79 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Cr├ęer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 1
Total : 2187

Actuellement :
Visiteur(s) : 79
Membre(s) : 0
Total :79

Administration

Derniers Visiteurs

valentind76 : 17h:15
murat_erpuyan : 1 jour, 14h45:22
BulentS : 2 jours
cengiz-han : 2 jours
lalem : 2 jours

N├ętiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilit├ę de ceux qui les ont post├ęs dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera tol├ęr├ę dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - NED─░M G├ťRSELÔÇÖIN SON ROMANI: Y├ťZBA├×ININ OGLU
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un ├ęchange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

NED─░M G├ťRSELÔÇÖIN SON ROMANI: Y├ťZBA├×ININ OGLU

Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Culture : litt├ęrature, art (cin├ęma, photos...), traditions...
Voir le sujet prÚcÚdent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 10 Jan 2014 2:06    Sujet du message: NED─░M G├ťRSELÔÇÖIN SON ROMANI: Y├ťZBA├×ININ OGLU RÚpondre en citant

Dernier livre de N.G. vient de para├«tre en Turquie, en attendant la traduction en langue fran├žaise...

V

V

BASIN BİLDİRİSİ

NEDİM G├ťRSELÔÇÖIN SON ROMANI: Y├ťZBAŞININ OGLU

Nedim G├╝rselÔÇÖin son romanını yıkım g├╝c├╝ y├╝ksek bir saatli bomba olarak
tanımlayabiliriz. Yazar yalnızca g├╝n├╝m├╝zde y├╝kselen değerleri hedef almıyor, toplumsal ve siyasal tabuları da k├Âk├╝nden sarsıyor. Bir ergenin Galatasaray LisesiÔÇÖnde yatılı ├Âğrenciyken sıra arkadaŞının annesiyle yaŞadığı yasak aŞkın hik├óyesini okurken 27 mayıs darbesiyle de y├╝zleŞiyoruz.

Ge├žmiŞle g├╝n├╝m├╝z arasında gidip gelen anlatı , darbeci subay Asan
H├ÂŞg├Âr ├╝zerinden orduyla, her g├╝n her yerde boy g├Âsteren ve ├žok bilen
baŞbakan ├╝zerindense siyasi otoriteyle hesaplaŞıyor. ├ťstelik alaycı ve son derece samimi bir bi├žimde.

G├╝rselÔÇÖin diğer romanlarından ├žok farklı bir yapıtla karŞı karŞıyayız.
Yazar bu kez ger├žekten ŞaŞırtıyor okuru, onu cinsel aŞkın ├žekim g├╝c├╝yle
sınarken hem AnadoluÔÇÖnun kıŞla kentlerinde hem eski BeyoğluÔÇÖnun b├╝y├╝l├╝
d├╝nyasında dolaŞtırıyor. Ve baskıyla ├Âzg├╝rl├╝k ikilemi arasında sıkıŞıp kalmıŞ

insanın dramını anlatırken yerleŞik değerleri sorguluyor. ÔÇťY├╝zbaŞının OğluÔÇŁ nun

Nedim G├╝rselÔÇÖin romancılığında ├Ânemli bir aŞama olduğu kesin. ÔÇťAllahÔÇÖın
KızlarıÔÇŁndan sonra yazarın ├žok ses getirecek, ├žok tartıŞılacak yapıtlarından biri.

Ve hi├ž kuŞkusuz en pervasızı.
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privÚ
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 10 Jan 2014 2:40    Sujet du message: RÚpondre en citant

Autres contributions sur Nedim G├╝rsel dans les divers forums!

Nedim G├╝rsel :
http://bit.ly/KFHlpw

*

Nedim G├╝rsel & Nancy
http://bit.ly/JLvIgz

*

Nedim G├╝rsel prix M├ęditerran├ęe 2013
http://bit.ly/1cT64gp

*

Lettre de Nedim Gürsel à Erdogan
http://bit.ly/1evfdhR
Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 11 Jan 2014 13:18    Sujet du message: RÚpondre en citant

http://www.hurriyet.com.tr/cumartesi/25497277.asp#

Art─▒k bu muhafazak├órl─▒k s├Âyleminden s─▒k─▒ld─▒m

Arzu Çakır Morin

Nedim G├╝rsel yeni roman─▒ ÔÇśY├╝zba┼č─▒n─▒n O─čluÔÇÖnda otoriteyi, kurumlar─▒ ve son d├Ânemde y├╝kselen muhafazak├órl─▒k anlay─▒┼č─▒n─▒ y─▒kmaya ├žal─▒┼č─▒yor. 60 darbesi s─▒ras─▒nda ge├žen kitap, liseli bir ergenin bir bakan─▒n kar─▒s─▒yla ya┼čad─▒─č─▒ a┼čkla da tart─▒┼č─▒lacak.

├ľnce ÔÇśAllahÔÇÖ─▒n K─▒zlar─▒ÔÇÖ ile inanc─▒, ard─▒ndan ÔÇś├×eytan, Melek ve Kom├╝nistÔÇÖ adl─▒ eseri ile kom├╝nizmi sorgulad─▒. ├×imdi hepsinden farkl─▒ bir dil ve cesaretle kaleme ald─▒─č─▒ ÔÇśY├╝zba┼č─▒n─▒n O─čluÔÇÖ adl─▒ eseri ile darbelerin, bask─▒lar─▒n, cinsel ve politik tabular─▒n pimini ├žekmeye haz─▒rlan─▒yor. Galatasaray LisesiÔÇÖnde ergen bir gen├ž, ilk ve yasak a┼čk, 27 May─▒s darbesine kat─▒lan bir baba, 60 ya┼č─▒n─▒ deviren ve ge├žmi┼čiyle oldu─ču kadar bug├╝n├╝yle de hesapla┼čan bir kahraman. Geleneksel ├╝slubu da sertle┼čmi┼č, kendisiyle bile dalga ge├žen bir yazara d├Ân├╝┼čm├╝┼č G├╝rsel. ParisÔÇÖteki evinde her zamankinden daha ├Âfkeli, daha isyank├ór, ama daha ÔÇśdalgac─▒ÔÇÖ ger├žekten gemileri yakm─▒┼č bir Nedim G├╝rsel ile kar┼č─▒la┼č─▒yoruz. Haziran ay─▒nda Frans─▒z Akdeniz Roman ├ľd├╝l├╝ alan ├╝nl├╝ yazar─▒n ÔÇťMuhafazak├órl─▒─č─▒n ├Âtesinde, ba┼čkald─▒r─▒n─▒n da bir erdem oldu─čunu hayk─▒rmak i├žin yazd─▒mÔÇŁ dedi─či ve ÔÇśtahrip g├╝c├╝ y├╝ksek saatli bombayaÔÇÖ benzetti─či yeni roman─▒, hayli g├╝r├╝lt├╝ koparaca─ča benziyor. ─░┼čte Nedim G├╝rselÔÇÖin yeni roman─▒ndan ipu├žlar─▒...

Kitab─▒n ismi Pu┼čkinÔÇÖin ÔÇśY├╝zba┼č─▒n─▒n K─▒z─▒ÔÇÖn─▒ akl─▒na getiriyor. Neden ÔÇśY├╝zba┼č─▒n─▒n O─čluÔÇÖ?
Roman─▒n i├žinde de Pu┼čkinÔÇÖe g├Ânderme var. Bu kitaba bu ismi verdim, ├ž├╝nk├╝ bir roman kahraman─▒ yaratmak istedim. Ya┼čl─▒ bir adam konu┼čuyor ve ger├žekten babas─▒ bir y├╝zba┼č─▒. K├╝├ž├╝k bir Anadolu kentinde, bir k─▒┼čla kentindeki ├žocukluk an─▒lar─▒yla ba┼čl─▒yor. Ama anlat─▒ bug├╝n ile ge├žmi┼č aras─▒nda gelip giden bir yap─▒ya sahip. Kahraman─▒m─▒z─▒n babas─▒ Y├╝zba┼č─▒ Hasan Ho┼čg├Âr, babaannesinin Rumeli ┼čivesiyle s├Âylersek ÔÇśAsanÔÇÖ Ho┼čg├Âr. Onun kimli─činde darbelerle hesapla┼č─▒yorum. Darbe ve orduyla hesapla┼čma var ama tek hesapla┼čma bu de─čil. T├╝m tabulara bir meydan okuma var. Bug├╝nk├╝ T├╝rkiye romana giriyor. Ve medyan─▒n vazge├žilmez fig├╝r├╝, her kanalda s├╝rekli birinci, ikinci, ├╝├ž├╝nc├╝ haber olan Say─▒n Ba┼čbakan var. Dolay─▒s─▒yla onunla da bir hesapla┼čmaya giriyor. Bir de bir ergen ile olgun bir kad─▒n aras─▒ndaki yasak a┼čk hik├óyesi. B├╝t├╝n bunlar─▒ harmanlayan bir anlat─▒m.

Kahraman─▒n ├ó┼č─▒k oldu─ču kad─▒n─▒n ad─▒ neden Cazibe?

├ç├╝nk├╝ cazibesi olan bir kad─▒n. S─▒ra arkada┼č─▒n─▒n annesi ve MenderesÔÇÖin bakanlar─▒ndan Halim BeyÔÇÖle evli. Ama ad─▒ gibi halim selim bir adam de─čil. S─▒n─▒f arkada┼č─▒ C─▒mb─▒z MetinÔÇÖin babas─▒ ve ilk a┼čk─▒n─▒n e┼čini kurtaracak.
Tam olarak anlatmak istedi─činiz ne? A┼čk m─▒, ergenlik mi, bask─▒lar m─▒, darbeler mi?
Y├╝zba┼č─▒n─▒n O─člu asl─▒nda g├╝n├╝m├╝zde y├╝kselen muhafazak├ór de─čerleri y─▒kmaya ├žal─▒┼čan bir roman. ├ç├╝nk├╝ ben yok ecdad─▒m─▒z─▒n at ├╝st├╝nden inmedi─činden, yok atalar─▒m─▒zla ├Âv├╝nmemiz gerekti─činden b├╝t├╝n muhafazakarl─▒k s├Âyleminden art─▒k ├žok s─▒k─▒ld─▒m. Bu ba─člamda ÔÇśY├╝zba┼č─▒n─▒n O─čluÔÇÖnun tahrip g├╝c├╝ y├╝ksek bir saatli bomba oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorum. Bug├╝n iktidar olan ve toplumu ku┼čatm─▒┼č muhafazak├órl─▒─č─▒ kendimce sarsmak istedim. Bunu da roman ba─člam─▒nda bir kahramana y├╝kleyerek yapmaya ├žal─▒┼čt─▒m.
Ama romanda 60 darbesinin ilk ├Âzg├╝rl├╝k├ž├╝ anayasay─▒ getirdi─čini de s├Âyl├╝yorsunuz?
Ben ├Âzg├╝r d├╝┼č├╝nceye ve demokrasiye inanan bir yazar─▒m. Ve askeri darbelere elbette kar┼č─▒y─▒m. Romanda bu ├Âyle bir c├╝mle kuruyorum. Bu elbette tart─▒┼č─▒labilir. Ama 10 y─▒l boyunca ├╝lkeyi idare edenlerin ipte salland─▒r─▒lmas─▒ bug├╝nden bakt─▒─č─▒m─▒zda anla┼č─▒l─▒r ve kabul edilebilir de─čil. Kahraman─▒m─▒z ilk askeri darbenin di─čerlerini de tetikledi─čini s├Âylerken, MenderesÔÇÖi de ├žok ├Âvm├╝yor. B├╝t├╝n bu darbelerden bir yazar olarak da kendime g├Âre pay─▒m─▒ alm─▒┼č bir yazar olarak hesapla┼č─▒yorum orduyla.
Sadece darbe de─čil, d├Ânemin cinsel tabular─▒ ile de ├žok c├╝retk├ór bir dille hesapla┼čma var. Olgun bir kad─▒n ile bir ergen aras─▒ndaki yasak bir a┼čk─▒ anlatarak cinsel tabular─▒ da y─▒kmak istedim. Galatasaray Lisesi an─▒lar─▒mdan yola ├ž─▒karak yat─▒l─▒ okul ├Â─črencilerinin cinsel sefaletini, Beyo─čluÔÇÖnun batakhanelerinde ya┼čad─▒klar─▒ ilk cinsel deneyimleri de bu romanda bulabilecek okur. Son derece ÔÇśhardÔÇÖ bir dil kulland─▒m bilerek. B├╝t├╝n do─čall─▒─č─▒ ve Galatasaray argosu ile yazd─▒m. Okura bu da ├žok kaba gelebilir, ama bu bir ger├žek ve T├╝rk├ženin bir tad─▒. Ben de tat alarak bu kaba deyimlerle yazd─▒m o b├Âl├╝mleri. Onun i├žin de roman─▒m─▒ sar─▒-k─▒rm─▒z─▒l─▒ y─▒llara ve s─▒n─▒f arkada┼člar─▒ma adad─▒m.

Ciddi bir ├╝slup de─či┼čikli─či var bu roman─▒n─▒zda. Neden ├Âfke ve sert ├╝slup?

Evet hakl─▒s─▒n─▒z roman ├Âfkeli ve sert. G├╝n├╝m├╝z gere─či. ├ç├╝nk├╝ h├ól├ó T├╝rkiyeÔÇÖnin ileri demokrasiye ge├žti─čini savunan bir iktidar var ├╝lkemizde 11 y─▒ld─▒r. Ve olan bitene bakt─▒─č─▒m─▒zda, ├Âzg├╝rl├╝klerin giderek darald─▒─č─▒, muhafazak├órl─▒─č─▒n art─▒k g─▒na getirecek kadar bir iktidar s├Âylemine d├Ân├╝┼čt├╝─č├╝, sadece politik alanda de─čil, entelekt├╝el alanda, e─čitim alan─▒nda, g├╝nl├╝k ya┼čam─▒m─▒zda, her alanda bireysel ├Âzg├╝rl├╝klerin, d├╝┼č├╝nce ├Âzg├╝rl├╝─č├╝n├╝n giderek k─▒s─▒tland─▒─č─▒ ortamda b├Âyle sert bir ├╝slup kullanmak istedim. ├ťstelik b├╝t├╝n bunlarla alay eden sinik bir ├╝slup ├Ân plana ├ž─▒kard─▒m. T├╝rkiyeÔÇÖnin bug├╝n i├žinde bulundu─ču bir peri┼čan durumdan dolay─▒d─▒r.

B─░R BA├×BAKANIN ASILMASINI HAZMEDEM─░YORUM

Kitapta tarih i├žinde yolculuk yaparak Menderes d├Ânemi ile bu d├Ânem aras─▒nda bir paralellik kuruyorsunuz ├Âyle de─čil mi?
Menderes d├Âneminde ya┼čanan d├╝┼č├╝nce ├Âzg├╝rl├╝─č├╝ zaaf─▒, 10 y─▒l boyunca alternatifi olmamas─▒ bug├╝nk├╝ T├╝rkiye ile bir paralellik kurmama yol a├ž─▒yor. ─░stanbul e┼čsiz co─črafyas─▒yla bir rant merkezi. Gezi olaylar─▒ ve yolsuzluk olaylar─▒n─▒n ayyuka ├ž─▒kmas─▒ Menderes d├Ânemindeki kentsel d├Ân├╝┼č├╝m pojesinin bir par├žas─▒ ya da devam─▒ gibi. 60 y─▒l arayla ayn─▒ hik├óyeler tekrar ediyor ilgin├ž bir ┼čekilde. Ama bug├╝n 27 May─▒sÔÇÖa bakt─▒─č─▒mda bir ba┼čbakan ve iki bakan─▒n─▒n as─▒lm─▒┼č olmas─▒n─▒ hazmedemiyorum. Ama bu orduya ele┼čtirel bak─▒┼č, hi├žbir zaman Demokrat Parti iktidar─▒n─▒n ad─▒n─▒ hak eden demokrat bir iktidar oldu─ču anlam─▒na da gelmiyor.
ÔÇť─░stanbulÔÇÖu hi├žbir kente de─či┼čmemÔÇŁ diyorsunuz. Her roman─▒n─▒zda hemen hemen ─░stanbul var. Peki neden ─░stanbulÔÇÖda ya┼čam─▒yorsunuz?
Ben e─čer ─░stanbulÔÇÖda ya┼časayd─▒m ─░stanbulÔÇÖa bu kadar tutkun olur muydum bilmiyorum. ÔÇťO mahiler, ki derya i├žredir, deryay─▒ bilmezlerÔÇŁ der b├╝y├╝k bir tasavvuf ┼čairi. Yani bal─▒klar, denizin i├žinde denizin k─▒ymetini bilmezler. Suyun de─čerini bilmek i├žin deniz d─▒┼č─▒na ├ž─▒k─▒p susuz kalmalar─▒ gerekir. ─░stanbulÔÇÖda ya┼čam─▒yorum ama ├žok s─▒k gidip geliyorum. Olumlu ve olumsuz anlamda ─░stanbulÔÇÖun de─či┼čimini izliyorum.

Sartre tutuklanamaz o FransaÔÇÖd─▒r

FransaÔÇÖda General de Gaulle yak─▒n siyasi tarihin en ├Ânemli siyasi fig├╝rlerinden biri. Hakk─▒nda ne dalgalar ge├žildi, ne karikat├╝rler ├žizildi, ne burnu, ne boyu kald─▒ dalga ge├žilmeyen. Hi├ž kimse bundan dolay─▒ tutuklanmad─▒. Mitterrand d├Âneminde, 14 y─▒l boyunca, hi├žbir yazar, hi├žbir karikat├╝rc├╝ kovu┼čturmaya u─čramad─▒. B├╝y├╝kl├╝k budur. 1968 olaylar─▒ s─▒ras─▒nda -ki bizim Gezi olaylar─▒ ile benzerlik ta┼č─▒r- Jean Paul Sartre ÔÇśMaoÔÇÖcu gazete sat─▒yorÔÇÖ gerek├žesiyle karakola g├Ât├╝r├╝ld├╝. D├Ânemin cumhurba┼čkan─▒ De Gaulle, kendisine kar┼č─▒ olan SartreÔÇÖ─▒n tutukland─▒─č─▒n─▒ duyunca, ÔÇťSartre tutuklanamaz, o FransaÔÇÖd─▒rÔÇŁ dedi. E─čer ger├žekten b├╝y├╝k bir siyaset├žiysen ho┼čg├Âreceksin. Ben bir yazar olarak siyasi otorite ile alay etme hakk─▒n─▒ kendimde g├Âr├╝yorum. Ama ba┼č─▒ma geleceklerden de ├žekiniyorum elbette. ├ç├╝nk├╝ yarg─▒ ba─č─▒ms─▒z de─čil T├╝rkiyeÔÇÖde.
Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 11 Jan 2014 17:12    Sujet du message: RÚpondre en citant

http://kitap.radikal.com.tr/Makale/suya-da-sabuna-da-dokunmak-istedim-389821

ÔÇťSuya da sabuna da dokunmak istedimÔÇŁ

11.01.2014 01:30:00
// ├ľzlem KARAHAN ozz.karahan@gmail.com

Nedim G├╝rsel: ÔÇťSuya sabuna dokunmazm─▒┼č pise bak, dizelerini bilir misiniz? Ben suya da sabuna da dokunmak, hatta dokunmak bir yana, hamama girip terlemek istedim. Bu ama├žla yazd─▒m Y├╝zba┼č─▒n─▒n O─čluÔÇÖnu.ÔÇŁ

Edebiyat d├╝nyas─▒na ilk ad─▒mlar─▒n─▒ 1975 y─▒l─▒nda yay─▒mlanan Uzun S├╝rm├╝┼č Bir YazÔÇÖla atan, ard─▒ndan edebiyat─▒n hemen her dal─▒nda kaleme ald─▒─č─▒ onlarca kitab─▒yla yaz─▒n d├╝nyas─▒nda kendine hat─▒r─▒ say─▒l─▒r bir yer edinen Nedim G├╝rsel, Y├╝zba┼č─▒n─▒n O─čluÔÇÖnu okurlar─▒n be─čenisine sunuyor. Bu kez ├╝slubunu daha keskinle┼čtiren, ayn─▒ zamanda ├╝slubu kadar ÔÇťsertÔÇŁ bir hik├óyeye odaklanan G├╝rselÔÇÖle otoriteye, muhafazak├órl─▒─ča, tabulara ve yasaklara meydan okudu─ču kitab─▒n─▒ konu┼čtuk.

Y├╝zba┼č─▒n─▒n O─člu, ┼čimdiye kadar al─▒┼č─▒k oldu─čumuz Nedim G├╝rsel ├╝slubundan daha farkl─▒ kaleme al─▒nm─▒┼č bir hik├óye. En belirgin farksa dilde g├Âsteriyor kendini...
Romanda konu┼čan, daha do─črusu hayat hik├óyesini banda kaydeden bir ya┼čl─▒ kahraman var. Anlat─▒ tek sesli ama ├žokkatmanl─▒ bir yap─▒ya sahip diyebilirim. Bu tek sesin giderek ├žo─čalmas─▒, ge├žmi┼čle g├╝n├╝m├╝z aras─▒nda gidip gelen bir belle─čin g├╝d├╝m├╝nde hik├óyeler anlatmas─▒ roman dilini de olu┼čturuyor. Sorgulay─▒c─▒, radikal anlamda ele┼čtirel, hatta y─▒k─▒c─▒ bir dil s├Âz konusu. Kahraman otoriteyle hesapla┼č─▒yor ├ž├╝nk├╝ ordu, h├╝k├╝met, ahl├ók gibi birey ├╝zerinde bask─▒ kuran kurumlara kar┼č─▒ bir s├Âylem geli┼čtiriyor.

Sanki bu kez daha ├Âfkelisiniz. Neden?
Do─črudan ben ├Âfkeli de─čilim, kahraman─▒m ├Âfkeli. ├ç├╝nk├╝ kendi deyi┼čiyle s├Âylemem gerekirse, ÔÇťgidi┼čattan hi├ž memnun de─čilÔÇŁ. Bak─▒n ne diyor: ÔÇťBen dikba┼čl─▒ bir adam─▒m, dayanam─▒yorum olan bitene, memleketin gidi┼čat─▒ndan da hi├ž ho┼čnut de─čilim. Babam D├╝ztaban Hasan da memnun de─čildi. Ama o AnkaraÔÇÖya babas─▒n─▒n evine yerle┼čir gibi yerle┼čip, ne yerle┼čmesi bir g├╝zel taht kurup git desen de gitmeyen koskoca h├╝k├╝meti devirmekle kalmad─▒, biri ba┼čvekil ├╝├ž siyaset├žiyi siyaset g├╝nleri gelip ├žatt─▒─č─▒nda ya─čl─▒ urgan─▒n ucunda salland─▒rd─▒ ve HasanÔÇÖken AsanÔÇÖa ├ž─▒kt─▒ adi. Oysa benim yerimden kalk─▒p kendime kahve yapacak g├╝c├╝m bile yok. Hi├ž olmazsa b─▒rak─▒n da konu┼čay─▒m. (...) Herkes dut yemi┼č b├╝lb├╝l gibi susuyor ├ž├╝nk├╝.ÔÇŁ Kahraman─▒m─▒z─▒n ├Âfkelenmesinin ├že┼čitli nedenleri var, ama ba┼čl─▒cas─▒, san─▒yorum bay ba┼čbakan─▒n ki┼čili─činde v├╝cut bulan otorite ve ├žokbilmi┼člik zaaf─▒. Bir de, topluma dayat─▒lan muhafazak├órl─▒k s├Âylemi. Yaln─▒zca s├Âylem olarak de─čil, bireysel ├Âzg├╝rl├╝klerin alan─▒n─▒ daraltan bir ideoloji olarak da muhafazak├órl─▒k, deyim yerindeyse ÔÇťkabak tad─▒ vermeyeÔÇŁ ba┼člad─▒ art─▒k.

Kahraman─▒m─▒z bir y├╝zba┼č─▒ o─člu. Kitab─▒n ismi de bu. Pu┼čkinÔÇÖin Y├╝zba┼č─▒n─▒n K─▒z─▒ adl─▒ kitab─▒na hem kitab─▒n isminde hem hik├óyede bir g├Ânderme var. Nas─▒l bir ba─č─▒ var bu iki kitab─▒n ve bu g├Ândermelerin nedeni ne?
├çok fazla bir ba─č oldu─ču s├Âylenemez. Her iki durumda da k─▒┼čla hayat─▒ ve asker bir baba s├Âz konusu ama Pu┼čkinÔÇÖin ├Âyk├╝s├╝ Puga├žev Ayaklanmas─▒ÔÇÖn─▒ anlat─▒r, benim roman─▒m 27 May─▒s DarbesiÔÇÖnin ├Âncesini ve sonras─▒n─▒ anlat─▒yor. Yine de; anlat─▒n─▒n odak noktas─▒nda, bir ergenle olgun bir kad─▒n aras─▒ndaki yasak a┼čk oldu─čunu belirtmeliyim.

Ya┼članm─▒┼č, bug├╝n├╝ asl─▒nda ge├žmi┼čle ge├žiren, bu ge├žmi┼či yeniden yeniden ÔÇťya┼čarkenÔÇŁ bir yandan da kendiyle hesapla┼čan bir kahraman yarat─▒yorsunuz. Bunu yaparken T├╝rkiyeÔÇÖnin yak─▒n tarihi ile bug├╝n├╝n T├╝rkiyesiÔÇÖnin yaralar─▒n─▒ da irdeliyorsunuz...
Evet, yaralar─▒ de┼čen bir y├Ân├╝ var roman─▒n. G├╝n├╝m├╝zle Menderes d├Ânemi aras─▒nda paralellikler kuruyor. Bunu yaparken de hem bir a┼čk hik├óyesi anlat─▒yor hem de sivri bi├žimde siyasete bula┼č─▒yor. ÔÇťSuya sabuna dokunmazm─▒┼č pise bakÔÇŁ dizelerini bilir misiniz? Ben suya da sabuna da dokunmak, hatta dokunmak bir yana, hamama girip bir g├╝zel terlemek istedim. Bu ama├žla yazd─▒m Y├╝zba┼č─▒n─▒n O─čluÔÇÖnu.

Yine politik, yan─▒ s─▒ra cinsel bask─▒ ve tabularla sava┼č─▒yor hik├óyeniz...
Benim ku┼ča─č─▒m, yani 1960ÔÇÖlar─▒n ba┼č─▒nda ergenlik d├Ânemine girenler, cinsel tabulardan, ├Âzellikle kad─▒nlar─▒n bek├óret tabusundan ├žok ├žekti. Bu durumu sergilemek, cinsel arzular─▒n─▒ bast─▒rmak ya da genelevlerde tatmin etmek zorunda kalan ergenlerin d├╝nyas─▒n─▒ g├╝n├╝m├╝z gen├žli─čine anlatmak, onlar─▒n ya┼čad─▒─č─▒ cinsel sefaleti bir ├Âl├ž├╝de irdelemek istedim. Bunu yaparken de yat─▒l─▒ okul ve Galatasaray Lisesi argosundan yararland─▒m. ├ľzellikle kaba deyimlere ba┼čvurdum. Ama ├Âte yandan ├žok da duyarl─▒, yer yer lirik bir anlat─▒m─▒ var roman─▒n. ├ç├╝nk├╝ kahraman─▒m─▒z ÔÇťlunatikÔÇŁ yani ÔÇťay├žilÔÇŁ. A┼č─▒r─▒ u├žlarda gezinmeyi seven, hatta bunu ya┼čam tarz─▒ yapm─▒┼č biri.

Peki sizce 1960 darbesi ├Âzg├╝rl├╝k├ž├╝ bir anayasa m─▒ getirdi?
S├╝leyman DemirelÔÇÖin ÔÇťYollar y├╝r├╝mekle a┼č─▒nmazÔÇŁ diyebildi─či bir d├Ânem ba┼člad─▒ o anayasa sayesinde. Cumhuriyet tarihinde ilk kez Marksist sol, parlamentoda temsil edilebildi. ├×imdi sokakta y├╝r├╝meye kalkana biber gaz─▒ s─▒k─▒l─▒yor. H├╝k├╝meti ele┼čtirene g├Âzda─č─▒ veriliyor. ─░nanc─▒ sorgulayanlar mahkemelerde s├╝r├╝nd├╝r├╝l├╝yor. ─░ktidar─▒n ÔÇťileri demokrasiÔÇŁ diye tan─▒mlad─▒─č─▒ ├╝lkenin peri┼čan hali, son olup bitenler, yani y├╝r├╝tmenin yarg─▒n─▒n g├Ârevini engellemeye kalk─▒┼čmas─▒ ve anayasal su├ž i┼člemesi, 1960 darbesinden sonraki ├Âzg├╝rl├╝k ortam─▒n─▒ ├Âzletir, arat─▒r hale geldiÔÇŽ

Kahraman─▒m─▒z babas─▒n─▒ anlat─▒rken tarihle, darbelerle hesapla┼č─▒yor ama bug├╝n├╝n ko┼čullar─▒na da b├╝y├╝k ├Âfkesi var. Bu ├Âfke nelerin birikimi?
On bir y─▒ld─▒r iktidarda olanlar─▒n ma─čdur rol├╝ne soyunmas─▒n─▒n, bay ba┼čbakan─▒n her AllahÔÇÖ─▒n g├╝n├╝ ne yiyip ne i├žmemiz gerekti─čini, bizim iyili─čimiz i├žin bize dayatmas─▒n─▒n, hepimizin bildi─či, izledi─či, skandallar─▒n, skandaldan ├Âte kepazeliklerin birikimi. En iyisi burada susay─▒m. Devam─▒n─▒ merakl─▒s─▒ romanda okusun.

Ve a┼čk... Cazibe isimli, asl─▒nda ÔÇťyasakÔÇŁ bir kad─▒nla ya┼čanan ÔÇťgizliÔÇŁ bir ilk a┼čk, romana a─č─▒rl─▒─č─▒n─▒ koyuyor. Bu a┼čk da asl─▒nda olduk├ža sert. Biraz anlat─▒r m─▒s─▒n─▒z?
Bu a┼čk sert evet, yani ÔÇťhardÔÇŁ. ├ľte yandan bir g├╝├ž ili┼čkisine d├Ân├╝┼čme e─čiliminde. Ve ne yaz─▒k ki, ├Âyle de oluyor. Ama tutku da var. Siz, ula┼čamayaca─č─▒n─▒z─▒ sand─▒─č─▒n─▒z kad─▒na ula┼č─▒r, sonra da onun ikide bir ÔÇťA┼čk olsun sana ├žocuk!ÔÇŁ demesine kap─▒l─▒rsan─▒z, a┼čk da olur tabii. A┼čk da olur, me┼čk de.

Bu a┼čk─▒ anlat─▒rken siz en ├žok neye meydan okuyorsunuz?
A┼čk da dahil, hayat─▒m─▒zdaki b├╝t├╝n g├╝zelliklere m├╝dahale etmeye kalk─▒┼čan muktedirlere.

├ľd├╝llerle dolu bir ya┼čam
Nedim G├╝rsel 1951ÔÇÖde GaziantepÔÇÖte do─čdu. Galatasaray LisesiÔÇÖni ve Paris Sorbonne ├ťniversitesi Modern Frans─▒z Edebiyat─▒ b├Âl├╝m├╝n├╝ bitirdi; ayn─▒ ├╝niversitede N├óz─▒m Hikmet ve Aragon ├╝zerine Prof. EtiembleÔÇÖ─▒n y├Ânetiminde kar┼č─▒la┼čt─▒rmal─▒ edebiyat doktoras─▒ yapt─▒. Halen CNRSÔÇÖte (Fransa Bilimsel Ara┼čt─▒rmalar Ulusal Merkezi) ara┼čt─▒rma ba┼čkan─▒ olarak g├Ârev yapmakta ve Paris INALCOÔÇÖda (Do─ču Dilleri Y├╝ksek Okulu) T├╝rk edebiyat─▒ dersleri vermektedir.

Edebiyat─▒n hemen her dal─▒nda ├╝r├╝n veren Nedim G├╝rselÔÇÖin kitaplar─▒ Fransa ba┼čta olmak ├╝zere yirmi be┼č ├╝lkede yay─▒mland─▒, baz─▒ ├Âyk├╝lerinden yap─▒lan tiyatro uyarlamalar─▒ T├╝rkiye ve Avrupa ├╝lkelerinde oynand─▒. Yazar DAAD adl─▒ kurumun davetlisi olarak bir y─▒l BerlinÔÇÖde kald─▒; Fransa, Almanya, ─░talya ve T├╝rkiye gibi pek ├žok ├╝lkede hakk─▒nda incelemeler ve doktora tezleri yap─▒ld─▒, belgeseller ├žekildi.

Nedim G├╝rselÔÇÖin ald─▒─č─▒ ulusal ve uluslararas─▒ ├Âd├╝ller: T├╝rk Dil Kurumu ├ľd├╝l├╝ (1976), Abdi ─░pek├ži Bar─▒┼č ├ľd├╝l├╝ (1986), Frans─▒z PEN Kul├╝p ├ľzg├╝rl├╝k ├ľd├╝l├╝ (1986), Haldun Taner ├ľyk├╝ ├ľd├╝l├╝ (1987), Struga Alt─▒n Plaket ├ľd├╝l├╝ (1992), Radio France Internationale ├ľyk├╝ ├ľd├╝l├╝ (1992), France-Turquie ├ľd├╝l├╝ (2004), Fransa H├╝k├╝meti Edebiyat ├×├Âvalyesi Ni┼čan─▒ (2004), Mevl├óna D├╝nya Karde┼člik ├ľd├╝l├╝ (2009), T├╝rkiye Yay─▒nc─▒lar Birli─či ─░fade ├ľzg├╝rl├╝─č├╝ ├ľd├╝l├╝ (2009), Balkanika Vakf─▒ Uluslararas─▒ Roman ├ľd├╝l├╝ (2012), Fransa Akdeniz Roman ├ľd├╝l├╝ (2013).

ÔÇťDerken dudaklar─▒m─▒z birle┼čiyorÔÇŁ
Okumay─▒ s├Âkt├╝─č├╝ g├╝n annesini kaybetmi┼č, darbe haz─▒rl─▒─č─▒ndaki asker babas─▒yla ise asla gurur duyamam─▒┼č, yak─▒n olamam─▒┼č bir ├žocukÔÇŽ Yat─▒l─▒ olarak okudu─ču Galatasaray LisesiÔÇÖndeyken o, T├╝rkiye en sanc─▒l─▒ zamanlar─▒ndan birini ya┼čamaktad─▒r. 27 May─▒s Darbesi kap─▒dayken, y├╝re─če d├╝┼čen bir yasak a┼čkla da b├╝y├╝mektedir kahraman─▒m─▒z. Aradan y─▒llar ge├žip bu ergen o─član ├žocu─ču 60ÔÇÖl─▒ ya┼člar─▒n─▒ devirdi─činde, ses kay─▒t cihaz─▒na anlatt─▒─č─▒ hik├óyesine d├óhil eder okuru. Ve o ge├žmi┼če d├Ân├╝p, ara ara solukland─▒─č─▒ bug├╝n├╝n ko┼čullar─▒n─▒ da ele┼čtirdik├že, dili de hik├óyesi de ÔÇťsertÔÇŁ bir anlat─▒ ├ž─▒k─▒yor ortaya.

─░┼čte romandan "ilk a┼čka", "ilk dokunmaya" dair bir par├ža: ÔÇťAya─č─▒nda y├╝ksek ├Âk├želi iskarpinler yok bu kez, terlik giymi┼č. Bana do─čru d├Ân├╝nce g├Â─č├╝sleri ├žarp─▒yor g├Âz├╝me. Sutyenden f─▒┼čk─▒racakm─▒┼č gibi duruyorlar. Birden ani bir kararla, neredeyse ko┼čarcas─▒na geliyor yan─▒ma, koltu─ča b─▒rak─▒yor kendini. Yan─▒ ba┼č─▒mda kalbinin at─▒┼člar─▒n─▒ duyuyorum. Gen├ž bir k─▒z─▒n kalbi gibi ├žarp─▒yor diyece─čim ama emin de─čilim bundan. Gen├ž bir k─▒z kalbinin ├žarp─▒┼č─▒n─▒ o ana dek ne duydum ne hissettim. Peki, ne olacak ┼čimdi? Akl─▒nda ne var? Sorular zihnimde ge├žit t├Âreni yaparken elini ba┼č─▒ma g├Ât├╝r├╝p sa├žlar─▒m─▒ ok┼čamaya ba┼čl─▒yor. Sonra, belki de bir ┼čey demi┼č olmak i├žin, ÔÇťSa├žlar─▒n uzam─▒┼čÔÇŁ diyor. Bununla da yetinmeyip, ÔÇťBenimkilerden daha uzunÔÇŁ diye f─▒s─▒ld─▒yor kula─č─▒ma ve ├Âb├╝r eliyle omzumdan tutup kendine do─čru ├žekiyor beni. Derken dudaklar─▒m─▒z birle┼čiyor.ÔÇŁ
(Kitaptan)
Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 12 Jan 2014 11:46    Sujet du message: RÚpondre en citant

http://www.gscemiyet.org.tr/listesayfasi/nedim-gursel-ile-
Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 14 Jan 2014 12:42    Sujet du message: RÚpondre en citant

http://tv.cnnturk.com/video/2014/01/10/programlar/aykiri-sorular/nedim-gursel-enver-ayseverin-sorularini-yanitladi/2014-01-09T2045/

Kitap tanitimi, ve s├Âylesinin son b├Âl├╝m├╝nde, Fran├žois Hollande'in T├╝rkiye ziyaretine iliskin g├Ânderme....├ľnemli bir s├Âylesi...

Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 15 Jan 2014 9:02    Sujet du message: RÚpondre en citant

Murat nasil "yararli aptallar" konusunda ilgisizlikten ugradigi h├╝srani dile getiriyorsa, ben de Nedim'le ilgili konuda forum katilimcilarinin ilgisizliginden dert yanmak isterim.

Eski bir dost olmanin ├Âtesinde, Nedim bu g├╝n├╝n kosullarinda b├╝y├╝k bir cesaretle ├žogu aydin ve yazarin s├Âyleyemedigini dobra dobra dile getirdigi ve "suya da sabuna da" dokunup "hamamda terledigi" i├žin ger├žekten takdire deger.

Kitabinin elime ge├žmesini sabirsizlikla bekliyorum......
Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 20 Jan 2014 12:13    Sujet du message: RÚpondre en citant

http://www.haberler.com/nedim-gursel-kitabini-imzaladi-5561050-haberi/

'Do─čan Kitap' taraf─▒ndan yay─▒nlanan 'Y├╝zba┼č─▒n─▒n o─člu' roman─▒ ile okurlar─▒yla bulu┼čan G├╝rsel, 30'ncu kitab─▒n─▒n heyecan─▒n─▒ ya┼čad─▒─č─▒n─▒ s├Âyledi.

7'nci ├çukurova Kitap Fuar─▒'na okuyucu ilgisinin sevindirici oldu─čunu belirten G├╝rsel, "├çukurova Kitap Fuar─▒'na ge├žen y─▒l da geldim. Adana'da kitap fuar─▒na yine ├žok yo─čun bir ilgi var. San─▒r─▒m bu ilgi her ge├žen y─▒lda art─▒yor. Bir yazar i├žin bu kalabal─▒─č─▒ g├Ârmek ├žok ├Ânemli bir ┼čey. ├ç├╝nk├╝ kitab─▒ okura ula┼čmas─▒ ├žok ├Ânemli." dedi.

Son roman─▒ndaki kahraman─▒n otoriteyle hesapla┼čan eski bir gazeteci oldu─čunu belirten G├╝rsel ┼č├Âyle devam etti:

"Y├╝zba┼č─▒n─▒n O─člu' benim son roman─▒m. Bu hafta yay─▒nland─▒. S─▒ca─č─▒ s─▒ca─č─▒na 'f─▒r─▒ndan ├ž─▒kar─▒p' buraya getirdim. 'Otoriteyle hesapla┼čman─▒n roman─▒' diyebilirim. Bir roman kahraman─▒ yaratt─▒m, ge├žmi┼čiyle hesapla┼čan bir karakter. Kahraman─▒m; eski gazeteci ve bir y├╝zba┼č─▒n─▒n o─člu. G├╝ncel konulara de─činen, hem de toplumsal kurumlar─▒ ve tabular─▒, k├Âk├╝nden sarsan bir roman; Y├╝zba┼č─▒n─▒n O─člu. Bu y├Ân├╝yle biraz tart─▒┼č─▒laca─č─▒n─▒ ve baz─▒ ├ževreler taraf─▒ndan ├žok ho┼č kar┼č─▒lanmayaca─č─▒n─▒ s├Âyleyebilirim."
Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 07 FÚv 2014 16:43    Sujet du message: RÚpondre en citant

Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 07 FÚv 2014 17:12    Sujet du message: RÚpondre en citant

Nedim G├╝rsel'den ÔÇťY├╝zba┼č─▒n─▒n O─čluÔÇŁ

Nedim G├╝rselÔÇÖin son roman─▒ ÔÇťY├╝zba┼č─▒n─▒n O─čluÔÇŁ, iktidar, iktidars─▒zl─▒k, ┼čiddet ve cinsellik ├╝zerine yaz─▒lm─▒┼č bir tragedya ve komedya. Roman─▒n ├Âz anlat─▒s─▒ ise ÔÇťsans├╝rÔÇŁ ├╝zerine kurulmu┼č. Roman─▒, Gamze Kurt de─čerlendirdi...

http://kitap.cumhuriyet.com/haber/kitap/38555/Nedim_Gursel_den__Yuzbasinin_Oglu_.html#

Enine boyuna tart─▒┼čmak

─░ktidar ├žat─▒┼čmas─▒ her d├Ânem var olmu┼čtur. Nedim G├╝rselÔÇÖin otorite ile hesapla┼čmas─▒ ise ilk kez bu roman─▒nda kar┼č─▒m─▒za ├ž─▒km─▒yor. Cinsel, siyasi ve toplumsal tabular─▒ yerdi─či ba┼čka ba┼čka kitaplar─▒ da vard─▒r yazar─▒n. Nedim G├╝rsel, okuyucuyu sanat─▒n, tarihin ve ├Âzellikle de edebiyat tarihinin derinliklerinde doland─▒rd─▒─č─▒ lirik anlat─▒mlar─▒yla etkileyici bir kalemdir. Otorite ve yasaklarla cebelle┼čmesi ise t├╝m yap─▒tlar─▒na az veya ├žok de─čmi┼čtir. ÔÇťPeki, bu romanda farkl─▒ olan ne?ÔÇŁ diye soracak olursan─▒z, k─▒saca ÔÇť├╝slup farkl─▒l─▒─č─▒ÔÇŁ diyebilirim.

HEM ─░RON─░K HEM DE K─░N─░K

Y─▒llard─▒r etti─či duas─▒ kabul g├Ârmedi─či i├žin yoldan ├ž─▒km─▒┼č bir dervi┼č edas─▒yla kar┼č─▒m─▒zda kahraman─▒m─▒z. K├╝frediyor ve k├╝fr├╝n gitti─či noktan─▒n ucu a├ž─▒k, herkes bu k├╝f├╝rden nasibini al─▒yor. Sesini duyuramad─▒─č─▒ i├žin isyanlarda, hatta isyan─▒n ├Âtesinde alg─▒lar─▒ bozulmu┼č, kafay─▒ s─▒y─▒rm─▒┼č ÔÇťlunaticÔÇŁ bir kahraman─▒m─▒z var. G├╝rsel, bu karakter ├╝zerinden mizahi, pervas─▒z bir ├╝slup deniyor. ├ç├╝nk├╝ anlat─▒lan d├Ânem ve karakterin ya┼čad─▒─č─▒ olaylar ├žok ac─▒ verici. G├╝rsel, okuyucuyu g├Âzya┼č─▒na bo─čup i┼čin kolay─▒na ka├žmak yerine onu g├╝ld├╝rmeyi ve anlat─▒n─▒n a─č─▒r trajik taraf─▒n─▒ hafifletmeyi denemi┼č, ├žok da ba┼čar─▒l─▒ olmu┼č. G├Âzya┼člar─▒na g├╝l├╝msemelerin e┼člik etti─či bir eser ├ž─▒karm─▒┼č kar┼č─▒m─▒za.

Mizah, T├╝rk toplumunun en renkli y├Ânlerinden biri. Mizah─▒n unutuldu─ču toplumlarda iktidar ├žat─▒┼čmalar─▒ ┼čiddete y├Ânelir, iktidar sahipleri kendisini i├žten i├že kemiren ezikliklerinin ba┼čkalar─▒ taraf─▒ndan alaya al─▒nmas─▒na tahamm├╝l bile edemez. Tahamm├╝ls├╝zl├╝k sans├╝r├╝ getirir. G├╝lmeyi unutanlar ├žok boyutlu d├╝┼č├╝nmeyi de unutur. Bu nedenle ├Ânemlidir bir eserin ne s├Âyledi─či kadar nas─▒l s├Âyledi─čiÔÇŽ

G├╝rsel ÔÇťY├╝zba┼č─▒n─▒n O─čluÔÇŁnda ├žok geni┼č bir yelpazede ├╝slup denemesine giri┼čmi┼č. Ya┼čan─▒lan trajedinin dozunu hafifletmek i├žin Bat─▒ edebiyat─▒n─▒n s─▒k s─▒k ba┼čvurdu─ču ÔÇťkara mizahÔÇŁ yerine gayet yerli bir hicivsel ├╝slup kullanm─▒┼č; f─▒kralar.

Hem de bu f─▒kralar─▒n hepsi G├╝rselÔÇÖin icad─▒ ve insana ÔÇťzorla g├╝lÔÇŁ diye dayat─▒lm─▒yor, gayet zekice gayet espirili kurgulanm─▒┼č. F─▒kralar, lakaplar, tekerlemeler, ergenli─če ├Âzg├╝ argolar roman─▒ dinamik k─▒lm─▒┼č ve gen├žlerin ├žok da zevk alarak okuyaca─č─▒ bir d├╝zleme ├žekmi┼č. Roman─▒n enlemine yani ├╝slubuna bakt─▒─č─▒m─▒zda ├žok katmanl─▒l─▒k okuru diri tutuyor. Kitap boyunca farkl─▒ farkl─▒ sularda geziniyoruz. Lirik bir anlat─▒mla ba┼čl─▒yor her ┼čeyÔÇŽ H├╝z├╝nl├╝, etkileyici ve bir o kadar da komik anlat─▒mlarla bezenmi┼č ├žocukluk y─▒llar─▒ÔÇŽ├çocuk b├╝y├╝y├╝nce anlat─▒m lirizmden kinizme kay─▒yor. Bu arada kinizm ve ironi aras─▒ndaki ayr─▒m─▒ da iyi yapmak laz─▒m. Kitap hem ironik hem de kinik.

Bir ├žocu─čun, bir ergenin ve bir ya┼čl─▒n─▒n psikolojik a├žmazlar─▒ ├že┼čitli mekansal ve tarihsel arka fonlarla g├Âzlerimizin ├Ân├╝ne seriliyor. Bir anne ├Âzlemi, bir de ├Âl├╝m saplant─▒s─▒ kahraman─▒n t├╝m hayat─▒na damga vuruyor. Roman her ne kadar yerli hicivsel bir ├╝slupla yaz─▒lm─▒┼č olsa da Bat─▒ tarz─▒ dedi─čimiz kara mizahla sonlan─▒yor.

Enlemesine derinlikten boylamas─▒na derinli─če ge├žti─čimizde kitab─▒n anlatt─▒klar─▒ ve bu anlat─▒lar─▒n ├žok katmanl─▒ alt metinleri ├ž─▒k─▒yor kar┼č─▒m─▒za. Sosyolojik, psikolojik, siyasi, edebi, tarihsel pek ├žok de─činilen konu var. G├╝rselÔÇÖin, Halit Ziya U┼čakl─▒gilÔÇÖin ÔÇťA┼čk-─▒ MemnuÔÇŁsu ├╝zerinden mizahi bir tarzla de─čindi─či Yeni Osmanl─▒ca ve edebiyat─▒m─▒zda o d├Âneme ait ak─▒mlar roman─▒n yan anlat─▒lardan sadece bir tanesi.

─░KT─░DAR F─░G├ťR├ťN├ťN BA├×KAHRAMANI BABAANNEÔÇŽ

─░ktidar m├╝cadelesinin arka plandaki oyuncular olarak kad─▒nlar ├ž─▒k─▒yor kar┼č─▒m─▒za ve bu iktidar m├╝cadelesi ├Âzellikle Babaanne karakteriyle devle┼čiyor. ─░ktidar─▒ korku yoluyla elinde tutan babaanne fig├╝r├╝n├╝n haricinde, iktidar i├žin ÔÇťher yol m├╝bahÔÇŁ diyen ve iktidar─▒ cinsellik yoluyla elinde tutmaya ├žal─▒┼čan kad─▒nlar roman─▒n ├že┼čitli b├Âl├╝mlerine serpi┼čtirilmi┼č. Toplumsal realitelerin bireysel ├ž─▒karlarla nas─▒l da ┼čekillendi─či ve birbirimizin kafas─▒n─▒ g├Âz├╝n├╝ yararken asl─▒nda ne kadar bo┼č bir kavgan─▒n i├žinde oldu─čumuzu bize duyumsatan o kinik damar, t├╝m vurdumduymazl─▒─č─▒ ve alayc─▒l─▒─č─▒yla roman─▒n en ba┼čar─▒l─▒ edebi y├Ânlerinden birini olu┼čturuyor.

Eserin sosyolojik boyutunda ise g├Âzlerimizin ├Ân├╝nde de─či┼čen bir ─░stanbul manzaras─▒ var. Galatasaray Lisesi y─▒llar─▒, okul an─▒lar─▒, lakaplar (K├╝fe Sebahat, F─▒rlama, C─▒mb─▒z, Z├╝rafa, Parkinson Hilmi) ├╝zerine bir belgeseli aratmayacak ustal─▒kla yaz─▒lm─▒┼č b├Âl├╝mler, o d├Ânemin argosu, f─▒kralar, mekansal betimlemeler, tekerlemeler ile zenginle┼čtirilmi┼č. T├╝m bunlar dama─č─▒m─▒zda bir ÔÇťHababam S─▒n─▒f─▒ÔÇŁ lezzeti b─▒rak─▒yor. Roman─▒n mek├ónsal kahramanlar─▒ ise hi├ž ┼č├╝phesiz ki Mekteb-i Sultani ve Cadde-i Kebir. G├╝rselÔÇÖin ├žocukluk ve gen├žlik y─▒llar─▒n─▒n ge├žti─či Beyo─člu anlat─▒mlar─▒ ve betimlemeleri ├žok canl─▒.

Sonra iktidar m├╝cadelelerinin, rant kavgalar─▒n─▒n adresi olarak g├Âsteriyor bu ┼čehri ve ┼čehrin gittik├že ├žirkinle┼čen y├╝z├╝n├╝. Asl─▒nda ├žirkinle┼čen ┼čehir de─čil siyaset. Menderes d├Ânemini ve g├╝n├╝m├╝z├╝ kar┼č─▒la┼čt─▒r─▒rken kurdu─ču parallellikler hepimizin malumu: ÔÇťÔÇŽSiyasal erk otoriterle┼čmeye ba┼člad─▒─č─▒ zaman mutlak varl─▒─ča d├Ân├╝┼čmek derdine d├╝┼čer. Her yerde olmak, herkese g├Âr├╝nmek, her ┼čeye el atmak ihtiyac─▒n─▒ duyar ve elbette, her ┼čeyi bilmekÔÇŁ (s.104).

Mizah, ┼čiddete ve sans├╝re meyilli siyasi iktidarlar─▒n panzehiri olmal─▒d─▒r. ├ťlkemiz siyaseti bu renkli y├Ân├╝n├╝ ├žok uzun zamand─▒r kaybetti malesef. Bizler art─▒k mizah─▒ gazetelerde, televizyonlarda, romanlarda de─čil sosyal medyada g├Âr├╝r olduk, ┼čimdilikÔÇŽ ÔÇťY├╝zba┼č─▒n─▒n O─čluÔÇŁna sadece bu nedenle bile m├╝te┼čekkir olmamak imk├óns─▒z.

Y├╝zba┼č─▒n─▒n O─člu/ Nedim G├╝rsel/ Do─čan Kitap/ 256 s.
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 07 FÚv 2014 19:08    Sujet du message: RÚpondre en citant

Birka├ž sayfam kaldi romani bitirmek i├žin...
Benim i├žin enfes bir roman ama bu nitelememde son derece tarafgirim, cunku ben de GSL'de okudum hem de 12 sene, ilkokuldan lise sona...

Ol nedenle ana mekan benim yabancim degil ve de nostaljik.

Ustelik siyasal baglamda da ├žok uyusuyoruz...

Okurken aklimdan hi├ž ├žikmayan soru: Bu roman Fransizcaya nasil ├ževrilir?
Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 07 FÚv 2014 22:22    Sujet du message: RÚpondre en citant

murat_erpuyan a Úcrit:
Birka├ž sayfam kaldi romani bitirmek i├žin...
Benim i├žin enfes bir roman ama bu nitelememde son derece tarafgirim, cunku ben de GSL'de okudum hem de 12 sene, ilkokuldan lise sona...

Ol nedenle ana mekan benim yabancim degil ve de nostaljik.

Ustelik siyasal baglamda da ├žok uyusuyoruz...

Okurken aklimdan hi├ž ├žikmayan soru: Bu roman Fransizcaya nasil ├ževrilir?

Merak etmeyelim, Nedim'in terc├╝manlari halleder o isi!!!!!! Idea
duygu
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 12 Aoű 2015 23:56    Sujet du message: RÚpondre en citant

J'ai bien aim├ę ce livre, commes les autres de Nedim Gursel.
Et cette lecture m'a permis de mieux comprendre quelques copains du lyc├ęe de Galatasaray. Cette vie d'internat a laiss├ę des traces in├ęl├ębiles, surtout en mati├Ęre de sexe!
Wink

L'occasion me permet de dire que "le Roman du conqu├ęrant" et "les turbans de Venise" sont mes pr├ęf├ęr├ęs...
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 13 Aoű 2015 16:13    Sujet du message: RÚpondre en citant

duygu a Úcrit:

(...)
Et cette lecture m'a permis de mieux comprendre quelques copains du lyc├ęe de Galatasaray. Cette vie d'internat a laiss├ę des traces in├ęl├ębiles, surtout en mati├Ęre de sexe!
Wink

(...)

Ne yapalim, biz ├žadir kura kura buyuduk Duygu Hanim...

Idea
Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Culture : litt├ęrature, art (cin├ęma, photos...), traditions... Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

Sauter vers: