Spor Akademisi y├Ânetimi de Ziraat Fak├╝ltesiÔÇÖnden birine emanet edilmi┼čtir.
D├╝nk├╝ yaz─▒m─▒zda, ─░ktisadi ─░dari Bilimler Fak├╝ltesiÔÇÖnin ba┼č─▒na da Turizm ve Otelcilik Y├╝ksekokulu M├╝d├╝r├╝ÔÇÖn├╝n getirildi─čini belirtmi┼čtik.
─░srafil BeyÔÇÖin ├╝niversitede sivrilmi┼č ki┼čiler veya yak─▒nlar─▒na duydu─ču tepkiden, orada tarih b├Âl├╝m├╝n├╝ kurmu┼č olup, ┼ču anda emekli olan yazar ├çetin YetkinÔÇÖin o─člu Bar─▒┼č Yetkin de nasibini alm─▒┼č ve daha ├Ânce bas─▒nda da ├žal─▒┼čm─▒┼č olan bu gen├ž akademisyen, matbaac─▒l─▒k b├Âl├╝m├╝nden al─▒narak FinikeÔÇÖye s├╝r├╝lm├╝┼čt├╝r. Kar─▒s─▒ da AntalyaÔÇÖda ├žal─▒┼čan Bar─▒┼č YetkinÔÇÖe ayr─▒ca hakk─▒ olan harc─▒rah da ├Âdenek olmad─▒─č─▒ gerek├žesiyle ├Âdenmemektedir.
─░srafil Bey k─▒sa s├╝rede b├╝y├╝k ba┼čar─▒lara ula┼čm─▒┼č ├╝niversiteyi t─▒rpanlarken birinci derecenin d├Ârd├╝nc├╝ kademesine gelmi┼č ki┼čileri, birbiri ├╝zerine soru┼čturmalar a├žt─▒rarak, devlet memuriyeti yapamaz hale getirmek tehdidi alt─▒nda tutarak istifaya zorlamaktad─▒r. Orhan Kuru├╝z├╝m olay─▒n─▒ da bu ├žer├ževe i├žinde g├Ârmek gerek.
─░┼čte ─▒sl─▒k├ž─▒ profes├Âr├╝n ve ─▒skartac─▒ rekt├Âr├╝n anatomilerini incelerken ortaya ├ž─▒kan ger├žekler bunlar.
AKP art─▒k ne Y├ľK ile ├žat─▒┼č─▒yor ne de rekt├Ârlerle, kendi adamlar─▒ndan olu┼čturdu─ču Y├ľK, istedi─či kararlar─▒ ├ž─▒kar─▒yor, ├╝niversitelere istedi─či rekt├Ârleri atat─▒yor, onlar da ba┼člar─▒nda bulundu─ču ├╝niversiteyi ve ├Â─čretim ├╝yelerini AKP sultas─▒na sokmak i├žin kendi kurumlar─▒yla ├žat─▒┼č─▒p onlar─▒ allak bullak ediyorlar.
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 17 Juil 2009 1:01    Sujet du message: RÚpondre en citant

Konuya devam !

"Y├ľK'e belli bir zihniyet hakim oldu"
Eski Cumhurbaşkanı Ahmet Nejdet Sezer tarafından g├Âreve getirilen Y├╝ksek├Âğretim Kurulu (Y├ľK) ├╝yesi B├╝lent Serim, g├Ârevinden istifa etti.

Cumhuriyet Haber Portalı - 16 Temmuz 2009

İstanbul- Y├ľK ├ťyesi B├╝lent Serim, g├Ârevinden istifa etti.

Serim, istifa gerek├žesini, "İmam hatip lisesi mezunlarının ├╝niversitelere girişini kolaylaştırıcı bir uygulamaya gidiliyor. Y├ľK Başkanı, d├╝n bu konuda bir a├žıklama yaptı. Ayrıca Y├ľK Başkan Vekili'nin Kuran kurslarının cemaat ve tarikatların y├Ânetimine bırakılması şeklindeki s├Âzleri de laik bir ├╝lke i├žin kabul edilebilir değildir" dedi.

Y├ľK'├╝n ├╝ye yapısının son yıllarda değiştiğini, bu durumun, Y├ľK'te belli bir zihniyetin hakimiyetini getirdiğini ifade eden Serim, bu zihniyete karşı durmanın m├╝mk├╝n olmadığını g├Ârd├╝ğ├╝n├╝ vurguladı.

Serim, istifa gerek├želerini ayrıntılı bir mektupla Y├ľK Başkanı Prof. Dr.Yusuf Ziya ├ľzcan'a da bildirdi.

Y├╝ksek├Âğretim Kurulu (Y├ľK) ├╝yeliğinden istifa eden B├╝lent Serim, dilek├žesinde ''Y├ľK Başkanvekili'nin 'Kuran kursları cemaat ve tarikatlara bırakılmalıdır' yolundaki ifadesi ve Y├ľK Başkanı'nın basına yaptığı 'yeni sınav sisteminde farklı katsayı uygulaması kaldırılacak' a├žıklaması son noktayı koymuştur'' ifadesini kullandı.

Serim, Cumhurbaşkanlığı makamına sunulmak ├╝zere Y├╝ksek├Âğretim Kurulu Başkanlığına sunduğu istifa dilek├žesinde, ''Kurulun artık konulara yalnızca siyasal iktidar gibi bakmakla kalmadığını, anayasal konumunu bir yana bırakarak, iktidardaki partinin programını ve ideolojisini ger├žekleştirmeye ├žalışan bir kurul durumuna getirildiğini'' ├Âne s├╝rd├╝.

B├╝lent Serim, ''T├╝rbanın ├╝niversitelerde serbest bırakılmasına ilişkin Y├ľK Başkanlık genelgesinin, kamu kurumu niteliğindeki meslek ├Ârg├╝tlerinin denetim ve y├Ânetimlerinde g├Ârev almayı izne bağlayan genelgenin, imam hatip okullarını bitirenlere uygulanan farklı katsayıyı kaldırabilmek i├žin, sınav sistemiyle oynamayı bile g├Âze alan ├žabaların, ilahiyat fak├╝ltelerinde Y├ľK kararlarıyla yaşanan gelişmelerin, ilahiyat ├Ân lisans mezunlarının Diyanet İşleri Başkanlığı dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında da ├žalışabilmesine olanak sağlayan değişikliklerin belirttiği durumun kanıtı olduğunu'' iddia etti.

Serim,dilek├žesinde şunları kaydetti:
''Ayrıca, bilimsel ├žalışma yapılmadan, yeterli alt yapı oluşturulmadan, gereksinimi karşılayacak ├Âğretim elemanı sorunu ├ž├Âz├╝lmeden, ├╝niversitelerden, akademisyenlerden ve ilgili ├ževrelerden g├Âr├╝ş alınmadan, daha da ├Ânemlisi hangi alanlarda işg├╝c├╝ gereksinmesi olduğunun saptanmasına ilişkin Anayasa buyruğu yerine getirilmeden, yine Anayasa'nın buyurucu kuralı gereği ├╝niversitelerin yurt d├╝zeyine dengeli yayılması g├Âzetilmeden, hi├žbir ├╝lkede benzeri g├Âr├╝lmeyecek hız ve sayıda ├╝niversite a├žılmasına uygun g├Âr├╝ş verilmesi, aşırı kontenjan artışı yapılması ve taban puanla tercih yapabilmek i├žin gerekli barajın d├╝ş├╝r├╝lmesi Y├ľK'teki iktidar yanlısı tutumun ulaştığı boyutu g├Âstermesi y├Ân├╝nden ├Ânemlidir. Bu tutum, ne yazık ki, y├╝ksek├Âğretime bir şey katmamakta, tam tersine y├╝ksek├Âğretimi 'okullaştırarak' d├╝zeyini d├╝ş├╝rmektedir.''

Anayasal kurumların uyum i├žinde ├žalışmasının istenen bir durum olduğunu ifade eden Serim, ''Ancak, uyum bahanesiyle sergilenen 'teslimiyet├žilik', daha a├žık anlatımıyla, 'tebliğ-tebell├╝ğ' k├╝lt├╝r├╝nden gelmediğimiz i├žin 'talimatla ├žalışma' hi├žbir bi├žimde kabul edilemez ve Y├ľK'├╝n anayasal konumuyla bağdaştırılamaz'' dedi.

Serim, bunun kısa s├╝re ├Ânce yaşanan son g├Âstergesinin de ''Sabancı, Okan ve Işık ├╝niversitelerinin genel kurallara aykırı uygulamalarının, 'yaygınlaştırmak' bahanesiyle yasallaştırılması'' olduğunu savundu. B├╝lent Serim, dilek├žesinde, ''Adı ge├žen ├╝niversitelerde uygulanan genel dışı sisteme ilişkin 20 g├╝n ├Ânce alınan tersi y├Ândeki Y├╝ksek├Âğretim Genel Kurulu kararının, bilimsel ├žalışma yapılmadan, y├╝ksek├Âğretim kurumlarının ve ilgili ├ževrelerin g├Âr├╝ş├╝ alınmadan, doğruluğu tartışılmadan değiştirilmesine katılmak, ilkesel bazda olanaklı değildir'' g├Âr├╝ş├╝ne yer verdi.

''Rekt├Âr se├žimlerindeki tercihler d├╝ş├╝nd├╝r├╝c├╝"

Y├ľK Genel Kurul toplantısından ├Ânce g├Âr├╝ş├╝lecek konuların kararlaştırıldığını, kurallar gereği g├╝ndeme alınıp, ''blok oy'' y├Ântemiyle, esasen kabul edilmiş konulara hukuksallık kazandırıldığını iddia eden Serim, şunları kaydetti:
''Bu, o boyuta vardırılmıştır ki, Sayın Başkan Genel Kurul yetkisinde olan konularda ├Ânceden, sanki Kurul'ca kabul edilmiş gibi basına a├žıklama yapabilmektedir. ├çalışma Y├Ânetmeliği'ne, toplantı mantığına ve genel kabul g├Ârm├╝ş toplantı geleneğine aykırı olarak, g├╝ndem eki raporların ve diğer metinlerin ├Ânceden ├╝yelere dağıtmayarak, toplantı sırasında tartışmaya a├žılması da konuların Genel Kurul toplantısından ├Ânce kararlaştırıldığının bir başka ├Ârneğini oluşturmaktadır.''

Rekt├Âr se├žimlerindeki tercihlerin ''├╝lkenin eğitim sistemi y├Ân├╝nden d├╝ş├╝nd├╝r├╝c├╝'' olduğunu savunan Serim, ''Bu se├žimlerde, bilimsel yeterlilik, deneyim ve ├╝niversitenin tercihi yerine, t├╝rbana ├Âzg├╝rl├╝k bildirisine imza koymak, siyasal yandaşlık ya da ilahiyat├žı ├Âzellik gibi ├Âl├ž├╝tlerin ağırlık kazanması kaygı vericidir'' iddiasına yer verdiği dilek├žesine ş├Âyle devam etti:
''Ama├ž, ├╝niversiteleri 'yandaş' kurumlar durumuna getirmek, 'hoşg├Âr├╝' ve 'g├Ârmezden gelme' y├Ântemiyle ├╝niversitelerde t├╝rban yasağını kaldırmak ve karşıt g├Âr├╝şleri sindirmektir. Anayasal kurallara, Anayasa Mahkemesi, Danıştay, Yargıtay ve AİHM kararlarına karşın, ├╝niversitelerde t├╝rbana hoşg├Âr├╝ g├Âstermek b├╝y├╝k hukuksal sorumluluğu da birlikte getirecektir. Karşıt g├Âr├╝şlerin sindirilmesi konusunda başarılı olunduğu ise, g├Âzlerden ka├žmamaktadır. Ne yazık ki, kendilerini doğrudan ilgilendiren konularda bile bilim insanlarının suskunluğu inanılır gibi değildir. Ayrıca, atanan rekt├Ârlerle oluşturulan y├Ânetimlerin, laik Cumhuriyet├ži ├Âğretim ├╝yelerinden '├Â├ž' alma ve ideolojik yandaşlarını ├Âd├╝llendirme gruplarına nasıl d├Ân├╝şt├╝kleri ibretle izlenmektedir.

Y├ľK'├╝n ├Âzg├╝rl├╝k anlayışı, ne yazık ki, yalnızca 't├╝rbana ├Âzg├╝rl├╝k' ve benzeri konularla sınırlı kalmakta, ├žalışmalar ├žoğunlukla, ├╝niversiteleri doğrudan ilgilendiren konularda bile g├Âr├╝ş almaya gerek duymayan 'merkeziyet├ži' bir anlayışla y├╝r├╝t├╝lmektedir. D├╝nyadaki uygulamalarda ├╝niversitelere daha fazla ├Âzg├╝rl├╝k verilmesi g├╝ndemi işgal ederken, Y├ľK'├╝n ├╝niversite ├Âzerkliğini, anayasal kurallara ve Anayasa Mahkemesi'nin konu ile ilgili kararına karşın yalnızca bir slogan olarak algılaması kabul edilebilir bir olgu değildir.''

''├ľğrencileri 'm├╝şteri' gibi g├Âren yaklaşım..."

Kabul edilemeyecek bir başka konunun da ''y├╝ksek├Âğretimi kazan├ž kapısı ve ├Âğrencileri 'm├╝şteri' gibi g├Âren yaklaşım'' olduğunu ifade eden Serim, ''Araplarda ├žok para var'' yaklaşımıyla, T├╝rk ├╝niversitelerine ├Âğrenci ├žekebilmek i├žin Arap ├╝lkelerinin ziyaret edilmesinin, bakış a├žısını ortaya koyan son ├Ârnek olduğunu ileri s├╝rd├╝. Serim, ''Korkarız ki bu yaklaşımın ardından Arap ├╝niversitelerine denklik verilmesi g├╝ndeme gelecektir'' dedi.

Y├╝ksek├Âğretim Yasası'nın 53. maddesi ile Disiplin Y├Ânetmeliği'nde değişiklikle ''yandaşların ge├žmiş cezalarını ortadan kaldırmaya y├Ânelik ├žaba sergilendiğini'' iddia eden Serim, ''laiklik karşıtı eylemlere ilişkin soruşturmaları zaman aşımına uğratarak g├╝ndemden ├žıkarmanın, ger├žek gidişin y├Ân├╝n├╝ g├Âstermesi a├žısından ├Ânemli olduğunu'' ifade etti.

Serim, dilek├žesinde şunları kaydetti:
''Bu gelişmelerden y├╝ksek├Âğretim ve ├╝lkemiz a├žısından b├╝y├╝k kaygı duyuyorum. Bug├╝ne kadar, kimi ├╝ye arkadaşlarla gerek Genel Kurul toplantıları sırasında, gerek kamuoyu ├Ân├╝nde yaptığımız uyarıların sonu├ž vermemesi, beni istifa noktasına getirmiştir. Bu kararımda, Y├ľK Başkanvekili'nin 'Kuran kursları cemaat ve tarikatlara bırakılmalıdır' yolundaki ifadesi ve Y├ľK Başkanı'nın basına yaptığı 'yeni sınav sisteminde farklı katsayı uygulaması kaldırılacak' a├žıklaması son noktayı koymuştur. Laik Cumhuriyet ile asla bağdaşmayan bu d├╝ş├╝ncenin ├žoğunlukta olduğu Y├╝ksek├Âğretim Kurulu'nda g├Ârev yapmanın y├╝k├╝, kaldırılamayacak boyuta ulaşmıştır. Sergilenen 'oyunun' par├žası olmamak i├žin, Y├╝ksek├Âğretim Kurulu ├╝yeliğinden istifa ediyorum.''
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 17 Juil 2009 1:35    Sujet du message: RÚpondre en citant

devamin da devami

ALİ SİRMEN - Cumhuriyet 16/07/2009

Bay ÔÇśOkumayınÔÇÖın(!) ├ťlkesinde Eğitim

Bu yıl 1 milyon 300 ├Âğrencinin yarıştığı ├ťniversite Se├žme Sınavı, hi├ž tartışma g├Ât├╝rmez bir a├žıklıkla, eğitim sisteminin tam anlamıyla iflas ettiğini g├Âstermiştir.

D├╝ş├╝n├╝n├╝z ki, 30 bin ├Âğrenci sınavdan sıfır almıştır. Fen dalında sorulan sorulara verilen doğru yanıt oranı 4/30ÔÇÖdur.

D├╝zey ├Âylesine d├╝ş├╝kt├╝r ki, bu aşamada başarılı sayılmak i├žin, 100 ├╝zerinden 20 almak bile yeterli olmuştur.

Bu sınav, liseyi bitirmiş olup ├╝niversiteye aday olan ├Âğrenciler i├žin yapılmaktadır ve sonu├žlar g├Âstermiştir ki, sınava katılanların ├žoğunluğu liseyi hakkıyla bitirebilecek bir d├╝zeyde bile değillerdir...

Ayrıca belirtmek gerekir ki, yukarıda belirtilen sonu├žlar ├╝lkenin genel d├╝zeyini değil, eğitim sıralamasının en ├╝st├╝nde bulunanların durumunu yansıtmaktadır.

Yoksa n├╝fusun yarıdan ├žoğu feci durumu ortaya ├žıkaran o sınavlara kadar bile ulaşamamış, ilkokul veya daha altı eğitim d├╝zeyinde kalmıştır.

Bilmiyorum, bu sonu├žlara bakıp şaşıranlar olmuş mudur? Doğrusu bu sonu├žlara değil de, onlar karşısında şaşıranlara şaşanlar arasında olduğumu belirtmek isterim.

İktidarın, cehalet ├╝st├╝ne saltanat kurduğu bir ├╝lkede, bu sonu├žlara şaşmamak gerek.

Cehaletin ├╝lkesinde, bilgeliğin egemen olmasını beklemek abestir.

Cehaletin ├╝lkesinde, ka├žınılmaz olarak cehalet iktidar olur ve o iktidarın başı da, tabii ki, bilgiye, bilgeliğe, sorgulayıcılığa ├žağrı yapmaz.

├ľyle bir ├╝lkede iktidarın egemeni insanlara ÔÇťokuyun, ├Âğrenin, d├╝ş├╝n├╝n, sorgulayın!ÔÇŁ ├žağrısı yapmaz, olsa olsa ÔÇťokumayınÔÇŁ der.

Burada da, bir tavuk yumurta ikilemi ├žıkar ortaya. Acaba toplum cahil olduğu i├žin mi, egemeni ÔÇťokumayın!ÔÇŁ ├žağrısı yapıyordur, yoksa egemeni ÔÇťokumayın!ÔÇŁ├žağrısı yaptığı i├žin mi, toplum cahil kalıyordur?

Ama şurası kesin ki, egemenin okumayın ├žağrısı, bir dil s├╝r├žmesi veya rastlantı değil, son derecede bilin├žli bir tercihtir.

├ç├╝nk├╝ egemen bilmektedir ki, cehalet ne denli koyu olursa, iktidarı da değişim r├╝zg├órlarına karşı o derecede diren├žli olacaktır.

İktidarın cehalet ├╝zerine saltanat kurduğu bir ├╝lkede, yukarıda anlatılan sonu├žlar hi├ž kuşkunuz olmasın ki, iktidarın kendi a├žısından başarılı bir politika uygulamakta olduğunun g├Âstergesidir ve emin olabilirsiniz ki, bu sonu├žları g├Âren Bay ÔÇťOkumayınÔÇŁ, keyifle ellerini ovuşturmakta, kendisine eğitimi d├╝zeltmesi yolunda ├Âneride bulunanları, yol g├Âsterenleri, y├Ântem ├Âğ├╝tleyenleri ger├žeği kavramaktan aciz zavallılar olarak g├Ârmektedir.

Ger├žekten de, Bay ÔÇťOkumayınÔÇŁa ├Âneride bulunanlar, aslında ondan bindiği dalı kesmesini istemekten başka bir şey yapmamaktadırlar.

Ancak temelinde sorgulayıcı birey, ├Âz├╝nde toplumsal uzlaşı yatan, ekonomisinin itici g├╝c├╝ ├╝retim olan toplumlarda, eğitimin d├╝zeyini y├╝kseltmek toplumsal bir zorunluluktur.. yoksa Bay ÔÇťOkumayınÔÇŁın ├╝lkesinde değil.

Burada yine yukarıdakine benzer bir tavuk yumurta ikilemi ile karşı karşıyayız.

Evet ger├žekten, acaba sistem demokrasi olmadığı i├žin mi toplumun eğitim d├╝zeyi d├╝ş├╝kt├╝r, yoksa toplumun eğitim d├╝zeyi d├╝ş├╝k olduğu i├žin mi sistem demokrasi değildir.

Buna vereceğiniz yanıt ne olursa olsun bir şey ├žok a├žıktır ki; o da Bay ÔÇťOkumayınÔÇŁdan eğitimi d├╝zeltmesini beklemenin akıldışı olduğudur.

Zaten Bay ÔÇťOkumayınÔÇŁın ├╝lkesi de, ÔÇťakillerinÔÇŁ eğitimin d├╝zelmesinin nafile yere cehalet ├╝zerine saltanat kurmuş olanlardan beklemelerinden bug├╝nlere gelmiştir.

T├╝rkiyeÔÇÖde eğitimin d├╝zeyinin y├╝kselmesini, ger├žekten ├žağın gereklerine uygun hale gelmesini bekleyenler, umarı Bay ÔÇťOkumayınÔÇŁ veya benzerlerinde aramamalı, d├╝zelmenin ancak iktidardaki zihniyetin değişmesiyle m├╝mk├╝n olacağını g├Ârmelidirler.

├ťSS sonu├žları, leş gibi ayak kokan pop├╝list edebiyatın iflasını g├Âsteriyor ama.. o takım yine de bu yazdıklarımıza bakarak, ÔÇťhalkı cehaletle su├žladığımızıÔÇŁ ├Âne s├╝r├╝p, yine ÔÇťdemokrasiÔÇŁ adına bizleri kınayacaklardır.
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 23 Nov 2010 2:36    Sujet du message: RÚpondre en citant

─░lk 500 ve T├╝rk ├ťniversiteleri/1
├ťniversite s─▒ralamalar─▒n─▒n yap─▒lmas─▒n─▒n temel nedeni insanlar─▒n s─▒ralama yapmay─▒ ve kar┼č─▒la┼čt─▒rmal─▒ d├╝┼č├╝nmeyi sevmeleridir. S─▒ralamas─▒ yap─▒labilecek her ┼čeyin s─▒ralamas─▒n─▒ yapar─▒z.

Prof. Dr. Erhan Erkut

devami :
http://www.cumhuriyet.com.tr/?im=yhs&kid=24&hn=173916
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 31 DÚc 2010 4:15    Sujet du message: RÚpondre en citant

CUMHURBA├×KANI G├╝l atad─▒─č─▒ rekt├Ârlerin uygulamalar─▒ konusunda acaba ne d├╝┼č├╝n├╝yor?

Tufan T├ťREN├ç - Hurriyet - 31 Aral─▒k 2010

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/16653569.asp?yazarid=39
Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Aller Ó la page 1, 2  Suivante
Page 1 sur 2

Sauter vers: