319 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Créer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 0
Total : 2270

Actuellement :
Visiteur(s) : 319
Membre(s) : 0
Total :319

Administration

Derniers Visiteurs

administrateu. : 1 jour, 05h38:
murat_erpuyan : 1 jour, 05h40:24
SelimIII : 1 jour, 19h04:56
Salih_Bozok : 4 jours
cengiz-han : 4 jours

Nétiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilité de ceux qui les ont postés dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera toléré dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - Fazil Say'i ne yapmak gerek ?
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un échange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

Fazil Say'i ne yapmak gerek ?
Aller à la page Précédente  1, 2

Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 24 Avr 2012 1:09    Sujet du message: Répondre en citant

Biz fitbol ile ugrasirken neler neler oluyor bak !

2007'den beri gitmeyi dusunuyordu zaten !!!
Citation:

Japonya’da yaşayacağım

Razi CANİKLİGİL/ NEW YORK
Hurriyet - 22 Nisan 2012

Japonya’da yaşayacağım

Say, “Türkiye’de yüzde 100 dışlandım. Japonya’ya yerleşme zamanımın geldiğini düşünüyorum” dedi ve ekledi: “Halktan destek görmüyorum. Arabesk dünyası beni din düşmanı yaptı.”

ABD’nin New York kentinde bulunan dünyaca ünlü Metropolitan Müzesi’nde, geçen yıl Koç ailesinin de sponsorluğu ile açılan “Arap Ülkeleri, Türkiye, İran, Orta Asya ve Geç Dönem Güney Asya Galerileri” sergisi kapsamında bir konser veren piyanist ve besteci Fazıl Say Hürriyet’e şu açıklamalarda bulundu:

YÜZDE 1’E HiTAP EDiYORUZ

Klasik müzikçi olarak yüzde 1’e hitap etmemiz yeni bir şey değildi. Ama bu kadar düşmanca yaklaşılması son zamanlarda ortaya çıktı. Türkiye’de istediğim gibi düşünmek, yaşamak mümkün olmamaya başladı. Zaten müziğinle, düşüncenle, inancınla tamamen yabancı hissediyorsan, dışlanıyorsan, orada bir işin yoktur diye düşünüyorum. Türkiye’de yüzde 100 dışlandığımı düşünüyorum.

HALKTAN DESTEK GÖRMÜYORUM

Plajda kum tanesi gibiyim. Halktan destek görmüyorum. Arabesk dünyasından isimler beni din düşmanı yaptı. Nihat Doğan, Erol Köse, Þamil Tayyar beni düşman yaptı. Bir milletvekili düşünebiliyor musunuz, “Sen kerhanede mi doğdun” diyebiliyor. Böyle bir şey başka bir demokratik ülkede olabilir mi?

DUDAÐIMLA iLGiLi 7 BiN TWEET

Ateistim deyince ya da bir Hayyam dörtlüğünü Twitter’da paylaşınca yemediğim hakaret, küfür, alay kalmadı. Tavşan dudağımla ilgili 7 bin tweet geldi. Yamuk ağızlı dediler. Bunlar çok cahilce şeyler.

SUÇLU HALK DEÐiL

Uzlaşamadığım sadece medya ve bazı kişiler değil, sanıyorum halkla da uzlaşamıyoruz. Ama suçlu halk değil. Aynı, dili konuşuyoruz fakat anlamıyoruz birbirimizi. Eğitim sistemimizde beni anlayabilecekleri köprüler yok. Türkiye benim memleketim, en derin yerimde duracaktır.

TEPKi ARTAR

Bana bir mesaj verildi ve ben de o mesajı aldım. Savcı beni ifadeye çağıracak. Savcıya ateist olduğumu, tweetlerin bana ait olduğunu söyleyeceğim. Eğer bu soruşturma davaya ya da cezaya dönüşürse yurtdışındaki tepki 100 bin kat artacaktır.

JAPONYA’YA YERLEÞECEÐiM

Önümüzdeki 10 yılın nasıl olacağına karar vermek istiyorum. İlk aşamada Japonya’ya yerleşmek istiyorum. Oradaki saygı kültürünü seviyorum. Kızım İstanbul’da kalacak. Seyahat zor olacak, ayrıca kızımın büyümesini görmek istiyorum.

HAPSE GiRERSEM BiTERiM

Üç aydan fazla hapse girip piyano çalamazsam meslek hayatım biter. Ben bertaraf oldum. Ateistim dediğim için dünyada hakkında soruşturma açılan belki ilk benim.

İslam’a hakaret şikâyeti

İnternet paylaşım sitesi Twitter üzerinden İslam inancına saldırı niteliği taşıyan mesajlar attığı gerekçesiyle Fazıl Say hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Suç
duyurusunu işleme alan savcılık da soruşturma başlattı.
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
ipso_facto
Spammer
Spammer

MessagePosté le: 25 Mai 2012 18:51    Sujet du message: Répondre en citant

2007'de bir soru sorulmus.Fazil Say'i ne yapmak gerekiyor diye?
Aradan bir 5 yil geçmis, ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bir cevap bulmus galiba...

Ileri demokrasilerde özgürce düsünme ve ifade hakki varmidir?
Tabii efendim vardir...Istisnalar disinda...

Ornegin asagidaki sözler istisna olabilir mi? Gerçek ileri demokrasilerde, çakma, riyakar, göreceli olmayanlarda yani...

"Tanrı, uğruna yaşayacağın bir şey mi, öleceğin bir şey mi yoksa hayvanlaşıp öldüreceğin bir şey mi? Bunu da düşün"

"Rakı cennette varsa ve cehennemde yoksa ama chivasregal cehennemde var cennette yoksa? o zaman ne olacak? Asıl Önemli soru bu!!!!"

"Bilmem farkettiniz mi nerde yavşak, adi, magazinci, hırsız, şaklaban varsa hepsi Allahçı. Bu bir paradoks mu?"

"Müezzin 22 saniyede okudu akşam ezanını yahu. Prestissimmo con fuca!!! Ne acelen var? Sevgili? Rakı masası?"

"Ateistim ve bunu bu kadar rahat söyleyebildiğim için gururluyum"

"Ben ateistim, diğer yarısını bilmem"

"Sanki, memleketin yarısı harbi ateist, diğer yarısı travmatik ateist!"

"Bu akşam çok kişi ateist olmuştur, sağolsunlar"

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/20629477.asp
Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 25 Mai 2012 20:57    Sujet du message: Répondre en citant

Iddianameyi okudum, tam bir kepazelik..
Anayasasinda laiklik yazan, insan haklari bildiri ve anlasmalarini imzalamis bir ülkede hukugun son yillarda geldigi durumu açikça görüyoruz.
Özel iletisim bile suç olarak nitelenebiliyor, ve "ateist" oldugunu özel yazismada belirtmek, halkin dini duygularina saldiri olarak niteleniyor.....

Dünya çapinda ülkeyi lâyikiyla temsil eden tüm degerler örümcek kafalilarin onyillardir saldirisina ugruyor . Buna bir yenisi daha eklendi.

Bir de sunlari görün lütfen, Fazil Say'a internet ortaminda hertürlü sorusturmadan uzak, aleni küfürler.

ipso_facto
Spammer
Spammer

MessagePosté le: 26 Mai 2012 11:56    Sujet du message: Répondre en citant

Düsünce ve hissiyatlarini ünlü sairlerden esinlenerek yazmis olduklarina gösterilen tepkilerin ve kendinin maruz kaldigi kisisel saldiralar bir yobazlik zihniyetinin belirtisi olabilir. Bazi seçilmis vekiller de geri kalmamislar onlardan bakin AKP'li Samil Tayyar ne demis :

Citation:
AK Parti Milletvekili Þamil Tayyar da Fazıl Say için Twiter'da şu sözleri yazdı:
Kızanlara söyleyim; o zat Kuran'daki cennet için kerhane veya meyhane mi diye soruyor. Ben de ona soruyorum nerde doğdun kerhanede mi?

Kuran'ın secmeli ders olmasına içerleyip kutsal kitabımız ve ezana küfreden insan kılığındaki Fazil Say, hangi kerhanede dünyaya geldi?

Elestirel yaklasim yasak, kendi mantigini, beynini kullanarak sorgulayaci yaklasim yasak...
Aksi halde adama dogum yerin kerhane mi diye cevap veren zihniyet çimis karsina...

Bunlarin Islam ahlaki ne de güzelmis, ne de medeniyismis yahu, "adabli endamli" cevaplara bakarmisiniz...
Averroes'i kovan, kitaplarini yaktiranlardan bir farfki var mi?
Sivas'ta bir otele ates verip insanlari diri diri yakanlardan bir zihniyet farki varmi?

Dernière édition par ipso_facto le 26 Mai 2012 15:15; édité 1 fois
Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 26 Mai 2012 15:12    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:
Sivas'ta bir otele ates verip te insanlari diri diri yakanlrdan fir zihniyet farki varmi?

Bunlarin hepsi ayni zihniyet Ipso_Facto kardesim..
Ve su an bu zihniyettekiler iktidarda.......
Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 18 Oct 2012 18:09    Sujet du message: Répondre en citant

Beni de FAZIL SAY

Ülkemizde yıllardır aşılamayan, lafın gelişiyle sağcısından,solcusuna herkesin ceremesini çektiği bir dert var. İfade özgürlüğü ! Ne kadar özgür düşünebiliyoruz? Ne kadar özgürüz düşündüklerimizi söylemekte? Bu soruların cevabı bugün bir defa daha verilmeye çalışılacak.

Dünya çapındaki ünü ve yeteneğiyle ülkemizin gurur kaynağı! Fazıl Say hakkında Twitter’da paylaştığı Ömer Hayyam dizeleri sebebiyle ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ ve ‘dini değerlere hakaret’ suçlamasıyla 1.5 yıldan 4 yıla kadar hapis talebiyle dava açılmıştı. Tüm aydın cephelerin gözleri bugün öğlen saatlerinde görülecek davanın sonucunda.

Dün ise Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nin önderliğinde sanatçılar, aydınlar ve pek çok sanatseverin katılımı ile ‘Sesimiz Seninledir’ adı altında bir destek etkinliği düzenlendi. Etkinlikte Nazım’dan, Hayyam’ dan dizeler okunurken, pek çok müzisyende şarkılarıyla sanatçıya destek oldu. Pek çok sivil toplum örgütünün de katıldığı bu etkinlikte çeşitli konuşmalar da yapıldı. Oda TV davasında uzun süre tutuklu olarak yargılanan bazı isimler de oradaydı. Genco Erkal ise etkinliğe katılamayan Fazıl Say’ın gönderdiği mesajı okudu. Bu mesajda Fazıl Say’ın kullandığı cümleler oldukça dikkat çekici idi.

‘Hayyam’ın bir dörtlüğünü Twitter’da retweet ettiğim için yargı önüne çıkmam, böyle bir dönemde belki de onurdur. İçimdeki Hayam daha da bir anlam kazanmıştır…

Hiçbir suçum yok. Hiçbirimizin hiçbir suçu yok. Biz çağdaş bireyleriz. Sürü değiliz. Madem karanlık bir dönem, o zaman aydınlatalım!

Bu Fazıl Say’ın ilk vukuatı değil aslında. Yaptığı sivri açıklamalar, sosyal paylaşım ağlarındaki bazı paylaşımları Fazıl Say’ın son yıllarda çok fazla gündeme gelmesine sebep oldu ve bizlere Türkiye’de düşündüğünü söylemenin nasıl bir tehdit olduğu hatırlattı.’ Sen işini yap, sanatını icra et,beğenmiyorsan da git.’ Denildi sanatçıya. Tepkiler, ölüm tehditleri yağdı Fazıl Say’a. ; sanatçının bir misyonunun da halkı bilinçlendirmek, sosyal duyarlılık yaratmak olduğu göz ardı edilerek !

Bu ülkenin AB Bakan’ı Egemen Bağış’a Fazıl Say davası hatırlatıldığında ’Yargının insanların saçmalama özgürlüğüne ne kadar hoşgörüyle yaklaşılabileceğine bağlıdır bu dava ’ yanıtını vermesi bile durumun vahametinin, Türkiye’de tahammülsüzlüklerin, baskının ne kadar arttığının,inanç ve fikir özgürlüklerinin nasıl kısıtlandığının bir göstergesi değil midir aslında?

Bugün yeni bir sınavla karşı karşıya Türkiye.

Bakalım bu sınavdan geçebilecek miyiz?

Yoksa bir defa daha kalacak mıyız bu özgürlük sınavından ?

http://www.gazetebilkent.com/2012/10/18/beni-de-fazil-say/

Bir kez daha yinelemekte fayda var: bu tür uygulamalar iktidarin gerçek yüzünü iyice ortaya koyuyor. Ama türk insani ülkesinin onuru degerleri sahiplenmedikçe, cehaletin ve karanligin batagina daha da gömülüyor. Ülkeler layik olduklari iktidarlarla yönetilir. Ne deyelim ki? Türk insani da demek bu tip bir iktidari hakkediyor. Içim yaniyor ama yapacak ne kaldi ki?
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 15 Déc 2012 12:33    Sujet du message: Répondre en citant

Uploaded with ImageShack.us

Not : Say'in "arabesk muzik dinlemek vatan hainligidir" demis olmasina "Y. Ozdil " oyleyse ben vatan hainiyim" diye bir yazi yazmis. Buna da F. say bir cevap yazmis ki hiç mi hiç begendim, kendisine yakistiramadim...
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 17 Avr 2013 11:46    Sujet du message: Répondre en citant

Bu topigin son yazisinda FS'i yermisim.

FS yine gundemde. Hakim ne diyor devamli ve israrli sekilde suç isliyor diyor. Ilginç degil mi? Islenen suç ne? Dine karsi olmak.

Sonra bir bakan ve 1 milletvekili FS'yi neyle suçluyor.
FS demis ki
Citation:
‘Nerede yavşak, hırsız varsa hepsi Allahçı’

Burada Alah kotu anlamda mi ki? Nedir soylemek istedigi ne kadar yavsak ne kadar hirsiz varsa dinin arkasina saklaniyor demek, ben oyle anliyorum.

Ustelik bu anlayisim da yanlis mi? Din somurulmuyor mu?
Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 17 Avr 2013 14:52    Sujet du message: Répondre en citant

Fazil Say Türkiye'nin sanatta yarattigi nadir dehalardan biri...
Bu nadir dehalarin hepsi de zaten ülkesinde horlanmis, ya da horlaniyor.
Nazim'i analim burada

Nice yapit içinde su küçük parçayi dinlemek yeter, Fazil Say'in dehasini ve sanatçi üstünlügünü kavramak için...

http://www.youtube.com/watch?v=XnNapCZC1Sk

Ama kafasi arabesk zihniyetle biçimlenmis gericiler bundan ne anlar?

Fransizlarin lafiyla: "c'est donner de la confiture aux cochons"....

Burada Selim'e de bir gönderme yapayim: Allah iyi anlamda mi kötü anlamda mi tartismasi da abes olur. Olmayanin tek niteligi yokluk ve hiçliktir, iyi yada kötü anlami temelinde anlamsiz zaten...
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 08 Déc 2013 2:07    Sujet du message: Répondre en citant

Murat'a

Metz'de izlemek gerek !
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 28 Oct 2014 3:48    Sujet du message: Répondre en citant

Tabii ki sansur etmek, eserlerini çaldirmamak lazim! Bunu Turkiye'de yapabilirsin, ama Tokyo'da, Metz'de, Paris'te, Berlin'de, Moskova'da yapamazsin, orada insanlar Fazil Say'i dinlemek için salonlari doldururlar...
Bir zamanlar Nazim Hikmet'e yapilanlar nasil kendisini dunyaca unlu bir sair olmaktan alakoymadiysa bugun Say'a da yapilanlar ayni sey. Dun Nazim'a sansuru reva gorenler nasil aniliyorsa, Fazil'a yapilanlarda ayni sekilde anilacak...

Soner Yalçin Say'i anlatmis, hem de kokenlerinden basliyarak...

Okumakta yarar var :

"Deniz Gezmiş’in merak ettiği çocuk: FAZIL SAY"

http://bit.ly/ZUBQLf
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 15 Oct 2015 22:49    Sujet du message: Répondre en citant

https://www.facebook.com/FazilSayOfficial/videos/10153049607537657
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 11 Mar 2017 1:45    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:
"Hepimizin kaybettiği o dava"
Usta Piyanist Fazıl Say, 'Devlet Çoksesli Korosu' şefinin açtığı davayı kazandı. Say Instagram hesabından yaptığı açıklamada 'Hepimizin kaybettiği dava' başlığını kullandı
.

http://odatv.com/hepimizin-kaybettigi-o-dava-0303171200.html
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Aller à la page Précédente  1, 2
Page 2 sur 2

Sauter vers: