496 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Créer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 0
Total : 2270

Actuellement :
Visiteur(s) : 496
Membre(s) : 0
Total :496

Administration

Derniers Visiteurs

cengiz-han : 21h35:45
SelimIII : 22h47:53
lalem : 2 jours
administrateu. : 4 jours
murat_erpuyan : 4 jours

Nétiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilité de ceux qui les ont postés dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera toléré dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - Sayin Kiliçdaroglu
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un échange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

Sayin Kiliçdaroglu
Aller à la page Précédente  1, 2

Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 03 Juil 2023 1:26    Sujet du message: Répondre en citant

Pusulaya yanit olarak :

- Türkiye'nin zemour'u konusunu Kiliçdaroglu için açilmis dosyada degil de bir baska dosyada tartismaya devam edeyim.

-"yCHP" konusunda soylediklerinizin bir kisminda hakli olmakla birlikte genellikle katilmiyorum.

- Ama Atatürk ilkeleri ya da kemalizm (ki aslinda Atatürk "izm" rededer) anlasiyoruz : Bagimsizlik ki bunun için uretmek gerekiyor, uretmek için de iyi yetismis supheci, sorgulayici bir gençlik elzem, nötralite yerine "yurtta baris dunyada baris"i tamamlayan çagdas uygarlikla bir olmak...

- Ben "6'li masa" olmasa CHP'nin bundan daha iyi bir skor çikaramayacagini dusunuyorum, çunku CHP oy atabilecek kisinin KK'ye kizip, CHP'de ki merkeziyetcilige bozulup saniga gitmemesini ya da iktidarin isine gelecek birisine oy vermesini anlayamam, boyle dusunen kisi zaten RTE'ye muhalif filan da degildir.

- Bu ekonomik çöküntü ve de deprem felaketinden sonra bir iktidarin dusmemesi dunya siyasal literaturunde yer alacak sanirim.

- Demokrasi ozlemi çeken, yolsuzluga, haksizliga karsi olan ve de cebindeki parasi yok olan bilinçli seçmenin tek hedefi iktidara son vermek yolsuzluklarin hesabinin sorulmasina yol açmak olmalidir. Bu durumda KK ya da baskasi fazla onem tasimaz. Sisteme son vermektir onemli olan.

- Oy sosyolojisine bakarsaniz yukarda soyledigimi dogrular bulabilirsiniz.

- Seçimlerin hiç de adil olmadigi gerçegi de cabasi.

Simdi muhalefet dokuluyor, ozellikle IYI parti basarizsizlikta hiç sorumlu degilmis gibi davraniyor tum sorumluluk KK'ye kaliyor. Ve RTE de tabiri caiz ise göbek atiyor.

Bu soylediklerim KK'nin artik siyaset sahnesinden çekilmesi gerektigi gerçegini de degistirmiyor. Iyi adam olmak, terbiyeli olmak, durust olmak yetmiyor, hatta kurt ve alevi kokenli bir vatandasin Cumhurbaskani olmasi gibi olumlu bir durum da kurtarmiyor.

Evet KK artik CHP'nin liderligini devretmesi gerekiyor. Bunun bir nedenide Turk seçmenin duygusalikla rasyonaliteyi kaçirmasi.

Kizgin ve yilgin seçmenin artik CHP'ye oy vermem demesi bunun bir gostergesi.

O zaman Istanbul'u da Ankara'yi da Erdogan'a hediye edersiniz, olur biter.

<
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 06 Juil 2023 15:15    Sujet du message: Répondre en citant

Seçime kadar KK'ya laf kondurmadim, hatta 2. turda Turkiye'nin Zemour'uyla yan yana gelmesine de ses çikarmadim.

Ama seçimden sonraki konumu git gide bana batiyor ve ben de neredeyse Fatih Altayli'nin sozunu kullanacagim. Yeter Bay Kemal yeter.

Adam gitmis Turkiye'nin Zemour'unun partisi Zafer Partisi'nden bir genci danisman almis.

Yuhhhh....

Hadi git artik bay Kemal.

<
pusula
Newbie
Newbie

MessagePosté le: 06 Juil 2023 17:57    Sujet du message: Répondre en citant

Monsieur,

Ama ! :
- Özdag kaçak ve BOP'lu mültecilere karsi,
- Zemmur 2.kusak göçmen asilli müslüman baglantili toplum ayiricisi, (oysa onlar Fransiz ve fransiz toplumunun bir parçasi !)

Ellimden geleni yapiyorum size katilmak için ama bu temel olgu farki yüzden katilmam mümkün degil. Ekti algi yapilabilir ama mutlak olgu farki bu.

Belki : Özdag Kürt asilli vatandaslara mi ayrimcilik yapiyor imasi olabilir ?
Özdag Türkçü ve Türkçülük tutkunu olabilir, bu o'nun kisisel tercih ve fikri (renkler gibi), anayasal olarak bu beni baglamaz.
Fakat beni baglayan : kendisinin Kürtlere problemi olmamasi ve bunu kendisi Youtube programlarinda vurgulamasi.
Özdag'in problemi Kürt'lerle degil, PKK ile ve Atatürk düsmanlari ile.

Kemal Kiliçdaroglu "Kemalistleri ve ulusalcıları partiden temizlediği için" tesekkür almis politikaci.
https://twitter.com/oguzzatsiz/status/1676330390917726209
Bu anlamda, ironik olacak ama Zafer asilli bu gencin CHP'de olmasi KK'dan daha fazla hakki ve yeridir (!) çünkü : Zafer'li potansiyel bir Atatürkçü'dür.
Keske bu benzer elestiriler GELECEK ve DEVA için yapilan ittifaklarda daha sesli ve yankili yapilsaydi.

Türkiye'nin kimligini silecek vahsi göçmen akinini dogrulayip kabul eden Avrupa foncusu Nevsin ve oportünist Türkiye'nin ilkelerini silen Nagihan ile bulusamam, ce y compris sur les plages méditéranéeenes avec.
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 07 Juil 2023 23:26    Sujet du message: Répondre en citant

Bu dosyada Özdag'i tartismak yerine konuyla ilgili yeni bir dosya açtim.

Pusula'nin bilgisine.

<
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 26 Juil 2023 15:40    Sujet du message: Répondre en citant

KK seçim yenilgisinden sonra çok kötü bir performans sergiledi. Zaten kendisine olan, benim nedenini pek anlamadigim, bir antipati vardi bazi kesimlerde, bu antipatiyi dogrulamak için elinden geleni arkasina esirgemedi.

Bana göre KK bitmistir, oyleki artik durustlugu bile tartisilir olmustur.

KK saçmalamaya baslamistir, kendisini bitirmesi kendi sorunudur diyemem CHP gibi bir partinin basinda oldugu surece.

Sonunda Fatih Altayli hakli çikti.

Ne demek hadi koysunlar sandigi simdi, KK'nin bu kadar aptalca bir laf edebilmesi için ruh halinin yikici bir biçimde bozulmus olmasi gerekir ki durum bu.

Ne demek 25 milyon oy aldim basariliyim. Dünyada herhalde sandikta hesap sorabilecek pozisyonda ulkelerde ekonomi, deprem gozonune alininca iktidarin kaybetmeyecegi tek ülke Türkiye olsa gerek. Sen bu sartlarda bile iktidari deviremiyorsan son derece basarisizsin.

Etik de degilsin Trukiye'nin Zemour'u ile degil ortaklarinin partinin bile bilmedigi islere girmissen.

Ve karsi çiktigin RTE'den ne farkin kaliyor seni elestirdiler diye basinlar kavgaya çikmak, musluklari kapatin talimati vermek.

Ne demek disarda ulu orta konusan arkadaslarla yolumuzu ayiracagiz. Ne oldu da diktatorluge ozendin. CHP (illa parti içini kastetiyorum) oyle reis filan kabul edebilecek bir parti degildir, Inönü bile devrilmisti. Biraz da seçim kaybettikten sonra Inonu'nun davranislarina dikkat et, ders al.

Baskan yardimcin kola kutusu bile RTE'ye karsi kazaniyordu dedigine gore kola kutusu kadar degerin de yok o halde.

CHP kaptansiz kalmaz. Artik çok geç ama birakip gidersen zararin neresinden donersen kardir misali olacak.

Aslinda, uygar dunyada oldugu gibi, hatta Yunan Cipras'in yaptigi gibi, kaybettigin gün; ben gidiyorum deseydin bugun çok baska bir yerde olurdun. Bu firsati da kaçirdin.

Defol dedirtme lütfen.

<
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 28 Juil 2023 11:03    Sujet du message: Répondre en citant

Yukarida yazilanlara katiliyorum. Zaten pek olmayan sempati hazinesini tamamen kaybetti.

Evet CHP seçmeni de IYI Parri seçmeni de ve Erdogan'a karsi olan herkes yine gidip çaresizlikten CHP adayina oy verecek IStanbul'da, Ankara'da...

Buralar kaybedilmemis olursa bunda Kilicdaroglu'nun en ufak bir basarisindan olmayacak.

Kiliçdaroglu kurtarici rolunden bas belasi rolune dogru adim adim gidiyor.

..
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 10 Aoû 2023 13:59    Sujet du message: Répondre en citant

Sadece solu olsa, muhalefeti de...

Laughing

<
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 05 Nov 2023 17:47    Sujet du message: Répondre en citant

Offf be... Sol gereksiz isgalden kurtuldu !

CHP'de Inönüler vardir. Koskaca Ismet Pasa bile zamani geldigi gorunce aday bile olmadan Ecevit'in onunu açmistir. Erdal Inönü de istifa etmesini bilmistir...

Baykal ile baslayan kotu donem Kiliçdaroglu'yla bugunlere gelmistir.

Seçime kadar, baska çozum de olmadigi için tam destek vermis, bir zamanlar Ekmeleddin gibi birisine oy vermenin acisini unutmaya çalismistim. Hatta 2. turda irkçilik yaparak kendine siyasette yer arayan kisiyle bile bulusmasina katlanmistim.

Ama seçim sonrasi yaptiklari, hele hele gizli protokoller, soyledikleriyle Türkiye'nin önünde bir engel olarak gormeme neden oldu. Hani karikaturlerde Erdogan KK için dokunmayin Kemal'ime filan diyordu ya... Iktidarin adami havasi bile olustu.

Kemal Beyin bu kadar basiretsiz olmasini anlamakta zorlandim. Seçim kaybedilince kabak en tepedeki adama patlar. Futbol takimini degistiremezsin antrönörü kovarsin.

Bay Kemal seçim aksami CHP Genel Baskanligindan istifasini verse bambaska bir pozisyonda olurdu.

Genel Baskanlik yarisinda parti içindekileri kastederek "hançerlenme"den soz etmesi çok ayip...

Hatta, ilk turdan sonra seçimden çekilse yine bir baska adam olurdu.

Gelinen noktada kendi kendini bitiren bir enkaz oldu...

Ama CHP'de baslayan degisim dalgasi ülkeye de bulasir umudu dogdu.

CHP küsülecek bir parti degil. Demokrasi için kullanilacak bir parti; baska alternatif yok...

Bye bye bay Kemal oldu, umut dogdu...

<
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Aller à la page Précédente  1, 2
Page 2 sur 2

Sauter vers: