90 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Cr├ęer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 0
Total : 2184

Actuellement :
Visiteur(s) : 90
Membre(s) : 0
Total :90

Administration

Derniers Visiteurs

duygu : 03h38:58
bendeniz : 13h13:40
cengiz-han : 1 jour, 05h32:02
murat_erpuyan : 1 jour, 18h04:12
lalem : 2 jours

N├ętiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilit├ę de ceux qui les ont post├ęs dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera tol├ęr├ę dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - Çatisan Degerlerimiz
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un ├ęchange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

Çatisan Degerlerimiz
Aller Ó la page 1, 2  Suivante

Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet prÚcÚdent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 15 Avr 2008 1:40    Sujet du message: ├çatisan Degerlerimiz RÚpondre en citant

"├çat─▒┼čan De─čerlerimiz" anketi

Prof. ├ľzcan K├Âknel, "├çat─▒┼čan De─čerlerimiz" adl─▒ kitab─▒nda ┼č├Âyle bir ├Ârnek vermi┼č:

Soru: "Erkek kedi bir a─čaca ├ž─▒km─▒┼č ve inmek bilmiyor. Kediyi o a─ča├žtan indirmek i├žin ne yapars─▒n─▒z?"
├×─▒klar

1) A─čaca T─▒rman─▒rs─▒n─▒z.

2) Merdiven dayay─▒p t─▒rman─▒rs─▒n─▒z.

3) 'Gel pisipisi' diye seslenirsiniz

4) Di┼či bir kedi getirirsiniz.

5) ─░tfaiyeyi ├ža─č─▒r─▒rs─▒n─▒z.

De─čerlendirme:

1) A─čaca t─▒rmand─▒ysan─▒z; cesur ve giri┼čkensiniz. ─░yi bir 'sat─▒┼č temsilcisi' olursunuz.

2) A─čaca merdiven dayad─▒ysan─▒z; hedefe hangi y├Ântemle ula┼čaca─č─▒n─▒z─▒ planlayabiliyorsunuz. ─░yi bir 'halkla ili┼čkiler m├╝d├╝r├╝' olursunuz

3) 'Gel pisipisi' diye seslendiyseniz, safl─▒k derecesinde iyimsersiniz. Ne yaparsan─▒z, yap─▒n, sak─▒n kendi i┼činizi kurmay─▒n.

4) Di┼či bir kedi getirdiyseniz; kendi i┼činizi kurup ├žok ba┼čar─▒l─▒ ve ├╝nl├╝ olabilirsiniz.

5) ─░tfaiye gibi kurtar─▒c─▒ g├Ârevlileri arad─▒ysan─▒z; sorumlulu─ču ba┼čkalar─▒na atmay─▒ beceren 'iyi bir ├╝st d├╝zey y├Ânetici' olursunuz.

Bu al─▒nt─▒ya ek yapanlar olmu┼č:

6) A─čac─▒ kesersiniz, b├Âylece ba┼čka kedilerin ├ž─▒kmas─▒n─▒ da engellemi┼č olursunuz: Sizden m├╝kemmel bir 'kamu y├Âneticisi' olur.

7) 'Bana ne' deyip yolunuza devam edersiniz. Sizden ├žok iyi bir T├╝rkiye Cumhuriyeti vatanda┼č─▒ olur.

Cool Kendiniz di┼či kedi k─▒l─▒─č─▒na girip a─čac─▒n alt─▒nda cilve yapars─▒n─▒z. Magazin medyas─▒ pe┼činizi b─▒rakmaz, ┼č├Âhret olursunuz.

9) Kediyi silahla vurursunuz ve a─ča├žtan d├╝┼čer. Ama├ž kediyi a─ča├žtan indirmek de─čil miydi? Sizden ├žok iyi bir 'netekim pa┼ča' olur.

10) Y├╝ksek├že bir yere ├ž─▒k─▒p ├ževrede biriken toplulu─ča kedileri ne kadar sevdi─činizi anlat─▒rs─▒n─▒z. Sizden ├žok iyi CHP ba┼čkan─▒ olur.
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privÚ
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 19 Juin 2008 0:28    Sujet du message: RÚpondre en citant

Yunusun ├Âl├╝m├╝ ve biz

NTV Ankara Haber M├╝d├╝r├╝ ├ťmit Sezgin Dat├ža sahillerinde yatan, kuyruguna parke taslari baglanmis ├Âl├╝ yunus fotografi ├╝zerine yazdi.

http://www.ntvmsnbc.com/news/450352.asp

Nihat’in ya da Arda’nin attigi gollerin fotografi mi, sinir ├Âtesi operasyondan kareler mi, bas├Ârt├╝l├╝ lider eslerinin pozlari mi? Son d├Ânemden aklimizda hangi kare kalacak derseniz, benim cevabim tek; Dat├ža sahillerinde yatan, kuyruguna iple parke taslari baglanmis ├Âl├╝ yunus fotografi... Haberin devami Bizi bu kadar iyi anlatan bir fotograf uzun s├╝redir g├Ârmedim, muhtemelen de g├Âremem...
Fotografi g├Ârd├╝g├╝m andan beri, parke tasi bagli ipin yunusun kuyrugunda biraktigi izi kendi kollarimda, bacaklarimda hissediyorum.. O ipler benim bacaklarimi sikarken kosmaya ├žalisiyorum..
A├žiklarda teknemizle yarisan, eslik eden, derinlerden haberler getiren, denizlerin bu deli mavi yunusunu, kuyrugundaki kiloluk kaldirim taslariyla si├žramaya ├žalisirken d├╝s├╝nd├╝k├že, ben bogulur gibi oluyorum...
Bu sadece hayvan sevgisi degil, bu sadece bir canliya al├žakca kiyilmasina duyulan bir ├Âfke degil...
Yunusun ├Âl├╝rken yasadiklari hakkinda sayfalarca yazabilirim, ona kiyan caninin haleti ruhiyesi hakkinda, ona verilmesi gereken ceza konusunda g├╝nlerce konusabilirim..
Ama asil ├╝zerinde konusmamiz gereken bu fotografin beni sasirtmamasi.. Asil tartismamiz gereken bu fotografin tanidik gelmesi, ├žok da fazla yadirganmamasi.
Yok, yok, “biz zaten cani olduk, issizlik, yoksulluk insanlarin ahlakini bozuyor, acimadan kesip bi├žiyoruz” demiyorum... Bunlari zaten biliyorsunuz.
Bu fotografin beni sasirtmamasinin asil sebebi; yunusun da, yunusu ├Âld├╝renlerin de, yunusu ├Âld├╝rme bi├žimlerinin de “bizi” hatirlatmasi...
O fotograf sasirtmiyor, ├ž├╝nk├╝ tanidik geliyor, ├ž├╝nk├╝ o fotografta biz variz, ├ž├╝nk├╝ bizim dramimiz var..
Biz degil miyiz, T├╝rkiye Cumhuriyeti vatandaslari degil mi, yillardir kuyruguna tas bagli yunus gibi ├žirpinip duran?
Ne zaman basimizi kaldirsak, ne zaman g├╝nese dogru, aydinliga dogru si├žramaya kalksak, ayagimiza, kuyrugumuza bagli taslar bizi dibe ├žekmiyor mu?
Pekiyi bu zavalli yunusun kuyruguna parke taslarini kim bagladi? Biz, bizden birileri degil mi?
Pekiyi bizim kuyrugumuza taslari kim bagladi, kim bagliyor? Yine biz, bizden birileri degil mi?

Y├╝zde 47 destekle g├Âky├╝z├╝ne degebilecek kadar si├žrama sansi yakalayanlar, t├╝rban, i├žki yasagi vs. deyip, y├╝zde ├╝├ž-beslik oy kaygilariyla kendi taslarini kendileri baglamiyorlar mi?
Milletten muhalefet yetkisini bile g├╝├ž bela alabilenler, b├╝t├╝n stratejilerini “iktidari yipratmak, her ne olursa olsun yaptirtmamak” ├╝zerine kurunca taslari kime bagliyorlar?..O taslar yalniz iktidarin si├žramasini mi ├Ânl├╝yor, yoksa si├žrayamayan biz miyiz?
“Bizdendir, ekiptendir” denerek, hi├ž haketmedigi, dahasi beceremeyecegi koltuklara oturtulanlar, kimin ayagina baglanan taslardir?...
“Laiklik elden gidiyor” diyerek demokrasiyi katletmeyi g├Âze alanlar; “Din elden gidiyor” diyerek demokrasinin katledilmesine yol a├žanlar; “Vatan, millet, devlet” diyerek ├žetelesip, soyup, s├Âm├╝renler; “Allah, peygamber,din” diye sermayelenerek soyup, s├Âm├╝renler; kimin ayagina baglanan taslardir?...
Son bir soru;
Dat├ža sahillerinde kuyrugunda bagli parke taslariyla yatan ├Âl├╝ yunusa mi daha ├žok yanacagiz, yoksa her yukari ├žikmak istediginde, ayagindaki taslarin geri tepmesiyle iki kat dibe batan “├çilgin T├╝rklere, Aslan K├╝rtlere, Can Alevilere, M├╝min Kardeslere mi?”

Sizinle paylasmak istedigim bu yazida kirmiziyla vurguladigim bolumlerde Turkiye'nin a├žmazlarini goruyoruz ve umudu kaybetmemek kolay degil.

Hele hele "Y├╝zde 47 destekle g├Âky├╝z├╝ne degebilecek kadar si├žrama sansi yakalayanlar, t├╝rban, i├žki yasagi vs. deyip, y├╝zde ├╝├ž-beslik oy kaygilariyla kendi taslarini kendileri baglamiyorlar mi?" saptamasi benim devamli olarak AKP ve RTE tarihe ge├žme sansini yitirdi savimla tamamen ortusuyor ki bu da Turkiye'nin gelecegini karartiyor...
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 20 Aoű 2008 18:28    Sujet du message: RÚpondre en citant

Once Hurriyet'ten bir "fait-diver", sonra niye bunu buraya tasidigimi anlatmaya ├žalisayim.

Sevgiliden 14 dakika sevi┼čme g├Âr├╝nt├╝l├╝ ┼čantaj 17 A─čustos 2008
Arda AKIN / ANKARA

Sevgilisi, kendisinden ayr─▒lmak isteyen t├╝rbanl─▒ m├╝hendis k─▒z─▒ cep telefonuyla gizlice ├žekti─či sevi┼čme g├Âr├╝nt├╝lerini internette yaymakla tehdit etti.

Ayn─▒ ├╝niversitenin makina m├╝hendisli─či b├Âl├╝m├╝nde okurken 2005 y─▒l─▒nda tan─▒┼čan 24 ya┼č─▒ndaki E.─░. ve erkek arkada┼č─▒ 27 ya┼č─▒ndaki M.D., iki y─▒ll─▒k beraberliklerinin ard─▒ndan bir y─▒l ├Ânce ayr─▒ld─▒lar. E.─░., M.D. ile yakla┼č─▒k iki ay ├Ânce yeniden birlikte olma karar─▒ ald─▒.

Sevi┼čirken kaydetmi┼č

Gen├ž k─▒z─▒n kendisinden tekrar ayr─▒lmas─▒n─▒ engellemek isteyen M.D., bu kez sevi┼čmelerini cep telefonuyla gizlice kaydederek bilgisayar─▒nda saklad─▒. K─▒sa s├╝re sonra kavgalar ba┼člay─▒nca E.─░., erkek arkada┼č─▒ndan 8 A─čustos’ta tekrar ayr─▒lmak istedi. Bunun ├╝zerine M.D., cep telefonundan E.─░.’ye, "Benden ayr─▒lamazs─▒n. Elimde sevi┼čme g├Âr├╝nt├╝lerimiz var. E─čer ayr─▒l─▒rsan bu g├Âr├╝nt├╝leri internetten t├╝m d├╝nyaya yayar─▒m, rezil olursun" mesaj─▒ att─▒. M.D. ayr─▒ca gen├ž k─▒z─▒, ayr─▒lmas─▒ halinde ├Âld├╝rece─čini s├Âyleyerek de tehdit etti.

Kap─▒dayken 155’i arad─▒

Pani─če kap─▒lan E.─░., ┼čantaj ve tehditlerin arkas─▒ kesilmeyince eve kapand─▒. Gen├ž k─▒z─▒n ailesinin ┼čehir d─▒┼č─▒nda olmas─▒n─▒ f─▒rsat bilen M.D., 11 A─čustos’ta ak┼čam saatlerinde E.─░.’nin Bat─▒kent’te bulunan evine gitti. Kap─▒da M.D.’yi g├Âr├╝nce 155’i arayan gen├ž k─▒z, "Beni ├Âld├╝recek" diyerek polisleri ├ža─č─▒rd─▒.

Cep telefonu poliste

Eve gelen polis M.D.’yi g├Âzalt─▒na ald─▒. M.D.’nin bilgisayar─▒na ve cep telefonuna el koyan polisler, ilk incelemelerde gen├ž k─▒z─▒n erkek arkada┼č─▒yla 14 dakika s├╝ren sevi┼čme g├Âr├╝nt├╝lerini tespit etti. E.─░., emniyetteki ifadesinde M.D.’den ┼čik├íyet├ži oldu─čunu s├Âyledi. ├ľzel bir ┼čirkette ├žal─▒┼čan gen├ž k─▒z ya┼čad─▒klar─▒n─▒ polis ifadesinde ┼č├Âyle anlatt─▒:

Yatak g├Âr├╝nt├╝lerim

"─░lk zamanlarda birbirimizi ├žok seviyorduk ancak zaman ge├žtik├že M.D.’nin psikopat ruhlu biri oldu─čunu anlad─▒m. Ayr─▒ld─▒m ama sonra da onunla cinsel ili┼čkiye girdi─čim i├žin evlenmek zorunda oldu─čumu d├╝┼č├╝nd├╝m. Yatak g├Âr├╝nt├╝lerini ├žekip ┼čantaj yapabilece─či akl─▒ma dahi gelmedi."

Korkutmak istiyordum

M.D. ise E.─░.’yi ├žok sevdi─čini ve kendisinden ayr─▒lmas─▒n─▒ istemedi─čini belirterek ┼čunlar─▒ s├Âyledi: "Benden yeniden ayr─▒laca─č─▒n─▒ biliyordum. Bunun i├žin bar─▒┼čt─▒ktan sonra ili┼čki g├Âr├╝nt├╝lerimizi cep telefonuna gizlice kaydettim. Amac─▒m g├Âr├╝nt├╝leri internete vermek de─čildi. Sadece korkutup yeniden bana d├Ânmesini sa─člamakt─▒. ├çok pi┼čman─▒m." Adliyeye ├ž─▒kar─▒lan M.D., tutuksuz yarg─▒lanmak ├╝zere serbest b─▒rak─▒ld─▒.

Ilgin├ž olan gen├ž kiz muhendis yani okumus aydin bir kisi, turbanli da... Bunda da ne var? Yok tabi, ama merak ettigim bu gen├ž kiz niye turban takiyor? Mahalle baskisindan mi? Eger basortusu Islamin olmazsa olmaz kosulu ise giristigi iliski Islamin gerekleriyle bagdasiyor mu?

Burada ├žatisan degerler yok mu?

Herkesin dinini kendine gore algilamasi var ve kimsenin de buna karismaya hakki yok. Ancak birileri devamli basortuyu "erdem" olarak gostermek istemelerinin bu tip olaylari goze batirmasina yaziyorum. Tabi butun "turbanlilar" boyledir gibi bir sey de zirvalamiyorum. Ama "turban" hi├žbir seyin ispati degildir.
Malum komsumuz Iran'da sokak kadinlari pazarlanmasindan musterinin odaya girmeden once imam nikahi ile "koca" oldugunu isini bitirdikten sonra da "bos ol" deyip kocaliktan musterilige ge├žtigi soylenir. Ben gozumle gormedim bilemem ama bu tip seyler bana gore ahlaksizligin daniskasi...
duygu
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 18 Oct 2008 17:43    Sujet du message: RÚpondre en citant

Hurriyet internet sitesinde bu haberi en basa koymus.
Forum katilanlarinin bu konudaki goruslerini almak ilgin├ž olur dusuncesiyle haberi aktariyorum.

Tabu y─▒kan regl kutlamas─▒ 18 Ekim 2008

Anne, k─▒z─▒n─▒n regl olu┼čunu d├╝─č├╝nle kutlama karar─▒ ald─▒. Gece i├žin de ├Âzel davetiye bast─▒rd─▒.

Psikolog ├×ule A., 12 ya┼č─▒ndaki k─▒z─▒ E.'nin regl olu┼čunu kutlamaya karar verdi. K─▒z─▒ i├žin bir gece d├╝zenleme karar─▒ ald─▒. ├ťstelik bir de davetiye bast─▒rd─▒. ├×ule A.'n─▒n fikrini k─▒z─▒ sa├žma buldu. Kocas─▒ e┼čini protesto etmek i├žin geceye kat─▒lmama karar─▒ ald─▒. ├×ule A'n─▒n en b├╝y├╝k hayali birilerinin kendisini ├Ârnek almas─▒.

Takvim Gazetesi'nden Nergis Demirkaya'n─▒n haberine g├Âre, '├Ânyarg─▒lar─▒ y─▒kmak istiyorum' diyen g├Ârme engelli anne, 12 ya┼č─▒ndaki k─▒z─▒n─▒n gen├ž k─▒zl─▒─ča ad─▒m─▒ olan ilk regliyi, verece─či davetle kutlayacak.

Psikolog anne, T├╝rkiye'nin ay─▒b─▒n─▒ rafa kald─▒rmaya haz─▒rlan─▒yor. T├╝rk toplumunun 'ay─▒p s├Âylenmez' dedi─či k─▒z ├žocuklar─▒n─▒n ergenli─če ilk ad─▒m─▒ olan regliyi, Ankaral─▒ anne verdi─či davetle kutlayacak. Tepkilere kulaklar─▒n─▒ t─▒kayan ve "├ľnyarg─▒lar─▒ y─▒kmak istiyorum" diyen ├×ule A., ilk├Â─čretim 7. s─▒n─▒f ├Â─črencisi olan k─▒z─▒n─▒n ilk reglini kutlamak i├žin bir restoranda davet veriyor.

KIZI ├ľNCE SA├çMA BULDU!

Kutlama t├Ârenine kendisinin ve k─▒z─▒n─▒n arkada┼člar─▒n─▒ ├ža─č─▒ran anne, davetiyeye kendinin, e┼činin ve b├╝y├╝k k─▒z─▒n─▒n ad─▒n─▒ da yazd─▒rm─▒┼č. "Beni feminist olarak g├Ârebilirsiniz" diyen ├×ule A., "Erkek ├žocu─čunda her ┼čey kutlan─▒yor. K─▒z ├žocu─čuna ise do─čunca ve evlenince kutlama yap─▒l─▒yor. Bu kadar e┼čitsizlik niye. Neden regli kutlamayal─▒m" diye konu┼čtu. K─▒z─▒n─▒n ├Ânceleri "sa├žma" diyerek bu fikre kar┼č─▒ ├ž─▒kt─▒─č─▒n─▒ belirten anne, daha sonra arkada┼člar─▒n─▒n gelmek istedi─čini ├Â─črenince heyecanland─▒─č─▒n─▒ ve kutlamay─▒ kabul etti─čini s├Âyledi.
duygu
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 18 Oct 2008 17:45    Sujet du message: RÚpondre en citant

Tabulari yikmak istiyorum diyerek kutlama duzenleyen anne : "Erkek ├žocu─čunda her ┼čey kutlan─▒yor. K─▒z ├žocu─čuna ise do─čunca ve evlenince kutlama yap─▒l─▒yor. Bu kadar e┼čitsizlik niye. Neden regli kutlamayal─▒m" demis.

Ben hangi toplumda boyle bir kutlama var bilmiyorum, bildigim kadariyla batida yok.

Ama, annenin erkek-kiz ayrimciligini belirtmeside bnce ├žok onemli.

Ilk yorumu ben getirdim. Smile
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 21 Oct 2008 0:23    Sujet du message: RÚpondre en citant

Konunun uzmani degilim, pek fikrim de yok. Ancak tabularin bu sekilde yirtilabilecegini sanmiyorum...

Regl tabusunu egitimle yikmak olasi. 12 yasinda bir kizin ilk reglinde ne oldu bana oluyorum korkusuna kapilmasi, o gune kadar bu konuda bilgi almis olmamasi, annenin bu baglamda kizini aydinlatmamis olmasi ├žok gorulen bir olaydi. Ge├žmis zaman kullandim, ├žunku gunumuzde 12 yasinda da olsa ├žocuklarin eskisinden ├žok daha fazla bilgisi oldugunu saniyorum.

Duygu'nun sorusunu ben de sorayim. En liberal bildigimiz toplumlarda bile bu olay bir kutlama gerektirmiyor ? En azindan ben boyle bir sey bilmiyorum.
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 27 DÚc 2008 0:31    Sujet du message: ÔÇťMemleketin y├╝zde 99ÔÇÖu M├╝sl├╝man ama y├╝zde 60ÔÇÖ─▒ h─▒rs─▒zÔÇŁ RÚpondre en citant

ÔÇťMemleketin y├╝zde 99ÔÇÖu M├╝sl├╝man ama y├╝zde 60ÔÇÖ─▒ h─▒rs─▒zÔÇŁ
(...)
Ba┼čbakan Recep Tayyip Erdo─čanÔÇÖ─▒n, ÔÇťValiler kamyona binip k├Âm├╝r da─č─▒ts─▒nÔÇŁ s├Âzlerinin ard─▒ndan dar gelirli yurtta┼člara k├Âm├╝r da─č─▒tmaya ├ž─▒kan Elaz─▒─č Valisi Mu┼čmal, ─░├ži┼čleri Bakanl─▒─č─▒ÔÇÖn─▒n valiler kararnamesiyle merkeze al─▒nd─▒. ─░lgin├ž a├ž─▒klamalar─▒yla ad─▒ndan s├Âz ettiren Mu┼čmal ÔÇť├×eytan─▒n bile zorlanaca─č─▒ ├že┼čitlilikte yolsuzluklar yap─▒l─▒yor. Memleketin y├╝zde 99ÔÇÖu M├╝sl├╝man ama y├╝zde 60ÔÇÖ─▒ h─▒rs─▒z. B├Âyle i┼č olur mu? Yani ÔÇśM├╝sl├╝man─▒zÔÇÖ diyoruz ama arkada┼č, yalanc─▒l─▒k, ├╝├žk├ó─č─▒t├ž─▒l─▒k, doland─▒r─▒c─▒l─▒k bizdeÔÇŁ demi┼čti.
Cumhuriyet 23/12/2008

Bu valiyi merkeze almislar galiba; ama ├žok iyi bir saptama yapmis ve kanayan yaraya parmak basmis. Muslumanlik adina basimizi ortuyoruz, i├žki yasaklari getiriyoruz ama yolsuzlugun onune ge├žemiyoruz !
Hem de 19. yy misali. Ekmek ├žalan Hugo'nun Sefiller'inde oldugu gibi hapise ama iktidara yakin ya da i├žinden olup milyonlar milyarlar goturune helal olsun diyoruz, sanki hirsiz muslumanlikta mubahmis gibi...
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 23 Juin 2009 14:31    Sujet du message: RÚpondre en citant

Bu kadar karamsar bir tablo ortaya ├žikacagini dusunmemistim !

Toplum Ne İstediğini Biliyor mu?
Ali SİRMEN - Cumhuriyet 02.06.2009

Bah├žeşehir ├ťniversitesi ├Âğretim ├╝yesi Yılmaz EsmerÔÇÖin yaptığı ÔÇťRadikalizm ve AşırıcılıkÔÇŁ araştırması fevkalade ilgin├ž ve ├╝rk├╝t├╝c├╝ bir tablo sunuyor bize.
CumhuriyetÔÇÖin 86ÔÇÖncı, 21. y├╝zyılın 9ÔÇÖuncu yılında zina yapan kadının taşlanarak ├Âld├╝r├╝lmesini isteyenlerin oranı y├╝zde 22. Yani kabataslak bir hesapla her beş kişiden biri recmi savunuyor.
Toplumun ├╝├žte birinden fazlası kız ├žocukların mirastan erkeklerin yarısı kadar pay almasını istiyor.
Mahkemelerde iki kadının şahitliğinin bir erkeğe eşit olmasını isteyenler de aynı oranda.
İnsanların d├Ârtte ├╝├ž├╝, ter├Ârist olduğundan ş├╝phelenilen kişinin su├žsuzluğundan emin olununcaya kadar cezaevinde tutulması gerektiğine inanıyor.
Dikkat buyurunuz, su├žluluğu kanıtlanınca veya su├žluluğu konusunda ciddi emareler olunca değil, sanığı su├žsuzluğu kanıtlanıncaya kadar cezaevinde tutulması gerektiği her d├Ârt kişiden ├╝├ž├╝ tarafından isteniyor.
Toplumun y├╝zde 91ÔÇÖi PKKÔÇÖyi, y├╝zde 90ÔÇÖı İsrailÔÇÖi, y├╝zde 80ÔÇÖi şeriatı, y├╝zde 73ÔÇÖ├╝ kom├╝nizmi, y├╝zde 84ÔÇÖ├╝ El KaideÔÇÖyi ve BushÔÇÖu aşırı olarak g├Âr├╝yor. Aşırı bulunanların arasında faşizm, ırk├žılık, Taliban ve Hamas da yer alıyor.
T├╝rk halkının y├╝zde 72ÔÇÖsi i├žki i├žen, y├╝zde 67ÔÇÖsi nik├óhsız yaşayan, y├╝zde 35ÔÇÖi kızı şortla gezen, y├╝zde 48ÔÇÖsi aşırı sağ ve sol g├Âr├╝şe sahip olan, y├╝zde 42ÔÇÖsi sevmediği partinin ├╝yesi, y├╝zde 75ÔÇÖi TanrıÔÇÖya inanmayan, y├╝zde 32ÔÇÖsi oru├ž tutmayan, y├╝zde 14ÔÇÖ├╝ t├╝rbanlı, y├╝zde 13ÔÇÖ├╝ ├žarşaflı, y├╝zde 63ÔÇÖ├╝ k├Âkten dinci, y├╝zde 43ÔÇÖ├╝ Amerikalı, y├╝zde 26ÔÇÖsı başka bir ırk veya renkten, y├╝zde 52ÔÇÖsi Hıristiyan, y├╝zde 64ÔÇÖ├╝ Yahudi komşu istemiyor.
Toplumumuzun d├╝nyaya bakışı da ├žok ilgin├ž.
ABDÔÇÖnin hedefi Hıristiyanlığı yaymak diyenlerin oranı y├╝zde 82, T├╝rkiyeÔÇÖyi b├Âlmek diyenlerin oranı y├╝zde 86, İslam d├╝nyasını b├Âlmek ve zayıflatmak diyenlerin oranı ise y├╝zde 85.
ABÔÇÖye bakış konusundaki sonu├žlar ise ş├Âyle:
ABÔÇÖnin hedefi Hıristiyanlığı yaymak y├╝zde 81, T├╝rkiyeÔÇÖyi b├Âlmek y├╝zde 76, İslamı b├Âlmek ve zayıflatmak y├╝zde 81. B├╝t├╝n bunlara karşılık yine de, T├╝rkiyeÔÇÖnin ABÔÇÖye tam ├╝ye olmasını isteyenlerin oranı da y├╝zde 57.
Bug├╝n d├╝nyadaki sorunların sorumluları sırasıyla ş├Âyle: Cahillik, eğitimsizlik, İsrail, ter├Âr, ABD, kapitalizm, insanlar arası eşitsizlik, ├žokuluslu şirketlerin k├ór hırsı, dini inan├žların zayıflaması ve AB.
D├╝nyanın ve ├╝lkenin karşı karşıya olduğu en b├╝y├╝k sorunun cehalet olduğunu s├Âyleyen halkın y├╝zde 56ÔÇÖsı d├╝nyayı algılamak i├žin din kitaplarının, y├╝zde 44ÔÇÖ├╝ ise bilimin ├Ânemli olduğunu ileri s├╝r├╝yor.
Halkın 3/4ÔÇÖ├╝ ilk ihtiya├ž olarak Kuran kursunu g├Âr├╝yor.
Kadınların plajda mayoyla gezmesinin g├╝nah olduğunu s├Âyleyenlerin oranı ise y├╝zde 58.
Bu arada, en hoşg├Âr├╝s├╝z kesimin 15-18 arasındaki grup olduğu, eğitim durumlarına g├Âre en hoşg├Âr├╝l├╝ kesimi ise ├╝niversite mezunlarının oluşturduğu belirtiliyor.
Sonu├žları okurken ilk aklıma gelen ÔÇťT├╝rk ├Âv├╝n, ├žalış, g├╝venÔÇŁ sloganı geldi ve kendi kendime sordum:
- Ne ile ├Âv├╝neyim?!...
Sonra bir soru daha geldi aklıma:
-Acaba bu toplum ger├žekten ne istediğini biliyor mu?
D├╝nyadaki sorunların sorumlusu olarak, birinci sırada eğitimsizlik ve cehaleti g├Âren toplum, d├╝nyayı kavramak i├žin bilim kitaplarına değil, din kitaplarına ├Âncelik veriyor, d├Ârtte ├╝├ž ├žoğunlukla okuldan ├Ânce Kuran kursu istiyor.
Halkın y├╝zde 81ÔÇÖi ABÔÇÖnin İslamı b├Âlmek, y├╝zde 76ÔÇÖsı T├╝rkiyeÔÇÖyi b├Âlmek, y├╝zde 82ÔÇÖsi Hıristiyanlığı yaymak istediğini d├╝ş├╝n├╝yor.
Ama halkın ├žoğunluğu (y├╝zde 57) ABÔÇÖye tam ├╝yelik istiyor.
Haberini dikkatle okuduğum araştırmadan ├žıkarılması gereken sonu├žları bilim insanları tartışacak, bir karara varacaklar, ama ondan ├Ânce benim kafamda şu soru oluştu:
- Bu toplum ne istediğini biliyor mu?
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 03 Aoű 2009 17:06    Sujet du message: RÚpondre en citant

Fatih Altaylı
T├╝rbanlıyla evlenir t├╝rbansızla aldatırlar

12.07.2009 07:55
"T├ťRBANLI kızlarla kim evlenecek?" şeklindeki aptalca ve manasız sorunun ortaya atılması, tartışma sıkıntısı ├žeken memleketimizde yeni bir tartışmayı ateşledi.
Tartışmanın başlama nedeni, iki Adalet ve Kalkınma Partili ├Ânemli ismin, Arın├ž ve Topbaş'ın oğullarının, başı a├žık kızlarla evlilik hazırlığında olması.
Bu durumu, T├╝rkiye'nin bu konuda aslında pek de sorunu olmadığına yorup rahatlamak yerine, buradan yeni bir sorun ├╝retmeye ├žalışmak iyi niyetli bir yaklaşım değil.
İktidarın da tavrıyla y├╝zde 70'i t├╝rban takar hale gelen kadınlarımızın ve kızlarımızın eş bulma sıkıntısı ├žekeceğini zannetmiyorum.
Hele hele muhafazak├ór kesimin bir b├Âl├╝m├╝n├╝n "├žokeşliliğe" karşı olmadığı g├Âz ├Ân├╝ne alınırsa bu sıkıntı en aza inecektir.
Bana g├Âre sorulması gereken soru, "T├╝rbanlı kızlarla kim evlenecek?" değil, "T├╝rbanlı kızlarla evlenen adamlar, neden hep t├╝rbansız sevgililer buluyorlar?" olmalıdır.
Muhafazak├órlığı ile bilinen bazı siyaset├žilerimizin, hat,ta eski bakanlarımızın t├╝rbansız sevgililerinden ├žocuk bile yaptıkları Ankara'da az konuşulmadı mı?
Tanıdığım bir esnaf vardı.
Ciddi radikal İslamcı. Hani her an El Kaide'ye katılabilecek t├╝rden.
Evli barklı adamdı. ├çarşaflı bir hanımı vardı
Ama s├╝rekli Rus kadınlarla dolaşırdı. Her gece bir Rus'la ilişkiye girmeden eve gitmezdi.
"Din, Allah, kitaptan başka lafın yok. Ama s├╝rekli Rus kadın peşindesin. Bu mu M├╝sl├╝manlık" dediğimde, "Abi bu benim zaafım. Başka her şeyde nefsime h├ókimim. Ama burada olamıyorum. Allah benim bu kusurumu affedecektir" demişti.
İddia edilenin aksine, t├╝rbanlı kızların evde kalma korkusu falan yok.
Varsa varsa kocalarının kendilerim t├╝rbansız kadınlarla aldatma korkusu var.
Bu arada haber merkezimiz, İslami yaşam tarzını benimseyen ve İslami yaşam tarzını benimsemeyen, yani iki farklı mahallenin bildik isimleriyle bir anket yaptı.
Her iki mahallenin sakinlerine de "Karşı mahalleden birisiyle evlenir misiniz?" sorusu soruldu.
İslami mahallenin sakinleri genelde "Evlenmeyiz" dediler.
Diğer mahallede ise bence hafif bir riyak├órlıkla "Duruma bağlı" yanıtını verenler var.
Ben de bu soruyu kendime bir kez daha sordum.
Ben karşı mahalleden biriyle ya da daha somut anlatımıyla t├╝rbanlı bir kadınla evlenmem. ├ç├╝nk├╝ bana g├Âre uzun s├╝reli bir beraberliğin temelinde ortak k├╝lt├╝re sahip olmak yatıyor.
Bu hem ekonomik, hem sosyal, hem de eğitim a├žısından ortak bir k├╝lt├╝r olmalı.
"Liberallik ve ├Âzg├╝r d├╝ş├╝nceli" g├Âr├╝nme adına bazı şeyleri zorlamanın ├ólemi yok.
En azından benim i├žin. Bırakın evlenmeyi, yarın eşim din ağırlıklı bir yaşam tarzına ge├žmeve karar verirse ilişkimizin y├╝r├╝yebileceğini hi├ž zannetmiyorum.
Aynı durum onun a├žısından da ge├žerli.

NE ZAMAN ADAM OLURUZ?
Ateşle oynayan, elinin yanmasına şaşırmadığı zaman.
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 28 Aoű 2009 0:32    Sujet du message: RÚpondre en citant

Bir iftar yemegidir gidiyor... Her durumda iftar. Rasmussen gelir iftar yemegine katilir, bilmem ne vakfi iftar yemegi verir manken hanim iftar yemegi ile alakasiz bir kiyafetle gelir.
Boylesine gosteris i├žin iftar yemegi yapilir mi diye de kimse sormaz, ramazan ya iftar yemegi olacak...

cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 27 Sep 2010 22:14    Sujet du message: RÚpondre en citant

Erpuyan ge├žen senenin iftar yemeklerinde kalmis. 2010 iftarlarina ne demeli... Neyse, ben pes ettim ya .. Ama Mumtaz hocanin bu yazisini da paylasmadan edemedim.

Cumhuriyet 27.09.2010

M├ťMTAZ SOYSAL

Kopya

BATI’DAK─░, ├Âzellikle Kuzey Avrupa ve ─░ngiliz-Amerikan ├ólemindeki ├╝niversitelerin kurallar─▒na g├Âre, en b├╝y├╝k ay─▒p ve su├ž kopyac─▒l─▒kt─▒r. O kadar ki, baz─▒ ├╝niversitelerde yaz─▒l─▒ s─▒navlara kat─▒lanlardan k├ó─č─▒tlar─▒n ba┼č k─▒sm─▒na, kendi elyaz─▒lar─▒yla, kopya ├žekmediklerini neredeyse bir namus s├Âz├╝ verircesine yazmalar─▒ istenir. Kopya ├žekerken yakalanana yahut kopya ├žekti─či kesinlikle belirlenene verilen en hafif ceza ├╝niversiteden kovulmakt─▒r.

Bizim okul ve ├Â─črenci k├╝lt├╝r├╝m├╝zde, nedense b├Âylesine dramatik bir ceremesi yoktur kopyac─▒l─▒─č─▒n. Hele orta├Â─čretim d├╝zeyinde yakalanmadan kopya ├žekebilmek bir ├že┼čit b├╝y├╝k beceri say─▒l─▒r ve bu beceriyle ├Âv├╝nen ├Â─črenci ├žoktur. Yat─▒l─▒ okullar─▒n s─▒nava haz─▒rl─▒k g├╝nlerinde ba┼čar─▒l─▒ olabilecek kopya y├Ântemlerinin geli┼čtirilmesine ayr─▒lan vaktin do─čru d├╝r├╝st ders ├žal─▒┼čmaya ayr─▒landan daha fazla olmas─▒ hi├ž ┼ča┼č─▒rt─▒c─▒ say─▒lmaz. Hatta, ceplerde saklan─▒p s─▒nav s─▒ras─▒nda avu├ž i├žinden okunacak fizik form├╝llerinin bir t├╝r “ders ├žal─▒┼čma ve ├Â─črenme egzersizi” oldu─čunu s├Âyleyenler bile olur.

B├Âyle olunca, lise ├Â─črencili─či d├╝zeyinde biraz e─člence konusu say─▒lan kopyac─▒l─▒─č─▒n ┼ču s─▒ralar devlette g├Ârev almak i├žin s─▒nava giren koskoca ki┼čilere s─▒├žram─▒┼č olmas─▒nda ola─čan├╝st├╝ bir gariplik g├Ârmek zor oluyor. ├×a┼č─▒rt─▒c─▒ olan, kopyac─▒l─▒─č─▒n b├Âylesine ├╝st├╝n elektronik teknoloji kullanabilmi┼č ve kopyac─▒ say─▒s─▒n─▒n bu ├Âl├ž├╝de artm─▒┼č olmas─▒d─▒r.

Ama olay─▒n her ┼čeyden daha ├žok as─▒l ┼ča┼čk─▒nl─▒k veren ve d├╝┼č├╝nd├╝ren yan─▒, ├ža─čda┼č kopyac─▒l─▒ktaki ba┼črol├╝, b├╝y├╝k, “ulv├«, hatta kutsal iddialarla ortaya ├ž─▒kan bir tarikata mensup olanlar─▒n” oynam─▒┼č olmas─▒d─▒r..

Oysa, s─▒navlarda kopyac─▒l─▒─č─▒n bir ├že┼čit emek h─▒rs─▒zl─▒─č─▒ oldu─ču, hele yar─▒┼čmal─▒ durumlarda ba┼čkalar─▒n─▒n hakk─▒n─▒ ve s─▒ras─▒n─▒ ├žalmak anlam─▒na geldi─čini ilkokul s─▒ralar─▒ndan ba┼člayarak ├Â─črencilere ├Â─čretmiyor muyuz?

O halde, dindar ge├žinen o insanlar─▒n su├ž olmaktan da ├Âteye d├╝ped├╝z “g├╝nah” say─▒lan bir fiili i┼člemi┼č olmas─▒, m├╝raili─čin dik├ól├ós─▒ de─čil midir?

A├ž─▒k├ža belli ki, 2000 y─▒l─▒nda “Cumhuriyetin niteliklerini de─či┼čtirmek i├žin fazla acele edip hata i┼člemeyin; ├Ân├╝n├╝zde daha 10 y─▒l─▒n─▒z var” diyen Pennsylvania’daki hocay─▒ dinlemi┼č olanlar, bu y─▒l─▒n sonuna kadar ancak birka├ž aylar─▒n─▒n kald─▒─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝p ellerini ├žabuk tutarak g├╝nah i┼člemeyi bile g├Âze alm─▒┼člard─▒r.
martin_eden
Spammer
Spammer

MessagePostÚ le: 04 Oct 2010 22:31    Sujet du message: RÚpondre en citant

├ľ─črencilik hayat─▒ boyunca bir kere bile kopya ├žekmeyen biri var m─▒ acaba? Var diyen yalan s├Âyl├╝yor. Kopya ├žekmeden ├Â─črencili─čin zevki mi olur.

Tabi ┼čimdiki kopyalar ├žete i┼či, ger├žekten kabul edilemez.

Say─▒n Cengiz-Han, c├╝retimi ba─č─▒┼člay─▒n, bir kopya hikayenizi bekliyorum. Sayg─▒lar.
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 14 Oct 2010 12:18    Sujet du message: RÚpondre en citant

Doktor, ben GSL'yim, ger├ži ben "inek"tim pek kopya ├žekmezdim ama biz de kopya hikayeleri meshurdur.
Benim donemde sa├žlar uzundu kulaklikla telsizden kopya verilirken, polisler bu fransizca dikte edilen anlamadiklari seyleri yakalayinca liseye dolusmuslardi...
Smile

Tabii burada sorun olan makbul olmayanin iyi kabul edilmesi, yerilmemesi, begeni gormesi... Bravo herife, kopya ├žekmis sinifini ge├žmis denilmesi...
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 26 Juil 2011 10:21    Sujet du message: RÚpondre en citant

3 sene once ben baslatmisim bu topigi... Devam edeyim bir senelik aradan sonra...

Zitliklar ulkesi Turkiye'den bir tablo. Iki de bir Mevlana deyip duranlarin ulkesinde hosgorusuzluk almis basini gidiyor. Ama halk mutlu !!!!!!!!

cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 26 Juil 2011 10:25    Sujet du message: RÚpondre en citant

Yukarida sozu edilen arastirmanin tamami i├žin bilgi almak isteyenlere :
http://bit.ly/n8mNTz
http://www.bahcesehir.edu.tr/habergoster/index/hid/664
Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Aller Ó la page 1, 2  Suivante
Page 1 sur 2

Sauter vers: