37 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Cr├ęer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 0
Total : 2196

Actuellement :
Visiteur(s) : 37
Membre(s) : 0
Total :37

Administration

Derniers Visiteurs

murat_erpuyan : 13h59:16
SelimIII : 1 jour, 09h27:17
cengiz-han : 1 jour, 23h33:51
lalem : 2 jours
duygu : 6 jours

N├ętiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilit├ę de ceux qui les ont post├ęs dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera tol├ęr├ę dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - Turkiye Islam Cumhuriyeti'ne dogru
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un ├ęchange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

Turkiye Islam Cumhuriyeti'ne dogru
Aller Ó la page PrÚcÚdente  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Suivante

Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet prÚcÚdent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 12 Juin 2008 10:05    Sujet du message: Kara Cehalet RÚpondre en citant

Y─▒lmaz ├ľZD─░L
yozdil@hurriyet.com.tr / 12 Haziran 2008

I love Humeyni!

"Humeyni’yi seviyorum.

Atat├╝rk’├╝ sevmiyorum.

Mara┼č’ta Frans─▒z askerleri Nene Hatun’un ba┼č├Ârt├╝s├╝ne uzand─▒. S├╝t├ž├╝ ─░mam ilk ate┼či a├žt─▒, b├Âylelikle Kurtulu┼č Sava┼č─▒ ba┼člad─▒. O d├Ânemin sosyolojik yap─▒s─▒n─▒ incelerseniz, cephedeki insanlar hep M├╝sl├╝man... Atat├╝rk olmasayd─▒, ─░ngilizler olsayd─▒, haklar─▒m daha geni┼č olacakt─▒."

*

B├Âyle dedi.

*

"T├╝rbanl─▒ b├Âyle dedi" demiyorum; ├ž├╝nk├╝ b├╝t├╝n t├╝rbanl─▒lar b├Âyle d├╝┼č├╝nmedi─či gibi, b├Âyle d├╝┼č├╝nen t├╝rbans─▒zlar da var.

Demem ┼ču...

*

Nene Hatun, Mara┼čl─▒ de─čil.

Erzurumlu.

Sava┼čt─▒─č─▒ d├╝┼čman, Frans─▒z de─čil.

Rus.

Rus ba┼č├Ârt├╝s├╝ne sald─▒rmad─▒.

Aziziye Tabyas─▒’na sald─▒rd─▒.

Milli m├╝cadelenin mangal y├╝rekli evlad─▒d─▒r ama, milli m├╝cadelenin ilk kur┼čununu S├╝t├ž├╝ ─░mam s─▒kmad─▒.

Hasan Tahsin s─▒kt─▒.

Mara┼č’ta de─čil, ─░zmir’de.

Takvime bak.. Hasan Tahsin’in teti─če basmas─▒yla, S├╝t├ž├╝ ─░mam’─▒n teti─če basmas─▒ aras─▒nda 6 ay var...

S├╝t├ž├╝ ─░mam, Frans─▒z vurmad─▒.

Ermeni vurdu.

Mara┼č’ta d├╝┼čmana ilk m├╝dahaleyi yapan da, asl─▒nda S├╝t├ž├╝ ─░mam de─čil.

├çakmak├ž─▒ Sait.

Silah─▒ yoktu.

Yumru─čuyla sald─▒rd─▒.

├×ehit oldu.

Mara┼č’─▒ ├Ânce kim i┼čgal etti?

Arkada┼č─▒n ─░ngilteresi!

Kim sesini ├ž─▒karmad─▒?

Arkada┼č─▒n padi┼čah efendisi!

Kim kurtard─▒?

Arkada┼ča daha geni┼č haklar tan─▒yacak olan ─░ngilizlerin gemisiyle ka├žan padi┼čah efendinin idam etmek i├žin aratt─▒─č─▒ Atat├╝rk!

*

O d├Ânemin sosyolojik yap─▒s─▒n─▒ incelerseniz, cephedeki insanlar─▒n hep M├╝sl├╝man olmad─▒─č─▒n─▒ da g├Âr├╝rs├╝n├╝z...

Bizzat Ordinary├╝s Profes├Âr Mazhar Osman’─▒n a─člayarak okudu─ču "┼čehit listesi"ne g├Âre, bu topraklar─▒ ─░ngilizler i┼čgal etmesin diye sava┼čan, can veren ─░stanbullu hekimler aras─▒nda, 140 T├╝rk, 32 Ermeni, 25 Rum, 18 Yahudi var.

Ve, dikkatinizi ├žekerim, hepsine birden "┼čehit" demi┼čler... ├ç├╝nk├╝ ┼čehitlik kavram─▒, "o d├Ânemin sosyolojik yap─▒s─▒"na g├Âre, dinle alakal─▒ de─čil, yurtseverlikle alakal─▒.

*

Uzatmayay─▒m.

Tehlike ne ─░ran’d─▒r, ne ─░ngiltere...

Kara cehalettir.
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privÚ
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 13 Juin 2008 0:43    Sujet du message: RÚpondre en citant

Teke tek programinin videosu i├žin :
http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=381401
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 22 Juil 2008 0:12    Sujet du message: RÚpondre en citant

Cumhuriyet 21.07.2008
OSMANGAZ─░ SPOR KUL├ťB├ť

Su park─▒nda bikini yasa─č─▒

BURSA (Cumhuriyet) - Bursa’n─▒n AKP’li Osmangazi Belediyesi’nce yapt─▒r─▒lan kablolu su kaya─č─▒ tesisi Sukaypark’ta, kad─▒nlar─▒n bikini ile gezmesi yasakland─▒. Osmangazi Spor Kul├╝b├╝’ne ait olan tesislerde 17-19 Ekim tarihleri aras─▒nda 2008 CableWakeboard Avrupa ├×ampiyonas─▒’n─▒n yap─▒lmas─▒ planlan─▒yor.

Bursa’n─▒n en b├╝y├╝k merkez il├žesi olan Osmangazi Belediyesi, So─čanl─▒ Mahallesi’nde yakla┼č─▒m 6 milyon YTL’lik yat─▒r─▒mla 100 bin metrekare alan ├╝zerine kablolu su kaya─č─▒ tesisi yapt─▒rd─▒. Ba┼čbakan Recep Tayyip Erdo─čan’─▒n da kat─▒l─▒m─▒yla bir ay ├Ânce a├ž─▒l─▒┼č─▒ yap─▒lan tesislere kad─▒nlar─▒n bikini ile girmesi yasakland─▒. Osmangazi Spor Kul├╝b├╝’nce al─▒nan karar uyar─▒nca 17-19 Ekim tarihlerinde ger├žekle┼čtirilecek olan 2008 CableWakeboard Avrupa ├×ampiyonas─▒’n─▒n yap─▒laca─č─▒ su kaya─č─▒ tesislerine gelen kad─▒n board’─▒lar─▒n bikiniyle gezmelerine izin verilmedi.

AKP’li ba┼čkan: Karara sayg─▒l─▒y─▒m

AKP’li Belediye Ba┼čkan─▒ Recep Altepe, “Spor kul├╝b├╝n├╝n ald─▒─č─▒ bir karar. Ben sayg─▒ duymak zorunday─▒m” dedi. CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, bikini yasa─č─▒n─▒ TBMM g├╝ndemine ta┼č─▒yaca─č─▒n─▒ belirterek karara tepki g├Âsterdi. AKP’li olan Osmangazi Belediye Ba┼čkan─▒ Recep Altepe, daha ├Ânce de Bursa’daki i├žkili restoran ve gazinolar─▒ ┼čehrin d─▒┼č─▒nda belirlenen ve “k─▒rm─▒z─▒ b├Âlge” ad─▒ verilen yerle┼čim birimlerine ta┼č─▒mak istemi┼č ancak yo─čun tepkiler ├╝zerine plandan vazge├žilmi┼čti.
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 25 Juil 2008 0:04    Sujet du message: RÚpondre en citant

Konunun basligini dogrular bir haber-yorum daha

Hurriyet / 23 Temmuz 2008

Do─čan HIZLAN
dhizlan@hurriyet.com.tr

Ha├ža benzetildi─či i├žin y─▒kt─▒r─▒lacak

BEN─░ ┼ča┼č─▒rtan bir haberi ├Ânce okuyal─▒m:

Trabzon’da yap─▒lan Forum Trabzon Al─▒┼čveri┼č ve Ya┼čam Merkezi’nin baz─▒ b├Âl├╝mleri ’Ha├ž’a benzedi─či iddialar─▒ y├╝z├╝nden y─▒k─▒lacakm─▒┼č.

Proje m├╝d├╝r├╝ Y├╝cel ├çelik, AA muhabirine yapt─▒─č─▒ a├ž─▒klamada, denizin ve ye┼čilin daha g├╝zel seyredilmesi i├žin fener yapt─▒klar─▒n─▒, fenerin iki yan─▒na da seyir yerleri eklediklerini a├ž─▒klam─▒┼č.

Bu iddialar ├╝zerine, "Merkezi yapan Multi T├╝rkmal Y├Ânetim Kurulu da bu nedenle fenerdeki seyir yerlerini kald─▒rma karar─▒ alm─▒┼č."

Hollanda-T├╝rk ortakl─▒─č─▒ olan ┼čirketin yapt─▒─č─▒ bu merkez, 20 Haziran’da t├Ârenle a├ž─▒lm─▒┼č.

Peki sonradan niye bu iddialar yap─▒lm─▒┼č, ├╝stelik bu garip iddialar neden kaale al─▒nm─▒┼č?

Bana kal─▒rsa, iddia sahipleri burada misyonerlik(!) faaliyetinin bu binayla ba┼člayaca─č─▒ kanaatine varm─▒┼člar.

Ya da bu binadan sonra, din de─či┼čtirme talepleri mi olmu┼č?

Yoksa bu yabanc─▒ ┼čirket, H─▒ristiyanl─▒k propagandas─▒ yapmak i├žin, sembol olarak bu binay─▒ m─▒ se├žmi┼č?

Ak─▒ld─▒┼č─▒ bu gerek├želer anlad─▒─č─▒ma g├Âre ak─▒l i├ži say─▒lm─▒┼č ki, bina y─▒k─▒lacakm─▒┼č.

Proje m├╝d├╝r├╝ de, a├ž─▒klamas─▒nda "Tamamen iyi niyetle" s├Âz├╝n├╝ kullan─▒yor, bunu belirtmeye gerek yok da, kar┼č─▒ iddialarda bulunanlar─▒n iyi niyetlerini tart─▒┼čmak gerekiyor.

* * *

BU t├╝r iddialar─▒ en hafifinden i┼čg├╝zarl─▒kla, ├ža─čd─▒┼č─▒l─▒kla yorumlayabiliriz.

Eskiden de bu t├╝r olaylar ya┼čanm─▒┼čt─▒.

├×imdi onlar─▒ g├╝lerek an─▒ms─▒yoruz. Ama zaman─▒nda sanat├ž─▒n─▒n ├žekti─či ─▒st─▒rab─▒ da unutmuyoruz.

Gen├žli─čimdeki bir sergi komedisini an─▒msad─▒m.

T├╝rk resminin Toplumsal Ger├žek├žilik ├žer├ževesinde fig├╝ratif resimleri ve portre ├žal─▒┼čmalar─▒yla tan─▒nan Ha┼čmet Akal (1918-1960) bir resim sergisi a├žm─▒┼čt─▒.

Belle─čim yan─▒ltm─▒yorsa, resimlerine att─▒─č─▒ imzay─▒ bir i┼čg├╝zar orak ├žekice benzetmi┼č ve ihbarda bulunmu┼čtu.

O d├Ânem d├╝┼čman kom├╝nizmdi ve onu ├ža─čr─▒┼čt─▒ran her t├╝rl├╝ ┼čekil ihbar konusuydu.

├×imdi ayn─▒ sanat m├╝fetti┼čleri(!) orak ├žeki├ž yerine N├╝’lerin ay─▒p yerlerini ar─▒yorlarm─▒┼č. Merak bu.

Yan─▒lm─▒yorsam galiba Aziz Nesin de o zaman bir yaz─▒ yazm─▒┼čt─▒.

Mizah─▒n b├╝y├╝k ustas─▒, Ha┼čmet Akal’─▒n resminde nas─▒l orak-├žeki├ž buldu─čunu yazarken, amuda kalkt─▒─č─▒n─▒, ├že┼čitli v├╝cut hareketlerinden sonra orak- ├žeki├ž’i ke┼čfetti─čini yazm─▒┼čt─▒.

* * *

G─░D─░YORUZ gidiyoruz, yol ald─▒k diyoruz, arkam─▒za bir d├Ân├╝p bak─▒yoruz ki, masallardaki gibi bir arpa boyu bile yol almam─▒┼č─▒z.
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 04 Aoű 2008 16:43    Sujet du message: RÚpondre en citant

S├╝leymancilarin islettigi yurtta 18 ├žocuk canindan oldu. Kimisine gore sehit oldular, anneleri babalari hi├ž aglamasin dahasi sevinsin onun i├žinde sorumlu aramaya da gerek yok, kader deyip ge├žmek yerinde olur...

Hani AKP islamci parti degildi. Ise baslar baslamaz ka├žak Kuran kurslarinin sorumlulularinin cezalarini azaltan kanunu ge├žirdiler. Bakin kendi i├žlerinden "bir hain" bunu nasil a├žikliyor :

Uyard─▒m dinlemediler 4 A─čustos 2008

├×ehriban O├ÉHAN/ ANKARA

AKP eski milletvekili Tayyar Alt─▒kula├ž, TCK de─či┼čikli─či yap─▒l─▒rken ka├žak Kuran kursu a├žanlara verilen cezan─▒n azalt─▒lmas─▒na itiraz etti─čini s├Âyledi. Alt─▒kula├ž "B├Âylece izinsiz faaliyetlerin yayg─▒nla┼čaca─č─▒n─▒ biliyordum. Uyard─▒m ama dinlemediler" dedi.

KONYA’da 17’si ├žocuk 18 ki┼činin ├Âl├╝m├╝ne neden olan yurt binas─▒yla yeniden tart─▒┼č─▒lmaya ba┼članan, ka├žak Kuran kurslar─▒na cezay─▒ hafifleten TCK de─či┼čikli─činin, d├Ânemin TBMM Milli E─čitim Komisyonu Ba┼čkan─▒ ve Diyanet ─░┼čleri eski Ba┼čkan─▒ AKP’li Tayyar Alt─▒kula├ž’─▒ bile ├žileden ├ž─▒kard─▒─č─▒ anla┼č─▒ld─▒.

H├╝rriyet’e, bu de─či┼čikli─čin yap─▒lmamas─▒ i├žin hi├žbir konuda ─▒srar etmedi─či kadar ─▒srarc─▒ oldu─čunu anlatan Alt─▒kula├ž, "Konya’daki olay─▒ duyunca y├╝re─čim c─▒z etti. O d├Ânem izinsiz faaliyetlerin oldu─čunu zaten biliyordum. Bu de─či┼čiklikle bu faaliyetlerin daha da yayg─▒nla┼čaca─č─▒ ve ├Ân├╝ne ge├žilmez hale gelece─či endi┼čemi payla┼čarak arkada┼člar─▒m─▒ uyard─▒m, dinlemediler" dedi. Yeni yasama d├Âneminde bu konunun tekrar g├╝ndeme al─▒nmas─▒n─▒ isteyen Alt─▒kula├ž, "Konya bir olayd─▒r. 18 can gitmi┼čtir. ├çok canlar gidiyor vatan millet i├žin ama olay 18 can─▒ katlayacak boyutta sak─▒ncal─▒ ve yanl─▒┼č. Elinizi vicdan─▒n─▒za koyarak gerekeni yap─▒n" ├ža─čr─▒s─▒ yapt─▒.

Israrc─▒y─▒m dedim

Alt─▒kula├ž, Konya olay─▒n─▒n ard─▒ndan tart─▒┼č─▒lmaya ba┼članan, yasaya ayk─▒r─▒ e─čitim kurumu a├žanlara verilmesi ├Âng├Âr├╝len 6 aydan 3 y─▒la kadar hapis cezas─▒n─▒, 3 aydan 1 y─▒la indiren TCK de─či┼čikli─činin perde arkas─▒n─▒ H├╝rriyet ile payla┼čt─▒. Alt─▒kula├ž, ┼čunlar─▒ s├Âyledi:

"Yeni TCK y├╝r├╝rl├╝─če girmeden baz─▒ maddelerinde de─či┼čiklik yap─▒lmas─▒ has─▒l oldu. Bu maddeler ├╝zerinde de─či┼čiklik yaparken yasad─▒┼č─▒ e─čitim kurumlar─▒ maddesi de de─či┼čtirilmek istendi. ─░lla bir ├Ânergeyle bu cezay─▒ hafifle┼čtirmek istiyorsan─▒z, y─▒llardan bu yana devam eden h├╝km├╝ne d├Ând├╝r├╝n, ’eski haline getirdik dersiniz’ dedim. Komisyonda geri ├žekilen ├Ânergenin Genel Kurul’da yeniden g├╝ndeme getirilmesini de siyaseten yak─▒┼č─▒ks─▒z ve yanl─▒┼č buldu─čumu da s├Âyledim. ’Ben bu konuda hi├žbir konuda ─▒srarc─▒ olmad─▒─č─▒m kadar ─▒srarc─▒y─▒m bunu bilin’ dedim, ’Bakal─▒m, edelim’ dediler. Bakt─▒lar eylediler. A─č─▒rla┼čt─▒r─▒lm─▒┼č cezay─▒ kald─▒rd─▒lar.

Bu gizlilik niye

T├╝rkiye’de Kuran kursu a├žmak ve ├Â─čretmek yasak bir eylem de─čil, devletin g├╝vencesi alt─▒nda Diyanet ve Milli E─čitimin denetimi alt─▒nda b├╝t├╝n geni┼čli─čiyle yap─▒labilen bir faaliyettir. Bir k─▒s─▒m faaliyetler bu ┼čemsiye d─▒┼č─▒nda yap─▒lmak isteniyorsa bunun ba┼čka nedenleri vard─▒r. Bu nedenler ├╝zerinde her vatanda┼č gibi devletin de t├╝m yetkililerin de durmas─▒ gerekir. Bir kurs, bir pansiyon ni├žin izinsiz a├ž─▒l─▒r? M├╝lki idare buna ni├žin g├Âz yumar; siyaset├žiler ni├žin bu insanlara g├Âz k─▒rparlar? Mezhep ve me┼črebimiz, sempati duydu─čumuz cemaat ya da tarikat ne olursa olsun, maksat masum bir ├žer├ževede insan─▒m─▒za din e─čitimi vermekse bu ├Ârt├╝l├╝l├╝─č├╝n anlam─▒ ne? E─čer illa ├Ârt├╝den yana isek cemai ve me┼črebi ├Ârt├╝l├╝ bir amac─▒n─▒z var anlam─▒na gelir.
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 05 Aoű 2008 0:26    Sujet du message: RÚpondre en citant

Selim tam ustune basmissin, kabahat tup├žudeymiz, ├žocuklar sehid ya anne babalar sorumlu aramayin diyorlarmis. Bilmiyorum bunu yazarken asagidaki iki kose yazarini okudun mu ?

Takdiri ilahi de─čil d├╝ped├╝z cinayet

4 A─čustos 2008

Tufan T├ťREN├ç
tturenc@hurriyet.com.tr
KONYA’daki ka├žak Kuran kursu facias─▒nda ├Âlen yavrular─▒m─▒z─▒n cenazeleri ile ilgili haberleri okurken kan─▒m─▒n dondu─čunu hissettim.

Defalarca okudum.

Ac─▒l─▒ ana-babalar─▒n yavrular─▒n─▒n kurban edildi─či cinayeti "takdiri ilahi" diye inan─▒lmaz bir duyars─▒zl─▒k i├žinde kabullenmeleri insan─▒ isyan ettiriyor.

Ya┼čamlar─▒n─▒n bahar─▒n─▒ bile g├Ârmeden yok olup giden bu k├Ârpecik yavrular─▒n babalar─▒ "Onlar ┼čehit" diyor ve gazetecileri uyar─▒yor:

"├×ik├íyet├ži de─čiliz. Sak─▒n kurs i├žin k├Ât├╝ bir ┼čey yazmay─▒n."

Hepsi tarikat u─čruna ├žocuklar─▒n─▒ feda edecek kadar ak─▒ldan, mant─▒ktan yoksunlar.

Bu insanlara ac─▒maktan ba┼čka ne yap─▒labilir, bilmiyorum. Bu anlay─▒┼č, bu k├Âr├╝ k├Âr├╝ne itaat, bu biat ni├žin?

Ne ad─▒na bu insanlar yavrular─▒n─▒n bile hesab─▒n─▒ soramayacak kadar tarikatlar─▒n kulu k├Âlesi olmu┼člar?

Allah ad─▒na m─▒?

Oysa hepimiz biliyoruz ki, bu cinayete neden olanlar─▒ Allah bile ba─č─▒┼člamaz.

Allah bu cinayete sessizlik i├žinde boyun e─čen ana-babalar─▒ da ba─č─▒┼člamaz.

Bunun hesab─▒n─▒ mutlaka sorar.

* * *

Bu kurs gibi her an faciaya u─črayacak binlerce ka├žak yurt var tarikatlar─▒n y├Ânetti─či.

Olaydan sonra Diyanet’ten sorumlu bakan "Kursun bizimle bir ilgisi yok" diyor.

Milli E─čitim Bakanl─▒─č─▒ sus pus...

Yurtlar─▒ denetlemekle, ka├žak olanlar─▒ kapatmakla ve sorumlular─▒n─▒ yarg─▒ya vermekle y├╝k├╝ml├╝ Milli E─čitim Bakan─▒ ortalarda yok.

Ama y├╝rekleri yakan 17 k├╝├ž├╝c├╝k masum can─▒n cenazeleri var ortada.

Kim verecek bunlar─▒n hesab─▒n─▒?

Hi├ž oral─▒ olmayan sorumlu bakanlar m─▒?

"Kuran kursunun ka├ža─č─▒ ma├ža─č─▒ olmaz. Kuran ├Â─črenilir, Kuran ├Â─črenmeye kimse su├ž ifadesi kullanamaz" diyen Ba┼čbakan m─▒?

─░nan─▒n hi├žbirinin g├╝c├╝ yetmez buna.

Hi├žbiri tarikatlardan hesap soramaz.

Devlet bu konuda devletli─čini yapamaz.

─░nsanlar da bu ├žocuklar─▒n babalar─▒ analar─▒ gibi tarikatlar─▒n kulu k├Âlesi olur.

* * *

Oysa bu tarikatlar─▒n denetimindeki ka├žak Kuran kurslar─▒nda bilgi ├ža─č─▒ndan kopuk, yeniliklere, d├╝nya de─čerlerine, uygarl─▒─ča kapal─▒ nesiller yeti┼čtiriliyor.

Buralarda yoksul aile ├žocuklar─▒na Cumhuriyet d├╝┼čmanl─▒─č─▒ a┼č─▒lan─▒yor.

Atat├╝rk’├╝ de─čil Humeyni’yi seven, bilime, akla de─čil, hurafelere inanan nesiller yarat─▒l─▒yor bu kurslarda.

─░slamiyet’in g├╝zellikleri, y├╝celi─či, kutsiyeti de─čil, hurafelere dayal─▒ fanatik ├Â─čretiler kaz─▒n─▒yor beyinlerine.

B├╝t├╝n bunlar ne yaz─▒k ki hep dinimiz ad─▒na yap─▒l─▒yor.

AKP tarikatlar─▒ istedi─či kadar korumaya ├žal─▒┼čs─▒n, sorunu g├Ârmezden gelsin.

─░ktidar ne yaparsa yaps─▒n, bu d├╝ped├╝z bir cinayettir.

Ve yukar─▒dan a┼ča─č─▒ya kadar sorumlu konumdaki herkes su├žludur.

Bilgi ├ža─č─▒n─▒ ya┼čayan bug├╝nk├╝ uygar d├╝nyada tarikatlar─▒n y├Ânetti─či bu ilkel kurumlar─▒n yeri yoktur.

Bu kafalara izin veren, g├Âz yuman T├╝rkiye bilgi ├ža─č─▒n─▒ asla yakalayamaz.

Bu i┼če ulema mulema da kar─▒┼čamaz.

Uygar ├╝lkelerde buna yarg─▒, ak─▒l, mant─▒k ve vicdanlar karar verir.

Dinle beni bre gafil M├╝sl├╝man
4 A─čustos 2008

Ahmet HAKAN
ahmethakan@hurriyet.com.tr

SEN beni "Kafir oldun", "Deccal oldun", "Salman R├╝┼čti oldun" falan diye ter├Ârize ederek susturaca─č─▒n─▒ m─▒ san─▒yorsun?

Senin idraksiz, ┼čuursuz ve saplant─▒l─▒ dindarl─▒─č─▒n─▒n ├╝retti─či bu ┼čap┼čal ithamlardan t─▒rs─▒p, o "17 g├╝nahs─▒z k├╝├ž├╝k k─▒z"─▒n hesab─▒n─▒ soramayaca─č─▒m─▒ m─▒ zannediyorsun?

"Aman bunlar─▒n ├žarp─▒k dindarl─▒─č─▒na ses etmeyeyim... Aman tekere ├žomak sokmayay─▒m... Yoksa bana Salman R├╝┼čti derler" diyerek k├Â┼čeme ├žekilece─čimi mi san─▒yorsun?

Nas─▒l ki...

Baz─▒ a┼č─▒r─▒ laiklerin, i├žinde "Kuran kursu" ge├žen her olayda, meseleyi bir "insanl─▒k meselesi" olmaktan ├ž─▒kar─▒p, "Bu ├ža─čda Kuran m─▒ ├Â─črenilirmi┼č?" noktas─▒na ta┼č─▒mas─▒na ┼čiddetle kar┼č─▒ ├ž─▒k─▒yorsam...

Senin sorumsuzlu─čuna, vurdumduymazl─▒─č─▒na, ahlaks─▒zl─▒─č─▒na, ├žarp─▒k kader anlay─▒┼č─▒na da ┼čiddetle kar┼č─▒ ├ž─▒kaca─č─▒m elbet...

* * *

Galiba sen beni 17 k├╝├ž├╝k k─▒z─▒n ├Âl├╝m├╝n├╝n sorumlulu─čunu, "B├╝t├╝n su├ž t├╝p├ž├╝de!" ┼čeklindeki man┼četiyle t├╝p├ž├╝ye y├╝kleyen, ahlaks─▒zl─▒─č─▒ kendisine ┼čiar edinmi┼č "Vakit" tayfas─▒ndakilerle kar─▒┼čt─▒r─▒yorsun...

Sak─▒n kar─▒┼čt─▒rma!

Unutma ki:

Onlar─▒n i┼člerine ya "s├╝t├ž├╝" kar─▒┼č─▒r, ya "t├╝p├ž├╝"...

"Vakit" tayfas─▒ndakilerin "H├╝seyin ├ťzmez vakas─▒"nda neler yaz─▒p ├žizdiklerini ┼č├Âyle biraz kafan─▒ ├žal─▒┼čt─▒rarak hat─▒rlasana...

"─░slam davas─▒" ad─▒na k├╝├ž├╝k bir k─▒z ├žocu─čunun taciz edilmesine sahip ├ž─▒kan zihniyet, "─░slam davas─▒" ad─▒na 17 k├╝├ž├╝k k─▒z─▒n enkaz alt─▒nda can vermesini tabii ki "t├╝p├ž├╝"ye ya da "s├╝t├ž├╝"ye y├╝kler...

Onlardan ba┼čka ne beklenir ki?

* * *

Birileri ├žaresizlik ve yoksulluk i├žinde ├ž─▒rp─▒nan k├Âyl├╝lerin k─▒zlar─▒n─▒, "Kuran ├Â─čretece─čiz" diye evlerinden al─▒p g├Ât├╝recek...

Ancak...

O k─▒zlar─▒n can g├╝venli─čini sa─člayamayacak... Bar─▒nma ko┼čullar─▒n─▒ yerine getirmeyecek... Do─čru d├╝r├╝st hi├žbir ├Ânlem almayacak...

Sonra bir g├╝n, sabah namaz─▒ vakti, k─▒zlar─▒n bar─▒nd─▒r─▒ld─▒─č─▒ bina korkun├ž bir g├╝r├╝lt├╝yle ├ž├Âkecek...

17 k─▒z o binan─▒n enkaz─▒ alt─▒nda can verecek...

Ve ben de, bu durum kar┼č─▒s─▒nda...

"Bu k─▒zlar orada Kuran ├Â─čreniyordu... Namaza kalkm─▒┼člard─▒... Bu y├╝zden onlar ┼čehit olmu┼čtur... Ne mutlu onlar─▒n anne ve babalar─▒na" diye yazaca─č─▒m, ba┼čka da bir ┼čey yazmayaca─č─▒m, ├Âyle mi?

O k─▒zlar ┼čehit olmu┼č olabilir... Bu Allah’─▒n takdiridir... Ben bir ┼čey diyemem...

Ben onlara "┼čahadet ┼čerbeti i├žirmek" yerine...

Neden ├Ânlem al─▒nmad─▒─č─▒n─▒, neden denetimsiz kurs a├ž─▒ld─▒─č─▒n─▒, neden izinsiz i┼č yap─▒ld─▒─č─▒n─▒, neden koruma alt─▒nda tutulan k├╝├ž├╝k k─▒zlar─▒n can g├╝venliklerinin sa─članmad─▒─č─▒n─▒ sorar─▒m...

Bunu yaparken de...

Ne "B├╝t├╝n su├ž t├╝p├ž├╝de" diye ─░slami f─▒rlamal─▒klara y├╝z veririm...

Ne de "├×ehit oldular" tarz─▒nda metafizik rahatlamalara...

Ben hesap sorar─▒m...

Çünkü bu benim hem insanlık, hem de kulluk vazifemdir...

* * *

Bir ┼čey daha var ey gafil M├╝sl├╝man...

Sen zannediyor musun ki...

Konya’n─▒n o ku┼č u├žmaz kervan ge├žmez b├Âlgesinde "yurt" ad─▒ alt─▒nda ka├žak Kuran kursu a├žan o adamlar, salt "Kuran ├Â─čretmek" gibi kutlu bir i┼če soyunmu┼člard─▒r...

Sen zannediyor musun ki...

Adamlar─▒n tek amac─▒, Allah r─▒zas─▒n─▒ kazanmakt─▒r...

E─čer ├Âyle olsayd─▒...

"Kuran ├Â─čreticili─či" gibi dokunulmaz bir g├╝c├╝ ellerine al─▒p, t├╝rl├╝ ├že┼čitli politik oyunlar ├ževirmezlerdi...

Sen "S├╝leymanc─▒" denilen grubun ka├ž liderinin, ka├ž partiden milletvekilli─či kapt─▒─č─▒n─▒ biliyor musun?

D├╝ne kadar Demirel’in, Mesut Y─▒lmaz’─▒n, Erbakan’─▒n listelerinin en tepesine oturan bu adamlar─▒n, ┼čimdi AKP listelerinde yer bulabildi─činden haberdar m─▒s─▒n?

K├╝├ž├╝k k├Âyl├╝ k─▒zlar─▒n─▒n cesetlerinin ├╝zerinden y├╝r├╝t├╝len bu kirli g├╝├ž m├╝cadelesine neden destek verecekmi┼čim ki?

* * *

Bak, benim gafil m├╝tedeyyin arkada┼č─▒m...

Bunlar─▒ yaz─▒p ├žiziyorum diye...

Sen benim i├žin...

"Salman R├╝┼čdi oldu", "Kafir oldu", "Deccal oldu" mu diyeceksin?

De birader, de...

Hi├ž gocunmam...

"B├╝t├╝n su├ž t├╝p├ž├╝de" diye yaz─▒p "─░slam m├╝cahidi" olaca─č─▒ma...

Al─▒nmayan ├Ânlemlerden zerre kadar s├Âz etmeyip, sadece "Melekler cennete u├žtu" ya da "├×ehit oldular" diye etliye s├╝tl├╝ye dokunmayan ba┼čl─▒klar at─▒p, "Bu Ahmet Hakan ne kadar takva sahibi bir adamd─▒r" diye takdir kazanaca─č─▒ma...

Hesap sorarak...

"Deccal" olmay─▒ ye─člerim...

Tamam m─▒? Anla┼čt─▒k m─▒?
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 08 Aoű 2008 15:47    Sujet du message: RÚpondre en citant

Ama├ž uzum yemek degil bagciyi dovmek, ahlak mahlak diyerek dini okullara sokmak, ogrencileri sunni alevi, musevi, hristiyan ve belki de budist diye ayirmak. Tabii digerleri azinlik olacagindan ilkokuldan universiteye okullara mescid a├žtirmak.
Takkiy├ę, takkiye...

Cumhuriyet 08.08.2008
Okullara ibadethane

AKP’li S├Âzen, Alman Yasas─▒’ndan bire bir haz─▒rlad─▒─č─▒ tasla─ča okullarda ibadethane a├ž─▒lmas─▒ ve gen├žlerin fi┼členmesini ekledi

D├╝zenleme yasala┼č─▒rsa, anaokulundan ├╝niversiteye kadar her okula cami ve mescit yap─▒lmas─▒ zorunlulu─ču getirilmi┼č olacak. Yasa ├Ânerisi 16 ya┼č─▒n─▒ doldurmam─▒┼č ├žocuk ve gen├žlerin saat 22.00’den sonra lokanta ve restoranlara giri┼čini de yasakl─▒yor. Ayr─▒ca 18 ya┼č─▒ndan k├╝├ž├╝k gen├žlerin de kamuya a├ž─▒k disko, m├╝zikhol ve tavernalara giremeyece─či ├Âng├Âr├╝l├╝yor.

ANKARA (Cumhuriyet B├╝rosu) - AKP Genel Ba┼čkan Yard─▒mc─▒s─▒ Edibe S├Âzen’in haz─▒rlad─▒─č─▒ “Gen├žleri Koruma Yasas─▒” tasla─č─▒nda “pornografik yay─▒n” sat─▒n alanlar─▒n fi┼členmesi yolu a├ž─▒l─▒rken, okullarda “her dine mensup ├Â─črenciler i├žin ibadethane kurulmas─▒” ├Ânerildi. Ancak S├Âzen’in, Alman Gen├žleri Koruma Yasas─▒’ndan neredeyse “bire bir” kopyalad─▒─č─▒ tasla─ča, Almanya’daki yasada olmamas─▒na kar┼č─▒n, pornografik yay─▒n sat─▒n alanlar─▒n fi┼členmesi ve “her seviyedeki okulda, her dine mensup ├Â─črenciler i├žin ibadethane a├ž─▒lmas─▒” zorunlulu─ču getirmesi dikkat ├žekti.

Edibe S├Âzen’in, Almanya’daki “Gen├žleri Koruma Yasas─▒”ndan esinlenerek haz─▒rlad─▒─č─▒n─▒ ifade etti─či yasa tasla─č─▒, pornografik yay─▒nlar─▒n ancak TC kimlik numaras─▒ bilgileri ve imza kar┼č─▒l─▒─č─▒nda sat─▒┼č─▒n─▒ ├Âng├Âr├╝rken, gen├žlerin sa─čl─▒kl─▒ ve dengeli yeti┼čebilmesi i├žin de “her seviyedeki okulda, her dine mensup ├Â─črenciler i├žin ibadethane kurulmas─▒” y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ getiriyor.

Bu d├╝zenleme yasala┼č─▒rsa, anaokulundan, ├╝niversiteye kadar her okula, cami ve mescit yap─▒lmas─▒ zorunlulu─ču getirilmi┼č olacak. Yasa ├Ânerisi 16 ya┼č─▒n─▒ doldurmam─▒┼č ├žocuk ve gen├žlerin saat 22.00’den sonra lokanta ve restoranlara giri┼čini de yasakl─▒yor. Ayr─▒ca 18 ya┼č─▒ndan k├╝├ž├╝k gen├žlerin de kamuya a├ž─▒k disko, m├╝zikhol, tavernalara giremeyece─či ├Âng├Âr├╝l├╝yor.

Almanya’da yasada yok!

Almanya’daki d├╝zenleme, T├╝rkiye’de ├že┼čitli yasalarda da bulunan izinsiz ses ve g├Âr├╝nt├╝ CD’si kopyalamaya ili┼čkin h├╝k├╝mlerin yan─▒ s─▒ra 18 ya┼č─▒ndan k├╝├ž├╝k gen├žlerin giremeyecekleri mek├ónlara ili┼čkin d├╝zenlemeleri kaps─▒yor. Alman yasas─▒nda ├Âng├Âr├╝len bir├žok h├╝k├╝m, K├╝├ž├╝kleri Muz─▒r Ne┼čriyat’tan Koruma Yasas─▒, alkoll├╝ i├žki sat─▒┼č─▒ ve t├╝t├╝n ve t├╝t├╝n ├╝r├╝nlerinin sat─▒┼č─▒n─▒ d├╝zenleyen yasalarla T├╝rkiye’de de uygulan─▒yor. Ancak S├Âzen, neredeyse sat─▒r sat─▒r ald─▒─č─▒ Alman Gen├žleri Koruma Yasas─▒’na iki ├Ânemli d├╝zenlemeyi ekliyor. Bunlardan birincisi “her seviyedeki okula, her dine mensup ├Â─črenciler i├žin ibadethane kurulmas─▒” zorunlulu─ču getirilmesi. Buna g├Âre anaokulundan ├╝niversiteye kadar, her seviyeden okula, cami, mescit, cemevi, kilise, havra kurulmas─▒ gerekecek. Tasla─č─▒n bir ba┼čka ├Ânemli d├╝zenlemesi ise pornografik yay─▒n yapan dergilerin sat─▒┼č─▒yla ilgili. Taslakta, mevcut uygulamada da “po┼čette” sat─▒lan pornografik yay─▒nlar─▒ alanlar teker teker fi┼členecek. ├ç├╝nk├╝ bu yay─▒nlar ancak TC kimlik bildirimi ve imza kar┼č─▒l─▒─č─▒ sat─▒labilecek.

S├Âzen’den savunma

Edibe S├Âzen ise yapt─▒─č─▒ a├ž─▒klamada, AB s├╝recine haz─▒rl─▒k yap─▒lmas─▒ amac─▒yla bu d├╝zenlemeyi g├╝ndeme getirdi─čini ileri s├╝rd├╝. S├Âzen, “Bunun daha ├žok az─▒nl─▒klar─▒ ilgilendirdi─čini, bir zorunluluk de─čil de okullar─▒n m├╝tevelli heyetinin bir sorumluluk alan─▒ olarak de─čerlendirilmesi gerekti─či” g├Âr├╝┼č├╝n├╝ savundu. S├Âzen, bir├žok Avrupa ├╝lkesinde ibadethane ├Âzg├╝rl├╝─č├╝n├╝n uyguland─▒─č─▒n─▒ ileri s├╝rd├╝.
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 16 Aoű 2008 1:24    Sujet du message: RÚpondre en citant

Yoruma gerek var mi ?

Konya Balc─▒lar rezaleti ve ├žocuk haklar─▒
├ľzdemir ─░NCE - H├╝rriyet - 12.08.2008

"KONYA Balc─▒lar’daki yurt binas─▒n─▒n patlama sonucu ├ž├Âkmesi sonucu yaralanan ve Sel├žuk ├ťniversitesi Meram T─▒p Fak├╝ltesi Hastanesi’nde tedavisi devam eden ├×erife Atayer’in (12) babas─▒ Ahmet Atayer, yurt hocalar─▒, y├Âneticiler ve binay─▒ yapan m├╝teahhitte ihmal bulunmad─▒─č─▒n─▒, ihmalin gaz ka├ža─č─▒ durumunda ├Ânceden haber veren uyar─▒ cihaz─▒ yerle┼čtirmeyenlerde oldu─čunu ileri s├╝rd├╝.
Hastane ├Ân├╝nde a├ž─▒klama yapan Atayer, maliyeti ├žok d├╝┼č├╝k cihaz─▒n bulundurulmamas─▒n─▒n, ya┼čanan ac─▒ olayda ├žok say─▒da ├Â─črencinin ├Âlmesine ve yaralanmas─▒na neden oldu─čunu kaydederek ’18 ├žocu─ča de─čer miydi? Gaz ka├ža─č─▒n─▒ bildiren bir cihaz─▒n maliyeti ne kadar? Bu sorgulanmal─▒. Bizim ├žocuklar─▒m─▒z baleye, diskoya, bara gitmiyor, k├Âp├╝k banyosunda ├Âlm├╝yor. Baz─▒ medya gruplar─▒ neden abart─▒yor, akl─▒m alm─▒yor.[.....] Yaral─▒ babas─▒ olarak ┼čik├íyetim yok’ diyor." (Milliyet, 04/08/2008 )
├×EREF K├ťRS├ťS├ť
Mahkeme divan─▒n─▒ kurmadan ├Ânce I┼č─▒l ├ľzgent├╝rk’├╝n ayn─▒ konuda yazd─▒─č─▒ nefis yaz─▒y─▒ (Cumhuriyet, 05/08/2008 ) ┼čeref k├╝rs├╝s├╝ne ├ž─▒karmadan olmaz:
"18 k├╝├ž├╝k k─▒zdan Leyla Semerci’nin foto─čraf─▒ g├Âzlerimin ├Ân├╝nden gitmiyor. O 13 ya┼č─▒nda okuyup ├Â─čretmen olmak isteyen bir k├╝├ž├╝c├╝k k─▒z ├žocu─čuydu. Fayans d├Â┼čeme ustas─▒ olan babas─▒ s├╝rekli i┼čsizdi. Ve k├╝├ž├╝k k─▒z, ev kiras─▒n─▒ ├Âdemekte zorlanan ailenin s├╝rekli ev de─či┼čtirmesi nedeniyle bir y─▒l i├žinde ├╝├ž ayr─▒ okula gitti. S─▒n─▒f─▒n─▒ takdir belgesi alarak bitirdi ve anneannesi onu ├╝├ž ├Â─č├╝n yemek ├ž─▒kar─▒ld─▒─č─▒ i├žin Balc─▒lar’daki Kuran kursuna yazd─▒rd─▒. Ve bir gece patlama oldu ve k├╝├ž├╝k k─▒z ├žocu─ču ger├žekten bir melek gibi d├Ân├╝┼čs├╝z bir uykuya dald─▒."
─░NSAN KILIKLI BABA
Leyla Semerci’nin trajik ├Âl├╝m├╝n├╝, ├Âteki ├Âl├╝mleri ve kendi k─▒z─▒n─▒n yaralanmas─▒n─▒ bale, disko ve bar densizli─či ile ge├ži┼čtirmeye kalk─▒┼čan insan k─▒l─▒kl─▒ babaya hi├žbir s├Âz├╝m yok. Ahmet Atayer ya korkudan ya da tarikat disiplininden dolay─▒ su├žu Vakit Gazetesi’nin g├Âsterdi─či hedefe y├╝kl├╝yor.
Ben bunlarla u─čra┼čacak de─čilim. Benim Ankara Adalet Saray─▒’nda (2. kat) ├çocuk Haklar─▒ Merkezi’nden sa─člad─▒─č─▒m bilgileri, Konya savc─▒lar─▒ da ayn─▒ b├Âlgenin avukatlar─▒ da edinebilirler. ├×imdi, patlamada ├Âlen ve yaralanan ├žocuklar─▒n ailelerini, velilerini mahkeme ├Ân├╝ne g├Ât├╝recek yasa maddelerini yaz─▒yorum:
T├ťRK CEZA KANUNU (TCK):
Aile Hukukundan Kaynaklanan Y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝n ─░hlali (Madde 133, 1-2-3).
Su├žu Bildirmeme (Madde 278, 1-2-3)
B─░RLE├×M─░├× M─░LLETLER ├çOCUK HAKLARI S├ľZLE├×MES─░:
├çocu─čun Y├╝ksek Yarar─▒ (Madde 3, 1-2-3)
Ya┼čam ve Geli┼čme (Madde 5)
Ana-baban─▒n Sorumluluklar─▒ (Madde 18, 1-2-3)
Suiistimal ve ─░hmalden Koruma (Madde 19, 1-2)
SAVCILAR VAR! MI?
Kurbanlar─▒n aileleri, velileri T├╝rk Ceza Kanunu’na ve T├╝rkiye’nin taraf olup imzalad─▒─č─▒ uluslararas─▒ s├Âzle┼čmelere g├Âre su├žludur.
Ancak bunu ben buradan kan─▒tlayamam! Savc─▒lar var! M─▒? G├Ârece─čiz!
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 23 Aoű 2008 15:37    Sujet du message: RÚpondre en citant

Bakin bu listede sadece bu forumda, Turkiye'den uzakta olanlarin ├žogunlugu olusturdu, hizla uzuyor. Hergun adim adim bagnaz bir dinci rejime (buna Islamiyet demek kabil degil) gidiyoruz.

Batman'da Avrupa'dan gelen kiz ogrenciler 40 derecede sortlu olduklari i├žin Natasa oluyor ve TPAO'nun tesislerine sokulmuyor.

Asagida da "din dusmani hain" vatan gazetesinden bir ornek:

22.08.2008

Suudi Arabistan, ─░ran ve Ba┼čbakan’─▒n mahallesi!

D├╝nk├╝ VATAN’da ├žok dikkat ├žekici bir haber vard─▒: ├×eriatla y├Ânetilen Suudi Arabistan’da, zengin vatanda┼člar i├žin “laik kentler” kuruluyormu┼č. 70 milyar dolar yat─▒r─▒mla kurulacak “ultra l├╝ks 4 kent”te, kad─▒nlar ilk kez ├žar┼čafs─▒z gezebilecek, araba kullanabilecekmi┼č...

Ve en radikal karar:

Bu kentlerde “din polisi” g├Ârev yapmayacakm─▒┼č!

Benzer haberler ─░ran’dan da geliyor...

Me─čer ┼čeriat kurallar─▒n─▒n en kat─▒ ┼čekilde uyguland─▒─č─▒ ─░ran’da bile bir “laik cennet” varm─▒┼č...

Tahran y├Ânetimi, Basra K├Ârfezi k─▒y─▒s─▒ndaki Bender Abbas ┼čehrinin hemen yak─▒n─▒ndaki Ki┼č Adas─▒’n─▒ “serbest ticaret b├Âlgesi” ilan etmi┼č...

Ama serbestlik sadece “ticaret”le s─▒n─▒rl─▒ kalmam─▒┼č...

Kad─▒nlar di─čer kentlerde ba┼č─▒ a├ž─▒k dola┼čamazken, burada bisiklete bile (!) binebiliyor, denize girebiliyorlarm─▒┼č!

Harem-selaml─▒k uygulamas─▒, bu adada s├Âz konusu bile de─čilmi┼č...

Gelelim laik, sosyal, demokratik bir hukuk devleti olan T├╝rkiye Cumhuriyeti’nde olup bitenlere:

“Dini kurallar”la y├Ânetilmek isteyen tarikatlar ve cemaatlar, ─░ran’daki ve Suudi Arabistan’dakinin aksine, “┼čeriat─▒n egemen oldu─ču kurtar─▒lm─▒┼č b├Âlgeler” kurmaya ├žal─▒┼č─▒yor bizde...

D├╝nk├╝ Cumhuriyet’te yay─▒nlanan haber, “Laik T├╝rkiye”nin baz─▒ semtlerinin ne hale geldi─čini g├Âstermeye yetiyor da art─▒yor...

T├╝rkiye Cumhuriyeti Ba┼čbakan─▒’n─▒n da ikamet etti─či Ankara’n─▒n Ke├ži├Âren Belediyesi, g├Âr├╝nen o ki ┼čeriat─▒ ilan etmi┼č bile!

Bu belediyenin s─▒n─▒rlar─▒ i├žinde k├╝├ž├╝k bir d├╝kk├ón─▒ bulunan Metin ├×ahin isimli bir esnaf, s─▒rf i├žki satt─▒─č─▒ i├žin “Allah” yaz─▒l─▒ y├╝z├╝kler takan belediye zab─▒talar─▒ taraf─▒ndan “├živili sopa”yla d├Âv├╝lm├╝┼č...

Metin ├×ahin de duygular─▒n─▒, “Benim ruhsat─▒mda ‘Gece 01.00’e kadar i├žki satabilir’ yaz─▒yor. Ben hukuk ne diyorsa onu yap─▒yorum. Ama zab─▒ta g├Ârevlileri taraf─▒ndan d├Âv├╝l├╝yorum. Bu adil d├╝zen mi? Tam anlam─▒yla ┼čeriat d├╝zeni” diyerek dile getirmi┼č...

├×eriatla y├Ânetilen ├╝lkeler bile yabanc─▒lar ya da “zengin vatanda┼člar─▒” i├žin “laik b├Âlgeler” kurmaya ├žal─▒┼č─▒rken...

Biz 85 y─▒ll─▒k laikli─či yok etmeye, Ba┼čbakan’─▒n oturdu─ču il├žede bile zab─▒ta marifetiyle “kurtar─▒lm─▒┼č ┼čeriat b├Âlgeleri” olu┼čturmaya ├žal─▒┼č─▒yoruz.

Bu ay─▒p da bize yeter!
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 30 Aoű 2008 1:48    Sujet du message: RÚpondre en citant

Bana bugun geldi, ama olay yeni degil :

http://video.haberturk.com/Video.aspx?v_ID=35848&k_A=haberturk

Ulkemin aydinlarinin buyuk bir cogunlugu, onlarca yil elit olduklarini dusunerek halkimizi adeta kaderi ile basbasa biraktilar, daha da otesi onlari gelir kapisi ya da oy potansiyeli gibi gorenlerimiz dahi oldu.
Bunun sonucunda, halkimizi milletimizi (biz elitler! haric) caresiz biraktik. Onlar da careyi "denize dusen" misali kendilerine en yakin gorduklerine sarilmakta buldular. Cunku; su uyur, cehalet ve bagnazliktan medet umanlar uyumaz.

Bazi yakinlarimla gorustugumde; sozlerinden veya davranislarindan carsafli, turbanli yahut imam kilikli kaytan biyikli bir insanla bir arada bulunmaktan kacindiklarini, bundan rahatsiz olduklarini hatta onlari asagiladiklarini hissettim.

Soruyorum kendi kendime;
"Tum insanlarin ve insanligin iyiligine calismayi ilke edinmis olan bizler, bu sekilde elimizin tersiyle ittigimiz bu insanlara, halkimiza; yanlis yolda olduklarini, kandirildiklarini, laik demokratik Turkiye Cumhuriyetinin ve hatta gercek dinin ne oldugunu nasil anlatacagiz? Onlara kizip, "bizden uzak durun" diyerek mi?"

Sozlerim yanlis anlasilmasin; ne turbani, ne carsafi, ne de irticain herhangi bir simgesini hosgorelim demiyorum. Ama bunlara siginan insanlara da nefretle degil sevgiyle yaklasalim, sevgiyle yaklasalim ki ileride onlar da cehalet ve bagnazliktan kurtulup "cagdas medeniyetler seviyesine yukselmis" birer Turk vatandasi olabilsinler, Ataturk'ten korkmasinlar, Ataturk'e tapinan degil ama O'nu anlayabilen ve idrak edebilen birer insan olabilsinler, onlar da "bizim muslumanlar" soyleminin ne kadar yanlis oldugunu fark edebilsinler.

Kardeslerim, bizim mucadelemiz cehaletle ve bagnazlikla, cahillerle ve bagnazlarla degil. Eger o kisilerle mucadele edersek, onlarin dogru yolu bulmasina nasil yardimci olabiliriz ve demokratik sistem icinde bagnazligi savunan partilere oy vermemelerini nasil ve ne hakla bekleyebiliriz?

Simdi dusunuyorum ve diyorum ki; bizlere dusen, sevmek ve yeniden Ataturk gibi halk olmak.

Sevgi ve saygilarimla
H. Yener G.
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 02 Sep 2008 22:38    Sujet du message: RÚpondre en citant

Adim adim alistira alistira ilerleniyor.
Bir ornek daha.

Eyl├╝l 2008

Ertu─črul ├ľZK├ľK

─░├žkiye takan kimmi┼č bakal─▒m

─░STANBUL Belediye Ba┼čkan─▒ Kadir Topba┼č g├Âreve geldi─činde kendisine ┼ču soruyu sormu┼čtum.

Belediyenin elindeki k├Â┼čklerde veya ba┼čka yerlerde i├žki yasa─č─▒ uygulamas─▒ ─░stanbul gibi bir d├╝nya ┼čehrine yak─▒┼č─▒yor mu?

Topba┼č bu sorulara hep ka├žamak cevap verdi.

Bunu Ba┼čbakan Tayyip Erdo─čan’a sordu─čumuzda ise her defas─▒nda ┼čakayla kar─▒┼č─▒k ayn─▒ cevab─▒ ald─▒k:

"Sen de i├žkiye takt─▒n..."

Kadir Topba┼č bir g├╝n yine bu konuyu konu┼čurken ┼čunu s├Âyledi:

"Bu konuda form├╝l├╝ bulduk. Belediyenin elindeki bu yerlerin i┼čletmesini ├Âzel ┼čirketlere verece─čiz. Onlar─▒n yapt─▒─č─▒na da kar─▒┼čmayaca─č─▒z."

Bence de iyi bir form├╝ld├╝.

"G├╝zel form├╝l bulmu┼člar" deyip uygulamay─▒ beklemeye ba┼člad─▒m.

* * *

Topba┼č’─▒n o s├Âzlerinin ├╝zerinden neredeyse 4 y─▒l ge├žti.

Bak─▒n ne oldu.

Belediye b─▒rak─▒n elindeki tesisleri ├Âzel i┼čletmecilere devretmeyi, tam aksine neredeyse T├╝rkiye’nin en b├╝y├╝k restoran ve kahvehane zinciri haline gelmeye ba┼člad─▒.

Bunun son ├Ârneklerini ├ťsk├╝dar’da ve Moda iskelesinde g├Ârd├╝k.

Yani ─░stanbul Belediyesi elindeki yerlerde i├žki yasa─č─▒n─▒ kald─▒rmay─▒ b─▒rak─▒n, tam aksine kendisi i├žki satmayan restoranlar, kafeler a├žmaya ba┼člad─▒.

Sizce burada AKP a├ž─▒s─▒ndan b├╝y├╝k bir ikiy├╝zl├╝l├╝k yok mu?

Bir yandan devletin elindeki b├╝t├╝n i┼čletmeleri ├Âzelle┼čtirmek i├žin elinizden geleni yapacaks─▒n─▒z.

Yapt─▒─č─▒n─▒z da ├žok do─čru.

├ľte yandan ise elinizdeki belediyelerde kendi ideolojinize uygun i┼čletmeler a├žmaya h─▒z vereceksiniz.

Devlet d├╝zeyinde ├Âzelle┼čtirme.

Partinize ait belediyelerde kamula┼čt─▒rma.

Sizce bu siyasi ikiy├╝zl├╝l├╝k de─čil de nedir.

* * *

Nazl─▒ Il─▒cak, g├Âr├╝┼člerine sayg─▒ duydu─čum, m├╝cadeleci─čini bazen g─▒ptayla izledi─čim bir yazar.

D├╝nk├╝ yaz─▒s─▒nda o da benim "i├žki meselesine takt─▒─č─▒m─▒" s├Âyl├╝yor.

De─čerli okuyucular─▒m, size ┼čunu b├╝t├╝n samimiyetimle s├Âyl├╝yorum.

Benim i├žkiye takt─▒─č─▒m falan yok.

Kimseye de i├žki i├žme tavsiyesinde bulunmuyorum.

Tam aksine i├žki i├žmeyen insanlara iyi yap─▒yorsun diyorum.

Benim takt─▒─č─▒m, ki┼čilerin, kurumlar─▒n, siyasi partilerin kendi me┼črebine ve ideolojisine uygun bi├žimde insanlar─▒n hayat tarzlar─▒na m├╝dahale etmesi, ideolojik gettolar yaratmas─▒.

Onlara zorla baz─▒ davran─▒┼č bi├žimlerini empoze etmesi.

Moda gibi, T├╝rkiye’nin en Bat─▒l─▒ semtlerinden birinde, denizin kenar─▒nda g├╝zel bir iskeleyi, elindeki g├╝c├╝ kullanarak "i├žkiden ar─▒nd─▒r─▒lm─▒┼č b├Âlge" ilan etmek bu muhte┼čem ┼čehre yak─▒┼č─▒yor mu?

Ben y─▒llard─▒r bal─▒k├ž─▒lara, restoranlara gidiyorum.

Hayat─▒mda bir kere bile i├žki i├žen insanlar─▒n yan masada i├žki i├žmeyene m├╝dahalede bulundu─čuna, rahats─▒z etti─čine tan─▒k olmad─▒m.

Nedir bu, "Topba┼č ideolojisini" damga gibi ┼čehrin her yerine vurma merak─▒.

─░├žkiye takan ben de─čilim, onlar...

* * *

Neyse, yine de umutsuz de─čilim.

D├╝n Nazl─▒ Il─▒cak da yaz─▒s─▒nda bu uygulaman─▒n yanl─▒┼čl─▒─č─▒na de─činmi┼č.

Hadi bizleri "kafas─▒n─▒ i├žkiye takm─▒┼č" insanlar olarak g├Âr├╝yorsunuz, buyurun size daha iyi gelecek bir referans.

Peki i├žki satmak istemeyen restoranlar veya marketler?

Onlara hi├ž, ama hi├ž itiraz─▒m yok.

Dükkán kendilerinin.

─░stedi─čini satar, istemedi─čini satmaz.

Ama baz─▒ ┼čehirlerde oldu─ču gibi, kamusal y├Ânetim elindeki g├╝c├╝ kullan─▒p insanlara satmamas─▒ yolunda bask─▒ yap─▒yor, eli sopal─▒ adamlar─▒n─▒ bu insanlar─▒n ├╝zerine g├Ânderiyorsa, ben orada kar┼č─▒lar─▒nday─▒m.

11 ay da kar┼č─▒lar─▒nday─▒m.

Ramazanda da kar┼č─▒lar─▒nday─▒m.
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 03 Sep 2008 22:51    Sujet du message: RÚpondre en citant

Tek seslilige dogru >

Cumhuriyet 02.09.2008

Prof. Dr. Mualla Sel├žuk, ‘Kad─▒n ba┼č─▒ a├ž─▒k namaz k─▒labilir’ diyerek dikkatleri ├╝zerine ├žekmi┼čti

Kad─▒n ├╝yeye dayanamad─▒lar

┬ę ├ľzg├╝rl├╝k├ž├╝ a├ž─▒klamalar─▒yla tan─▒nan Ankara ├ťniversitesi ─░lahiyat Fak├╝ltesi Dekan─▒ Prof. Dr. Mualla Sel├žuk daha ├Ânce tek kad─▒n ├╝yesi oldu─ču Diyanet ─░┼čleri Ba┼čkanl─▒─č─▒ Din ─░┼čleri Y├╝ksek Kurulu’na yeniden atanmad─▒. Kurulun tek kad─▒n ├╝yesi Prof. Dr. Mualla Sel├žuk, 15 ├╝yenin “Hay─▒r” dedi─či karara, “Evet kad─▒nlar ba┼č─▒ a├ž─▒k namaz k─▒labilir” diyerek ┼čerh koymu┼čtu.

FIRAT KOZOK

ANKARA - “Kad─▒n ba┼č─▒ a├ž─▒k namaz k─▒lar” g├Âr├╝┼č├╝yle dikkatleri ├╝zerinde toplayan Diyanet ─░┼čleri Ba┼čkanl─▒─č─▒ Din ─░┼čleri Y├╝ksek Kurulu ├╝yesi Prof. Dr. Mualla Sel├žuk kurula yeniden atanmad─▒. Kurul, ├╝├ž ├╝yesi d─▒┼č─▒nda tamam─▒yla yenilendi.

├ľzg├╝rl├╝k├ž├╝ a├ž─▒klamalar─▒yla bilinen Ankara ├ťniversitesi ─░lahiyat Fak├╝ltesi Dekan─▒ Prof. Dr. Mualla Sel├žuk’un yeniden ├╝ye yap─▒lmad─▒─č─▒ kurulda ├╝niversitelerde t├╝rban─▒n serbest b─▒rak─▒lmas─▒ gerekti─čini savunan imza kampanyas─▒na destek veren Ankara ├ťniversitesi ─░lahiyat Fak├╝ltesi ├ľ─čretim ├ťyesi Prof. Dr. ─░smail Hakk─▒ ├ťnal ise g├Ârevini korudu. Prof. Dr. Mualla Sel├žuk’un yeniden atanmamas─▒ ├╝zerine kurulda hi├ž kad─▒n ├╝ye kalmad─▒. Prof. Sel├žuk ├ža─čda┼č a├ž─▒klamalar─▒yla, Din ├ľ─čretimi Genel M├╝d├╝r├╝ oldu─ču d├Ânemden beri dikkat ├žeken isim olmu┼čtu. Sel├žuk, Diyanet ─░┼čleri Ba┼čkanl─▒─č─▒ Din ─░┼čleri Y├╝ksek Kurulu’nun ilk kad─▒n ├╝yesi se├žildikten sonra, 2006 y─▒l─▒n─▒n ┼čubat ay─▒nda “kad─▒nlar ba┼č─▒ a├ž─▒k namaz k─▒labilir” ┼čeklinde g├Âr├╝┼č a├ž─▒klayarak da dikkat ├žekmi┼čti. ├ťsk├╝dar Suba┼č─▒ Camisi’nde kad─▒nlar─▒n erkeklerle ayn─▒ saf─▒ payla┼č─▒p, ba┼člar─▒ a├ž─▒k olarak namaz k─▒lmalar─▒ nedeniyle Din ─░┼čleri Y├╝ksek Kurulu konuyla ilgili g├Âr├╝┼člerini a├ž─▒klam─▒┼čt─▒.

Kurulun tek kad─▒n ├╝yesi Prof. Dr. Mualla Sel├žuk, 15 ├╝yenin “Hay─▒r” dedi─či karara, “Evet kad─▒nlar ba┼č─▒ a├ž─▒k namaz k─▒labilir” diyerek ┼čerh koymu┼čtu. Bu karar dergide ┼čerhli olarak bas─▒lm─▒┼čt─▒. Karar ve ┼čerh derginin 47 ve 48. sayfalarda yerini ald─▒. Ancak Ba┼čkanl─▒k, son anda karar de─či┼čikli─čine giderek sayfalar─▒ dergiden ├ž─▒karma yoluna gitmi┼čti. Bas─▒m─▒ tamamlanan derginin ┼čerhli sayfas─▒n─▒ dergilerin bas─▒ld─▒─č─▒ matbaaya talimat vererek tek tek y─▒rtt─▒r─▒lm─▒┼čt─▒. Din ─░┼čleri Y├╝ksek Kurulu’nda 1 ba┼čkan, 15 ├╝ye ve ├žok say─▒da uzman g├Ârev yap─▒yor. Kurulda g├Ârev yapmak i├žin yeniden se├žilen 16 isim i├žin 70 aday ba┼čvurdu, 24’├╝ Aday Tespit Kurulu taraf─▒ndan belirlendi. 24 aday─▒ masaya yat─▒ran Diyanet ─░┼čleri Ba┼čkanl─▒─č─▒, bunlar─▒n aras─▒ndan 12 isim ile ilahiyat fak├╝ltelerinden belirlenen 4 ├Â─čretim ├╝yesinin isimlerini Bakanlar Kurulu’na sundu. Bakanlar Kurulu’nca kabul edilen isimler, Cumhurba┼čkan─▒ G├╝l taraf─▒ndan onayland─▒. 7 y─▒l g├Ârev s├╝resi olan ├╝yeler, g├Ârev s├╝resi bitince yeniden aday olabiliyorlar.

Din ─░┼čleri’nin 16 yeni ├╝yesi

Din ─░┼čleri Y├╝ksek Kurulu’nun yeni ├╝yeleri ┼č├Âyle: Prof. Dr. Yavuz ├ťnal, Do├ž. Dr. ─░brahim Hilmi Karsl─▒, Do├ž. Dr. Halil Altunta┼č, Do├ž. Dr. ─░lyas ├ťz├╝m, Do├ž. Dr. Soner G├╝nd├╝z├Âz, Dr. Ekrem Kele┼č, Dr. Ya┼čar Yi─čit, Dr. Muhlis Akar, Dr. H├╝seyin Kayap─▒nar, Mehmet Keskin, Zeki Sayar, Seyit Ali Topal, Prof. Dr. Hamza Aktan, Prof. Dr. ─░smail Hakk─▒ ├ťnal, Prof. Dr. Burhanettin Tatar, Prof. Dr. B├╝nyamin Erul.
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 04 Sep 2008 0:21    Sujet du message: RÚpondre en citant

Ozkok'ten sonra benim saygi duydugum T├╝ren├ž de i├žki konusu isliyor :

3 Eyl├╝l 2008

Tufan T├ťREN├ç
tturenc@hurriyet.com.tr

Taba─ča, barda─ča bakm─▒yor ama lokantalar kapan─▒yor

GE├çEN y─▒l se├žimlerden 4-5 ay ├Ânce Oktay Ek┼či ile Ordu’ya gitmi┼čtik.

Ordulu olan Oktay Ek┼či’nin bir arkada┼č─▒ yemek verdi. Yemekte vali, belediye ba┼čkan─▒ ve kentin baz─▒ ileri gelenleri de vard─▒.

Deniz k─▒y─▒s─▒nda bir restoranda verilen yemekte politika konu┼čulmad─▒. Konu Ordu ve sorunlar─▒yd─▒.

Yemekte do─čal olarak i├žki servisi de yap─▒ld─▒.

Ordu’nun gen├ž, ba┼čar─▒l─▒ valisi Said Vakkas G├Âzl├╝g├Âl de bizimle birlikte bir kadeh beyaz ┼čarap i├žti.

Yemekten sonra Oktay Ek┼či ile aram─▒zda ┼č├Âyle bir konu┼čma ge├žti─čini an─▒ms─▒yorum.

"Vali ┼čarap i├žti diye bir kazaya u─čramasa bari. U─črarsa valiye de, Ordu’ya da yaz─▒k olur."

Korktu─čumuz ba┼č─▒m─▒za geldi.

Said Vakkas G├Âzl├╝g├Âl AKP’li baz─▒ milletvekillerinin h─▒┼čm─▒na u─črayarak 5-6 ay ├Ânce Ankara’ya, merkeze al─▒nd─▒.

Benim kan─▒m b├╝y├╝k olas─▒l─▒kla valinin ipi o g├╝n, o yemekte ├žekildi.

Oktay Ek┼či de ayn─▒ g├Âr├╝┼čteydi.

* * *

Bu olay, Moda ─░skelesi’ne konan i├žki yasa─č─▒na semt sakinlerinin g├Âsterdi─či tepki gazetelerde haber olunca akl─▒ma geldi.

AKP T├╝rkiye’deki laik ya┼čam bi├žimini, ─░slami ya┼čam bi├žimine d├Ân├╝┼čt├╝rme statejisini ad─▒m ad─▒m y├╝r├╝t├╝yor.

2000 y─▒l─▒nda onar─▒lan Moda ─░skelesi’nde i├žki servisi yap─▒l─▒yordu.

Ancak bundan iki ay ├Ânce B├╝y├╝k┼čehir Belediyesi i┼čletmecinin s├Âzle┼čmesini uzatmad─▒ ve iskelenin i┼čletme hakk─▒n─▒ kendi ┼čirketi Beltur’a verdi.

Bu operasyonun amac─▒ burada i├žkiyi yasaklamakt─▒.

Nitekim ├Âyle de oldu.

Pek ├žok yerde oldu─ču gibi bu da bir dayatmayd─▒.

Moda sakinleri bu dayatmaya kar┼č─▒ tepki koydular ve her cuma g├╝n├╝ ak┼čam─▒ i├žkilerini al─▒p iskelenin ├Ân├╝nde oturma eylemi yapmaya ba┼člad─▒lar.

Ge├žti─čimiz hafta lokantaya girmek istediler ama i├žeri sokulmad─▒lar.

Beltur yetkilileri hemen polis ├ža─č─▒rarak ├Ânlem ald─▒rd─▒.

Biraz iti┼č kak─▒┼č oldu, ama hi├žbir ┼čey de─či┼čmedi.

Moda’daki cihat kazan─▒lm─▒┼čt─▒ ve kale geri verilmeyecekti.

* * *

AKP’nin T├╝rkiye genelinde fethetti─či kaleler h─▒zla ├žo─čal─▒yor.

Anadolu kentlerinde i├žki servisi yap─▒labilen lokanta say─▒s─▒ parmakla say─▒lacak kadar azald─▒.

Baz─▒ kentlerde sadece meslek odalar─▒n─▒n lokalleri kald─▒.

B├╝y├╝k kentlerde ise kalelerin fethi, Anadolu’daki kadar pervas─▒zca yap─▒lam─▒yor.

Daha ince bir strateji gerektiriyor.

─░stanbul’da belediyeye ba─čl─▒ k├Â┼čk ve kas─▒rlarda i├žki servisi tamamen sona erdi.

Bunun d─▒┼č─▒nda park ve bah├želerin i├žinde bulunan i┼čletmeler de i├žki sat─▒lmamak ko┼čuluyla kiraya veriliyor.

Ama Ba┼čbakan Erdo─čan’a sorarsan─▒z kendileri kimsenin taba─č─▒na, barda─č─▒na bakmaz.

Yani kimsenin yedi─čiyle i├žti─čiyle ilgilenmez.

B├Âyle diyor Ba┼čbakan, ama i├žkili yerlerin tek tek kapat─▒lmas─▒ i├žin y├╝r├╝t├╝len salam politikas─▒ s├╝r├╝yor.

Hani AKP insanlar─▒n ya┼čamlar─▒na kar─▒┼čmazd─▒.

Hani iktidarlar─▒nda dayatma, bask─▒ s├Âz konusu de─čildi.

Anayasa Mahkemesi’nin karar─▒ndan ders almayan AKP’ye Atat├╝rk’├╝n ┼ču s├Âz├╝n├╝ de an─▒msatmak istiyorum:

"Ya┼čamda ileriye do─čru de─čil, geriye bakmak cehalet ve gafletinde bulunanlar, medeniyetin ak─▒p giden selleri alt─▒nda bo─čulmaya mahk├╗mdurlar."
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 05 Sep 2008 11:24    Sujet du message: RÚpondre en citant

Yahu bu bolume hergun bir yeni sey eklemek mumkun. Bakin I. Melih G├Âk├žek ne kararlar aliyor, hani bir zamanlar, ben boyle sanatin i├žine tukururum demesiyle ne mene bir adam oldugunu ortaya koyan.

'Ankara'ya i├žki yasa─č─▒ getirilecek' Hurriyet 5 Eyl├╝l 2008

A.A - ANKA

Ankara B├╝y├╝k┼čehir Belediye Meclisi, ''alkoll├╝ i├žki satan d├╝kkan ve mekanlar─▒n denetlenmesi i├žin'' ├ľZEL T─░MLER kurulmas─▒n─▒ kararla┼čt─▒rd─▒. ├çankaya Belediye Ba┼čkan─▒ CHP'li Ery─▒lmaz, ''Al─▒nan bu karar Meclis'in CHP'li ├╝yelerinden saklanarak al─▒nd─▒. Dava a├žaca─č─▒z'' dedi.

├çankaya Belediye Ba┼čkan─▒ Muzaffer Ery─▒lmaz, Ankara B├╝y├╝k┼čehir Belediye Meclisinin, “alkoll├╝ i├žki satan d├╝kkan ve e─člence mekanlar─▒n─▒ denetlemesi i├žin gece denetim ekibi kurulmas─▒”na ili┼čkin karar─▒n─▒ ele┼čtirerek, karar─▒n iptali i├žin dava a├žt─▒klar─▒n─▒ bildirdi.

Ery─▒lmaz, yapt─▒─č─▒ yaz─▒l─▒ a├ž─▒klamada, Belediye Meclisinin ald─▒─č─▒ kararla t├╝m Ankara'daki yerleri denetleme yetkisini “ka┼čla g├Âz aras─▒nda ├╝st├╝ne ald─▒─č─▒n─▒” ├Âne s├╝rerek, “─░ktidar─▒n farkl─▒ toplum kesimlerinin farkl─▒ ihtiya├žlar─▒na cevap vermeye son derece isteksiz tutumunun bir yans─▒mas─▒ olarak B├╝y├╝k┼čehir asl─▒nda bu kararla etap etap ├Âzellikle ├çankaya'da ve Ankara'da i├žki yasa─č─▒ getirmeyi ama├žlad─▒─č─▒n─▒ ortaya koymu┼čtur” iddias─▒nda bulundu.

─░┼č yerlerinde yang─▒nla ilgili tertibat alma gibi yetkilerin bu karar─▒n ├ž─▒kart─▒lmas─▒nda gerek├že g├Âsterildi─čini belirten Ery─▒lmaz, “S─▒rf bu ve benzer yetkilerin gerek├že g├Âsterilerek sadece e─člence yerlerine y├Ânelik gece denetim ekibi kurulma karar─▒n─▒n d├╝┼č├╝nd├╝r├╝c├╝ ve ├╝rk├╝t├╝c├╝” oldu─čunu kaydetti.

─░┼č yeri a├žma ve gece-g├╝nd├╝z denetleme yetkisinin yasa gere─či sadece il├že belediyelerine verildi─čini savunan Ery─▒lmaz, “yasa bu denli kesin bir g├Ârev ayr─▒m─▒ getirmi┼čken B├╝y├╝k┼čehir Belediyesinin ald─▒─č─▒ karar─▒n son derece talihsiz ve gelecekte istenmeyen pek ├žok hadiseye ve toplumsal korku ├╝retmeye yol a├žacak bir karar” oldu─čunu ileri s├╝rd├╝.

“Alenen il├že belediyelerinin yetkisini gasp eden bu keyfi karara kar┼č─▒ her t├╝rl├╝ hukuki yolu deneyece─čiz” diyen Ery─▒lmaz, B├╝y├╝k┼čehir Belediyesi karar─▒n─▒n CHP'li meclis ├╝yelerine g├Âsterilmeden ├ž─▒kart─▒ld─▒─č─▒n─▒ iddia etti. Ery─▒lmaz, karar─▒n iptali i├žin 10. ─░dare Mahkemesine dava a├žt─▒klar─▒n─▒ bildirdi.

Ankara B├╝y├╝k┼čehir Belediyesi yetkililerinden al─▒nan bilgiye g├Âre, s├Âz konusu karar, Belediye Meclisinde yakla┼č─▒k iki ay ├Ânce al─▒nd─▒.

'├ľNERGE CHP'L─░ MECL─░S ├ťYELER─░NE G├ľSTER─░LMED─░'

─░l├že belediyelerinin yetkisini gasp eden karara kar┼č─▒ her t├╝rl├╝ hukuki yolu deneyeceklerini vurgulayan Ery─▒lmaz, 10. ─░dare Mahkemesi’ne karar─▒n iptali i├žin dava a├žt─▒klar─▒n─▒ bildirdi. Ery─▒lmaz, “CHP’li meclis ├╝yelerine ├Ânerge tam g├Âsterilmeden ve hemen hemen hi├žbir bilgi verilmeden yang─▒ndan mal ka├ž─▒r─▒rcas─▒na bu karar─▒n ├ž─▒kar─▒lmas─▒ ayr─▒ bir kepazeliktir. G├Âk├žek’i ve AKP’yi demokrasi ┼čampiyonu ilan edenlere G├Âk├žek’in ald─▒─č─▒ bu karar─▒n yaratt─▒─č─▒ sonu├žlar─▒ ve CHP’li meclis ├╝yelerine sunulmamas─▒n─▒ ibretle k─▒n─▒yoruz” dedi.
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 14 Sep 2008 1:10    Sujet du message: RÚpondre en citant

Cumhuriyet 13.09.2008
D─░N K├ťLT├ťR├ť K─░TABI

├ľ─črenciye ‘├Ârt├╝nme telkini’

ANKARA (Cumhuriyet B├╝rosu) - E─čitim-Sen Genel Ba┼čkan─▒ Z├╝beyde K─▒l─▒├ž, yeni e─čitim-├Â─čretim y─▒l─▒nda da─č─▒t─▒lan din k├╝lt├╝r├╝ ve ahlak bilgisi ders kitaplar─▒n─▒n tek bir anlay─▒┼č─▒ dayatt─▒─č─▒n─▒ belirterek “12. s─▒n─▒f ders kitab─▒n─▒n 89. sayfas─▒nda ‘M├╝sl├╝man toplumlarda ├Ârt├╝nme, dini bir gereklilik olarak kabul edilmi┼čtir’ ifadesine yer verilerek ve devam─▒nda ├že┼čitli ayetlere g├Ânderme yap─▒larak ├Ârt├╝nme telkininde bulunulmaktad─▒r” dedi.

E─čitim-Sen Genel Ba┼čkan─▒ Z├╝beyde K─▒l─▒├ž, yapt─▒─č─▒ yaz─▒l─▒ a├ž─▒klamada, bu y─▒l okutulan din k├╝lt├╝r├╝ ve ahlak bilgisi ders kitaplar─▒nda yaln─▒zca ─░slam dinine ili┼čkin bilgiler verildi─čini ve ─░slam─▒n da tekil olarak tek bir anlay─▒┼č─▒n─▒n farkl─▒ inan├žlara ve mezheplere mensup ailelerin ├žocuklar─▒na yine zorunlu olarak dayat─▒ld─▒─č─▒n─▒ kaydetti.

‘De─či┼čen bir ┼čey yok’

K─▒l─▒├ž, “Ge├žti─čimiz y─▒l, Avrupa ─░nsan Haklar─▒ Mahkemesi ve Dan─▒┼čtay 8. Dairesi taraf─▒ndan ders kitaplar─▒ndaki ayr─▒mc─▒l─▒kla ilgili olarak al─▒nan kararlar ortadayken, yeni e─čitim-├Â─čretim y─▒l─▒nda da ders kitaplar─▒ndaki S├╝nni inanc─▒ esas alan i├žerik korunmu┼č ve ders m├╝fredat─▒nda hi├žbir de─či┼čiklik yap─▒lmam─▒┼čt─▒r” dedi. 12. s─▒n─▒f ders kitab─▒nda “D├╝nya Hayat─▒ ve Ahiret”, “Dinlerde ─░badetler” ba┼čl─▒kl─▒ ├╝nitelerde yaln─▒zca S├╝nni ─░slam inanc─▒n─▒n esas al─▒nd─▒─č─▒n─▒ kaydeden K─▒l─▒├ž, “ ‘Dinlerde ─░badet Yerleri’ ba┼čl─▒─č─▒ alt─▒ndaysa cami ve mescitlerden s├Âz edilmi┼č ancak cemevlerinden s├Âz edilmemi┼čtir” g├Âr├╝┼č├╝n├╝ dile getirdi.

‘─░nsanlar a┼ča─č─▒lan─▒yor’

K─▒l─▒├ž, 12. s─▒n─▒f ders kitab─▒n─▒n 89. sayfas─▒nda “M├╝sl├╝man toplumlarda ├Ârt├╝nme, dini bir gereklilik olarak kabul edilmi┼čtir” ifadesine yer verilerek ve devam─▒nda ├že┼čitli ayetlere g├Ânderme yap─▒larak ├Ârt├╝nme telkininde bulunuldu─čunu kaydetti. K─▒l─▒├ž, 9. s─▒n─▒f ders kitab─▒nda hi├žbir inanca mensup olmayan insanlar─▒n a┼ča─č─▒land─▒─č─▒n─▒ belirterek ┼čunlar─▒ kaydetti: “Din k├╝lt├╝r├╝ ve ahlak bilgisi ders kitaplar─▒nda tek bir inan├ž bi├žimi, farkl─▒ noktalara g├Ândermelerde bulunularak ├Â─črencilerin t├╝m├╝ne benimsetilmeye ├žal─▒┼č─▒lmakta ve inan├žlar─▒n ├Âzg├╝rce ya┼čanmas─▒ ve tercih edilmesi noktas─▒nda tamamen hiyerar┼čik bir modeli benimsemektedir. Bu noktada E─čitim-Sen olarak sorunun ├ž├Âz├╝m├╝ i├žin ├Âncelikle zorunlu din derslerinin kald─▒r─▒lmas─▒n─▒ talep ediyoruz.”
Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Aller Ó la page PrÚcÚdente  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Suivante
Page 2 sur 10

Sauter vers: