90 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Cr├ęer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 1
Total : 2186

Actuellement :
Visiteur(s) : 90
Membre(s) : 0
Total :90

Administration

Derniers Visiteurs

murat_erpuyan : 11h29:31
BulentS : 1 jour, 44 min.15
cengiz-han : 1 jour, 04h47:28
lalem : 1 jour, 14h24:11
bendeniz : 1 jour, 14h50:50

N├ętiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilit├ę de ceux qui les ont post├ęs dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera tol├ęr├ę dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - Yilmaz ├ľzdil'den ...
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un ├ęchange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

Yilmaz ├ľzdil'den ...
Aller Ó la page PrÚcÚdente  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Suivante

Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet prÚcÚdent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 02 Avr 2014 23:21    Sujet du message: RÚpondre en citant

Citation:

Y─▒lmaz ├ľZD─░L - 2 Nisan 2014

Ba─čz─▒ sonu├žlar

AKPÔÇÖnin yanl─▒┼č politikalar─▒ sonucu Hatay Reyhanl─▒ÔÇÖda tarihimizin en b├╝y├╝k ter├Âr sald─▒r─▒s─▒ oldu, 53 ki┼či hayat─▒n─▒ kaybetti. Reyhanl─▒ÔÇÖda AKP kazand─▒.

*

Ali ─░smail Korkmaz, Abdullah C├Âmert, Ahmet Atakan, hayatlar─▒n─▒n bahar─▒nda katledildiler, AntakyaÔÇÖda topra─ča verildiler. Antakyal─▒ kom┼čular─▒ AKPÔÇÖyi se├žti.

*

├ľ─čretmen Metin Lokumcu, HopaÔÇÖn─▒n dereleri pe┼čke┼č ├žekilmesin, a─ča├žlar─▒na zarar gelmesin diye hayat─▒n─▒ hi├že sayd─▒, biber gaz─▒yla ├Âld├╝r├╝ld├╝. HopaÔÇÖda AKP kazand─▒.

*

─░stanbul Zeytinburnu Davutpa┼čaÔÇÖda ruhsats─▒z maytap fabrikas─▒ patlad─▒, AKPÔÇÖli belediyenin sorumsuzlu─čuyla 21 insan─▒m─▒z ├Âld├╝. ZeytinburnuÔÇÖnda AKP kazand─▒.

*

─░stanbulÔÇÖda al─▒┼čveri┼č merkezleri ve ├žarp─▒k yap─▒la┼čmayla s─▒k─▒┼čt─▒r─▒lan Ayamama Deresi ta┼čt─▒, K├╝├ž├╝k├žekmeceÔÇÖye ba─čl─▒ ─░kitelliÔÇÖde Halkal─▒ÔÇÖda 31 vatanda┼č─▒m─▒z bo─čularak can verdi. K├╝├ž├╝k├žekmeceÔÇÖde AKP kazand─▒.

*

Elaz─▒─č Kovanc─▒larÔÇÖda alt taraf─▒ 6 ┼čiddetinde deprem oldu, 21ÔÇÖinci y├╝zy─▒lda h├ól├ó kerpi├žte oturuluyordu, 51 insan─▒m─▒z enkazda ├Âld├╝. Kovanc─▒larÔÇÖda AKP kazand─▒.

*

├çinÔÇÖden sarm─▒sak ithal ediyoruz, Kastamonu Ta┼čk├Âpr├╝ÔÇÖde AKP kazand─▒. GDOÔÇÖlu ithal pirin├žleri millete yedirdiler, Kastamonu TosyaÔÇÖda AKP kazand─▒.

*

Bi yandan van m├╝n├╝ts aya─č─▒na yat─▒p, beri yandan ─░srailÔÇÖi korumak i├žin Malatya Ak├žada─č K├╝recikÔÇÖe radar kondurdular. Ak├žada─čÔÇÖda AKP kazand─▒.

*

Rahmetli B├╝lent Ecevit, k├Âykent projesi ba┼člatt─▒, Ordu MesudiyeÔÇÖyi pilot b├Âlge se├žti, yol yapt─▒, i├žme suyu ┼čebekesi yapt─▒, kanalizasyon yapt─▒, telefon getirdi, jenerat├Âr getirdi, okul yapt─▒rd─▒, sa─čl─▒k oca─č─▒ a├žt─▒, ambulans verdi, itfaiye arac─▒ verdi, parklar yapt─▒, futbol sahas─▒ yapt─▒, kapal─▒ spor salonu yapt─▒, k├╝lt├╝r-sanat evi kurdu, k├╝t├╝phane kurdu, camileri onard─▒, tar─▒m kooperatifi kurdu, sulama tesisi kurdu, orman ├╝r├╝nleri fabrikas─▒ kurdu, meyve fidanlar─▒ da─č─▒tt─▒, seralar a├žt─▒, yaylalara elektrik hatt─▒ ├žekti, faizsiz kredi verdi, se├žim oldu, 1.400 se├žmen vard─▒, rahmetli Ecevit sadece 4 oy ald─▒! ├×imdi... MesudiyeÔÇÖde AKP kazand─▒.

*

AKPÔÇÖli bakan, Erzurum PasinlerÔÇÖe gitti, vatanda┼č─▒n biri, geldi─činize ├žok sevindim dedi, AKPÔÇÖli bakan, yok yav, nerden bileyim sevindi─čini, takla at da g├Âreyim, ├žal davulcu dedi, davulcu ├žald─▒, vatanda┼č g├Âbek att─▒. PasinlerÔÇÖde AKP kazand─▒.

*

├ľl├╝m madencinin kaderi dediler, g├╝zel ├Âld├╝ler dediler, ta┼čeron cinayetlerinin sembollerinden biri, Zonguldak Kozlu... KozluÔÇÖda AKP kazand─▒. Bal─▒kesir DursunbeyÔÇÖde grizu patlad─▒, 17 i┼č├ži daha g├╝zel ├Âld├╝! DursunbeyÔÇÖde AKP kazand─▒.

*

Samsun CanikÔÇÖte sel oldu, insanlar─▒m─▒z dere yata─č─▒na kurulan TOK─░ binalar─▒nda bo─čuldu, 13 ki┼či hayat─▒n─▒ kaybetti. CanikÔÇÖte AKP kazand─▒.

*

Konya Ta┼čkentÔÇÖe ba─čl─▒ Balc─▒lar beldesindeki, ruhsat─▒ olmayan, deprem raporu, itfaiye raporu olmayan, e─čitim izni, yurt izni olmayan, ka├žak Kuran kursu binas─▒ ├ž├Âkt├╝, 17ÔÇÖsi k─▒z ├žocu─ču 18 insan─▒m─▒z hayat─▒n─▒ kaybetti. Ta┼čkentÔÇÖte AKP kazand─▒.

*

Angelina Jolie, Suriyelilerin kald─▒─č─▒ ├žad─▒rkenti gezerken, K├╝tahya SimavÔÇÖda 35 bin insan─▒m─▒z ├žad─▒rdayd─▒. ├ç├╝nk├╝ be┼č k├╝surluk deprem oturulacak bina b─▒rakmam─▒┼čt─▒. ├ťstelik, Suriyelilere verdikleri i├žin, Simavl─▒lara ├žad─▒r da kalmam─▒┼čt─▒, herkes ba┼č─▒n─▒n ├žaresine bakm─▒┼čt─▒; aylarca s├╝r├╝nd├╝ler. SimavÔÇÖda AKP kazand─▒.

*

Kocaeli Dilovas─▒ÔÇÖnda sanayi at─▒klar─▒ ve hava kirlili─či nedeniyle kanser patlad─▒. AKPÔÇÖli belediye ba┼čkan─▒, kanser ger├že─čini bilimsel olarak ortaya koyan profes├Âre ┼čarlatan dedi. Profes├Âr├╝ hapse t─▒kmaya ├žal─▒┼čt─▒lar. CHP hadiseyi MeclisÔÇÖe ta┼č─▒d─▒, sa─čl─▒k bakanl─▒─č─▒ kanser manser yok dedi. Dilovas─▒ÔÇÖnda AKP kazand─▒.

*

Zonguldak ├çaycumaÔÇÖda Filyos k├Âpr├╝s├╝ bak─▒ms─▒zl─▒ktan, denetimsizlikten ├ž├Âkt├╝, AKPÔÇÖli belediye ba┼čkan─▒n─▒n babas─▒ dahil 15 insan─▒m─▒z bo─čularak can verdi. ├çaycumaÔÇÖda AKP kazand─▒.

*

Buna mukabil...

*

Tayyip Erdo─čan ÔÇťhesab─▒ sand─▒kta veririz, karar─▒ millet verecekÔÇŁ demi┼čti. Karar─▒ millet verdi... ─░zmirÔÇÖe talip olan Binali Y─▒ld─▒r─▒mÔÇÖ─▒n bacanak davas─▒ vard─▒, kazanamad─▒, hesab─▒ sand─▒kta veremedi, aklanamad─▒. Zafer ├ça─člayan, Mersin milletvekili, AKP MersinÔÇÖde kazanamad─▒, aklanamad─▒. Muammer G├╝ler, Mardin milletvekili, AKP MardinÔÇÖde kazanamad─▒, aklanamad─▒. Egemen Ba─č─▒┼č, ─░stanbul Kad─▒k├Ây b├Âlgesi milletvekili, AKP Kad─▒k├ÂyÔÇÖde kazanamad─▒, aklanamad─▒. Bekir Bozda─č hakk─▒nda ─░zmir ve AdanaÔÇÖda fezleke haz─▒rland─▒, ─░zmirÔÇÖde kazanamad─▒, AdanaÔÇÖda kazanamad─▒, aklanamad─▒. Ben ne yapt─▒ysam, Tayyip Erdo─čanÔÇÖ─▒n talimat─▒yla yapt─▒m dedi─či i├žin, Erdo─čan BayraktarÔÇÖ─▒ saym─▒yorum. Tayyip Erdo─čanÔÇÖ─▒n UrlaÔÇÖda villa davas─▒ vard─▒, AKP UrlaÔÇÖda hezimete u─črad─▒, aklanamad─▒.

*

├×├Âyle kazand─▒k b├Âyle kazand─▒k filan demelerine ra─čmen, suratlar─▒n─▒n as─▒k olmas─▒, tel gibi gergin olmalar─▒, ondan.

*

Biliyorlar ├ž├╝nk├╝...
G├╝├žl├╝ olan hakl─▒ de─čildir.
Hakl─▒ olan g├╝├žl├╝d├╝r.

On n'├ęcrit pas "bagzi" mais "bazi"; n'est-ce pas Murat?!
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privÚ
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 30 Avr 2014 10:16    Sujet du message: RÚpondre en citant

Citation:

Y─▒lmaz ├ľZD─░L
hurriyet.com.tr

30 Nisan 2014

Zavall─▒ Almanya

2010.

Almanya Cumhurba┼čkan─▒, resmi ziyaret i├žin T├╝rkiyeÔÇÖye geldi. Dindar bi ailenin ├žocu─čuydu. Ad─▒n─▒ bile, H─▒ristiyan koymu┼člard─▒. Evlendi. K─▒z─▒ oldu. ├ľrnek e┼č, ├Ârnek babayd─▒. A┼ča─č─▒ Saksonya Ba┼čbakan─▒ÔÇÖyken kendisinden 15 ya┼č k├╝├ž├╝k BettinaÔÇÖyla tan─▒┼čt─▒, Bettina hamile kald─▒, zart diye e┼čini bo┼čad─▒, BettinaÔÇÖyla evlendi, Bettina zilli bi k─▒zd─▒, bi tane de gayrime┼čru o─člu vard─▒. A┼ča─č─▒ Saksonya ba┼čbakan─▒ olan kocas─▒ cumhurba┼čkan─▒ se├žilince, AlmanyaÔÇÖn─▒n ilk d├Âvmeli first leydisi oldu. Vay efendim, cumhurba┼čkan─▒ e┼čini aldatm─▒┼č, first leydinin evlilik d─▒┼č─▒ ili┼čkisi olmu┼č filan, Alman vatanda┼člar─▒n─▒ alakadar etmedi, ├Âzel hayat─▒yd─▒, kimseyi ─▒rgalamazd─▒. Bi s├╝re sonra... Cumhurba┼čkan─▒n─▒n hen├╝z ba┼čbakanken bir tatil s─▒ras─▒nda, alt taraf─▒ 700 EuroÔÇÖluk otel masraf─▒n─▒, bir film yap─▒mc─▒s─▒na ├Âdetti─či ortaya ├ž─▒kt─▒. Almanya aya─ča kalkt─▒ karde┼čim! AvantaÔÇÖn─▒n yolsuzlukÔÇÖun k├╝├ž├╝─č├╝ b├╝y├╝─č├╝ olmazd─▒. Asla kabul edilemezdi. Cumhurba┼čkan─▒ ebelek g├╝belek yapmad─▒, ┼čerefsiz medya, karanl─▒k odaklar, bu savc─▒lar ├žete, paralel falan demedi, Alman halk─▒n─▒n cumhurba┼čkan─▒na duydu─ču g├╝ven sars─▒ld─▒ dedi, ┼čak diye istifa etti.

*

2014.
Almanya Cumhurba┼čkan─▒, resmi ziyaret i├žin T├╝rkiyeÔÇÖye geldi. Sevgilisiyle geldi. Cumhurba┼čkan─▒, asl─▒nda, bildi─čin papaz. Alman siyasetinde ahlak sembol├╝ olarak tan─▒mlan─▒yor. Evli. Ama, ayr─▒ ya┼č─▒yorlar. Bo┼čanm─▒yor. Sevgilisi var, Daniela... Cumhurba┼čkan─▒ 74 ya┼č─▒nda, sevgilisi 54 ya┼č─▒nda... Sevgilisi, o─čluyla ya┼č─▒t! Daniela, gazeteci. Daha do─črusu, gazeteciydi. N├╝rnberger ZeitungÔÇÖda politika edit├Âr├╝yd├╝. Beraber ya┼čad─▒─č─▒ adam cumhurba┼čkan─▒ se├žilince, gazeteden istifa etti. Evli biriyle sevgili olmas─▒nda sak─▒nca yoktu ama, cumhurba┼čkan─▒yla beraberken gazetecilik yapmas─▒, bas─▒n ahlak─▒na uygun de─čildi. Cumhurba┼čkan─▒ÔÇÖn─▒n DanielaÔÇÖdan ├Ânce bir ba┼čka sevgilisi vard─▒, Helga... O da gazeteciydi. Sekiz sene onunla tak─▒ld─▒. Helga biraz ya┼čland─▒, ┼ču anda 64 ya┼č─▒nda, HelgaÔÇÖy─▒ b─▒rakt─▒, DanielaÔÇÖyla tak─▒lmaya ba┼člad─▒. Ama, HelgaÔÇÖdan hepten vazge├žmedi. Kad─▒n─▒n kalemi kuvvetli... S├Âzle┼čmeli dan─▒┼čman olarak i┼če al─▒nd─▒, cumhurba┼čkan─▒n─▒n konu┼čma metinlerini yaz─▒yor. Sevgilisiyken i┼če al─▒nsayd─▒, d├╝nyay─▒ ba┼č─▒na y─▒karlard─▒. Ayr─▒ld─▒klar─▒ c├╝mle ├ólem taraf─▒ndan bilindi─či i├žin, siyasi ahlak a├ž─▒s─▒ndan herhangi bir sak─▒nca g├Âr├╝lm├╝yor.

*

T├╝rkiyeÔÇÖde cumhurba┼čkan─▒ kim olmal─▒, acaba nas─▒l biri olmal─▒ tart─▒┼čmalar─▒ s├╝rerken... ─░yi ki geldi Almanya cumhurba┼čkan─▒.

*

T├╝rkiye, asr─▒n devletiyken... AlmanyaÔÇÖn─▒n neden h─▒rs─▒zlar taraf─▒ndan y├Ânetilen, zavall─▒, fakir bir devlet oldu─čunu hat─▒rlamam─▒za vesile oldu.

*

├ç├╝nk├╝, bu Alman halk─▒n─▒n hi├ž kafas─▒ ├žal─▒┼čm─▒yor... Kimin kimi becerdi─čiyle ilgilenece─čine, Alman halk─▒n─▒ becermeye kalkan var m─▒, onunla ilgileniyor.

*

Halbuki, bizi ├Ârnek almalar─▒ laz─▒m.
Memleketi soymu┼č mesela, so─čana ├ževirmi┼č, hi├ž ├Ânemli de─čil, ├Ânemli olan, iyi bir aile babas─▒ olmas─▒... Ne demi┼č b├╝y├╝klerimiz? Allah memlekete h─▒rs─▒z─▒n hay─▒rl─▒s─▒n─▒ versin demi┼č... O─člunun evine Euro istiflemi┼č, ayakkab─▒ kutusuna dolar doldurmu┼č, yatak odas─▒n─▒ kasa dairesine ├ževirmi┼č, koluna 700 bin liral─▒k avanta saat takt─▒rm─▒┼č, sana ne birader... Umreye ailece gidiyor mu, sen ona bak!

[/url]
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 21 Aoű 2014 2:06    Sujet du message: RÚpondre en citant

Adam kapiya kondu ya bendeki arsive yerlestirilmis eski bir yazi ile hadi hayirlisi diyeyim...

Citation:

AB'ye paralel

Y─▒lmaz ├ľZD─░L - H├╝rriyet - 25 Ocak 2014

Br├╝kselÔÇÖe giden Tayyip Erdo─čan, Avrupa Birli─čiÔÇÖne ÔÇťparalel devletiÔÇŁ anlatm─▒┼č, Avrupa Birli─či de dinleyip, ikna olmu┼č.

*

Ne anlatm─▒┼čt─▒r acaba derseniz?

*

ÔÇťAlmanyaÔÇÖda meselaÔÇŁ demi┼čtir...
Hani, alt taraf─▒ 700 euroluk tatil masraf─▒n─▒ arkada┼č─▒na ├Âdetti─či ortaya ├ž─▒kan Almanya Cumhurba┼čkan─▒ utan─▒p istifa etti ya... Biz ├Âyle yapmad─▒k, ayakkab─▒ kutular─▒ ortaya ├ž─▒kt─▒, para sayma makineleri ortaya ├ž─▒kt─▒, d├Ârt bakan─▒m hakk─▒nda r├╝┼čvetten fezleke var, be┼činci bakan─▒m─▒n bacana─č─▒n─▒ yakalad─▒lar, bu sat─▒rlar kaleme al─▒n─▒rken adalet bakan─▒m hakk─▒nda da fezleke ortaya ├ž─▒kt─▒, hi├ž istifimi bozmad─▒m, ├╝st├╝me bile al─▒nmad─▒m, ko├žlar gibi oturuyorum koltu─čumda demi┼čtir.

*

ÔÇťFransaÔÇÖda meselaÔÇŁ demi┼čtir...
Hani, ─░svi├žreÔÇÖde banka hesab─▒ oldu─ču ortaya ├ž─▒kan B├╝t├že Bakan─▒, yemin billah ink├ór etmek varken, an─▒nda itiraf edip, i├žinde bulundu─čum ahlaki ├ž├Âk├╝nt├╝ nedeniyle ├Âz├╝r diliyorum deyip, milletvekilli─činden bile istifa etti ya... Biz ├Âyle yapmad─▒k, fezlekelere g├Âre 63 milyon dolar avanta almakla su├žlanan bakanlar─▒m bile h├ól├ó MeclisÔÇÖte oturuyor, Allah sizi inand─▒rs─▒n, o─čullar─▒ tutuklanan bakanlar─▒m bile h├ól├ó milletvekili demi┼čtir.

*

ÔÇť─░talyaÔÇÖda meselaÔÇŁ demi┼čtir...
Hani, benim can─▒m arkada┼č─▒m SilvioÔÇÖnun h─▒rs─▒zl─▒klar─▒ ayyuka ├ž─▒km─▒┼čt─▒, buna ra─čmen istifa etmiyordu da, milyonlarca ─░talyan sokaklara d├Âk├╝l├╝p, benim can─▒m arkada┼č─▒m─▒ istifa ettirene kadar protesto eylemi yapt─▒lar ya... Biz ├Âyle yapmad─▒k, ├ž├╝nk├╝ benim milletim, soyuyorsa beni soyuyor, sana ne diye bizi savunuyor, h─▒rs─▒z varrr diye protesto g├Âsterisi yapanlarla kavga ediyor demi┼čtir.

*

ÔÇťYunanistanÔÇÖda meselaÔÇŁ demi┼čtir...
Hani, AtinaÔÇÖda bir ├Â─črenci polis kur┼čunuyla ├Âld├╝r├╝ld├╝ de, ├╝lke aya─ča kalkt─▒, ├Ânce i├ži┼čleri bakan─▒, sonra h├╝k├╝met istifa etti ya... Biz ├Âyle yapmad─▒k, kur┼čunla ├Âld├╝rd├╝k, sopalarla d├Âve d├Âve ├Âld├╝rd├╝k, g├Âzlerini ├ž─▒kard─▒k, i├ži┼čleri bakan─▒m─▒z destan yazan polislerimize ikramiye verdi, bizde b├Âyle, biz i┼čimize gelen polise ikramiye veririz, i┼čimize gelmeyen polisin kellesini al─▒r─▒z demi┼čtir.

*

ÔÇť─░ngiltereÔÇÖde meselaÔÇŁ demi┼čtir...
Hani, ├Âzel otomobilini kullan─▒rken h─▒z yapt─▒─č─▒ i├žin radara yakalanan Enerji Bakan─▒, ehliyetine el konmas─▒n diye, direksiyonda ben yoktum, e┼čim kullan─▒yordu dedi de, bu yalan beyan─▒ ortaya ├ž─▒k─▒nca bakanl─▒ktan istifa etti ya... Biz ├Âyle yapmay─▒z, ├ž├╝nk├╝ bu ├Ârne─či benim milletime izah edebilmem bile m├╝mk├╝n de─čil, nas─▒l yani falan derler, istifaya ak─▒l erdiremezler, benim memleketimde benim bakanlar─▒m k─▒rm─▒z─▒ ─▒┼č─▒kta ge├žip adam bile ezse, ehliyetine el konmaz, aksine, ezilen ay─▒plan─▒r, b├Âyle incir ├žekirde─čini doldurmayacak ┼čeyler y├╝z├╝nden istifa edilir mi birader, salak m─▒s─▒n─▒z siz demi┼čtir.

*

ÔÇťL├╝ksemburgÔÇÖta meselaÔÇŁ demi┼čtir...
Hani, telekulak skandal─▒ ortaya ├ž─▒k─▒p, siyasilerin telefonlar─▒n─▒n dinlendi─či anla┼č─▒l─▒nca, L├╝ksemburg Ba┼čbakan─▒ ahaliden ├Âz├╝r diledi ve bostan korkulu─ču olmad─▒─č─▒ma g├Âre, bu hukuksuzlu─čun bir numaral─▒ sorumlusu benim diyerek istifa etti ya... Biz ├Âyle yapmad─▒k, benim telefonum bile dinleniyor, odama b├Âcek yerle┼čtirmi┼čler dedim, ├ž─▒kt─▒m i┼čin i├žinden, b─▒rak sorumlusu olmay─▒, ma─čdur bile oldum demi┼čtir.

*

ÔÇť─░spanyaÔÇÖda meselaÔÇŁ demi┼čtir...
Hani, ─░spanya Kral─▒ÔÇÖn─▒n damad─▒n─▒ yolsuzluktan san─▒k yap─▒p, malvarl─▒─č─▒na el koydular, kral─▒n k─▒z─▒n─▒, PrensesÔÇÖi ifadeye ├ža─č─▒rd─▒lar, t─▒p─▒┼č t─▒p─▒┼č gidip ifade verecek ya... Yok ├Âyle! Bizde monar┼či yok, ileri demokrasi var. O y├╝zden, o─člumu ifadeye ├ža─č─▒ranlar─▒n alay─▒n─▒ g├Ârevden ald─▒m, savc─▒lar─▒ vatana ihanetle su├žlad─▒m, ne savc─▒ b─▒rakt─▒m ne polis, darmada─č─▒n ettim, muhalefet milletvekili o─člumun mevzusunu MeclisÔÇÖte dile getirmeye kalkt─▒, benimkiler sald─▒rd─▒, bana dil uzatan─▒n a─čz─▒n─▒ y├╝z├╝n├╝ patlatt─▒lar, k─▒z─▒m─▒n telefon konu┼čmalar─▒ internete d├╝┼čt├╝, gazetede-televizyonda yay─▒nlayan medya patronunu oyar─▒m, burda krall─▒k yok, milli irade var, HSYKÔÇÖy─▒ de─či┼čtirdim, gene de─či┼čtiriyorum, yar─▒n can─▒m isterse gene de─či┼čtiririm, ister asar─▒m ister keserim demi┼čtir.

*

E bu kadar izahattan sonra... Avrupa Birli─či anlam─▒┼čt─▒r mutlaka ÔÇťparalel devletÔÇŁin ne oldu─čunu, ikna olmu┼člard─▒r!

cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 22 Aoű 2014 1:40    Sujet du message: RÚpondre en citant

Aa be Murat aga eski bir yazi yerine Hurriyet'ten kavulmaya yola├žan yaziyi yayimlasaydin ya...

Citation:

"Ba┼čbakan kim olsun"
15.08.2014

Valla benim i├žimden ge├žen isim, BilalÔÇŽ

Birincisi, devlette devaml─▒l─▒k esast─▒r, devlet dedi─čin babadan o─čulaÔÇÖd─▒r.

─░kincisi, hi├ž unutmam, 2005 senesinde Br├╝kselÔÇÖdeki NATO zirvesinde, ABD Ba┼čkan─▒ Bush, ─░ngiltere Ba┼čbakan─▒ Blair ve bunun babas─▒ bir araya gelmi┼čti, Bush parma─č─▒yla bunu g├Âsterip ÔÇť├žal─▒┼č─▒yor mu buÔÇŁ diye sormu┼čtu, babas─▒ ÔÇť├žal─▒┼č─▒yorÔÇŁ demi┼čti, Bush da daha bi saniye ├Ânce ├žal─▒┼č─▒p ├žal─▒┼čmad─▒─č─▒n─▒ bile bilmedi─či halde ÔÇť├žok ak─▒ll─▒ bi ├žocukÔÇŁ demi┼čti, Blair de g├╝lerek ÔÇťt─▒pk─▒ babas─▒ gibiÔÇŁ demi┼čti.

├ť├ž├╝nc├╝s├╝, BushÔÇÖla Blair hakl─▒yd─▒, hakikaten ├žok zeki bi ├žocukÔÇŽ K├╝├ž├╝kken okuyacak paras─▒ bile yoktu, RemziÔÇÖnin bursuyla okudu. ├×imdi, ├žal─▒┼čarak kazand─▒─č─▒ paralar─▒n─▒ 48 saat s─▒f─▒rl─▒yor, h├ól├ó 30 milyon avrosu kal─▒yor, zek├ós─▒n─▒ d├╝┼č├╝n yani.

D├Ârd├╝nc├╝s├╝, milletvekili olmas─▒na filan gerek yoktur, do─ču┼čtan milli egemendir, ÔÇť23 NisanÔÇŁ do─čumludur. Se├žim me├žim yap─▒lmas─▒n, ├žocuk bayram─▒ÔÇÖnda makama oturtulsun, bi daha kalkmas─▒n, ister ass─▒n ister kessin.

Be┼čincisi, vak─▒f├ž─▒ oldu─ču i├žin memlekete dair her mevzuya v├ók─▒ft─▒rÔÇŽ Babas─▒ ne zaman s─▒k─▒┼čsa onu arar, telefon eder, Fenerbah├žeÔÇÖyi ┼č├Âyle yap der, telefon eder, ┼ču i┼čadam─▒n─▒ kuca─ča oturt der, telefon eder, ├žiftlik ne oldu diye sorar. Ger├ži biraz yava┼č anlar, ha bire anlamad─▒m babac─▒m der ama, olsun, o kadar kusur kad─▒ k─▒z─▒nda da olur, imam o─člunda da olur. BilalÔÇÖden ┼čahane ba┼čbakan olur.

*

Bilal olmazsaÔÇŽ
Hay─▒rsever R─▒za cuk oturur.

*

O da maa┼čallah Bilal gibi zek├ó k├╝p├╝, hen├╝z 26 ya┼č─▒ndayken 86 milyar dolarl─▒k alt─▒n ihracat─▒ yapt─▒.
Ayr─▒caÔÇŽ Bakanlar─▒n yar─▒s─▒ zaten emrinde.
Hay─▒rsever oldu─ču i├žin, seviyor bakanlar─▒m─▒z─▒. Kimine kol saati al─▒yor, kimine tak─▒m elbise al─▒yor, kimine ├žikolata kutusu g├Ânderiyor. Bakanlar─▒m─▒z da onu seviyor. Mesela, i├ži┼čleri bakan─▒m─▒z gerekirse ├Ân├╝ne yat─▒yor.
Ba┼čbakan─▒m─▒z ÔÇťyuh ├žekersen, tokad─▒ yersinÔÇŁ diyor, vatanda┼člar─▒ yumrukluyor, yerlerde tekmeletiyor, R─▒za da ÔÇťh─▒rs─▒z varÔÇŁ diyeni, korumalar─▒na yakalatt─▒r─▒yor, a─čz─▒n─▒ burnunu k─▒rd─▒rt─▒yor.
Tam halef-selef olsun.
B├Âyle ba┼ča b├Âyle tarak olsun.

*
Yok e─čer, R─▒za da uymazsaÔÇŽ
M├╝teahhit Cengiz olsun.

*

Malum ÔÇťtecav├╝z ka├ž─▒n─▒lmazsa, zevk almaya bakÔÇŁ derler, nas─▒l olsa milletin oras─▒na koyacak, bari ba┼čbakan olarak koysun. Ahaliyi donuna kadar soymalar─▒na ra─čmen, ahali itiraz edece─čine ÔÇťsoyuyorsa beni soyuyor, sana neÔÇŁ diye kavga ediyorsaÔÇŽ ÔÇťG├Âr bak, milletin oras─▒na koyaca─č─▒zÔÇŁ diyen m├╝teahhit CengizÔÇÖe t├Ârenle plaket veriliyorsaÔÇŽ Allah yard─▒mc─▒m─▒z olsun, m├╝teahhit Nihat da bu CengizÔÇÖin ba┼čbakan yard─▒mc─▒s─▒ olsun.
├ç├╝nk├╝ nÔÇÖaaps─▒n bu ┼čartlarda Nihat, koymazsa kabahat.

*

M├╝teahhit Cengiz de olmazsaÔÇŽ
Say─▒n Apo olsun.

*

Hat─▒rlars─▒n─▒z, tapesi s─▒zm─▒┼čt─▒, ÔÇťTayyipÔÇÖin beni ├╝├ž├╝nc├╝ ki┼či olarak konumland─▒rmas─▒ tesad├╝f de─čilÔÇŁ demi┼čti. Nedir devlet protokol├╝? Birinci ki┼či cumhurba┼čkan─▒, ikinci ki┼či meclis ba┼čkan─▒, ├╝├ž├╝nc├╝ ki┼či ba┼čbakanÔÇŽ E madem ├Âyle, tesad├╝f olarak kalmas─▒n, resmiyet kazans─▒n, ÔÇťYeni T├╝rkiyeÔÇŁ protokol├╝ne ge├žilsin. Apo tek ba┼č─▒na ba┼čbakan olmasa bile, hi├ž olmazsa e┼čba┼čbakan olsun.

*

Yasin el Kad─▒, d─▒┼či┼čleri bakan─▒ olsun. Recep ─░vedik, k├╝lt├╝r bakan─▒ olsun. Orhan Gencebay, B├╝lent Ersoy, Hande Yener, Mustafa Sandal, Ali┼čan, Cengiz Kurto─člu, Berdan Mardini, Ece Erken, ├×afak Sezer kabineye girsin, Burhan Kuzu gene bi ┼čey yap─▒lmas─▒n, d├╝z milletvekili kals─▒n, delirsin. Acun, h├╝k├╝met s├Âzc├╝s├╝ olsun.

*

GoogleÔÇÖdan ayet sallayan, bakara makarac─▒ Egemen Ba─č─▒┼čÔÇÖ─▒ da EkmeleddinÔÇÖden bo┼čalan ─░slam ─░┼čbirli─či Te┼čkilat─▒ÔÇÖn─▒n ba┼č─▒na getirdin miydi, tad─▒ndan yenmez gari.ÔÇŁ
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 16 DÚc 2014 23:04    Sujet du message: RÚpondre en citant

Citation:

Hani hep derler ya zamanÔÇÖlama manidar

Y─▒lmaz ├ľzdil - S├Âzc├╝, 16 Aral─▒k 2014

Zaman gazetesi genel yay─▒n y├Ânetmeni Ekrem Dumanl─▒ÔÇÖn─▒n evinde yap─▒lan aramada, ayakkab─▒ kutular─▒na istiflenmi┼č halde milyonlarca euro bulundu.
Samanyolu televizyonu medya grup ba┼čkan─▒ Hidayet KaracaÔÇÖn─▒n yatak odas─▒nda yedi tane b├╝y├╝k boy kasa ve para sayma makinesi yakaland─▒.
Fuat AvniÔÇÖnin Ekrem Dumanl─▒ÔÇÖya ─░svi├žreÔÇÖden kol saati ald─▒─č─▒, Hidayet KaracaÔÇÖya da ├žikolata kutusu i├žinde dolar balyalar─▒ g├Ânderdi─či ortaya ├ž─▒kt─▒.
PensilvanyaÔÇÖn─▒n kriptolu telefonla Hakan ├×├╝k├╝rÔÇÖ├╝ arad─▒─č─▒ ve k─▒s─▒k sesle konu┼čarak ÔÇťevdeki paralar─▒ s─▒f─▒rlaÔÇŁ dedi─či, Hakan ├×├╝k├╝rÔÇÖ├╝n ÔÇťanlamad─▒m hocac─▒─č─▒mÔÇŁ dedi─či, PensilvanyaÔÇÖn─▒n ÔÇť├žabuk abini, amcan─▒, eni┼čteni ├ža─č─▒rÔÇŁ dedi─či, Hakan ├×├╝k├╝rÔÇÖ├╝n ÔÇťs─▒f─▒rl─▒yorum s─▒f─▒rl─▒yorum hala 30 milyon euro var, hava karard─▒ktan sonra gideyim iki villa daha alay─▒m bariÔÇŁ dedi─či anla┼č─▒ld─▒.
Sungurlar dizisinde googleÔÇÖdan ayet salland─▒─č─▒, senaristlerin bu diziyi UrlaÔÇÖdaki villalarda yaz─▒p, ├çatalcaÔÇÖdaki ├žiftliklerde ├žekti─či tespit edildi.
Fuat AvniÔÇÖnin o─člunun vakf─▒na, cemaat├ži i┼čadam─▒ taraf─▒ndan anca 10 milyon dolar ba─č─▒┼č yap─▒ld─▒─č─▒, Fuat AvniÔÇÖnin de sinirlenip ÔÇťkuca─ča oturturumÔÇŁ dedi─či belirlendi.

Zaman gazetesiyle Samanyolu televizyonunu sat─▒n almak i├žin r├╝┼čvet havuzu olu┼čturuldu─ču, ├╝├ž├╝nc├╝ havaliman─▒ndan sonra, hen├╝z ihalesi yap─▒lmam─▒┼č olan d├Ârd├╝nc├╝ ve be┼činci havaliman─▒n─▒ da kazanan cemaat├ži m├╝teahhidin, gevrek gevrek g├╝lerek, ÔÇťmilletin oras─▒na koyaca─č─▒zÔÇŁ dedi─či ├Âne s├╝r├╝ld├╝.

Gemicikler alan Ekrem Dumanl─▒ÔÇÖn─▒n ┼čimdi de adac─▒klar almak istedi─či, Hidayet KaracaÔÇÖn─▒n da kendisine haber vermeden kupon arazileri da─č─▒tan TOK─░ ba┼čkan─▒n─▒ f─▒r├žalad─▒─č─▒ iddia edildi.
Tek T├╝rkiye dizisindeki fig├╝ranlar─▒n maa┼člar─▒n─▒n ay sonunda verildi─či, ancak, orospuyla memurun bah┼či┼činin hen├╝z dizi ├žekilmeden ├Âdendi─či a├ž─▒kland─▒.

*
Fuat Avni itiraf etti, ne yapt─▒larsa ÔÇťparaÔÇŁlel yap─▒n─▒n talimat─▒yla yapt─▒klar─▒n─▒, e─čer bir h─▒rs─▒zl─▒k varsa, ÔÇťparaÔÇŁlel yap─▒n─▒n da istifa etmesi gerekti─čini s├Âyledi.

cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 16 DÚc 2014 23:20    Sujet du message: RÚpondre en citant

Citation:

Can D├╝ndar

Erdo─čanÔÇÖ─▒n ├ľnlenebilir T─▒rman─▒┼č─▒

Cumhuriyet 16 Aral─▒k 2014 Sal─▒

Diyorduk ki:
Devlet i├žinde, yarg─▒da, poliste CemaatÔÇÖe ba─čl─▒ bir yap─▒lanma, muhaliflere kumpas haz─▒rl─▒yor.

Hükümet tınmıyordu. Çünkü ortaklardı.

Diyorduk ki:
Bu h├╝k├╝met, askeri vesayetin yerine polis vesayetini kuruyor. ─░┼č, bir sivil diktaya gidiyor.

Cemaat tınmıyordu. Çünkü ortaklardı.

Ne zaman ki ortakl─▒k bozuldu, i├žerden darbe yiyen H├╝k├╝met ÔÇťKumpasÔÇŁ├ž─▒lar─▒ ilan etti.

Medyas─▒ ku┼čat─▒lan Cemaat, ÔÇťDiktaya gidiyoruzÔÇŁ diye feveran etti.
Hakl─▒ ├ž─▒kman─▒n hakl─▒ gururu i├žinde ikisine de d├Ân├╝p ÔÇťG├╝nayd─▒n. Tan─▒d─▒n─▒z m─▒ ┼čimdi birbiriniziÔÇŁ demek ge├žiyor i├žimizdenÔÇŽ

Ya da T├╝rk filmlerinden bir replikle, ÔÇťDurun, siz karde┼čsinizÔÇŁ diye ba─č─▒rmakÔÇŽ

Ama g├╝n o g├╝n de─čil.

G├╝n, ÔÇťErdo─čanÔÇÖ─▒n ├Ânlenebilir t─▒rman─▒┼č─▒ÔÇŁna kar┼č─▒ mazlumun yan─▒nda durma, birlik olma zaman─▒ÔÇŽ

Ne ├žok ayn─▒ duruma d├╝┼čt├╝k bu araÔÇŽ

Askerin yasakl─▒lar listesindeydik; uyduruk su├žlamalarla i├žeri at─▒ld─▒klar─▒nda mahkemelere gidip lehlerine ifade verdik.

OdatvÔÇÖnin hedefindeydik. Yalan yanl─▒┼č ithamlarla b├╝rolar─▒ bas─▒ld─▒─č─▒nda a─čz─▒m─▒zda bantlarla protesto ettik.

O zaman kim ├ž─▒km─▒┼čt─▒ kar┼č─▒m─▒za?

Ekrem Dumanl─▒ÔÇŽ

ÔÇťA─čz─▒na bant vurup bas─▒n ├Âzg├╝rl├╝─č├╝ nutku ├žeken meslekta┼člar─▒m─▒z o band─▒ s├Âk├╝p ats─▒nÔÇŁ diye yazm─▒┼čt─▒ bizim i├žinÔÇŽ

ÔÇťZamanÔÇŁ de─či┼čti.

├×imdi o nutuklar─▒ Ekrem Dumanl─▒ i├žin ├žekiyoruz; a─čz─▒m─▒zda bantlarlaÔÇŽ

14 Aral─▒k, hi├ž ┼č├╝phesiz 17 Aral─▒kÔÇÖ─▒n intikam operasyonudur.

ÔÇťMakul ┼č├╝pheÔÇŁyle g├Âzalt─▒na cevaz veren yasal k─▒l─▒f─▒ CumaÔÇÖdan haz─▒rlanm─▒┼č, ilkin burada kullan─▒lm─▒┼čt─▒r.

Dosya, ZarrapÔÇÖ─▒ sal─▒veren, ÔÇťUzun AdamÔÇŁa ├Âvg├╝ d├╝zd├╝kten sonra terfi ettirilen hakimlere ─▒smarlanm─▒┼čt─▒r.

Uygulamada ÔÇťkumpas├ž─▒larÔÇŁ─▒n y─▒llar y─▒l─▒ kulland─▒─č─▒ taktikler, ÔÇťBak─▒n nas─▒l oluyormu┼čÔÇŁ dercesine kendilerine uygulanm─▒┼čt─▒r:

Dizi senaryolar─▒ndan su├ž dam─▒tmalar, alacakaranl─▒kta ev basmalar, delilsiz, belgesiz g├Âzalt─▒lar, ÔÇťdevleti y─▒kmaÔÇŁya varan su├žlamalarÔÇŽ
─░nsan d├╝┼č├╝nmeden edemiyor:

Kavgay─▒ Cemaat kazansa, ÔÇťkumpas├ž─▒larÔÇŁ─▒ hedef alan ÔÇťReaksiyonÔÇŁ dizisinin senaristlerini evlerinden toplat─▒r m─▒yd─▒ diyeÔÇŽ

Neyse; g├╝n o g├╝n de─čil.

G├╝n, polis devletine kar┼č─▒ saflar─▒ s─▒kla┼čt─▒rma g├╝n├╝...

Bundan sonra ne olaca─č─▒n─▒, 14 Aral─▒k ma─čdurlar─▒ herkesten iyi biliyor:
Olmad─▒k belgeler ├ž─▒kacak b├╝rolar─▒ndan; ÔÇťYok art─▒kÔÇŁ dedirten su├žlamalarla y├╝zle┼čecekler; h├ókimlerin, savc─▒lar─▒n talimatla hareket etti─činden, bu haks─▒zl─▒kla medyan─▒n ilgilenmedi─činden yak─▒nacaklar.

Ve t─▒pk─▒ bir d├Ânemin ma─črur komutanlar─▒ gibi, onlar da

-belki esasl─▒ bir ├Âzele┼čtiri yap─▒p- adalet aray─▒┼č─▒, hukuk sava┼č─▒ i├žin aileleriyle soka─ča ├ž─▒k─▒p bask─▒ya direnecekler.

ÔÇťAdalet cephesiÔÇŁ geni┼čledik├že, zul├╝m cephesi gerileyecek.

Zalim, h─▒rs─▒zl─▒─č─▒n─▒ ├Ârtbas edemeden devrilecek.

Yarg─▒lan─▒rken ÔÇťAdaletÔÇŁ diye yalvarma s─▒ras─▒ ona gelecek.

Biz mi?

Adil yarg─▒lanmazsa, yine adaletin saf─▒nda olaca─č─▒z.
ÔÇŽa─čz─▒m─▒zda bantlanmam─▒┼č ├Âzg├╝rl├╝k nutuklar─▒ylaÔÇŽ

cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 24 DÚc 2014 3:36    Sujet du message: RÚpondre en citant

Citation:

Y─▒lmaz ├ľZD─░L - 23 Aral─▒k 2014

M├╝stehak ├Âyle mi?

8 ay ├ÂnceÔÇŽ
SomaÔÇÖda tarihin en a─č─▒r maden facias─▒ ya┼čand─▒, 301 i┼č├žimiz hayat─▒n─▒ kaybetti.
*
Tayyip Erdo─čan ÔÇťbunlar ola─čan ┼čeylerdir, literat├╝rde vard─▒r, f─▒trat─▒nda varÔÇŁ dedi.
*
150 sene ├Âncesinden, alakas─▒z ├╝lkelerden ├Ârnekler verdi. ÔÇťBak─▒n ─░ngiltereÔÇÖde 1862ÔÇÖde g├Â├ž├╝k olmu┼č, 204 ki┼či ├Âlm├╝┼č, FransaÔÇÖya geliyorum, 1906ÔÇÖda en ├Âl├╝ml├╝ ikinci kaza olmu┼č de─čerli arkada┼člar, HindistanÔÇÖda 1975ÔÇÖte metan gaz─▒ alev ald─▒, bak─▒n AmerikaÔÇÖya, teknolojisiyle her┼čeyiyle, 1907ÔÇÖde 361 ├Âl├╝ varÔÇŁ dedi.
*
Bunun ├╝zerineÔÇŽ Halk TVÔÇÖden telefonla beni arad─▒lar. Tayyip Erdo─čanÔÇÖ─▒n ÔÇťf─▒tratÔÇŁ laf─▒ hakk─▒nda gazetecilerin g├Âr├╝┼člerini soruyorlard─▒. Aynen ┼čunlar─▒ s├Âyledim.
*
ÔÇťBa┼čbakan gayet normal diyor, f─▒trat─▒nda var diyor, 1862ÔÇÖden ─░ngiltereÔÇÖden ├Ârnek veriyor. Bana g├Âre bu i┼čin sorumlusu Krali├že VictoriaÔÇÖd─▒r, ├ž├╝nk├╝ o tarihte tahtta o vard─▒. Say─▒n ba┼čbakan─▒m─▒z─▒n herhangi bir sorumlulu─ču olamaz, Krali├žeÔÇÖnin istifa etmesi laz─▒m. Ayr─▒ca ABDÔÇÖden 1907ÔÇÖden ├Ârnek verdi. Theodore Roosevelt iktidardayd─▒. Say─▒n ba┼čbakan─▒m─▒z─▒n ve sakall─▒ enerji bakan─▒m─▒z─▒n su├žu g├╝nah─▒ yoktur, ihmali yoktur, RooseveltÔÇÖin istifa etmesi gerekir. Ekstra hazin taraf─▒ÔÇŽ O y├Ârenin ├žocu─ču oldu─čum i├žin yak─▒ndan g├Âzlemliyorum. Bu ├Âlen ├žocuklar, maalesef, Tayyip Erdo─čanÔÇÖ─▒n mitingine otob├╝slerle ta┼č─▒nan i┼č├žilerÔÇŽ Bu ├Âld├╝r├╝len ├žocuklar─▒, AKP mitinglerine g├Ât├╝r├╝p, en b├╝y├╝k Tayyip Erdo─čan ba┼čka b├╝y├╝k yok diye alk─▒┼člatm─▒┼člard─▒. ├×imdi Tayyip Erdo─čan ├ž─▒k─▒p, bunlar─▒n ├Âlmesi normal falan diyor. Dolay─▒s─▒yla, ben ba┼čbakana kat─▒l─▒yorum, yani bu olan biten gayet normaldir, hatta m├╝stehakt─▒r bile denilebilir, hepimizi ├žok daha b├╝y├╝k facialar beklemektedir, Krali├že VictoriaÔÇÖn─▒n istifa etmesi gerekir.ÔÇŁ
*
Kay─▒tlar─▒ internette bulman─▒z m├╝mk├╝n, birebir bunlar─▒ s├Âyledim. T├╝rk├že bilen herkes, madencileri de─čil Tayyip Erdo─čanÔÇÖ─▒ ele┼čtirdi─čimi gayet net anl─▒yorÔÇŽ Sorumluluktan s─▒yr─▒lmak i├žin alay eder gibi alakas─▒z ├Ârnekler verdi─čini, ÔÇťf─▒tratt─▒r, normaldirÔÇŁ diyerek, neredeyse ÔÇťm├╝stehakÔÇŁ demeye getirdi─čini anlatm─▒┼čt─▒m.
*
Ki zaten, yar─▒m saat sonraÔÇŽ Tayyip Erdo─čan SomaÔÇÖya geldi ve bir vatanda┼ča yumruk att─▒. Taziyeye gidip, cenaze sahiplerini yumruklayan tarihteki ilk insand─▒!
*
G├╝nlerden Per┼čembeÔÇÖydi. Per┼čembe ge├žti, cuma ge├žti, cumartesi ge├žti, hi├ž ses yok, d├Ârd├╝nc├╝ g├╝n, pazar g├╝n├╝ÔÇŽ Tek merkezden servis edildi─či a├ž─▒k├ža belli olan, fotokopi gibi ayn─▒ c├╝mlelerle, yanda┼č gazetelere man┼čet oldum. ÔÇťY─▒lmaz ├ľzdil ┼čehitlere m├╝stehak dediÔÇŁ ba┼čl─▒─č─▒n─▒ atm─▒┼člard─▒. Belli ki, koro halinde sald─▒rmak i├žin d├Ârt g├╝n haz─▒rl─▒k yap─▒lm─▒┼čt─▒. E┼čzamanl─▒ man┼četlerle lin├ž kampanyas─▒ ba┼člat─▒lm─▒┼čt─▒.
*
F─▒tratÔÇÖ─▒ yumrukÔÇÖu tekmeÔÇÖyi unutturmak i├žin, g├╝ndem sapt─▒rmaya ├žal─▒┼č─▒yorlard─▒.
*
Tayyip Erdo─čan miting meydan─▒ndan Ayd─▒n Do─čanÔÇÖa ├ža─čr─▒ yapt─▒, ÔÇťkov bu adam─▒ÔÇŁ dedi. ÔÇťBunu gazetende nas─▒l bar─▒nd─▒yorsun, sen patron olarak bunu kap─▒ya koymuyorsan sen de ayn─▒ zihniyetin mensubusunÔÇŁ dedi.
*
Tayyip Erdo─čan i┼čten att─▒rmaya ├žal─▒┼č─▒rken, enerji bakan─▒ vatanda┼čl─▒ktan att─▒. ÔÇť76 milyonun yaral─▒ oldu─čunu s├Âylemi┼čtim ama, bir ki┼čiyi bu say─▒dan ├ž─▒kar─▒nÔÇŁ dedi!
*
Sa─čl─▒k bakan─▒ bana t─▒bbi te┼čhis koydu, ÔÇťbu adam milletini seven biri olamazÔÇŁ dedi.
H
Yanda┼č medya tetik├žileri 15 g├╝n k├╝f├╝r etti. Beni do─čurdu─ču i├žin rahmetli anama k├╝f├╝r eden bile oldu. Mu┼č Alparslan ├ťniversitesi rekt├Âr├╝ mesela, ÔÇťinsan olmayan bu yarat─▒─č─▒n familyas─▒ nedir, ├╝niversitede ├žal─▒┼č─▒p t├╝r├╝n├╝ tespit etmek laz─▒mÔÇŁ dedi.
*
Tehdit lafta kalmad─▒. Burada anlatmak istemedi─čim fiziki tehditleri g├Â─č├╝sledik.
*
Tekrar Halk TVÔÇÖye ├ž─▒kt─▒m. ÔÇťKorkal─▒m, sinelim, yazmayal─▒m istiyorlar, biat k├╝lt├╝r├╝yle yeti┼čmedik, itaat etmeyiz, ─░zmirliyiz, sadece zeybek oynarken diz ├ž├ÂkerizÔÇŁ dedim. Tayyip Erdo─čan derhal cevap verdi, ÔÇťdiz ├ž├Âkmezmi┼č, insan m├╝svettesi, s├╝r├╝ngenÔÇŁ dedi. Tekrar Halk TVÔÇÖye ├ž─▒kt─▒m. ÔÇťTalibanÔÇÖ─▒n dizinin dibinde mi diz ├ž├Âkseydim? ├ťstelik, s├╝r├╝ngenler omurgal─▒ hayvanlard─▒r, Allah insan─▒ omurgas─▒z olmaktan korusunÔÇŁ dedim. Sustu. Bu ÔÇťs├╝r├╝ngenÔÇŁ mevzusu y├╝z├╝nden ─░zmir Bademler K├Ây├╝ÔÇÖnde ÔÇťkertenkele sevenler derne─čiÔÇŁ kuruldu.
*
NeticedeÔÇŽ
Hakk─▒mda su├ž duyurusunda bulunuldu.
*
Hayat─▒n─▒ kaybeden madencilere ÔÇťm├╝stehakÔÇŁ dedi─čimi iddia ederek, ÔÇťhalk─▒ kin ve d├╝┼čmanl─▒─ča tahrik etmekÔÇŁ su├žundan yarg─▒lan─▒p, hapse at─▒lmam─▒ istediler.
*
Bunlar olup biterken, gazetem H├╝rriyet tek kelime yazmad─▒. Sustu. H├╝rriyet yazarlar─▒ndan hi├žbiri tek kelime yazmad─▒. Kendi gazetemde savunmas─▒z kald─▒m. Patronuma ait CNNT├╝rk televizyonunda ÔÇťi─čren├ž biriÔÇŁ oldu─čum bile s├Âylendi.
*
Buna mukabil, S├Âzc├╝, Cumhuriyet, Ayd─▒nl─▒k, Yurt gazeteleriyle, Ulusal Kanal ve Halk TV kap─▒ gibi arkamda durdu, iftiray─▒ afi┼če ettiler.
*
Aradan 8 ay ge├žti.
Bekledim.
Yarg─▒ya intikal etti─či i├žin, tek kelime yazmad─▒m, bekledim.
*
Ve, d├╝n karar ├ž─▒kt─▒.
*
Dosyay─▒ inceleyen savc─▒, ÔÇťY─▒lmaz ├ľzdilÔÇÖin s├Âzlerinde isnat edilen su├ž yok, su├ž unsuru yok, hakaret yok, hakaret kast─▒ da yokÔÇŁ dedi. Takipsizlik karar─▒ verip, dava bile a├ž─▒lmas─▒na gerek g├Ârmedi.
*
Elbette savc─▒ÔÇÖn─▒n adresi olmaz, hukuk her yerde hukuktur amaÔÇŽ ÔÇťSu├ž unsuru yokÔÇŁ karar─▒n─▒ veren savc─▒, ac─▒n─▒n tam merkezindeki savc─▒ÔÇŽ Soma Cumhuriyet Savc─▒s─▒.
*
EvetÔÇŽ Bana y├Ânelik iftiralar─▒, lin├ž kampanyas─▒n─▒ elinin tersiyle iten savc─▒, h├╝k├╝metin ihmalleri y├╝z├╝nden 301 insan─▒m─▒z─▒ g├Âz g├Âre g├Âre kaybetti─čimiz SomaÔÇÖdaki maden facias─▒n─▒ soru┼čturan Soma Cumhuriyet Savc─▒s─▒.
*
Kendisine hem gazeteci, hem yurtta┼č olarak y├╝rekten te┼čekk├╝r ederim. ─░ki sayfal─▒k gerek├želi karar─▒, hayat─▒m─▒n en ├Ânemli ├Âd├╝l├╝ olarak saklayaca─č─▒m.
*
En ba┼čta Tayyip Erdo─čan, iktidar g├╝c├╝yle lin├ž kampanyas─▒ y├╝r├╝tenlere gelinceÔÇŽ ├×u anda savc─▒lar─▒, hakimleri s─▒k─▒nt─▒ya sokmak istemiyorum. Bekliyorum. Bu devran illa ki d├Ânecek. ─░ktidar de─či┼čti─či g├╝n, alay─▒n─▒ mahkemeye verece─čim. Bunlardan kazanaca─č─▒m tazminat─▒ da Atat├╝rk├ž├╝ D├╝┼č├╝nce Derne─čiÔÇÖne ba─č─▒┼člayaca─č─▒m.

cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 23 Juin 2015 1:12    Sujet du message: RÚpondre en citant

Citation:

Y─▒lmaz ├ľZD─░L - 21 Haziran 2015

The filmÔÇŽ

Sene 1942ÔÇŽ
─░kinci d├╝nya sava┼č─▒n─▒n g├Âbe─čiydi. ABD Ba┼čkan─▒ Roosevelt, d├Ârt Oscarl─▒ y├Ânetmen John FordÔÇÖu Beyaz SarayÔÇÖa ├ža─č─▒rd─▒. Bu g├Âr├╝┼čme sonras─▒nda, PentagonÔÇÖda HollywoodÔÇÖun irtibat b├╝rosu kuruldu.
*
O g├╝ne kadar, k─▒z─▒lderililer d├╝┼čmand─▒. ─░yi kalpli John Wayne m─▒hl─▒yor, masum insanlara sald─▒ran k├Ât├╝ kalpli apa├žiler geberiyordu. O g├╝nden sonra, d├╝┼čman rol├╝ Almanlara ve Japonlara verildi.
*
(─░lla u├žakl─▒, tankl─▒-toplu filmler olarak d├╝┼č├╝nmeyin. Kazablanka meselaÔÇŽ Humphrey BogartÔÇÖla Ingrid BergmanÔÇÖ─▒n romantik a┼čk hikayesi ayaklar─▒yla, nazilerden ka├žan direni┼č├žilerin ABDÔÇÖye iltica etme m├╝cadelesini anlat─▒yordu. B├ÂyleceÔÇŽ AtlantikÔÇÖin ├Âb├╝r yakas─▒nda ya┼čananlara, Amerikan halk─▒n─▒n dikkatini ├žekmeyi ama├žl─▒yordu.)
*
70ÔÇÖli y─▒llarda, so─čuk sava┼č vesilesiyle, d├╝┼čman co─črafyas─▒ de─či┼čti. Aptal ve surats─▒z KGB ajanlar─▒ daima yeniliyor, zeki ve yak─▒┼č─▒kl─▒ CIA ajanlar─▒ daima kazan─▒yor, ├╝stelik, Polonyal─▒-Macar kom├╝nist k─▒zlar─▒ yata─ča at─▒p, ├žat─▒r ├žat─▒r g├Ât├╝r├╝yordu. Kom├╝nist k─▒zlar bi tek kom├╝nistlere a┼č─▒k olmuyordu, devaml─▒ Amerikal─▒lara a┼č─▒k oluyordu.
*
80ÔÇÖlere gelindi─činde, Rocky ringe f─▒rlad─▒, Rus yarmas─▒ Ivan DragoÔÇÖnun a─čz─▒n─▒ burnunu k─▒rd─▒. BilahareÔÇŽ Boks eldivenlerini ├ž─▒kard─▒, kafas─▒na bandana ba─člay─▒p, Rambo olarak Vietnam ormanlar─▒na dald─▒, k├Ât├╝ kalpli ├žekik g├Âzl├╝lerin hepsini tek ba┼č─▒na b─▒├žaklad─▒. Geldi 60 ya┼č─▒na, k─▒├ž─▒n─▒n k─▒llar─▒ a─čard─▒ ama, k├Ât├╝l├╝klere duyars─▒z kalam─▒yor, insaniyet nam─▒na iyilik yapmaya devam ediyordu, atlad─▒ at─▒na, AfganistanÔÇÖa gitti, zavall─▒ m├╝sl├╝man Afganlar─▒ i┼čgalci Ruslar─▒n elinden kurtard─▒.
*
M├╝sl├╝man alemi pek sevindi.
Artist RamboÔÇÖyu alk─▒┼člad─▒.
*
Halbuki, 2000ÔÇÖlere gelinmi┼čti.
S─▒ra bize gelmi┼čti!
*
K─▒z─▒lderililer, naziler, ├žekik g├Âzl├╝ler, kom├╝nistler filan demodeydi. HollywoodÔÇÖun yeni modas─▒, m├╝sl├╝manlard─▒.
*
├ç├╝nk├╝, kahraman (!) Amerikal─▒lar─▒ senelerdir hayran hayran seyreden m├╝sl├╝manlar─▒n haberi yoktu amaÔÇŽ
11 Eyl├╝lÔÇÖden hemen sonra, BushÔÇÖun sa─č kolu Karl Rove, sinema end├╝strisinin devleriyle Beverly HillsÔÇÖte biraraya gelmi┼čti, ÔÇťyeni senaryoÔÇŁlar ele al─▒nm─▒┼čt─▒.
*
Ve, bir ba┼čka moda ba┼člam─▒┼čt─▒ÔÇŽ HollywoodÔÇÖun beyazperdedeki rol├╝ kesmemi┼č, ger├žek hayatta da rol ├╝stlenmeleri istenmi┼čti.
*
─░yi niyet el├žisi rol├╝.
*
─░lk ├Ânce Brooke Shields, Birle┼čmi┼č Milletler iyi niyet el├žisi oldu. ─░yi niyetini g├Âstermek i├žin, BasraÔÇÖdaki Amerikan u├žak gemisine geldi, bahriyelere iyi niyetlerini sundu. Brooke gemiden ayr─▒l─▒r ayr─▒lmaz, bu defa bahriyeliler iyi niyetini g├Âsterdi, SaddamÔÇÖ─▒n kafas─▒na f├╝ze f─▒rlatt─▒.
*
Pe┼činden, Julia Roberts, George Clooney, Andy Garcia, Brad Pitt ve Matt Damon, iyi niyetlerini g├Âstermek i├žin Adana ─░ncirlikÔÇÖe geldiler. ─░yi niyetlerini kan─▒tlamak i├žin, pilot montlar─▒ giydiler, F16 kokpitlerine oturup, hat─▒ra foto─čraf─▒ ├žektirdiler. Bu iyi niyetli ziyaretin t├╝m masraflar─▒ OceanÔÇÖs Eleven filminin yap─▒mc─▒s─▒ Warner Bros ┼čirketi taraf─▒ndan kar┼č─▒land─▒. ─░ncirlikÔÇÖteki pilotlar da, bu iyi niyetli ziyarete iyi niyetle kar┼č─▒l─▒k verip, SaddamÔÇÖ─▒ bombalad─▒lar.
*
IrakÔÇÖ─▒ yokettiler.
Terminator, Ba─čdatÔÇÖa geldi!
*
Arnold Schwarzenegger, IrakÔÇÖtaki en b├╝y├╝k Amerikan ├╝ss├╝ VictoryÔÇÖde iyi niyetli bi konu┼čma yapt─▒, ÔÇťben yokediciÔÇÖyi sadece canland─▒r─▒yorum, sizler ise ger├žek yokedicilersiniz, hepinizi kutlar─▒mÔÇŁ dedi.
*
Antonio Banderas, Nicole Kidman, Orlando Bloom, Susan Sarandon, Edward Norton, Drew Barrymore, Liam Neeson, Forest Whitaker, Jackie Chan, Danny Glover, Whoopi GoldbergÔÇŽ
Hep iyi niyet el├žileri.
*
Bir yere gidiyorlar.
ABD oray─▒ vuruyor.
Veya, ├Ânce ABD vuruyor.
Sonra bunlar gidiyor.
*
En ├╝nl├╝leri Angelina Jolie.
*
AfganistanÔÇÖa gitti, KosovaÔÇÖya gitti,
PakistanÔÇÖa, SudanÔÇÖa, LibyaÔÇÖya gitti.
TunusÔÇÖa, IrakÔÇÖa, M─▒s─▒rÔÇÖa gittiÔÇŽ
Her gitti─či yerin alt─▒ ├╝st├╝ne geldi!
*
├ť├ž sene ├Ânce T├╝rkiyeÔÇÖye u─črad─▒, Suriyeli m├╝ltecileri ziyaret etti, o g├╝nden beri Amerikan u├žaklar─▒ Suriye topraklar─▒n─▒ bombal─▒yor.
*
D├╝n gene T├╝rkiyeÔÇÖdeydi.
*
Habire T├╝rkiyeÔÇÖye gelmeden ├Ânce, habire nereye gidiyordu biliyor musunuzÔÇŽ SuriyeÔÇÖye!
*
Esma EsadÔÇÖ─▒n kankas─▒yd─▒.
Z─▒rt p─▒rt ├×amÔÇÖa gidiyor, SuriyeÔÇÖye s─▒─č─▒nan Irakl─▒ m├╝ltecilere iyi niyet g├Âsteriyordu. Hatta, SuriyeÔÇÖye ├╝├ž├╝nc├╝ gidi┼činde, Brad PittÔÇÖi de yan─▒nda g├Ât├╝rm├╝┼čt├╝. Be┼čar Esad makam otomobilinin direksiyonuna ge├žmi┼č, BradÔÇÖi gezdirmi┼čti.
*
Kendini h├ól├ó ba┼črolde zanneden Tayyip Erdo─čanÔÇÖ─▒, bast─▒─č─▒ yerde ot bitmeyen AngelinaÔÇÖyla sohbet ederken g├Âr├╝nce, yazay─▒m dedim bariÔÇŽ Bu kafayla gidersek, bizi kurtarmaya Denzel Washington m─▒ gelir, Sandra Bullock mu, oras─▒n─▒ bilemem gari!

cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 06 Nov 2015 1:50    Sujet du message: RÚpondre en citant

Citation:

Y─▒lmaz ├ľZD─░L - Kas─▒m 3, 2015

Senin halini d├╝┼č├╝nmekten yorulduk, gerisini sen d├╝┼č├╝n karde┼č

Yenilgi, e─čitimdir.
Ders almay─▒ bilirsen e─čer.

*

Biz meselaÔÇŽ
Tiyatroya gidece─čiz.
Eskisi gibi.
Konsere gidece─čiz.
Her zamanki gibi.
Bale seyredece─čiz.
Resim sergisi gezece─čiz.
Gazete okuyaca─č─▒z.
Kitap okuyaca─č─▒z.
Ak─▒ldan yana olaca─č─▒z.
Bilime kulak verece─čiz.
D├╝nyay─▒ takip edece─čiz.
├çal─▒┼čaca─č─▒z, ├╝retece─čiz.
E─členece─čiz ayn─▒ zamanda.
Yazlar─▒ tatile gidece─čiz.
Y├╝zece─čiz, g├╝ne┼členece─čiz.
K─▒zl─▒-erkekliÔÇŽ G├╝lece─čiz.
Sa├žmal─▒klarla g─▒rg─▒r ge├žece─čiz.
├çocuklar─▒m─▒z─▒ fikri h├╝r, vicdan─▒ h├╝r, irfan─▒ h├╝r b├╝y├╝tece─čiz, k─▒zlar─▒m─▒z─▒ e┼čit birey ┼čuuruyla yeti┼čtirece─čiz, ├Âzg├╝rl├╝k u├žu┼čacak sa├žlar─▒ndan, duygular─▒na pranga vurmayacaklar, o─čullar─▒m─▒z─▒ badem yapmayaca─č─▒z, babalar─▒na bile biat etmeyecekler.
├ľn├╝m├╝z y─▒lba┼č─▒ÔÇŽ
Umutlar─▒m─▒z─▒ tazeleyece─čiz.
Dans edece─čiz.
(Vals yapmaya niyetim var.)
├×ark─▒lar s├Âyleyece─čiz.
Birer kadeh illa ki parlataca─č─▒z.
ÔÇťNoel baba d├╝zg├╝n adam olsayd─▒, evlere bacadan girmezdiÔÇŁ diyen arkada┼čla ayn─▒ partiye oy vermedi─čimiz i├žin, mutlu olaca─č─▒z.

*

Daima nas─▒lsak, aynen ├Âyle ya┼čamaya devam edece─čiz.

*

├ç├╝nk├╝ hayat, insan─▒n ba┼č─▒na hayatta bi kere gelir. K─▒ymetini bilece─čiz.

*

O iseÔÇŽ
Yenilgiden ders alm─▒yor.
Hayat─▒ndan d├Ârt sene daha kaybetti, kazand─▒─č─▒n─▒ san─▒yor, seviniyor.
Kornaya basarak tur at─▒yor.

*

├ľmr├╝n├╝ ├žar├žur etme diyoruz.
Hay─▒r, b├Âyle ┼čahane diyor.
Bari ├žocuklar─▒na yaz─▒k etme diyoruz.
Sana ne diyor.

*

E, kendi bilir.
Teklif var, ─▒srar yok.
Kazanarak kaybetti─čini ├Â─črenecek.

cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 06 Nov 2015 1:53    Sujet du message: RÚpondre en citant

Citation:

Y─▒lmaz ├ľZD─░L - Kas─▒m 4, 2015

Tek ba┼č─▒naÔÇŽ

Tek ba┼č─▒na i┼č ba┼č─▒na dediler.
Art─▒k, evde tek ba┼č─▒nas─▒n.

*

Bi ba┼č─▒nas─▒n.

*

ÔÇťNe halin varsa g├ÂrÔÇŁ demiyorum, aslaÔÇŽ Tam tersine, sana yard─▒mc─▒ olabilme g├╝c├╝m├╝z├╝ elimizden ald─▒─č─▒n i├žin, bundan b├Âyle istesek de senin i├žin bir ┼čey yapamay─▒z demek istiyorum.

*

Yapayaln─▒zs─▒n.

*

Biz y├╝zde 25 mesela, birbirimize kenetlenece─čiz. Biliyoruz ki, bize sadece bizden fayda var. Her zamankinden fazla sar─▒laca─č─▒z, eskisinden fazla sahip ├ž─▒kaca─č─▒z birbirimizeÔÇŽ 10 Kas─▒mÔÇÖda a├ž televizyonu bak, birimiz bile eksik olmadan, hepimiz orada olaca─č─▒z. ─░stersen y├╝zde 490 al, d├╝nyay─▒ durduraca─č─▒z dokuzu be┼č ge├že.

*

Az olabiliriz.
Her ┼čeyiz.

*

├ťlk├╝c├╝lerin oyu artm─▒┼č, oyu azalm─▒┼č, hikayedir, ne badirelerden ge├žtiler, birbirlerini satmazlar. HdpÔÇÖliler hakezaÔÇŽ Peki, sen ne yapacaks─▒n? Sana kim sahip ├ž─▒kacak? Sizin pisi pisine ├Âlmeniz f─▒trat─▒n─▒zda var diyen mi? Senin ├žocu─čun da i┼čsiz kal─▒versin diyen mi?

*

ÔÇťAsgari ├╝cretle ge├žinilmez diye bir ┼čey yok, gayet g├╝zel ge├žinilir, 800 lira b├╝y├╝k parad─▒rÔÇŁ diyen ├žal─▒┼čma bakan─▒na y├╝zde 65 oy verdinÔÇŽ Sa─čl─▒kl─▒ beslenemedi─čini s├Âyleyen emekliye ÔÇťaz yeÔÇŁ diyen sa─čl─▒k bakan─▒na y├╝zde 68 oy verdinÔÇŽ Saman ithal eden tar─▒m bakan─▒na y├╝zde 49 oy verdinÔÇŽ Sonra geldin, t├╝m sevmediklerini temsilen Ba─čdat CaddesiÔÇÖndeki balkonlara ÔÇťge├žirdik miÔÇŁ diye ba─č─▒rd─▒n! Halbuki, her 29 EkimÔÇÖde senin i├žin y├╝r├╝yorlar o caddede, sen daha insanca ya┼ča diye y├╝r├╝yorlar. Senin gelip t├╝k├╝rmene, k─▒r─▒lmad─▒lar m─▒ san─▒yorsun?

*

├ľmr├╝ boyunca ├žal─▒┼čmasa, torunlar─▒na yetecek kadar paras─▒ olan, ├╝├ž lisan bilen, d├╝nya vatanda┼č─▒ gen├žler, gezip tozmak varken, sorumluluk ├╝stlendi, i┼č edindi, senin iraden ├žal─▒nmas─▒n diye sand─▒k ba┼člar─▒nda n├Âbet tuttu. Onlar─▒n sana hi├ž ihtiyac─▒ yok ama, senin onlara ne kadar ihtiyac─▒n oldu─čunun fark─▒nda m─▒s─▒n?

*

Bilalvatore ─░talyaÔÇÖya u├žtuÔÇŽ
Senin o─član─▒n durumu ne emmio─člu?

*

Sana ger├žekleri s├Âyleyen gazetecilere k─▒z─▒yorsun. Sana yalan s├Âyleyen gazetecileri alk─▒┼čl─▒yorsun. Bak sana son defa ger├že─či s├ÂyleyeyimÔÇŽ Bu yalakalar yav┼ča─č─▒n ├Ânde gidenidir. Bir zamanlar elini ete─čini ├Âpt├╝kleri FetoÔÇÖyu satt─▒lar, g├╝n├╝ gelince senin asr─▒n liderini haydi haydi satarlar. ─░nsan satmakta ├╝stlerine yoktur. Ama, gazete satamazlar. Yapt─▒klar─▒ gazeteyi kimse almaz, benzincilerde bedava veriyorlar, g├╝ne┼čten korunmak i├žin k├╝lah yap─▒p kafana bile takm─▒yorsun, d├╝┼č├╝n gari.

*

Demem o kiÔÇŽ

*

Se├žim kaybedilebilir.
Fikir kaybetmez.

*

├ço─čunluk hakl─▒ olsayd─▒, d├╝nyay─▒ ├çinliler y├Ânetirdi. ─░n┼čallahla maa┼čallahla olsayd─▒, iPhoneÔÇÖu Suudiler icat ederdi. Ha┼čemayla y├╝z├╝lseydi, olimpiyatta kurba─čalama madalyan olurdu. G├╝├žl├╝n├╝n dedi─či olsayd─▒, Beyaz SarayÔÇÖa Obama de─čil, Muhammed Ali otururdu. ├ço─čunluk g├╝venilirse, neden 80 milyonluk ─░ranÔÇÖa de─čil de, 8 milyonluk ─░svi├žreÔÇÖye g├Ât├╝r├╝yorlar balya balya dolarlar─▒?

*

Sen bi avu├ž san─▒yorsun amaÔÇŽ
D├╝nyan─▒n en b├╝y├╝k ailesiyiz.
Mustafa KemalÔÇÖin askeriyiz.
Buraday─▒z.
Hayat─▒n i├žindeyiz.
Hayat─▒n lokomotifiyiz.
Hi├ž olmad─▒─č─▒ kadar, el eleyiz.

*

Sana gelince karde┼čimÔÇŽ
Olan sana oldu.

*

Belki bir kahve kuytusunda masada g├Âr├╝rs├╝n bu gazeteyi, ya da ne bileyim, belki bir gecekondunun k─▒r─▒k penceresinde r├╝zgar kessin diye ├Ârterler, denk gelir okursunÔÇŽ Haberin olsun.

*

Tek ba┼č─▒na i┼č ba┼č─▒na dediler.
Bundan b├Âyle, bi ba┼č─▒nas─▒n.

cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 09 Jan 2016 0:42    Sujet du message: RÚpondre en citant

├ľzdil yine iyi yakalamis.

Citation:

Hasan TahsinÔÇŽ Hasan Karakaya

Sozcu, Ocak 8, 2016

Y─▒lmaz ├ľzdil

15 May─▒s 1919.
Sabah saat 10.
Z─▒rhl─▒lar k├Ârfeze demirlemi┼č, Yunanca ÔÇťvatanÔÇŁ anlam─▒na gelen yolcu gemisi Patris, adeta turist getirircesine pasaport iskelesine yana┼čm─▒┼č, i┼čgal ordusu ÔÇťvatan topra─č─▒ÔÇŁm─▒za ayak basm─▒┼čt─▒.

*

─░zmir metropoliti Hrisostomos etekleri u├žu┼ča u├žu┼ča geldi, diz ├ž├Âkt├╝, i┼čgal komutan─▒n─▒n ├žizmesini ├Âpt├╝, Yunan bayra─č─▒n─▒ ├Âpt├╝, ha├ž─▒n─▒ havaya kald─▒rd─▒, askerleri takdis ederek, o me┼čhur vaaz─▒n─▒ verdi.

*

ÔÇťEvlatlar─▒m, bug├╝n ─░saÔÇÖn─▒n en b├╝y├╝k mucizesini g├Âstermi┼č oluyorsunuz, bu u─čurda ne kadar T├╝rk kan─▒ i├žerseniz, o kadar sevaba girmi┼č olacaks─▒n─▒z, ben de bir bardak T├╝rk kan─▒ i├žmekle, onlara olan kin ve nefretimi teskin etmi┼č olaca─č─▒m, azizler arkan─▒zdaÔÇŁ dedi.

*

O s─▒radaÔÇŽ ─░nce, uzun, siyah tak─▒m elbiseli bir delikanl─▒ f─▒rlad─▒ ortayaÔÇŽ Elinde revolver tabir edilen toplu tabanca vard─▒. ÔÇťOlamaz, b├Âyle g├╝le oynaya giremezlerÔÇŁ diye ba─č─▒rd─▒. Bast─▒ teti─če, pe┼č pe┼čeÔÇŽ Efsun alay─▒n─▒n sancaktar─▒ at─▒n─▒n s─▒rt─▒ndan karpuz gibi d├╝┼čt├╝. Adeta zaman durmu┼čtu. ├ľnce sessizlik, sonra panik ya┼čand─▒. Bakt─▒lar ki, tek ki┼či, sar─▒verdiler ├ževresini, ilk s├╝ng├╝y├╝ iman tahtas─▒na saplad─▒lar, sonra neresine gelirse, oras─▒naÔÇŽ ├×ehit oldu Hasan Tahsin, hen├╝z 30ÔÇÖunda.

*

B├Âyle ba┼člad─▒ macera.

*

Kan─▒m─▒z─▒ i├žecek kadar bizden nefret eden HrisostomosÔÇÖun as─▒l ismi KalafatisÔÇÖti. Bursa TirilyeÔÇÖde do─čmu┼č, AtinaÔÇÖya gidip din e─čitimi alm─▒┼č, kademe kademe y├╝kselerek, ─░zmir metropoliti olmu┼čtu.

*

Konstantinopolis ba┼čpiskoposu HrisostomosÔÇÖun ismini kendisine lakap olarak alm─▒┼čt─▒. Onu ya┼čat─▒yordu. ÔÇťMegalo ideaÔÇŁ fanati─čiydi.

*

─░┼čgalden ├Ânce Aya Fotini KilisesiÔÇÖni istihbarat karargah─▒na, kilisenin bodrumunu cephaneli─če ├ževirmi┼čti. Silah ve m├╝himmat, insani yard─▒m ad─▒ alt─▒nda geliyor, Aya FotiniÔÇÖde depolan─▒yordu. ─░┼čgal ba┼člar ba┼člamaz, ─░zmirli Rumlar aniden Yunan ├╝niformas─▒ giymi┼čti. ─░┼čte o ├╝niformalar da gizli gizli Aya FotiniÔÇÖde dikilmi┼č, stoklanm─▒┼č, i┼čgalden bir gece ├Ânce silahlarla birlikte da─č─▒t─▒lm─▒┼čt─▒. ─░zmirÔÇÖin i┼čgal edilece─či, i┼čgalden iki g├╝n ├Ânce, Yunan albay Mavrudis taraf─▒ndan Aya Fotini KilisesiÔÇÖnde ─░zmirli Rumlara duyurulmu┼čtu.

*

├ť├ž sene b├Âyle ge├žti.
Her gecenin sabah─▒ var.
─░zmirÔÇÖin da─člar─▒nda ├ži├žekler a├žt─▒.
9 Eyl├╝lÔÇÖe ula┼č─▒ld─▒.

*

Hrisostomos, bu topraklara ve kom┼čular─▒na ihanetinin bedelini a─č─▒r ├Âdedi. Lin├ž edilerek ├Âld├╝r├╝ld├╝. KonakÔÇÖtan Mezarl─▒kba┼č─▒ÔÇÖna kadar s├╝r├╝klendi. Batarya kuruldu. Aya Fotini top ate┼čiyle yok edildi.

*

SonraÔÇŽ Yunan kilisesi, T├╝rk kan─▒ i├žmeyi sevap kabul eden HrisostomosÔÇÖu 1993 senesinde ÔÇťazizÔÇŁ ilan etti.

*

SonraÔÇŽ AtinaÔÇÖda Nea Smyrna diye, Yeni ─░zmir diye bi semt var. Bu semte, ─░zmirÔÇÖde yok edilen Aya FotiniÔÇÖnin birebir kopyas─▒ yap─▒ld─▒.

*

SonraÔÇŽ Nea SmyrnaÔÇÖdaki Aya Fotini KilisesiÔÇÖnin bah├žesine HrisostomosÔÇÖun heykeli dikildi. Alt─▒na ÔÇť─░zmir ┼čehidiÔÇŁ yaz─▒ld─▒.

*

SonraÔÇŽ K─▒br─▒s Rum Kesimi ba┼čpiskoposunun ismi, Dimitriou ─░rodotosÔÇÖtu. Kendisine ÔÇť2ÔÇÖnci HrisostomosÔÇŁ lakab─▒n─▒ ald─▒.

*

SonraÔÇŽ ─░zmirÔÇÖde aniden Hrisostomos kitaplar─▒ yay─▒nlanmaya ba┼čland─▒. Bu kitaplarda, HrisostomosÔÇÖun asl─▒nda ne kadar iyi y├╝rekli bir insan oldu─ču, kendisinin kasten yanl─▒┼č tan─▒t─▒ld─▒─č─▒ anlat─▒l─▒yordu. ─░┼čin ekstra hazin taraf─▒, bu kitaplar bizzat ─░zmirli i┼čadamlar─▒ taraf─▒ndan yay─▒nlan─▒yordu.

*

SonraÔÇŽ AlsancakÔÇÖta Hollanda Kilisesi vard─▒. T├╝rkiye Cumhuriyeti devleti armut gibi seyretti, bu Hollanda kilisesi, Yunan Konsoloslu─ču taraf─▒ndan 99 y─▒ll─▒─č─▒na kiraland─▒. Sivri ve ├╝├žgen yap─▒s─▒yla, adeta ÔÇťben protestan kilisesiyimÔÇŁ diye ba─č─▒r─▒r ama, ortodoks kilisesi haline getirildi. ─░smi ne oldu biliyor musunuz? Aya Fotini Kilisesi oldu!

*

Ba┼čka isim yoktu ├ž├╝nk├╝.
─░lla Hrisostomos olacakt─▒.
─░lla Aya Fotini olacakt─▒.

*

Ve, ├Ânceki g├╝nÔÇŽ

*

Tam 94 sene sonra, ─░zmir KordonÔÇÖda ha├ž atma t├Âreni yap─▒ld─▒. Bu t├Âren en son, 1922ÔÇÖde i┼čgalin son senesinde yap─▒lm─▒┼čt─▒. Bizim say─▒n medyam─▒z─▒n haberi yoktu amaÔÇŽ Yunanistan milletvekillerinin de kat─▒ld─▒─č─▒ t├Âren, Yunan televizyon kanallar─▒ndan canl─▒ yay─▒nland─▒.

*

Bu tarihi ayini kim y├Ânetti?
Evet.
Aya FotiniÔÇÖnin ba┼črahibi y├Ânetti.

*

(├×unun alt─▒n─▒ ├Ânemle ├žizeyimÔÇŽ ├ť├ž be┼č tane Rum vatanda┼č─▒m─▒z kald─▒. Bu memleketi en az benim kadar severler. Pek├žok T├╝rk ve M├╝sl├╝manÔÇÖdan daha hay─▒rl─▒ yurtta┼člard─▒r. Bu vatan ne kadar benim ise, onlar─▒n da o kadard─▒r. Amac─▒m asla onlar─▒ rencide etmek de─čil.)

*

(Aksine, hayranl─▒─č─▒m─▒ dile getirmek istiyorumÔÇŽ ─░ster Karamanlis gibi sa─čc─▒ ba┼čbakan y├Ânetsin, ister Papandreu gibi solcu ba┼čbakan y├Ânetsin, ister ├çipras gibi kom├╝nist ba┼čbakan y├Ânetsin, temel hedefleri asla de─či┼čmeyen YunanistanÔÇÖa takdirlerimi ifade ediyorum.)

*

(Yunan kilisesi, teee KonstantinopolisÔÇÖi unutmazken, teee HrisostomosÔÇÖu ya┼čatmaya ├žal─▒┼č─▒rken, teee Aya FotiniÔÇÖyi diriltirkenÔÇŽ Bizim diyanetin, Atat├╝rkÔÇÖ├╝n ismini bile hutbelerden ├ž─▒kard─▒─č─▒n─▒ hat─▒rlatmak istiyorum.)

*

(Yunan dincileri megalo ideaÔÇÖy─▒ hayata ge├žirmek i├žin nesilden nesile ├žaba harcarkenÔÇŽ Bizim dincilerin, kendi cumhuriyetlerini y─▒kmak i├žin nas─▒l ├ž─▒rp─▒nd─▒─č─▒na dikkat ├žekmek istiyorum.)

*

ÔÇťHasan Tahsin CumhuriyetiÔÇŁnin hangi aymazl─▒klar neticesinde ÔÇťHasan Karakaya CumhuriyetiÔÇŁne d├Ân├╝┼čt├╝─č├╝n├╝ g├Ârelim diye yaz─▒yorum.

*

Yurtsever gazeteci HasanÔÇÖdan akit├ži HasanÔÇÖa nas─▒l savruldu─čumuzu idrak edelim diye yaz─▒yorum.

*

Demem o kiÔÇŽ
ÔÇťZul├╝m 1938ÔÇÖde son bulduÔÇŁ diyen ┼čeriat├ž─▒ Akit gazetesine taziyede bulunan genelkurmayÔÇÖ─▒n, Aya FotiniÔÇÖye de tebrik mesaj─▒ g├Ândermesinde fayda var gari!

Georges
Spammer
Spammer

MessagePostÚ le: 16 Jan 2016 0:40    Sujet du message: RÚpondre en citant

Bugun aydinlarin dilek├želeri ile terore destek verdiklerini soyleyenler bakin dun ne demisler.

Citation:

Y─▒lmaz ├ľZD─░L - 15 Ocak 2015

Bar─▒┼č bildirisi yay─▒nlayan akademisyenleri a├ž─▒kl─▒yorum

Y─▒lmaz ├ľzdil

Asr─▒n liderimiz ÔÇťMit m├╝ste┼čar─▒n─▒ OsloÔÇÖya g├Ânderen benim, ─░mral─▒ÔÇÖya g├Ânderen benim, s─▒k─▒nt─▒s─▒ olan bana s├ÂylesinÔÇŁ dedi. Asr─▒n liderimiz, fahri profes├Ârd├╝r.

*

Ahmet Kiziro─člu ÔÇťulus devlet ayr─▒┼čt─▒r─▒c─▒d─▒r, ulus├žulukla hesapla┼čma zaman─▒ geldi, bana Serok Ahmet diyorlarÔÇŁ dedi. Serok Ahmet, profes├Ârd├╝r.

Be┼čir Atalay ÔÇť├ľcalanÔÇÖ─▒n mesajlar─▒ bizim de d├╝┼č├╝ncemizdirÔÇŁ dedi. ApoÔÇÖnun d├╝┼č├╝ncelerine aynen imza atan Be┼čir Atalay, profes├Ârd├╝r.

*

Yal├ž─▒n Akdo─čan ÔÇť├ľcalan kendisi i├žin bir ┼čey istemiyor, ├ľcalanÔÇÖ─▒n farkl─▒ bir bak─▒┼č a├ž─▒s─▒ var, olaylar─▒ okuma kabiliyeti var, tecr├╝besi var, ├ľcalanÔÇÖ─▒n mesajlar─▒ hassasiyeti yans─▒t─▒yorÔÇŁ dedi. ApoÔÇÖyu bu derece takdir eden, ├Âve ├Âve bitiremeyen Yal├ž─▒n Akdo─čan, do├ženttir.

*

Yasin Aktay ÔÇťT├╝rk yokturÔÇŁ dedi, ÔÇť├ľcalan d├╝nyan─▒n gelece─čini iyi okuyorÔÇŁ dedi. Akp milletvekili Yasin Aktay, profes├Ârd├╝r.

*

Etyen Mah├župyan ÔÇť├ľcalan nadir insanlardan birisi, ├žok geni┼č prestij alan─▒ var, karizmatik, ger├žekten bir rehber ve liderÔÇŁ dedi. AkpÔÇÖnin akil adam─▒ Mah├župyan, Ankara ├╝niversitesinde ara┼čt─▒rma g├Ârevlisiydi.

*

Abdullah ├ľcalan ÔÇťAnayasaÔÇÖn─▒n K├╝rt sorunuyla ilgili b├Âl├╝mlerini Numan Kurtulmu┼č ve Osman Can kaleme als─▒nÔÇŁ dedi. Ba┼čbakan yard─▒mc─▒s─▒ Numan Kurtulmu┼č, profes├Ârd├╝r. Osman Can, akp milletvekiliydi, profes├Ârd├╝r.

*

Nabi Avc─▒ ÔÇťkonu┼čmam─▒ g├╝zel K├╝rt├žemizle yapmak isterdim ama, bizim zaman─▒m─▒zda K├╝rt├že se├žmeli ders yoktu, biz bu imkandan mahrum b├╝y├╝d├╝k, yoksa ben de muhabbetlerimi if┼ča edecek kadar K├╝rt├že konu┼čabilmeyi arzu ederdimÔÇŁ dedi. Muhabbetlerini maalesef K├╝rt├že if┼ča edemeyen milli e─čitim bakan─▒ Nabi Avc─▒, profes├Ârd├╝r.

*

─░smet Y─▒lmaz ÔÇťeskiden anneler babalar, evlatlar─▒n─▒ askere g├Ânderiyordu ama, tezkere al─▒p gelecek mi kafas─▒nda soru i┼čareti oluyordu, ┼č├╝k├╝rler olsun ├ž├Âz├╝m s├╝recini ba┼člatarak ana babalar─▒n kafas─▒ndaki soru i┼čaretlerini kald─▒rd─▒k, Ak parti varsa bar─▒┼č var, ├ž├Âz├╝m s├╝reciyle T├╝rkiyeÔÇÖnin ├Ân├╝ parlakÔÇŁ dedi. Tbmm ba┼čkanl─▒─č─▒ da yapan milli savunma bakan─▒ ─░smet Y─▒lmaz, doktora derecelidir.

*

Orman bakan─▒ Veysel Ero─člu, 25 ┼čehit morgta yatarken ÔÇťHindistanÔÇÖda PakistanÔÇÖda olur b├Âyle ┼čeylerÔÇŁ dedi. Kendisi profes├Ârd├╝r.

*

Ay┼čenur ─░slam ÔÇťOrtado─čuÔÇÖyu biz planlar─▒z, sadece oyuncu de─čiliz, ba┼č akt├Âr├╝z, 2002 y─▒l─▒nda satran├ž masas─▒n─▒n ba┼č─▒na oturduk, ┼čah mat dedik, ├ž├Âz├╝m s├╝recini bu ama├žla ba┼člatt─▒kÔÇŁ dedi. Aileden sorumlu eski bakan Ay┼čenur ─░slam, do├ženttir.

*

Y├╝cel Sayman ÔÇťen b├╝y├╝k hayalim Dicle ile BotanÔÇÖ─▒n birle┼čti─či yere deniz feneri kurmakt─▒r, ─▒┼č─▒k verir, yol g├Âsterir, oraya deniz feneri yapmay─▒ ben ├╝stleniyorumÔÇŁ dedi. AkpÔÇÖnin deniz fenerci akil adam─▒ Y├╝cel Sayman, profes├Ârd├╝r.

*

Can Paker ÔÇťbak─▒n ben garanti veriyorum, ├╝lke b├Âl├╝nmeyecek, b├Âl├╝nme oldu─ču zaman gelin benim yakama yap─▒┼č─▒nÔÇŁ dedi. Faturas─▒z beyaz e┼čya sat─▒yormu┼č gibi kendi d├╝kkan─▒ ad─▒na garanti belgesi veren AkpÔÇÖnin akil adam─▒, soros├žu Can PakerÔÇÖin doktora derecesi vard─▒r.

*

Bask─▒n Oran ÔÇťulus devlet bizim ba┼č─▒m─▒zda AllahÔÇÖ─▒n belas─▒d─▒r, T├╝rk ├╝st kimli─či b├Âl├╝c├╝d├╝r, ├ľcalanÔÇÖ─▒n eli rahatlat─▒lmal─▒, yoksa metro istasyonlar─▒ patlar, al─▒┼čveri┼č merkezleri patlar, ortal─▒─ča ceset par├žalar─▒ da─č─▒l─▒r, korkudan al─▒┼čveri┼če gidemezsiniz, al─▒┼čveri┼činizi internetten yapars─▒n─▒z, yi─čidin hakk─▒ yi─čide verilmeli, say─▒n Tayyip Erdo─čan gibi cesur bir politikac─▒ olmasayd─▒, biz h├ól├ó birbirimizi yemeye devam edecektikÔÇŁ dedi. AkpÔÇÖnin akil adam─▒ Bask─▒n Oran, profes├Ârd├╝r.

*

Do─ču Ergil ÔÇť1985ÔÇÖte do─ču raporu haz─▒rlad─▒m, annem telefon etti, senden utan─▒yorum dedi, akil insanlar heyetine kat─▒ld─▒m, kay─▒nvalidem beni vatana ihanetle su├žlad─▒, kay─▒nvalidem Kadir ─░nan─▒rÔÇÖ─▒ ├žok be─čenirdi, Dolmabah├že toplant─▒s─▒ndan sonra Kadir ─░nan─▒rÔÇÖdan rica ettim, kay─▒nvalideyle aram pek iyi de─čil, arayal─▒m da konu┼čuver, iyi bir ┼čey yap─▒yoruz yenge filan deyiver, ikna et dedim, sa─čolsun kabul etti, repli─či de haz─▒rd─▒, arad─▒k ama, kay─▒nvalidem telefona ├ž─▒kmad─▒ÔÇŁ dedi. AkpÔÇÖnin akil adam─▒ Do─ču Ergil, profes├Ârd├╝r.

*

Murat Belge ÔÇťTayyip Erdo─čanÔÇÖ─▒n yapt─▒─č─▒ bar─▒┼čmak de─čildi, Abdullah ├ľcalanÔÇÖla pazarl─▒k yapmakt─▒, Tayyip Erdo─čanÔÇÖ─▒n ki┼čili─činde bar─▒┼čmak gibi bir fiilin yeri yoktur, bizim destekle─čimiz adam uydurma Tayyip Erdo─čanm─▒┼č, ad─▒m─▒z akildi ama akil falan de─čildik, akl─▒m─▒z─▒ kullanm─▒yorduk, bize verilmi┼č bir ┼čey yok, sadece defter kalem verildi, l├╝zumsuz adamlard─▒k, akil insanlar konu mankeniydiÔÇŁ dedi. AkpÔÇÖnin akl─▒n─▒ kullanmayan akil adam─▒ Murat Belge, do├ženttir.

*

Netice itibariyleÔÇŽ

*

Bar─▒┼č bildirisi aya─č─▒na yat─▒p, PkkÔÇÖyla yeniden masaya oturmam─▒z─▒ isteyen 1128 akademisyene gelene kadarÔÇŽ Onlara be┼č basan akademisyenlerimiz vard─▒r!

cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 02 Mar 2016 1:27    Sujet du message: RÚpondre en citant

Citation:

Bordo
Sozcu, Mart 1, 2016

Y─▒lmaz ├ľzdil

Ihlara vadisinin kenar─▒nda, ba┼č─▒ dumanl─▒ Hasan da─č─▒n─▒n k─▒y─▒s─▒nda, AksarayÔÇÖda d├╝nyaya geldi, 1988 y─▒l─▒nda, G├╝zelyurt kasabas─▒nda.

*

1924ÔÇÖteki m├╝badele s─▒ras─▒nda bug├╝nk├╝ Makedonya topraklar─▒ndan g├Â├žen T├╝rkler yerle┼čtirilmi┼čti oralaraÔÇŽ O nedenle sar─▒┼č─▒nd─▒r hep G├╝zelyurtÔÇÖun insan─▒, t─▒pk─▒ Mustafa Kemal gibiÔÇŽ Enes de ├Âyleydi.

*

Kendini bildi bileli subay olmak istiyordu. S─▒nava girdi, kazand─▒, I┼č─▒klar Askeri LisesiÔÇÖnin yolunu tuttu. Ailesine ├žok d├╝┼čk├╝nd├╝. ├çocuk ya┼čta hasret zordu ama, hayalini ger├žekle┼čtirdi─či i├žin ├žok mutluydu. 2007ÔÇÖde diplomas─▒n─▒ al─▒rken, mezuniyet y─▒ll─▒─č─▒na ┼čunlar─▒ yazd─▒:

*

ÔÇťBeni yeti┼čtiren ve bu kutsal yuvaya yollayan biricik anneme ve babama, m├╝lakat s─▒nav─▒ndan ├Ânceki gece y├╝z├╝m yara olmas─▒n diye gece boyunca ba┼č─▒mda sinek avlayan dedeme, her t├╝rl├╝ deste─čini benden esirgemeyen anneanneme, yengelerime, day─▒lar─▒ma, karde┼čime ve ye─čenlerime sonsuz ┼č├╝kran ve minnet duygular─▒m─▒ belirtmek istiyorum. Sizler ├ž├Âlde buldu─čum ├ži├žeklersiniz, bu ├ži├žeklerin ya┼čamas─▒ i├žin gerekirse kan─▒mla sular─▒m.ÔÇŁ

*

19 ya┼č─▒ndaki delikanl─▒n─▒n y├╝re─či buydu. Sevdikleri i├žin can─▒n─▒ ortaya koymaktan ├žekinmeyen bir karakterdi.

*

Harp OkuluÔÇÖna devam etti, ├╝st seviyede ba┼čar─▒yla mezun oldu.

*

Hayata g├╝l├╝mseyerek bakard─▒. Herhangi bir zaman, herhangi bir konuda darg─▒n, k─▒rg─▒n, ├╝zg├╝n veya umutsuz oldu─čunu hat─▒rlayan yok. Sadece g├Âzleri de─čil, sesi bile g├╝l├╝mserdi, daima ne┼čeliydi.

*

Rock m├╝zik severdi. MetallicaÔÇÖn─▒n DumanÔÇÖ─▒n hayran─▒yd─▒. Ama, Ne┼čet Erta┼čÔÇÖ─▒n Zeki M├╝renÔÇÖin ve Z├╝lf├╝ LivaneliÔÇÖnin yeri ayr─▒yd─▒, rak─▒n─▒n dibine vururlarken, kadeh kald─▒r─▒rlarken illa onlar─▒ dinlerdi.

*

Triatloncuydu. ├ť├ž bran┼č─▒n birarada yap─▒ld─▒─č─▒, 1.5 kilometre y├╝z├╝len, 40 kilometre bisiklete binilen, 10 kilometre ko┼čulan, mukavemet sporuÔÇŽ Yorulmak bilmezdi. Komando kurslar─▒n─▒n dayan─▒lmaz e─čitimlerinde soluk alma g├╝├žl├╝─č├╝ ya┼čan─▒rken, karda-ya─čmurda herkesin burnundan kan gelirken, bizimki ┼čark─▒ s├Âylerdi.

*

Elit birli─če se├žildi, bordo bereli oldu. Yurtd─▒┼č─▒na kursa gitti. Elbette nerelerde g├Ârev yapt─▒─č─▒n─▒ yazamam ama, K─▒br─▒sÔÇÖta Kuzey IrakÔÇÖta bulundu.

*

K─▒br─▒sÔÇÖtayken EljannaÔÇÖyla tan─▒┼čt─▒. Hollandal─▒yd─▒. ─░ki k─▒z arkada┼č tatile gelmi┼člerdi. Hani ilk g├Âr├╝┼čte a┼čk derler yaÔÇŽ Bizimki ├Âyle oldu, adeta ├žarp─▒ld─▒. Arkada┼člar─▒na heyecanla anlat─▒rken ÔÇťsar─▒ sa├žlar─▒ ├ž├Âlden, mavi g├Âzleri denizlerden ├žal─▒nt─▒ÔÇŁ diye tarif ediyordu. Gel g├Âr ki, EljannaÔÇÖn─▒n pek niyeti yoktu. Malum, T├╝rk erkeklerinin tatil ├žapk─▒nl─▒klar─▒ pek me┼čhurdu, EnesÔÇÖin ilgisini de ├Âyle zannetti, y├╝z vermedi, ├╝lkesine d├Ând├╝. Bizimki pe┼čini b─▒rakmad─▒. Allem etti kallem etti, mektup yazd─▒, internetten yazd─▒, telefon etti, sevimli sevimli foto─čraflar─▒ndan g├Ânderdi, ├ži├žek g├Ânderdi, ┼čiir miir, ba─člad─▒ÔÇŽ Atlad─▒ HollandaÔÇÖya gitti. Eljanna T├╝rkiyeÔÇÖye geldi. ├ť├ž y─▒l b├Âyle s├╝rd├╝. A┼čklar─▒ iyice alevlendi, ayr─▒ ya┼čamalar─▒ art─▒k m├╝mk├╝n de─čildi, evlilik karar─▒ ald─▒lar. Eljanna memleketini b─▒rakt─▒, T├╝rkiyeÔÇÖye, EnesÔÇÖin en sevdi─či ┼čehire, ─░zmirÔÇÖe yerle┼čti. Enes bu ta┼č─▒nma s─▒ras─▒nda g├╝neydo─čuda g├Ârevdeydi, gelemedi. AnkaraÔÇÖda ya┼čayan anne-babas─▒ ─░zmirÔÇÖe geldi, m├╝stakbel gelinlerinin ta┼č─▒nmas─▒na, evi temizlemesine, e┼čyalar─▒n─▒ yerle┼čtirmesine yard─▒mc─▒ oldular. D├╝─č├╝n i├žin, bu yaza niyet vard─▒.

*

VeÔÇŽ A├ž─▒l─▒m ihanetinin ka├ž─▒n─▒lmaz neticesi olarak, ┼čehir sava┼č─▒ ba┼člad─▒. Enes, CizreÔÇÖdeydi. Ter├Âristlerin s├Âzde karargah─▒na 20 metre mesafede bir binaya konu┼članm─▒┼člard─▒. Aniden, hedef binadan ÔÇťbixiÔÇŁ tabir edilen makineli t├╝fek kusmaya ba┼člad─▒. EnesÔÇÖin bulundu─ču odan─▒n duvarlar─▒ delik de┼čik oldu, tesad├╝fen vurulmad─▒. Gereken cevap verilip, hedef yokedildikten sonra, ├ž─▒kt─▒ geldi arkada┼člar─▒n─▒n yan─▒na, sigara yakt─▒, her zaman oldu─ču gibi g├╝l├╝ms├╝yordu. ÔÇťDokuz candan sekizi gitti, tek canla counter strike oynuyorumÔÇŁ dedi.

*

Counter strike, ter├Âristlerle m├╝cadele edilen bilgisayar oyununun ismiydi. Hen├╝z bir dakika ├Ânce ├Âl├╝mden d├Ânm├╝┼čt├╝ ama, h├ól├ó espri yap─▒yor, can pazar─▒n─▒ bilgisayar oyununa benzetiyordu. Korku denilen kavram, bu kahraman─▒n yarad─▒l─▒┼č─▒nda yoktu.

*

Mermi yememi┼čti ama, y├╝z├╝ne, sol elmac─▒k kemi─činin ├╝zerine cam par├žas─▒ saplanm─▒┼čt─▒, g├Âz├╝ k─▒lpay─▒ kurtulmu┼čtu. Bu ├žat─▒┼čma nedeniyle ÔÇťyara berat─▒, gazilik listesiÔÇŁ haz─▒rland─▒. Listede Enes de vard─▒. Duyar duymaz ko┼čtu komutanlar─▒n─▒n yan─▒na, ismini listeden sildirdi. ÔÇťAsla kabul edemem, bu s─▒yr─▒k i├žin gazilerimizin surat─▒na nas─▒l bakar─▒mÔÇŁ dedi. Hakk─▒ olan yaralanma iznini bile reddetti.

*

Cizre temizlendi.
SurÔÇÖa ge├žti.

*

Alt─▒ katl─▒ bir binada keskin ni┼čanc─▒ iki ter├Ârist vard─▒. Binan─▒n konumu ├žok ├Ânemliydi. D├Ârt soka─č─▒n kesi┼čti─či k├Â┼če ba┼č─▒ndayd─▒, o bina al─▒nmadan, o sokaklara girilemiyor, kom┼ču binalara m├╝dahale edilemiyordu. Tank at─▒┼č─▒ yap─▒ld─▒. ─░ki ter├Ârist ├Âld├╝r├╝ld├╝. Bina a─č─▒r hasar alm─▒┼čt─▒. AncakÔÇŽ O d├Ârt sokakta pozisyon alan ter├Âristleri hareketsiz b─▒rakabilmek i├žin, o binaya mutlaka girmek, o binay─▒ mutlaka elde tutmak gerekiyordu.

*

EnesÔÇÖin ba┼č─▒nda bulundu─ču tim, arka taraf─▒na a├ž─▒lan delikten binaya girdi. 12 ki┼čiydiler. Katlara da─č─▒lmaya ba┼člad─▒lar.

*

O s─▒radaÔÇŽ ├çaprazdaki binadan roket f─▒rlat─▒ld─▒. Kolonlardan birine denk geldi. Tank at─▒┼č─▒yla ayakta durmaya mecali kalmayan bina, kulaklar─▒ sa─č─▒r eden bir ├žat─▒rt─▒yla ├ž├Âkt├╝. Mahalleyi toz bulutu kaplad─▒.

*

Enes ├╝ste─čmen ve 11 bordo bereli astsubay─▒m─▒z, enkaz alt─▒nda kald─▒. Dokuzu kendi imkanlar─▒yla ├ž─▒kmay─▒ ba┼čard─▒. ─░ki astsubay─▒m─▒z ┼čehit olmu┼čtu. Maalesef yazarken bile ├žaresizli─či iliklerime kadar hissediyorumÔÇŽ Sol kolu beton bloklar─▒n aras─▒na s─▒k─▒┼čan Enes kendinde de─čildi, a─č─▒r yaral─▒yd─▒ ama, nabz─▒ at─▒yordu. Ya┼č─▒yordu.

*

Ne sa─č kurtulan astsubaylar─▒m─▒z oradan ├ž─▒kabildi, ne de Enes ├ž─▒kar─▒labildi. ├ç├╝nk├╝, binay─▒ indiren roketin hemen pe┼činden, yo─čun ate┼č a├ž─▒lm─▒┼čt─▒. Binan─▒n hakim oldu─ču d├Ârt sokaktan, mermi ya─č─▒yordu. Kafay─▒ ├ž─▒karabilmek m├╝mk├╝n de─čildi. Zaten binaya yakla┼čmak da yeterli de─čildi. EnesÔÇÖi oradan alabilmek i├žin, vin├ž gerekiyordu.

*

T─▒bbi yard─▒m bile m├╝mk├╝n de─čildi. AFAD ekipleri, canlar─▒n─▒ hi├že say─▒p ├Âne at─▒ld─▒lar ama, nafileÔÇŽ Hareket eden her ┼čeye sald─▒r─▒l─▒yordu. Hava karard─▒, defalarca denendi, olmad─▒, belli ki ter├Âristlerin gece g├Âr├╝┼č d├╝rb├╝nleri vard─▒, zifiri karanl─▒kta bile ate┼č kesilmedi.

*

├ť├ž g├╝n s├╝rd├╝!

*

Bana g├Âre, filmi ├žekilmesi gereken ├╝├ž g├╝nd├╝r.

*

O darac─▒k k├Â┼čeba┼č─▒nda ├╝├ž g├╝n ├žat─▒┼č─▒ld─▒. EnesÔÇÖi kurtarabilmek i├žin, d├Ârt ┼čehit daha verdik orada, iki ├Âzel harekat polisi, bir uzman ├žavu┼č, bir uzman onba┼č─▒ÔÇŽ Nihayet mahalle temizlendi.

*

MaalesefÔÇŽ
Enes i├žin ├žok ge├žti.

*

Dedim ya, kolu s─▒k─▒┼čm─▒┼čt─▒. Her taraftan ate┼č edilen o labirent gibi sokaklardan vin├ž getirilmesi, hi├ž kolay olmad─▒. Mahallenin temizlenmesine ra─čmen, ┼čehitlerimiz bir gece daha orada kald─▒.

*

Bir bina, d├Ârt g├╝n, yedi ┼čehitÔÇŽ Y─▒l─▒┼č─▒k televizyonlar─▒m─▒z─▒n ruhsuz ana haber b├╝ltenlerinde, l├╝tfedilip, 30 saniye filan yerverildi.

*

EnesÔÇÖin naa┼č─▒n─▒ Diyarbak─▒rÔÇÖda ├╝├ž ki┼či y─▒kad─▒. ─░mam, day─▒s─▒ ve bordo bereli devre arkada┼č─▒ ├╝ste─čmen.

*

Devre arkada┼č─▒, EnesÔÇÖin kula─č─▒na e─čildi, ÔÇťseninle beraber okuduk, beraber e─čitim ald─▒k, omuz omuza g├Ârev yapt─▒k, ├Âmr├╝m├╝n sonuna kadar hep yan─▒mda olacaks─▒n karde┼čimÔÇŁ dedi, sonra da s─▒ras─▒yla, aln─▒ndan, ellerinden, ayaklar─▒ndan ├Âpt├╝. Y─▒kad─▒larÔÇŽ Abdestini ald─▒rd─▒lar. Enes her zamanki gibi g├╝l├╝ms├╝yordu. Her zamanki gibi huzurlu, her zamanki gibi muzip muzip bak─▒yordu sankiÔÇŽ Kurulad─▒lar bedeniniÔÇŽ Y├╝z├╝n├╝ sildiler. G├Âz├╝nden ya┼č geldi. Bir daha kurulad─▒lar, gene ya┼č geldi, bir daha kurulad─▒lar, geneÔÇŽ Devre arkada┼č─▒ darmada─č─▒n oldu, kendini daha fazla tutamad─▒, onun da g├Âzya┼člar─▒ bo┼čald─▒. ─░mam, h─▒├žk─▒rarak a─člayan ├╝ste─čmenin omzuna elini koydu, merak etme dedi, g├Âz├╝ arkada kald─▒ sanma sak─▒n, cennetlik alametidir bu, i├žin rahat olsun, b─▒rak g├Âz├╝ndeki ya┼č kals─▒n, arkada┼č─▒n─▒z size cennetin kap─▒s─▒n─▒ aralad─▒ÔÇŽ Bitirdiler y─▒kamay─▒ÔÇŽ Devre arkada┼č─▒ tekrar e─čildi EnesÔÇÖin kula─č─▒na, bekle bizi karde┼čim dedi, tekrar s─▒ras─▒yla aln─▒ndan, ellerinden, ayaklar─▒ndan ├Âpt├╝. Kucaklad─▒. Tabuta yerle┼čtirdi.

*

EnesÔÇÖi son g├Ârev i├žin AnkaraÔÇÖya getirdiler.
Kocatepe CamisiÔÇÖne.

*

Her ┼čehit cenazesinde ya┼čanan protokol kepazeli─či, EnesÔÇÖin cenazesinde de ya┼čand─▒.

*

Ahmet Kiziro─člu geldi, 500 tane korumaylaÔÇŽ ├ç├╝nk├╝ malum, Enes gibilerini CizreÔÇÖye SilopiÔÇÖye SurÔÇÖa g├Ânderen Ahmet Kiziro─člu gibiler, 500 tane koruma olmadan camiye bile gidemiyordu. Asr─▒n liderimiz zahmet edip gelmedi, gelseydi, 500 kesmez, 1500 korumayla gelirdi. Bakanlar, parti genel ba┼čkanlar─▒, milletvekilleri geldi, 500ÔÇÖer korumalar─▒yla, ┼čof├Ârleriyle, yalaka dan─▒┼čmanlar─▒ylaÔÇŽ Hepsinin ├žocu─ču ya asker ka├ža─č─▒, ya bedelliÔÇŽ Kameralara poz verdiler, ├╝z├╝l├╝yormu┼č gibi yapt─▒lar.

*

EnesÔÇÖin halas─▒ avluya giremedi iyi miÔÇŽ Hem yer kalmam─▒┼čt─▒, hem de caminin etraf─▒ binlerce polis taraf─▒ndan sar─▒lm─▒┼čt─▒, kad─▒nca─č─▒z─▒ ittirip kakt─▒rd─▒lar, avluya sokmad─▒lar. Neyse ki, EnesÔÇÖin devre arkada┼člar─▒n─▒n haberi oldu, bo─ču┼ča bo─ču┼ča halay─▒ avluya getirebildiler.

*

Daha haziniÔÇŽ Kocatepe camisinde EnesÔÇÖten ba┼čka iki cenaze daha vard─▒. Biri, ├ž├Âken binada ┼čehit olan astsubaylar─▒m─▒zdan Do─čukan Tazeg├╝lÔÇÖd├╝. Di─čeri ise, Ankaral─▒ bir vatanda┼č─▒m─▒zd─▒. Ne oldu biliyor musunuz? O rahmetli vatanda┼č─▒m─▒z─▒n ailesi, avluya giremedi! Babalar─▒n─▒n tabutu ba┼č─▒nda cenaze namaz─▒n─▒ k─▒lamad─▒lar! A─člaya a─člaya, d─▒┼čarda, sokakta cenaze namaz─▒ k─▒ld─▒lar. Siyasiler gittikten sonra, avlu bo┼čald─▒ktan sonra girip, babalar─▒n─▒n tabutunu omuzlayabildiler. Gazeteciler de siyasilerle birlikte gitti─či i├žin, bu ailenin dram─▒na sadece EnesÔÇÖin devre arkada┼člar─▒ ┼čahit olabildi.

*

27 y─▒ll─▒k k─▒sac─▒k ├Âmr├╝ne, destans─▒ kahramanl─▒klar ve ├Âl├╝ms├╝z bir a┼čk s─▒─čd─▒rmay─▒ ba┼čaran EnesÔÇŽ Cebeci mezarl─▒─č─▒na getirildi.

*

Babac─▒─č─▒ dik durmaya gayret ediyordu ama, y├╝re─činin yang─▒n─▒ sesine yans─▒yordu, ÔÇťsar─▒ sa├žl─▒ yi─čidim, sar─▒ sakall─▒ yi─čidimÔÇŁ diye hayk─▒r─▒yordu.

*

O yi─čide toprak at─▒l─▒rkenÔÇŽ Duygular─▒ t─▒pk─▒ o ├ž├Âken binan─▒n enkaz─▒ gibi yerlebir olmu┼č bir gen├ž k─▒z, EljannaÔÇŽ U─čruna memleketini terketti─či adam─▒n ard─▒ndan g├Âzya┼člar─▒yla m─▒r─▒ldan─▒yordu.

*

ÔÇťBu bir veda de─čil sevgilim, bu bir te┼čekk├╝rÔÇŽ Hayat─▒ma girdi─čin i├žin, beni mutlu etti─čin i├žin, te┼čekk├╝rÔÇŽ Beni sevdi─čin i├žin ve sevgimi kabul etti─čin i├žin, te┼čekk├╝rÔÇŽ Sonsuza dek saklayaca─č─▒m hat─▒ralar─▒m─▒z i├žin, te┼čekk├╝rÔÇŽ ├×u an, ├žok iyi bir yerde oldu─čundan eminim. Tanr─▒ seninle, biliyorum. Mele─čim ol, daima yan─▒mda kal ve beni koruÔÇŽ ├ľl├╝m kazanamayacak. A┼čk─▒m─▒z kazanacak. Seni ├žok sevdim, seni ├žok seviyorum EnesÔÇŽ Bekle beni.ÔÇŁ

cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 04 Mar 2016 2:56    Sujet du message: RÚpondre en citant

Citation:

O mahkemeyi tan─▒mam filan
Sozcu - Mart 3, 2016

Y─▒lmaz ├ľzdil

Mit t─▒rlar─▒n─▒n hukuki durumu tart─▒┼č─▒l─▒rken, kaderin cilvesi olsa gerekÔÇŽ T─▒r ┼čof├Âr├╝ bi arkada┼č, asr─▒n liderimize hakaret ediyor diye, sesini kaydedip, nikahl─▒ e┼čini savc─▒l─▒─ča ihbar etti.

*

─░ki saniye sonra anla┼č─▒ld─▒ kiÔÇŽ Asl─▒nda kad─▒nca─č─▒z ÔÇťdayak yedi─čiÔÇŁ gerek├žesiyle bo┼čanma davas─▒ a├žm─▒┼čt─▒. T─▒r ┼čof├Âr├╝ koca, mahkeme karar─▒yla evden uzakla┼čt─▒r─▒lm─▒┼čt─▒. Ve bunun ├╝zerine, ÔÇťe┼čim televizyonda asr─▒n liderimizi her g├Ârd├╝─č├╝nde k├╝f├╝r ediyor, bak─▒n kan─▒t─▒m var, sesini kaydetmi┼čtimÔÇŁ diyerek savc─▒l─▒─ča ko┼čmu┼čtu.

*

─░zmirÔÇÖde bu tuhaf bo┼čanma davas─▒ ya┼čan─▒rken, ─░stanbulÔÇÖdaÔÇŽ M├╝hendis koca, kendisi gibi m├╝hendis e┼činden bo┼čanmak i├žin dava a├žt─▒. Kad─▒n ne yapt─▒ biliyor musunuz? T─▒r ┼čof├Âr├╝n├╝n yapt─▒─č─▒n─▒ yapt─▒. ÔÇťKocam asr─▒n liderimize hakaret ediyorÔÇŁ diyerek, savc─▒l─▒─ča ihbarda bulundu. ÔÇťBak─▒n kan─▒t─▒m var, cep telefonundan asr─▒n liderimiz hakk─▒nda k├╝f├╝rl├╝ mesajlar atm─▒┼čt─▒, buyrun, s├Âz konusu k├╝f├╝rl├╝ mesajlar─▒n ├ž─▒kt─▒lar─▒n─▒ getirdimÔÇŁ dedi. Koca hakk─▒nda hapis istemiyle dava a├ž─▒ld─▒.

*

─░ki saniye sonra anla┼č─▒ld─▒ kiÔÇŽ Asl─▒nda adamca─č─▒z, asr─▒n liderimiz hakk─▒nda de─čil k├╝f├╝rl├╝, herhangi bir mesaj bile atmam─▒┼čt─▒. Tek su├žu bo┼čanmak istemesiydi! Kad─▒n─▒n mahkemeye kan─▒t diye sundu─ču belgeler, sahteydi. Photoshop y├Ântemiyle, sanki kocas─▒ payla┼čm─▒┼č gibi, uydurmasyon WhatsApp mesajlar─▒ ├╝retilmi┼čti. Koca beraat etti.

*

1944, AlmanyaÔÇŽ
D├╝nya sava┼č─▒ devam ederken askerde bulunan koca, e┼čini ├Âzler, k─▒sa s├╝re izin al─▒r, evine gelir. Kad─▒n ne yapar biliyor musunuz? ÔÇťKocam f├╝hrerÔÇÖe k├╝f├╝r ettiÔÇŁ diyerek, ihbarda bulunur.

*

Koca, kendisini almaya gelen gestapoÔÇÖya yalvar─▒r, k├╝f├╝r falan etmedim der ama, nafileÔÇŽ ├×ak diye tutuklay─▒p, ha┼č─▒rt diye idama mahkum ederler. ├ç├╝nk├╝, 1938ÔÇÖde nazilerin ├ž─▒kard─▒─č─▒ bir yasa vard─▒r; k├╝f├╝rden vazge├žtik, HitlerÔÇÖi ele┼čtirmek bile yasakt─▒r.

*

Askeri mahkemede ├Âl├╝m cezas─▒na ├žarpt─▒r─▒lan koca, bir s├╝re hapiste tutulur. Ancak, cephede kan g├Âvdeyi g├Ât├╝r├╝rken, asker laz─▒mken, bu herifi kur┼čuna dizmenin, heba etmenin manas─▒ yoktur. Bari gitsin cephede ├Âls├╝n, i┼če yaras─▒n derler, birli─čine kat─▒lmas─▒ i├žin serbest b─▒rak─▒rlar. ├ľl├╝mden kurtulman─▒n sevinciyle ko┼ča ko┼ča cepheye gider, b─▒rakt─▒─č─▒ yerden sava┼čmaya devam eder.

*

Neticede sava┼č biter, naziler yenilir, 50 milyon ki┼či ├Âl├╝r, kad─▒n─▒n kocas─▒ ├Âlmez iyi miÔÇŽ

*

Eve geri d├Âner. Anla┼č─▒l─▒r kiÔÇŽ Asl─▒nda kad─▒n─▒n sevgilisi vard─▒r, kocas─▒ndan kurtulmak i├žin b├Âyle bi iftira atm─▒┼čt─▒r.

*

Eee, devran d├Ânm├╝┼čt├╝r. Keser d├Ânm├╝┼č, sap d├Ânm├╝┼č, hesap g├╝n├╝ gelmi┼čtir. Hitler d├Ânemini yarg─▒layan mahkemeler kurulmu┼čtur.

*

Koca, Bamberg istinaf mahkemesine ba┼čvurur, kendisini gestapoÔÇÖya ispiyonlayan e┼či hakk─▒nda dava a├ž─▒lmas─▒n─▒ talep eder. Kad─▒n, hakim ├Ân├╝ne ├ž─▒kar─▒l─▒r. Kad─▒n─▒n avukat─▒ kurnazd─▒r, d├Ânemin kanunlar─▒na at─▒fta bulunarak savunma yapar. ÔÇťO d├Ânem y├╝r├╝rl├╝kte bulunan kanunlara g├Âre, HitlerÔÇÖe hakaret etmek hukuka ayk─▒r─▒yd─▒, dolay─▒s─▒yla, kad─▒n─▒n kocas─▒n─▒ ihbar etmesi su├ž de─čildir, aksine, 1938 tarihli kanuna uygundur, hukuken me┼črudurÔÇŁ der.

*

Mahkeme ne der?
ÔÇťYook ├ÂyleÔÇŁ der!

*

ÔÇťParlamentonun, yarg─▒n─▒n ve toplumun bask─▒ alt─▒nda bulundu─ču d├Ânemlerde ├ž─▒kar─▒lan kanunlar, hukuka uygun demek de─čildir, vicdan ve adalet duygusuna ayk─▒r─▒ kanunlar, hukuk olarak kabul edilemezÔÇŁ derÔÇŽ Nazi d├Âneminin kanunlar─▒n─▒ yok sayar. Kocas─▒n─▒ ihbar eden kad─▒n─▒, Nazi d├Âneminin ├Âncesinde y├╝r├╝rl├╝kte bulunan 1871 tarihli Alman ceza kanunuÔÇÖna g├Âre yarg─▒lar. VeÔÇŽ ÔÇťBir kimseyi kanuna ayk─▒r─▒ ┼čekilde ├Âzg├╝rl├╝─č├╝nden mahrum b─▒rakmakÔÇŁtan su├žlu bulur. Kad─▒n hapse at─▒l─▒r.

*

Bu dava, hukuk literat├╝r├╝ne ÔÇťkindar muhbirÔÇŁ olarak ge├žer.

*

Sak─▒n yanl─▒┼č anla┼č─▒lmas─▒n, alt─▒n─▒ ├Ânemle ├žiziyorumÔÇŽ Yukar─▒daki ├Ârneklerin, elbette, problemli kar─▒-koca ili┼čkileri d─▒┼č─▒nda herhangi bir benzerli─či yoktur. ─░leri demokrat asr─▒n liderimizle HitlerÔÇÖi k─▒yaslamak gibi bir niyet veya ima asla s├Âz konusu de─čildir. Ha┼ča.

*

AmaÔÇŽ
─░brettir.

*

Parlamentonun, toplumun bask─▒ alt─▒nda oldu─ču d├Ânemlerde, can─▒m─▒ s─▒kan─▒ i├žeri atar─▒m, kanunlar─▒ istedi─čim gibi ├ž─▒kar─▒r─▒m, i┼čime gelmeyen kanuna sayg─▒ duymam, mahkemeyi tan─▒mam, anayasa mahkemesini la─čvederim, o hakimleri paralelci ilan ederim filan denilebilir amaÔÇŽ
Keser d├Âner, sap d├Âner, g├╝n gelir illa ki devran d├Âner.

SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 18 Mar 2016 10:34    Sujet du message: RÚpondre en citant

Citation:

Y─▒lmaz ├ľzdil
Ter├Ârle ya┼čamaya al─▒┼čmal─▒ m─▒y─▒z?
Mart 17, 2016

Barutun kokusu d├╝┼čt├╝ burnuma
d├Ârt bir yana istiyorum
dibinden patlatay─▒m
adamlar gibi da─člara d├╝┼čeyim
tutmak istiyorum K├╝rdistan─▒m─▒
ya ├Âl├╝m ya kurtulu┼č
uyan─▒n uykudan ├žabuk
art─▒k sava┼č zaman─▒d─▒r

*

Bu t├╝r h├╝manist (!) ┼čark─▒lar s├Âyleyen ├×ivan PerverÔÇÖe ÔÇťbar─▒┼č g├╝verciniÔÇŁ muamelesi yap─▒l─▒rsa, Akp mitinginde asr─▒n liderimizle el ele sahneye ├ž─▒kar─▒l─▒rsa, en ├Ân s─▒rada oturan B├╝lent Ar─▒n├ž duygulan─▒p h├╝ng├╝r h├╝ng├╝r a─člarsaÔÇŽ Kendini ÔÇťdibinden patlatanÔÇŁ canl─▒ bombalarla ya┼čamaya al─▒┼čmam─▒z laz─▒m tabii.

*

PKK tan─▒k TSK san─▒k yap─▒l─▒rsa, genelkurmay ba┼čkan─▒ ÔÇťter├ÂristÔÇŁ diye hapse t─▒k─▒l─▒rsa, T├╝rk ordusu mermi s─▒kmadan esir al─▒n─▒rken ÔÇťT├╝rkiye ba─č─▒rsaklar─▒n─▒ temizliyorÔÇŁ diye g├Âbek at─▒l─▒rsa, Hilmi efendi ÔÇťkasaptaki ete so─čan do─čramamÔÇŁ derse, garnizon komutan─▒ 30 A─čustos Zafer Bayram─▒ pastas─▒n─▒ Akp mar┼č─▒yla keserse, madalyal─▒ kahramanlar can─▒na k─▒yarken, kahr─▒ndan kanser olurken, Necdet bey h├╝k├╝mete iftar vermekle me┼čgulse, asr─▒n iftiras─▒n─▒ bavulla ta┼č─▒yan herif, gazeteciler cemiyeti taraf─▒ndan ÔÇťy─▒l─▒n gazetecisiÔÇŁ se├žilirseÔÇŽ Ter├Ârle ya┼čamaya al─▒┼čmam─▒z laz─▒m tabii.

*

Pkkl─▒lar ├Ârg├╝t ├╝niformalar─▒yla HaburÔÇÖdan girip, otob├╝s ├╝st├╝nde ┼čeref turu atarken, asr─▒n liderimiz ÔÇťHaburÔÇÖdaki manzara kar┼č─▒s─▒nda umutlanmamak m├╝mk├╝n m├╝, ├žok sevindirici ┼čeyler oluyorÔÇŁ derse, PkkÔÇÖyla resmen masaya oturulursa, OsloÔÇÖdaki pazarl─▒kta Mit y├Âneticileri Pkk y├Âneticilerine ÔÇťg├Âz├╝n├╝z├╝ seveyimÔÇŁ derse, devletin valisi ÔÇťAbdullah ├ľcalanÔÇÖ─▒ takdirle kar┼č─▒l─▒yorumÔÇŁ derse, TBMM ba┼čkanl─▒─č─▒ bile yapm─▒┼č olan zat (!) ├╝z├╝nt├╝l├╝ ifadelerle ÔÇťAbdullah ├ľcalan oru├ž tutard─▒, camiye giderdi, namaz─▒nda niyaz─▒nda bir ├žocuktu, kurban edildiÔÇŁ derse, ÔÇťulus devlet ayr─▒┼čt─▒r─▒c─▒d─▒r, ulus├žulukla hesapla┼čma zaman─▒ geldiÔÇŁ diyen Ahmet Kiziro─člu ÔÇťbana biji serok Ahmet diyen dillerinize kurban olay─▒mÔÇŁ derseÔÇŽ Ter├Ârle ya┼čamaya al─▒┼čmam─▒z laz─▒m tabii.

*

Asr─▒n liderimiz ÔÇťABDÔÇÖnin Geni┼čletilmi┼č Ortado─ču Projesi kapsam─▒nda Diyarbak─▒r y─▒ld─▒z olacakÔÇŁ derse, ApoÔÇÖya Diyarbak─▒r meydan─▒nda ÔÇťulusa sesleni┼čÔÇŁ konu┼čmas─▒ yapt─▒r─▒l─▒rsa, Diyarbak─▒r belediye ba┼čkan─▒ ÔÇťdevlete mesaj─▒m─▒z var, hastirinÔÇŁ derse, ÔÇťT├╝rkiye Kerk├╝kÔÇÖe kar─▒┼č─▒rsa, ben de Diyarbak─▒rÔÇÖa kar─▒┼č─▒r─▒mÔÇŁ diyen Barzani, Akp kongresinde onur konu─ču yap─▒l─▒rsa, T├╝rkiye seninle gurur duyuyor diye alk─▒┼član─▒rsaÔÇŽ Ter├Ârle ya┼čamaya al─▒┼čmam─▒z laz─▒m tabii.

*

├×ehit ve gazi s─▒fatlar─▒ yasalardan silinirken, gazilerimizin protezlerine haciz gelirken, asr─▒n liderimizi ele┼čtiren ┼čehit babalar─▒na hapis cezas─▒ verilirken, Gaziler Cemiyeti asr─▒n liderimize te┼čekk├╝r mahiyetinde kalpak hediye ederseÔÇŽ Ter├Ârle ya┼čamaya al─▒┼čmam─▒z laz─▒m tabii.

*

ÔÇťUlus devlet AllahÔÇÖ─▒n belas─▒d─▒r, T├╝rk ├╝st kimli─či b├Âl├╝c├╝d├╝r, T├╝rk bayra─č─▒ demeyelim T├╝rkiyeli bayra─č─▒ diyelim, devletten yana de─čil da─čdakiyle birlikte ya┼čamak isterimÔÇŁ diyenler ÔÇťakil adamÔÇŁsaÔÇŽ Ter├Ârle ya┼čamaya al─▒┼čmam─▒z laz─▒m tabii.

*

TC kald─▒r─▒l─▒rsa, And─▒m─▒z yasaklan─▒rsa, Apo posteri ta┼č─▒mak su├ž olmaktan ├ž─▒kar─▒l─▒rken, otomobiline Atat├╝rk posteri yap─▒┼čt─▒ranlara trafik cezas─▒ kesilirse, kala┼čnikoflu heykel dikilirken, Atat├╝rk an─▒tlar─▒na ├želenk koymak yasaklan─▒rsa, 19 May─▒s yasaklan─▒rsa, Sabiha G├Âk├žen soyk─▒r─▒mc─▒ ilan edilirse, K─▒z─▒lay bile sodas─▒ndaki T├╝rk ibaresini silerse, Akp milletvekili ÔÇťT├╝rk yokturÔÇŁ derseÔÇŽ Ter├Ârle ya┼čamaya al─▒┼čmam─▒z laz─▒m tabii.

*

Yanda┼č-yalaka bas─▒n─▒m─▒z KandilÔÇÖdeki bas─▒n toplant─▒s─▒na ko┼čtura ko┼čtura giderse, devletin Anadolu Ajans─▒ bile tarihte ilk kez KandilÔÇÖe g├Ânderilirse, kendilerini kar┼č─▒layan kala┼čnikoflu ter├Âriste ÔÇťsevimli delikanl─▒ÔÇŁ diye hitap ederlerse, ÔÇťg├╝zel bir ceviz a─čac─▒n─▒n dibinde ├Â─čle yeme─čindeyiz, etrafta incir a─ča├žlar─▒, pembe pembe a├žm─▒┼č K├╝rdistan g├╝lleriÔÇŁ diye romantik sat─▒rlar d├Âkt├╝r├╝rlerse, Murat Karay─▒lanÔÇÖ─▒n yan─▒na oturup, s─▒r─▒ta s─▒r─▒ta hat─▒ra foto─čraf─▒ ├žektirmek i├žin kuyru─ča girerlerse, Karay─▒lan hakk─▒nda ÔÇťsohbet boyunca g├╝l├╝ms├╝yor, kariyer h─▒rs─▒ yok, bir lokma bir h─▒rka, sayg─▒l─▒, k├╝lt├╝rl├╝, bilimsel konu┼čuyorÔÇŁ diye yazarlarsa, Pkk eleba┼č─▒n─▒ ÔÇťtonton, babacan, ter├Âri┼čkoÔÇŁ ┼čeklinde ambalajlay─▒p sunarlarsaÔÇŽ Ter├Ârle ya┼čamaya al─▒┼čmam─▒z laz─▒m tabii.

*

ABD istedi diye, pe┼čmergeye koridor a├žmak i├žin TBMMÔÇÖde tezkere ├ž─▒kar─▒l─▒rsa, KobaniÔÇÖye giden pe┼čmerge g├╝├žleri takvimde ba┼čka g├╝n kalmam─▒┼č gibi tam 29 Ekim Cumhuriyet Bayram─▒ÔÇÖnda topuyla t├╝fe─čiyle topraklar─▒m─▒za girerse, K├╝rdistan bayraklar─▒yla, alk─▒┼člarla kar┼č─▒lan─▒rlarsa, havayi fi┼čekler f─▒rlat─▒l─▒r, halaylar ├žekilirse, T├╝rk silahl─▒ kuvvetleri ayak alt─▒nda dola┼čmamak i├žin k─▒┼člas─▒na saklan─▒rsa, milli istihbarat te┼čkilat─▒ eskortluk yaparsa, dinlenme molas─▒nda yedikleri lahmacunun paras─▒ bile valilik taraf─▒ndan ├Âdenirse, Ahmet Kiziro─člu ÔÇťKobaniÔÇÖye selam ediyorum, KobaniÔÇÖdeki karde┼člerimin aln─▒ndan ├Âp├╝yorumÔÇŁ derseÔÇŽ SurÔÇÖda CizreÔÇÖde SilopiÔÇÖde NusaybinÔÇÖde askerimizi polisimizi ┼čehit edenlerin, aln─▒ndan ├Âp├╝len KobaniÔÇÖde e─čitildikleri ortaya ├ž─▒km─▒┼čsaÔÇŽ S─▒n─▒r namusken, s─▒n─▒rlar─▒m─▒z folofo┼č edilirse, kay─▒t kuyut tutmadan, kim olduklar─▒na bile bakmadan, ├╝├ž milyondan fazla Suriyeli hobaraaa diye buyur edilirse, pkkl─▒ ve ─▒┼čidli canl─▒ bombalar sahte kimlikle m├╝ltecilerin aras─▒na kar─▒┼č─▒p, elini kolunu sallaya sallaya SuriyeÔÇÖden giri┼č yaparsa, bunlar─▒n ka├ž ki┼či olduklar─▒, ┼ču anda hangi ┼čehirde olduklar─▒ bile bilinmezse, memleket dingonun ah─▒r─▒na d├Ânm├╝┼čseÔÇŽ Ter├Ârle ya┼čamaya al─▒┼čmam─▒z laz─▒m tabii.

*

Pkk a├ž─▒l─▒m─▒ d├Âneminde a├ž─▒l─▒mÔÇÖ─▒n bir numaral─▒ ┼čak┼čak├ž─▒s─▒ olan, ApoÔÇÖya ├Âvg├╝ler d├╝zen, hatta, ─░mral─▒ÔÇÖdan ├ž─▒kar─▒lmas─▒n─▒ ├Âneren, ÔÇť├ľcalan sorumluluk bilinciyle hareket ediyorÔÇŁ diyen yanda┼č gazeteci, bug├╝n hi├ž utanmadan ÔÇťter├Ârle ya┼čamaya al─▒┼čmam─▒z gerekiyorÔÇŁ diyorsaÔÇŽ

*

Ve, bunlar─▒n hepsi g├Âz├╝m├╝z├╝n ├Ân├╝nde, g├Âz├╝m├╝z├╝n i├žine baka baka ya┼čan─▒yorsa, armut gibi seyrediyorsakÔÇŽ E al─▒┼čmam─▒z laz─▒m tabii.

http://www.sozcu.com.tr/2016/yazarlar/yilmaz-ozdil/terorle-yasamaya-alismali-miyiz-1140186/
Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Aller Ó la page PrÚcÚdente  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Suivante
Page 5 sur 7

Sauter vers: