196 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Créer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 0
Total : 2270

Actuellement :
Visiteur(s) : 196
Membre(s) : 0
Total :196

Administration

Derniers Visiteurs

cengiz-han : 01h09:46
SelimIII : 14h49:41
murat_erpuyan : 1 jour, 03h16:53
vickii : 4 jours
duygu : 5 jours

Nétiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilité de ceux qui les ont postés dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera toléré dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - Son yapilan zamlar nasil savunulur ?!!
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un échange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

Son yapilan zamlar nasil savunulur ?!!

Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 11 Juil 2023 16:16    Sujet du message: Son yapilan zamlar nasil savunulur ?!! Répondre en citant

Citation:

Milyonlar diyerek, üç tane holdingi korumaya çalışan soytarılar!

Ali Karahasanoğlu,Akit - 09 Temmuz 2023

Söylediğim AK Parti öncesi yıllar..

“Kemer sıkma” denilince, hemen anlardık..

“Acı reçete” ifadesinin “acı”sını duyar duymaz, olayı çözerdik..

Fabrikatörler değil..

Kemeri sıkacak olanlar, hep vatandaş olurdu..

Acı reçetenin anlamı da, “Tüpgaza, şekere, ekmeğe zam geleceği” idi..

Şimdi aynı algıyı üretiyorlar..

“Vatandaşın kemerini sıkıyorlar, sıkılacak kemer kalmadı ki!”

Diye söze başlıyorlar

“İkinci adım, gece zamları” diyorlar..

“Kendim ettim, kendim buldum” manşeti ile algı üzerine algı üretiyorlar..

Holdinglerin sözcülüğünü yapan gazetede “İşte dün, milyonları şimşek gibi çarpan vergi zamları” başlığını okuduğumda..

Kendi kendime şöyle dedim:

“Haydi bakalım Ali.. Hodri meydan”..

Haberi aldım önüme.

Listeyi tek tek irdeleyeceğim..

Bakalım, “milyonların etkilendiği zamlar” nelermiş..

Listede ilk verdikleri ürün, “cep telefonu”!

Cep telefonunda ne olmuş, biliyor musunuz.

Ne olmuş da, “Geçim savaşı” veren milyonlar, “gül gibi sararıp soldum” şarkılarını sabahın ayazında söylemeye başlamışlar.

Fazla meraklandırmayalım..

Cep telefonunda; yurtdışından getirmeye kalktığınızda, kayıt ücreti artırılmış!

Hay sizin yurtdışından getirmeye kalktığınız cep telefonuna da, onun kayıt ücretine..

Milyonların derdi, yurtdışına çıkmayı da, oradan son model, ABD’lilerin bile ortalamasına baktığınızda büyük çoğunluğunun elinde olmayan bir cep telefonu alıp, getirip, onunla “saatlerce oyun oynayayım” derdi mi?

Bir avuç elit kesim, kendi dertlerini, milyonların derdi gibi satmaya kalkıyor..

Devam ediyorum, “milyonları ilgilendiren zamlar” diye tanıttıkları, geceyarısı zamlarını sizlere aktarmaya..

“Pasaport, noter, vize harçları”na da zam gelmiş..

10 yıl önce, umre ve hac için Mekke-Medine’ye gitmiştim..

10 yıldır yurtdışına çıkmıyorum..

Hayatımda bir eksiklik de hissetmiyorum..

Çıkmak isteyen varsa, “harcını ödesin” diyorum..

“Yılın 360 gününü yurtdışında geçiren hokkabazlardan alınan harçlar az bile” diyorum..

Yurtdışına çıkıyorsan..

Türkiye’nin dövizini harcıyorsan..

“Harcını da öde, kardeşim” diyorum.

Başka neye zam gelmiş?

ÖTV’ye..

Özellikle de, sigara ve alkoldeki ÖTV’ye..

Alkol ve sigaraya gelen zam üzerinden de, “milyonları yaktı” diyenler, aslında bir avuç sosyete ve genç yaşlarda kendisini ispat sadedinde sigara alışkanlığına sevk ettikleri bir avuç insanın üzerinden algı üretiyorlar..

Atlamayalım, şans oyunlarının vergisinde de artış olmuş.

Ben de, “Şans oyunları ile ilgili artışta katkısı olanların, elleri dert görmesin..” diyor, devam ediyorum..

“Belki üç kişi, belki beş kişi, yükselen vergiler sebebi ile o kumarı bırakırlar da, hem kendilerine, hem ailelerine bir katkıları olur..” diyorum..

Daha fazla uzatmadan, bitireyim..

Ben bekliyorum ki, eski yıllarda tüp ile formüle edilen, bugünlerde tüp karşılığı olarak günlük hayatta kullandığımız doğalgaza, elektriğe zam gelsin..

Her bir vatandaşın, evinde istisnasız kullandığı elektrik ve doğalgaz zamlanmış olsun.

Bakıyorum, sosyetenin sözcüsünde de..

Kemalistlerin cumhuriyetinde de..

Bu iki temel harcama çeşidine de bir zam gelmemiş..

Akaryakıtı söylemeyin. Kimse benzinciden benzin alıp, evinde yakmıyor.

Arabası olan da, kusura bakmasın..

Varsın zammına katlansın..

Dünkü tüp yerine geçen, gerek aydınlatma açısından elektrik, gerek mutfakta yemek pişirmek açısından doğalgaz..

Gazetelerin manşetinde verilen “zam haberleri listesi”nde yer almıyor..

O zaman, bunların ciyaklamalarının arkasında ne yatıyor?

Soralım ve devam edelim..

Eski yıllarda, “kemer sıkma” deyince, otomatikman zam gelen ikinci temel madde şeker idi..

Dünkü zamlanan ürünler listesinde şeker var mıydı?

Yok..

Şekere henüz bir zam gelmemiş..

Tam aksine, geçen yıl 25-30 tl aralığında olan şekerin kilosu, bugünlerde 23 TL’lerde..

Bırakın zammı, bir yıl önceki şişkinlik, giderilmiş.

İkinci temel üründe de zam yok ama..

Birilerinin sözcüleri, kıyameti kopartıyor..

“Acı reçete” ile formüle edilen temel ürünlerden üçüncüsü de, ekmek..

Peki dün zam geldiği belirtilen ürünler arasında ekmek var mıydı..

“İşte orda duvara tosladın Ali bey” diyeceksiniz.

Gerçekten de, sabah vakti baktığınız internet siteleri, televizyonlar ve bazı gazeteler, “Ekmek 8 TL oldu’ diyerek, haberleri yapmışlar bile.

Muhalefet gazeteleri, bir haftadır, ekmeği önce 10 TL’ye, sonra 7.5 TL’ye, sonra 8 TL’ye, günübirlik çıkarıp duruyorlar zaten..

Ama bir türlü, başaramamışlardı..

Sonunda büyük bir cesaretle, dün “8 TL oldu” müjdesini (!) vermişler..

Ama müjdenin (!) süresi pek uzun olmadı!

Öğleye doğru, İstanbul Valiliği açıklama yaptı..

“Ekmeğe zam gelmemiştir.. 200 gram ekmek, İstanbul’da 5 TL’den satılmaya devam etmektedir..”

Haydi bakalım şimdi, çıksın soytarılar, bize bu durumu açıklasınlar..

Vatandaşın mutfakta günlük kullandığı hangi ürüne zam geldi?

Doğalgaza mı, şekere mi, ekmeğe mi?

Hatta patlıcana mı, bibere mi, domatese mi?

Haa diyorsanız ki, holdinglerin kurumlar vergisi % 25’e çıktı..

“Hah şöyle.. Derdinizi söyleyin ki, cevabını da size verelim” derim..

Cevabım mı?

Dar gelirli insanların asgari ücretlerinden vergi alınmıyor..

Halkın yanındaki iktidar, böyle olur..

Kemer sıkılması gerekiyorsa, gıda ürünlerindeki KDV değil, kurumlar vergisi artırılır.. Milletin yanında iktidar, böyle olunur..

Anladınız mı, holdingleri kurtarmaya çalışırken, “milyonlar” ifadesini kullanarak, aklımızla alay eden, soytarılar..

https://www.yeniakit.com.tr/yazarlar/ali-karahasanoglu/milyonlar-diyerek-uc-tane-holdingi-korumaya-calisan-soytarilar-42548.html

Iktidarin kalemsoru zamlardan halkin zarar gormeyecegini, bir takim ayricalikli azinligin huzursuz oldugunu yazivermis.

Bu ayricaliklar nedir biliyor musunuz ?

Iyi bir cep telefonu sahip olmak

Yurtdisina çkabilmek

Arabasi olmak

Kalemsor 10 yildir yurtdisina çikmiyormus bunun da eksikligini hissetmiyormus. Belli oluyor hissetmedigi, dunyadaki basdonduren degisimden habersiz, basini topraga gommus kus misali...

Kendisi nokia 3600 kullaniyor herhalde. A be adam bugun "smartphone"suz yapamayacagin is mi kaldi. Cep telefonu luks olmus, ama ulke ilerliyor.

Yurtdisina çikmak bir luks, çikmazsin olur biter. Bak Kuzey koreliler çikmiyor da ölüyorlar mi? Ama Fransa'nin, Almanya'nin dar gelirli kesimleri artik butçelerine uygun oldugu için Turkiye'ye tatile geliyorlar. Geldikleri yerde 2 € çay içse kesesine dokunmaz ama artik ülke vatandasi gidipte 50-60 TL bir çay içemiyor oralarda.

Haa otomobilin var, zenginsin katlanacak vergilere, n'olmus. Halbuki kisi basina özel otomobil sayisi bir refah gostergesidir ve Türkiye bu alanda Romanya'nin, Bulgaristan'in çok gerisindedir.

Ne gam, alma lan araba sen de demek kolay.

Haa, alkollu içikilere yapilan zammi zaten konusmaya gerek, herkes onun gibi musluman olmasi gerektigi için zaten içmez, zamlardan etkilenmez, zaten içiyorsa da gebersin.Ya bana benzeyecek ya da geberecek.

Adam her nekadar duzgun bir Turkçe de kullanmiyorsa da yazip çizebildigine gore gazetede kosesi olduguna gore aptal olamaz. Iste zurnanin firt dedigi de bu, guya milyonlar zamlardan etkilenmeyecekmis.

Artirilan KDV'lerde en çok etkilenecek milyonlar; hani yazar olacak adam asgari ucretten vergi alinmiyor diye durumu kurtarmaya çalisiyor ya. O asgari ucretli KDV'yi sakir sakir odeyecek. Hem de artik, sabuna detejana % 8 degil % 20 odeyecek.

KDV en acimasiz vergidir. Kazanandan vergi toplayamayan iktidar KDV ile en fakirden vergi alir.

Fransa'da baskanlik seçimi sirasinda Macron ile LePen TV'de karsi karsiya geldiklerinde (Erdogan boyle medeni bir tartisma yapmaktan korktugu için yapmamistir) Le Pen akaryakita KDV indirimi savunurken Macron tasi gedigine koymus "olur mu oyle sey, siz ve ben akaryakitin vergisi verebilecek guçteyiz, niye biz bu vergiden muaf olalim, biz bu vergiden en çok zarar gorecek dar gelirlilere dogrudan yardim edecegiz" deyivermisti.

Madem bu gazeteci olacak adam asgari ucretten dem vuruyor, ki ulkede çalisanlarin buyuk çogunlugu asgari ucretli (bu oran AB'de % 10 lar civarinda) alsin eline bir kagit kalem, seçsin soyle 10 20 madde hesaplayiversin 1980'de 1990'da 2000'de 2010'da, 2020'de ve de 2023'de o maddelerden kaç tane kaç kilo alabiliyor simdi.

Hadi bakalim yayinlasin boyle bir istatistik, cesareti varsa...

Ama ne gam, kendisini fakirlestirene tapan insanlar var iken.

Haa son olaraka içki içmemekle musluman olunmuyor, musluman adam baskalarini kuçumsemez, alay etmez. Ama, bu, zamlardan yakinanlara "soytari" diyebilen bir musluman.

<
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 12 Juil 2023 13:04    Sujet du message: Répondre en citant

Benim gibi olmayana yasam hakki yok.

Bu "Tayyipland" dosyasinda da bulunsun, ben aktariyorum.

Bilginize.
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

Sauter vers: