88 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Cr├ęer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 0
Total : 2189

Actuellement :
Visiteur(s) : 88
Membre(s) : 0
Total :88

Administration

Derniers Visiteurs

SelimIII : 05h18:12
duygu : 16h52:35
murat_erpuyan : 21h02:09
cengiz-han : 1 jour, 15h10:42
leblebi : 2 jours

N├ętiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilit├ę de ceux qui les ont post├ęs dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera tol├ęr├ę dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - T├╝rk, T├╝rkiyeli
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un ├ęchange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

T├╝rk, T├╝rkiyeli

Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet prÚcÚdent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 02 FÚv 2017 1:50    Sujet du message: T├╝rk, T├╝rkiyeli RÚpondre en citant

murat_erpuyan a Úcrit:
6 senelik bir yazi ama hâlâ aymazlik devam ediyor. Ve ben her zaman "Türkiyeli" denince tüylerim diken oluyor. Benim bildigim, TC vatandasi olan herkes Türk'tür, tipki benim Fransiz vatandasi olarak Fransiz olmam gibi. Fransalinin Fransizca karsiligi var midir?

Citation:

B─░R YAHUD─░ T├ťRK OLAB─░L─░R M─░?

19.08.2010

T├╝rk ve T├╝rkiyeli kavramlar─▒n─▒n ortal─▒kta dola┼čmas─▒ kesinlikle gizli bir b├Âl├╝c├╝l├╝k. ─░lgin├ž ve g├╝zel bir mozaik olan T├╝rkiye'nin yap─▒s─▒n─▒ k├Âk├╝nden sarsmaya dengeleri alt ├╝st etmeye sebebiyet verebilecek bir durumla kar┼č─▒ kar┼č─▒yay─▒z gibi geliyor bana.

Ben ecdad─▒ 1492 y─▒l─▒nda ─░spanya'daki engizisyondan ka├ž─▒p Osmanl─▒ T├╝rkiyesince kucak a├ž─▒lm─▒┼č ve kabul edilmi┼č, Yahudi dinine mensup bir T├╝rk vatanda┼č─▒y─▒m.

1955 y─▒l─▒nda do─čup 1961 y─▒l─▒nda ilkokul 1.s─▒n─▒f─▒na girdi─čim g├╝nden itibaren "T├╝rk├╝m do─čruyum ├žal─▒┼čkan─▒m" t├╝mceleri ile beynime benim T├╝rk oldu─čum kaz─▒ld─▒.

Bayra─č─▒m ve Milli Mar┼č─▒m─▒n ne oldu─ču ├Â─čretildi ve T├╝rkiye Cumhuriyeti vatanda┼č─▒ olarak kurucusu Atat├╝rkÔÇÖ├╝n s├Âyledi─či "Ne mutlu T├╝rk├╝m diyeneÔÇŁ s├Âz├╝n├╝ okul duvar─▒nda, kitab─▒nda ve her t├╝rl├╝ malzemenin ├╝zerinde ├Â─črenerek bilin├žlendirilerek b├╝y├╝d├╝m.

├×imdilerde birileri kalkacak ve bana "yok karde┼čim sen O─čuz ve Kay─▒ boylar─▒ndan, Orta AsyaÔÇÖdan gelmedi─čin i├žin T├╝rk de─čil T├╝rkiyelisin" diyecek ve ben de "ha peki hakl─▒s─▒n─▒z diyece─čim".

Hadi can─▒m sen de...

Ne olacak benim 50 y─▒ll─▒k e─čitimim, ├Â─črenimim. Ne olacak 32 ya┼č─▒na gelmi┼č o─čluma, 29 ya┼č─▒na gelmi┼č k─▒z─▒ma verdi─čim T├╝rk e─čitimi kimli─či, ┼čimdi kalk─▒p kendilerine kusura bakmay─▒n ├žocuklar biz T├╝rk de─čilmi┼čiz, sadece T├╝rkiyeliymi┼čiz mi diyece─čim?

Bunun ad─▒na milleti b├Âlmek, halk─▒ par├žalamak denmez mi? Kimse bana ├╝st kimlik, alt kimlik hikayeleri anlatmas─▒n. Her birimiz bu ├╝lkede ne oldu─čumuzu biliyoruz. Dinlerimiz, ─▒rksal veya y├Âresel farkl─▒l─▒klar─▒m─▒z olabilir ve bu hi├ž bir zaman bizleri rahats─▒z etmedi. ├×imdi ne oldu da birden bire az─▒nl─▒k say─▒lacakm─▒┼č─▒m? Benim atalar─▒m kendilerine ├Âzel haklar verebilecek az─▒nl─▒k stat├╝s├╝n├╝ Lozan anla┼čmas─▒nda bile kabul etmemi┼čler. "Biz T├╝rk vatanda┼č─▒y─▒z" deyip az─▒nl─▒k haklar─▒n─▒ red etmi┼člerdir.

L├╝tfen dikkat edelim. Birileri T├╝rkiye ile oynamak istiyor. Yar─▒n ├Âb├╝r g├╝n bakacaklar diyecekler ki "eee bak─▒n sizin tamam─▒n─▒z T├╝rk de─čilmi┼č. 70 milyon T├╝rkÔÇÖten ┼ču kadar─▒ K├╝rt, ┼ču kadar─▒ Alevi, ┼ču kadar─▒ S├╝ryani, ┼ču kadar Keldani, bu kadar─▒ Laz, ├Âb├╝rleri Yahudi, bilmem ne kadar Ermeni, kala kala 1 milyon T├╝rk kald─▒. Bu kadar T├╝rk i├žin de bu kadar 777 bin kilometre kare arazi fazla. Gelin ┼čunu efendi efendi payla┼č─▒n derler adama. Ne olacak ┼čimdi?

G├Âz├╝m├╝z├╝ 4 de─čil 24 a├žsak yetmez, bu i┼č yan─▒k kokuyor.

Sizi bilmem bana T├╝rk de─čil de T├╝rkiyeli denmesi rahats─▒z eder.

Rafael Sadi
Odatv.com

http://odatv.com/bir-yahudi-turk-olabilir-mi-1908101200.html
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privÚ
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 18 Mar 2019 0:39    Sujet du message: RÚpondre en citant

Wink
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privÚ
Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

Sauter vers: