40 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Cr├ęer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 1
Total : 2190

Actuellement :
Visiteur(s) : 40
Membre(s) : 0
Total :40

Administration

Derniers Visiteurs

fjoosi : 17h36:47
alpatr : 23h48:39
cengiz-han : 1 jour, 05h37:21
leblebi : 1 jour, 11h41:43
murat_erpuyan : 1 jour, 13h00:45

N├ętiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilit├ę de ceux qui les ont post├ęs dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera tol├ęr├ę dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - "H├╝nnap"
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un ├ęchange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

"H├╝nnap"

Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Culture : litt├ęrature, art (cin├ęma, photos...), traditions...
Voir le sujet prÚcÚdent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 21 Oct 2014 23:36    Sujet du message: "H├╝nnap" RÚpondre en citant

Le forum en langue turque poss├Ęde une contribution r├ęserv├ęe aux chroniques d'Ali Sirmen.
Mais le texte de son dernier chronique dimanche dernier m├ęrite d'├¬tre dans ce forum d├ędi├ę ├á la litt├ęrature. Beaux texte.

Citation:

H├╝nnap

Ali Sirmen - Cumhuriyet, 19.10. 2014

Sevgili,

Bu y─▒l da h├╝nnap mevsimi geldi ge├žti. H├╝nnap mevsimi diyorum ama h├╝nnab─▒ bilip bilmedi─čini bile bilmiyorum.

Latince ad─▒ ÔÇťziziphusÔÇŁ olan, ilkbaharda g├╝zel kokulu ├ži├žekler a├žan, boyu 4 metreye kadar uzayan dikenli h├╝nnap a─čac─▒, zeytin b├╝y├╝kl├╝─č├╝nde, yumu┼čamadan yenecek k─▒vama geldi─činde i├ži ye┼čil, d─▒┼č─▒ k─▒rm─▒z─▒ - kahverengi meyveler verir.

├×eftalilerin tazelerinin gidip yerlerini buzhaneden ├ž─▒kanlar─▒n─▒ almaya ba┼člamas─▒ndan sonra kabu─čunda ye┼čili bol, mayho┼č mandalinalar─▒n yan─▒nda manav tezg├óhlar─▒nda boy g├Âsteren h├╝nnap, pek tan─▒nm─▒┼č, an─▒lm─▒┼č, fazla aranan bir meyve de─čildir. Son y─▒llarda ceviz b├╝y├╝kl├╝─č├╝nde olanlar─▒ da ├ž─▒kt─▒ysa da benim a┼čina olduklar─▒m onlar de─čildi.

Yat─▒l─▒ okul y─▒llar─▒mda, h├╝nnaplar─▒n manav tezg├óhlar─▒nda boy g├Âstermesiyle, benim ÔÇťgaripli─čim, mahzunlu─čum duyurmay─▒n anamaÔÇŁ diyen ┼čairi terenn├╝m ederek ÔÇťtarifsiz kederlerÔÇŁ i├žinde dolanmaya ba┼člad─▒─č─▒m anlar ayn─▒ zamana rastgelirdi.

H├╝nnab─▒ severdim ve okul y─▒l─▒ a├ž─▒l─▒┼č─▒ ari-fesinde h├╝nnab─▒n lezzeti bana hep tarifsiz kederler aras─▒nda bir anl─▒k g├╝l├╝mseme gibi gelirdi.

Sonbahar r├╝zg├ór─▒ndan ├žok, azadelik d├Âne-mime son vermek ├╝zere kap─▒y─▒ ├žalan yat─▒l─▒l─▒k g├╝nlerinin esintisinden ├╝rpererek manav─▒n ├Ân├╝nde durup, k├╝├ž├╝k k├ó─č─▒da 10 kuru┼čluk mu, yoksa 25ÔÇÖlik mi ┼čimdi pek hat─▒rlam─▒yorum h├╝nnap al─▒rken, kendi kendime m─▒r─▒ldan─▒rd─▒m:

-Ho┼č geldin sonbahar, h├╝zn├╝n├╝n tesellisi dostum.

Nedense de ├Âzellikle iki manavdan al─▒rd─▒m h├╝nnaplar─▒ en ├žok. Bal─▒kpazar─▒ÔÇÖnda ─░stiklal CaddesiÔÇÖnden giri┼čte ilk sa─čdaki yerden ya da Galata K├Âpr├╝s├╝ÔÇÖn├╝n alt─▒ndaki manavdan al─▒r, k├╝├ž├╝k kese k├ó─č─▒d─▒n─▒ yaln─▒zl─▒─č─▒m─▒n h├╝zn├╝n├╝ ─▒s─▒tan ya─čmurlu─čumun cebine koyar, basar giderdim.
Yat─▒l─▒ okul bitti. Nefes nefese bir macera olan ├╝niversite ba┼člad─▒. Okulun a├ž─▒l─▒┼č─▒ sevgiliye kavu┼čmakla e┼čanlaml─▒ olunca, sonbahar─▒n h├╝zn├╝ de kalmad─▒. O zaman fark─▒na varmad─▒m ama, ben de h├╝nnap almaz oldum.
Sonra da ya ben almad─▒─č─▒mdan fark─▒na varmad─▒m tezg├óhtan d├╝┼čt├╝─č├╝n├╝ ya da o piyasadan kayboldu; art─▒k H├╝nnap g├Ârmez oldum. Taa ki, birka├ž y─▒l ├Ânce, bir manav─▒n ├Ân├╝nde Mine beni durdurup da h├╝nnaplar─▒ g├Âstererek ÔÇť├×unlardan biraz alal─▒mÔÇŁ diyene kadar.

Yar─▒m kilo almas─▒ndan anlad─▒m ki, Mine de h├╝nnap k├╝lt├╝r├╝ yok ya da benimkinden de─či┼čik. Kesek├ó─č─▒d─▒n a─čz─▒n─▒ a├ž─▒p bana do─čru uzatt─▒:

-Al ye bak dedi, ├žok g├╝zeldir be─čeneceksin. H├╝nnapla ondan ├Ânce ba┼člayan ili┼čkimizden s├Âz etmedim, ÔÇťbunu bilirimÔÇŁ demedim.
Kesek├ó─č─▒d─▒n─▒n i├žinden bir h├╝nnap ald─▒m elime, ├╝st├╝n├╝ ovalayarak, g├╝ya temizledim, a─čz─▒ma att─▒m.

Hi├ž!

Ne eski a┼čina bir tat, ne bir koku, ne bir g├Âr├╝nt├╝, ne herhangi bir ├ža─čr─▒┼č─▒m, hi├ž ama hi├žbir duygu uyanmad─▒ bende.

H├╝nnab─▒ art─▒k sevmiyordum, yaln─▒z onunla kalsa iyi. Salt h├╝nnab─▒ art─▒k sevmiyor de─čildim, onun da ├Âtesinde bana hi├žbir ┼čey ifade etmiyordu.
Eski y─▒llar─▒, h├╝nnapla ├Âzel ili┼čkimi hat─▒rl─▒yordum. Ama an─▒msamak bende herhangi bir duygu uyand─▒rm─▒yordu.

Sanki an─▒msad─▒klar─▒m ba┼čkas─▒n─▒n bana anlatt─▒─č─▒ an─▒lar─▒, duygular─▒yd─▒.
O zaman ciddi olarak tela┼član─▒p korktum. Hadi h├╝nnap sevgim ├Âlm├╝┼čt├╝.
Bunun nedeni belki de h├╝nnap ile yat─▒l─▒ g├╝nlerin tarifsiz kederinin aras─▒ndaki ba─člant─▒n─▒n kaybolmas─▒yd─▒.

H├╝z├╝n kaybolunca, h├╝zn├╝n meyvesinin tad─▒ da birlikte yok olmu┼čtu.
Peki ama ya an─▒lar, onlara ne olmu┼čtu?

An─▒lar─▒ma, onlar─▒ hi├žbir ┼čey hissetmeden hat─▒rlayacak kadar yabanc─▒la┼čmaya ba┼člar-sam, bu nerede dururdu?

Ya┼čl─▒l─▒─č─▒n en b├╝y├╝k keyiflerinden birinin an─▒msamak oldu─čunu, daha o yaz teknede an─▒ denizlerini kula├žlarken iliklerime kadar hissetmi┼čken, ┼čimdi onu da m─▒ kaybediyordum?

H├╝zn├╝n meyvesinin lezzeti, yerini an─▒lar─▒ma yabanc─▒la┼čman─▒n pani─čine b─▒rakm─▒┼čt─▒.

Art─▒k h├╝nnab─▒ hi├ž sevmiyordum.

M─▒r─▒ldand─▒m:

-Elveda h├╝z├╝n!

Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privÚ
Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Culture : litt├ęrature, art (cin├ęma, photos...), traditions... Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

Sauter vers: