331 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Créer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 0
Total : 2270

Actuellement :
Visiteur(s) : 331
Membre(s) : 0
Total :331

Administration

Derniers Visiteurs

administrateu. : 09h54:40
murat_erpuyan : 09h57:04
SelimIII : 23h21:36
Salih_Bozok : 3 jours
cengiz-han : 3 jours

Nétiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilité de ceux qui les ont postés dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera toléré dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - Tayyipland'dan...
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un échange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

Tayyipland'dan...
Aller à la page Précédente  1, 2, 3 ... 41, 42, 43 ... 59, 60, 61  Suivante

Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 24 Nov 2021 2:28    Sujet du message: Répondre en citant

Geçenlerde Erdogan "kapicida bile araba var" demisti. Bu da dogru degil, zaten 1 araba satin alirken 2 araba da devlete veriyorsunuz, yani aldigini arabanin iki kati kadar vergi veriyorsunuz.

Bu durumda Avrupa'da 1000 kisiye dusen araba sayi en az ulke Erdogan'inki.
Bakiniz asagidaki grafige.

<
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 24 Nov 2021 2:39    Sujet du message: Répondre en citant

sans commentaire !!!

<
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 25 Nov 2021 2:24    Sujet du message: Répondre en citant

Tam Tayyipland'lik

https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/gri-pasaportla-yurt-disina-insan-kaciran-baskanlara-erdogandan-odul-1885302

Evil or Very Mad
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 25 Nov 2021 2:24    Sujet du message: Répondre en citant

Bir zamanlar birbirlerine soylemedik laf birakmayanlar; simdi iktidarde gül gibi geçiniyorlar...

Evil or Very Mad
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 25 Nov 2021 2:26    Sujet du message: Répondre en citant

Evil or Very Mad
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 25 Nov 2021 17:00    Sujet du message: Répondre en citant

Kendisi gibi olmayanlari (kiliç artiklari) Yunanistan'la çikacak olasi bir savasta katlemeyi dusunebilen bir Erdogan yanlisi kitle var.

https://www.youtube.com/watch?v=IP2kX6LF-s0

Ulkenin kaynaklarini yiyip bitirdikten ve de yandasa peskes çektikten sonra para kalmayinca dunyanin en ucuz is gucu yaratmak amaciyla dolari fisekleyen bir ûlke Tayyipland. Yuksek doviz sayesinde emek gucu kadar da mal varliklarinin ucuzlayacagini dusunerek yabancilarin gelip ucuza mal mulk kapatmalari sayesinde ulkeye dolar avro sokmaya çalisan bir iktidar.

Ve bu hesapta yanlis, evet isgucu ucuz ama uretimin diger girdileri mesela enerji dolara endekslli, kimse de demokrasinin esamesi kalmayan bir ulkede mal mulk almaz, onunu goremeyen yatirimci da riske girmez.

Kaliyor Kuzey Kore örnegi : vatandasini yabanci ülkeye isgucu olarak kiralamak bu isgucunun getirecegi paraya çokmek.

Bu son çare biraz zor, çunku Kuzey Kore vatandaslarini Cin'e kiraliyor. Ya Tayyipland kime kiralayacak ?

Dun 15 Temmuzun destekleyicisi dedikleri Birlesik Arap Emirlikleri'ni ulkeye davet ediyorlar, gelecek uç-bes dolardan medet umarak.

Ve isin en ilginç yani da, butun bu olanlarin sorumlusu olarak muhalefeti gormek, sanki ulkeyi yoneten, faizleri dusuren muhalefet. Hep dis guçler...

Ama kendilerini satmak için inandiracak adam da buluyorlar. BAE'ni 15 Temmuz ile suçlanirken kotuydu ama simdi yaptiklari hatayi anlamislar, Erdogan'in ne menem bir dunya lideri oldugunu idrak etmisler, bukemedikleri eli opmeye gelmisler...

Bunu yiyenler var ki kendilerine karsi olani oldurmeye hazir.

Ve halkla alay edenler, mevsiminde domates yemeyiz, bir kilo kiyma yemez yarim kiloyla yetiniriz diyen AKP'li den ulkede bolluk var diyen AKP'liye...

Evet anlasilan dibinde dibini gostermeden ve kargasa çikarmadan iktidari terk etmeyecekler.

Evil or Very Mad
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 03 Déc 2021 23:19    Sujet du message: Répondre en citant

Su anda ülke ekonomisi freni patlamis bir araba gibi...
22/11 pazartesi Garanti Bankasindan bir havale yaptim; 600 TL, Avro karsiligi nedir diye bir baktim 1€ = 12,70.
Sastim kaldim. 10 TL'nin biraz ustundeydi birkaç gun once ama ertesi gunu 14 TL oluverdi. Ulke halki 24 saatte 1,30 TL kaybetmis oldu.

TL'nin deger yitirmesi ki bu sadece € ve $ karsisinda degil, Emin Capa Afganistan "afgani"sinin ya da Etopya "birr"inin bile TL karsisinda degerlendigini gosteriyor grafiklerle... Bu hizli deger kaybi ekonominin kotu olmasindan çok Erdogan'in iradesinden kaynaklaniyor.

Okuduklarimdan sonra benim kanim bu: 19 yilda har vurup harnan savurdular, devasa altyapi yatirimlari (havaalani, kopru, yol, hastane...) makyajinda ulke varliginin yeni bir dagilimini saglayarak kendi zengin, hem de çok çok zenginini yarattilar.

Bunca kamu kayanagi bu yeni yaratian zengin sinifa akitila akitila derenin suyu bitti. Demokrasi diye birsey kalmayinca, TL deger kaybetmesin kilifi ile 128 milyar dolar Merkez Bankasi rezervini eritince, baktilar ki ne sicak para geliyor ne de yatirim.

Bugun çaresizlik içindeler ve yeni bir senaryo ureterek yaptiklari yikimi makyajlamak istiyorlar. Kurtulus savasina benzetiyorlar. 19 sen yapmadiklarini simdi yapacaklar ya da 19 senede batirdiklari ekonomiyi kurtulus savasi yapilmasi gereken hale getirdiler.

Faizin enflasyonun sebebi oldugu gibi içinde bulunan kapitalist sistemle alakasi olmadigini bilemeyecek durumda da degiller. Faize bir de din kilifi uygulayarak yaptiklarinin dogruluguna inandirmaya çalisiyorlar.

Bir iki gunce, uretiim maliyetlerini dusurerek ihracati arttirmak istediklerini beyan ettiler. Uretimde dusurebilicekleri tek sey emek gucu, cunku diger girdilerin buyuk kismi yurtdisindan, yani dollar ile elde ediliyor.

Ve emek gucunn maliyeti Cin'in altina, hatta Arnavutlugun altina indi Yani halkini fakirlestirerek disa satim yapmak istiyorlar.

Nitekim Erdogan artik açik açik bunu soyluyor :

Citation:
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kurmaylarına ‘ekonomide yeni dönem yeni yol haritası’nı anlatırken Çin örneğini verdiği öğrenildi: “Türkiye’yi üretimle büyütmek, faiz kıskacından çıkarmak için ekonomide yeni dönemi başlattık. Üretimle yabancı yatırımcıların dikkatini çekeceğiz. Çin böyle büyümüş. Biz pazara daha yakınız, onlardan daha avantajlıyız.”

https://bit.ly/3rxGMpS

Evet insanlar Cin'de fabrikada yatip kalkarak gunde 12 saat filan çalisip uretim yaptilar ama buyuk bir farkla Cin diger uretim girdilerini de kendi ulkesinde bulabildigi gibi yaratti degeri sadece insaatla elde etmedi. AR-GE'ye onem verdi.

Erdogan'in Cin modeli turk emek gucunu ucuza yabancilara pazarlamaktan baka bir sey degil ve bunu bir getirisi de olmayacak.

Evet kapitalist kazanacaga paraya bakar, gittigi ulkenin demokrasisi onu hçi ilgilendirmez ama bunun yaninda belli bir guvence ister. O da yok.

Bugun Macro BAE'ne mirajlari sattu, BAE'nin nasil bir ulke oldugu umrunda degil, Erdogan'a veryansin eden Macron yarin konsoloslugunda adam kesen Suudi arabistan kralina gidecek...

Uluslarasi iliskilerde çikarlardan baska bir sey gozetilmez.

2015'den 2020 Araligina kadar dolarlarinizi satin TL'ye geçin diye 5-6 kez çagri yapan 2 kusur TL'den 14 TL'ye getiren bir kisinin sozune ne kadar guvenilir.

Iktidar tam bir açmazda; seçimde iktidar degismesi neredeyse kesin. Ama iktidardan uzaklasinda yapilan talanin faturasi odettirilecek korkusu var. Ve bu durumda para da bitti. Kaldi emek gucunu ucuza yabanciya pazarlamak.

Bunu nasil yediririz diye bakiyor iktidar.

Ayrica Cin modeli sadece ekonomiyle sinirli da degil. Yukarida adam karsiysan hainsin yok edilmege mahkumsun. Cin demokrasi her ulkede olmaz bana uymaz diyor. Erdogan da buna ozeniyor.

Evet sondajlarda %30'luk bir kitle var be olursa olsun Erdogan'i birakmayan, bunlari bir bolumude iktidar degisikliginden korkuyor, ya haksiz yere (çalinan sorular, yazilida çok yuksek not alip sozlude elenenlerin yerini alanlar, TUGVA listelerinden is bulanlar...). Bir de din somurusune kananlar.

Sadece A Haber ya da TRT'den bilgi alanlar, belki carsida bakkalda sasiriyor ama bunun nedenin Kiliçdaroglu oldugunu, ya da kiskanç dis guçlerin oyunu olduguna inaniyor... Malum; Erdoagan aya dort seritli otoyol yapiyoruz dese inanirlar dememismiydi damat...

Erdogan sonrasinda ekonominin toparlanabilecegini ama egitimdeki yikimin duzeltilmesi 1-2 kusak isi oldugunu dusunuyordum, simdi ekonomik yikimin altinda kalkmaninda çok ama çok zor olacagini dusunuyorum.

Kocama bir yazik.

<
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 03 Déc 2021 23:20    Sujet du message: Répondre en citant

Su anda ülke ekonomisi freni patlamis bir araba gibi...
22/11 pazartesi Garanti Bankasindan bir havale yaptim; 600 TL, Avro karsiligi nedir diye bir baktim 1€ = 12,70.
Sastim kaldim. 10 TL'nin biraz ustundeydi birkaç gun once ama ertesi gunu 14 TL oluverdi. Ulke halki 24 saatte 1,30 TL kaybetmis oldu.

TL'nin deger yitirmesi ki bu sadece € ve $ karsisinda degil, Emin Capa Afganistan "afgani"sinin ya da Etopya "birr"inin bile TL karsisinda degerlendigini gosteriyor grafiklerle... Bu hizli deger kaybi ekonominin kotu olmasindan çok Erdogan'in iradesinden kaynaklaniyor.

Okuduklarimdan sonra benim kanim bu: 19 yilda har vurup harnan savurdular, devasa altyapi yatirimlari (havaalani, kopru, yol, hastane...) makyajinda ulke varliginin yeni bir dagilimini saglayarak kendi zengin, hem de çok çok zenginini yarattilar.

Bunca kamu kayanagi bu yeni yaratian zengin sinifa akitila akitila derenin suyu bitti. Demokrasi diye birsey kalmayinca, TL deger kaybetmesin kilifi ile 128 milyar dolar Merkez Bankasi rezervini eritince, baktilar ki ne sicak para geliyor ne de yatirim.

Bugun çaresizlik içindeler ve yeni bir senaryo ureterek yaptiklari yikimi makyajlamak istiyorlar. Kurtulus savasina benzetiyorlar. 19 sen yapmadiklarini simdi yapacaklar ya da 19 senede batirdiklari ekonomiyi kurtulus savasi yapilmasi gereken hale getirdiler.

Faizin enflasyonun sebebi oldugu gibi içinde bulunan kapitalist sistemle alakasi olmadigini bilemeyecek durumda da degiller. Faize bir de din kilifi uygulayarak yaptiklarinin dogruluguna inandirmaya çalisiyorlar.

Bir iki gunce, uretiim maliyetlerini dusurerek ihracati arttirmak istediklerini beyan ettiler. Uretimde dusurebilicekleri tek sey emek gucu, cunku diger girdilerin buyuk kismi yurtdisindan, yani dollar ile elde ediliyor.

Ve emek gucunn maliyeti Cin'in altina, hatta Arnavutlugun altina indi Yani halkini fakirlestirerek disa satim yapmak istiyorlar.

Nitekim Erdogan artik açik açik bunu soyluyor :

Citation:
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kurmaylarına ‘ekonomide yeni dönem yeni yol haritası’nı anlatırken Çin örneğini verdiği öğrenildi: “Türkiye’yi üretimle büyütmek, faiz kıskacından çıkarmak için ekonomide yeni dönemi başlattık. Üretimle yabancı yatırımcıların dikkatini çekeceğiz. Çin böyle büyümüş. Biz pazara daha yakınız, onlardan daha avantajlıyız.”

https://bit.ly/3rxGMpS

Evet insanlar Cin'de fabrikada yatip kalkarak gunde 12 saat filan çalisip uretim yaptilar ama buyuk bir farkla Cin diger uretim girdilerini de kendi ulkesinde bulabildigi gibi yaratti degeri sadece insaatla elde etmedi. AR-GE'ye onem verdi.

Erdogan'in Cin modeli turk emek gucunu ucuza yabancilara pazarlamaktan baka bir sey degil ve bunu bir getirisi de olmayacak.

Evet kapitalist kazanacaga paraya bakar, gittigi ulkenin demokrasisi onu hçi ilgilendirmez ama bunun yaninda belli bir guvence ister. O da yok.

Bugun Macro BAE'ne mirajlari sattu, BAE'nin nasil bir ulke oldugu umrunda degil, Erdogan'a veryansin eden Macron yarin konsoloslugunda adam kesen Suudi arabistan kralina gidecek...

Uluslarasi iliskilerde çikarlardan baska bir sey gozetilmez.

2015'den 2020 Araligina kadar dolarlarinizi satin TL'ye geçin diye 5-6 kez çagri yapan 2 kusur TL'den 14 TL'ye getiren bir kisinin sozune ne kadar guvenilir.

Iktidar tam bir açmazda; seçimde iktidar degismesi neredeyse kesin. Ama iktidardan uzaklasinda yapilan talanin faturasi odettirilecek korkusu var. Ve bu durumda para da bitti. Kaldi emek gucunu ucuza yabanciya pazarlamak.

Bunu nasil yediririz diye bakiyor iktidar.

Ayrica Cin modeli sadece ekonomiyle sinirli da degil. Yukarida adam karsiysan hainsin yok edilmege mahkumsun. Cin demokrasi her ulkede olmaz bana uymaz diyor. Erdogan da buna ozeniyor.

Evet sondajlarda %30'luk bir kitle var be olursa olsun Erdogan'i birakmayan, bunlari bir bolumude iktidar degisikliginden korkuyor, ya haksiz yere (çalinan sorular, yazilida çok yuksek not alip sozlude elenenlerin yerini alanlar, TUGVA listelerinden is bulanlar...). Bir de din somurusune kananlar.

Sadece A Haber ya da TRT'den bilgi alanlar, belki carsida bakkalda sasiriyor ama bunun nedenin Kiliçdaroglu oldugunu, ya da kiskanç dis guçlerin oyunu olduguna inaniyor... Malum; Erdoagan aya dort seritli otoyol yapiyoruz dese inanirlar dememismiydi damat...

Erdogan sonrasinda ekonominin toparlanabilecegini ama egitimdeki yikimin duzeltilmesi 1-2 kusak isi oldugunu dusunuyordum, simdi ekonomik yikimin altinda kalkmaninda çok ama çok zor olacagini dusunuyorum.

Kocaman bir yazik.

<
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 03 Déc 2021 23:36    Sujet du message: Répondre en citant

Erdogan dun TRT'deki konusmasinda Kilicadaroglu'nun SGK'unu batirdigini anlatmis yine.

Tabii kendisine 1 $ = 2 TL'de, nasil 1 $ = 14 TL yapti diyen olmamis.

Dunyada kendi halkinin yiyecegini kendi uretebilen 10-12 ulkeden biriydi Turkiye, simdi halkini doyurabilmek için disardan dolar ile yiyecek almak zorunda... Bunu yaparken de çiftçisinin heba ediyor, yabanci tarimciyi ihya ediyor. Fransa'da et ureticilerinin imdadina yetisti Turkiye'nin et alimlari...

Son somut ornek Emin Capa'dan.
TMO %36 zam yaptim, arpanin tonunu 1750 TL'den alacagim diyor arpa bulamiyor cunku arpa borsasinda fiyat 2490 TL. Ama çiftcisine 1750 veremeyen TMO yurt disindan arpa ihalesine çikiyor tonuna 4200 TL oduyor.
O zamanda niye borsa 2490 diye sormayin, cunku 4200 Tl'ye aldigini zararina satiyor ki fiyatlar artmasin.

https://www.youtube.com/watch?v=tQ3or6Ffqt4
40. dakikadan itibaren

Kanadali, Rus arpa ureticisi mutlu olurken kredisini odeyemen çiftci hapse giriyor ve bu arada parasinin dolar olarak tikir tikir alan "5'li çete" diye anilan sirketlere 128 kez vergi indirimi yapiliyor (ama kaç para indirilldigi soylenmiyor).

Vergi vatandasin parasidir, vatandasin verginin nereye gittigini bilme hakki kutsaldir; tabii bu demokrasilerde...

<
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 04 Déc 2021 0:41    Sujet du message: Répondre en citant

Isin ciddiyeti kalmadi, analize filan da yer yok, isin girgirina bakalim.

Citation:

Erdoğan’ın dağıttığı çaylar “hileli” çıktı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başta afetzedeler olmak üzere ziyarete gittiği yerlerde halka fırlattığı 200 gramlık çaylar hileli çıktı. Yapılan tartıda çayların 180 gram geldiği görüldü. Gizli enflasyona yol açtığı için bu hileli uygulamaya para cezası veriliyor.

https://bit.ly/3rwuduS

&

"Hacı Abiden İnanılmaz Asgari Ücret Yorumu! İşinizi Gücünüzü Bırakıp İzleyin!"

https://fb.watch/9EYB31xITi/

Crying or Very sad
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 06 Déc 2021 3:05    Sujet du message: Répondre en citant

<
duygu
Admin
Admin

MessagePosté le: 08 Déc 2021 1:56    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:
AKP'li başkandan Kanada'ya gidenler hakkında skandal sözler

Kocaeli'nin AKP'li Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, ilçeden Kanada’ya giden gençler hakkında "Ne kadar gay varmış haberimiz yokmuş" ifadelerini kullandı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/akpli-baskandan-kanadaya-gidenler-hakkinda-skandal-sozler-1890922

Ayristirmaca, kotuleme, iftira hep bunlarda ve sonra da Allah demekten geri kalmazlar...

.
duygu
Admin
Admin

MessagePosté le: 08 Déc 2021 2:00    Sujet du message: Répondre en citant

Ben de izliyorum artik!

Sule hanim 1-2 dakikada iktidarin basindakilerin kaba tabirle "tukurduklerini yalamalarini" anlativeriyor.

TIMARHANEDE BU HAFTA- 30 "ŞEREFSİZ BUNLAR"

https://www.youtube.com/watch?v=29Pg2cQKJ48

&

TIMARHANEDE BU HAFTA- 31 'ŞAKKADANAK İŞLER'
38 556 vues12 déc. 2021

https://www.youtube.com/watch?v=mgHdcrubXOE

Mad
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 12 Déc 2021 2:19    Sujet du message: Répondre en citant

Mad
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 12 Déc 2021 2:26    Sujet du message: Répondre en citant

Bazen bir gorsel, sayfalarca yaziyi aninda anlatir...

Mad
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Aller à la page Précédente  1, 2, 3 ... 41, 42, 43 ... 59, 60, 61  Suivante
Page 42 sur 61

Sauter vers: