38 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Cr├ęer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 0
Total : 2196

Actuellement :
Visiteur(s) : 38
Membre(s) : 0
Total :38

Administration

Derniers Visiteurs

murat_erpuyan : 14h28:06
SelimIII : 1 jour, 09h56:07
cengiz-han : 2 jours
lalem : 2 jours
duygu : 6 jours

N├ętiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilit├ę de ceux qui les ont post├ęs dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera tol├ęr├ę dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - Turkiye'de Universiteler !
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un ├ęchange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

Turkiye'de Universiteler !
Aller Ó la page PrÚcÚdente  1, 2

Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet prÚcÚdent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 23 Mar 2012 2:21    Sujet du message: RÚpondre en citant

cengiz-han a Úcrit:
Y├Âk atamalari...

Bilhassa Tezi├ž doneminde YOK'e veryasin eden AKP'liler, simdi YOK'e simsiki sarildilar. Eh insan tukurdugunu kolay yalamaga alismissa yapacak bir sey yok.

Once, koskoca universite camiasindan bir adam buldular YOK'un basina getirdiler ve bu adam buyurdu ki "oyle bir kural olabilir ama siz onu onemli gormeyebilirsiniz" diyebilecek tiynette bir YOk baskani bir emir kulu ├žikti. Bence bu Cumhurbaska'ninin butun Turkiye'nin degil sadece ve sadece AKP'nin Cumhurbaskani oldugunun ispati oldu.

Simdi Cumhurbaskani kalkmis eskiden tukaka dedigi YOK'e zevkle atamalar yapiyor. Tabii yine AKPnin Cumhurbaskani olarak, cunku tek kriteri Turban ve AKP'ye biat.

D├╝n d├╝nd├╝, bugun bug├╝n...

Citation:

"G├╝l'├╝n atamad─▒─č─▒ ilk rekt├Âr aday─▒y─▒m"

Murat ARISOY/AFYONKARAH─░SAR, (DHA)
Hurriyet 22 Mart 2012
"G├╝l'├╝n atamad─▒─č─▒ ilk rekt├Âr aday─▒y─▒m"
CHP Kad─▒n Kollar─▒ Merkez Y├╝r├╝tme Kurulu ├╝yesi Prof. Dr. Gaye Usluer, Eski┼čehir Osmangazi ├ťniversitesiÔÇÖndeki rekt├Âr adayl─▒─č─▒ se├žiminde en ├žok oyu alan rekt├Âr aday─▒ olduktan sonra Y├╝ksek├Â─čretim KuruluÔÇÖnun (Y├ľK) da Cumhurba┼čkanl─▒─č─▒ÔÇÖna sundu─ču ├╝├ž aday aras─▒nda ilk s─▒rada yer almas─▒na ra─čmen Cumhurba┼čkan─▒ Abdullah G├╝lÔÇÖ├╝n kendisini rekt├Âr olarak atamad─▒─č─▒n─▒ s├Âyledi. Prof. Dr. Usluer, "Cumhurba┼čkan─▒ Abdullah G├╝lÔÇÖ├╝n atamad─▒─č─▒ ilk rekt├Âr aday─▒ benim" dedi.
├×ubat ay─▒ sonunda ger├žekle┼čtirilen kongrelerle t├╝z├╝─č├╝ de─či┼čen CHPÔÇÖde te┼čkilatlar─▒ t├╝z├╝k hakk─▒nda bilgilendirme ├žal─▒┼čmas─▒ ba┼člad─▒. CHP Kad─▒n Kollar─▒ Merkez Y├╝r├╝tme Kurulu ├ťyesi Prof. Dr. Gaye Usluer, CHP Afyonkarahisar ─░l Ba┼čkanl─▒─č─▒ÔÇÖnda kad─▒n ├╝yelere parti t├╝z├╝─č├╝n├╝ anlatt─▒.

6 ERKE├ÉE KAR├×I TEK KADIN ADAY

Konu┼čmas─▒na kendisinden bahsederek ba┼člayan Prof. Dr. Usluer, 2007 y─▒l─▒nda Eski┼čehir Osmangazi ├ťniversitesiÔÇÖnde rekt├Âr aday─▒ oldu─čunu, rekt├Ârl├╝k se├žimlerinde en ├žok oyu alarak birinci ├ž─▒kt─▒─č─▒n─▒, ancak o d├Ânem yeni se├žilen Cumhurba┼čkan─▒ Abdullah G├╝l taraf─▒ndan atanmad─▒─č─▒n─▒ s├Âyledi. Usluer, 2007 y─▒l─▒nda Eski┼čehir Osmangazi T─▒p Fak├╝ltesiÔÇÖnde g├Ârevli iken rekt├Âr aday─▒ oldu─čunu, ancak di─čer adaylar taraf─▒ndan, ÔÇÖBu kad─▒n nereden ├ž─▒kt─▒ÔÇÖ diye kar┼č─▒land─▒─č─▒n─▒ anlatt─▒. 7 rekt├Âr aday─▒ndan 6ÔÇÖs─▒n─▒n erkek oldu─čunu, tek kad─▒n aday olarak rekt├Ârl├╝k yar─▒┼č─▒na girdi─čini belirten Prof. Dr. Usluer, "Kad─▒n olmam nedeniyle herkesin hedefi olan ki┼či ben oldum. Herkes birbiriyle yar─▒┼č─▒yordu ama kad─▒n─▒ yok etmeye ├žal─▒┼č─▒yorlard─▒. Ben kad─▒n─▒n ba┼čarabilece─čini g├Âsterdim" dedi.

ÔÇÖY├ľKÔÇÖ├ťN L─░STES─░NDE DE ─░LK SIRADAYDIMÔÇÖ

Rekt├Ârl├╝k se├žiminde, en yak─▒n rakibine 30 oy fark atarak birinci oldu─čuna de─činen Prof. Dr. Gaye Usluer, ┼č├Âyle devam etti:

"Y├ľKÔÇÖteki m├╝lakata gitmeden ├Ânce benimle ilgili bir s├╝r├╝ haber ├ž─▒kt─▒. Ancak, Y├ľKÔÇÖte de birinci oldum. Y├ľKÔÇÖ├╝n Cumhurba┼čkanl─▒─č─▒ÔÇÖna ├Ânerdi─či ├╝├ž aday aras─▒nda da birinci s─▒radayd─▒m. Di─čer adaylar─▒n canlar─▒ s─▒k─▒ld─▒. Ama ├Âyk├╝n├╝n sonu o kadar mutlu bitmedi. En ├žok oyu almama ra─čmen, Abdullah G├╝lÔÇÖ├╝n atamad─▒─č─▒ ilk rekt├Âr aday─▒ oldum. Cumhurba┼čkan─▒ Abdullah G├╝l, 2007ÔÇÖnin A─čustos ay─▒nda g├Âreve geldi. 5 Eyl├╝lÔÇÖde ilk atamas─▒n─▒ yapt─▒. Bu, kritik bir s─▒navd─▒. Sonu├žta beni atamad─▒. Abdullah G├╝lÔÇÖ├╝n ilk atamad─▒─č─▒ hem kad─▒n, hem rekt├Âr aday─▒ b├Âylece ben oldum. Cumhurba┼čkan─▒, ikinci s─▒rada yer alan Prof. Dr. Faz─▒l TekinÔÇÖi atam─▒┼čt─▒."
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privÚ
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 05 Juil 2012 13:16    Sujet du message: RÚpondre en citant

Yoruma fazla soze gerek yok !

SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 14 Juil 2012 19:35    Sujet du message: RÚpondre en citant

Ardindan ODTU'de de mezuniyet torenleri tutuklu ogrencilerle dayanisma i├žinde ge├žti.

Bir yerde fotograflari gordum ama kaydetmedim, birisi bulursa koysun...
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 14 Juil 2012 19:37    Sujet du message: RÚpondre en citant

Yukarda da yazildigi gibi Sezer zamninda YOK'te Rektor atamalarina veryansin eden AKP simdi "Cankaya'daki AKP'li" sayesinde kendi adamlarini rektor atayinca YOK harika oluyor.

Onkibar yazmis :
Citation:

Ankara Gazi ├ťniversitesiÔÇÖnde rekt├Âr se├žimi yap─▒ld─▒.
─░┼čte adaylar─▒n ald─▒─č─▒ oylar─▒n d├Âk├╝m├╝:
Ay┼če Dursun: 511
Dervi┼č Y─▒lmaz: 495
Peyami Cinaz: 254
Ayd─▒n Karap─▒nar: 194
S├╝leyman B├╝y├╝kberber: 188
Sacit Turanl─▒: 98
Tablo bu.
Peki Abdullah G├╝l kimi mi atad─▒?
188 oy alan S├╝leyman B├╝y├╝kberberÔÇÖi!
S├Âyleyin, bu Abdullah G├╝l m├╝ demokratt─▒r!
Ayinesi i┼čse ki┼činin, Abdullah G├╝lÔÇÖ├╝n ne oldu─ču ayan beyan ortada de─čil mi?
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 09 Nov 2012 23:27    Sujet du message: RÚpondre en citant

Basin, ordu, yargi ve de universiteler... Hepsi dokuluyor ele ge├žirilmis, pistirilmis, korkutulmus... Direnenleri de bir sekilde i├žeri aliyorlar.
Korkun├ž bir Turkiye manzarasi...

Citation:

─░leri Demokrasi ve Akademik ├ľzg├╝rl├╝k

Ankara ├ťniversitesi Dil ve Tarih Co─črafya Fak├╝ltesi Dekanl─▒─č─▒, fak├╝ltenin Bilim ve Sanat Toplulu─ču taraf─▒ndan d├╝zenlenen ve CHP milletvekili ─░lhan Cihaner ile Sol gazetesi yazar─▒ Mesut OdmanÔÇÖ─▒n kat─▒lacaklar─▒ ÔÇťSuriye Nereye Gidiyor?ÔÇŁ ba┼čl─▒kl─▒ etkinli─či yasaklam─▒┼č. Yasaklaman─▒n gerek├žesi, ÔÇť─░├žeri─čin uygun olmad─▒─č─▒, CihanerÔÇÖin siyasi kimli─čiyle ├╝niversite ├žat─▒s─▒ alt─▒nda konu┼čmas─▒n─▒n uygun olmayaca─č─▒, sa─č g├Âr├╝┼čl├╝ ├Â─črencilerin panelden rahats─▒z olabilece─či ve gerginlik ya┼čanabilece─čiÔÇŁ.

Ayn─▒ ├╝niversitenin d├Ânem a├ž─▒l─▒┼č─▒n─▒ Ba┼čbakan yapacak, diledi─čini s├Âyleyecek, iktidar─▒n─▒ ├Âvecek, ÔÇťsol ├Â─črencilerÔÇŁ bundan rahats─▒z olmayacaklar, ├╝lk├╝c├╝ler diledikleri etkinlikleri d├╝zenleyecekler, ÔÇťsol ├Â─črencilerÔÇŁ bundan da rahats─▒zl─▒k duymayacaklar, fakat ÔÇťsolcuÔÇŁ bir milletvekili ile ÔÇťsolcuÔÇŁ bir yazar ayn─▒ ├žat─▒ alt─▒nda konu┼čtuklar─▒nda ÔÇťsa─čc─▒ ├Â─črencilerÔÇŁ rahats─▒z olacaklar. Komik bir durum de─čil mi? Komik, fakat komik oldu─ču kadar da ac─▒ bir durum!

Anla┼č─▒lan Dil ve Tarih Co─črafya Fak├╝ltesi Dekanl─▒─č─▒ ÔÇťakademik ├Âzg├╝rl├╝kÔÇŁkavram─▒ndan habersizdir. Haberdar edelim: ÔÇťAkademik ├Âzg├╝rl├╝k, ideal bir ├╝niversite i├žin olmazsa olmaz ko┼čullardan biridir. Akademik ├Âzg├╝rl├╝k, insan hak ve ├Âzg├╝rl├╝klerinin mevcut oldu─ču ve korundu─ču ger├žek demokrasi ile y├Ânetilen ├╝lkeler i├žin anlam ifade eden bir kavramd─▒r. Otoriter ve totaliter rejimlerde temel siyasal ve sivil haklar ve ├Âzg├╝rl├╝kler etkin bir ┼čekilde korunamad─▒─č─▒ndan bu t├╝r rejimlerde ger├žek manada akademik ├Âzg├╝rl├╝klerden s├Âz edilmesi m├╝mk├╝n de─čildir.ÔÇŁ (Prof. Dr. Co┼čkun Can Aktan) Bu ├Âzg├╝rl├╝k ├╝niversitelerin salt akademisyenleri i├žin de─čil, ├Â─črencileri i├žin de ge├žerlidir.

Ne var ki 21. y├╝zy─▒l T├╝rkiyesiÔÇÖnde akademik ├Âzg├╝rl├╝klerin s─▒n─▒r─▒n─▒ AKP iktidar─▒n─▒n ileri demokrasisi belirlemektedir. DTCF Dekanl─▒─č─▒ÔÇÖn─▒n gerek├žesi de AKPÔÇÖnin ileri demokrasisinin tarifinden ba┼čka bir ┼čey de─čildir! Bir├žok ├╝niversite ve fak├╝lte y├Ânetimi iktidarla aras─▒n─▒ ho┼č tutmak i├žin kendileri i├žin bir ┼čans olan akademik ├Âzg├╝rl├╝kleri kendi elleriyle bo─čmaktan ├žekinmemektedir.

─░ktidar─▒n da, akademik kurumlar─▒n y├Âneticilerinin de ├╝niversitelerin olmazsa olmaz─▒ olan ├Âzg├╝rl├╝kleri bo─čmakta ba┼čvurduklar─▒ en ├Ânemli ara├ž, 12 Eyl├╝l fa┼čizminin kal─▒t─▒ olan Y├ľKÔÇÖt├╝r. S├Âze gelince 12 Eyl├╝lÔÇÖ├╝n kurumlar─▒n─▒ yerden yere vurmakta, fakat i┼č uygulamaya gelince bu kurumlara d├Ârt elle sar─▒lmaktad─▒rlar. Bu, utan├ž verici bir ikiy├╝zl├╝l├╝kt├╝r.

D├╝n, bu yaz─▒y─▒ yazarken, dostum, PEN Yazarlar Derne─či Ba┼čkan─▒ Tar─▒k G├╝nersel arad─▒; polis Be┼čikta┼č ─░skelesiÔÇÖnde kurulu┼č y─▒ld├Ân├╝m├╝ nedeniyle Y├ľKÔÇÖ├╝ protesto eden ├Â─črencilerden 19ÔÇÖunu g├Âzalt─▒na alm─▒┼č. ├çevrede toplanan her kesimden halk ise polisin bu davran─▒┼č─▒n─▒ protesto etmi┼č.
Halk, iktidar─▒n ve yanda┼člar─▒n─▒n sand─▒klar─▒ ve umduklar─▒ gibi ÔÇťkoyunÔÇŁ de─čil. Art─▒k yaln─▒zca bakmakla yetinmiyor, g├Âr├╝yor, soruyor, sorguluyor da. ├ľn├╝m├╝zdeki d├Ânemde AKPÔÇÖnin i┼či kolay de─čil; bulutlar da─č─▒ld─▒k├ža yery├╝z├╝ndeki her bask─▒c─▒ rejimin bitip t├╝kendi─či o ka├ž─▒n─▒lmaz son, daha belirgin olarak g├Âr├╝nmeye ba┼čl─▒yor.

Deniz Kavuk├žuo─člu - Cumhuriyet 7 Kas─▒m 2012
opak
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 19 Mar 2013 15:15    Sujet du message: RÚpondre en citant

Citation:

AKPÔÇÖden ODT├ťÔÇÖye b├╝y├╝k bask─▒

D├╝nyan─▒n en iyi 60 ├╝niversitesi aras─▒na giren ODT├ť'ye kadro yok.

Rekt├Âr Prof. Dr. Ahmet Acar , ÔÇťEk kadro istemiyoruz, mevcut kadromuza bile atama yapamaz hale geldikÔÇŁ dedi.

D├╝nyan─▒n en iyi 60 ├╝niversitesi aras─▒na ad─▒n─▒ yazd─▒rarak ├Ânemli bir ba┼čar─▒ya imza atan ODT├ťÔÇÖde var olan akademik personel kadrolar─▒n─▒n bile kullan─▒m─▒na izin verilmedi─či ortaya ├ž─▒kt─▒. ODT├ť Rekt├Âr├╝ Prof. Dr. Ahmet Acar, ÔÇťEk kadro istemiyoruz, mevcut kadrolar─▒n kullan─▒m izni istiyoruz. 300 kadromuz bo┼č. En iyi okullarda okumu┼č insanlar─▒ 2200 TL ile ├žal─▒┼čmaya ikna ediyoruz, ama kadro alam─▒yoruzÔÇŁ dedi. ÔÇťBu sorunlar bizi geriye g├Ât├╝r├╝yorÔÇŁ diyen Acar, anlay─▒┼č─▒n de─či┼čmesi gerekti─čini ifade etti.

VatanÔÇÖ─▒n haberine g├Âre; d├╝nyan─▒n say─▒l─▒ ├╝niversitelerinin ortalama 4 milyar dolarl─▒k b├╝t├žesine kar┼č─▒n, 300 milyon dolarl─▒k b├╝t├žesi ile en iyi 100 ├╝niversite s─▒ralamas─▒nda ilk 60′a giren ODT├ťÔÇÖye, Y├ľKÔÇÖ├╝n kadro verilmedi─či ortaya ├ž─▒kt─▒.

25 SENE EÐİTİM ALIYOR

ODT├ť Rekt├Âr├╝ Prof. Dr. Ahmet Acar, ilk, orta, lise e─čitiminin ard─▒ndan ├╝niversite y├╝ksek lisans ve doktora yapan bir aday─▒n yakla┼č─▒k 25 y─▒l e─čitim ald─▒─č─▒n─▒ vurgulayarak, ÔÇť25 sene bir insan okuyorÔÇŽ ─░┼če ald─▒─č─▒m─▒z ├Â─čretim ├╝yesi bir├žok yerde ├žal─▒┼čabilir durumda. ─░nsanlar─▒ 2200 TL maa┼čla ├žal─▒┼čmaya raz─▒ ediyorsunuz, ama Y├ľK kadro vermiyor. D├╝┼č├╝nebiliyor musunuz? ├ľ─čretim ├╝yesinin d├╝nyadaki maa┼č ortalamas─▒, burada ald─▒─č─▒n─▒n en az 4 kat─▒, vak─▒f ├╝niversitesine gitse 2 kat─▒. Yeni kadro istemiyoruz, kadromuz var, bu kadrolar─▒m─▒z─▒ kulland─▒rmak istiyoruz. Kullan─▒m izni istiyoruz, verilmiyorÔÇŁ dedi.
Halihaz─▒rda 300 ├Â─čretim ├╝yesi kadrosunun bo┼č oldu─čunu vurgulayan Acar, ÔÇťY─▒lda 40 ki┼či emekli oluyor, o kadar ki┼či alsak mevcut say─▒y─▒ ancak koruruz. Kadrolar ayn─▒ ama gelen ├Â─črenci s├╝rekli art─▒yorÔÇŁ diye konu┼čtu.

DE├ÉERL─░ ─░S─░MLER─░ YURTDI├×INA KAPTIRIYORUZ

├×u anda en ├žok talep olan mesleklerden birisinin Havac─▒l─▒k M├╝hendisili─či oldu─čunu s├Âyleyen Acar, ÔÇťT├╝rkiyeÔÇÖde en ├žok talep edilen konu bu, mezun olan ├Â─črencimizi havada kap─▒yorlar. Sivil havac─▒l─▒k patlad─▒, savunma sekt├Âr├╝nde ihtiya├ž var. Havac─▒l─▒k m├╝hendisli─čine ├Â─čretim ├╝yesi alaca─č─▒z, ama Y├ľK onay vermiyor. Bize ÔÇśyeni ├╝niversite kuruldu siz kadro almay─▒nÔÇÖ diyorlarÔÇŽ ─░htiya├ž ├žok ciddi. Daha ├Ânce ┼čunu ya┼čad─▒k; Bir aday─▒ 3 ay beklettik kadro i├žin, sonunda ÔÇśkusura bakmay─▒nÔÇÖ dedi ve StanfordÔÇÖa gitti. D├Ânemin Y├ľK Ba┼čkan─▒ Yusuf Ziya ├ľzcanÔÇÖa, ÔÇś─░┼čte politikan─▒z─▒n sonucuÔÇÖ dedim. De─čerli isimleri yurtd─▒┼č─▒na kapt─▒r─▒yoruz. Politika hala ayn─▒ÔÇŽ Herg├╝n bunu ya┼č─▒yoruz. Bir taraftan diyoruz ki, ÔÇśuluslararas─▒ alanda iddial─▒ olal─▒mÔÇÖ, ama ├Âb├╝r taraftan gere─čini de yapmayal─▒mÔÇŽÔÇŁ diye konu┼čtu.

T├╝rkiyeÔÇÖde 170 ├╝niversitenin ayn─▒ kefeye konuldu─čunu s├Âyleyen Acar, ┼ču ├Âneriyi getirdi:
ÔÇťAlmanyaÔÇÖda 2005′te bir program ba┼člat─▒ld─▒. ÔÇśABD ile rekabet edecek ├╝niversitelere ihtiyac─▒m─▒z varÔÇÖ dediler, 11 ├╝niversite se├žtiler. ÔÇśBunlar─▒ rekabet etmek ├╝zere haz─▒rl─▒yoruzÔÇÖ dediler. Bu 11 ├╝niversite i├žin fon olu┼čturdular, projelere destek verdiler. Bu ├╝niversiteler d├╝nyan─▒n en iyileri olmak ├╝zere. Fransa da ayn─▒s─▒n─▒ yapt─▒. ─░ddial─▒ ├╝lkeler bunu yap─▒yor. Biz ise ─▒srarla 170 ├╝niversite ile d├╝nyadaki rakiplere kar┼č─▒ mindere ├ž─▒kmaya ├žal─▒┼č─▒yoruz. Bu m├╝mk├╝n de─čil.ÔÇŁ

T├ťB─░TAK SIKINTISI

T├ťB─░TAKÔÇÖ─▒n belli bir oran─▒ ge├žince projelerine onay vermedi─čini ifade eden Acar, ÔÇťBir s─▒n─▒r koymu┼člar ge├žemiyoruz. ÔÇśHepsini size veremeyizÔÇÖ diyorlar. Yeni ├╝niversiteye de vermem gerekÔÇÖ deseler anlar─▒z. O zaman kulvarlar─▒ ay─▒r─▒n. Yeni ├╝niversite ile ODT├ť ve benzeri ├╝niversiteler ayn─▒ kefeye konuluyor. Yeni ├╝niversite farkl─▒ kulvarda yar─▒┼čs─▒n isterse bizim kulvarda da yar─▒┼čs─▒n ├Ân├╝ a├ž─▒k olsun ama hepsi ayn─▒ kefede de─čerlendirilmesin. ├×imdi ├Â─čretim ├╝yemiz proje veriyor ÔÇśsiz ge├žtinizÔÇÖ diye kabul edilmiyor ba┼čka ├╝niversiteden daha zay─▒f projeye onay veriliyor. Bu da ├Â─čretim ├╝yesinin tepkisini ├žekiyor bir daha proje vermiyor. Uluslararas─▒ fonlar kullan─▒l─▒yor o zamanÔÇŽ ├çok temel bir s─▒k─▒nt─▒ var buradaÔÇŁ dedi

Yorum :

Nerede sumsuk, ise yaramaz, adamlar var, akp doneminde icat edilen, Anadolu' nun cikletten cikma universitelerine fasulyeden tayin edilmis adamlar var, bunlari sirf kendilerinden olduklari icin, kapici bile yapilamayacak bu niteliksiz adamlara, docent profesor kadrosu veriyorlar...

Sonra da, bu niteliksiz adamlari, fasulyeden verilmis docent profesor payeleri ile, Ortadogu universitesi, Bogazici universitesi, Cerrahpasa, Galatasaray universitesi gibi, dogru duzgun universitelere montelemeye calisiyorlar... Tabii tum bunlar, universite kadrolarini, dinciler, yobazlar vatan hainleri tarafindan ele gecirilmesi icin hazirlanmis bir master plan cercevesinde yapiliyor...

─░ste, ODTU gibi kurumlarin kadrolarini ozellikle bu yuzden acik biraktiriyorlar... Sonra oraya yasal tayinler istenince, "eger kadrolarin en az yuzde ellisini benim sumsuk akp' li Fethullahci dinci yobaz takimina vermez isen sana hic kadro yok" diye tehdit ediyorlar...

ODTU gibi kaliteli kurumlar buna direndigi icin, onlara kadrolarina normal tayinler tapmasina izin vermiyorlar...
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 13 FÚv 2017 3:06    Sujet du message: RÚpondre en citant

Neredeyse 3 senedir dokunulmamis bu katkiya...

Ge├žen 3 senede durum tam bir facia... Bir universite hocasi hemencecik yetismez... Son KHK ile isten atilanlarla artik zaten hi├ž mi hi├ž parlak olmayan yuksek ogrenim de dinamitlenmis oldu... Bir Kabaoglu'nun neden isten atilir? Akla yatabilecek bir yanit verebilen ├žikar mi?
Tek cevap, iktidarin hosuna gitmeyen biri.

Bugun Hurriyet Ankara ├ťniversitesi Dil ve Tarih-Co─črafya Fak├╝ltesi'nden atilan 5 ogretim uyesinden sonra fakultenin ├žalisamaz hale gelmesi anlatiliyor. Ibretlik !

Citation:

T├╝rkiyeÔÇÖnin k├╝lt├╝r sanat kalesi: DTCF
Banu TUNA11 ├×ubat 2017 - 20:24Son G├╝ncelleme : 11 ├×ubat 2017 - 20:27
─░sim babas─▒ Mustafa KemalÔÇÖden duvarlar─▒na imzas─▒n─▒ atan mimar Bruno TautÔÇÖa, Muhsin Ertu─črulÔÇÖdan di─čer t├╝m efsane hocalar─▒na kadar modern T├╝rkiyeÔÇÖyi var eden pek ├žok ismin eme─činin ge├žti─či bir e─čitim ekol├╝ Ankara ├ťniversitesi Dil ve Tarih-Co─črafya Fak├╝ltesi. K─▒saca DTCF... Mezunlar─▒, bug├╝n ├╝lkenin k├╝lt├╝r sanat hayat─▒na y├Ân veren isimler. Bu isimlerden biri de tiyatro b├Âl├╝m├╝ mezunu, yazar Murathan Mungan. Bu hafta ba┼č─▒nda yay─▒mlanan 686 say─▒l─▒ KHK ile be┼č ├Â─čretim g├Ârevlisini kaybederek fiilen kapanma noktas─▒na gelen okulunu, savunulmas─▒ gereken bir k├╝lt├╝r sanat kalesi olarak tarif ediyor.

devami
http://bit.ly/2l9yiTx
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 06 Nov 2017 0:37    Sujet du message: RÚpondre en citant

Iste konunun basligina iyi bir gosterge!

Tayyip'in ulkesinde adalet !

Devlet ├╝niversitesi ilan verdi: ├×eytan uzman─▒ do├žent aran─▒yor
Karamano─člu Mehmet Bey ├ťniversitesi, 11 yeni akademisyen al─▒m─▒ i├žin gazete ilan─▒ verdi. ├ťniversite y├Ânetimi, ─░slami ─░limler Fak├╝ltesi Felsefe ve Din Bilimleri B├Âl├╝m├╝’ne arad─▒─č─▒ yard─▒mc─▒ do├žent i├žin “Kur’an ve S├╝nnet rehberli─činde ┼čeytanla m├╝cadele edecek insan e─čitimi ├╝zerine ├žal─▒┼čmalar─▒ olmak” ┼čart─▒n─▒ getirdi.

http://bit.ly/2zb8WKk
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 09 Jan 2018 1:12    Sujet du message: RÚpondre en citant

Citation:

D├╝nyan─▒n en iyi ├╝niversiteleri... Bo─čazi├ži 54 s─▒ra y├╝kseldi
US News & World Report sitesinin haz─▒rlad─▒─č─▒ 'D├╝nyan─▒n En ─░yi ├ťniversiteleri' s─▒ralamas─▒ a├ž─▒kland─▒. 2017 s─▒ralamas─▒nda Bo─čazi├ži ├ťniversitesi d├╝nyada 166.s─▒rada, T├╝rk ├╝niversiteleri aras─▒nda da en y├╝ksek s─▒rada yer ald─▒.

devami :
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/621452/Dunyanin_en_iyi_universiteleri..._Bogazici_54_sira_yukseldi.html
bendeniz
Advanced
Advanced

MessagePostÚ le: 07 Juin 2018 1:23    Sujet du message: RÚpondre en citant

Citation:

AKP Genel Ba┼čkan─▒ ve Cumhurba┼čkan─▒ Erdo─čan, iktidara geldiklerinde 76 olan y├╝ksek├Â─čretim kurumu say─▒s─▒na 131 adet eklemede bulunduklar─▒yla ├Âv├╝n├╝rken, bunlar─▒n bilimsel nitelik a├ž─▒s─▒ndan sersefil olduklar─▒n─▒ g├Âz ard─▒ ediyor. ├ťniversite ├Â─čretim ├╝yeli─čine y├╝kseltilmeyi, do├žentlik yabanc─▒ dil s─▒nav─▒nda ba┼čar─▒ puan─▒n─▒ d├╝┼č├╝rerek, s├Âzl├╝ s─▒navlar─▒ kald─▒rarak ucuzlatt─▒─č─▒n─▒n ay─▒rd─▒nda bile olmad─▒─č─▒ izlenimi veriyor.

Y├╝ksek├Â─čretim Kurulu’nun T├╝rk ├╝niversitelerinin d├╝nyadaki yerini g├Ârmek i├žin Quacquarelli Symonds (QS) ┼čirketine yapt─▒rd─▒─č─▒ ara┼čt─▒rma tam bir hayal k─▒r─▒kl─▒─č─▒. Ara┼čt─▒rma, AKP program─▒nda yak─▒n─▒lan “nitelik sefilli─činin”, 16 y─▒ll─▒k AKP h├╝k├╝mranl─▒─č─▒nda da s├╝rd├╝─č├╝n├╝ ortaya koydu. T├╝rk ├╝niversitelerinin d├╝nya ile rekabet edebilece─či alanlar─▒n ara┼čt─▒rmas─▒n─▒ isteyen Y├ľK’├╝n, QS’e T├╝rkiye’deki 47 ├╝niversitede yapt─▒rd─▒─č─▒ ara┼čt─▒rmada sadece 10 ├╝niversitenin d├╝nyada ilk 1000 listesine girebilece─či, de─čerleme ├Âl├ž├╝tlerinden 46 ba┼čl─▒ktan yaln─▒zca 23 ba┼čl─▒kta rekabet edebilir oldu─ču ortaya ├ž─▒kt─▒. T├╝rkiye’nin “iyi” oldu─ču alanlarda ise ara┼čt─▒rma sonu├žlar─▒na g├Âre “akademik verimlilik” puanlar─▒n─▒n 100 ├╝zerinden ortalama 50- 60 puan band─▒nda kalmas─▒, ├╝niversitelerdeki akademik eksiklikleri g├Âzler ├Ân├╝ne serdi. Rekabet edebilir ├╝niversiteler aras─▒nda Erdo─čan’─▒n ismini ta┼č─▒yan Rize’deki ├╝niversite bulunmazken, “yerli ve milli olmamakla” su├žlad─▒─č─▒ Bo─čazi├ži ├ťniversitesi, “solcu ve ateist, ter├Ârist” olarak hedef g├Âsterdi─či ODT├ť, T├╝rkiye’yi k├╝resel bilim alan─▒nda temsil edebilme ├Âzelliklerini ta┼č─▒yor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/988562/YOK_un_sefilligi.html
bendeniz
Advanced
Advanced

MessagePostÚ le: 14 Juin 2018 2:42    Sujet du message: RÚpondre en citant

Ve Izmir Marsi'ni duyan Bakan salonu terkediyor...

http://bit.ly/2sQXb9R

Confused
bendeniz
Advanced
Advanced

MessagePostÚ le: 24 Sep 2018 15:12    Sujet du message: RÚpondre en citant

Universitelerin i├žine dustugu durumu gayet iyi a├žiklayan bir vrda yazisi AU SBF'den Kerem Altiparmak'in ki...

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/egitim/1092021/Akademisyen_Kerem_Altiparmak_Ankara_Universitesi_ne_veda_etti___O_guzel_zamanlara_kadar_hoscakalin__.html
bendeniz
Advanced
Advanced

MessagePostÚ le: 08 Nov 2018 12:31    Sujet du message: RÚpondre en citant

Citation:
ÔÇś├ťniversitelerimizin derdi: Ya─čc─▒ ve dalkavuksan─▒z..ÔÇÖ Ve: Ka├žak yap─▒la┼čmaya yeni te┼čvik tarihi

Dindar, imam hatip mezunu, ama bilimsel ara┼čt─▒rmalar─▒ kaliteli.. Bu ├╝├ž├╝ nas─▒l bir arada olur demeyin. Olur. Varlar. ─░nan├ž sahibi ve bilimde ├Âzg├╝r. Bilim, ara┼čt─▒rmalarda Tanr─▒ var m─▒ yok muÔÇÖyu ara┼čt─▒rm─▒yor, ├Âyle bir derdi de yok. Bu konu ki┼čisel alan; bilim d├╝nyas─▒nda ├Ânemli bir ├žo─čunlu─čun inan├žlarla bir ili┼čkisi yok. Bir k─▒sm─▒ inan├ž sahibi ama o kadar.. Mesela Xavier Le Pichon, ├╝nl├╝ Frans─▒z yerbilimci, Ortodoks. Fakat din tart─▒┼čmas─▒na da girdi─či g├Âr├╝lmez.
Bu konuya neden girdim? ├ç├╝nk├╝ ├╝niversiteler tart─▒┼čmas─▒n─▒n ├Ânemli bir par├žas─▒. ├ťniversitelerin ba┼č─▒na, dekanl─▒klara, ├Ânemli g├Ârevlere atama yap─▒l─▒rken hatta dahas─▒ bilim insan─▒ se├žilirken baz─▒ ├╝niversitelerde, ÔÇťinan├žl─▒ m─▒ÔÇŁ diye bir k─▒stas var, ÔÇťbizden miÔÇŁ?..

├×unu sormuyor iktidar: Lay─▒k m─▒? ─░┼čin en iyilerinden, en ehillerinden mi? Bilimsel kariyeri ne?..

Bu d├╝n de vard─▒. Bug├╝n ise inan─▒lmaz ├Âl├ž├╝de uygulanmas─▒, ├╝lke bilimine kan a─člat─▒r bir ├Âl├ž├╝ye ula┼čt─▒. Bu iktidardan ├Ânce bu k├Â┼čedeki ve o zamanki CBT yaz─▒lar─▒mda hep ┼čunu savundum ve o zamanki Y├ľKÔÇÖ├╝ y├Ânetenlere hep ├ža─čr─▒ yapt─▒m ve bast─▒rd─▒m: ÔÇťBizdenÔÇŁ veya ÔÇťaman kar┼č─▒ taraftan olmas─▒nÔÇŁ kriterlerini bir kenara b─▒rak─▒n karde┼čim! Bu konuda o zamanki T├╝rkiye Bilimler AkademisiÔÇÖnin ├╝ye se├žme kriterlerini de ele┼čtirdim ve a├ž─▒n kap─▒lar─▒ tan─▒mad─▒klar─▒n─▒za da dedim.

Bilim tek kriter tan─▒r: Liyakat! E─čer sistemi liyakat ├╝zerine kurmaz ve liyakata dayal─▒ bir (hiyerar┼čik) yap─▒ olu┼čturmazsan─▒z, bir ┼čey beklemeyin, ├╝lkeye yaz─▒k edersiniz.

ÔÇśYa─čc─▒ ve dalkavuksan─▒z..ÔÇÖ
Bir mektup geldi. ─░sim vermeyece─čim, bakt─▒m iyi ara┼čt─▒rmalar─▒ var, T├╝rkiye ortalamas─▒n─▒n ├╝zerinde. Bizim Herkese Bilim Teknoloji dergisinin de izleyicilerinden. Diyor ki:

ÔÇť─░ktidarda ha sa─čc─▒lar olmu┼č, ha masonlar olmu┼č, ha sosyal demokratlar, de─či┼čen bir ┼čey yok. Solcular ve masonlar─▒n ├Âl├ž├╝s├╝ ÔÇśdindar olmamakÔÇÖ, sa─čc─▒lar─▒n da ├Âl├ž├╝s├╝ ya─čc─▒ ve dalkavuk olmak. Her ikisi de bende olmad─▒─č─▒ndan ne ─░saÔÇÖya ne de MusaÔÇÖya yaranabildim. 25 kadar SCI indeksinde kaliteli bilimsel yay─▒n─▒m oldu─ču halde zar zor profes├Âr olabildim. Rekt├Âr de sa─čc─▒ idi ve o zamanki Y├ľKÔÇÖ├╝n adam─▒ olarak atanm─▒┼čt─▒.
Bu ├╝lkede, benden olsun b.kÔÇÖtan olsun, benden de─čilse oh olsun veya ├Âls├╝n mant─▒─č─▒ de─či┼čmedik├že, ├╝niversitede liyakat de─čil de sadakat ge├žerli oldu─ču m├╝ddet├že ilk 500ÔÇÖe biraz zor gireriz. ├ťniversitelerimizde ve devlet kademelerinde ne zaman liyakat sadakatin ├Ân├╝ne ge├žerse, yani Kuran─▒ KerimÔÇÖin ÔÇśi┼či ehline verinÔÇÖ s├Âz├╝ uygulan─▒rsa, o zaman bizim ├╝niversitelerimiz ilk 100ÔÇÖlerde, 200ÔÇÖlerde olabilir. Gerisi hik├óye... T├╝rkiyeÔÇÖnin as─▒l problemi siyasidir. Yani muhalefetteyken do─čruyu konu┼čmak, fakat iktidara gelince g├╝├ž ve menfaate esir olup ÔÇśd├╝n d├╝nd├╝r bug├╝n bug├╝nd├╝rÔÇÖ s├Âz├╝n├╝ sak─▒z yapmakt─▒r.ÔÇŁ Bu konuyu daha s├╝rd├╝rece─čim..

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1130845/_Universitelerimizin_derdi__Yagci_ve_dalkavuksaniz..__Ve__Kacak_yapilasmaya_yeni_tesvik_tarihi.html

....
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 02 FÚv 2020 20:47    Sujet du message: RÚpondre en citant

2007 de baslamis bu konu...

Turkiye'nin gelecegini karartan bir durumda universitelerin hali. 6.000 den fazla ogretim gorevlisi KHK'lerle isten atilmis (ne maas, ne saglik sigortasi...).

Bugun duruma bir ornek, o da deprem nedeniyle gundeme geliyor.

Prof. Dr. Naci G├Âr├╝r'├╝n istifa a├ž─▒klamas─▒ yeniden g├╝ndeme geldi
Kaynak Yeni├ža─č: Prof. Dr. Naci G├Âr├╝r'├╝n istifa a├ž─▒klamas─▒ yeniden g├╝ndeme geldi

basligi atmis gazete.
https://www.yenicaggazetesi.com.tr/prof-dr-naci-gorurun-istifa-aciklamasi-yeniden-gundeme-geldi-266553h.htm

Prof. G├Âr├╝r bir zamanlarin anli sanli universite ITU'den ama gelin gorun ki o ITU prof makamli bir herif ├žikiyor "Gayretullaha dokunmak edebiyat de─čildir. AIDS, ebola vir├╝s├╝ÔÇŽ Avustralya, ├çin gayretullaha dokundu azap geldi. Maazallah, biz de zinay─▒, livatay─▒ yasalla┼čt─▒rarak, AllahÔÇÖ─▒n helal k─▒ld─▒─č─▒ ya┼čta evlili─či tecav├╝z sayarak, mutlu yuvalar─▒ bozarak gayretullaha dokunmayal─▒m. Az kald─▒"
Kaynak Yeni├ža─č: Bedri Gencer'den skandal deprem ├ž─▒k─▒┼č─▒: "├çocuk evlilikleri yasakland─▒..."
diyebiliyor...

<
bendeniz
Advanced
Advanced

MessagePostÚ le: 18 FÚv 2020 1:46    Sujet du message: RÚpondre en citant

Universitelerin hali i├žler acisi bir halde.
Yukarida da bahsedildigi uzere, ITU gibi bir yerde Prof titri almis bir adam din somurusu yaparak ├žocuk evliliklerini savunabiliyor...
Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Aller Ó la page PrÚcÚdente  1, 2
Page 2 sur 2

Sauter vers: