366 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Créer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 0
Total : 2270

Actuellement :
Visiteur(s) : 366
Membre(s) : 0
Total :366

Administration

Derniers Visiteurs

lalem : 5 jours
SelimIII : 7 jours
adian707 : 8 jours

Nétiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilité de ceux qui les ont postés dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera toléré dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - "Fransa once kendisine baksin"
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un échange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

"Fransa once kendisine baksin"

Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
Isis
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 09 Oct 2006 22:09    Sujet du message: "Fransa once kendisine baksin" Répondre en citant

"Fransa önce kendisine baksın"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ermeni sorunuyla ilgili Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy'nin 3 şartına yanıt verdi.

Başbakan Erdoğan, Fransa Ulusal Meclisi'nde 12 Ekim'de görüşülecek olan sözde Ermeni soykırımını inkar edenlere ceza öngeren yasa teklifiyle ilgili Fransa İçişleri Bakanı ve aynı zamanda UMP Lideri Nicolas Sarkozy'nin öne sürdüğü 3 şartla ilgili yanıt verdi.

Alınan bilgiye göre, Başbakan Erdoğan'ın geçen hafta, Sorkozy'yi genel başkan sıfatıyla arayarak, söz konusu yasa tasarısının iki ülke ilişkilerine zarar vereceğini, demokrasi ve özgürlüklerle bağdaşmayacağını ve bunun kabul edilebilir olmadığını iletti.

Başbakan Erdoğan, Sarkozy'ye bu konuda neler yapılabileceğini sorarken, UMP Lideri'nin de konuyu değerlendirip kendisine döneceğini bildirdi.

Daha sonra Erdoğan'ı arayan Sarkozy'nin 3 öneride bulunduğu bildirildi.''Soykırımı araştıracak komisyonda tarihçilerin yer alması şartı olmaması, TCK'nın 301'inci maddeyi kaldırılması ve Ermenistan ile Türkiye sınırının açılmasını sağlanması'' önerileri getiren Sarkozy'ye Başbakan Erdoğan, ''açık ve şeffaf'' tarafın Türkiye olduğunu iletti.

Erdoğan, Türkiye'nin, konunun araştırılması için ortak bir komisyon kurulması yönündeki iyi niyetli yaklaşımına gerekli karşılığı alamadığını kaydetti.

TCK'nın 301. maddenin bu konuyla hiçbir ilgisi bulunmadığını belirten Başbakan Erdoğan, soykırım iddialarının inkarını suç sayan teklif sebebiyle Fransa'nın Türkiye'ye ''söz söyleyecek durumda olmadığını'' vurguladı. Erdoğan, ''Fransa'nın, Türkiye'ye söz söyleyecek durumda değil, önce kendine bakması gerektiğini'' söyledi.

Sınır kapısına ilişkin öneriyi de yanıtlarken Başbakan Erdoğan, önce, Türkiye'nin iyi niyetli yaklaşımına, Ermenistan'ın da iyi niyetli yaklaşım göstermesi gerektiğini söyledi.

http://www.sabah.com.tr/siy94.html

Isis
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 09 Oct 2006 22:13    Sujet du message: Répondre en citant

Fransa Dışişleri: Tasarıyı desteklemiyoruz

Fransa Dışişleri Bakanlığı, hükumetin, sözde Ermeni soykırımının inkarının suç sayılmasını öngören yasa teklifini desteklemediğini bildirdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jean-Baptiste Mattei, Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy'nin Cumartesi günü Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile telefon görüşmesi yaptığını hatırlatarak, bu görüşmede, Douste-Blazy'nin yasa teklifini hükumet olarak desteklemediklerini Türk meslektaşına ilettiğini söyledi.

"Bakan Douste Blazy, Fransa'nın siyasi ve ekonomik alanda Türkiye ile ilişkilerin sürekliliğine verdiği önemin altını çizdi" diyen Mattei, "Fransa'nın, Avrupa'nın siyasi değer ve vizyonunun paylaşılması için Türkiye'nin AB perspektifine verdiği desteğin de bu görüşmede yinelendiğini" ifade etti.Sözcü, Douste-Blazy'nin, mecliste Mayıs ayında görüşülmesi sırasında yasa teklifi aleyhine yaptığı konuşmayı da Türk meslektaşına bir kez daha aktardığını söyledi.

İÇİÞLERİ BAKANI NICOLAS SARKOZY

Bu arada, iktidardaki Halk Hareketi Birliği lideri ve İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy, bugün France-inter radyosuna verdiği demeçte, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la yasa teklifiyle ilgili olarak iki kez görüştüğünü söyledi.

Sarkozy, Türk-Ermeni sınırının açılması, TCK'nın 301. maddesinin kaldırılması ve Türkiye ve Ermenistan arasında tarihi konuyu araştırmak üzere ikili bir komisyon oluşturulmasını istediklerini belirterek, bunların kabul edilmesi halinde yasa teklifine karşı çıkabilecekleri mesajını verdi.Fransa'daki siyasi gözlemciler, bu öneriyi Sarkozy'nin siyası danışmanı Ermeni asıllı milletvekili Patrik Deveciyan'ın kaleme aldığına kesin gözüyle bakıyorlar.

Bu arada, Deveciyan, dün gece France-3 televizyon kanalında yayımlanan bir programda konuyla ilgili soru üzerine verdiği yanıtta, yasa teklifine verdiği değişiklik önergesiyle özgür bir tartışma imkanını engellememek için tarihçi ve bilim adamlarının, inkarı suç sayan yasadan muaf olmalarını istediklerini söyledi.

Lyon'daki Türklerin, sözde Ermeni anıtı aleyhine yaptıkları gösteriye atıfta bulunan Deveciyan, çıkacak yasanın, özellikle kamu düzeninin sağlanması için bu tür gösterileri engellemesi gerektiğini söyledi.

TOBB HEYETÄ° GELÄ°YOR

Bu arada yasa teklifi aleyhine lobi yapmak üzere Zafer Çağlayan başkanlığında bir TOBB heyetinin Paris'e geleceği bildirildi. TOBB heyeti, Fransız işveren temsilcileriyle görüşerek, teklifin kabul edilmesinin Türk ve Fransız ilişkilerine vereceği zarara dikkat çekecek.

Sosyalist Parti tarafından sunulan teklif 12 Ekim Perşembe günü oylanacak. Teklifin yasalaşması için Senatonun da onayı gerekiyor.
Teklifin mecliste kabul edilmesine kesin gözüyle bakan siyasi gözlemciler, hükumetin teklifi Senato gündemine uzun bir süre getirmeyeceğini düşünüyor.Fransa Parlamentosu, 2001 yılında kabul edilen yasayla sözde Ermeni soykırımını resmen tanımıştı.

http://www.sabah.com.tr/siy95.html

sultani
Spammer
Spammer

MessagePosté le: 09 Oct 2006 22:21    Sujet du message: Répondre en citant

Ben bu 'bnelere iyi niyetli yaklasimdan falan da yana degilim..
kim oluyo lan bunlar Türkiye'den istekte bulunacak?
Biz bunlarin topunun...neyse kendimi sansür ettim..
Ben öyle tarihçi komisyonlarina falan da karsiyim!
Ne yapmissak yapmisiz..Bu 'bneler türkleri katlederken orada burada, balkanlarda, karabagda vs...tarihçilerden medet mi umuyor..sozu bile gecmiyor! ömer Seyfettin'i okuyun lan!
Bizim kimseye verilecek hesabimiz olmamali!
Erdogan'in da..neyse Murat yine bana kart gösterecek!
Ama benim kimseye verilecek hesabim yok./..
Niçin biz hep müdafaadayiz??
301'i çalistir, ülkeyi kötüleyen tüm 'bneleri at kodese...bakalim g.t'leri yiyomu devam etmeye ülkeyi kötülemeye..
Bu da tasak ister...öyle Kasimpasali'larla olmaz!
Un bateau frêle comme un papillon de mai" (A.R.)

Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 09 Oct 2006 22:26    Sujet du message: Carton jaune à Sultani Répondre en citant

olmuyo be abi, escinsellerle alip veremedigin mi var, insanciklari bu kirliklere niye karistiriyorsun ki ?

Boyle konusunca içiniz belki bir nebze rahatliyor ama bir nokta ileri de gidemiyoruz yani !
sultani
Spammer
Spammer

MessagePosté le: 09 Oct 2006 22:27    Sujet du message: Répondre en citant

Bu arada, Deveciyan, dün gece France-3 televizyon kanalında yayımlanan bir programda konuyla ilgili soru üzerine verdiği yanıtta, yasa teklifine verdiği değişiklik önergesiyle özgür bir tartışma imkanını engellememek için tarihçi ve bilim adamlarının, inkarı suç sayan yasadan muaf olmalarını istediklerini söyledi.

böyle mi demis O. çocugu..
Iktir gir ibne..
seni kim iker ulan deve götÜ?

sultani
Spammer
Spammer

MessagePosté le: 09 Oct 2006 22:31    Sujet du message: Répondre en citant

Burada bana elestiri getirebileceklere iki sozum var
benim adim sanim suretim belli
bu ibnelmerden korkum yok!
iki paralik deyyuslar yuzunden Türkiye'nin asagilanmasina ses cikarmadan kendi kucuk çikarlarimizi mi kollayacagiz?
Ne demis sair: Kalk ehli vatan!

Isis
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 09 Oct 2006 22:45    Sujet du message: Répondre en citant

Un article de Vatan que je trouve très éloquent:

Fransız küstahlığına tepki verilmeli

Fransa, Ermeniler’le ilgili tasarıyı yasalaÅŸtırmak için gün sayıyor. Fransız politikacılar uzun dönemli etkilerini hesap etmeden sırf günü kurtarmak için giriÅŸtikleri bu çabanın, 70 milyonluk Türk halkını nasıl rencide ettiÄŸinin farkında bile deÄŸiller.

Sinirlerin gerildiÄŸi bu dönemde ister istemez tarihinizi karıştırıyorsunuz. Fransa ile geçmiÅŸteki ortak anıları canlandırıyorsunuz. Bunların arasından ilgimi çeken biri de KurtuluÅŸ Savaşı’nın sıkıntıları sırasında yaÅŸanıyor.

1.5 milyon lira hikayesi
Büyük Taarruz öncesi savaÅŸacak askerin postalı yok. Bunun için para lazım. Mustafa Kemal, Maliye Bakanı Hasan Fehmi Bey’e askere postal alınması için 1.5 milyon lira gerektiÄŸini söylüyor. Maliye Bakanı da, o tarihlerde Merkez Bankası’nın görevini üstlenmiÅŸ ve Fransızlar’ın yönetiminde bulunan Osmanlı Bankası’ndan bu parayı istiyor.

Ä°stemin gerekçesi, Osmanlı Bankası ile Osmanlı Devleti arasında yapılan ve gerektiÄŸi zaman avans kullanılabileceÄŸini içeren bir anlaÅŸmaya dayanıyor. Osmanlı Bankası yetkilileri Paris’ten görüş sorup, gelen talimat üzerine Ankara Hükümeti’ne ÅŸu yanıtı veriyorlar. “Size 1.5 milyon lirayı vereceÄŸiz. Yalnız Ä°stanbul Hükümeti’ne vereceÄŸimiz bu paradan haberdar olduÄŸuna dair bir yazı isteriz.”

Bu koÅŸulun Ä°stanbul Hükümeti’nin tanınması anlamına geldiÄŸini iyi bilen Atatürk parayı almıyor. Ancak Maliye Bakanı’na emrini veriyor. Bunun üzerine Bakan Hasan Fehmi Bey Osmanlı Bankası’nın Ankara Þube Müdürü Bay Bojet’yi yanına çağırıyor ve diyor ki;

“Osmanlı Bankası tarihi anını yaşıyor. Maliye’ye 1.5 milyon lazım. Bizim idaremizdeki bölgede 16 ÅŸubeniz var. Ä°stediÄŸimiz parayı vermezseniz ÅŸubelerinizin 16’sına da vaziyet eder kasalarınızdaki bütün parayı zabıt mukabili alırım. Düşünmek için sana bir çeyrek saat veriyorum. Git düşün, cevabını ver.”

Ä°stenilen 1.5 milyon lira derhal getirilip, teslim ediliyor...

Atatürk olsaydı
“Ermeni soykırımı yoktur” demeyi suç sayan yasa gerçekten büyük bir talihsizlik. Atatürk saÄŸ olsaydı, böyle bir çaba karşısında Fransızlar’a karşı yukarıdaki olayda olduÄŸu gibi bir duruÅŸ sergilerdi. Bundan hiç kuÅŸkum yok. Fransa gibi bir ulusun bize karşı bu ÅŸekilde bir davranış içine girmesi mutlaka tepki görmeli.

Sırf AB rüyası zedelenmesin, ekonomik ve mali çıkarlarımıza bir ÅŸey olmasın görüşü, Fransızlar’ın bu davranışı karşısında geçerli deÄŸil. Aynı tepkiler Hollanda’ya da gösterilmeli. Kaybedenin sadece Türkler olmayacağını acı biçimde anlamaları ve bunu örümcekleÅŸmiÅŸ politikacı beyinlerine yerleÅŸtirmeleri ÅŸart.

http://www2.vatanim.com.tr/root.vatan?exec=yazardetay&tarih=09.10.2006&Newsid=89582&Categoryid=4&wid=126
sultani
Spammer
Spammer

MessagePosté le: 09 Oct 2006 22:56    Sujet du message: Re: Carton jaune à Sultani Répondre en citant

murat_erpuyan a écrit:
olmuyo be abi, escinsellerle alip veremedigin mi var, insanciklari bu kirliklere niye karistiriyorsun ki ?

Boyle konusunca içiniz belki bir nebze rahatliyor ama bir nokta ileri de gidemiyoruz yani !

yok be canim
escinsellerle hic alip veremedigim yok
ama bu sozcugun arka planinda turkce de baska seyler kastedilir
ibnelikten kasit baskadir
gercek ibnelere de sapka çikaririm
ama bir kufur dili vardir guzel turkçemizde, iki sayfada ifade edeceklerimizi iki kelimeyle söyleriz!
amina koymayi macho olarak niteleyebilirsin ama anmlami farklidir
ibnelik te aynidir!
o zaman "con" kelimesini forumdan yasaklamak gerekir!
Ben dangul dungul bir herifim
Benimgibi 'bnelere de ihtiyaç var bu 'mina kodugumunun memleketinde ..agnadinnmi 'lan? tipinden bir konusma stili elbet herzaman hos karsilanmaz ama, iki uç cümle yerine geçer, merami kestirmeden ifade eder...

ps: yani not:
sevgili gardasim Murat
ben on uc on dort yaslarindayken istanbul'da amcamin sonradan iflas edecek cicekci dukkanina gitmistim.Bana "lan git su dalyaraktan iki paket yeni harman al!" dedi bana..sonra anladim.."affectif" bir ifade...
Ben de biraz daha az affecif ama hissiyatimi dangil ifade ediyor!

Bu yastan sonra ne .ikime boyle seyler!
takmiyalim kafaya..
ama seni temin ederim bu gaylerle hiç te alip veremedigim yok,
eger olsaydi yaz öncesi forumda mesaj yollayip istanbul'da gay mahalli arayan kisiye "ibnistan" sitesinden adres bulur muydum?

not: nedense mesajimin yarisi çikmamis, bu sabah farkedip "edit" ettim ve tamamladim.

murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 10 Oct 2006 11:02    Sujet du message: iyi de Répondre en citant

Ben zaten biliyorum esçinsellere gonderme yapmadiginizi amma ve lakin bu tip soylevlerin bizi rahatlasa da isimize yaramadigini anlatmak amacim...

Bak, imza listesinde zar zor 600 kisi var ! Biraz da igneyi kendimize batiralim.
sultani
Spammer
Spammer

MessagePosté le: 10 Oct 2006 11:23    Sujet du message: Répondre en citant

evet kardesim,
klasik bir durum, çogu kisi korkuyor...
daha dun yakindan tanidigim bir türk arkadas bana, "yahu bu is kizisirsa, sakin bizi Fransa'dan atmaya kalkmasinlar!" demez mi? Kaldi ki kendisi de Fransiz vatandasidir ayni zamanda....
Bu islerin öyle "petition" la filan olmayacagi da açik....
Elinde güç olmadimi, istedigin kadar yirtin.Lafla peynir gemisi yürümez diye güzel bir sôz vardir.
Peki ne yapmali o zaman?

Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

Sauter vers: