318 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Créer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 0
Total : 2270

Actuellement :
Visiteur(s) : 318
Membre(s) : 0
Total :318

Administration

Derniers Visiteurs

administrateu. : 23h50:27
murat_erpuyan : 23h52:51
SelimIII : 1 jour, 13h17:23
Salih_Bozok : 4 jours
cengiz-han : 4 jours

Nétiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilité de ceux qui les ont postés dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera toléré dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - Zafer Partisi & Özdag
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un échange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

Zafer Partisi & Özdag

Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 07 Juil 2023 23:25    Sujet du message: Zafer Partisi & Özdag Répondre en citant

Pusula Özdag için kullandigim "Türkiye'nin Zemour'u" benzetmesine tepki gösteriyor ve Özdag'in bu yakistirmayi hak etmedigini savunuyor.

Bunu yaparken öne sürdügü görüsleri ben de paylasiyorum.

Kilicdaroglu'yla ilgili dosyada son mesaji :

pusula a écrit:
Monsieur,

Ama ! :
- Özdag kaçak ve BOP'lu mültecilere karsi,
- Zemmur 2.kusak göçmen asilli müslüman baglantili toplum ayiricisi, (oysa onlar Fransiz ve fransiz toplumunun bir parçasi !)

Ellimden geleni yapiyorum size katilmak için ama bu temel olgu farki yüzden katilmam mümkün degil. Ekti algi yapilabilir ama mutlak olgu farki bu.

Belki : Özdag Kürt asilli vatandaslara mi ayrimcilik yapiyor imasi olabilir ?
Özdag Türkçü ve Türkçülük tutkunu olabilir, bu o'nun kisisel tercih ve fikri (renkler gibi), anayasal olarak bu beni baglamaz.
Fakat beni baglayan : kendisinin Kürtlere problemi olmamasi ve bunu kendisi Youtube programlarinda vurgulamasi.
Özdag'in problemi Kürt'lerle degil, PKK ile ve Atatürk düsmanlari ile.

Kemal Kiliçdaroglu "Kemalistleri ve ulusalcıları partiden temizlediği için" tesekkür almis politikaci.
https://twitter.com/oguzzatsiz/status/1676330390917726209
Bu anlamda, ironik olacak ama Zafer asilli bu gencin CHP'de olmasi KK'dan daha fazla hakki ve yeridir (!) çünkü : Zafer'li potansiyel bir Atatürkçü'dür.
Keske bu benzer elestiriler GELECEK ve DEVA için yapilan ittifaklarda daha sesli ve yankili yapilsaydi.

Türkiye'nin kimligini silecek vahsi göçmen akinini dogrulayip kabul eden Avrupa foncusu Nevsin ve oportünist Türkiye'nin ilkelerini silen Nagihan ile bulusamam, ce y compris sur les plages méditéranéeenes avec.

Ama sondan baslamak istiyorum ki bu özdag gibilerinin isine gelince kullandigi bir metod.

Ne demel "foncu Nevsin" ?!

Sizin gibi dusunmeyen birisini böyle kötülemek. Nevsin Mengü kimden fon aliyor ve niçin bunu bir açikca yazdiktan sonra tartisalim.
Bu forumlarin bagli oldugu site A TA TURQUIE derneginin ve bu dernek 34 senedir Fransiz kamu kuruluslarindan aldigi subvansiyonlarla ayakta kaldi. Mitterand doneminin FAS'inin kaynaklarindan yararlanarak etkinlikler düzenledi. Yani ben de "foncuyum".

Nevsin ile Nagehan'i yan yana getirmek abes olmus...

Gelelim Suriyelilere. Neden Suriyeli istilasina ugradik?

Evet dediginiz gibi BOP'un esbaskanligiyla övünen adam ABD'nin tasronlugunu yüklenip "cumayi Halep'te kilacagiz" diyerek yola çikip Esad'i devirmeye kalkmasi yuzunden.

Benim gibi bir aptal bile "ulan Suriye'yi karistirirsan, Irak'tan Akdeniz'e bir Kürt koridoru açmis olursun" derken bilemedigim bulutlarda dolasan Adam Suriyelilere kapiyi açti. Bununla da yetinmeyerek AB ile Suriyelileri Türkiye'de tutmak için anlasma yapti (önce 3 milyardi yetmez 6 verin filan demeye basladi).

Kaldiki Rusya'nin can havliyle Akdeniz'deki tek limanini birakmayacagini hesaplayamamak ne kadar çapsiz bir yoneticilik anlayisiyla bugunlere geldigimizi de anlatiyor.

Bu arada AB'nin ikiyuzlulugunu de vurgulamadan geçmeyeyim : Hangi hakla Erdogan'i göçmenleri santaj olarak kullanmakla suçluyorsunuz. Siz anlastiniz...

Iç savastan kaçan, ekonomik sikintilardan kurtulmak isteyen Suriyelilerle doldu Turkiye, isin en kotusu bunlarin en kalifiye kismi zaten AB'ye ya da ABD'ye gidebildi. Bize kaldi en kalifeyisiz bir çogunluk.

Ve bizim isadamlarimiz, ev sahipleriz bu durumdan yararlanmayi aninda bildiler. Ise alirken "ücreti az mi buldun, bak orada Suriyeliler bekliyor" dediler.

Sonuçta Suriyeliler her kotulugun sorumlusu oldular.

Fransa'da 1900'ler de Lorraine bolgesinde Italyan veya Polonya kokenliler için soylenen ve yazilanlarin yerine 80'lerde Italyan/Polonya yerine Arap koyabilirsiniz. Içerik ayni kalir.

Kaldiki Türkiye'nin sorunu sadece Suriyeliler degil, Afganlar var, diger Araplar var...

Sonuçta AB ülkelerinin isgucu eksigini kapatmak için bir kaç sene çalistirir (limonu siktiktan sonra kabugunu atar gibi) gonderirim diye is gucu çagirmasiyla, senin ülkesini karistirip iç savasi korukledigin için basina ususen Suriyeliler arasinda benzerlik var.

Bunu ben, kaba da olsa, soyle bir benzetmeyle anlatmaya çalisiyorum : kocasi orospuya giden kadin kocasina degil de orospuya kizar.

Bu kapsamda benim için Özdag siyasi yelpazede kendine yer edinebilmek için korkulari, kizginliklari, hayal kirikliklarini somuren bir adam ki Zemour benzetmesi bundan kaynaklaniyor.

Suriyelileri trenlere otobuslere bindirip sinir disi etmek 2023 de kabul edilemez. Kiliçdaroglu'nun Suriye rejimiyle iliski kurup geri donmeyi ozendirmesi fikri kabul edilebilirdi ki bu artik olasi degil.

Ozdag gibi birisi daha var : Bolu belediye baskani. Pis bir oportunistlikle yabancilarin su faturalarini 10 kat artirmakla kendinden soz ettirmisti.

Pusula da benim gibi Fransa'da yasayan birisi. Buyuk olasilikla Türk göçünun 2. ya da 3. kusagi Türkite kökenli Fransiz vatandasi. Ozdag gibilerine sempati duymasi beni bu nedenle sasirtiyor.

Kaba benzetmeme donersem, orospuya degil kocaya kizmamis, kocayla hesaplasmamiz lazim.

Ayrica her ne kadar Ozdag'in ozgeçmisini bilmesem de IYI parti kokenli oldugunu Aksener'le anlasamayinca kendine bir siyasi konum aradigini biliyorum. Milliyetcilik kavramina her seyi sokmak mümkün.

Özdag'in "Atatürkcü" olmasini da kabul edemiyorum. Bu da bana isine gelince herkesin Atatürk demesi gibi geliyor.

Atatürk'ün 1923 milliyetciligi ile 2023'lerde millyetcilik ayni sey degil.

Atatürk bagimsizliktan yana vatanini seven ama çagdas uygarliga erismekten geçiyor benim anlayisimda...

NOT : Tükçe forumda Türkçe kullanmayi prensip ediniyoruz.

<
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
pusula
Newbie
Newbie

MessagePosté le: 08 Juil 2023 0:24    Sujet du message: Répondre en citant

Merhaba Monsieur,
Mersi konu açimi icin.

Foncu Nevsin demek, Avrupa'nin destekledigi, demokrasi adina Turkiye'nin Ataturksuzlestirmek stratejisi (ergenekon ile tsk etkisizlestirmek, etnik kasima vs.) bu standartlar ilimli islam araciliyla ve sayesinde ulasildi.
Fakat Nevsin fikirleri bol ve uretken icerikli gazeteci. Yasamak icin gelir kaynagi lazim.

Ozdag, Turkiye'deki Bop'a karsi.
Fransa'da Bop diye bir problem yok.
Zemur'un ayrimciligi kabul edilemez.

Chp adam olsaydi, Zafer'e gerek bile olmazdi. Hatta Iyi parti ye bile.
Problem bu. Zafer in doÄŸuÅŸu ve hakli olmasi bugunun yasam ÅŸartlarini dengesizce bozanlardir, etkisiz kalan Chp bundan da sorumludur.

Seçim somut sunulan çozumler arasinda yapilir : tepside ne varsa arasindan biri seçiliyor ve seçim zor ise, eleme stratejisi kullanilabilir : 1923 kosullarina dönmek icin Zafer en yakin seçenek.

Keske dunya toz pembe olsa, ki su an kapkara. Cunku orta hal denge kalmadi.

Tekrar tesekkurler,
Saygilarimla
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 23 Aoû 2023 17:49    Sujet du message: Répondre en citant

Sicagii sicagina yanit vermedim ama Pusula'nin usteki katkisini es geçmek olmazdi.

Oncelikle "fonculuk"tan gireyim konuya. Nevsin Mengü'yü neredeyse gunluk izliyorum, onu AB'den destek aliyor diyerek (aldigini da sanmiyorum; DW'ye muhabirlikse bu fon degil emektir) Turkiye'yi "Ataturksuzlukle" birakmakla suçlamak en hafif deyimiyle ayip olmus.

CHP'nin ozellikle seçim sonrasi hali Özdag'i adam yapmaz.

Özdag'in neresi Atatürkçü anlamak zor, Atatürk ilkelerinde "ne mutlu Türküm demek" prensiptir. Kökenler buna engel olmaz.

Özdag, aynen Avrupa'daki irkçi ve fasist partiler gibi, korkulardan, sikintilardan bunalip, gelecek kaygisi duyanlara oportunistlik yaparak suçlu bulmak, sanki bu "tête de turc"ler olmasa hersey gulluk gulistanlik olacak fikri yayarak siyasal yelpazede kendine yer açmaga çalisan biri. Ol nedenle kendisine "Türkiye'nin Zemour'u" yakistirmasini yapiyorum.

Pusula da ben de Fransa'da yasiyoruz, korku ve endise somurusunu ne oldugu hep yasiyoruz.

Özdag kendi gibi olmayana hosgoruyle davranacak bir siyasal gorusu dekteklemiyor. Kendisine karsi olanlari "foncu" olmakla suçluyor.

Bir baska olay da KK ile yaptigi anlasmayi seçim sonrasi açiklamasindan da muhalif filan olmadigini anliyoruz. Bu açiklama KK'yi zor duruma dusurmekten baska bir amaca ulasmiyor (KK'nin seçim sonrasi halini burada es geçiyorum). Seçim kaybedildigine gore sozde durup durmama gibi bir sorun yok. Bu sayede Erdogan ellerini ogusturup zevkten dort kose oluyordur.

Özdag'in BOP'a karsi olmasi Suriyelileri "yoketmekle" onlenemiyor. BOP'a karsi mücadelede BOP'un esbakanlariyla olur.

Buradan hareketle Özdag gerçek sorumlulari gözden kaçiriyor...

<
pusula
Newbie
Newbie

MessagePosté le: 24 Aoû 2023 11:12    Sujet du message: Répondre en citant

Merhaba Monsieur,

Türkiye yok olmus (tarikat, mülteci, sosyoloji, adalet, ekonomi, egitim, istihdam, barinma, doga...) 1 yil ömrü kalmis desek, ve halen konusuyoruz.

20 yildan beri ayni konular, gerekli ama "bosa giden" elestiriler yazismalar tartismalar... baydi - Gerçekten.

"Bosa giden" çünkü uzlasmasiz, verimsiz sonuçsuz. Bu da, 20 yil ilkesiz dürüstsüz insanlara oy atilmasi ile.

O yüzden, yenilik, bu da içerigi yeni yeni olusumlar ile - eskileri çöpe dezaktife ederek.

Bi hayalim var... sadece "TC devlet çikari" ile yeminli "Felsefeci insan"'lardan olusan bir yönetim kadrosu olmasi, bir nebze hayat hafiflesin.
Bu da, bencilsiz (hak yemeyen) yobazsiz (kör dogmasız) mezhepsiz (dinden irktan) nötr (tutkusuz kapsayici) özelliklilerle.

Somut çözüm, bedavadan elestirmeden Twitter et Youtube depolu bilgilerimle : Zafer, Ldp, Hkp.
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 26 Aoû 2023 15:38    Sujet du message: Répondre en citant

pusula a écrit:
Merhaba Monsieur,

Türkiye yok olmus (tarikat, mülteci, sosyoloji, adalet, ekonomi, egitim, istihdam, barinma, doga...) 1 yil ömrü kalmis desek, ve halen konusuyoruz.

20 yildan beri ayni konular, gerekli ama "bosa giden" elestiriler yazismalar tartismalar... baydi - Gerçekten.

"Bosa giden" çünkü uzlasmasiz, verimsiz sonuçsuz. Bu da, 20 yil ilkesiz dürüstsüz insanlara oy atilmasi ile.

O yüzden, yenilik, bu da içerigi yeni yeni olusumlar ile - eskileri çöpe dezaktife ederek.

Bi hayalim var... sadece "TC devlet çikari" ile yeminli "Felsefeci insan"'lardan olusan bir yönetim kadrosu olmasi, bir nebze hayat hafiflesin.
Bu da, bencilsiz (hak yemeyen) yobazsiz (kör dogmasız) mezhepsiz (dinden irktan) nötr (tutkusuz kapsayici) özelliklilerle.

Tamam kardesim buraya kadar yazdiklarinla hemfikirim.

Ancak;
Citation:
Somut çözüm, bedavadan elestirmeden Twitter et Youtube depolu bilgilerimle : Zafer, Ldp, Hkp.

Hayir...

Iyiniyet yetmiyor, kendirlerine "devrimci" diyenler halki inandiramiyorlar; hatta yanlarinda mucadeleye katilsalar bile mucadele bitince yardim ettikleri onlara sirtlarini donuveriyor.

Ve en onemlisi hemfikir oldugumuz konularin adami da bana gore Özdag olamaz...

.
pusula
Newbie
Newbie

MessagePosté le: 26 Aoû 2023 17:00    Sujet du message: Répondre en citant

Aynen, ama kim olur o olamazsa o zaman ? Kim peki ?
Somut soru problem yine bu.

Özdag samimi, potansiyel dinamizm yaratti, ve kendimi o'na oy veren genc kitleye yakin hissediyorum, uyeleri de duzgun ve fikirler uretici (istanbul deprem hasarlarini limitleyici onlemler, anadolu ya dengeli sanayi yayma ve kurumu, esrara karsi genclere spor gelistirmeleri...).

KK ya 13 kez sans tanildi (!) Zafer e de tanimak gerekir 2 kere en fazla.

Özdag'in mhp kokenli sagci gelenekten olmasi umrumda degil bu saatten sonra. Ben 80lerden olup benim üst jenerasyonunun tanidigi sag sol kavgalasini da bilmem.

Milliyetcilik irkçılık degil. Irkcilik bir ulke vatandaslari arasi etnik ayricalık ve ayırmacılıktır (iş alıminda, yargida vs.)
Ulke bozuldu, ilaci milliyetcilik artik senelerce eglencenin sonucu. Bir ulkenin var olus modelinin temeli milliyetcilik (Etat-Nation, nationnalisme).

Dikkat ederseniz, 3 parti siraladim son cumlede : zafer (sag), ldp (liberal), hkp (sol).
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 29 Aoû 2023 16:34    Sujet du message: Répondre en citant

Kim olur ben de bilmiyorum.

Kiliçdaroglu'nun, Aksener'in muhalefetin iskeleti oldugu yerde umutsuzluga katilmamak mumkun mu?

Ama Zafer Partisi Covid sirasinda çamasir suyu içip iyilesme umarken gebermek oluyor gozumde.

Valla, Demirtas'in basinda oldugu HDP'ye (o zamanlar HDP degildi galiba) umut baglayabilirdim. "Partisini azinliklarin sol partisi" kimligine kavusturdugu için hem PKK ve Apo hem de Erdogan tarafindan cezanlandirildigi gorusune tamamen katiliyorum...

CHP onemli, ne de olsa bir kitle partisi, umut burada bir degisimden geçiyor.

Seçim oncesi Erdogan'dan kurtulmak istiyorduk, simdi Erdogan'dan kurtulmak istemenin yaninda Kiliçdaroglu'ndan da kurtulmak istiyoruz...

Confused
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

Sauter vers: