32 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Cr├ęer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 0
Total : 2234

Actuellement :
Visiteur(s) : 32
Membre(s) : 0
Total :32

Administration

Derniers Visiteurs

SelimIII : 06h56:47
cengiz-han : 22h51:52
lalem : 1 jour, 06h57:19
murat_erpuyan : 3 jours
adian707 : 4 jours

N├ętiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilit├ę de ceux qui les ont post├ęs dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera tol├ęr├ę dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - Mine KIRIKKANAT yine d├Âkt├╝rd├╝....AMA OKUYAN KIM???
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un ├ęchange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

Mine KIRIKKANAT yine d├Âkt├╝rd├╝....AMA OKUYAN KIM???
Aller Ó la page PrÚcÚdente  1, 2, 3

Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet prÚcÚdent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 26 Avr 2021 22:21    Sujet du message: RÚpondre en citant

Mine bu sefer Ali Sirmen'i yazmis, guzel yazmis, iyi ki de yazmis...

Citation:

Bir Cumhuriyet bilgesi: Ali Sirmen

Mine G. K─▒r─▒kkanat - Cumhuriyet, 25 Nisan 2021

Y─▒llar ├Ânce bir ekim g├╝n├╝ kar┼č─▒la┼čt─▒─č─▒m─▒zda, ba┼č─▒n─▒ e─čip koca g├Âzlerini g├Âzlerime dikti. Saydam tenli, beyaz bir k─▒zd─▒m; inat├ž─▒yd─▒m, gururluydum, pervas─▒zd─▒m. Ka├ž─▒rmad─▒m g├Âzlerimi, ben de meydan okudum ona. Ama i├žimin ─▒v─▒l ─▒v─▒l oldu─čunu duyumsay─▒nca, k─▒zard─▒m, korktum.

Art─▒k hep ├ževremdeydi. Beni elde etmek istedik├že direniyordum. Bir g├╝n bana sar─▒lmak isteyip de orac─▒ktaki ├žer├ževeli foto─čraf─▒ kafas─▒na indirdi─čimde, ┼ča┼čk─▒n kalakal─▒┼č─▒n─▒ hi├ž unutmuyorum.

Ke┼čke hep ├Âyle kalsayd─▒.

Sonra bir bahar g├╝n├╝ k─▒r─▒ld─▒ direncim.

Evlendik, kocam oldu.

Onu seviyordum, o da beni. Sevgimizi geli┼čtirecek, ya┼čam─▒ ac─▒ ve tatl─▒ yanlar─▒yla payla┼č─▒p dayan─▒┼čacak bir b├╝t├╝n├╝n par├žas─▒ olacakt─▒k.

Olamad─▒k.

Ya┼čam─▒n g├╝├žl├╝─č├╝n├╝ payla┼č─▒yorduk payla┼čmas─▒na da ba┼čar─▒, onur hep onun olmal─▒yd─▒. Benim tek ├Ânemli ba┼čar─▒m, onun kar─▒s─▒ olmakt─▒.

Tek ba┼č─▒na kocam─▒n geliriyle ge├žinemezdik. Ben de sabahtan ak┼čama i┼čte ├žal─▒┼č─▒yor, ak┼čam yorgun arg─▒n eve d├Ân├╝nce yemek yap─▒yor, sofra haz─▒rl─▒yor, bula┼č─▒klar─▒ y─▒k─▒yor, sonra da ├╝zerimden uyku akarken, ertesi g├╝n onun giyeceklerini ├╝t├╝l├╝yordum. O ise yemekten sonra bir k├Â┼čede otururdu. Benim ne kendime ait bir k├Â┼čem oldu, ne de zaman─▒m.

Sonra bir ├žocu─čumuz oldu. Nas─▒l yeti┼čtirilece─čini o buyurur, ben uygulard─▒m. Evde kurallar─▒ o koyard─▒. D─▒┼čar─▒da kurallar─▒ da onlar koyarlard─▒.

Do─črusunu s├Âylemek gerek, ya┼čam onun y├╝z├╝ne de her zaman g├╝lm├╝yor, kurallar onu da bask─▒ alt─▒nda tutuyor, eziyordu.

Sonra bir g├╝n hapse girdi.

Y─▒llarca hapishane kap─▒lar─▒nda ko┼čturdum.

Onun d─▒┼č d├╝nya ile ba─člant─▒s─▒, eli aya─č─▒, g├Âz├╝ kula─č─▒ oldum. Onun i├žin davalara giriyor, a├ž─▒klamalar yap─▒yor ve ba┼čta g├Âr├╝┼č g├╝nleri olmak ├╝zere hep g├╝ler y├╝zl├╝ oluyordum. O yak─▒nmakta, sinirlenmekte ├Âzg├╝rd├╝. Oysa her zaman sakin, kendine h├ókim ve g├╝ler y├╝zl├╝ olmal─▒yd─▒ bir mahk├╗mun kar─▒s─▒
.*

K├Âr h─▒zar─▒n ├žark─▒nda dimdik

Ali Sirmen, y├╝z ya┼č─▒na iki kala k├Âr bir h─▒zar─▒n di┼člilerine tak─▒lm─▒┼č T├╝rkiyeÔÇÖnin ├ž─▒k─▒┼člardan ├žok ini┼člerle s├╝ren yolculu─čuna 1965 y─▒l─▒ndan beri e┼člik eden s─▒ra d─▒┼č─▒ bir yazar ve gazetecidir.

S─▒ra d─▒┼č─▒d─▒r, ├ž├╝nk├╝ k├Âr h─▒zar─▒n ekonomiden politikaya derken sosyolojiye yans─▒yan mezbahas─▒na uyum g├Âsteren ├žo─ču meslekta┼č─▒m─▒z bin kez taraf ve fikir de─či┼čtirirken, Ali Sirmen ne dedi, ne yazd─▒ysa o kalan, amas─▒z ve ├ž├╝nk├╝s├╝z dimdik duranlardand─▒r.

├ťstad─▒n 1974ÔÇÖte bulu┼čtu─ču Cumhuriyet gazetesindeki duayenli─či, bir zaman ├Âl├ž├╝s├╝ de─čil. Bazen umutsuz g├Âr├╝nen bir ayd─▒nlanma sava┼č─▒ndaki silah arkada┼čl─▒─č─▒, inat├ž─▒l─▒k ve y─▒lmazl─▒k. ├ç├╝nk├╝ her ┼čeyin ├ž├╝r├╝d├╝─č├╝, her mesle─či h─▒rs─▒zlar─▒n ve onursuzlar─▒n sard─▒─č─▒ bu ├╝lkede bir erdem an─▒t─▒d─▒r Ali Sirmen. Ne mutlu bize ki onun gibi erdemli insanlar h├ól├ó var, h├ól├ó ├žoklar. Ali SirmenÔÇÖin an─▒t fark─▒, kimsenin kalbini k─▒rmadan, d├╝┼čman edinmeden erdem ├Ârne─či olabilmesidir. Yollu yolsuz, h─▒rl─▒ h─▒rs─▒z, dost d├╝┼čman, herkesin sayg─▒s─▒n─▒ kazanmak hi├ž kolay de─čil. Ali Sirmen, i┼čte bunu ba┼čarm─▒┼čt─▒r.

Da─č gibi kad─▒n

Her ba┼čar─▒l─▒ erke─čin arkas─▒nda bir kad─▒n vard─▒r derler, do─črudur. Ali SirmenÔÇÖin arkas─▒ndaki onur y├Ânderi, vicdan muhasebecisi, kar─▒s─▒, ├Â─čretmeni, komiseri Mine SirmenÔÇÖdir.

T├╝rkiyeÔÇÖde e┼činin makam─▒ ve zenginli─čiyle de─čil d├╝r├╝stl├╝─č├╝yle ├Âv├╝nen kad─▒nlar h├ól├ó var m─▒d─▒r, kalm─▒┼č m─▒d─▒r, bilmiyorum. Ben tek bir kad─▒n biliyorum. Mine Sirmen, AliÔÇÖye bir telefonla ├ž├Âzebilece─či sorunlar─▒ ├ž├Âzmedi─či, u─črad─▒─č─▒ haks─▒zl─▒─č─▒ bile sineye ├žekti─či, kimseden bir talepte bulunmad─▒─č─▒ i├žin sayd─▒r─▒r, sayd─▒r─▒r; sonunda ÔÇťBenim kocam ├žok namusludur!ÔÇŁ derken gururla dolard─▒ sesi.

Zaten yukar─▒da ├žok k─▒sa bir al─▒nt─▒ okudu─čunuz mektup, Ali SirmenÔÇÖin b├╝y├╝k a┼čk─▒ MineÔÇÖyi yitirdikten bir y─▒l sonra onun a─čz─▒ndan kendini ele┼čtirdi─či, ola─čan├╝st├╝ bir a─č─▒tt─▒r.

Yat─▒l─▒ okudu─ču Galatasaray LisesiÔÇÖnden sonra ─░.├ť.Hukuk Fak├╝ltesiÔÇÖni Mine SirmenÔÇÖle birlikte bitiren Ali Sirmen, Paris ├ťniversitesiÔÇÖnde anayasa hukuku ve siyasal bilimler dal─▒nda doktora yaparken gazetecili─če ba┼člad─▒. 1980 darbesini izleyen ├╝├ž bu├žuk y─▒l, gazetecilik yapt─▒─č─▒ i├žin hapsedilen hukuk├žulardan biriydi. Mine Sirmen de avukat─▒.

Duvara tos ├Â─čretisi

Ali SirmenÔÇÖin elli be┼č y─▒ld─▒r biri ├Âtekiyle ├želi┼čmeyen, en g├╝zel ve ├žarp─▒c─▒ yaz─▒lar─▒, C├╝ppeli Vesayet ba┼čl─▒─č─▒ alt─▒nda K─▒rm─▒z─▒ Kedi Yay─▒neviÔÇÖnin Cumhuriyet Bilgeleri koleksiyonunda yay─▒mland─▒.

T├╝rkiyeÔÇÖnin bug├╝ne bir g├╝nde gelmedi─činin, Atat├╝rkÔÇÖ├╝n ├Âl├╝m├╝nden beri geminin su ald─▒─č─▒n─▒, kaptanlar─▒n ├žaps─▒z ve tayfalar─▒n liyakatsiz oldu─čunu belgeleyen kitap, Ali SirmenÔÇÖin t├╝m ├Âng├Âr├╝lerinin de bire bir do─črulamas─▒.

─░nsanlar ya okuyarak ├Â─črenirler ya da kafalar─▒n─▒ ya┼čam─▒n duvarlar─▒na ├žarpa ├žarpa.

T├╝rk toplumu, geni┼č genelinde ikinci yolu ye─čledi─či i├žin bug├╝n kan revan i├žindeyiz. Ge├ž ya da de─čil, bir yerden okuyarak ├Â─črenmeye ikna etmeliyiz, gen├ž ku┼čaklar─▒.

Bir g├╝n, kitap okuyan ve ayn─▒ duvara tekrar tekrar toslamadan ├Â─črenmeyi ba┼čaran bir T├╝rkiye d├╝┼čl├╝yorum.

Umar─▒m ger├žekle┼čir.

* C├╝ppeli Vesayet/K─▒rm─▒z─▒ Kedi Yay─▒nevi,

2021

<
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privÚ
Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Aller Ó la page PrÚcÚdente  1, 2, 3
Page 3 sur 3

Sauter vers: