332 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Créer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 0
Total : 2270

Actuellement :
Visiteur(s) : 332
Membre(s) : 0
Total :332

Administration

Derniers Visiteurs

administrateu. : 09h42:30
murat_erpuyan : 09h44:54
SelimIII : 23h09:26
Salih_Bozok : 3 jours
cengiz-han : 3 jours

Nétiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilité de ceux qui les ont postés dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera toléré dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - Turkiye'de Universiteler !
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un échange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

Turkiye'de Universiteler !
Aller à la page Précédente  1, 2, 3, 4  Suivante

Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 23 Mar 2012 2:21    Sujet du message: Répondre en citant

cengiz-han a écrit:
Yök atamalari...

Bilhassa Teziç doneminde YOK'e veryasin eden AKP'liler, simdi YOK'e simsiki sarildilar. Eh insan tukurdugunu kolay yalamaga alismissa yapacak bir sey yok.

Once, koskoca universite camiasindan bir adam buldular YOK'un basina getirdiler ve bu adam buyurdu ki "oyle bir kural olabilir ama siz onu onemli gormeyebilirsiniz" diyebilecek tiynette bir YOk baskani bir emir kulu çikti. Bence bu Cumhurbaska'ninin butun Turkiye'nin degil sadece ve sadece AKP'nin Cumhurbaskani oldugunun ispati oldu.

Simdi Cumhurbaskani kalkmis eskiden tukaka dedigi YOK'e zevkle atamalar yapiyor. Tabii yine AKPnin Cumhurbaskani olarak, cunku tek kriteri Turban ve AKP'ye biat.

Dün dündü, bugun bugün...

Citation:

"Gül'ün atamadığı ilk rektör adayıyım"

Murat ARISOY/AFYONKARAHİSAR, (DHA)
Hurriyet 22 Mart 2012
"Gül'ün atamadığı ilk rektör adayıyım"
CHP Kadın Kolları Merkez Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. Gaye Usluer, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ndeki rektör adaylığı seçiminde en çok oyu alan rektör adayı olduktan sonra Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) da Cumhurbaşkanlığı’na sunduğu üç aday arasında ilk sırada yer almasına rağmen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kendisini rektör olarak atamadığını söyledi. Prof. Dr. Usluer, "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün atamadığı ilk rektör adayı benim" dedi.
Þubat ayı sonunda gerçekleştirilen kongrelerle tüzüğü değişen CHP’de teşkilatları tüzük hakkında bilgilendirme çalışması başladı. CHP Kadın Kolları Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gaye Usluer, CHP Afyonkarahisar İl Başkanlığı’nda kadın üyelere parti tüzüğünü anlattı.

6 ERKEÐE KARÞI TEK KADIN ADAY

Konuşmasına kendisinden bahsederek başlayan Prof. Dr. Usluer, 2007 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde rektör adayı olduğunu, rektörlük seçimlerinde en çok oyu alarak birinci çıktığını, ancak o dönem yeni seçilen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından atanmadığını söyledi. Usluer, 2007 yılında Eskişehir Osmangazi Tıp Fakültesi’nde görevli iken rektör adayı olduğunu, ancak diğer adaylar tarafından, ’Bu kadın nereden çıktı’ diye karşılandığını anlattı. 7 rektör adayından 6’sının erkek olduğunu, tek kadın aday olarak rektörlük yarışına girdiğini belirten Prof. Dr. Usluer, "Kadın olmam nedeniyle herkesin hedefi olan kişi ben oldum. Herkes birbiriyle yarışıyordu ama kadını yok etmeye çalışıyorlardı. Ben kadının başarabileceğini gösterdim" dedi.

’YÖK’ÜN LİSTESİNDE DE İLK SIRADAYDIM’

Rektörlük seçiminde, en yakın rakibine 30 oy fark atarak birinci olduğuna değinen Prof. Dr. Gaye Usluer, şöyle devam etti:

"YÖK’teki mülakata gitmeden önce benimle ilgili bir sürü haber çıktı. Ancak, YÖK’te de birinci oldum. YÖK’ün Cumhurbaşkanlığı’na önerdiği üç aday arasında da birinci sıradaydım. Diğer adayların canları sıkıldı. Ama öykünün sonu o kadar mutlu bitmedi. En çok oyu almama rağmen, Abdullah Gül’ün atamadığı ilk rektör adayı oldum. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2007’nin Ağustos ayında göreve geldi. 5 Eylül’de ilk atamasını yaptı. Bu, kritik bir sınavdı. Sonuçta beni atamadı. Abdullah Gül’ün ilk atamadığı hem kadın, hem rektör adayı böylece ben oldum. Cumhurbaşkanı, ikinci sırada yer alan Prof. Dr. Fazıl Tekin’i atamıştı."
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 05 Juil 2012 13:16    Sujet du message: Répondre en citant

Yoruma fazla soze gerek yok !

SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 14 Juil 2012 19:35    Sujet du message: Répondre en citant

Ardindan ODTU'de de mezuniyet torenleri tutuklu ogrencilerle dayanisma içinde geçti.

Bir yerde fotograflari gordum ama kaydetmedim, birisi bulursa koysun...
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 14 Juil 2012 19:37    Sujet du message: Répondre en citant

Yukarda da yazildigi gibi Sezer zamninda YOK'te Rektor atamalarina veryansin eden AKP simdi "Cankaya'daki AKP'li" sayesinde kendi adamlarini rektor atayinca YOK harika oluyor.

Onkibar yazmis :
Citation:

Ankara Gazi Üniversitesi’nde rektör seçimi yapıldı.
İşte adayların aldığı oyların dökümü:
Ayşe Dursun: 511
Derviş Yılmaz: 495
Peyami Cinaz: 254
Aydın Karapınar: 194
Süleyman Büyükberber: 188
Sacit Turanlı: 98
Tablo bu.
Peki Abdullah Gül kimi mi atadı?
188 oy alan Süleyman Büyükberber’i!
Söyleyin, bu Abdullah Gül mü demokrattır!
Ayinesi işse kişinin, Abdullah Gül’ün ne olduğu ayan beyan ortada değil mi?
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 09 Nov 2012 23:27    Sujet du message: Répondre en citant

Basin, ordu, yargi ve de universiteler... Hepsi dokuluyor ele geçirilmis, pistirilmis, korkutulmus... Direnenleri de bir sekilde içeri aliyorlar.
Korkunç bir Turkiye manzarasi...

Citation:

İleri Demokrasi ve Akademik Özgürlük

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Dekanlığı, fakültenin Bilim ve Sanat Topluluğu tarafından düzenlenen ve CHP milletvekili İlhan Cihaner ile Sol gazetesi yazarı Mesut Odman’ın katılacakları “Suriye Nereye Gidiyor?” başlıklı etkinliği yasaklamış. Yasaklamanın gerekçesi, “İçeriğin uygun olmadığı, Cihaner’in siyasi kimliğiyle üniversite çatısı altında konuşmasının uygun olmayacağı, sağ görüşlü öğrencilerin panelden rahatsız olabileceği ve gerginlik yaşanabileceği”.

Aynı üniversitenin dönem açılışını Başbakan yapacak, dilediğini söyleyecek, iktidarını övecek, “sol öğrenciler” bundan rahatsız olmayacaklar, ülkücüler diledikleri etkinlikleri düzenleyecekler, “sol öğrenciler” bundan da rahatsızlık duymayacaklar, fakat “solcu” bir milletvekili ile “solcu” bir yazar aynı çatı altında konuştuklarında “sağcı öğrenciler” rahatsız olacaklar. Komik bir durum değil mi? Komik, fakat komik olduğu kadar da acı bir durum!

Anlaşılan Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Dekanlığı “akademik özgürlük”kavramından habersizdir. Haberdar edelim: “Akademik özgürlük, ideal bir üniversite için olmazsa olmaz koşullardan biridir. Akademik özgürlük, insan hak ve özgürlüklerinin mevcut olduğu ve korunduğu gerçek demokrasi ile yönetilen ülkeler için anlam ifade eden bir kavramdır. Otoriter ve totaliter rejimlerde temel siyasal ve sivil haklar ve özgürlükler etkin bir şekilde korunamadığından bu tür rejimlerde gerçek manada akademik özgürlüklerden söz edilmesi mümkün değildir.” (Prof. Dr. Coşkun Can Aktan) Bu özgürlük üniversitelerin salt akademisyenleri için değil, öğrencileri için de geçerlidir.

Ne var ki 21. yüzyıl Türkiyesi’nde akademik özgürlüklerin sınırını AKP iktidarının ileri demokrasisi belirlemektedir. DTCF Dekanlığı’nın gerekçesi de AKP’nin ileri demokrasisinin tarifinden başka bir şey değildir! Birçok üniversite ve fakülte yönetimi iktidarla arasını hoş tutmak için kendileri için bir şans olan akademik özgürlükleri kendi elleriyle boğmaktan çekinmemektedir.

İktidarın da, akademik kurumların yöneticilerinin de üniversitelerin olmazsa olmazı olan özgürlükleri boğmakta başvurdukları en önemli araç, 12 Eylül faşizminin kalıtı olan YÖK’tür. Söze gelince 12 Eylül’ün kurumlarını yerden yere vurmakta, fakat iş uygulamaya gelince bu kurumlara dört elle sarılmaktadırlar. Bu, utanç verici bir ikiyüzlülüktür.

Dün, bu yazıyı yazarken, dostum, PEN Yazarlar Derneği Başkanı Tarık Günersel aradı; polis Beşiktaş İskelesi’nde kuruluş yıldönümü nedeniyle YÖK’ü protesto eden öğrencilerden 19’unu gözaltına almış. Çevrede toplanan her kesimden halk ise polisin bu davranışını protesto etmiş.
Halk, iktidarın ve yandaşlarının sandıkları ve umdukları gibi “koyun” değil. Artık yalnızca bakmakla yetinmiyor, görüyor, soruyor, sorguluyor da. Önümüzdeki dönemde AKP’nin işi kolay değil; bulutlar dağıldıkça yeryüzündeki her baskıcı rejimin bitip tükendiği o kaçınılmaz son, daha belirgin olarak görünmeye başlıyor.

Deniz Kavukçuoğlu - Cumhuriyet 7 Kasım 2012
opak
Admin
Admin

MessagePosté le: 19 Mar 2013 15:15    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:

AKP’den ODTÜ’ye büyük baskı

Dünyanın en iyi 60 üniversitesi arasına giren ODTÜ'ye kadro yok.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Acar , “Ek kadro istemiyoruz, mevcut kadromuza bile atama yapamaz hale geldik” dedi.

Dünyanın en iyi 60 üniversitesi arasına adını yazdırarak önemli bir başarıya imza atan ODTÜ’de var olan akademik personel kadrolarının bile kullanımına izin verilmediği ortaya çıktı. ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, “Ek kadro istemiyoruz, mevcut kadroların kullanım izni istiyoruz. 300 kadromuz boş. En iyi okullarda okumuş insanları 2200 TL ile çalışmaya ikna ediyoruz, ama kadro alamıyoruz” dedi. “Bu sorunlar bizi geriye götürüyor” diyen Acar, anlayışın değişmesi gerektiğini ifade etti.

Vatan’ın haberine göre; dünyanın sayılı üniversitelerinin ortalama 4 milyar dolarlık bütçesine karşın, 300 milyon dolarlık bütçesi ile en iyi 100 üniversite sıralamasında ilk 60′a giren ODTÜ’ye, YÖK’ün kadro verilmediği ortaya çıktı.

25 SENE EÐİTİM ALIYOR

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, ilk, orta, lise eğitiminin ardından üniversite yüksek lisans ve doktora yapan bir adayın yaklaşık 25 yıl eğitim aldığını vurgulayarak, “25 sene bir insan okuyor… İşe aldığımız öğretim üyesi birçok yerde çalışabilir durumda. İnsanları 2200 TL maaşla çalışmaya razı ediyorsunuz, ama YÖK kadro vermiyor. Düşünebiliyor musunuz? Öğretim üyesinin dünyadaki maaş ortalaması, burada aldığının en az 4 katı, vakıf üniversitesine gitse 2 katı. Yeni kadro istemiyoruz, kadromuz var, bu kadrolarımızı kullandırmak istiyoruz. Kullanım izni istiyoruz, verilmiyor” dedi.
Halihazırda 300 öğretim üyesi kadrosunun boş olduğunu vurgulayan Acar, “Yılda 40 kişi emekli oluyor, o kadar kişi alsak mevcut sayıyı ancak koruruz. Kadrolar aynı ama gelen öğrenci sürekli artıyor” diye konuştu.

DEÐERLİ İSİMLERİ YURTDIÞINA KAPTIRIYORUZ

Þu anda en çok talep olan mesleklerden birisinin Havacılık Mühendisiliği olduğunu söyleyen Acar, “Türkiye’de en çok talep edilen konu bu, mezun olan öğrencimizi havada kapıyorlar. Sivil havacılık patladı, savunma sektöründe ihtiyaç var. Havacılık mühendisliğine öğretim üyesi alacağız, ama YÖK onay vermiyor. Bize ‘yeni üniversite kuruldu siz kadro almayın’ diyorlar… İhtiyaç çok ciddi. Daha önce şunu yaşadık; Bir adayı 3 ay beklettik kadro için, sonunda ‘kusura bakmayın’ dedi ve Stanford’a gitti. Dönemin YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’a, ‘İşte politikanızın sonucu’ dedim. Değerli isimleri yurtdışına kaptırıyoruz. Politika hala aynı… Hergün bunu yaşıyoruz. Bir taraftan diyoruz ki, ‘uluslararası alanda iddialı olalım’, ama öbür taraftan gereğini de yapmayalım…” diye konuştu.

Türkiye’de 170 üniversitenin aynı kefeye konulduğunu söyleyen Acar, şu öneriyi getirdi:
“Almanya’da 2005′te bir program başlatıldı. ‘ABD ile rekabet edecek üniversitelere ihtiyacımız var’ dediler, 11 üniversite seçtiler. ‘Bunları rekabet etmek üzere hazırlıyoruz’ dediler. Bu 11 üniversite için fon oluşturdular, projelere destek verdiler. Bu üniversiteler dünyanın en iyileri olmak üzere. Fransa da aynısını yaptı. İddialı ülkeler bunu yapıyor. Biz ise ısrarla 170 üniversite ile dünyadaki rakiplere karşı mindere çıkmaya çalışıyoruz. Bu mümkün değil.”

TÜBİTAK SIKINTISI

TÜBİTAK’ın belli bir oranı geçince projelerine onay vermediğini ifade eden Acar, “Bir sınır koymuşlar geçemiyoruz. ‘Hepsini size veremeyiz’ diyorlar. Yeni üniversiteye de vermem gerek’ deseler anlarız. O zaman kulvarları ayırın. Yeni üniversite ile ODTÜ ve benzeri üniversiteler aynı kefeye konuluyor. Yeni üniversite farklı kulvarda yarışsın isterse bizim kulvarda da yarışsın önü açık olsun ama hepsi aynı kefede değerlendirilmesin. Þimdi öğretim üyemiz proje veriyor ‘siz geçtiniz’ diye kabul edilmiyor başka üniversiteden daha zayıf projeye onay veriliyor. Bu da öğretim üyesinin tepkisini çekiyor bir daha proje vermiyor. Uluslararası fonlar kullanılıyor o zaman… Çok temel bir sıkıntı var burada” dedi

Yorum :

Nerede sumsuk, ise yaramaz, adamlar var, akp doneminde icat edilen, Anadolu' nun cikletten cikma universitelerine fasulyeden tayin edilmis adamlar var, bunlari sirf kendilerinden olduklari icin, kapici bile yapilamayacak bu niteliksiz adamlara, docent profesor kadrosu veriyorlar...

Sonra da, bu niteliksiz adamlari, fasulyeden verilmis docent profesor payeleri ile, Ortadogu universitesi, Bogazici universitesi, Cerrahpasa, Galatasaray universitesi gibi, dogru duzgun universitelere montelemeye calisiyorlar... Tabii tum bunlar, universite kadrolarini, dinciler, yobazlar vatan hainleri tarafindan ele gecirilmesi icin hazirlanmis bir master plan cercevesinde yapiliyor...

İste, ODTU gibi kurumlarin kadrolarini ozellikle bu yuzden acik biraktiriyorlar... Sonra oraya yasal tayinler istenince, "eger kadrolarin en az yuzde ellisini benim sumsuk akp' li Fethullahci dinci yobaz takimina vermez isen sana hic kadro yok" diye tehdit ediyorlar...

ODTU gibi kaliteli kurumlar buna direndigi icin, onlara kadrolarina normal tayinler tapmasina izin vermiyorlar...
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 13 Fév 2017 3:06    Sujet du message: Répondre en citant

Neredeyse 3 senedir dokunulmamis bu katkiya...

Geçen 3 senede durum tam bir facia... Bir universite hocasi hemencecik yetismez... Son KHK ile isten atilanlarla artik zaten hiç mi hiç parlak olmayan yuksek ogrenim de dinamitlenmis oldu... Bir Kabaoglu'nun neden isten atilir? Akla yatabilecek bir yanit verebilen çikar mi?
Tek cevap, iktidarin hosuna gitmeyen biri.

Bugun Hurriyet Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nden atilan 5 ogretim uyesinden sonra fakultenin çalisamaz hale gelmesi anlatiliyor. Ibretlik !

Citation:

Türkiye’nin kültür sanat kalesi: DTCF
Banu TUNA11 Þubat 2017 - 20:24Son Güncelleme : 11 Þubat 2017 - 20:27
İsim babası Mustafa Kemal’den duvarlarına imzasını atan mimar Bruno Taut’a, Muhsin Ertuğrul’dan diğer tüm efsane hocalarına kadar modern Türkiye’yi var eden pek çok ismin emeğinin geçtiği bir eğitim ekolü Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi. Kısaca DTCF... Mezunları, bugün ülkenin kültür sanat hayatına yön veren isimler. Bu isimlerden biri de tiyatro bölümü mezunu, yazar Murathan Mungan. Bu hafta başında yayımlanan 686 sayılı KHK ile beş öğretim görevlisini kaybederek fiilen kapanma noktasına gelen okulunu, savunulması gereken bir kültür sanat kalesi olarak tarif ediyor.

devami
http://bit.ly/2l9yiTx
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 06 Nov 2017 0:37    Sujet du message: Répondre en citant

Iste konunun basligina iyi bir gosterge!

Tayyip'in ulkesinde adalet !

Devlet üniversitesi ilan verdi: Þeytan uzmanı doçent aranıyor
Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi, 11 yeni akademisyen alımı için gazete ilanı verdi. Üniversite yönetimi, İslami İlimler Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü’ne aradığı yardımcı doçent için “Kur’an ve Sünnet rehberliğinde şeytanla mücadele edecek insan eğitimi üzerine çalışmaları olmak” şartını getirdi.

http://bit.ly/2zb8WKk
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 09 Jan 2018 1:12    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:

Dünyanın en iyi üniversiteleri... Boğaziçi 54 sıra yükseldi
US News & World Report sitesinin hazırladığı 'Dünyanın En İyi Üniversiteleri' sıralaması açıklandı. 2017 sıralamasında Boğaziçi Üniversitesi dünyada 166.sırada, Türk üniversiteleri arasında da en yüksek sırada yer aldı.

devami :
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/621452/Dunyanin_en_iyi_universiteleri..._Bogazici_54_sira_yukseldi.html
bendeniz
Expert
Expert

MessagePosté le: 07 Juin 2018 1:23    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktidara geldiklerinde 76 olan yükseköğretim kurumu sayısına 131 adet eklemede bulunduklarıyla övünürken, bunların bilimsel nitelik açısından sersefil olduklarını göz ardı ediyor. Üniversite öğretim üyeliğine yükseltilmeyi, doçentlik yabancı dil sınavında başarı puanını düşürerek, sözlü sınavları kaldırarak ucuzlattığının ayırdında bile olmadığı izlenimi veriyor.

Yükseköğretim Kurulu’nun Türk üniversitelerinin dünyadaki yerini görmek için Quacquarelli Symonds (QS) şirketine yaptırdığı araştırma tam bir hayal kırıklığı. Araştırma, AKP programında yakınılan “nitelik sefilliğinin”, 16 yıllık AKP hükümranlığında da sürdüğünü ortaya koydu. Türk üniversitelerinin dünya ile rekabet edebileceği alanların araştırmasını isteyen YÖK’ün, QS’e Türkiye’deki 47 üniversitede yaptırdığı araştırmada sadece 10 üniversitenin dünyada ilk 1000 listesine girebileceği, değerleme ölçütlerinden 46 başlıktan yalnızca 23 başlıkta rekabet edebilir olduğu ortaya çıktı. Türkiye’nin “iyi” olduğu alanlarda ise araştırma sonuçlarına göre “akademik verimlilik” puanlarının 100 üzerinden ortalama 50- 60 puan bandında kalması, üniversitelerdeki akademik eksiklikleri gözler önüne serdi. Rekabet edebilir üniversiteler arasında Erdoğan’ın ismini taşıyan Rize’deki üniversite bulunmazken, “yerli ve milli olmamakla” suçladığı Boğaziçi Üniversitesi, “solcu ve ateist, terörist” olarak hedef gösterdiği ODTÜ, Türkiye’yi küresel bilim alanında temsil edebilme özelliklerini taşıyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/988562/YOK_un_sefilligi.html
bendeniz
Expert
Expert

MessagePosté le: 14 Juin 2018 2:42    Sujet du message: Répondre en citant

Ve Izmir Marsi'ni duyan Bakan salonu terkediyor...

http://bit.ly/2sQXb9R

Confused
bendeniz
Expert
Expert

MessagePosté le: 24 Sep 2018 15:12    Sujet du message: Répondre en citant

Universitelerin içine dustugu durumu gayet iyi açiklayan bir vrda yazisi AU SBF'den Kerem Altiparmak'in ki...

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/egitim/1092021/Akademisyen_Kerem_Altiparmak_Ankara_Universitesi_ne_veda_etti___O_guzel_zamanlara_kadar_hoscakalin__.html
bendeniz
Expert
Expert

MessagePosté le: 08 Nov 2018 12:31    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:
Üniversitelerimizin derdi: Yağcı ve dalkavuksanız..’ Ve: Kaçak yapılaşmaya yeni teşvik tarihi

Dindar, imam hatip mezunu, ama bilimsel araştırmaları kaliteli.. Bu üçü nasıl bir arada olur demeyin. Olur. Varlar. İnanç sahibi ve bilimde özgür. Bilim, araştırmalarda Tanrı var mı yok mu’yu araştırmıyor, öyle bir derdi de yok. Bu konu kişisel alan; bilim dünyasında önemli bir çoğunluğun inançlarla bir ilişkisi yok. Bir kısmı inanç sahibi ama o kadar.. Mesela Xavier Le Pichon, ünlü Fransız yerbilimci, Ortodoks. Fakat din tartışmasına da girdiği görülmez.
Bu konuya neden girdim? Çünkü üniversiteler tartışmasının önemli bir parçası. Üniversitelerin başına, dekanlıklara, önemli görevlere atama yapılırken hatta dahası bilim insanı seçilirken bazı üniversitelerde, “inançlı mı” diye bir kıstas var, “bizden mi”?..

Þunu sormuyor iktidar: Layık mı? İşin en iyilerinden, en ehillerinden mi? Bilimsel kariyeri ne?..

Bu dün de vardı. Bugün ise inanılmaz ölçüde uygulanması, ülke bilimine kan ağlatır bir ölçüye ulaştı. Bu iktidardan önce bu köşedeki ve o zamanki CBT yazılarımda hep şunu savundum ve o zamanki YÖK’ü yönetenlere hep çağrı yaptım ve bastırdım: “Bizden” veya “aman karşı taraftan olmasın” kriterlerini bir kenara bırakın kardeşim! Bu konuda o zamanki Türkiye Bilimler Akademisi’nin üye seçme kriterlerini de eleştirdim ve açın kapıları tanımadıklarınıza da dedim.

Bilim tek kriter tanır: Liyakat! Eğer sistemi liyakat üzerine kurmaz ve liyakata dayalı bir (hiyerarşik) yapı oluşturmazsanız, bir şey beklemeyin, ülkeye yazık edersiniz.

‘Yağcı ve dalkavuksanız..’
Bir mektup geldi. İsim vermeyeceğim, baktım iyi araştırmaları var, Türkiye ortalamasının üzerinde. Bizim Herkese Bilim Teknoloji dergisinin de izleyicilerinden. Diyor ki:

“İktidarda ha sağcılar olmuş, ha masonlar olmuş, ha sosyal demokratlar, değişen bir şey yok. Solcular ve masonların ölçüsü ‘dindar olmamak’, sağcıların da ölçüsü yağcı ve dalkavuk olmak. Her ikisi de bende olmadığından ne İsa’ya ne de Musa’ya yaranabildim. 25 kadar SCI indeksinde kaliteli bilimsel yayınım olduğu halde zar zor profesör olabildim. Rektör de sağcı idi ve o zamanki YÖK’ün adamı olarak atanmıştı.
Bu ülkede, benden olsun b.k’tan olsun, benden değilse oh olsun veya ölsün mantığı değişmedikçe, üniversitede liyakat değil de sadakat geçerli olduğu müddetçe ilk 500’e biraz zor gireriz. Üniversitelerimizde ve devlet kademelerinde ne zaman liyakat sadakatin önüne geçerse, yani Kuranı Kerim’in ‘işi ehline verin’ sözü uygulanırsa, o zaman bizim üniversitelerimiz ilk 100’lerde, 200’lerde olabilir. Gerisi hikâye... Türkiye’nin asıl problemi siyasidir. Yani muhalefetteyken doğruyu konuşmak, fakat iktidara gelince güç ve menfaate esir olup ‘dün dündür bugün bugündür’ sözünü sakız yapmaktır.” Bu konuyu daha sürdüreceğim..

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1130845/_Universitelerimizin_derdi__Yagci_ve_dalkavuksaniz..__Ve__Kacak_yapilasmaya_yeni_tesvik_tarihi.html

....
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 02 Fév 2020 20:47    Sujet du message: Répondre en citant

2007 de baslamis bu konu...

Turkiye'nin gelecegini karartan bir durumda universitelerin hali. 6.000 den fazla ogretim gorevlisi KHK'lerle isten atilmis (ne maas, ne saglik sigortasi...).

Bugun duruma bir ornek, o da deprem nedeniyle gundeme geliyor.

Prof. Dr. Naci Görür'ün istifa açıklaması yeniden gündeme geldi
Kaynak Yeniçağ: Prof. Dr. Naci Görür'ün istifa açıklaması yeniden gündeme geldi

basligi atmis gazete.
https://www.yenicaggazetesi.com.tr/prof-dr-naci-gorurun-istifa-aciklamasi-yeniden-gundeme-geldi-266553h.htm

Prof. Görür bir zamanlarin anli sanli universite ITU'den ama gelin gorun ki o ITU prof makamli bir herif çikiyor "Gayretullaha dokunmak edebiyat değildir. AIDS, ebola virüsü… Avustralya, Çin gayretullaha dokundu azap geldi. Maazallah, biz de zinayı, livatayı yasallaştırarak, Allah’ın helal kıldığı yaşta evliliği tecavüz sayarak, mutlu yuvaları bozarak gayretullaha dokunmayalım. Az kaldı"
Kaynak Yeniçağ: Bedri Gencer'den skandal deprem çıkışı: "Çocuk evlilikleri yasaklandı..."
diyebiliyor...

<
bendeniz
Expert
Expert

MessagePosté le: 18 Fév 2020 1:46    Sujet du message: Répondre en citant

Universitelerin hali içler acisi bir halde.
Yukarida da bahsedildigi uzere, ITU gibi bir yerde Prof titri almis bir adam din somurusu yaparak çocuk evliliklerini savunabiliyor...
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Aller à la page Précédente  1, 2, 3, 4  Suivante
Page 2 sur 4

Sauter vers: