71 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Cr├ęer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 1
Total : 2197

Actuellement :
Visiteur(s) : 71
Membre(s) : 0
Total :71

Administration

Derniers Visiteurs

administrateu. : 05h13:25
veron : 1 jour, 56 min.20
murat_erpuyan : 1 jour, 01h39:33
bendeniz : 1 jour, 01h54:28
Dom : 1 jour, 01h57:39

N├ętiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilit├ę de ceux qui les ont post├ęs dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera tol├ęr├ę dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - Mine KIRIKKANAT yine d├Âkt├╝rd├╝....AMA OKUYAN KIM???
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un ├ęchange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

Mine KIRIKKANAT yine d├Âkt├╝rd├╝....AMA OKUYAN KIM???
Aller Ó la page PrÚcÚdente  1, 2

Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet prÚcÚdent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 05 Juin 2010 14:51    Sujet du message: RÚpondre en citant

Ben okuyorum Murat.....ve yazilarin ├žogunda dile getirilen g├Âr├╝slere de katiliyorum.....elbette kamuoyu karsisinda isimlerini zedelemek istemeyen kisiler "zevahiri" kurtarmak i├žin "hamasi" s├Âzler de ediyorlar.... Gazze'ye giderken gaza gelip "gazi" yada "niyazi" olan salaklara da eminim ├žogunun tabiri caizse, "on postasi" var!!!
Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 26 Juil 2010 21:48    Sujet du message: RÚpondre en citant

Iktidar─▒n hukuku da kullanarak uygulad─▒─č─▒ bask─▒ politikas─▒ndan yak─▒n─▒rken “Ben bile gelirler, al─▒rlar, iftira atarlar, i├žeri t─▒karlar diye ├Âzg├╝rce konu┼čam─▒yorum” diyor. Tespiti ├╝rk├╝t├╝c├╝: Toplum akl─▒n─▒ oynatmak ├╝zere
Ad─▒n─▒n “AB’den para alan gazeteciler” listesinde yer almas─▒na sert tepki g├Âsterdi Mine K─▒r─▒kkanat. Hatta konuyu yarg─▒ya da ta┼č─▒d─▒. “Davay─▒ kazand─▒m ama ilan etmek i├žin Yarg─▒tay’─▒n karar─▒n─▒ bekliyorum. ” diyor.
* Neden AB’den fon almad─▒n─▒z m─▒?
Bana atfetti─či para 2006-2007 aras─▒ Kanalt├╝rk’te yapt─▒─č─▒m Kiosk program─▒nda maky├Âz├╝m├╝zden kameraman─▒m─▒za hepsinin masraf─▒ dahil ald─▒─č─▒m─▒z para.
* O fonlarla ├žekilen filmler de, y├╝r├╝t├╝len kampanyalar da, daha ├Ânce bahsetti─činiz “k├╝lt├╝r bombard─▒man─▒n─▒n” par├žas─▒ oldu─ču i├žin oradan kaynaklanan bir ku┼čkuculuk var. Do─čal de─čil mi?
Bir T├╝rk televizyonunda, bir T├╝rk haber program─▒n─▒n benim yapt─▒─č─▒m AB program─▒ kadar ├Âzg├╝r olmad─▒─č─▒n─▒ g├Âr├╝yorum.

TESEV’le i┼čim olmaz
Bu arada bir parantezi var yine; i┼čin i├žine ABD vak─▒flar─▒n─▒n fonlar─▒ girerse i┼č de─či┼čir. “Benim TESEV’le i┼čim olmaz” diyor mesela.
* Amerikan fonuyla AB fonunun ne fark─▒ var?
Amerikan vakf─▒ndan al─▒nan fondan ku┼čkulan─▒r─▒m ├ž├╝nk├╝ lobicilik ├Ânde olabilir.
* AB’de yok mu?
Lobiler ve taraflar olabilir ama anla┼čmalar kurumsal yap─▒l─▒r. Ama Alman dikte eder, Frans─▒z dikte eder, ─░ngiliz dikte eder.
* Fonla ├ž─▒kar─▒lan, ki T├╝rkiye’de ├Ârnekleri var, gazetelerin “tarafs─▒z” gazetecilik yapmas─▒ m├╝mk├╝n m├╝?
Bu paralar─▒ alan medya organlar─▒n─▒n T├╝rkiye’yi Amerikan-Alman dizayn─▒na g├Âre ┼čekillendirebilmek i├žin yapmayacaklar─▒ hi├žbir ┼čey, a┼čmayacaklar─▒ hi├žbir k─▒r─▒m─▒z─▒ ├žizgi yoktur. Onlar Amerika’n─▒n ve Almanya’n─▒n k├╝├ž├╝k askerleridir. Bu kadar a├ž─▒k s├Âyl├╝yorum emir kullar─▒d─▒r.

├çok bedel ├Âdedim
Bir g├╝n bu kesimin de bedel ├Âdemek durumunda kalaca─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝nen K─▒r─▒kkanat, ekliyor: “O zaman zaten ABD’ye gidip ya┼čarlar. Kurtulurlar.”
Sohbetteki en trajik ifade, ba─č─▒ml─▒ gazetecileri ele┼čtirirken kendili─činden ortaya ├ž─▒kan “Onlar ABD’nin Almanlar─▒n k├╝├ž├╝k askerleri de biz ├Âzg├╝r m├╝y├╝z?” sorusu.
* ├ľzg├╝r m├╝s├╝n├╝z?
Ben de─čilim. Ben istedi─čimi yazam─▒yorum, istedi─čimle konu┼čam─▒yorum.
n ├ľdemek durumunda kalabilece─činiz bedeller mi al─▒koyuyor sizi?
Ben o kadar ├žok bedel ├Âdedim ki.
* Ne mesela?
Bedel almayarak ├Âdedim bedeli. Mal varl─▒─č─▒m 1993 y─▒l─▒ndan beri de─či┼čmedi. B├╝t├╝n meslekta┼člar─▒m─▒n yazl─▒─č─▒ var, yurt d─▒┼č─▒na giden i┼č├žilerin de evi oldu benim olmad─▒. Paris’te kiraday─▒m hala. 25 y─▒l benim kadar ├╝st d├╝zey bir gazetecilik yapt─▒ktan sonra var─▒lacak yer midir gazetecilik a├ž─▒s─▒ndan. Bundan sonra hapse t─▒karlar ya da daha k├Ât├╝ bir ┼čey yaparlar. Seks kasedim yok. ├×aibeli ┼čaibesiz kimseden fikir almam. Ha bir iftira atmalar─▒ gerekir. O da biraz ay─▒p olur bu ya┼č─▒mda. Bilgisayar─▒m bile ├žal─▒nd─▒ ge├žen sene.
* Kan─▒t yaratmak i├žin oldu─čunu mu d├╝┼č├╝n├╝yorsunuz?
Bir ara, evin i├žinde 19 polis vard─▒. ─░ki sivil geldi, “Mine han─▒m, laptopda ters bir ┼čeyler var m─▒d─▒r” dediler. Hi├žbir ┼čey yok, tersliklerin hepsi kafamda dedim. Hakikaten de ├Âyle. Bir tak─▒m yasak d├╝┼č├╝nceler varsa bunlar─▒n hepsi kafamda. ├×u anda yapt─▒klar─▒ gibi deliller ├╝retebilirler. ├çok ac─▒ ├žekerim tabi. Ba─č─▒ms─▒z ve ├Âzg├╝r ruhum ├žok da ya┼čamaz herhalde. Ama ├žok arkada┼č─▒m da benim i├žin m├╝cadele eder. Yurtd─▒┼č─▒nda neye kar┼č─▒, nas─▒l m├╝cadele etti─čimi iyi biliyorlar.
* ─░nan─▒yormusunuz buna ger├žekten, bug├╝n ayn─▒ durumdaki gazetecilerin en b├╝y├╝k travmas─▒ meslekta┼člar─▒n─▒n duyars─▒zl─▒─č─▒..
├çok incitici bir ┼čey ama ba┼čka ├žareleri yok. Ben bile ├Âzg├╝rce konu┼čam─▒yorum. Gelirler al─▒rlar iftira atarlar i├žeri t─▒karlar diye korkuyorum. Benim gibi ├Âzg├╝r s├Âylemli bir yazarda bu korku olu┼čmu┼čsa, beni sindirmi┼člerse d├╝┼č├╝n├╝n art─▒k normal insanlar─▒n ne vaziyette oldu─čunu. Avukat─▒mla takside giderken konu┼čuyorduk dinlenmek ├╝zerine taksi ┼čof├Âr├╝ d├Ând├╝ beni de dinliyorlar dedi. Toplum akl─▒n─▒ oynatmak ├╝zere. Bir yak─▒n─▒m─▒n ├žocu─ču televizyonu tamire yollam─▒┼člar, ┼ču anda izlendi─čini d├╝┼č├╝n├╝yor.
* G├╝n olur devran d├Ânerse, bu bask─▒dan sonra, bir kar┼č─▒ intikam s├╝reci ya┼čanabilir mi?
B├Âyle bir risk var bence bu tuza─ča d├╝┼č├╝lmemeli. AKP’den ├Â─črendi─čimiz ├žok ┼čeyler oldu. Sorulmas─▒ gereken tek hesap mali hesapt─▒r. S├╝lalesine var─▒ncaya kadar mali hesap. Cad─▒ av─▒na d├Ân├╝┼čmemeli.
* Bir fa┼čist i├žin olduk├ža uzla┼čmac─▒ bir tutum!
Bana fa┼čist diyenlerin hi├žbiri benim kar┼č─▒mda fa┼čizmin tan─▒m─▒n─▒ yapamaz. Bu adamlar─▒n zeka seviyesi, birikimi, k├╝lt├╝r├╝, felsefesi k├╝├ž├╝k parma─č─▒m─▒n t─▒rna─č─▒ etmez.

Naiflikten kullan─▒lmay─▒ anl─▒yorsa G├╝nay’─▒ ├žok naif buluyorum
K├╝lt├╝r Bakan─▒ Eru─črul G├╝nay’─▒n, Vatan gazetesine verdi─či r├Âportajda, Kenan Evren’in “Bir sa─čdan, bir soldan ast─▒k” s├Âylemini naif buldu─čunu ifade etmesine ┼ču tepkiyi verdi K─▒r─▒kkanat:
“Ben de Ertu─črul G├╝nay’─▒ ├žok naif buluyorum.”
G├╝nay’─▒n “naif” yak─▒┼čt─▒rmas─▒n─▒n gerek├žesi “Kenan Evren’in kullan─▒lm─▒┼č” oldu─čuna duydu─ču inan├žt─▒. K─▒r─▒kkanat buna da itiraz etti:
“Naiflikten kullan─▒lmay─▒ anl─▒yorsa ma┼čallah o kadar g├╝zel kulland─▒rt─▒yor ki kendisini. Ne eksik ne fazla; Kenan Evren naifse, Ertu─črul G├╝nay ├žok naif. Naiflikten bilmeden ├Âld├╝rmeyi anl─▒yorsa da bunun ad─▒ vah┼čettir. Aslan da ihtiya├ž i├žin vicdan yapmadan ├Âld├╝r├╝r yani. K├Ât├╝l├╝k iyilik bilmemekse naiflik, onun ad─▒na vah┼či do─ča denir. Naiflik cinayetin gerek├žesi ya da ├Âzr├╝ de─čildir.”

K├╝lt├╝rs├╝z k├╝lt├╝r bakanlar─▒
Konu┼čurken bir ara soruyor:
“Kendisi K├╝lt├╝r Bakan─▒’yd─▒ de─čil mi?”
Ve patlat─▒yor bombas─▒n─▒: “Ertu─črul G├╝nay’─▒n ne k├╝lt├╝r├╝ var? Ne yapt─▒ k├╝lt├╝r i├žin gerine gerine dola┼čmaktan ba┼čka?”
Evren’in idamlar─▒ izah tarz─▒n─▒ naif bulan “12 Eyl├╝l ma─čduru” bakana hitaben “hodri meydan” diyor: “Hadi bakal─▒m, bir k├╝lt├╝r s─▒nav─▒na tabii tutal─▒m kendisini. Bakal─▒m nerelerden ├žakacak?”
Sonra bir ara dural─▒yor, haks─▒zl─▒k yapm─▒┼č olmamak i├žin “─░yi bir ┼čey yapt─▒” diye ekliyor:
“M├╝ze kartlar!..”
K─▒r─▒kkanat b├╝t├╝n ele┼čtirilerine ra─čmen bir mutluluk pay─▒ da ├ž─▒karm─▒┼č G├╝nay’─▒n K├╝lt├╝r Bakan─▒ olu┼čundan: “├çok mutluyum b├Âylelikle devlet adam─▒ olamayaca─č─▒ anla┼č─▒ld─▒.”

O ├žocuklar─▒ asanlar affedilemez
G├╝nay’─▒n “naif” olarak tan─▒mlad─▒─č─▒ ki┼či K─▒r─▒kkanat’a g├Âre “12 Eyl├╝l’de affedilmeyecek tek kesim”in sembol├╝. Sormaya gerek var m─▒ bilmiyorum ama, yine de bir a├ž─▒klama zemini yaratal─▒m bakal─▒m, neden kapal─▒ym─▒┼č “af kap─▒s─▒”:
“├ç├╝nk├╝ onlar, hakikaten, o ├žocuklar─▒ asarken ne yapt─▒klar─▒n─▒ iyi biliyorlard─▒. O ├žocuklar, ’halk─▒ kurtarmak i├žin kendimizi feda edece─čiz’ diyen solcular veya sa─čc─▒lar, onlar─▒ ├Âld├╝renler, birbirlerini ├Âld├╝rtenler, hi├žbirisi ne yapt─▒─č─▒n─▒ bilmiyordu; empati yaparak gidiyorlard─▒. Affedilmeyecek tek kesim onlar─▒ idam edenlerdir. Onlara i┼čkence yapanlard─▒r. Onlar─▒ hapishanelerde ├Âld├╝ren ve ├Âld├╝rtenlerdir. PKK’y─▒ ba┼č─▒m─▒za saranlard─▒r.”
─░sim isim de─čil, sadece yazar ├žizer tak─▒m─▒, politikac─▒ de─čil, T├╝rkiye’de 12 Eyl├╝l’le ilgili herkesin sorumlulu─ču oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yor K─▒r─▒kkanat:
“O ├žocuklar halkla empati kuruyorlard─▒ ama halk onlarla hi├ž sempati kurmad─▒, halk da ├žok sorumludur o anlamda.”
Kendisini de soyutlam─▒yor: “70’lerde ├Â─črenciydim. Tan─▒k olarak etkim olmamas─▒na ra─čmen benim kendi gen├žlik tepkilerim de do─čru de─čildi. Hepimizin sorumlu─ču ve su├žlulu─ču oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorum. Fevri hareket. D├╝┼č├╝nmeden hareket. Bilgisizce hareket.”

Nafile polemiklere gerek yok
├çok can ac─▒t─▒c─▒ bir c├╝mle ama “pat” diye kuruveriyor: “T├╝rkiye kim vurduya gitti 12 Eyl├╝l’de. O gen├žler de kimvurduya gitti!”
Neden derseniz, “Solcular solcu de─čildi. Sa─čc─▒lar sa─čc─▒ de─čildi. Ne i├žin d├Âv├╝┼čt├╝─č├╝n├╝, ne i├žin sava┼čt─▒─č─▒n─▒ bilmeden, vah┼či ve masum caniler olarak, vah┼či ve masum kahramanl─▒─ča soyunarak birbirlerine girdiler” diyor.
Y├╝zle┼čmekte bu kadar zorland─▒─č─▒m─▒z bir d├Âneme dair konu┼čurken, hi├žbir “yumu┼čat─▒c─▒” yok lugat─▒nda:“Geri kalm─▒┼č toplumlarda ┼čiddet ve vah┼čet sadece g─▒d─▒klanmay─▒ bekler. Sovyetlerin de g─▒d─▒klamas─▒yla, Amerikal─▒lar─▒n da g─▒d─▒klamas─▒yla, bizim ├╝st├╝m├╝zde ├žarp─▒┼čan g├╝├žlerin sava┼č─▒na bilmeden alet oldular.”
Ya bilerek alet olanlar; onlara ne oldu peki?
─░┼čte “Erdo─čan’─▒n g├Âzya┼člar─▒”n─▒n tek hayr─▒, bunun da sorgulanmas─▒ gerekti─čini hat─▒rlatmak oldu belki. Bu noktada Muharrem ─░nce’nin ├žok do─čru bir soru sordu─čunu vurguluyor K─▒r─▒kkanat:
“─░nce, ”Ben ├žok bilmek isterdim Ba┼čbakan 12 Eyl├╝l anayasas─▒na evet oyu mu, verdi hay─▒r oyu mu verdi“ dedi. Ben hay─▒r oyu verenlerdenim a├ž─▒k├ža s├Âyl├╝yorum. Ba┼čbakan, niye hi├ž ├ž─▒k─▒p ”Ben hay─▒r demi┼čtim bu anayasaya“ demedi. Hay─▒r demedi─čini tahmin etmek san─▒r─▒m ├žok zor de─čil. Ac─▒y─▒ ├žekenlerin aileleri, bug├╝n e─čer, s├Âzde bu ac─▒lar─▒n sonucu olan bu anayasay─▒ de─či┼čtirmek ve siville┼čtirmek i├žin ├ž─▒kan ba┼čbakana ”hay─▒r” diyorlarsa, burada art─▒k ne Erdo─čan’─▒n samimiyeti kal─▒r ne de anayasan─▒n. Haks─▒z yere as─▒lan o ├žocuklar─▒n aileleri empati kurmuyor fark─▒ndaysan─▒z. ”Benim ac─▒m─▒n ├╝zerinden bunu yapmaya hakk─▒n─▒z yok“ diyor. Dolay─▒s─▒yla b├╝t├╝n polemik nafiledir.”

T├╝rkl├╝─č├╝m├╝ kaybedersem hi├žbir┼čey olamayaca─č─▒m─▒ biliyorum
1983 y─▒l─▒ndan bu yana yurtd─▒┼č─▒nda. Sohbetin bir yerinde “Konu┼čurken T├╝rk├žemde ka├ž yabanc─▒ kelimeye rastlad─▒n─▒z?” diye sorma ihtiyac─▒ duyuyor. “T├╝rk├že” milletiyle aras─▒nda varsayd─▒─č─▒ en ├Ânemli “ba─č” ├ž├╝nk├╝. Yurtd─▒┼č─▒na ├ž─▒k─▒p T├╝rk├želerini unutanlar─▒n, “milliyet├žiyim” demesine fena i├žerliyor:
“Oyum dedi─činiz konu ve tan─▒ma hakimseniz, aptal de─čilseniz, de─čerlerinizi yitirmeye gerek yoktur. D├╝nyan─▒n ne kadar gerekli de─čeri varsa al─▒r b├╝t├╝nselle┼čtirirsiniz, kendinizden de hi├žbir ┼čey kaybetmezsiniz. Bunun en canl─▒ ├Ârneklerinden biri benim. Hi├žbir ┼čekilde T├╝rkl├╝─č├╝m├╝ kaybetmedim kaybedersem hi├žbir ┼čey olmayaca─č─▒m─▒ biliyorum.”
“Kendi k├╝lt├╝r├╝m├╝z├╝ b─▒rak─▒p sadece onlar─▒nkini ├Â─črenirsek o zaman alta d├╝┼čebiliriz” diyen K─▒r─▒kkanat’la, T├╝rkiye’de “entellekt├╝el say─▒lan” kesimin gerikalm─▒┼čl─▒─č─▒n─▒ konu┼čuyoruz.

T├╝rkiye GDO lobilerinin oyunca─č─▒
“├ľteki liberal demokratlar daha ak─▒ll─▒ ┼čeyler s├Âyler” dedi─či Mehmet Altan ile GDO’lu ├╝r├╝nleri savunan Tar─▒m Bakan─▒’ndan ├Ârnek veriyor:
“Nas─▒l geri kald─▒─č─▒m─▒z─▒ d├╝┼č├╝n├╝n ki, tar─▒m okumu┼č bir iktisat├ž─▒, T├╝rkiye’ye, bug├╝n d├╝nyada zararlar─▒ g├Âr├╝ld├╝─č├╝ i├žin geri d├Ân├╝lm├╝┼č entansif tar─▒m modelini ├Âneriyor. T├╝rkiye’nin hep 30 y─▒l geriden mi gitmesi gerekiyor? Tar─▒m Bakan─▒ ├ž─▒k─▒p GDO’lar─▒ savundu─čunda da ├Âyle isyan ettim. T├╝rkiye GDO lobilerinin elinde oyuncak. ─░sve├ž’te her k├Âye bir yel de─čirmeni dikiyorlar. Enerji ├Âzerkli─či yarat─▒yorlar. Bakan─▒ ├ž─▒k─▒p lobilerin dedi─čini tekrarl─▒yor ”efendim yiyecek yetmeyecek“. Ya ne yetmemesi fazlas─▒ var. Lezzetimizi elimizden al─▒yorsun, k├Âyl├╝n├╝n tohumlu─čunu elinden al─▒yorsun. Hangi hastal─▒klara yol a├ža─č─▒ belli olmayan ┼čeyler yediriyorsun.”
Altanlar’dan s├Âz edip ├çetin Altan’─▒ anmamak olmazd─▒. “Darbe” g├╝ndemi de m├╝sait. D├╝n ile bug├╝n aras─▒ndaki bu b├╝y├╝k u├žurum da ne ola?
─░┼čte cevab─▒: “─░nsan de─či┼čimini a├ž─▒klarken belli temellere dayand─▒rmal─▒d─▒r. Ben onlarda inan─▒l─▒r bir gerek├že g├Ârm├╝yorum. 30 y─▒l ├Ânce de g├╝venilir de─čillermi┼č, 30 y─▒l sonra da g├╝venilir de─čiller. O zaman o darbeyi alk─▒┼člamalar─▒ da sahteymi┼č. ├×imdi bu d├╝zeni alk─▒┼člamalar─▒ da sahte. Demek ki prensipler sahte. Asl─▒nda ├çetin Altan ├žok zeki ve s─▒ra d─▒┼č─▒ bir gazeteci ve yazard─▒r. Ama ├çetin Altan’─▒n 30 y─▒l ├Ânceki ├Âng├Âr├╝lerine bakarsan─▒z, bug├╝n bana ger├žekle┼čen tek ├Âng├Âr├╝s├╝n├╝ s├Âyleyemezsiniz. Bug├╝n o─člunun da 30 y─▒l ├Ânce babas─▒n─▒n modernite diye savundu─ču entansif tar─▒m─▒ hala ula┼č─▒lmas─▒ gereken model gibi savunmas─▒, durduklar─▒ yerin ileriden ├žok geride oldu─čunu g├Âsteriyor.”

Yeni├žag 26 temmuz 2010
martin_eden
Spammer
Spammer

MessagePostÚ le: 26 Juil 2010 23:04    Sujet du message: RÚpondre en citant

Ben HAYIR diyece─čim, ├ž├╝nk├╝.......├žok ┼čey yazd─▒m ama korkudan sildim.
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privÚ
Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 27 Juil 2010 13:30    Sujet du message: RÚpondre en citant

Nas─▒l y─▒k─▒l─▒r?

Bu ├╝lkede ya┼čayan ve hangi din, hangi ─▒rk, hangi renkten olup, hangi dilden konu┼čursa konu┼čsun ezici ├žo─čunlu─ču “T├╝rk’├╝m” demekten -hen├╝z- utan├ž duymayanlara, “T├╝rkl├╝k; K├╝rtl├╝k, ├çerkezlik, Lazl─▒k gibi bir alt kimliktir. ├ťst kimli─činiz T├╝rkiyeli M├╝sl├╝man olmal─▒d─▒r...” dersiniz.

G├╝neydo─ču b├Âlgesi, a┼čiret ve dalaletin pen├žesinde k─▒vran─▒rken siz Kuzey Irak’a gider, ABD’nin u┼ča─č─▒ K├╝rt h├╝k├╝metinin elini ete─čini ├Âpersiniz. Yetmez, sizin K├╝rtleriniz a┼čiretin besledi─či cehalet, cehaletin besledi─či t├Âre vah┼četinin kuca─č─▒nda i┼čsizlik ve yoksulluktan k─▒vran─▒rken, siz d├╝┼čman─▒n ├žakma K├╝rt devletine 500 i┼č adam─▒yla ├ž─▒karma, milyarlarca dolarl─▒k yat─▒r─▒m yapars─▒n─▒z. G├╝neydo─ču’da ya┼čayan T├╝rklere ve K├╝rtlere kesintisiz veremedi─činiz elektri─či, Irak’taki K├╝rtlere verirsiniz. Kurmad─▒─č─▒n─▒z altyap─▒y─▒, yollar─▒, k├Âpr├╝leri, yurtlar─▒, hastaneleri, fabrikalar─▒ Irak’taki K├╝rtlere kurars─▒n─▒z.

Yetmez! “K├╝rt a├ž─▒l─▒m─▒” diye s─▒n─▒r─▒ a├žar, ├žakma K├╝rt devletinde konu┼članan ├žocuklar─▒n─▒z─▒n katillerini PKK bayra─č─▒yla kar┼č─▒lat─▒r, davul zurna vurdurur, ayaklar─▒na kadar g├Ât├╝rd├╝─č├╝n├╝z adliyeye, temenna ├žakt─▒r─▒rs─▒n─▒z.

Yetmez! ─░stanbul B├╝y├╝k┼čehir Belediyesi’nde meclis ├╝yesiyken “kad─▒n personele cinsel taciz”den kovulan demokrasi biti ve sair s├╝l├╝kleri, TV’lerde a├ž─▒l─▒m savunmakla g├Ârevlendirir, hatta a─čz─▒ndan salyalar sa├žarak K├╝rt├ž├╝l├╝k propagandas─▒ yapan biti, ABD’ye “arabulucu” olarak atars─▒n─▒z.

Sekiz y─▒l ├Ânce “s─▒f─▒r”lanan ter├Âr├╝ azd─▒rmaya bu kadar─▒ yeter. Ama devleti y─▒kmaya yetmez. Kollar─▒ s─▒var, devletin par├žalanmas─▒ ├Ân├╝ndeki en b├╝y├╝k engel, orduyu ufalamaya ba┼člars─▒n─▒z.

Y─▒llarca PKK’ya kar┼č─▒ sava┼čan halk kahramanlar─▒n─▒, ├žakma tan─▒klar, ├žakma tutanaklar, ├žakma iddialarla “ter├Ârist” diye tutuklar, yarg─▒lars─▒n─▒z. Bu ├╝lkenin T├╝rk, K├╝rt, ├çerkez, Laz demeden, ayr─▒m yapmadan yeti┼čtirdi─či halk ├žocuklar─▒n─▒, gencecik, vatansever te─čmenleri d├╝zmece darbe senaryolar─▒yla bi├žer, ne olur ne olmaz diye, iyice karalamak i├žin de bizzat bulanlar taraf─▒ndan konulmu┼č uyu┼čturucu bulundurmaktan i├žeri t─▒kars─▒n─▒z. B├Âylece PKK’ya kar┼č─▒ sava┼čacak olan subaylar, canlar─▒n─▒ di┼člerine takarlarsa, o di┼člerin savunduklar─▒ devlet taraf─▒ndan s├Âk├╝lece─čini gayet iyi anlarlar!Anlamayacak kadar kal─▒n kafal─▒ subaylar h├ól├ó sava┼č─▒r gibi mi yap─▒yor? Bu halk h├ól├ó o─člunu onlara emanet ediyor, askere g├Ânderirken davul zurna m─▒ ├žal─▒yor? ├çaresi kolay: ├ç─▒kar k├╝rs├╝lere, Filistinli ├žocuklara a─člars─▒n─▒z. Gazze’ye cihat gemileri kald─▒r─▒r, T├╝rkiye PKK’n─▒n ├Âld├╝rd├╝─č├╝ 13 askerine g├Âzya┼č─▒ d├Âkerken, siz ─░srail’in ├Âld├╝rd├╝─č├╝ 9 m├╝cahide h─▒├žk─▒r─▒rs─▒n─▒z. ├ľzbe├Âz ├žocuklar─▒n─▒z, askerleriniz, sizin vatan─▒n─▒z i├žin her g├╝n ├Âl├╝rken ilan edilmeyen yaslar─▒, Gazze i├žin ├Âlenlere tutars─▒n─▒z. Bakt─▒n─▒z t─▒k yok, PKK’n─▒n 7 asker daha ├Âld├╝rd├╝─č├╝ g├╝n, 30 y─▒l ├Ânceki askeri cuntan─▒n ast─▒rd─▒─č─▒ 4 gence a─člars─▒n─▒z. Yine mi anlamad─▒lar? G├╝ney Do─ču’da sava┼čan Mehmet├žiklere sahip ├ž─▒kan vakf─▒n ba┼čkan─▒ ba┼čta, 102 generali sorgusuz sualsiz, be┼č ay s├╝reyle mahkemeye ├ž─▒kar─▒lmamak ├╝zere tutuklars─▒n─▒z. Bir yandan 30 y─▒l ├Ânceki hukuksuz zulme a─člar, 30 y─▒l sonraki hukuklu zulm├╝ de eline balyoz verdi─činiz yarg─▒n─▒n ├╝st├╝ne atars─▒n─▒z.

B├╝t├╝n bunlar, bir halk─▒ ├ž─▒ld─▒rtmaya yeter. Hatta halk─▒n bir b├Âl├╝m├╝n├╝n ├Âteki b├Âl├╝m├╝ne duydu─ču h─▒nc─▒ katlayarak ulusu birbirine d├╝┼č├╝rmeye de yeter.

Ama devleti y─▒kmaya yetmeyebilir. Bakt─▒n─▒z y─▒k─▒lm─▒yor, hakkaniyet duygusunun dibini oymaya azimle devam edersiniz.

Sizin ihaleciler ticarette y├╝k├╝n├╝ tutar, borsada oynar, ┼čak┼čak├ž─▒lar─▒ da onlar─▒ medyalamaktan beslenirken, halk─▒n ├žocuklar─▒ da─člarda ├Âl├╝r. Siz de ├žulsuz ailelerine cenazede ay─▒p olmas─▒n diye sadaka ├╝st ba┼č d├╝zersiniz.

─░ki aya─č─▒na platin ├žak─▒l─▒ i┼čsiz gaziyi, mevsimlik i┼č├ži olmak i├žin orman m├╝d├╝rl├╝─č├╝ne ba┼čvurunca 1500 metre ko┼čturur, ko┼čamay─▒nca da i┼čsiz b─▒rak─▒rs─▒n─▒z. Sonra da ├ž─▒k─▒p, i┼č ├žok, ├žal─▒┼čan yok gibi yapar, i┼č be─čenmeyen i┼čsizleri g├╝zelce azarlars─▒n─▒z.

Ard─▒ndan afili bir m├╝mk├╝nse kaz- t├╝y├╝ bulursunuz. Tarar, parlat─▒r, ─░kinci 12 Eyl├╝l Anayasas─▒ ge├žerken, ├╝st├╝ne dikmeye haz─▒rlars─▒n─▒z.

B├Âylece elinizden gelen her ┼čeyi yapm─▒┼č, art─▒k ok yaydan ├ž─▒km─▒┼č, g├╝nah sizden gitmi┼č olur. Seyrine oturup, haz─▒rlad─▒─č─▒n─▒z y─▒k─▒m─▒ beklersiniz. Bir ┼čeyler mutlaka y─▒k─▒lacakt─▒r, ├ž├╝nk├╝.

Devlet yıkılırsa ne âlâ.

Y─▒k─▒lmazsa da siz y─▒k─▒l─▒rs─▒n─▒z zaten.

27 temmuz 2010 Vatan
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 30 Aoű 2010 12:23    Sujet du message: RÚpondre en citant

L├╝tfen bu vatan─▒ sevmeyin beyler

Gazete Vatan - 29.08.2010

Hanefi Avc─▒’n─▒n “Hali├ž’te Ya┼čayan Simonlar” ba┼čl─▒kl─▒ kitab─▒, 12 Eyl├╝l’de oylanacak Anayasa de─či┼čikli─či paketiyle ayn─▒ kaderi payla┼č─▒yor: T─▒pk─▒ yeni Anayasa paketi gibi ├žok az ki┼či taraf─▒ndan okundu ve merak edenler -en az─▒ndan bu yaz─▒n─▒n yaz─▒ld─▒─č─▒ g├╝ne kadar-, bilenlerin bilmeyenlere anlatmas─▒yla yetindi. Daha da k├Ât├╝s├╝, okumad─▒klar─▒ bir kitap hakk─▒nda, g├╝vendikleri yorumcularla g├╝venmedikleri yorumcular─▒n s├╝bjektif “evet” ve “hay─▒r”lar─▒ aras─▒nda b├Âl├╝nd├╝ler.

Dolay─▒s─▒yla, medyada “Hali├ž’te Ya┼čayan Simonlar” ├╝st ba┼čl─▒─č─▒ndan ├žok, nedense “D├╝n DEVLET Bug├╝n CEMAAT” altba┼čl─▒─č─▒yla yorumlanan kitap, “├žok konu┼čulup az bilinen” bir T├╝rkiye klasi─či olmaya aday.

Halkoylamas─▒na sunulacak Anayasa de─či┼čikli─čiyle Hanefi Avc─▒’n─▒n kitab─▒ aras─▒ndaki tek fark, Anayasa bulunamaz de─čil anla┼č─▒lmaz oldu─ču i├žin okunmazken, “Hali├ž’te Ya┼čayan Simonlar”─▒n anla┼č─▒l─▒r olup bulunamamas─▒. Yoksa ikisini okumak da ayn─▒ oranda zor, ├ž├╝nk├╝ biri s─▒k─▒c─▒, ├Âteki uzun ve Hanefi Avc─▒’n─▒n kitab─▒ piyasaya bol da─č─▒t─▒lsa bile her alan─▒n tamam─▒n─▒ okuyacak sabr─▒ g├Âsterece─čini sanm─▒yorum.

Bendeniz kitab─▒n g├Ânderildi─či ayr─▒cal─▒kl─▒ zevat aras─▒nda yer ald─▒m ve i├žeri─čini de dikkatle okudum. Size i├žtenlikle temin ederim ki, bu kitab─▒n konusunu olu┼čturan ve gerek devleti korumak, gerekse devleti y─▒kmak i├žin ├žal─▒┼čanlar─▒n insan kalitesini, karma┼č─▒k, korkun├ž, i─čren├ž ili┼čkiler a─č─▒n─▒ sizin gibi, benim gibi g─▒ll─▒g─▒┼č─▒ olmayan d├╝zg├╝n yurtta┼člar─▒n ne anlamas─▒ ne de kabullenmesi m├╝mk├╝n!

Hanefi Avc─▒’n─▒n gerek ki┼čili─čini, gerekse kitab─▒nda ihbar etti─či ge├žmi┼č ger├žekler ve gelecek tehlikelere ili┼čkin saptamalar─▒n─▒ zaten yeterince allame yorumluyor, bir de ben kafan─▒z─▒ ┼či┼čirmeyeyim. Ama ├ž─▒kard─▒─č─▒m baz─▒ sonu├žlar─▒ sizlerle payla┼čmak isterim:

Avc─▒’n─▒n kitab─▒ her ┼čeyden ├Ânce, altba┼čl─▒─č─▒yla de─čil, ├╝st ba┼čl─▒─č─▒yla an─▒lmay─▒ hak ediyor, ├ž├╝nk├╝ devlet├žilerin de cemaat├žilerin de ayn─▒ Hali├ž’te, ayn─▒ “simonlu─ču” payla┼čt─▒─č─▒, ne birilerinin ne ├Âtekilerin soluduklar─▒ pis havadan, avland─▒klar─▒ pis sulardan, zaten yedikleri herzelerden de rahats─▒z olduklar─▒ anla┼č─▒l─▒yor.

Kitab─▒n yazar─▒ Hanefi Avc─▒ dahil, bu devleti savunan─▒ da, y─▒kmaya ya da ele ge├žirmeye ├žal─▒┼čan─▒ da “vatan─▒ ├žok sevdikleri” fikrinden yola ├ž─▒k─▒yorlar. Bu fikirle silaha sar─▒l─▒yor, aralar─▒nda d├Âv├╝┼č├╝yor, birbirlerini ├Âld├╝r├╝yor, ├Âld├╝rmediklerini de tehditle, ┼čantajla bertaraf ediyorlar. Mafya, vatanseverlerle dolup ta┼č─▒yor. Vatan sevgisiyle r├╝┼čvet alanlar, soygun yapanlar ibadullah. ├ľylesine bariz ki birbirine g├╝ya d├╝┼čman taraflar aras─▒ndaki bu ortak vatan sevgisi, bu kitab─▒ ak─▒l ve mant─▒kla okuyan insan─▒n i├žinden, “Vatan─▒ bu kadar sevmeyin beyler, siz sevmeyin, art─▒k sevmeyin, kals─▒n!” diye hayk─▒rmak geliyor.

Ne gariptir ki kitapta as─▒l ya da kod ad─▒ ge├žen devlet├žiler de cemaat├žiler de inan├žl─▒ m─▒ inan├žl─▒, istisnas─▒z hepsi vatan a┼čk─▒yla yan─▒p tutu┼čan Milliyet├ži M├╝sl├╝man. Ancak vatanseverlik ve iman ortakl─▒─č─▒, birbirlerine rakip, hatta d├╝┼čman olmalar─▒n─▒ engellemedi─či gibi, ortak d├╝┼čman belledikleri, oysa kendileri gibi vatan sevgisiyle ├Âne ├ž─▒kan ├Âzelinde kom├╝nist, genelinde solcular─▒ Allahs─▒z diye mi “bertaraf” ettikleri, yoksa vatansever diye mi, pek belli olmuyor.

Ne gariptir ki bu kitab─▒ okuyup bitirdi─činizde, yazar─▒ Hanefi Avc─▒ dahil, bu ├╝lkeyi seven t├╝m taraflar─▒n en az─▒ndan iyice d├Âv├╝┼čt├╝kten, bazen birbirlerini, epeyce de solcu temizleyip, geni┼č genelinde hemen hepsinin eline kan bula┼čt─▒ktan sonra nedamet getirdiklerini, “├Âz ele┼čtiri” yap─▒p demokrasi havarisi kesildiklerini anl─▒yorsunuz.

Kitapta, Hanefi Avc─▒’n─▒n m├╝min milliyet├ži yanl─▒┼člardan d├Ând├╝─č├╝ demokratl─▒─č─▒na dair gayet i├žtenlikle yapt─▒─č─▒ ├Âz ele┼čtiriyi okurken, akl─▒n─▒za ister istemez “Bana milliyet├žiler cinayet i┼čliyor dedirtemezsiniz!” tarafgiri S├╝leyman Demirel’in ancak cumhurba┼čkanl─▒─č─▒nda eri┼čti─či demokratl─▒k ile 7 T─░P’li katleden Haluk K─▒rc─▒’n─▒n hapisten ├ž─▒k─▒nca vard─▒─č─▒ “PKK’ya af!” hidayeti geliyor.

Hanefi Avc─▒’ya bak─▒l─▒rsa tehdit, ┼čantaj ve zul├╝mle vatanseverlik s─▒ras─▒ cemaatte. Bakal─▒m cemaatin nedamet getirmesi ne kadar zaman alacak, bu ├╝lke ka├ž ku┼čak daha demokrasi bekleyecek...
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 05 Sep 2010 15:40    Sujet du message: RÚpondre en citant

Ve Mine dokturdugu i├žin Vatan gazetesince isine son verildi.

PAPATYALIKTAN KASIMPATILIÐA adli yazisi yayimlanmayinca ipler kopmus.

Tum bilgiyi twitter'de bulabilirsiniz :
http://twitter.com/mkirikkanat
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 10 Sep 2010 23:38    Sujet du message: RÚpondre en citant

Onuncu Yaz─▒

Sevgili dostlar─▒m ve okurlar─▒m,
Vatan gazetesi benim 9 yaz─▒m─▒ sans├╝rledi, ama 10 yaz─▒m─▒ yay─▒nlamad─▒. Onuncu yaz─▒ sans├╝re mi kurban gitti, yoksa beni i┼čten ├ž─▒karma tela┼č─▒na m─▒, tam olarak bilemeyece─čim... Ama gazeteler, i┼člerine (yani g├╝n├╝n hassas ├ž─▒kar dengelerine) gelmeyen yazarlar─▒ kovma i┼člemini hafta sonlar─▒na denk getirirler ki ilk tepki dalgas─▒ tatil rehavetiyle atlat─▒ls─▒n .
3 Eyl├╝l cuma g├╝n├╝ ak┼čam─▒ ise i┼čime son verildi─či malum mektupla a├ž─▒kland─▒.

Sizin anlayaca─č─▒n─▒z Vatan gazetesi, kovulmam─▒ hafta sonuna denk getirebilmek i├žin bile hileye ba┼čvurmu┼čtu.

Bu hileye kurban giden "Dur bakal─▒m" ba┼čl─▒kl─▒ onuncu yaz─▒m─▒, vicdan─▒ haftasonu tatili yapmayan muhte┼čem insanlara, okurlar─▒ma ad─▒yorum.

Bug├╝n bas─▒ndaki muhalif seslerin susturulmas─▒, yar─▒n T├╝rkiye'nin g├Âm├╝lece─či sessizli─čin yan─▒ltmaz i┼čaretidir. ├ťlkemizle birlikte anca beraber kanca beraber yuvarland─▒─č─▒m─▒z u├žurumda, tutunaca─č─▒m─▒z son ┼čans dal─▒, bu referandumdan ├ž─▒kacak "Hay─▒r"a ba─čl─▒, b├╝y├╝k ├Âl├ž├╝de. Sand─▒klara sahip ├ž─▒kmak,├žocuklar─▒m─▒z─▒n gelece─čine sahip ├ž─▒kmak demek.

Hepinize ┼č├╝kran dolu sevgilerimle.

Mine G.KIRIKKANAT

DUR BAKALIM

Yoksul ├žocuklar─▒n─▒ fikri h├╝r, vicdan─▒ h├╝r insanlar olarak yeti┼čtiren ├ça─čda┼č Ya┼čam Derne─či’ni da─č─▒tt─▒lar, T├╝rkan Saylan’─▒n evini bast─▒lar, ├Âl├╝m├╝n├╝ ├žabukla┼čt─▒rd─▒lar. Prof. Dr. Mehmet Haberal’─▒, bu ├╝lkeye ├╝niversite kuran, bilim adam─▒ yeti┼čtiren p─▒r─▒l p─▒r─▒l insanlar─▒ darbecilikle su├žlad─▒lar.

Dur bakal─▒m, ekonomi istikrarl─▒, i┼čler t─▒k─▒r, paralar ┼č─▒k─▒r, dediniz. Cumhuriyetin ilkelerini savunan yarg─▒├žlar─▒, savc─▒lar─▒ s├╝rd├╝ler, s├╝r├╝nd├╝rd├╝ler, hileyle, iftirayla tutuklad─▒lar.

Dur bakal─▒m, belki su├žludurlar, dediniz.

Kanalt├╝rk’├╝ bat─▒r─▒p satt─▒rd─▒lar, Tuncay ├ľzkan’─▒ “bertaraf” ettiler, Cumhuriyet mitinglerini d├╝zenleyenleri, mitinglerde konu┼čanlar─▒ Ergenekoncu diye i├žeri t─▒kt─▒lar.

Dur bakal─▒m, onlar da o kadar ba─č─▒r─▒p ├ža─č─▒rmasayd─▒, dediniz ; biz sular─▒na gideriz, haberini bile yapmay─▒z, es ge├žeriz, ses ├ž─▒karmay─▒z, dokunmazlar.

Gencecik subaylar─▒ ├žakma kan─▒tlarla i├žeri t─▒kt─▒lar, d├╝r├╝st subaylar─▒ intihara s├╝r├╝klediler, PKK’ya kar┼č─▒ sava┼čan komutanlar─▒ harcad─▒lar, orduyu ┼čamar o─član─▒na ├ževirdiler.

Dur bakal─▒m, ordu da ├žok oluyordu, zaten i┼čimize de yaram─▒yordu, dediniz. ├çakma su├ž ihbarlar─▒na itibar eder, ├žar┼čaf ├žar┼čaf yay─▒nlarken; itham ve ma─čdur edilenlerin su├žsuz olabileceklerini bile dile getirmediniz!

├ľzel ya┼čamlar─▒n g├Âzetlendi─či, telefonlar─▒n dinlendi─či, mail’lerin okundu─ču, resmi ya da mahrem t├╝m g├Âr├╝┼čmelerin kaydedildi─či ve tehdit arac─▒ olarak kullan─▒ld─▒─č─▒ ortaya ├ž─▒kt─▒.

Dur bakal─▒m dediniz, susmakla kalmay─▒p, susmak istemeyen maiyetinizi de susturdunuz.

─░lhan Sel├žuk, Yal├ž─▒n K├╝├ž├╝k ve daha pek ├žok gazeteci ya da yazar darbecilikle su├žland─▒, Mustafa Balbay 547 g├╝nd├╝r tutuklu, Ergun Poyraz ├╝├ž y─▒ld─▒r...

Dur bakal─▒m, onlar zaten bizden de─čiller dediniz, sizin d├╝meni iyice sular─▒na k─▒rd─▒n─▒z. Hala, teyet ge├žer san─▒yordunuz.

Derken s─▒ra size geldi, vergiler bindirildi, s─▒rt─▒n─▒z iyice e─čildi, yine de “h─▒nk” deyip fazla ses etmediniz. Hala dur bakal─▒m, diyor, zaten suyuna gitti─činiz himmet buyurur, suyuna gitti─činize minnet g├Âsterir, diye bekliyorsunuz.

Anayasa referandumunda demokrasinin t├╝m kurallar─▒ ├ži─čnendi, devletin t├╝m olanaklar─▒, bele┼č k├Âm├╝rden ├žeyrek alt─▒n da─č─▒t─▒m─▒na, m├╝h├╝rden b├╝ltene psikolojik bask─▒ya, “evet”e odakland─▒.

Muhalefete verilmeyen propaganda hakk─▒ndan, muhalifler tehditle, darpla, polis zoruyla mahrum b─▒rak─▒l─▒yor.

Durun bakal─▒m, defter d├╝r├╝lecek de, hala “evet” mi ├ž─▒kacak “hay─▒r” m─▒ diye bekliyorsunuz. Bekleyin bakal─▒m.

*

─░stanbul’dan Ba─čdat’a mal g├Ât├╝recek kervana, olas─▒ e┼čkiya sald─▒r─▒s─▒na kar┼č─▒ bir duda─č─▒ yerde, bir duda─č─▒ g├Âkte, iri k─▒y─▒m bir zenci koruma istihdam edilmi┼č. Boyu kadar k─▒l─▒├ž ta┼č─▒yan zenci, heybetli bir babayi─čitmi┼č.

Yola d├╝z├╝len kervan, az gitmi┼č, uz gitmi┼č, K├╝├ž├╝k Asya’y─▒ a┼čm─▒┼č, Ba─čdat’a yakla┼č─▒rken bir gece ─▒ss─▒zda, 40 haramilerin sald─▒r─▒s─▒na u─čram─▒┼č.

Haramiler, kervan─▒ darmada─č─▒n etmi┼čler, develeri ka├ž─▒rm─▒┼člar, mallar─▒ ya─člamam─▒┼člar, heybetli korumay─▒ da derdest edip teker teker ├╝st├╝ne ├ž─▒km─▒┼člar. Bir harami, iki harami derken, 39 haraminin ─▒rz─▒na ge├žmesine g─▒k─▒ ├ž─▒kmayan heyula zenci, s─▒ra k─▒rk─▒nc─▒ haramiye gelince birdenbire “Haayt!” diye na─čralanarak do─črulmu┼č. ├çekmi┼č boyu kadar k─▒l─▒c─▒n─▒, 40 haraminin 40’─▒n─▒n da kafas─▒n─▒ u├žurmu┼č.

Ka├žan develer toplanm─▒┼č, da─č─▒lan mallar y├╝klenmi┼č, kervan yeniden yola d├╝z├╝lm├╝┼č. Ba─čdat’a var─▒p mallar─▒n─▒ satan kervanc─▒lar, oradan ald─▒klar─▒n─▒ ─░stanbul’a g├Ât├╝rmek i├žin y├╝klemi┼čler.

Heyula zenci koruma da k─▒l─▒c─▒n─▒ ku┼čan─▒p kervana do─čru se─čirtmi┼č ki, kervanc─▒ ba┼č─▒, “Dur,” demi┼č. “Bu sefere sen gelmiyorsun, i┼čine son verdik.”

Zenci ┼ča┼čk─▒n, “Neden a─čam?” diye sormu┼č. “Ben sizi k─▒rk haramiden kurtard─▒m, mal─▒n─▒z─▒ korudum, g├Ârevimi lay─▒k─▒yla yerine getirdim ya...”

Kervanc─▒ ba┼č─▒, duda─č─▒n─▒ b├╝km├╝┼č: “Getirdin getirmesine, amma velakin d├Ân├╝┼čte seni g├Ât├╝recek 39 haramiyi nereden bulaca─č─▒z?”*

*

Ey sekiz y─▒ldan beri susup susturup, T├╝rkiye’de olan bitenlere bakan kervanc─▒lar! Acaba 39 haramiyi mi bulamad─▒n─▒z, yoksa 40’─▒nc─▒y─▒ m─▒ bekliyorsunuz?

*Melih A┼č─▒k’tan dinledi─čim bir f─▒krad─▒r
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 25 Oct 2012 0:38    Sujet du message: RÚpondre en citant

Mine burada unutulmus ! Dunku yazisini paylasmak istedim boylece derinliklerden yukari ├žikmis oldu...

Citation:

Mine G. K─▒r─▒kkanat - 24 Ekim 2012 - Cumhuriyet

Taassup Cephesinde Yeni Bir ├×ey Yok

Manikeizmin Ortodoks H─▒ristiyanl─▒─ča bir aktar─▒m─▒ say─▒lan Bogomil mezhebi, RumeliÔÇÖden mi AnadoluÔÇÖya yay─▒ld─▒, yoksa tersi mi, bilinmiyor. Ama Bogomil inanc─▒n─▒n ─░saÔÇÖdan sonra 8. y├╝zy─▒lda Balkanlar ve MakedonyaÔÇÖdan AvrupaÔÇÖya s─▒├žrad─▒─č─▒ ve FransaÔÇÖda Kathar, ─░talyaÔÇÖda Patarin diye an─▒ld─▒─č─▒ kesin.

O ├ža─člarda Protestanl─▒k, hen├╝z sahneye ├ž─▒kmam─▒┼čt─▒. H─▒ristiyanl─▒k, Katolik ve Ortodoks mezheplerinden ibaretti. Ve Do─ču RomaÔÇÖy─▒ simgeleyen Ortodoks Kilisesi ile Bat─▒ RomaÔÇÖy─▒ simgeleyen Katolik Kilisesi aras─▒nda b├╝y├╝k bir husumet vard─▒ÔÇŽ

Katolik Bat─▒ÔÇÖn─▒n genelinde Ortado─čuÔÇÖdaki ─░slam egemenli─čini k─▒rmak, ├Âzelinde Kud├╝sÔÇÖ├╝ geri alabilmek amac─▒yla toplad─▒─č─▒ Ha├žl─▒ ordular─▒n─▒n ilki, 1209ÔÇÖda AvrupaÔÇÖn─▒n g├Âbe─činde Katharlar─▒n soyunu k─▒rmak i├žin sefere ├ž─▒kt─▒.

Dahas─▒, Ha├žl─▒ ordular─▒n─▒n bu ilk seferini kapsayan Kathar soyk─▒r─▒m─▒, ayn─▒ zamanda Engizisyon diye an─▒lan deh┼čet tarihinin ve 1199ÔÇÖdan ├Âteye ÔÇťdin sapk─▒nlar─▒n─▒ÔÇŁ cezaland─▒rmakla g├Ârevli ├Âzel yetkili (ve seyyar) Engizisyon mahkemelerinin ba┼člang─▒c─▒ olmu┼čtur.

FransaÔÇÖdaki Katharlar, Avrupa tarihinin ilk hayvan haklar─▒ savunucular─▒ ve vejetaryendiler. Kathar, eski Yunancada ÔÇťtemiz ve safÔÇŁ anlam─▒na geliyordu. Oysa Engizisyon taraf─▒ndan ÔÇťkatÔÇŁ k├Âkeni Latincede kedi demek diye kedi k─▒├ž─▒ ├Âpmek, dolay─▒s─▒yla ┼čeytana tapmakla su├žland─▒lar. Et yemedikleri, dolay─▒s─▒yla hayvan bo─čazlamay─▒ reddettikleri i├žin de ┼čeytan─▒n d├Âl├╝ ilan─▒yla, korkun├ž i┼čkencelerle ÔÇťtemizlenipÔÇŁ meydanlarda yak─▒ld─▒lar.

AvrupaÔÇÖda Bogomil soyk─▒r─▒m─▒ y├╝zy─▒llar s├╝rm├╝┼č, ├Ârne─čin Bo┼čnaklar, Fatih Sultan MehmetÔÇÖin 1463 y─▒l─▒nda Osmanl─▒ topraklar─▒na katt─▒─č─▒ Bosna HersekÔÇÖte, S─▒rplar─▒n daha o zamanlar yapt─▒─č─▒ mezaliminden kurtulabilmek i├žin M├╝sl├╝man olan Bogomillerdir.*

├çok tanr─▒l─▒dan tek tanr─▒l─▒ya, tarihteki t├╝m dinler birbirinden al─▒nt─▒lar yapm─▒┼č, her yeni din bir ├Âncekinin mabedi ├╝st├╝nde y├╝kselmi┼č, ta┼člar─▒n─▒ kullanm─▒┼čt─▒r. Roma tanr─▒lar─▒ Yunan tanr─▒lar─▒na ├Âyk├╝nm├╝┼č, Yahudilik, H─▒ristiyanl─▒k ve ─░slamiyet, yay─▒ld─▒klar─▒ b├Âlgelerde kendilerinden ├Ânce varolan dinlerin kutsal mek├ón ve tap─▒naklar─▒na yerle┼čmi┼č, rit├╝ellerini de ├Â─čretilerine uyarlam─▒┼člard─▒r.

Zerd├╝┼čtl├╝k, d├╝nyan─▒n en eski tek tanr─▒l─▒ dinlerinden biridir. Manikeizm dahil, Yahudilik, H─▒ristiyanl─▒k ve ─░slamiyete aktar─▒mlar─▒ vard─▒r. Tek tanr─▒l─▒ Yezidilik de bu anlamda Zerd├╝┼čtl├╝kle benzerlikler g├Âsterir, ancak Zerd├╝┼čtl├╝─č├╝n bir t├╝revi de─čildir. Her iki inanc─▒n beslendi─či b├Âlge ve k├╝lt├╝r kaynaklar─▒ ayn─▒d─▒r, o kadar.

Yezidiler de t─▒pk─▒ Bogomiller gibi yay─▒ld─▒klar─▒ b├Âlgeye h├ókim resmi din taraf─▒ndan ÔÇťsapk─▒nÔÇŁ yaftas─▒yla tacize u─črayan m├╝minlerdir. Onlar da M├╝sl├╝manlar taraf─▒ndan g├╝ne┼če, ate┼če ve iblise tapmakla su├žlanm─▒┼č ve Osmanl─▒ ┼čeyh├╝lislamlar─▒ taraf─▒ndan verilen fetvalarla bulunduklar─▒ yerler ÔÇťdarÔÇÖ├╝l harpÔÇŁ ilan edilmi┼č, ─░slam askeri ├╝stlerine sal─▒nm─▒┼čt─▒r.

Yezidilik, bir ba┼čka tek tanr─▒l─▒ inan├žtan ne daha do─čru, ne daha yanl─▒┼č; efsaneleri ve rit├╝elleri a├ž─▒s─▒ndan da ├žok insanc─▒l, hatta modern, ├ž├╝nk├╝ do─čay─▒ kutsayan bir dindir.

T├╝rkiyeÔÇÖde K├╝rtlerle bar─▒┼č i├žinde ya┼čayabilsinler diye zaten g├Âr├╝┼č├╝len PKK ile yeniden diyalog kurman─▒n tart─▒┼č─▒ld─▒─č─▒ bir ortamda, PKKÔÇÖlilerin Yezidi ayinini bir sapk─▒nl─▒k gibi vurgulamak, yanl─▒┼č ve yak─▒┼č─▒ks─▒z bir yakla┼č─▒md─▒r.

─░slamc─▒l─▒kta ÔÇťbenim dinimden olmayan d├╝┼čmand─▒rÔÇŁ demek olan taassubun, Osmanl─▒n─▒n ÔÇťdarÔÇÖ├╝l harpÔÇŁ fetvalar─▒ndan beri de─či┼čmedi─čini g├Âsterdi─či gibi, etnik bir sava┼č─▒ din sava┼č─▒na d├Ân├╝┼čt├╝rmekten ba┼čka bir amaca hizmet etmez.

*G├╝l├╝n ├ľteki Ad─▒/Literat├╝r Yay─▒nlar─▒, 2010

ÔÇśGÔÇÖ NOKTASI

T├╝rkiyeÔÇÖnin gerek siyasal, gerekse sosyal alanda temel sorunu, zihniyet gerili─čine yol a├žan dil ve d├╝┼č├╝nce yoksullu─čudur. Duygular─▒n─▒ s├Âze d├Âkemeyen toplum, ya hakaret ya da ┼čiddetle ifade eder. S├Âz├╝n zenginle┼čmesi, duygular─▒n d├╝┼č├╝nce ve ifadeye d├Ân├╝┼čmesini sa─člar ki, bu da ancak do─čru bilgi, ├Âzg├╝r ├Â─čretiyle m├╝mk├╝nd├╝r.

─░stanbul MaltepeÔÇÖde ─░l├že Milli E─čitim M├╝d├╝rl├╝─č├╝ÔÇÖn├╝n emriyle ├Â─črencilere da─č─▒t─▒lan kitaplarda; Anglikan H─▒ristiyan─▒ olup, hatta Cambridge ├ťniversitesiÔÇÖnde papazl─▒k e─čitimi alan Darwin, Yahudi diye tan─▒t─▒lmakla kalmay─▒p, t─▒pk─▒ Nazilerin Yahudileri betimledi─či gibi ├ž─▒k─▒k al─▒nl─▒, iri burunlu, ┼čekilsiz diye tarif ediliyor. Yetmiyor, okul arkada┼člar─▒ taraf─▒ndan ÔÇťMaymun CharlesÔÇŁ diye ├ža─čr─▒ld─▒─č─▒ndan Evrim TeorisiÔÇÖni olu┼čturdu─ču iddia ediliyor!

Abes ├Âtesi yalan ve ├žarp─▒k bilgilerle bi├žimlenen d├╝nk├╝ ku┼čaklar─▒n, bug├╝n hangi ├╝slubu geli┼čtirip, nas─▒l bir zihniyete vard─▒klar─▒, bu kitaplar─▒ yazanlardan ve ├žocuklar─▒n ├Ân├╝ne bilgi diye koyanlardan zaten belli. Ve yar─▒nki ku┼čaklar, gerek ├╝slup, gerekse ba─čnazl─▒kta ├ža─čd─▒┼č─▒ sava┼člara girecek kadar, zaten belki de bu ama├žla cahille┼čtiriliyorlar.

ÔÇťKendimize duyamad─▒─č─▒m─▒z nefreti, ba┼čkalar─▒na beslemek ├žok rahatlat─▒c─▒d─▒r.ÔÇŁ

JACQUES DEVAL

Cuneytbelmondo
Spammer
Spammer

MessagePostÚ le: 25 Oct 2012 0:46    Sujet du message: RÚpondre en citant

Cok g├╝zel bir yazi, bu kadin yazari ben de ├žok begeniyorum. Fransa'da yasiyordu eskiden, hurriyet gazetesi i├žin yaziyordu sanirim. Bug├╝n Yurt ve cumhuriyet i├žin yaziyor.
Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 27 Sep 2013 10:34    Sujet du message: RÚpondre en citant

Mine G.K─▒r─▒kkanat - R├ľVE├×ATA - Siyasal Skatoloji
kirikkanat@mgkmedya.com
─░nsanlar, d├╝┼č├╝ncelerini s├Âzc├╝klerle ifade ederler.
Ama d├╝┼č├╝nce, zaten i├ž konu┼čma demek olup, belle─če y├╝klenmi┼č ve anlam─▒ ├žok iyi kavranm─▒┼č s├Âzc├╝klerden olu┼čur.
D├╝┼č├╝nce ile s├Âzc├╝k do─čru orant─▒l─▒ oldu─ču i├žindir ki, d├╝┼č├╝ncenin derinli─či ya da s─▒─čl─▒─č─▒n─▒, ki┼činin belle─čine i┼čli s├Âzl├╝─č├╝n geni┼č ya da dar kapsam─▒ belirler.
Bu y├╝zdendir ki okumak, yeni s├Âzc├╝kler ├Â─črenmek ve belle─če yeni kavramlar y├╝klemek; hem d├╝┼č├╝nce yetene─čini, hem de ifadesini zenginle┼čtirir.
B├Âyle bir giri┼čten sonra, bir toplumun entelekt├╝el anlamda geri kalm─▒┼čl─▒─č─▒n─▒ ya da ileri gitmi┼čli─čini g├╝ndelik ya┼čamda kulland─▒─č─▒ s├Âzc├╝k say─▒s─▒na ba─člamam, herhalde sizi ┼ča┼č─▒rtmaz.
FransaÔÇÖda yap─▒lan ara┼čt─▒rmalar, Frans─▒zlar─▒n g├╝nl├╝k dilde ortalama 2500 kelimeyle konu┼čtu─čunu ortaya koyuyor.
Ya T├╝rkiyeÔÇÖde?
─░nsanlar ka├ž kelime biliyor, konu┼čuyor ki orant─▒sal anlamda bir d├╝┼č├╝nce geli┼čtirebilsin?
Sorunun yan─▒t─▒n─▒ 2009 y─▒l─▒nda, 77ÔÇÖncisi kutlanan Dil Bayram─▒ s─▒ras─▒nda A.
├ť.
T├ľMER Bursa ├×ube Ba┼čkan─▒ Halil ├ça─člar vermi┼čti.
T├╝rkiyeÔÇÖde ortalama 400 kelimeyle konu┼čuluyor, oysa ─░ngiltereÔÇÖde 2000 kelime kullan─▒l─▒yormu┼č.
Ortalama ─░ngilizle ortalama Frans─▒z─▒n d├╝┼č├╝nce boyutlar─▒, asl─▒nda e┼čittir.
Kulland─▒klar─▒ kelime say─▒s─▒ndaki fark, ─░ngilizcenin Frans─▒zcadan daha sade ve eklemsiz bir dil olmas─▒ndan kaynaklan─▒yor.
├ťlkemizdeki dil, dolay─▒s─▒yla d├╝┼č├╝nce yoksullu─ču ise apa├ž─▒k.
Deyin ki 2009ÔÇÖdan 2013ÔÇÖe, ortalama 400 kelimeyle konu┼čulan T├╝rk├že, 500 kelimeye ├ž─▒kt─▒.
Aradaki fark h├ól├ó ├žok derin.
T├╝rkiyeÔÇÖyi d├╝nya ekonomisinde 17.s─▒raya y├╝kseltmekle ├Âv├╝nen AKP iktidar─▒n─▒n, toplumun ortalama entelekt├╝el d├╝zeyini bir g─▒d─▒m yukar─▒ ├ž─▒karamad─▒─č─▒ besbelli.
Nereden, nas─▒l m─▒ belli?
Say─▒n Ba┼čbakanÔÇÖ─▒n "zorla tutuyorum" dedi─či n├╝fusun, ku┼čkusuz elinden ka├ž─▒p sahaya inince g├Âsterdi─či dil ve d├╝┼č├╝nce performans─▒ndan!
Sosyal medya, insanlar─▒n uzun ya da k─▒sa mesajlarla ilinti kurdu─ču bir "s├Âz" ortam─▒.
Elbette sohbet var, ama siyasal polemik a─č─▒r bas─▒yor.
─░┼čte bu ortamda, ├Âzellikle 140 karakterle s─▒n─▒rl─▒ (yani 140 kelime bile de─čil, i┼čaret!
) Twitter yaz─▒┼čmalar─▒nda AKPÔÇÖnin ├ževresinde ├Ârg├╝tlenen "bindirilmi┼č k─▒talar"─▒n s├Âz d├╝ellosuna bak─▒yorsunuz, kad─▒n erkek hi├žbirinin kelime da─čarc─▒─č─▒, belden yukar─▒ ├ž─▒kam─▒yor.
G├╝ya s├Âz d├╝ellosunda, ancak ve ancak genital organlar─▒n─▒ konu┼čturabiliyorlar.
├çok sevdikleri Ba┼čbakanÔÇÖ─▒, g├Âr├╝┼člerini payla┼čt─▒klar─▒ AKPÔÇÖyi ├Âverek savunmak yerine; muhalifleri genital organlar─▒yla d├Âverek, cinsel anlamda s├Âverek, en ├žok da ─▒rz─▒na ge├žerek, tercihen toplu tecav├╝zle ortadan kald─▒rmak e─čilimindeler.
Hep belden a┼ča─č─▒ ve cinsel i├žerikli sald─▒r─▒dan ibaret siyasal sohbetlerinde, s├╝rekli toplu tecav├╝z ├Ânerilerinde bulunmalar─▒ da, t─▒pk─▒ ├žo─čunun bir yumurta simgesinin arkas─▒na saklanmas─▒ ya da sahte kimlik almas─▒ gibi ilgin├ž bir toplumsall─▒─č─▒ i┼čaret ediyor.
Sosyal medyada AKP ├ževresinde ├Ârg├╝tlenen bu k├╝f├╝rbaz yanda┼člar─▒n hi├žbiri, bireysel cesaret sahibi de─čil.
S├╝r├╝ halinde g├╝├žl├╝ duyumsuyorlar kendilerini.
Hedefteki muhalife toplu tecav├╝z e─čilimi de zaten bireysel ezilmi┼čliklerinin bir g├Âstergesi.
─░stisnas─▒z hi├žbiri "skatolojik" evreyi atlatamam─▒┼č, "skatofil" e─čilimlerini zaten 400 kelimeyle s─▒n─▒rl─▒ dil ve d├╝┼č├╝ncelerine ta┼č─▒m─▒┼č ki┼čiler.
Ayr─▒ca bu s├Âylediklerimden de bir ┼čey anlamaz, ├ž├╝nk├╝ ne "skatoloji" nedir bilirler, ne "skatofil"...
Skatoloji, d─▒┼čk─▒lara ili┼čkin s├Âz ve yaz─▒ d├╝┼čk├╝nl├╝─č├╝d├╝r.
Skatofil de d─▒┼čk─▒ d├╝┼čk├╝nl├╝─č├╝n├╝ cinselli─čine ta┼č─▒yan sap─▒kt─▒r.
En masum bi├žimi, konu┼čmaya ba┼člayan ├žocuklar─▒n "ay─▒p" dendik├že tekrarlamaktan ho┼čland─▒─č─▒ ├ži┼č, kaka, p─▒rt s├Âylemi olup, zaten cinselli─čin ke┼čfi de ├žocu─čun ├ži┼činin nereden, kakas─▒n─▒n nereden ├ž─▒kt─▒─č─▒na g├Âsterdi─či yak─▒n ilgiyle ba┼člar.
Ortalama 400 kelime konu┼čan bir toplumda, matematik bir hesapla n├╝fusun yar─▒s─▒n─▒n s├Âzc├╝k da─čarc─▒─č─▒n─▒n 200 kelimeyi ge├žmedi─či d├╝┼č├╝n├╝lecek olursa...
Baz─▒lar─▒n─▒n s├Âz ├╝retemeyince "├ži┼č, kaka" evresine d├Ânmesi ve art─▒k ├žocuk da olmad─▒klar─▒ i├žin genital organlar─▒yla konu┼čmaya ├žal─▒┼čmas─▒, i┼čte b├Âyle bir zavall─▒l─▒ktan kaynaklan─▒r.
G NOKTASI
AKPÔÇÖnin taban ortalamas─▒ 400 kelimeyle konu┼čunca, tavan ortalamas─▒ da 1000 kelimeyi a┼čam─▒yor.
─░ftira atmak gerekti─činde, ├žareyi ├žocukken belledikleri ay─▒p ve g├╝nahlar─▒ s─▒ralamakta ar─▒yorlar.
Ba┼čbakanÔÇÖ─▒n s├Âzc├╝k da─čarc─▒─č─▒ zengin, dolay─▒s─▒yla Bezm-i ├élem CamisiÔÇÖne s─▒─č─▒nan gen├žleri i├žki i├žmekle su├žlam─▒┼čt─▒.
─░ddiay─▒ fos ├ž─▒karan m├╝ezzini, b├Âbrek hastas─▒ olu┼čuna bile ac─▒madan, s├╝rd├╝ler...
DiyanetÔÇÖten Sorumlu Ba┼čbakan Yard─▒mc─▒s─▒ Bekir Bozda─čÔÇÖ─▒n, fos iddiaya "Orada afedersiniz torbalara idrar bo┼čalt─▒l─▒p oralara konuluyor" yalan─▒n─▒ eklemesi, bence kayda de─čer bir geli┼čme.
Say─▒n Bozda─č, hi├ž olmazsa ├ži┼č yerine idrar demeyi ├Â─črenmi┼č.
Ama skatoloji evresini a┼čamayanlar, bizim yeti┼čtirdi─čimiz ├žocuklar de─čil.
Orada, oralar─▒yla en ├žok ilgilenenlerin kimler oldu─ču besbelli!
"Maymun ne kadar y├╝kse─če ├ž─▒karsa, k─▒├ž─▒ da o kadar g├Âr├╝n├╝r"
FRANÇOIS OLIVIER
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 02 Avr 2014 23:30    Sujet du message: RÚpondre en citant

Citation:

Mine G. K─▒r─▒kkanat

E─črinin Do─črusu Olmaz!

Cumhuriyet 02 Nisan 2014 ├çar┼čamba

Demokraside ├žare t├╝kenmez, derler.

Peki ya demokrasi t├╝kenmi┼čse?

T├╝rkiyeÔÇÖnin ├╝st├╝ne g├Âz├╝m├╝z├╝n i├žine bakarak kapat─▒lan fa┼čizmin kur┼čun kapa─č─▒n─▒ oylar─▒m─▒zla kald─▒rabilece─čimizi uman bizler, i┼čte burada hata yapt─▒k.

Hukuk devletinin bitti─či, hak aranacak t├╝m yarg─▒ organlar─▒ ve hatta YSKÔÇÖnin h├╝k├╝mete ba─član─▒p kamu kurumlar─▒n─▒n, kamu olanaklar─▒n─▒n salt iktidara hizmet etti─či yerde, se├žimlerin ÔÇťadilÔÇŁ yap─▒laca─č─▒n─▒ sand─▒k!

Demokrasiyi t─▒kayan ve t├╝keten AKP iktidar─▒ndan yasal se├žim kurallar─▒na uygunluk, sand─▒─ča sayg─▒ bekledik. Ba┼čka bir deyi┼čle, demokratik haklar─▒m─▒z─▒ elimizden alan─▒n, demokratik se├žim yapabilece─čini d├╝┼č├╝nd├╝k.
Ne enayilik!

Son s├Âz├╝m├╝ ba┼čtan s├Âyleyeyim: Oy say─▒m─▒nda AKP nerede, ne kadar a├ž─▒k ara ├Ânde olursa olsun, YSKÔÇÖnin sabaha kar┼č─▒ bas─▒ld─▒─č─▒, gerek pusula, gerekse say─▒m sahtek├órl─▒─č─▒na ili┼čkin iki bine yak─▒n tutana─č─▒n kay─▒t alt─▒na al─▒nd─▒─č─▒ ve onlarca ilde sonu├žlar─▒n ÔÇťmum ─▒┼č─▒─č─▒ndaÔÇŁ de─či┼čip elektrik kesintilerinin de ÔÇťtrafoya kedi girdiÔÇŁ diye a├ž─▒kland─▒─č─▒ bu se├žimler adil yap─▒lmam─▒┼čt─▒r. Demokratik de─čildir, son toplamda me┼čru da de─čildir!
Nas─▒l bir oturak dolusu d─▒┼čk─▒ya bir ka┼č─▒k havyar katarsan─▒z bok bok kal─▒r ve bir tas havyara bir ka┼č─▒k d─▒┼čk─▒ katarsan─▒z sonu├ž yine kokarsa...

Su├ž ve sahtek├órl─▒k oran─▒ yurt genelinde ne olursa olsun, yaln─▒z AnkaraÔÇÖdaki durum bile bu se├žimleri demokratik me┼čruiyet d─▒┼č─▒na d├╝┼č├╝rmeye yeter.

Yoksa biz muhalifler, yerel y├Ânetimlerden ├žok ulusal bir referanduma d├Ân├╝┼čen bu se├žimlerde, iktidar─▒n ├╝lke ├žap─▒nda ├žo─čunlu─ču sa─člayaca─č─▒n─▒ zaten biliyorduk. Halk─▒n─▒n yar─▒s─▒ derdini ve beklentilerini ancak 100 kelimeyle ifade edip d├╝┼č├╝nebildi─či bir toplumda AKPÔÇÖnin, hukuk devletini y─▒kt─▒, su├žsuzlar─▒ i├žeri t─▒kt─▒, muhalif bas─▒n─▒ susturdu, TwitterÔÇÖ─▒, YouTubeÔÇÖu kapatt─▒ vb. diye oy ├žo─čunlu─čunu kaybetmesini elbette beklemiyorduk.

Kendisinin olmayan arsaya gecekondu kurup devletten bedava tapu almaya al─▒┼č─▒k bir toplum kesitinden, benzer yolsuzluklar─▒ ├žok daha b├╝y├╝k ├žapta yapan iktidardan hesap sormayaca─č─▒n─▒, hatta ÔÇťHelal olsun, iyi g├Ât├╝rm├╝┼č !ÔÇŁ diye g─▒pta edece─čini, tahmin ediyorduk.

─░ranÔÇÖ─▒n petrol paralar─▒ ├╝st├╝nden da─č─▒t─▒lan hara├žlar i├žin bo┼čuna m─▒ ÔÇťhelal komisyonÔÇŁ ayetleri uydurulup indirildi GoogleÔÇÖdan?

Ne kulland─▒─č─▒ elektri─čin suyun paras─▒n─▒, ne de vergi ├Âdeyen ve zaten tarihsel anlamda herhangi bir talan f─▒rsat─▒n─▒ ka├ž─▒rmayan bir kalabal─▒─č─▒n, ÔÇťBal tutan parma─č─▒n─▒ yalarÔÇŁ ve ÔÇťSuyun ba┼č─▒n─▒ tutan kana kana i├žerÔÇŁ diye yaland─▒─č─▒ndan haberimiz vard─▒, tabii ki... Eh, bu kesimin de yukar─▒daki ne kadar g├Ât├╝r├╝rse, benim g├Ât├╝rd├╝─č├╝me de ses ├ž─▒karmaz mant─▒─č─▒n─▒ g├╝dece─či belliydi.

Ama bu toplumsal profile ra─čmen, b├╝y├╝k kentleri AKPÔÇÖden almak umudumuz vard─▒. Ne de olsa T├╝rkiyeÔÇÖnin bir de ├Âteki yar─▒s─▒, Erdo─čanÔÇÖ─▒n d─▒┼člad─▒─č─▒, horlad─▒─č─▒, azarlad─▒─č─▒ y├╝zde elli vard─▒.

─░┼čte daha ├žok kelimeyle konu┼čtu─ču i├žin ├╝lke ├ž─▒kar─▒, ulusal onur, siyasal d├╝r├╝stl├╝k, demokrasi, insan hak ve ├Âzg├╝rl├╝kleri ├╝st├╝ne d├╝┼č├╝nen bu insanlar, se├žimlerin adil olabilece─čine inanmak, hatta se├žimlere bel ba─člamakla yan─▒ld─▒lar.

─░┼čin k├Ât├╝s├╝, onlar─▒ temsil etmek iddias─▒nda olan muhalefet de ger├že─či g├Âremedi: MeclisÔÇÖte d├Âv├╝┼čerek demokrasiyi koruduklar─▒n─▒ sand─▒lar. Meydanlarda ÔÇťBa┼č├žalanÔÇŁ diye ba─č─▒rd─▒lar, ama kar┼č─▒lar─▒nda d├╝r├╝st bir parti varm─▒┼č├žas─▒na se├žimlere girdiler!

E─čer son viraj─▒ ald─▒─č─▒m─▒z─▒n fark─▒nda olsalard─▒, en az─▒ndan CHP ve MHPÔÇÖnin bir se├žim ittifak─▒ yapmas─▒ gerekirdi. BDPÔÇÖyi saym─▒yorum, ├ž├╝nk├╝ bence bu parti AKPÔÇÖden ho┼čnut ve amac─▒na do─čru yol al─▒yor.

Ama CHP ve MHP, b─▒rak─▒n birka├ž ay ├Ânce bu k├Â┼čede ├Ânerdi─čim gibi AKPÔÇÖye ├Ânce ortak bir ihtar, ard─▒ndan MeclisÔÇÖi terk ederek demokrasinin bitti─čini t├╝m d├╝nyaya ihbar, b├Âyle bir se├žim ittifak─▒n─▒ bile gerekli g├Ârmediler...

Peki ┼čimdi ne olacak?

T├╝rkiyeÔÇÖnin ÔÇťBa┼č─▒mdaki ya─čmalarsa, benim k├╝├ž├╝k talan─▒ma da g├Âz yumarÔÇŁ diyen kalabal─▒klar─▒ndan ne adalet, ne de demokrasi savunmas─▒ beklenece─či ├žok belli. ─░┼čte bu kanunsuzlar, h├ól├ó daha yasalara sayg─▒l─▒, ahlakl─▒ ve d├╝r├╝st ├Âtekileri d├Âvecek, bast─▒racak, susturacak.

Ama d├╝nya AKPÔÇÖnin ├╝st├╝n├╝ ├žizince...

Ortal─▒k yang─▒n yerine d├Ânecek.

ÔÇťSiyasal makam, aptallardan kap─▒l─▒r, yeteneksizlere kapt─▒r─▒l─▒r.ÔÇŁ
GEORGES CLEMENCEAU

G NOKTASI
Se├žim sonras─▒ CHP lideri K─▒l─▒├ždaro─čluÔÇÖnu k─▒yas─▒ya ele┼čtirip istifaya ├ža─č─▒ranlar, haks─▒zl─▒k ediyorlar. Kemal K─▒l─▒├ždaro─člu elinden geleni yapt─▒, ola─čan├╝st├╝ ├žaba harcad─▒. Ama hukuka sayg─▒l─▒, ahlak sahibi insanlar─▒n, hi├žbir yasa, kural, ahlak ├Âl├ž├╝s├╝ tan─▒mayan ve ÔÇťAllah, bismillah...ÔÇŁ diye diye yolsuzluk yapan sahtek├órlarla ÔÇťd├╝r├╝stÔÇŁ bir m├╝cadeleyi kazanmas─▒ m├╝mk├╝n de─čildir.

CHPÔÇÖnin ortak hatas─▒, GeziÔÇÖden beri olanlardan sonra bu ├╝lkede h├ól├ó demokrasi varm─▒┼č gibi o MeclisÔÇÖte kal─▒p, sanki taban─▒n demokratik ve ahlaki hassasiyetleri varm─▒┼č gibi umutlar─▒n─▒ se├žimlere ba─člay─▒p oturmas─▒d─▒r.

Bundan sonra daha ├žok yolsuzluk ve daha ├žok zul├╝m yap─▒lacak. Se├žimlerin de nas─▒l yap─▒laca─č─▒ belli. ├×imdi ne yapacaks─▒n CHP? Ortak vatan kalmay─▒nca, ne yapacaks─▒n MHP?

murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 19 Mai 2014 0:59    Sujet du message: RÚpondre en citant

Citation:

Ke┼čke ─░srail D├Âl├╝ Olsa!

Mine G. K─▒r─▒kkanat - Cumhuriyet 18/05/2014

Bir insanl─▒k facias─▒ olan SomaÔÇÖdaki madenci katliam─▒na d├╝nya ├žap─▒nda verilen tepkiler, ate┼čin salt d├╝┼čt├╝─č├╝ yeri de─čil, d├╝┼čmedi─či yeri de yakt─▒─č─▒n─▒ ve ac─▒n─▒n ne dini, ne de uyru─ču oldu─čunu g├Âsterdi.
─░ki ayak ├╝st├╝nde y├╝r├╝y├╝p konu┼čan memeli t├╝r├╝n├╝n, sadece insan olanlar ve insan olamayanlar diye ikiye ayr─▒ld─▒─č─▒n─▒ kan─▒tlad─▒, SomaÔÇÖda ya┼čanan dramÔÇŽ
─░nsan olan─▒n y├╝re─či yanar, akl─▒ isyan eder, dili hesap sorarken; insan olamayan─▒n kravatl─▒s─▒ ÔÇťMadencili─čin f─▒trat─▒nda ├Âlmek vard─▒r!ÔÇŁ dedi, sar─▒kl─▒s─▒ ÔÇťSessiz a─člay─▒n yoksa ├Âl├╝n├╝z cennete gidemez!ÔÇŁ diye tehdit etti, zaten dan─▒┼čman─▒ da ├Âl├╝s├╝ne a─člayan─▒ tekmeledi, yanda┼č─▒ da sopay─▒ kap─▒p kazay─▒ protesto edenleri d├Âvmek pe┼čine d├╝┼čt├╝. ─░nsan olmayan─▒n, insan olana ├žekti─či ac─▒y─▒ dile getiriyor, hesap soruyor, protesto ediyor diye ├Âfkelenip tekme tokat giri┼čti─či anlara ili┼čkin bir videoda, ÔÇťNiye ka├ž─▒yorsun ─░srail d├Âl├╝!..ÔÇŁ dedi─či bile duyuldu.

Oysa ─░srail d├Âl├╝ olmakl─▒─č─▒ bir k├╝f├╝r gibi savuran bu ehli M├╝slim, ke┼čke insan s─▒fat─▒n─▒ hak edeydi de ─░srailli olayd─▒!
├ç├╝nk├╝ ─░srail, b─▒rak─▒n maden oca─č─▒n─▒, hi├žbir ahval ve ┼čerait alt─▒nda, hatta sava┼čta bile yurtta┼člar─▒n─▒n hayat─▒n─▒ SomaÔÇÖdaki madencilerin hayat─▒ kadar hi├že saymaz, tehlikeye atmaz, sonu├žta da ├Âl├╝m├╝ne yol a├žmaz.
├ç├╝nk├╝ ─░srail, b─▒rak─▒n kazaya u─črayan yurtta┼člar─▒n─▒, sava┼č meydan─▒nda d├╝┼čen ┼čehitlerinden suikast kurbanlar─▒na, hatta ─░srail uyruklu olmayan dinda┼člar─▒n─▒ bile ne cenazesiz b─▒rak─▒r, ne de mezars─▒z...
2003 y─▒l─▒nda Ba┼čbakan Erdo─čan, ÔÇť─░slamc─▒ ter├ÂristÔÇŁ olgusunu reddederken ─░stanbulÔÇÖda ├╝├ž katliama imza atan El Kaide suikastlar─▒n─▒ an─▒msay─▒n. ─░srailliler geldi ve sinagog sald─▒r─▒lar─▒nda ├Âlen Yahudilerin cenazesini usul├╝yle kald─▒rmak ├╝zere, ├ževreye da─č─▒lm─▒┼č en k├╝├ž├╝k ceset par├žalar─▒n─▒ bile toplad─▒lar, tek tek, ├Âzenle...

Protestocu dinda┼člar─▒na ÔÇť─░srail d├Âl├╝!ÔÇŁ deyince k├╝f├╝r etti─čini sanan ehli M├╝slimin T├╝rkiyeÔÇÖsinde ise, daha felaketin ikinci g├╝n├╝ ÔÇť├ž─▒kar─▒lamad─▒klar─▒ÔÇŁ i├žin ├Âld├╝klerine karar verilen madencilerin cesedi, u─črunda can verdikleri u─čursuz rant madenine terk edildi
Ehli M├╝slim muktedirin, k├Âm├╝r karas─▒ ├Âm├╝rlerine g├╝ne┼č g├Âzl├╝─č├╝ kadar de─čer vermedi─či bu ÔÇťf─▒tratÔÇŁ kurbanlar─▒n─▒n, ne cenazeleri kalkacak, ne de yasl─▒ ailelerin ba┼čucunda a─člayacaklar─▒ bir mezarlar─▒ olacak.
Ya┼čarken say─▒lmad─▒klar─▒ gibi, ├Âl├╝lerinin de say─▒lar─▒ bilinmiyor. H├╝k├╝metin zaten aptal yerine koydu─ču milleti, se├žim hilesi elektrik kesintilerini ÔÇťTrafoya kedi girdi!ÔÇŁ diye a├ž─▒klamakla iyice tÔÇÖye alan Taner Y─▒ld─▒zÔÇÖa; ÔÇť─░├žeride 18 i┼č├ži kald─▒ÔÇŁ derken mi g├╝venilir
Devletleri yolsuzluk bat─▒r─▒r, insanlar─▒ cehalet ├Âld├╝r├╝r. T├╝rkiyeÔÇÖde her ikisi de g─▒rtla─ča kadar...
Ars─▒z ve ahlaks─▒z bir az─▒nl─▒k, sadakayla besleyip dinle uyuttu─ču cahillerin oylar─▒yla suyun ba┼č─▒n─▒ tutmu┼člu─čun giderek artan ┼č─▒mar─▒kl─▒─č─▒n─▒ ya┼č─▒yor; yemeye yolmaya doymuyor, hep daha ├žo─čunu, ├╝lkeyi yutmak istiyor.

─░haleleri de onlar alacak, imar rant─▒n─▒ da onlar kapacak, ─░ranÔÇÖ─▒n ka├žak paras─▒n─▒ da onlar payla┼čacak, gemileri de onlar kald─▒racak, hastanelere, pastanelere, otellere de onlar konacak, madenleri de onlar i┼čletecek, bankalar da onlar─▒n olacak, e-biletÔÇÖi de onlar satacak, stadyumlara kimin girip girmeyece─čini onlar kararla┼čt─▒racak, medyay─▒ da onlar y├Ânetecek... Zaten ├žiftlerin ka├ž ├žocuk yapaca─č─▒na, ├žocuklar─▒n sezaryenle do─čup do─čmayaca─č─▒na, ya┼čarsa ne okuyup ne okumayaca─č─▒na, k─▒z o─član ayr─▒m─▒na, kad─▒nlar─▒n giyimine, zaten herkesin konu┼čmas─▒na, susmas─▒na, yazmas─▒na da emirba┼č o icazet verecek ya da vermeyecek.

─░radeyi ┼čahanenin emrine kar┼č─▒ m─▒ gelindi? Ho┼čuna gitmeyecek bir ┼čeyler mi denildi? Azg─▒n az─▒nl─▒─č─▒n o ba┼č─▒ ├Ân├╝ne gelene ÔÇťSen kim oluyorsun, haddini bil!ÔÇŁ diye g├╝rleyecek, icab─▒nda tokat, icab─▒nda yumruk atacak, elinin ula┼čamad─▒─č─▒n─▒ da ucube taklitlerine d├Âvd├╝recek, olmad─▒ hapse t─▒kt─▒racak.
Taklitleri diyorum, ├ž├╝nk├╝ ranta doymak bilmeyen bu azg─▒n az─▒nl─▒─č─▒n her ├╝yesi, rol modeli iradeyi ┼čahanenin pespaye birer kopyas─▒ art─▒k.
Gelecek kipinde yazd─▒─č─▒ma bakmay─▒n, ├╝lkeyi ├žoktan satt─▒lar, parsa toplamaya doymuyorlar.
Sahi biz kim oluyoruz? Haddimiz ne? Sesi ├ž─▒k─▒nca tekme tokat d├Âv├╝len, gazlanan ve ├Âld├╝r├╝len y├╝zde altm─▒┼č haddede bir ├žaresizlikten ba┼čka ne olabiliriz?

ÔÇťDiktat├Ârl├╝k rejimleri, bask─▒, biat ve gaddarl─▒k do─čurur. Ama en k├Ât├╝s├╝, aptall─▒─č─▒ yayg─▒nla┼čt─▒rmas─▒d─▒r.ÔÇŁ JORGE LUIS BORGES

G N O K T A S I

├ťzerimde neler var anne
okuldayd─▒
├ž─▒karken g├Âremedim o─član─▒
onalt─▒yirmid├Ârt vardiyas─▒yd─▒
duyamad─▒m son sesleri
g├Ârd├╝─č├╝m kapkara dumanlard─▒
├╝zerimde neler var anne
televizyon dizileri reklamlar
yat─▒rd─▒m ev kiras─▒n─▒ ├╝z├╝lme
sabah gelince yatar─▒m
├Ârt ├╝st├╝m├╝
ellerinden ├Âperim
├╝zerimde neler var anne
kand─▒r─▒ld─▒k y├╝zy─▒llarca
umutlar─▒m─▒z─▒ kat─▒k edip bedenlerimize
yakt─▒lar hepimizi
uyanana dek di─čer o─čullar─▒n
hi├ž ├ž─▒kmayaca─č─▒z yukar─▒
├╝zerimde art─▒k ├Âl├╝m var anne.

A.KADR─░ ERG─░N

murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 05 Aoű 2015 16:06    Sujet du message: RÚpondre en citant

Citation:

Yine vatan seviyor bizimkilerÔÇŽ

Mine G. K─▒r─▒kkanat, Cumhuriyet - 05 A─čustos 2015

Bat─▒ ile Do─čuÔÇÖyu, daha do─črusu Ortado─čuÔÇÖyu ay─▒ran en belirgin benzemezlik, vatan sevgisidir.

Bat─▒ÔÇÖda ister devlet ba┼čkan─▒ olsun ister yurtta┼č, ister ordu komutan─▒ olsun ister er, vatan sevgisinden s├Âz etmez!

Elbette ki onlar─▒n politikac─▒lar─▒ da nutuk atar. Halk─▒ co┼čturmak ve inand─▒rmak i├žin at─▒lan bu nutuklar, zor zamanlarda, ├╝lkenin ad─▒ neyse art─▒k; ÔÇťYa┼čas─▒n bilmem nere!ÔÇŁ diye biter. Ve bu s├Âz├╝n ard─▒ndan, ├Âyle her zaman, her siyasal olu┼čum ├žer├ževesinde de─čil ama; zaman ger├žekten yamansa, topluca milli mar┼č s├Âylemekle biter.

Fakat kimse, en a┼č─▒r─▒ sa─č─▒ndan en a┼č─▒r─▒ soluna kimse, ÔÇťvatan sevgisiÔÇŁnden s├Âz etmez. B├Âyle bir deyim, Birinci D├╝nya Sava┼č─▒ÔÇÖnda ├Âlm├╝┼č, ─░kinci D├╝nya Sava┼č─▒ÔÇÖnda hortlam─▒┼č, sonunda da t├╝m taraflar aras─▒nda sessiz bir anla┼čmayla g├Âm├╝lm├╝┼čt├╝r.

Oysa Bat─▒ÔÇÖdaki vatanlar ├žok daha bay─▒nd─▒r olup, daha iyi ya┼čam ko┼čullar─▒ sunar. Uygarl─▒─ča ├Ânem veren ve ilerletmeye ├žal─▒┼čan halklar bar─▒nd─▒r─▒r.

Ortado─čuÔÇÖda ise ÔÇťvatan sevgisiÔÇŁ laf─▒ndan ge├žilmez, ama icraat─▒ pek g├Âr├╝lmez.

├ľrne─čin on ├╝├ž y─▒lda d├Ârt d├Ârtl├╝k bir Ortado─ču ├╝lkesine d├Ân├╝┼čmeyi ba┼čaran T├╝rkiyeÔÇÖde, inan─▒lmaz boyutlarda bir vatan sevgisi vard─▒r.
Kimi parseller, kimi satar, yakar, y─▒kar, betonlar, ├ž├Âlle┼čtirir; ama herkes, istisnas─▒z herkes vatanseverdir!

Vatan, kad─▒n gibi sevilir bu topraklarda.

Kimi d├Âver, kimi y├╝celtir, hatta m├╝lkiyeti i├žin aralar─▒nda d├Âv├╝┼č├╝r, kan d├Âkmekten hi├ž mi hi├ž ├žekinmez.

San─▒rs─▒n─▒z ki her kar─▒┼č─▒n─▒ kanla sulam─▒┼č olmakla ├Âv├╝nd├╝─č├╝ topraklar─▒, ilelebet koruyacakt─▒r.

Heyhat, ne gezer! Ormanlar─▒n─▒ yakar, havas─▒n─▒ suyunu zehirler, kanla sulad─▒─č─▒ her kar─▒┼č─▒ el ├óleme satar, k─▒y─▒lar─▒n─▒ talana a├žarÔÇŽ ├ľzetle sava┼čarak vermedi─či vatan─▒, bar─▒┼čta pe┼čke┼č ├žekmekle kalmay─▒p, ya┼čanmaz hale getirir.

Asl─▒nda bir vatan─▒n nas─▒l sevildi─či, halinden bellidir.

─░┼čte fukara Yunanistan, hatta ├çekÔÇÖi, SlovakÔÇÖ─▒, MacarÔÇÖ─▒ dahil Avrupa; i┼čte t├╝m Ortado─ču ve dahi T├╝rkiyeÔÇÖnin hali.

Hangi ├╝lkelerin nas─▒l sevildi─či ortada de─čil midir?

Sevgisini dilinden d├╝┼č├╝rmedi─či vatan─▒ tarumar eden bu devletlere ve halklara sormak gerekir: Vatan ni├žin sevilir?

Talan i├žin mi? Ya─čmalamak i├žin mi? Y─▒kmak, yakmak, cehenneme ├ževirmek i├žin mi?

Yoksa do─čal g├╝zelli─čini, kaynaklar─▒n─▒, ├žocuklu─čunun tan─▒─č─▒ an─▒tlar─▒n─▒ korumak, gelecek ku┼čaklara sa─člam aktarmak, mutlu ve rahat ya┼čamak i├žin sevilemez mi vatan?

─░┼čte yine ├žal─▒yor sava┼č tamtamlar─▒.

Yine vatan seviyor, bizimkiler.

Taba─č─▒m─▒zdaki zehirli g─▒dalar─▒, soka─č─▒m─▒zdaki pis havay─▒, musluklardan akan ├žama┼č─▒r suyunu, bebelerin ni├žin kanserli do─čdu─čunu sorgulamam─▒z─▒ istemeyen muktedirler; T├╝rkÔÇÖ├╝, K├╝rtÔÇÖ├╝ birbirine k─▒rd─▒rmak pe┼činde, yeniden.

Her iki cepheye s├╝r├╝len cahillerin, kendi vatanlar─▒n─▒ y─▒llard─▒r tarumar ettikleri bir kin sava┼č─▒d─▒r bu, ba┼čka bir ┼čey sanmay─▒n sak─▒n!
Tam da bu y├╝zden cahil b─▒rak─▒l─▒r, vatan─▒n her kar─▒┼č─▒n─▒ kan─▒yla sulayan halklar. ├ç├╝nk├╝ inan├žla e─čitilirler.

Oysa inan├ž, bilgi e─čitimi de─čildir. Ve cehalet insan─▒ ├Âld├╝r├╝r, vatan─▒ y─▒kar.

ÔÇťKad─▒nlar─▒n susturuldu─ču yerde, silahlar konu┼čur. Silahlar─▒ da erkekler konu┼čturur.├×efkat istiyorsan hemcinslerini sustur,sonra da kendin sus B├╝lent Ar─▒n├ž!ÔÇŁ

murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 04 DÚc 2016 20:35    Sujet du message: RÚpondre en citant

M. K. ile ilgili "Cette journaliste turque d├ęfend la voix de la R├ępublique et de la la├»cit├ę" basliginda La D├ęp├¬che gazetesinde bir yazi ├žikti
http://www.ataturquie.fr/cette-journaliste-turque-defend-la-voix-de-la-republique-et-de-la-laicite

Bugun kosesinde Mine de bu konuyu islemis...

Citation:

Radikal, demokrat ve gazeteci!

04 Aral─▒k 2016

G├╝zel bir kad─▒n duruyor kar┼č─▒mda. ─░nce, zarif ve g├Âzlerine bak─▒nca, irade g├╝c├╝n├╝ anlad─▒─č─▒n─▒z bir han─▒mefendi. Ad─▒, aile tarihinin uzunlu─čunda. Ayn─▒ ya┼čta olmal─▒y─▒z, a┼ča─č─▒ yukar─▒. Ama ben bir gazeteciyim, o bir medya grubunun CEOÔÇÖsu.

G├╝ney FransaÔÇÖya h├ókim La Depeche du Midi (G├╝ney Postas─▒) grubu olup sermayesinin y├╝zde 67ÔÇÖsi ve y├Ânetimi Baylet ailesinindir.

Merkezi ToulouseÔÇÖdan y├Ânetilen G├╝ney Postas─▒; 770 maa┼čl─▒ ├žal─▒┼čan─▒, 250 gazetecisi ve 1500 yerel muhabiriyle g├╝nde 17 yerel bask─▒ yap─▒yor ve ayda 10.5 milyon okura ula┼č─▒yor.

Cumhuriyet gazetesini anlat─▒yorum, Marie- France Marchand-BayletÔÇÖye.
ÔÇťAyn─▒ de─čerleri payla┼č─▒yoruzÔÇŁ diyor. ÔÇťLa Depeche du Midi, Frans─▒z cumhuriyetini ve laikli─či savunmak i├žin kuruldu. ─░lk say─▒s─▒, 2 Ekim 1870ÔÇÖte bas─▒ld─▒. Cumhuriyet ad─▒, bize hi├ž yabanc─▒ de─čil. Grubumuzun, Cumhuriyet ba┼čl─▒kl─▒ bir gazetesi de var. Hi├žbir hak, yasada yaz─▒yor diye garanti alt─▒nda de─čildir. Gard─▒m─▒z─▒ hi├ž indirmedik. Sava┼čarak kazand─▒─č─▒m─▒z de─čerleri korumak i├žin her g├╝n m├╝cadele etmek ve yeni ku┼čaklara bu de─čerlerin toplumsal birli─čin ├žimentosu oldu─čunu ├Â─čretmek zorunday─▒z. Bak─▒n!..ÔÇŁ

├×─▒k bir kitap├ž─▒k uzat─▒yor. La Depeche du MidiÔÇÖnin ÔÇťresimli s├Âzl├╝k koleksiyonuÔÇŁndan ├ž─▒kt─▒─č─▒ anla┼č─▒lan kitap├ž─▒─č─▒n ├╝st├╝nde ÔÇťLaiklik mi dedinizÔÇŁ yaz─▒yor. ─░├žinde ├žocuklar─▒n da b├╝y├╝kler kadar kolay anlayabilece─či bir dilde, ├žekici g├Ârsellerle hem laiklik anlat─▒l─▒yor, hem de tarihteki kahramanlar─▒ tan─▒t─▒l─▒yor. O kahramanlardan biri, tam da 1905 Laiklik Yasas─▒ÔÇÖn─▒n babas─▒ ve ├╝lkedeki laik e─čitimin kurucu bakan─▒ Jean Jaures, gazetecili─če burada ba┼člam─▒┼č...

La Depeche du MidiÔÇÖnin ba┼čl─▒k alt─▒ slogan─▒, ÔÇťdemokrasi gazetesi.ÔÇŁ
Sahipleri ve yazarlar─▒yla kom├╝nizm kar┼č─▒t─▒, demokrat, ama radikal sosyalist bir demokrasiden yana ├žizgisini hi├ž ink├ór etmemi┼č!
Gazetenin 1909ÔÇÖdan ├Âteye y├Âneticisi ve 1932ÔÇÖden sonra sahibi Maurice Sarraut, Alman i┼čgali s─▒ras─▒nda fa┼čist Frans─▒z milisler taraf─▒ndan ├Âld├╝r├╝lm├╝┼č; sava┼č s─▒ras─▒nda mal varl─▒─č─▒ i┼čbirlik├ži bir gazeteye pe┼čke┼č ├žekilmi┼č, ama 1947ÔÇÖde SarrautÔÇÖnun ye─čeni Jean Baylet taraf─▒ndan geri al─▒n─▒p Depeche du Midi ad─▒yla yeniden radikal sol ray─▒na oturtulmu┼č.
Baylet ailesinin medyadan ba┼čka alanda finans yat─▒r─▒m─▒ yok...
Ama bireyleri hem gazetecilik yaparlar, hem de aktif politika.

La Depeche du MidiÔÇÖnin bug├╝nk├╝ imtiyaz sahibi Jean Michel Baylet, Radikal Sol Parti PRGÔÇÖnin de ba┼čkan─▒. Halen iktidardaki sosyalist h├╝k├╝mete bakan olarak girince, yasa gere─či gazetedeki CEO makam─▒n─▒ eski e┼či Marie-France Marchand-BayletÔÇÖye b─▒rakm─▒┼č. ├çiftin iki o─člu, medya grubunun y├Âneticileri aras─▒nda. Zaten kar┼č─▒s─▒nda oturdu─čum ve k─▒saca ba┼čkan diye an─▒lan soylu han─▒m─▒n da halen ayn─▒ h├╝k├╝mette D─▒┼či┼čleri Bakan─▒ Laurent FabiusÔÇÖun hayat arkada┼č─▒ oldu─čunu s├Âylersem, tablo tamamlan─▒r.

Tablo deyince, La Depeche du MidiÔÇÖnin duvarlar─▒n─▒ s├╝sleyen ve neredeyse y├╝zy─▒ld─▒r bir bas─▒n imparatorlu─čuna h├╝kmeden Baylet ailesinin tablolar─▒ndan, binan─▒n ola─čan├╝st├╝ ┼č─▒kl─▒─č─▒ndan etkilendi─čimi s├Âylemeliyim.
Cinnet yurdumun eninde sonunda kepaze olan, ├ž├╝nk├╝ erdemsiz muhteris medya patronlar─▒na hayk─▒r─▒yorum i├žimden, sessizce: Kal─▒c─▒l─▒─č─▒n ├Âl├ž├╝s├╝ g├Ârg├╝ ve ilkedir, sizde ikisi de yok, i┼čte bu y├╝zden hepiniz gidicisiniz!
Peki, ben burada, Marchand-Baylet Han─▒mÔÇÖ─▒n kar┼č─▒s─▒nda ne ar─▒yorum?
Frans─▒z gazeteci dostum Pierre Challier, CumhuriyetÔÇÖin ba┼č─▒na gelenleri uzun s├╝redir izliyor ve haberle┼čtiriyor. Ge├žen hafta, ÔÇťBa┼čkan seninle tan─▒┼čmak istiyor, ToulouseÔÇÖa gelir misinÔÇŁ dedi. Siz olsan─▒z gitmez misiniz? U├žarak gittim, elbette.

S─▒cac─▒k kar┼č─▒land─▒m. Dost├ža sarmaland─▒m. Bas─▒n ├Âzg├╝rl├╝─č├╝ savunmas─▒nda, gazetemiz CumhuriyetÔÇÖe verilen de─čer ve deste─či g├Ârd├╝m. ├çok duyguland─▒m.

.
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 13 Aoű 2018 1:30    Sujet du message: RÚpondre en citant

Citation:

Mine G. K─▒r─▒kkanat

Evangelist bir mehdi!

Cumhuriyet 12 A─čustos 2018 Pazar

Adnan Oktar mafyas─▒yla FET├ľ, ayn─▒ ┼čirketin g├Âr├╝n├╝m├╝ ve i├žeri─či az ├žok de─či┼čtirilerek sanki rakip markalarm─▒┼č gibi piyasaya s├╝rd├╝─č├╝; ama temelde toplum sa─čl─▒─č─▒na ayn─▒ zarar─▒ vermeye, hatta zarara ba─č─▒ml─▒l─▒k yaratmaya hizmet eden zehirli ├╝r├╝nlerdir.

Her ikisinin de d─▒┼č sponsoru ABDÔÇÖli Evangelistler olup; nihai ama├žlar─▒ ÔÇťevangelizeÔÇŁ edilmi┼č, yani Tevrat ve ─░ncilÔÇÖle kar─▒lm─▒┼č bir Kuran ├žer├ževesinde Amerikanc─▒ bir ─░slam yaratmakt─▒r. Bu b├╝y├╝k tasar─▒ma T├╝rkiyeÔÇÖden ba┼člam─▒┼č olmalar─▒nda ┼ča┼č─▒lacak bir yan yoktur; ├ž├╝nk├╝ T├╝rkiye hem S├╝nni ─░slam─▒n sonuncu halifeli─či, hem de en az─▒ndan 2002ÔÇÖye kadar en demokrat, en yenilik├ži, en dinamik, ├ž├╝nk├╝ laik tek ├╝lkesiydi!

├ťstelik, Adnanc─▒larla FET├ľÔÇÖc├╝lerin feyz ald─▒klar─▒ Saidi NursiÔÇÖnin materyalist felsefe d├╝┼čmanl─▒─č─▒ ve bilimin ÔÇťyaratan─▒n y├╝celi─čini g├Âsterdi─čiÔÇŁ tezini s├╝rd├╝ren Nurculuk, Amerikan evangelizmine uygun bir zemindiÔÇŽ

ABDÔÇÖde Cumhuriyet├ži Parti politikalar─▒na y├Ân veren ve Reagan, George W. Bush ile, ┼čimdi de TrumpÔÇÖ─▒n iman etti─či Evangelist Kilise; T├╝rkiyeÔÇÖde toplumun her katman─▒na yay─▒lan ve devletin atar damarlar─▒na s─▒zan FET├ľÔÇÖyle cemaatini yaratt─▒. Harun Yahya arac─▒l─▒─č─▒yla da cemaatten olan olmayan t├╝m M├╝sl├╝manlara, Evangelistlerin Yarat─▒l─▒┼č sav─▒n─▒ ba┼čar─▒yla dayatt─▒!

Adnan OktarÔÇÖ─▒n, Yarat─▒l─▒┼č├ž─▒l─▒─č─▒n promosyonuna soyunmak i├žin Harun Yahya ad─▒n─▒ tak─▒nmas─▒, elbette raslant─▒ de─čildi.

Adnan Hoca, Musa peygamberin karde┼či ve yard─▒mc─▒s─▒ Harun ile Hz. ─░saÔÇÖy─▒ vaftiz eden Yahya peygamber sayesinde ─░slamiyeti Yahudi/H─▒ristiyan ittifak─▒ Evangelist KiliseÔÇÖye ta┼č─▒yor; kendisi de tabii ki ÔÇťyolun sonundaki rehberÔÇŁ Mehdi oluyordu.

Ne var ki ABDÔÇÖnin en etkin, yetkin ve organize lobisi Evangelist KiliseÔÇÖnin, ─░ngilizcesi ÔÇťvallahi very very prettyÔÇŁ d├╝zeyindeki Adnan OktarÔÇÖ─▒ bizzat tan─▒mas─▒, zaten hasbelkader tan─▒sa; su├ž dosyalar─▒n─▒, yarg─▒dan ka├žmak i├žin ald─▒─č─▒ deli raporunu vb. bilerek kendisine T├╝rkiyeÔÇÖyi ÔÇťevangelizeÔÇŁ etmek misyonunu y├╝klemesi m├╝mk├╝n de─čildi!

Adnanc─▒ mafya, Evangelist KiliseÔÇÖnin g├╝venini T├╝rkiyeÔÇÖde lise kap─▒lar─▒ndan dev┼čirdi─či bendeleri arac─▒l─▒─č─▒yla kazand─▒ ve ÔÇťevangelizasyonÔÇŁ misyonuyla tabii ki parasal getirisini de onlar sayesinde ald─▒. Ailelerin tam da Adnanc─▒ mafyan─▒n pen├žesinden kurtarmak i├žin ABDÔÇÖye g├Ânderdi─či bu bendeler, Adnan OktarÔÇÖ─▒n el├žili─čini yapt─▒lar.

├çok iyi okullarda okuyan ve su gibi ─░ngilizce konu┼čup yazan Adnanc─▒ el├žilerden Mustafa Akyol; ABDÔÇÖde Evangelist KiliseÔÇÖnin g├Âzdesi olmay─▒ ba┼čard─▒.

Mustafa AkyolÔÇÖun Amerikanca Yarat─▒l─▒┼č propagandas─▒n─▒n s├Âzde bilimsel t├╝revi Ak─▒ll─▒ Tasar─▒m ├╝zerine yay─▒nlardan al─▒nt─▒lar─▒, ufak tefek de─či┼čikliklerle T├╝rk├že olarak Adnan OktarÔÇÖ─▒n Harun Yahya takma ad─▒yla yazm─▒┼č gibi g├Âr├╝nmesini sa─člad─▒─č─▒; hatta T├╝rk├že versiyonun edit├Ârl├╝─č├╝n├╝ de Amerikal─▒ Evangelist bilimci Timothy MossmanÔÇÖ─▒n ├╝stlendi─či Yarat─▒l─▒┼č Atlas─▒ÔÇÖn─▒ bizzat yaz─▒p/├ževirdi─či iddia ediliyor.

─░ddia ne kadar do─črudur, bilemem.

Ama 1998ÔÇÖde Adnan Oktar taraf─▒ndan Evangelistlerin d├╝zenledi─či Yarat─▒l─▒┼č konferanslar─▒na kat─▒lmak i├žin ABDÔÇÖye g├Ânderilen ve 1999ÔÇÖda Adnanc─▒ mafyadan ayr─▒ld─▒─č─▒n─▒ ifade eden Mustafa Akyol; 2004ÔÇÖte islamonline.net sitesinde yay─▒mlad─▒─č─▒ ÔÇťWhy Muslims should support ─░ntelligent DesignÔÇŁ ba┼čl─▒kl─▒ makalede, dinda┼č─▒ M├╝sl├╝manlar─▒ H─▒ristiyan Ak─▒ll─▒ Tasar─▒mÔÇÖ─▒n─▒n ─░slamiyette yeri oldu─čuna ve kabul g├Ârmesi gerekti─čine ikna etmeye ├žal─▒┼č─▒yor. Bu makalenin mesaj─▒ ├žok a├ž─▒k ara ba┼čl─▒klar─▒ ┼č├Âyle: ÔÇťModerniteye kar┼č─▒ ├ž─▒kal─▒m - D├╝┼čman─▒m─▒z materyalizm - M├╝ttefikimiz H─▒ristiyanl─▒k - Ortak davam─▒z (Yarat─▒l─▒┼č├ž─▒) Ak─▒ll─▒ Tasar─▒m - Eyleme ├ža─čr─▒ÔÇŁ *

Yine Mustafa Akyol, 2005 y─▒l─▒nda ise kar┼č─▒m─▒za KansasÔÇÖtaki Yarat─▒l─▒┼č├ž─▒ Ak─▒ll─▒ Tasar─▒m sempozyumunun parlak konferans├ž─▒s─▒ ve hatta yine KansasÔÇÖtaki Intelligent Design Network kurumunun y├Ânetim kurulu ├╝yesi olarak ├ž─▒k─▒yor!*
2000ÔÇÖli y─▒llardan ├Âteye Evangelist Ak─▒ll─▒ Tasar─▒mÔÇÖ─▒n propagandas─▒n─▒ yapan MEB, nihayet 2017 y─▒l─▒nda Darwin ve Evrim teorisini m├╝fredattan kald─▒rd─▒.
T├╝rkiyeÔÇÖde ─░slami g├Âr├╝┼č├╝n kimler taraf─▒ndan y├Ânlendirilip dinin neye hizmet i├žin kullan─▒ld─▒─č─▒ a├ž─▒k de─čil mi?

Devam─▒ haftaya.

*Jean-Marc Balhan/Le Cr├ęationnisme Am├ęricain en Turquie

Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Aller Ó la page PrÚcÚdente  1, 2
Page 2 sur 2

Sauter vers: