328 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Créer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 0
Total : 2270

Actuellement :
Visiteur(s) : 328
Membre(s) : 0
Total :328

Administration

Derniers Visiteurs

administrateu. : 12h57:15
murat_erpuyan : 12h59:39
SelimIII : 1 jour, 02h24:11
Salih_Bozok : 3 jours
cengiz-han : 3 jours

Nétiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilité de ceux qui les ont postés dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera toléré dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - Sayin Kiliçdaroglu
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un échange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

Sayin Kiliçdaroglu
Aller à la page 1, 2  Suivante

Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 15 Juin 2017 17:58    Sujet du message: Sayin Kiliçdaroglu Répondre en citant

Kiliçdaroglu, bir CHP milletvekilin hapse tikilmasi uzerine almis eline pankarti Ankara'dan Istanbul'a yurumeye baslamis...

Fransa'dayiz, bonjour diyelim.

Kiliçdaroglu, iyi adam, durust adam olabilirsiniz, kurt kokenli olmaniz ve alevil kokenden gelmeniz de bir avantaj Turkiye mozaigi bakimindan.

Ama butun bunlar etkin bir muhalefet lideri olmanizi saglamiyor, saglayamiyor, bunca senedir etkisiz kaldiniz RTE'nin sevgili kulu oldunuz sonuçta...

- Seçilen milletvekkilerinizi hapisten çikaramadiniz.
- Ekmeleddin'da faka bastiniz.
- Anayasaya aykiri ama deyip dokunulmazliklari kaldirdiniz
- Hileli referendum kabul ettiniz...

(listeye eklenecek çok sey var aslinda!)

Iste simdi de milletvekilinize 25 yil verip hemen hapse attilar.

Olmuyor, yapamiyorsunuz bu isi. Bunu soyleyince de kiziyorsunuz, Fikri Saglar'i "kapi onune koyamaga" kalkiyorsunuz. Anlasilan RTE'ye baka baka siz de kararmissiniz.

CHP, Ismet Inonu'nun, Erdal Inonu'nun baskanlik yaptigi bir partidir. Ismet Pasa onca adina sanina ragmen sirasi gelince birakip gitmistir. Erdal Inonu'de olgunlukla koltugu birakmistir.

CHP, Baykal ve sizin beceriksizliklerinizden çok çekti. Sadece CHP olsa neyse olan Turkiye'ye oluyor...

Ben beceremedim deme bilgeligini gosterin ve birakin CHP Baskani olmayi. Yucelirsiniz, yoksa her gun kuculuyorsunuz.

Hadi, lutfen...
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 16 Juin 2017 0:40    Sujet du message: Répondre en citant

+1

Virgulune kadar benimsedim, selimiii'un Kiliçdaroglu'na çagrisini...
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 22 Juin 2017 16:37    Sujet du message: Répondre en citant

Kiliçdaroglu beni duymus olmali ki, bir hamle yapmis. Hem de onemli bir hamle...

Bakalim, kitleler korkuyu yenip harekete katilacak mi?

Malum haklar verilmez, alinir...

Ve de

Sen yanmazsan ben yanmazsam nasil çikar karanliklar aydinliga?
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 09 Juil 2017 19:30    Sujet du message: Répondre en citant

SelimIII'un katkisinia imza atmistim. Anlasilan KK SelimIII'un yazisini bekliyormus uyanmak için!!!
Smile

Evet bugunku Ankara'dan Istanbul'a yuruyusun son duragi Maltepe mitingi ile birden KK statu degistirdi denilebilir.
Ilk kez muhalefet iktidarin gundem yaratmasini engelledi, ve hiçbir iktidar destegi almadan hatta kostelere ragmen yuzbinleri kipirdatarak liderini tum muhalefetin lideri haline getirdi.

Mitingde olumlu buldugum slogan tekligi ide : hak, hukuk, adalet. Parti kimligi yoktu, iktidarda kimsenin ismi geçmedi (gerçi artik iktidar tekligi var !).

Bakalim KK kazandigi bu çok onemli sermayeyi nasil kullanacak.

Ilginç olan da Turkiye'deki basinin durumu idi. Ben sadece Halk Tv'de canli yayin gordum, devamli zap yaptim, hiçbir kanalda konuyla ilgili bir haber goremedim.

Cumhuriyet'in yazdigina gore Star TV ayni dakiklarda Yenikapi mitingini tekrardan yayinliyormus. Bu gerçekten skandal ve gulunç bir durum ki iktidarinda aslinda isine yarar bir vaziyet degil.

Soyle bir benzetme yapilabilir. GS TV, FB'ye 6-0 yenildigi maç dakikalarinda FB'yi 5-1 yendigi kupa maçini yayinlamasi gibi.

Bakalim "hak, hukuk, adalet" konusunda onumuzdeki gunlerde nasil bir gelisim olacak.

Iktidar "je vous ai compris" diyebilecek mi? Yoksa yangina korukle mi varacak?
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 19 Déc 2018 1:39    Sujet du message: Répondre en citant

KK konusunda yukarida yazilan hersey yerli yerinde duruyor. Bir Muharrem Ince dinamigi yakalanmisti, Kiliçdaroglu, biraz da Ince'nin katkisiyla bu dinamigi de sondurdu.

Asagidaki makale bu durumda harika ama ne yazik ki bir hayal/ruya masali.

Citation:

Kılıçdaroğlu’ndan gelen şok telefon!

Enver Aysever - Cumhuriyet, 13 Aralık 2018 Perşembe

Uzun zamandır görüşmemiştik, dün aradı Kılıçdaroğlu;
“Yazınızı okudum, demokrasi konusundaki hayal kırıklığınıza hak veriyorum. Ancak bu sefer bambaşka hazırlık içindeyiz” dedi.

Þaşırdım, merakla dinledim. “Milletvekillerimizin bazıları hayli tanındı biliyorsunuz, bu yurtsever arkadaşlarım öneri getirdiler bana. Dediler ki, ‘Biz toplumda sevilen sayılan insanlarız, o yüzden oylarımızın düşük olduğu yerlerde belediye başkan adayı olmak istiyoruz.’ Mutlu oldum elbette.
Gürsel Tekin, ‘Ben Sultanbeyli’yi istiyorum, çarşafa CHP rozeti taktım, anımsayın, mütedeyyinler beni anlayacaktır’ dedi. Akif Hamzaçebi, ‘Yahu bu parti bana her şeyi verdi. Meclis başkanvekili oldum, grup başkanvekili oldum, şimdi de genel sekreterim. Verme sırası bende. Beni Ümraniye adayı yapın’ dedi. Mahmut Tanal inatla Esenler’i istedi. En güzeli de Tuncay Özkan’ın Kütahya ısrarı oldu. Dedi ki ‘İzmir’de kim olsa seçimi alır, ben size kaç kişi olduğumuzu göstereceğim, Kütahya’yı getireceğim’ dedi.” Þaşırdığımı fark edince güldü Kılıçdaroğlu;

“Daha bitmedi. Bekaroğlu, Bülent Kuşoğlu, Abdüllatif Þener aniden geldiler odaya. ‘Sayın başkan biz kendi partilerimizde doğru dürüst bir işe yaramadık, siz bizi aldınız vekil yaptınız, parti yönetimine koydunuz, sanki başka kimse yokmuş gibi, plan bütçe komisyonuna bile bizi atadınız. Düşündük de, burası CHP mi, yoksa MSP mi biz bile şaşırdık. Hatta Abdullah Gül’ü bile neredeyse aday yapacaktınız. Aramızda karar aldık, artık parti bize değil, biz partiye uyum sağlayacağız.’ ” Küçük dilimi yuttum. Güldü Kemal Bey;

“Ekmeleddin hatasından çok ders aldım. Herkes Mansur Yavaş’ı Ankara adayı yapacağımı sanıyor. Olur mu öyle şey! Koca CHP’de, Atatürk’ün partisinden bir aday çıkmaz mı? Rozetinden utanan adamı ben ne yapayım! Artık eskisi gibi değil hiçbir şey, cephe mücadelesini kendi ilkelerimizle vereceğiz. Gelecek hafta TKP, EMEP, ÖDP, sendikalar, Gezi direniş örgütleri bir araya geliyoruz. Kemal Derviş aklıyla, onun yamaklarıyla iş görmek mümkün değil. Piyasacılığı RTE’den daha iyi kim yapar, onu taklit ederek kimseyi ikna edemeyiz, biz anti-emperyalist bir partiyiz. Sahada sosyalistlerle kol kola olacağız, yerelde doğrudan demokrasiyi sağlayacağız. TÜSİAD falan palavra, hepsi saraya boyun eğmiş bunların” dedi. Soluksuz devam etti:
“16 Nisan’da, 24 Haziran’da halkın oylarına sahip çıkamadık. Adalet Yürüyüşü gibi, tarihte benzerine rastlanmamış iş yaptık, arkasını getiremedik. Fikir adamı diye eski İslamcı, ülkücü kim varsa onlarla bir arada olduk. Salı toplantılarına sıkıştı muhalefet. Bu böyle gitmezdi elbette. Þimdi halkın içinde, her gün bir yerde olacağız. Meclis dediğin ne, el kaldır indir, RTE ne isterse oluyor, biz halka kulak vereceğiz, Gezi ruhunu yaşatacağız. Bundan sonra kravatlı muhalefet yok.” Keyfi yerindeydi Kılıçdaroğlu’nun;

“Muharrem İnce ile yolculuk yaptık, memleketin halini konuştuk, hemen her konuda mutabıkız. Muharrem Bey her koltuğa talip görünmekten çok rahatsız, üstelik İstanbul adayı için nüfus kâğıdını gösteren herkesin oy kullanacağı önseçim yapalım istiyor. Kendisi aday değil, yeni insanlara destek olmak için sahada çalışacak. Ben de ona dedim ki, siyaset profesyonel iş değil, ben de seçimden sonra kurultay yapacağım, şöyle gençlerin, kadınların ellerinde yükselen solcu CHP yaratıp, bırakacağım. Bu seçimlerde üç ahbap çavuş ilişkisiyle aday olamayacak kimse. Asla Sarıgül gibi denenmişler aday olmayacak. Bunu duyurun herkese” dedi.

Bu tatlı düşten uyanınca, hemen teyzemi aradım, o iyi rüya yorumu yapar diye; “kıçın açık kalmış” dedi.

Crying or Very sad
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 14 Jan 2019 0:21    Sujet du message: Répondre en citant

Yine ayni kose yazarindan ve sonuçta yine KK'a gidiyor oklar...

Citation:

Bu sorulara yanıt gelmezse neden sandığa gitsin seçmen?

Cumhuriyet, 9 Ocak 2019

AKP’li yıllarda: “Bu kez de oyumu veriyorum ödünç olarak, AKP gitsin de ne olursa olsun” diyen yurttaşların sayısı azımsanamayacak düzeydedir. AKP’nin giderek ağırlaşan baskı düzenine karşı, toplumun soluk alamaz hale gelmesi, muhalefeti tüm unsurlarıyla kolaycılığa götürdü, ondan da hesap sorulamaz hale geldi. Kılıçdaroğlu’nun Ekmeleddin tercihinden sonra “Tıpış tıpış sandığa gideceksiniz” cümlesi bunun en güzel kanıtıdır.

Elbette muhalefeti salt CHP olarak almıyorum, bu da ayrıca büyük yanlıştır. Ancak en büyük muhalif örgüt olan CHP’nin tavrı kuşkusuz belirleyicidir. Yine bizi sandığa çağırıyor muhalefet, peki gitmemiz için haklı ve nesnel koşullar var mı? Başka türlü söylersek; sonucu baştan belli bir seçim olacaksa eğer, bizi niye demokrasi varmış gibi davranarak avutuyorsunuz?

“Cumhur İttifakı” denen kabaca Türkçü, İslamcı koalisyona karşı, örneğin İdris Naim Şahin gibi, eski AKP’li bakanla ne gibi sonuç almayı umuyorsunuz? Eğer seçimi İdris Naim Şahin kazanırsa, herhangi uygar bir insanın mutlu olması için bana bir tek sebep söyler misiniz? (Elbette sadece Şahin değil, hemen her ilde benzer örnek bulabiliriz. Kişi temsilidir.)

Ankara’da, son seçimi Yavaş kazanmıştı, ayak oyunuyla sabah Gökçek’e gitti seçim. Bu kadar açık bir durum söz konusuyken, şimdi aynı sandıklardan, demokrasiye uygun bir sonuç alınacağına inanıyor musunuz? O gün hakkını arayamayan, bugün hangi veriyle bize güvence vermektedir? (Bu arada Yavaş’ın da aşırı milliyetçi olduğunun altını çizmek isterim. Yani kazansa bile, kazanan kim sorusu hep olacak.)

Benzer bir durum 16 Nisan halk oylaması için de geçerli. Yurdun her yanında halk “hayır” dediği halde, sonuçlar kıl payı olarak “evet” şeklinde açıklanmışken, neden Yüksek Seçim Kurulu’nda hakkınızı aramadınız? Halk arkanızda durmak için sabırsızken, siz neden genel merkeze çekildiniz? Durumu fiili olarak kabul ettiniz? Neden meşruiyet tartışması yapmadınız ve bizi başkanlık seçimlerine mecbur kıldınız?

Haydi geç kaldınız, “Adalet Yürüyüşü” gibi dünyada benzeri olmayan, büyük emek gerektiren işe girdiniz. Sonunu niye getiremediniz? İstanbul’da miting yaptıktan sonra, kravatları takıp neden Ankara’ya döndünüz? Dünyanın gözü üstünüzdeyken neden insanların gazını alır duruma düştünüz, toplumsal muhalefete öncülük etmediniz?

24 Haziran seçimlerinden sonra, ne İnce, ne Kılıçdaroğlu kamera karşısına geçmedi. Günlerce mitinglere gelen, sahada çalışan insanlar kendini yalnız, kimsesiz hissetti. Sonuç “Adam kazandı” şeklinde öğrenildi. Neden milyonlara tek bir açıklama yapmadınız? O gece ne oldu? Neden hemen iç kavgaya döndü herkes? Cumhuriyet elden giderken, bir açıklama borçlu değil misiniz halka?

24 Haziran sonrasında koşa koşa saraya giden Akşener’le neyin ittifakını yapıyorsunuz? Eğer yarış MHP ile İYİ Parti arasında olacaksa, solcular, cumhuriyetçiler, laikler, Kürtler size niye oy versin?

Meclis başkanı açık şekilde anayasayı, etik kuralları ihlal ederek aday gösterilmişken; “durum anayasaya aykırı ama bunu sorun etmeyeceğiz” diyerek kuralsızlığı meşru hale getirmediniz mi? Benzer bir hatayla milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasına onay vererek, bugün doğan demokrasi açmazının ortağı olmadınız mı?

Bu soruların yanıtını öncelikle Kılıçdaroğlu’ndan bekliyorum. Eğer yanıt gelirse, okurla paylaşacağım. Elbette soruların muhatabı salt genel başkan olamaz, o yönetimde olan herkes mecburdur açıklama yapmaya. Bu işin bir yanı...

Gelelim sosyalistlere. Neden bugüne dek CHP, HDP ardına takılmak zorunda kalındı, bunu aşmak gerekmez mi? Bugün seçime katılma olanağı bulunan parti hangisiyse, onun etrafında kenetlenip sosyalist aday çıkarmak çok mu zor? Halka seçeneksiz olmadığını anlatmak için bu fırsatı kullanmak zorunlu değil mi? Dinci, aşırı milliyetçi, piyasacı anlayışa karşı, ne pahasına olursa olsun dikilmek devrimcilerin görevi değil mi? Elbet AKP dönemi bitecek, sonrasında halka umut olmak için bugün göreve talip olmak gerekmez mi?

<
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 31 Jan 2019 18:25    Sujet du message: Répondre en citant

CHP bunları hak ediyor mu?

B. Baykam yazmis... Bu Kiliçdaroglu bir kez daha bizi husrana ugratacak ve Erdogan'i kazandirma rekorlari kiracak belki de Bahçeli denen adam da yararli olacak...

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1225116/CHP_bunlari_hak_ediyor_mu_.html
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 31 Jan 2019 23:42    Sujet du message: Répondre en citant

Bu adam CHP'yi biterecek galiba!

Boyle muhalefe boyle iktidar.

Bir de CHP aday gosterilmeyince baska partiye kosanlar. Bunlara oy verecek insanlar olacak yani! Garip ûlke bu Turkiye yok Tayipland demem lazim deggil mi?
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 28 Aoû 2020 0:52    Sujet du message: Répondre en citant

CHP demek, Genel Başkan ve parti yönetimi demek değildir!
Sozcu'de dun Mesut Parlak yazmis...

https://bit.ly/2D4H68K

Yazidan 1-2 alinti :

Citation:

(...)
Hele ki kurultayda, Ayasofya açılışında kılıçlı imamın hutbeden, şimdi koltuğunda oturduğunuz Ulu Önder Atatürk'e ettiği hakareti dile getirmememiniz ise asla hafızalardan silinmeyecektir!

Söyleşinizde parti içi demokrasiden söz ediyorsunuz. Sayın İnce geçmişte karşınıza aday oldu. Sayın İnce'ye kurultayda imza veren delegeler ve milletvekilleri ilk seçimde çizik yemediler mi? Sayın Genel Başkan, şunu lütfen kabul edin, CHP artık sessiz bir parti olmuştur. Kafayı kaldıran kapı dışarı edilmektedir! CHP, sizin tekelinize alabileceğiniz bir parti değildir!!

(...)
Söyleşinizde parti içi demokrasiden söz ediyorsunuz. Sayın İnce geçmişte karşınıza aday oldu. Sayın İnce'ye kurultayda imza veren delegeler ve milletvekilleri ilk seçimde çizik yemediler mi? Sayın Genel Başkan, şunu lütfen kabul edin, CHP artık sessiz bir parti olmuştur. Kafayı kaldıran kapı dışarı edilmektedir! CHP, sizin tekelinize alabileceğiniz bir parti değildir!!

Ve bu dosya 2017 açilmis selimiii tarafindan, ilk katkida selimiii
Ben beceremedim deme bilgeligini gosterin ve birakin CHP Baskani olmayi. Yucelirsiniz, yoksa her gun kuculuyorsunuz.
diye bitirmis!!!

<
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 10 Oct 2020 14:03    Sujet du message: Répondre en citant

Iste yeni bir Kiliçdaroglu saçmaligi daha !!!

Citation:

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Milliyetçi İmam Hatipliler Derneği üyeleri ile bir araya geldiğinde demiş ki:

“Başörtüsü konusunu Türkiye’nin temel sorunu haline getiren partilerden birisi CHP, kabul ederim.”

Oysa biz, geçmişten beri türbanı siyasal dincilerin sorun haline getirdiği ve siyaseten bir araç olarak kullandıkları kanısındaydık.

Türkiye’deki ilk, Milli Türk Talebe Birliği’nin 1968’de (AP, Demirel iktidardaydı) düzenlediği türban eylemini anımsıyorduk örneğin:

Üniversiteye türban ile girmekte ısrar eden Ankara İlahiyat Fakültesi’nin 1859 numaralı öğrencisi Hatice Babacan’ın, disiplin kurulu kararıyla fakülteden kaydı silinmiş, bunun üzerine Ankara İlahiyat Fakültesi öğrencileri boykota başlamıştı.

O günlerde bu türban eylemini gerçekleştiren Hatice Babacan, 2001’de AKP kurucusu olacak olan Ali Babacan’ın halasıydı. Bu eylemi destekleyen, dönemin Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Talebe Derneği Başkanı Beşir Atalay da yıllar sonra AKP iktidarları döneminde İçişleri Bakanlığı ve başbakan yardımcılığı yapacaktı.

O türban eylemi nedeniyle boykot yapan ilahiyat fakültesi öğrencileri tarafından protesto edilen fakültenin öğretim üyelerinden Bahriye Üçok, televizyondaki bir açık oturumda “İslamda örtünmenin ve oruç tutmanın zorunlu olmadığı”nı dile getirmesinin ardından dinci teröristlerce düzenlenen bir bombalı saldırı sonucu aramızdan alınmıştı.

Türbanın üniversitelere yoğun olarak ilk girişi, İran’daki Humeyni hareketinden hemen sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde uygulamaya sokulmuştu. İran İslam devriminin ihracı amacıyla...

Ancak, şimdi Kemal Kılıçdaroğlu’nun anlatımından anlıyoruz ki, tüm bu gelişmeler birer sanal düşten öteye gitmiyormuş...

Ayrıca, aynı görüşmede Kılıçdaroğlu, türbanı olumlama çerçevesinde “Kadının kılık kıyafetiyle erkeklerin uğraşması doğru değildir” de demiş.

Oysa biz, oldum olası kadının kılık kıyafeti, yaşam tarzı, saçı başı, nasıl oturup kalkacağı, erkek ile eşit olamayacağı gibi konularla siyasal dinci erkeklerin uğraştığını sanıyorduk.

Demek ki biz, yakın geçmişte din adına insanların domuz bağıyla bağlanıp işkence edildikten sonra evlerin bodrumlarına gömüldüğü bir ülke ortamında yaşadığımıza ilişkin sanrılarımız arasında bu konuda da büyük bir yanılgı içine düşmüşüz.

Kadınların yasaklara büründürülmesi ile ilgili sorunları CHP ve CHP’ye oy verenler yaratıyormuş ve biz bunun ayrımında olmamışız...

Fena halde kandırılmışız, özür diliyoruz...

https://cumhuriyet.com.tr/yazarlar/isik-kansu/kimin-icin-savasiyorlar-1772485

Hadi sen de...
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 15 Avr 2023 3:01    Sujet du message: Répondre en citant

Bu dosyaya katki verenler, ben de dahil, KK için keskin elestiri yapmislar.

Ancak bugun KK uzun ve seçim yenilgileriyle bilenmis bir siyasal yasamdan sonra RTE iktidarinin kurdugu duzeni sonlama misyonuyla 13. Cumhurbaskani seçilme olasiligi hayli yuksek...

Kimdir KK? Buna bir yanit olarak 2015'de bir görsel hazirlamis CHP. Bana ilginç geldi, hele hele 14 Mayis seçimlerine bir kaç gun kala. Ol nedenle burada paylasiyorum.

<
Anne36
Novice
Novice

MessagePosté le: 15 Avr 2023 22:28    Sujet du message: Répondre en citant

Bu büyük adamı tanıttığınız için teşekkür ederim.

Dürüst, sağduyulu, kültürlü ve hayatı boyunca çalışmış bir adam.

Dersim muhteşem bir bölge gibi görünüyor.

Türkiye nihayet Avrupa Birliği'ne girebilir.

Fransa'da, benim naçizane görüşüme göre, bu kadar değerli sadece bir kişi var: Pierre Mendès-France.

https://www.geo.fr/histoire/qui-etait-pierre-mendes-france-205065

Çeviri hataları için özür dileriz.
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 20 Juin 2023 15:43    Sujet du message: Répondre en citant

Seçim surecinde ve seçim taktiginde elestiri getirmedim.

Hatta 2. turda Turkiye'nin Zemour'u olarak niteledigim adamla yan yana gelmesine dahi yutkundum.

Yine, seçim sonrasinda yenilginin tek kusurlusunun KK olmadigini soyleyen biriyim.

Ancak ve hele bugunku Meclisteki grup toplantisindan sonra verdigim krediyi bitirdim.

Yeter bay Kemal, durust olmak, Kurt kokenli ya da Alevi olmak sizi kurtarmaz.

Seçimden yenilgiyle çiktiniz ve bu kaçinci (Ekmelettin'i unutamiyorum).

Ama bir kahraman gibi kursuye çikmak ve herseye ragmen devam etmek kabul edilebilir degil...

Gidin artik...

>
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 20 Juin 2023 15:48    Sujet du message: Répondre en citant

Seçim surecinde ve seçim taktiginde elestiri getirmedim.

Hatta 2. turda Turkiye'nin Zemour'u olarak niteledigim adamla yan yana gelmesine dahi yutkundum.

Yine, seçim sonrasinda yenilginin tek kusurlusunun KK olmadigini soyleyen biriyim.

Ancak ve hele bugunku Meclisteki grup toplantisindan sonra verdigim krediyi bitirdim.

Yeter bay Kemal, durust olmak, Kurt kokenli ya da Alevi olmak sizi kurtarmaz.

Seçimden yenilgiyle çiktiniz ve bu kaçinci (Ekmelettin'i unutamiyorum).

Evet seçimler adil degil, ringde eliniz kolunuz bagliydi, karsinizda devletin butun kurumlari çokerterek, onlari muhalefete karsi kullanan bir iktidarla mucadele ettiniz ama bunca enflasyondan sonra, depremden sonra kim olsa kazanirdi denilen bir seçimi de kazanamadiniz.

Ama, bugun, bir kahraman gibi kursuye çikmak ve herseye ragmen devam etmek kabul edilebilir degil...

Gidin artik...

>
pusula
Newbie
Newbie

MessagePosté le: 30 Juin 2023 14:30    Sujet du message: Répondre en citant

Bonjour Monsieur,

Umit Ozdag, Zemmur gibi degil, solcu HKP gibi vatansever. Mülteci sorununu kiniyor.
Fark, Zemmur kendi ulkesindeki göçmen çocuklarini kulturel olarak disliyor, damgaliyor.

Umit Ozdag’i Zemmurca adlandirmak basit kucultucu kisayol ve ilerleyici degil.
Zemmur gibi analizsiz yorumlamak, bedavadan karalamak ve nötralize etmek.
Zafer milliyetci ve HKP marksist ortak noktalari Atatürk degerleri (laiklik ve kemalist), baska ses getiren parti yok. O yüzden bu iki uç/dip partinin girisken mucadeleci hakklarini vermek gerekir.

Bu gunku duzen devam edilemesse, degisim sart. Cozum sunmadan karalamak : cozumsuzluk.
BOP projesi olan vahsi Multeci akim sosyal ve vatandaslik sorunu hayal disi degil : HKP ve Zafer dile getiriyor.
Eger çözüm ne hukumet ne muhalefet ise, üçüncü yol çözüm sart.

yCHP a fait des elections nationales un jeu, un test. Alors que on ne teste pas tout et n’importe quoi : on ne joue pas avec la santé (vaccin…) ou la securité (avion…) par exemple avant déploiement.
yCHP est comme une dictature en place : pas de démocratie en interne au parti.
yCHP trahi la mission et devoir d’opposition : elle a pour stratégie de bloquer tout changement nécessaire apres 13 pertes, elle dilue les valeurs de Chp, trahit les caractéristiques du kémalisme (davantage présent chez HKP ou Zafer). yCHP a accueilli des elements de Tarikat et de Libosh avec la Table à 6 composée, ce qui est nefaste à la rationalité politiquement et en confiance : cf. par exemple Abd.Sener ayant vendu KK. yCHP aurait dû plutot se limiter au Iyi en terme de Droite. yCHP s’approche et favorise davantage pour un éloignement de la civilisation moderne contemporaine avec les clins d’oeils ou bienveillances envers les Tarikatçi.
Pas besoin d’une telle table à 6 si c’est pour glisser vers et pour copier la Droite tout en excluant la Gauche. Pire, yCHP aurait pu accueillir davantage de Gauche (HKP, TKP, TIP) ou un vrai Liberal (LDP) et un vrai Milliyetçi (Zafer). HDP n’est pas fidèle : un coup avec akp, un coup avec chp, et éloignée des vrais problèmes de sa communauté régionale..

Personnellement j’aurais voulu voir quelqu’un de Cem Toker (LDP) sur la scène (je reprends l’idée de Barbaros Sansal ici). Je ne suis pas de votre génération étant né de la plage années 80-90 mais, le parti respectant l’ordonnance d’une Turquie kémaliste au plus près actuellement serait Zafer.

La génération de nos parents des 50-60 était gâtée et ne s’est pas soucié du chemin menant aux jours presents, cadeau qui nous est laissé.
Selon moi Turquie kémaliste veut dire : independance, neutralité, productivité. Ces elements permettent de bien vivre.
Pour bien vivre, il faut bien se nourrir (developpement de l’agriculture, des terres, prix alimentaires accessibles) et avoir un cadre de vie (social, bien immobilier, densité de population en harmonie..), le tout sous la garantie de valeurs (justice, egalité, protection de soi et sa liberté, de croyance par exemple, soit ainsi la laicité).
Je ne retrouve plus ces valeurs de liberté (au sens général idéal), ni d’égalité et de fraternité nulle part, la Turquie n’est plus un espoir également. Des populations qui dégénèrent, en colère, des jeunes issues de communautés de cités délaissés à l’écart du système à noter aussi ou jeunes condamnées en imamhatip.
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Aller à la page 1, 2  Suivante
Page 1 sur 2

Sauter vers: