83 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Cr├ęer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 1
Total : 2188

Actuellement :
Visiteur(s) : 83
Membre(s) : 0
Total :83

Administration

Derniers Visiteurs

murat_erpuyan : 02h16:14
Guniz : 1 jour, 24 min.42
cengiz-han : 1 jour, 14h21:21
administrateu. : 1 jour, 23h38:52
valentind76 : 2 jours

N├ętiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilit├ę de ceux qui les ont post├ęs dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera tol├ęr├ę dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - A. Sirmen'den enfes irdelemeler
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un ├ęchange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

A. Sirmen'den enfes irdelemeler
Aller Ó la page 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  Suivante

Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet prÚcÚdent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 17 Mai 2009 23:06    Sujet du message: A. Sirmen'den enfes irdelemeler RÚpondre en citant

─░neklik ile Domuzlu─čun Yapt─▒r─▒mlar─▒ Yok
AL─░ S─░RMEN
Cumhuriyet 14.05.2009

─░ne─čin biri, bir yerde bir ineklik yapsa, ├žakal─▒n biri gazeteci olsa ve bunu haber haline getirse, ne c├╝mb├╝┼č olur ne c├╝mb├╝┼č, de─čil mi?
Nitekim ├Âyle de olmu┼č.
MalatyaÔÇÖn─▒n Ye┼čilyurt il├žesinin Kadirku┼ča─č─▒ k├Ây├╝nden G├╝ls├╝m, ilk├Â─čretim okulunun bah├žesindeki Atat├╝rk b├╝st├╝n├╝ k─▒rm─▒┼č. Soru┼čturma hemen ba┼člat─▒lm─▒┼č.
Haberin ilgin├ž y├Ân├╝, G├╝ls├╝mÔÇÖ├╝n inek olu┼ču.
Haberin di─čer bir ilgin├ž y├Ân├╝ de, Atat├╝rkÔÇÖ├╝n eserini yolge├žen han─▒ haline getiren y├Ânetimin ine─čin fiili ├╝zerine, hemen soru┼čturma ba┼člatmas─▒.
Bir ine─čin b├╝st├╝ devirip k─▒rmas─▒n─▒n soru┼čturmas─▒ m─▒ olurmu┼č?..
Ben bu soru┼čturman─▒n nas─▒l yap─▒ld─▒─č─▒n─▒ ├žok merak ediyorum.
─░lk ara┼čt─▒r─▒lacak ┼čey, ine─čin c├╝rmi kast─▒ olup olmad─▒─č─▒. Bu nas─▒l soru┼čturulacak?
Yani ine─če ┼č├Âyle mi sorulacak:
- G├╝ls├╝m k─▒z─▒m neden k─▒rd─▒n b├╝st├╝?..
-M├Â├Â├Â?..
- Efendim anlamad─▒m?..
- M├Â├Â├Â,
-Haaa yani M├Â├Â├Â.. yaz o─člum, kazayla ├žarpt─▒m k─▒r─▒ld─▒, herhangi bir kast─▒m yoktur...
Bilmiyorum soru┼čturma b├Âyle mi oldu, yoksa inek G├╝ls├╝m dile gelip ┼č├Âyle mi dedi:
- O ne ├žirkin, estetikten yoksun Atat├╝rk b├╝st├╝yd├╝... G├Âr├╝nce tepem att─▒, ÔÇśHangi inek yapm─▒┼č bunu?ÔÇÖ dedim ve daha iyisi yap─▒ls─▒n diye k─▒rd─▒m.
Neler neler oluyor, Milli E─čitimÔÇÖde ve ilk├Â─čretimde, devlet hi├žbirine ald─▒rm─▒yor da, neden birden MardinÔÇÖin k├Ây├╝ndeki ine─čin b├╝st k─▒rmas─▒nda b├Âylesine hassasla┼č─▒yor?..
Bu soruya yan─▒t vermek do─črusu g├╝├žt├╝r.
Olay─▒n bir ba┼čka g├╝l├╝n├ž y├Ân├╝ de, soru┼čturma kar┼č─▒s─▒nda, G├╝ls├╝mÔÇÖ├╝n sahibi G├╝l K─▒l─▒n├žÔÇÖ─▒n ine─čini ─░nekp─▒nar─▒ k├Ây├╝nden akrabas─▒na de─čerinin ├žok alt─▒nda satmas─▒.
Belli ki, G├╝l K─▒l─▒n├žÔÇÖ─▒n d├╝nyadan haberi yok. Yahu Atat├╝rkÔÇÖe veya simgelerine sald─▒ran inekler ┼čimdilerde ├žok makbul.
D├╝nyan─▒n paras─▒na her yere okutabilirdi G├╝ls├╝mÔÇÖ├╝.
Gazi b├╝st├╝n├╝ devirirken hafif├že yara al─▒p, ├Ânce gazi, sonra s├╝r├╝l├╝p niyazi olan G├╝ls├╝mÔÇÖ├╝n a─čz─▒ biraz iyi ÔÇťm├Â├ÂÔÇŁ yap─▒yorsa s├Âyledikleri teybe al─▒n─▒r, son tart─▒┼čmalara taraf olmak ├╝zere transfer edilirdi. Ya da bu sureti haktan g├Âr├╝nerek ÔÇťputu y─▒km─▒┼č olanÔÇŁ G├╝ls├╝m zaman i├žinde lay─▒k oldu─ču yeri al─▒rd─▒.
Hatta G├╝ls├╝m, ÔÇť┼čeyinin ┼čeyini ┼čey etti─čiminÔÇŁ kurulu┼čuna g├Ânderilseydi, orada kontenjandan kendisine se├žkin bir yer verilir, bu sayede, i┼člevi devam etti─či s├╝rece, hatta daha sonra da k─▒yak emeklili─čiyle sahipleri G├╝l ve ├ľmer K─▒l─▒n├žÔÇÖa bile bakard─▒.
Ger├ži, G├╝ls├╝m, oraya gidip kontenjandan se├žkin bir yer edinince, art─▒k kendini sa─čd─▒rmaz ve ┼č├Âylesine bir nutuk atard─▒:
- ├×imdiye kadar, beni ├žok sa─čd─▒n─▒z asil ine─činiz olarak, ┼čimdi de ben vekiliniz olup, siz asil sahiplerimi vek├óleten sa─čay─▒m izninizle...
Bu durumda, G├╝ls├╝mÔÇÖ├╝n sahipleri avu├žlar─▒n─▒ yalarlard─▒, ama hi├ž de─čilse, ÔÇťBizim k├Âyden G├╝ls├╝m ┼čimdi nerelerde biliyon mu g─▒zÔÇŁ diye el ├óleme caka satarlard─▒.
T├╝rkiye garip bir ├╝lke, Atat├╝rkÔÇÖ├╝n eserlerinin, d├╝┼č├╝ncelerinin, kurdu─ču kurumlar─▒n dokunulmazl─▒─č─▒ yok da, heykellerinin dokunulmazl─▒─č─▒ var. Eskiden bir deyim vard─▒; ÔÇťGard─▒rop Atat├╝rk├žl├╝─č├╝ÔÇŁ. Bu ├ža─čda┼č k─▒l─▒k giymi┼č, ├ž─▒karc─▒ ├ža─čd─▒┼č─▒ kafay─▒ simgelerdi. Kenan Evren sa─č olsun, sayesinde yeni bir deyim ├ž─▒kt─▒: Heykel Atat├╝rk├žl├╝─č├╝. Bu da, her tarafa heykellerini dikip, onlara selam dururken Atat├╝rkÔÇÖ├╝n yapt─▒klar─▒n─▒ y─▒kan kafay─▒ simgeliyor.
EvrenÔÇÖden bu yana da de─či┼čen bir ┼čey yok, her ┼čey o minval ├╝zere devam ediyor.
G├╝ls├╝mÔÇÖ├╝n zavall─▒ sahibi G├╝l Han─▒mÔÇÖ─▒n, sevgili ine─čini satmas─▒na neden olan korkusuna da g├╝lmemek elde de─čil.
G├╝l Han─▒m hi├ž merak etmesin, T├╝rkiyeÔÇÖde inekli─čin de, ÔÇťdevletin mal─▒ ve kadrosu deniz, yemeyen, talan etmeyen domuzÔÇŁ diyen domuzlar─▒n domuzluklar─▒n─▒n da yapt─▒r─▒m─▒ yok.
Onlara ceza verilmez, onlar ba┼č tac─▒ edilirler, ├Âzellikle de Milli E─čitim s├Âz konusu olunca...
Bu durumda garip G├╝l K─▒l─▒n├ž neden bu kadar korkmu┼č ki?..

asirmen@cumhuriyet.com.tr

DerniŔre Údition par murat_erpuyan le 05 Jan 2017 16:21; ÚditÚ 2 fois
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privÚ
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 27 Jan 2010 13:02    Sujet du message: RÚpondre en citant

Budalal─▒k m─▒ Daha Beter, Ahmakl─▒k m─▒?
Ali S─░RMEN - Cumhuriyet 10.01.2010

Sevgili,
D├╝n sabah g├╝ne Melih A┼č─▒k’─▒n “A├ž─▒k Penceresi”nden bakarken Cicero’nun ┼ču t├╝mcesini g├Âr├╝nce ├žok g├╝ld├╝m:
- Ayr─▒ ayr─▒ bak─▒nca de─čer vermedi─čimiz kimselere, bir araya geldiklerinde de─čer vermekten daha b├╝y├╝k budalal─▒k olur mu?
Bu bana ├Ânce bir bedahet gibi geldi. “├ľyle ya dedim, de─čersizin say─▒s─▒ ├žo─čal─▒nca de─čerli olur mu? Kemiyet (nicelik) keyfiyeti (nitelik) de─či┼čtirir mi ki?”
Sonra birden z─▒nk diye durdum. Bize diyalekti─či belletirken nicel de─či┼čimin bir noktadan sonra nitel de─či┼čikli─če d├Ân├╝┼čt├╝─č├╝n├╝ s├Âylememi┼čler miydi?
Bu durumda, ku┼čkusuz diyalekti─či bilmeyen Cicero’nun tarifindeki budala nitelemesi yerine oturuyor muydu, yoksa onun d├╝┼č├╝ncesinin kendisi mi budalacayd─▒?
Sonra de─čerli dostum Faz─▒l Sa─člam’─▒n ├žok bilmi┼č ham ervah tak─▒m─▒yla ilgili s├Âzlerini an─▒msad─▒m.
- Bunlar, derdi Faz─▒l, m├╝nferiden (tek olarak) ukala m├╝├žtemiyen (bir arada) budala olurlar.
Ard─▒ndan “de─či┼čim”den, “budalal─▒─č─▒n” kendisine kayd─▒ akl─▒m. Hemen s├Âzl├╝─č├╝ a├ž─▒p, bakt─▒m.
Faz─▒l’─▒n tan─▒m─▒n─▒ hakl─▒ ├ž─▒karan bir durumla kar┼č─▒la┼čt─▒m. Budala zaten bedil’in ├žo─čuluydu ve zek├óca geri: yani zeki olmayan anlam─▒na geliyordu.
Tabii bu a├ž─▒klama bir ┼čeyi ├ž├Âzm├╝yor, ├Ânce zekinin veya zek├ón─▒n tarifini gerektiriyordu. O da ├žok g├╝├ž, zamana, mek├óna ve daha ba┼čka de─či┼čkenlere g├Âre bi├žimlenen bir ┼čeydi.
K─▒sacas─▒, budalan─▒n tan─▒m─▒ndan bir ┼čey anlamad─▒m. Bana siyah─▒ “beyaz─▒n tersi” diye anlatmaya benziyormu┼č gibi geldi. Bu tan─▒mlama da bir ┼čeyi ├ž├Âzm├╝yor, ├ž├╝nk├╝ bu a├ž─▒klamayla ortaya beyaz─▒n tarifi ├ž─▒k─▒yor, sonunda ├ž─▒kmaza saplan─▒yorsun, zira renkler tan─▒mlanamaz.
Ard─▒ndan ┼ču soru tak─▒ld─▒ akl─▒ma:
- Acaba hangisi daha beter, budalal─▒k m─▒, ahmakl─▒k m─▒?
Tekrar s├Âzl├╝─č├╝n sayfalar─▒n─▒ ├ževirdim ve ahmakl─▒─č─▒n tarifini buldum: “Akl─▒n─▒ gere─či gibi kullanamayan.”
─░lk bak─▒┼čta, budalal─▒k ahmakl─▒ktan daha beter gibi g├Âr├╝n├╝yordu. ├ľyle ya akl─▒n─▒ gere─či gibi kullanmayana ahmak dendi─čine g├Âre, onda bir nebzecik de olsa ak─▒l vard─▒ da yeterince kullanam─▒yordu. Oysa budalada zek├ó hepten yoktu.
Frans─▒zca s├Âzc├╝klere bakt─▒m, ahmak kar┼č─▒l─▒─č─▒nda, borne, stupite, bete, imbecile, sol nigaud yaz─▒yordu. Bu okumadan ilk ├ž─▒kard─▒─č─▒m sonu├ž, Frans─▒z dilinin ahmakl─▒─č─▒n tan─▒m─▒ a├ž─▒s─▒ndan bizim dilimizden daha zengin oldu─čuydu.
Biz ahmakl─▒k konusunda iki s├Âzc├╝k bulabilmi┼čtik ancak; biri kendisi, biri de eski dilde kullan─▒lan hamakat. Bir g├╝n, eski olan hamakat s├Âzc├╝─č├╝n├╝ yaz─▒lar─▒mda neden s─▒k├ža kulland─▒─č─▒m─▒ sormu┼čtu bir han─▒m okurum. An─▒nda yan─▒tlad─▒m:
- Nezaketten han─▒mefendi! Alenen ahmak demek ay─▒p oluyor, bu ise pek anla┼č─▒lam─▒yor da ondan.

Budalal─▒─č─▒n ise Frans─▒zcadaki kar┼č─▒t─▒ “idiotsie” idi ve yer yer zek├ó gerili─činin en ileri ┼čekli olarak tan─▒mlan─▒yordu.
Bu k├╝├ž├╝k ara┼čt─▒rma, budalal─▒─č─▒n ahmakl─▒ktan daha beter oldu─čunu ortaya ├ž─▒kard─▒ ama ikisinin de tam anlam─▒yla ne olduklar─▒ yine belli olmad─▒.
Hatta ├╝zerinde biraz d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝mde, kendi yanl─▒┼člar─▒mdan birini de buldum.
Zar zor kurulduktan hemen sonra, pop├╝lizme sapmalar─▒ y├╝z├╝nden kurulu┼čunu bile tamamlamadan, ├Ânce yava┼čtan, mediokrasi, ard─▒ndan h─▒zla idiokrasi bata─č─▒na s├╝r├╝klenen demokrasilerin konumlar─▒n─▒ betimleyen kavramlar─▒ anlat─▒rken ben, Frans─▒zca olan idioteratie s├Âzc├╝─č├╝n├╝ T├╝rk├žeye “ahmakrasi” diye ├ževirmi┼čtim.
Oysa, ┼čimdi g├Âr├╝yordum ki: idioteratie s├Âzc├╝─č├╝n├╝n kar┼č─▒l─▒─č─▒ “ahmakrasi de─čil budalakrasi” olmal─▒yd─▒.
├×imdi ben bu yanl─▒┼čla acaba ahmakl─▒─č─▒n m─▒ tuza─č─▒na d├╝┼čm├╝┼čt├╝m, yoksa budalal─▒─č─▒n m─▒?
─░znik G├Âl├╝’ne bakan pencerenin ├Ân├╝nde bunlar─▒ yazarken, biraz ├Ânce y├╝z├╝n├╝ g├Âstermi┼č olan g├╝ne┼č batmak ├╝zereydi.
O s─▒rada, balkondan Mine’nin sesi geldi:
- Ali, ne yap─▒yorsun?
- Yaz─▒ yazmaya ├žal─▒┼č─▒yorum.
- Ahmakl─▒─č─▒ b─▒rak da balkona gel! Bak g├╝ne┼č ne g├╝zel bat─▒yor...
Onu dinledim balkona se─čirttim; bilmiyorum ahmakl─▒─č─▒m yaz─▒ masas─▒n─▒n ba┼č─▒nda m─▒ kald─▒, yoksa pe┼čim s─▒ra beni takip mi etti?
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 08 FÚv 2010 1:02    Sujet du message: RÚpondre en citant

Ben de Sirmen'i ├žok tutarim. Bir de benden.
Irdeleme diye buna denir :
B├╝lent Ar─▒n├ž’─▒ kabinenin di─čer bakanlar─▒ndan ay─▒ran tek husus, hayali bir tehlikenin derman bulmaz korkusunun pen├žesinde “beni ├Âld├╝rmek istiyorlar” diye k─▒vranmas─▒ ya da olmayan hayali bir suikast─▒n afisiyle orada burada caka satmas─▒nda Crying or Very sad

Cumhuriyet 04.02.2010

AL─░ S─░RMEN
Yasamaya Ar─▒n├ž
Sald─▒r─▒s─▒
├ľnce, yumrukla┼čmaya ve daha da vahimi, yasamaya y├╝r├╝tme tasallutuna kadar varan gerginli─če yol a├žan, genel kurulda eski Sa─čl─▒k Bakan─▒ Osman Durmu┼č taraf─▒ndan dile getirilen olaya de─činmek istiyorum.
Bir s├╝re ├Ânce, GATA’da yatan Nejat Uygur’u Ba┼čbakan’─▒n e┼či Emine Han─▒m’─▒n ziyaret etmek istemesi ve ba┼č─▒n─▒n ├Ârt├╝l├╝ olmas─▒ nedeniyle buna kar┼č─▒ ├ž─▒k─▒lmas─▒ do─črusu kabul edilebilecek bir ┼čey de─čil.
Emine Han─▒m’─▒n da Ba┼čbakan’─▒n da t├╝rban─▒ kamu alan─▒na sokmak istediklerini, irticaya kar┼č─▒ olmad─▒klar─▒n─▒, hatta kimilerince ona kol kanat germek anlam─▒na gelen davran─▒┼člar─▒ sergilediklerini s├Âyleyebilir, buna kar┼č─▒ ├ž─▒kabiliriz.
Bunu s├Âylemek de ona kar┼č─▒ ├ž─▒kmak da salt bu nedenle dahi olsa (tabii ba┼čkalar─▒ da var) Emine Han─▒m’─▒n e┼činin iktidardan d├╝┼č├╝r├╝lmesini (merak etmeyin demokratik yollar─▒ kastediyorum) istemek de nas─▒l bizim en do─čal hakk─▒m─▒z ise Emine Erdo─čan’─▒n da ├Âzel ya┼čam─▒nda istedi─či gibi giyinmesi ve ba┼č─▒n─▒ ├Ârtmesi onun en tabii hakk─▒d─▒r.
Bir vatanda┼č─▒m─▒z─▒n GATA’da kamu hizmeti verir konumundayken dinsel inan├žlar─▒n─▒n simgelerini herkesin g├Âz├╝ne sokarcas─▒na o alana ta┼č─▒mas─▒ ne denli kabul edilemez ise o vatanda┼č─▒m─▒z─▒n hizmet alan veya hizmet alan─▒n ziyaret├žisi olarak, diledi─či k─▒yafet i├žinde olma hakk─▒n─▒n ├ži─čnenmesi de o derecede kabul edilemezdir.
Osman Durmu┼č’un bu olay─▒ Meclis’e ta┼č─▒y─▒┼č ┼čeklini onaylamad─▒─č─▒m─▒, Ba┼čbakan’─▒n tepkisine de hak verdi─čimi ba┼čtan s├Âylemek isterim.
Bu arada Say─▒n Durmu┼č’un tavr─▒n─▒, ucuz muhalefetin bir ├Ârne─či olarak niteleyecek olanlara kar┼č─▒ ├ž─▒kmak pek m├╝mk├╝n g├Âr├╝nm├╝yor.
─░├žinde bulundu─čumuz ┼ču ortamda T├╝rkiye’de ger├žekten sars─▒c─▒ demokratik muhalefetin ko┼čullar─▒ mevcuttur. Ak─▒ll─▒ ve ├žal─▒┼čkan muhalefet partileri bunun yolunu y├Ântemini bulmakta g├╝├žl├╝kle kar┼č─▒la┼čmazlar.
Ama Meclis’te veya bas─▒n ├Ân├╝ndeki kelime oyunlu, yaln─▒zca kar┼č─▒s─▒ndakinin g├╝ya “a─čz─▒n─▒n pay─▒n─▒ vermeye” y├Ânelik, kay─▒k├ž─▒ kavgas─▒ misali muhalefetin ise art─▒k can s─▒kmaya ba┼člad─▒─č─▒n─▒ s├Âylemek isterim.
Bu ger├žeklerin alt─▒n─▒ ─▒srarla ├žizerek dile getirdikten sonra, ge├žen g├╝n parlamentoda meydana gelen olaylar─▒n en vahim y├Ân├╝ne, B├╝lent Ar─▒n├ž’─▒n Meclis Ba┼čkanvekili G├╝ldal Mumcu’ya sald─▒r─▒s─▒na gelmek istiyorum.
B├╝lent Ar─▒n├ž, ┼ču anda y├╝r├╝tmenin bir ├╝yesi.
B├╝lent Ar─▒n├ž’─▒ kabinenin di─čer bakanlar─▒ndan ay─▒ran tek husus, hayali bir tehlikenin derman bulmaz korkusunun pen├žesinde “beni ├Âld├╝rmek istiyorlar” diye k─▒vranmas─▒ ya da olmayan hayali bir suikast─▒n afisiyle orada burada caka satmas─▒nda de─čil, ama ayn─▒ zamanda bir ├Ânceki d├Ânemde, protokol├╝n cumhurba┼čkan─▒ndan sonraki en y├╝ksek basama─č─▒ olan TBMM Ba┼čkanl─▒─č─▒ g├Ârevini y├╝r├╝tm├╝┼č olmas─▒nda yatmaktad─▒r.
E─čer Ar─▒n├ž, ger├žekten kasaba politikac─▒s─▒n─▒n ├žap─▒n─▒ a┼čabilmi┼č olsayd─▒, ge├žmi┼čteki g├Ârevi dolay─▒s─▒yla, di─čer kabine arkada┼člar─▒na da yasamaya sayg─▒ konusunda ├Ârnek olacak ki┼či konumuna gelebilirdi.
Ama o ├Âyle yapmam─▒┼č, kavga patlak verdi─či s─▒rada oturumu y├Âneten Meclis Ba┼čkanvekili G├╝ldal Mumcu’nun odas─▒n─▒ basarak “B├Âyle Meclis mi y├Ânetilir?” diye s├Âzl├╝ sald─▒r─▒da bulunmu┼čtur.
B├╝lent Ar─▒n├ž, o makamda bulunan ki┼činin Meclis’in nas─▒l y├Ânetilece─čini bir bakandan ├Â─črenmeyece─čini, b├Âyle bir giri┼čimin, yasamaya sayg─▒s─▒zl─▒k anlam─▒n─▒ ta┼č─▒yaca─č─▒n─▒ bilmeliydi.
Ar─▒n├ž e─čer biraz ya┼čad─▒klar─▒ndan ders alm─▒┼č olsayd─▒, bunca y─▒ll─▒k siyaset ona birazc─▒k insanlar─▒ tan─▒ma yetisi kazand─▒rm─▒┼č bulunsayd─▒, G├╝ldal Mumcu’nun bu g├╝r├╝lt├╝ye pabu├ž b─▒rakmayaca─č─▒n─▒, kendisinin a─čz─▒n─▒n pay─▒n─▒ verece─čini ├Ânceden kestirirdi.
Nitekim ├Âyle de olmu┼č, Mumcu olay─▒ k├╝rs├╝den a├ž─▒klarken bunun y├╝r├╝tmenin yasama ├╝zerinde bask─▒ kurma giri┼čiminin ikinci tezah├╝r├╝ oldu─čunu belirtmi┼čtir.
Bu arada m├╝tecaviz edayla, TBMM Ba┼čkanvekili’nin odas─▒na terbiyesizce ba─č─▒r─▒p ├ža─č─▒rarak giren Mustafa Elita┼č’─▒ da orada bulunanlar engellemi┼člerdir.
Ar─▒n├ž da Elita┼č da ├žok ├žetin bir kayaya ├žatm─▒┼člard─▒r; y─▒llar y─▒l─▒ sald─▒r─▒lar, tehditler, bask─▒lar kar┼č─▒s─▒nda e┼či U─čur Mumcu ile birlikte g├Â─č├╝s geren, e┼čini havaya u├žuran bomba olay─▒ kar┼č─▒s─▒nda kaya gibi dimdik durup kimsenin ├Ân├╝nde g├Âzya┼č─▒ d├Âkmeyen G├╝ldal Mumcu kendilerine gerekli yan─▒t─▒ an─▒nda verirdi ve vermi┼čtir.
Ar─▒n├ž olay─▒n─▒n en k─▒nanas─▒ taraf─▒, bir y├╝r├╝tme mensubunun yasamaya g├Âsterdi─či bu sayg─▒s─▒zl─▒k ve bask─▒ giri┼čimi mi, yoksa, bir ta┼čra politikac─▒s─▒ ├╝slubuyla sergiledi─či terbiyesiz tav─▒r m─▒? Takdir sizin.
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 21 FÚv 2010 18:24    Sujet du message: RÚpondre en citant

Ak─▒l Yenik D├╝┼č├╝nce
Ali S─░RMEN - Cumhuriyet 21.02.2010

Sevgili,

Do─čan Hasol iyi bir mimar, usta bir y├Ânetici, ak─▒c─▒ ├╝sluplu bir yazar, ak─▒ll─▒ bir adam.

Bu y├╝zdendir ki, cumartesi g├╝nk├╝ “Bir ├ľneri: Ali Sami Yen Park─▒” yaz─▒s─▒na g├╝ld├╝m.

Do─čan, Galatasaray’dan TOK─░’ye ge├žip y─▒k─▒lacak olan Ali Sami Yen Stad─▒’n─▒n yerine bir park yap─▒lmas─▒n─▒ ├Âneriyor.

Mesle─či mimarl─▒k olan, arazi de─čerini bilen, Galatasaray’da y├Âneticilik yapm─▒┼č, Ali Sami Yen’in konumunun bilincinde, y├Âneticilik deneyimi geni┼č, rant─▒n ne denli ├Ânemli oldu─čunun fark─▒nda bir adam, TOK─░ Ba┼čkan─▒’n─▒n “─░stanbul’un en de─čerli arsas─▒ oldu─čunu” s├Âyledi─či bir yere, T├╝rkiye gibi bir ├╝lke i├žin tekliflerin en olmaz─▒n─▒ getiriyor ve Ali Sami Yen Park─▒ yap─▒lmas─▒n─▒ ├Âneriyor.

Daha ├Ânce de, kimi akl─▒ evveller, iki ad─▒m ├Âtedeki eski ├×i┼čli Tramvay

Deposu’nun ye┼čil alana d├Ân├╝┼čt├╝r├╝lmesini ├Ânermi┼čler, kimi saflar─▒ da pe┼člerinden s├╝r├╝klemi┼člerdi.

Oras─▒ tabii ki ye┼čil alana d├Ân├╝┼čmedi, Cevahir Al─▒┼čveri┼č Merkezi oldu.
Kentlerimizde, al─▒┼čveri┼č merkezlerinin yan─▒nda, ye┼čilin ya da kutsal─▒n laf─▒ m─▒ olur?!..

Bu ger├žek yaln─▒z ─░stanbul’a has de─čil, Anadolu i├žin de ge├žerli. Olay─▒n ay─▒rd─▒nda olan cami yapt─▒rma merkezleri, ibadet ile al─▒┼čveri┼či gayet g├╝zel telif etmi┼čler, t├╝m camilerin alt─▒n─▒ d├╝kk├óna, ma─čazaya ├ževirmi┼čler.

TOK─░ Ba┼čkan─▒’n─▒n ─░stanbul’un en de─čerli arsas─▒ dedi─či yer i├žin Hasol da burada ─░stanbul’un en y├╝ksek binas─▒n─▒n yap─▒labilece─čini belirtiyor.

Bu durumda TOK─░, buraya park yap─▒lmas─▒na g├Âz yumar m─▒?
Arazi TOK─░’nin de─čil, Belediye’nin eline ge├žseydi de pek bir ┼čey de─či┼čmeyecekti. Nitekim ┼čimdi Cevahir Al─▒┼čveri┼č Merkezi olan yer daha ├Ânce ├×i┼čli Belediyesi’ne ge├žmi┼čti.

Hangi belediye o kadar b├╝y├╝k rant─▒n bir kenara b─▒rak─▒l─▒p, halk i├žin, ├žocuklar i├žin ye┼čil alan yap─▒lmas─▒na kalk─▒┼čabilir, ya da b├Âyle bir ┼čeyi akl─▒na getirmeye c├╝ret edebilir?

Belediye dedi─čimiz, eskilerin deyimiyle “Hil├ól-i Ahmer” (K─▒z─▒lay) m─▒?

Hangi belediye halk─▒na hizmeti rant─▒n ├Ân├╝ne ge├žirebilir, hangi halk─▒n kendisi b├Âyle bir talebi dile getirmeyi, yani kendisini ranttan ├╝st├╝n g├Ârmeyi d├╝┼čleyebilir ki?

B├Âyle bir iste─či de─čil ortaya atmak, telaffuz etmeye bile kalksan─▒z, alaca─č─▒n─▒z yan─▒t haz─▒rd─▒r:

- Abi o kadar de─čerli arsa park olur mu? Sen enayi misin?
Bizim toplumda enayi kurnaz─▒n kar┼č─▒t─▒d─▒r. Ayn─▒ ┼čekilde ak─▒ll─▒ da kurnaz anlam─▒na gelmedi─či i├žin o da enayiye yak─▒n bir kavramd─▒r.
Hatta kurnazl─▒─č─▒n egemen oldu─ču toplumlarda, enayilik ile ak─▒ll─▒l─▒k e┼čanlaml─▒d─▒rlar.

Bu durumda Hasol’un d├╝nk├╝ yaz─▒s─▒nda ileri s├╝rd├╝─č├╝ ┼ču hususlara bir daha bakal─▒m:

“G├Âr├╝ld├╝─č├╝ gibi, zaten yeterince y├╝klenmi┼č olan b├Âlgeye a┼č─▒r─▒ bir yap─▒la┼čma ve yo─čunluk getiriliyor. B├╝t├╝nc├╝l bir planlama anlay─▒┼č─▒ yerine parsel baz─▒nda uygulamalara ge├žildi─činde ,rastlant─▒sal bi├žimlenmeler ┼čehir i├žin kader oluyor...”

├×imdi bu sat─▒rlar─▒ nas─▒l niteleyece─čiz?

├×ehircilikten bir nebze nasibini alm─▒┼č ki┼čiler i├žin, bu uyar─▒lar akl─▒n sesidir.
Ama kendi ya┼čamlar─▒n─▒n k├╝├ž├╝k k├Â┼čelerini d├Ânerken, toplumu s├╝rekli b├╝y├╝k bir ├ž─▒kmaza itenlere g├Âre ise kutsal ranta kar┼č─▒ koyan bu sat─▒rlar enayilik ifadesidir.

Evet, onlara g├Âre, b├╝t├╝nc├╝l planlama gibi kimi zaman rant─▒ kamu ├ž─▒kar─▒n─▒n gerisine iten ve bir anlamda maazallah kom├╝nistlikle e┼čde─čer olan bir zihniyet, her g├Âr├╝ld├╝─č├╝ yerde ezilmelidir.

Do─čan Hasol’un g├Ârmedi─či ger├žek, parsel baz─▒nda uygulamalar─▒n rastlant─▒sal bi├žimlenmeler de─čil, rantsal bi├žimlenmelere yol a├žt─▒─č─▒d─▒r ki, b├Âyle bir bi├žimlenme temeli avanta ve talana dayanan toplumlarda kutsald─▒r.

Temeli avanta ve ranta dayanan toplumlar, bu rant kutsallar─▒yla insanlar─▒n k├╝├ž├╝k k├Â┼čeleri d├Ân├╝p, koca ├ž─▒kmaz─▒n duvarlar─▒nda suratlar─▒n─▒ par├žalad─▒klar─▒, ├ž├Âp i├žinde gezip, bok i├žinde y├╝zerken, b├╝y├╝k al─▒┼čveri┼č merkezlerinden, ├Âdenemeyen kredi kartlar─▒yla al─▒┼čveri┼č ettikleri binalar ve kargac─▒k burgac─▒k sokaklar toplulu─ču ─░stanbul benzeri diyarlar yarat─▒rlar.

Bu durumda, “Do─čan Hasol Ali Sami Yen Park─▒ ├Ânerisini neden ortaya at─▒yor” sorusunun yan─▒t─▒ da otomatik olarak ┼ču olacakt─▒r:

- ─░yi mimar, ├ža─čda┼č hem┼čehri, ak─▒ll─▒ adam da ondan!..

Ama unutmay─▒n bu yan─▒t akl─▒ ba┼č─▒nda toplumlar i├žin ge├žerlidir.
Yoksa akl─▒n kurnazl─▒─ča, toplumun ranta yenik d├╝┼čt├╝─č├╝ diyarlarda bu ├Ânerinin kar┼č─▒l─▒─č─▒ tek s├Âzc├╝kle “enayilik”tir.
─░lahi Do─čan!..
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 04 Mar 2010 23:51    Sujet du message: RÚpondre en citant

Yukaridaki Sirmen'in yazisinin devami oldugu i├žin Dogan Hasol'un yazisini buraya koymakta yarar gordum :

Cumhuriyet 04.03.2010
G├ľR├ť├× / DO├ÉAN HASOL

Ali Sami Yen Park─▒ ├ťtopya m─▒?

ÔÇťBir hayalim varÔÇŁ diye ba┼člayan bir yaz─▒yd─▒. Mecidiyek├ÂyÔÇÖdeki Ali Sami Yen Stad─▒ arsas─▒ ile hemen yan─▒ ba┼č─▒ndaki TEKEL Lik├Âr Fabrikas─▒ arsas─▒n─▒n bir parka d├Ân├╝┼čt├╝r├╝lmesini d├╝┼čledi─čimi yazm─▒┼čt─▒m. Ayr─▒ca fabrika binas─▒n─▒n korunmas─▒ gerekli bir mimarl─▒k yap─▒t─▒ oldu─čunu da vurgulam─▒┼čt─▒m. Yaz─▒n─▒n ard─▒ndan ├žok duyarl─▒, ilgin├ž g├Âr├╝┼čler geldi.

Bilindi─či gibi TEKEL arsas─▒ daha ├Ânce ├Âzelle┼čtirme kapsam─▒nda sat─▒lm─▒┼čt─▒. Bu kez TOK─░, stad─▒n arsas─▒n─▒ satmak istiyor. Buras─▒ i├žin haz─▒rlad─▒─č─▒ plan─▒ ask─▒ya ├ž─▒kard─▒; plana itiraz gelmezse, arsay─▒ sat─▒n alacak ┼čirket orada otel, rezidans, b├╝ro, al─▒┼čveri┼č ve e─člence merkezi t├╝r├╝nden yap─▒lar in┼ča edebilecekmi┼č. B├Âylece zaten ├žok s─▒k─▒┼č─▒k durumda olan Mecidiyek├ÂyÔÇÖe ├žok yo─čun bir yap─▒la┼čma eklenecek. Sonu├žta b├Âlgede zaten ├Âl├ž├╝ d─▒┼č─▒ olan insan ve ara├ž trafi─či tam ├ž├Âz├╝ms├╝z hale gelecek.

─░┼čte, b├Âyle bir yo─čun yap─▒la┼čma yerine, ├×i┼čli ve Mecidiyek├ÂyÔÇÖ├╝n ├žok gereksinim duydu─ču bir park─▒n yap─▒lmas─▒n─▒ ├Ânermi┼čtim.

Ali Sirmen pazar yaz─▒s─▒n─▒ bu konuya ay─▒rm─▒┼čt─▒. ÔÇśAk─▒l Yenik D├╝┼č├╝nceÔÇÖ ba┼čl─▒kl─▒ yaz─▒s─▒nda ┼č├Âyle diyordu: ÔÇť├×ehircilikten bir nebze nasibini alm─▒┼č ki┼čiler i├žin, bu uyar─▒lar akl─▒n sesidir. Ama kendi ya┼čamlar─▒n─▒n k├╝├ž├╝k k├Â┼čelerini d├Ânerken, toplumu s├╝rekli b├╝y├╝k bir ├ž─▒kmaza itenlere g├Âre ise kutsal rantlara kar┼č─▒ koyan bu sat─▒rlar enayilik ifadesidir.ÔÇŁ

Prof. Dr. Taner Derbentli, ÔÇśBir ├ľneri: Ali Sami Yen Park─▒ÔÇÖ ba┼čl─▒kl─▒ yaz─▒n─▒z─▒ ve Ali SirmenÔÇÖin yine bu konuya de─činen yaz─▒s─▒n─▒ ilgiyle okudum. ├ľneri yerinde; ger├žekle┼čmesi zor belki ama ben bu yaz─▒y─▒ ─░stanbulÔÇÖdaki insanlar i├žin daha ya┼čanabilir ortamlar─▒n ├Âzlemini ├žekenlerin bir ÔÇśdilek├žesiÔÇÖ olarak alg─▒lad─▒m. Size ortak yakar─▒┼č─▒m─▒z─▒ yaz─▒ya d├Âkt├╝─č├╝n├╝z i├žin te┼čekk├╝r ederim. Ancak ÔÇťB─▒rak─▒n yeni parklar yapmay─▒, var olan parklar─▒m─▒z─▒ bile koruyam─▒yoruzÔÇŁ dedikten sonra, yitirilen parklara ve kald─▒r─▒mlar─▒n peri┼čan durumuna de─činiyor: ÔÇťKald─▒r─▒mlar ne yaz─▒k ki ara├žlar─▒n i┼čgali alt─▒ndad─▒r...ÔÇŁ

Makine M├╝hendisi Erdem Saat├žio─čluÔÇÖnun mesaj─▒ ┼č├Âyleydi: ÔÇťHayalinizi g├Ân├╝lden destekliyorum. Ke┼čke ger├žekle┼čse. Ben de ayn─▒ hayali ─░ETT arazisi i├žin kurmu┼čtum. Yurtd─▒┼č─▒nda ┼čehirlerdeki parklar─▒ g├Âr├╝nce ├Âzeniyorum. Ke┼čke biz de b├Âyle parklar─▒ ┼čehirlerimize kazand─▒rabilecek y├Âneticileri ba┼č─▒m─▒za getirebilsek.ÔÇŁ

├×i┼čli eski DSP ─░l├že Ba┼čkan─▒ O─čuz Tolga da duyarl─▒l─▒k g├Âsterenler aras─▒nda. ÔÇťYaz─▒n─▒z─▒ b├╝y├╝k bir ac─▒yla okudumÔÇŁ dedikten sonra, ÔÇťMerhum Prof. Aykut Barka ile yapt─▒─č─▒m─▒z deprem konulu iki konferanstan ders ├ž─▒kartarak, deprem olsa ├×i┼čliÔÇÖde ├žad─▒r kuracak alan yokÔÇŁ gibi bir uyar─▒da bulunmu┼čtumÔÇŽ Acaba ┼čimdi ÔÇť├×i┼čliÔÇÖde b├Âyle bir Merkez Park yap─▒lamaz m─▒? New YorkÔÇÖun g├Âbe─činde olan park ─░stanbulÔÇÖda neden olmas─▒n? ÔÇŁ

Vaktiyle Mecidiyek├ÂyÔÇÖdeki eski otob├╝s garaj─▒ yerinin parka d├Ân├╝┼čt├╝r├╝lmesi s├Âz konusuydu. Olmad─▒ÔÇŽ Oras─▒ b├╝y├╝k bir al─▒┼čveri┼č merkezine d├Ân├╝┼čt├╝r├╝ld├╝. ├×ehircilik ilkelerine g├Âre bu t├╝r al─▒┼čveri┼č yerleri, ┼čehir merkezlerinde yer almazm─▒┼č! Kim dinler? Hedef para olunca akan sular duruyor.

Gelin, bu kez kent topra─č─▒n─▒ sat─▒p spek├╝lasyona a├žma giri┼čiminden vazge├želim ve ─░stanbul i├žin do─čru olan─▒ yapal─▒m. Park─▒n ad─▒, isterseniz, ÔÇś─░stanbul 2010 Avrupa K├╝lt├╝r Ba┼čkenti ASY Park─▒ÔÇÖ olsun. K├╝lt├╝r ba┼čkentinde ya┼čama k├╝lt├╝r├╝ne verilen de─čeri ortaya koymas─▒ bak─▒m─▒ndan da ÔÇśparkÔÇÖ ├ž├Âz├╝m├╝, etkileyici bir ├Ârnek olu┼čturacakt─▒r. TOK─░ bu f─▒rsat─▒ ka├ž─▒rmamal─▒. Bir ├╝topya m─▒ bu? Ne dersiniz?
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 01 Avr 2010 23:29    Sujet du message: RÚpondre en citant

Kaderin Hazin Cilvesi
Ali S─░RMEN - Cumhuriyet 26.03.2010

Tayyip Bey’in, Kenan Evren’i anayasa referandumu paketine r├╝┼čvet pazarl─▒─č─▒ ├Âgesi olarak eklemesi do─črusu kaderin hazin bir cilvesidir.
28 y─▒l ├Ânce Kenan Evren de haz─▒rlatt─▒─č─▒ anayasa paketinin yan─▒na kendi cumhurba┼čkanl─▒─č─▒n─▒ da ekleyerek oylatm─▒┼č ve b├Âylelikle darbe yoluyla geldi─či devlet ba┼čkanl─▒─č─▒ndan, cumhurba┼čkanl─▒─č─▒na anayasal bir yatay ge├ži┼č yapm─▒┼čt─▒.

├×imdi Kenan Pa┼ča’n─▒n art─▒k kevgire d├Ânm├╝┼č 1982 Anayasas─▒’na kendisini ve avenesini korumak i├žin koydurttu─ču 15. maddenin kald─▒r─▒lmas─▒, anayasa de─či┼čiklik paketine dahil edilmi┼č bulunuyor.

Bu olaylar─▒ izlerken hep hapishanede tan─▒d─▒─č─▒m bir Evrenzede gelir akl─▒ma.

- Allah ona uzun ├Âm├╝r versin, diyerek volta atard─▒ adamca─č─▒z hep.

Bir g├╝n dayanamay─▒p sordum:

- Hem onun y├╝z├╝nden ├Âzg├╝rl├╝─č├╝nden olup, haks─▒z yere hapis yat─▒yorsun hem de ona uzun ├Âm├╝rler diliyorsun, bu ne i┼čtir?

G├╝lerek yan─▒tlad─▒:

- Ya┼čas─▒n da ba┼č─▒na gelecekleri g├Ârs├╝n, ona en b├╝y├╝k ceza budur.

Me─čer hapishane arkada┼č─▒m hakl─▒ym─▒┼č. Kenan Evren ger├ži yapt─▒klar─▒n─▒n hukuksal kar┼č─▒l─▒─č─▒n─▒ g├Ârmedi ama u─črad─▒─č─▒ bunca a┼ča─č─▒lama, isminin ├ževresinde olu┼čan nefret ├žemberini ya┼čay─▒p g├Ârmek, ilahi bir ceza olarak nitelenemez mi?

Kenan Pa┼ča’n─▒n kaderin garip cilvesiyle yarg─▒lan─▒p, yarg─▒lanamayaca─č─▒ da kesin de─čildir.

├ç├╝nk├╝ yarg─▒lanmas─▒n─▒n ├Ân├╝nde zamana┼č─▒m─▒ engeli olup olmad─▒─č─▒ konusunda hukuk├žular fikir birli─čine varm─▒┼č de─čil. Bir g├Âr├╝┼če g├Âre Evren’in i┼čledi─či su├žun zamana┼č─▒m─▒ s├╝resi dolmu┼čtur; ba┼čka bir g├Âr├╝┼če g├Âre ise zamana┼č─▒m─▒, 1982 Anayasas─▒’n─▒n ge├žici 15. maddesinin kalkmas─▒yla i┼člemeye ba┼člayaca─č─▒ i├žin, yarg─▒lanmas─▒ m├╝mk├╝nd├╝r. Bir ├╝├ž├╝nc├╝ g├Âr├╝┼če g├Âreyse, 12 Eyl├╝l cuntac─▒lar─▒ hakk─▒nda daha ├Ânce a├ž─▒lm─▒┼č olan davan─▒n salt a├ž─▒lm─▒┼č olmas─▒ bile zamana┼č─▒m─▒n─▒ kesmi┼čtir.

Bu tart─▒┼čmalara ba┼čkalar─▒n─▒ da eklemek m├╝mk├╝n.

Anayasa de─či┼čikli─či referandumunda, ge├žici 15. maddenin kald─▒r─▒lmas─▒n─▒ da i├žeren bir evet ├ž─▒kmas─▒ halinde Kenan Evren yarg─▒lan─▒rsa bu milli iradenin sonucu olacakt─▒r.

Peki 2010’daki milli irade, 1983’deki milli iradeyi ortadan kald─▒racak m─▒d─▒r?
E─čer ├Âyle olursa, yapt─▒klar─▒ darbenin ├╝r├╝n├╝ anayasas─▒ halk taraf─▒ndan hem de y├╝zde 90’lar d├╝zeyinde onay g├Ârm├╝┼č olan insanlar hangi mant─▒kla yarg─▒lanacaklard─▒r?

├ľte yandan, toplumun ba┼č─▒na hangi kaya d├╝┼čm├╝┼čt├╝r de, 1983’te cumhurba┼čkanl─▒─č─▒na lay─▒k g├Ârd├╝─č├╝ insana, 2010’da ayn─▒ efali dolay─▒s─▒yla hapisli─či lay─▒k g├Ârmektedir?

12 Eyl├╝lc├╝lerin giri┼čimlerinin su├ž olu┼čturdu─ču bir kez tebeyy├╝n ettikten sonra onlar─▒n yapt─▒klar─▒ yasalar, ├ž─▒kard─▒klar─▒ y├Ânetmeliklere g├Âre yap─▒lan d├╝zenlemelerin hukuki ge├žerlilikleri ne olacakt─▒r?

Bu ve bunun gibi daha bir s├╝r├╝ soru, 12 Kenan Pa┼ča’n─▒n yarg─▒lanmas─▒ halinde g├╝ndeme gelecektir.

Evren’in yarg─▒lanmas─▒ Evrenzedelerin u─črad─▒klar─▒ zararlar─▒n giderilmesini sa─člayacak m─▒d─▒r?

Olaya salt intikam a├ž─▒s─▒ndan bakarak, “Bana ├žektirdi kendisi de ├žeksin oh olsun!” demenin bir anlam─▒ yoktur. ─░nsanlar tarihleriyle intikam i├žin hesapla┼čmazlar, intikam duygular─▒ toplumlar─▒ bir yere g├Ât├╝rmez.

Kald─▒ ki, 12 Eyl├╝l d├Âneminin do─čurdu─ču tarifsiz ac─▒lar─▒n m├╝sebbipleri yaln─▒zca darbenin ├Ânde gelenleri de─čildir ki?

Hukuku ├ži─čneyerek insanlar─▒ ma─čdur eden devlet g├Ârevlileri, yarg─▒├žlar ne olacaklar?

Yarg─▒lamalar kaybolan y─▒llar─▒ geri getirecek mi?

Su├žlar cezaland─▒r─▒ld─▒ktan sonra, u─čran─▒lan haks─▒zl─▒klar i├žin tazminat davas─▒ a├ž─▒lsa bu tazminat─▒ kimler ├Âdeyecek?

Devlet ├Âdeyecekse, 12 Eyl├╝l’├╝, toplumun t├╝m├╝ m├╝ tazmin edecek?
Haks─▒zl─▒─č─▒n m├╝sebbipleri, i┼čkenceciler, “ba┼č├╝st├╝ne efendim”ci, yarg─▒├žlar tevlit ettikleri zarar─▒ kendileri tazmin edecek olurlarsa bu bir anlam ta┼č─▒r. Ama b├Âyle bir ├ž├Âz├╝me de mevzuat elvermedi─či i├žin darbecilere yarg─▒ yolunun a├ž─▒lmas─▒n─▒n ├Âzde fazla bir anlam ta┼č─▒y─▒p ta┼č─▒mad─▒─č─▒ sorusunun yan─▒t─▒n─▒ takdirinize b─▒rak─▒r─▒m.

├ťstelik de bu yarg─▒lamalardan toplumsal bir ay─▒p da do─čabilir.

├ľyle ya!

Darbeyi k─▒┼čk─▒rt─▒p, sonra da bizim o─članlar becerdiler diye zil tak─▒p oynayanlardan hesap soramayanlar─▒n, onlar─▒n aleti olmu┼č doksan k├╝sur ya┼č─▒ndaki bir ihtiyar─▒ sigaya ├žekmeleri biraz ay─▒p olmayacak m─▒?
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 01 Juin 2010 15:00    Sujet du message: RÚpondre en citant

Kazanan─▒ Olmayan A┼čiret Politikas─▒ m─▒?
Ali S─░RMEN - Cumhuriyet 01.06.2010

E─čer ortada on ├Âl├╝ ve yerle bir olmu┼č bir devlet itibar─▒ s├Âz konusu olmasa, olay─▒ yanl─▒┼čl─▒klar komedyas─▒ olarak nitelemek m├╝mk├╝n olabilirdi

Ama i┼čler art─▒k o nitelemeyi de a┼čacak bir raddeye gelip dayanm─▒┼čt─▒r.

Bir yandan ─░srail devleti, Somalili korsanlar─▒nkini and─▒ran ancak e┼čk─▒yaya yak─▒┼č─▒r davran─▒┼č─▒yla T├╝rkiye Cumhuriyeti devletinin bayra─č─▒n─▒ ta┼č─▒yan gemiye uluslararas─▒ sularda sald─▒rm─▒┼č, on ki┼čiyi ├Âld├╝rm├╝┼čt├╝r.

Bu davran─▒┼č tek kelimeyle korsanl─▒kt─▒r. Ba┼čka t├╝rl├╝ nitelenmesine imk├ón da yoktur.

Devlet s─▒fat─▒na lay─▒k bir hi├žbir devlet b├Âyle bir davran─▒┼č─▒ basit, s─▒radan bir protesto ile ge├ži┼čtiremez. ├ťstelik T├╝rk band─▒ral─▒ gemiler uluslararas─▒ sularda sald─▒r─▒ya u─čram─▒┼čt─▒r.

Evet, devlet s─▒fat─▒na lay─▒k hi├žbir devlet b├Âyle bir davran─▒┼č─▒ kar┼č─▒l─▒ks─▒z b─▒rakamaz, ama ayn─▒ zamanda her devlet b├Âyle bir olaya meydan vermeyecek ├Ânlemleri de al─▒r.

Gazze’ye g├Ânderilen “insani yard─▒m malzemesi dolu” geminin uluslararas─▒ sularda de─čilse bile ─░srail karasular─▒nda durdurulaca─č─▒n─▒ T├╝rkiye D─▒┼či┼čleri Bakanl─▒─č─▒ bilmiyor muydu?

Kimin inisiyatifiyle yola ├ž─▒kar─▒ld─▒─č─▒ herkesin malumu olan konvoyun basit bir propaganda manevras─▒ olarak yola ├ž─▒kar─▒lmas─▒ndaki sak─▒ncalar─▒ kimse d├╝┼č├╝nmedi mi?

Hangi devlet b├Âyle bir giri┼čimin do─čuraca─č─▒ sonu├žlar─▒ d├╝┼č├╝nmeden, b├Âylesine bir sefere ye┼čil ─▒┼č─▒k yakar?

T├╝rkiye bu kadar sahipsiz, bu kadar ├žaresiz, d─▒┼č politikas─▒ b├Âylesine her tehlikeye yelken a├žabilecek kadar rotas─▒z bir ├╝lke mi?

Basiretsizli─čiyle ┼ča┼čk─▒n d─▒┼č politikas─▒na propaganda malzemesi olu┼čturma pe┼činde ko┼čarken skandala zemin haz─▒rlayan h├╝k├╝met sorumludur.

Bakal─▒m kendi band─▒ras─▒n─▒ ta┼č─▒yan bir geminin ka├ž─▒r─▒lmas─▒ kar┼č─▒s─▒nda, “One Minute Tayyip Bey” ne tepki g├Âsterecek?

Herhalde “Siz gemi ka├ž─▒rmay─▒, masum ├Âld├╝rmeyi, insani yard─▒ma el koymay─▒ ├žok iyi bilirsiniz!” demek b├Âyle bir olay kar┼č─▒s─▒nda yeterli olmayacakt─▒r.

├×imdi bu olaya seyirci kalmak ne kadar yetersiz ise bu organizasyonun eninde sonunda ─░srail taraf─▒ndan getirilip buralara dayanaca─č─▒n─▒ g├Ârmemek de o denli basiretsiz bir davran─▒┼čt─▒.

Birileri T├╝rkiye ile ─░srail’in ili┼čkilerini geri d├Ân├╝lmez noktaya getirip dayamay─▒ m─▒ d├╝┼č├╝nd├╝? ├ľyle ise bunlar kimlerdi?

Ve devlet bu komploya bilerek mi d├╝┼čt├╝, yoksa bilmeyerek mi?

Bilerek d├╝┼čt├╝ ise b├Âyle bir manevradan bekledi─či yarar neydi?

T├╝rkiye’nin gemisinin ka├ž─▒r─▒lmas─▒, uyruklar─▒n─▒n ├Âld├╝r├╝lmesi kar┼č─▒s─▒nda seyirci kalmakla ne elde edece─čini umdu Recep Tayyip Erdo─čan H├╝k├╝meti?

─░srail’in g├Âz├╝ d├Ânm├╝┼člerinin bu giri┼čime seyirci kalmayaca─č─▒n─▒ bilenler, buna kar┼č─▒ devlet s─▒fat─▒na yara┼č─▒r hangi tepkiyi g├Âstermeyi d├╝┼č├╝nmektedirler.

Bu olay ├╝zerine, “T├╝rkiye gemileri uluslararas─▒ sularda, u├žaklar─▒ uluslararas─▒ semalarda yoldan ├ževrilecek bir devlet de─čildir” diye g├Â─čs├╝m├╝z├╝ gere gere dola┼čabilir miyiz?

H├╝k├╝met kendi band─▒ras─▒ alt─▒nda uluslararas─▒ sularda seyreden gemilerinin ka├ž─▒r─▒lmas─▒na, insanlar─▒n─▒n ├Âld├╝r├╝lmesine bakal─▒m ne yapacak?

Bakal─▒m, T├╝rkiye Cumhuriyeti’ni y├Ânetenler bu durumda uluslararas─▒ alanda protesto ile mi yetinecek?

Bakal─▒m T├╝rk kamuoyu ┼ču soruyu ├╝lkeyi y├Ânetenlere soracak m─▒:

Mademki, T├╝rkiye’nin insani yard─▒m gemilerini uluslararas─▒ sularda koruyamayacakt─▒n, neden bu organizasyona kar─▒┼čt─▒n ve ├╝lkemizin itibar─▒n─▒ be┼č paral─▒k ettin?

- Hesap ver efendi, demeyecek mi acaba kimse Tayyip Bey’e.

─░srail’e gelince:

O bir korsan devlettir. Bu ger├že─či ┼čimdiye kadar g├Ârmemi┼č olmak yanl─▒┼čt─▒r.

T├╝rkiye ile ─░srail ili┼čkileri art─▒k bir daha eski durumuna gelmeyecektir, Siyonist devlet tutumunu de─či┼čtirmedik├že.

Ama ili┼čkiler eski durumuna gelse ne olur, gelmese ne olur; Ankara’da, yap─▒lanlar─▒n hesab─▒n─▒ soracak bir iktidar olmad─▒ktan sonra?..
Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 01 Juin 2010 15:27    Sujet du message: RÚpondre en citant

Hay─▒r Say─▒n Sirmen hi├ž mi hi├ž hemfikir de─čiliz, bir yandan T├╝rkiye y─▒llard─▒r terorist sald─▒r─▒ alt─▒nda ma─čdur oldu─čunu kan─▒tlamaya ├žal─▒┼čacak, bir yandan da teroristli─či kan─▒tlanm─▒┼č, sicilli Hamas terorist k├Âktendincilerinin gasbetti─či Gazza ┼čeridine s├Âzde insani yard─▒m kisvesi alt─▒nda provokasyon amac─▒yla gemiler yollayacak, halen ba┼čbakanl─▒k makam─▒ndaki zata yak─▒n ├ževrelerce donat─▒lm─▒┼č gemiler....Bile bile l├ódes....
─░srail, devlet otoritesine kar┼č─▒ gelenlerin ak─▒betinin ne olaca─č─▒n─▒ ├žok iyi g├Âsterdi, kar┼č─▒dakiler ise gemide 1 ya┼č─▒nda ├žocuk oldu─čunu temcit pilav─▒ gibi tekrarl─▒yor..Okul ya┼č─▒nda ├žocuklara Filistin'de ya da Diyarbak─▒r'da ta┼č att─▒r─▒p al├žak├ža onlar─▒n ard─▒na s─▒─č─▒nan zavall─▒ zihniyet. Y─▒kamad─▒─č─▒ ordular─▒n, yenemedi─či uluslar─▒n bayra─č─▒ni yakan zavall─▒ k├╝├ž├╝k, c├╝ce kahramanlar...Atat├╝rk, ─░zmir'e girerken 9 Eyl├╝l'de ayaklar─▒ alt─▒na serilen yunan bayra─č─▒n─▒n ├╝st├╝ne basmad─▒, zavall─▒ arap├ž─▒klar─▒n ve onlar─▒n kafas─▒ndaki zavall─▒lar─▒n b├╝y├╝k Ata'm─▒zdan almalar─▒ gereken ├žok ders var ama..nato mermer nato kafa..bu kafayla daha ├žok duvar d├Âverler...

murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 19 Juin 2010 17:55    Sujet du message: RÚpondre en citant

Bugunku yasananlari anlamaya uygun bir makale :

A├ž─▒l─▒m Fiyaskosu
Ali S─░RMEN - Cumhuriyet 19.06.2010

Sekiz ay ├Ânce alay─▒vala ile ilan edilen K├╝rt a├ž─▒l─▒m─▒n─▒ (sonradan demokratik a├ž─▒l─▒m haline geldi) bir├žok noktadan ele┼čtirmi┼čtik.

Asl─▒nda sorunu sosyal, ekonomik, politik, k├╝lt├╝rel, hatta psikolojik y├Ânleriyle ele alan ger├žek bir a├ž─▒l─▒m de─čildi s├Âz konusu olan.

Giri┼čimin ard─▒nda yatan etken, ABD’nin Irak’tan ├žekilirken, b├Âlgede tek ba┼č─▒na ve dolay─▒s─▒yla korumas─▒z kalacak olan K├╝rt y├Ânetiminin himayesini T├╝rkiye’ye b─▒rakmak istemesi dolay─▒s─▒yla, PKK’ye buradan gelecek deste─čin kesilmesi i├žin baz─▒ d├╝zenlemeler yap─▒lmas─▒ gereklili─činin do─čmu┼č olmas─▒yd─▒.

Ba┼čka bir deyi┼čle, a├ž─▒l─▒m─▒n ard─▒nda bir Amerikan plan─▒ yatmaktayd─▒.

Bu hususun belirtilmesi, bunun illa ba┼čtan t├╝m├╝yle reddedilmesini talep etmek anlam─▒n─▒ ta┼č─▒m─▒yor.

T├╝rkiye ile ABD’nin ve Kuzey Irak’taki K├╝rt y├Ânetiminin ├ž─▒karlar─▒ ba─čda┼čabilir ve b├Âylelikle sorunun ├ž├Âz├╝m├╝ i├žin bir zemin olu┼čturulabilir. Bu durumda, bu f─▒rsat─▒ geri tepmek tabii ki gerekmez.

Ama Ekim 2009 giri┼čimi, iyi tan─▒mlanm─▒┼č bir ├ž├Âz├╝m├╝ ├Âng├Ârm├╝yordu.

Daha ziyade, PKK’ye Kuzey Irak’tan verilecek deste─či kesmek ├╝zere kimi b├Âl├╝k p├Âr├ž├╝k ├Ânlemleri i├žermekteydi.

Al─▒nan ├Ânlemler ile ama├žlanan hedeflere var─▒l─▒p var─▒lmayaca─č─▒ da ku┼čku g├Ât├╝r├╝yordu.

Abdullah ├ľcalan’─▒ devreden ├ž─▒karacak bir ├ž├Âz├╝me onun ve ├Ârg├╝t├╝n├╝n evet demesi g├╝├žt├╝.

Ayr─▒ca Silopi’de kurulan sahra mahkemelerinde, yap─▒lan g├Âstermelik yarg─▒lamalar do─črusu ├žok k├Ât├╝ bir g├Âr├╝nt├╝ yaratmakta, silah b─▒rak─▒p Mahmur’dan geldi─čini s├Âyleyen, yeni uzla┼čman─▒n ├Ânc├╝leri olarak g├Âr├╝lenler, neredeyse ├╝niformalarla gelmekte, resmi ge├žit yapmakta, hi├ž de pi┼čman g├Âr├╝nmemekte, yarg─▒ ├Ân├╝nde pi┼čmanl─▒k ifade eden herhangi bir beyanda bulunmaktan da imtina etmekteydi.

Seyyar mahkemeler, yarg─▒n─▒n ba─č─▒ms─▒zl─▒─č─▒ ilkesini zedelemekte, talep ├╝zerine alelacele kurulmu┼č ─▒smarlama mahkemelerde hi├ž de nedamet g├Âstermeyen “gerillalar”─▒ yarg─▒├žlar─▒n pi┼čman varsaymalar─▒ ele┼čtirilere, kimi zaman da mizahi yorumlara yol a├žmaktayd─▒.

Yalap┼čap haz─▒rlanm─▒┼č “K├╝rt a├ž─▒l─▒m─▒”n─▒ Tayyip Bey b├╝y├╝k bir politik reform olarak sundu, herkesi buna kat─▒lmaya ├ža─č─▒rd─▒. Muhalefet hakl─▒ olarak ├ža─čr─▒y─▒ ciddiye almad─▒, a├ž─▒l─▒m─▒ ele┼čtirdi.

Oynanan oyun kamuoyunu da rahats─▒z etti.

K├╝rt a├ž─▒l─▒m─▒, her iki taraf─▒n da kar┼č─▒l─▒kl─▒ yanl─▒┼člar─▒ y├╝z├╝nden ├Âl├╝ do─čdu.

Daha sonra da, h├╝k├╝met art─▒k ondan bahsetmez oldu.

├ľnceki g├╝n Diyarbak─▒r’da, Habur’dan geli┼č s─▒ras─▒nda yap─▒lan g├Âsteriler ve s├Âylenen s├Âzlerle ilgili olarak a├ž─▒lan dava ve burada istenen cezalar ile yap─▒lan tutuklamalar, ├Âl├╝ do─čmu┼č olan K├╝rt a├ž─▒l─▒m─▒n─▒n bu y├Ân├╝n├╝n art─▒k herkes├že kabul edildi─čini g├Âstermektedir. S├Âz konusu davada Kandil’den gelenler i├žin yirmi┼čer y─▒l, Mahmur’dan gelenler i├žin ise on be┼čer y─▒l hapis istenmekte ve ├╝├ž ki┼či hakk─▒nda da, ka├žacaklar─▒ ┼č├╝phesi bulundu─ču gerek├žesiyle tutuklama karar─▒ verilmi┼č bulunmaktad─▒r.

Tutuklama kararlar─▒ konusunda bir noktay─▒ vurgulamak istiyorum.

Bu san─▒klar, avukatlar─▒n─▒n da s├Âyledikleri gibi, sekiz ayd─▒r buradad─▒r, kendileri teslim olmu┼člard─▒r ve ka├žmak isteselerdi ka├žarlard─▒ ama buna ra─čmen ka├žmam─▒┼člard─▒r.

Bu durumda bu san─▒klar─▒n da tutuklu yarg─▒lanmalar─▒nda isabet olmad─▒─č─▒n─▒, pek de ├ól├ó tutuksuz yarg─▒lanmalar─▒n─▒n m├╝mk├╝n oldu─čunu s├Âyleyebiliriz.

Do─črusu, Habur’da g├Âsterilen, gereksiz ve usule ayk─▒r─▒ ho┼čg├Âr├╝n├╝n yan─▒ s─▒ra, sekiz ay sonra Diyarbak─▒r’da g├Âsterilen tersi y├Ândeki tutum BDP’li K─▒┼čanak’─▒n ├ž─▒k─▒┼č─▒n─▒ hakl─▒ g├Ârmemeyi ve sordu─ču soruya kat─▒lmamay─▒ imk├óns─▒z k─▒l─▒yor.

Bak─▒n ne diyordu K─▒┼čanak:

- Habur’da serbest b─▒rak─▒lma karar─▒n─▒ veren ayn─▒ mahkeme. Diyarbak─▒r Mahkemesi bug├╝n bar─▒┼č el├žilerine tutuklama karar─▒ verdi. Peki ne de─či┼čti? Bir ┼čey de─či┼čmi┼č olabilir. AKP’den ald─▒klar─▒ talimat.

Bu s├Âzlere kat─▒lmamak m├╝mk├╝n de─čil.

─░frat ile tefrit aras─▒nda kalan bir iktidar─▒n ciddi bir politika uygulamas─▒ beklenemez.

AKP, bu sorunu ├ž├Âzemeyecek, gittik├že a─čz─▒na y├╝z├╝ne bula┼čt─▒racakt─▒r.

Diyarbak─▒r duru┼čmalar─▒yla ve Kuzey Irak operasyonuyla birlikte, K├╝rt a├ž─▒l─▒m─▒ bitmi┼čtir demek do─čru de─čil.

Biten bir ┼čey yok, ├ž├╝nk├╝ s├Âzde a├ž─▒l─▒m zaten ├Âl├╝ do─čmu┼čtu.
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 31 Juil 2010 11:26    Sujet du message: RÚpondre en citant

├ľz 35. Maddede De─čil.
Ali S─░RMEN - Cumhuriyet 31.07.2010

Hocan─▒n dedi─čini yap, yapt─▒─č─▒n─▒ yapma, derler.

Son zamanlarda hep d├╝┼č├╝n├╝yorum, bu s├Âzdeki hikmetin S├╝leyman Demirel’den daha somut bir kan─▒t─▒ olabilir mi?

Politikay─▒ ├çankaya’da yapt─▒─č─▒ son y─▒llardan ba┼člayarak, sanki bir siyaset bilgesi, sa─čduyunun simgesi, demokrasiyi i├žselle┼čtirmi┼č, ├žo─čulculu─ču ┼čiar edinmi┼č, yani ne s├Âylesen az, ├Âyle bir demokrasi k├óbesi.

Buna mukabil yapt─▒klar─▒na bak─▒n!

Ba┼č─▒m─▒zdaki hangi melanetin i├žinde sorumlulu─ču yok? Bir sorun s├Âyleyin ki ├ž─▒k─▒┼č─▒nda ya da karma┼č─▒kla┼č─▒┼č─▒nda, Demirel’in dahli olmas─▒n.

T├╝rk siyasetinin kroniklik ├žarp─▒kl─▒klar─▒ndan birini s├Âyleyin ki Demirel o ├žorbada da tuzu olmas─▒n.

K─▒sacas─▒ Demirel’in dedi─čini yap ama yapt─▒─č─▒n─▒ yapma!

CHP ile AKP aras─▒ndaki 35. madde tart─▒┼čmas─▒ ├ž─▒kt─▒─č─▒ zaman, S├╝leyman Demirel hemen tavr─▒n─▒ koydu do─čru tarafta. ─░ki darbe yemi┼č olan S├╝leyman Bey sorununun esas kayna─č─▒n─▒n oras─▒ olmad─▒─č─▒n─▒ gayet iyi biliyordu ve o y├╝zden de, olay─▒n nereden kaynakland─▒─č─▒m tespit etti. Ama tabii, ger├že─či dile getirirken, o kadar da a├ž─▒k s├Âzl├╝ olamad─▒.

Ger├žekten de bu pek sevdi─čimiz demokrasimizin ikide bir tacizden, taciz de ne s├Âz, d├╝ped├╝z tecav├╝zden kurtulamamas─▒n─▒n kayna─č─▒n─▒ nerede arayaca─č─▒z?

Bize tek su├žlu olarak, hep ayn─▒ ├╝niformal─▒ hedefi g├Âsterdiler.

Art─▒k yeter!

Ne olur hep ayn─▒ nakarat─▒ yemeyelim, hep ayn─▒ teraneye kanmayal─▒m.

T├╝rk demokrasisine y├Ânelen tehlikenin ├Âz├╝ TSK’den kaynaklanm─▒yor.

Demokrasi i├žin tehlike ve tehdit bizzat necip T├╝rk milletidir.

Demokrasi perisi ne zaman, postallar─▒n aya─č─▒ dibine d├╝┼čse, zaten safiyetini ve bek├óretini ├žoktan ├žar─▒klar─▒n alt─▒nda yitirmi┼čtir bile.

T├╝rk demokrasisindeki en b├╝y├╝k eksik kamil demokrasi k├╝lt├╝r├╝, uzla┼čma al─▒┼čkanl─▒─č─▒, ger├žek bir ho┼čg├Âr├╝ ve ger├že─čin her zaman yaln─▒z illa da bizim sand─▒─č─▒m─▒z gibi olmayabilece─čini kabul etme haslettir.

Bir ulusu di─čerlerinden ay─▒ran nitelikler, onun insanlar─▒n─▒n do─ču┼čtan getirdikleri hasletlerden de─čil, tarihi deneyimlerinden, sosyal edinimlerinden kaynaklan─▒r.

T├╝rkiye’de toplumun bir t├╝rl├╝ geli┼čmi┼č bir demokratik k├╝lt├╝re sahip olmamas─▒n─▒n tarihi ko┼čullar─▒n─▒n ├╝zerinde ba┼čka bir yaz─▒da dururuz.

Ama art─▒k g├Ârelim, T├╝rkiye’de demokrasinin bir t├╝rl├╝ oturamamas─▒n─▒n nedeni, ikide bir ├╝niformal─▒lar─▒n “eyvah Cumhuriyet yine tehlikeye d├╝┼čt├╝, hadi hep birlikte, emir komuta zinciri i├žinde ┼čunu bir koruyup kollayal─▒m” diyerek, ayaklanmalar─▒ de─čil. S├Âyler misiniz, askerin g─▒k─▒n─▒n ├ž─▒kmad─▒─č─▒ d├Ânemlerin hangisinde T├╝rkiye’de, kuvvetler ayr─▒l─▒─č─▒ ilkesine uygun, ├žo─čulcu ger├žek bir demokrasi ya┼čanm─▒┼čt─▒r? “Yeter S├Âz Milletindir” diyerek iktidara gelen DP ve de ondan sonraki sivil h├╝k├╝metlerin hangisi ger├žekten demokrasiyi uygulad─▒? Askeri darbelere bak─▒n!

Hangi askeri darbede, sivillerin sorumlulu─ču asgari, askerlerinki kadar de─čildi? ├×u ya┼čad─▒─č─▒m─▒z d├Âneme bak─▒n!

Etraf─▒ tozu dumana kat─▒p, olmayan, ┼ču anda olmas─▒na olanak da bulunmayan askeri darbelerin ├ž─▒─č─▒rtkanl─▒─č─▒n─▒ yapanlara kar┼č─▒n, art─▒k T├╝rkiye’de de t─▒pk─▒ ─░spanya, Latin Amerika vb. gibi askeri darbelerin d├Âneminin ge├žti─či ger├že─čini akl─▒ ba┼č─▒nda herkes biliyor ve g├Âr├╝yor.

Ama askeri darbe tehlikesinin esamisinin okunmad─▒─č─▒ ┼ču s─▒rada ortada demokrasi var m─▒?

T├╝rkiye’de zaten tam var olmayan demokrasinin olan kadar─▒ da ├žok b├╝y├╝k bir tehdit alt─▒nda de─čil mi?

Bu tehdit, sivil AKP iktidar─▒n─▒n bizzat kendisinden gelmiyor mu? B├╝t├╝n ya┼čad─▒klar─▒m─▒z bize, demokrasiye y├Ânelen tehdidin askerden ├žok sivilden geldi─čini, i┼čin ├Âz├╝n├╝n ─░├ž Hizmet Kanunu’nu 35. maddesinden kaynaklanmad─▒─č─▒n─▒ h├ól├ó g├Âstermedi mi? O zaman s├Âyler misiniz bu 35. madde mavras─▒ nereden ├ž─▒k─▒yor?
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 14 Sep 2010 23:31    Sujet du message: RÚpondre en citant

12 Dev Adam ve Referandum Sonucu

Ali S─░RMEN - Cumhuriyet 14/09/2010

D├╝nya Basketbol ├×ampiyonas─▒ finaliyle anayasa referandumu ayn─▒ g├╝ne rastlad─▒.

San─▒r─▒m herkes, bu ┼čampiyonan─▒n en b├╝y├╝k zaferinin sahibinin T├╝rkiye oldu─ču konusunda birle┼čmi┼č durumda.

Ortada kolektif, toplumsal bir ba┼čar─▒ var. Basketbol otoriteleri de T├╝rkiye’yi d├╝nya ikincili─čine kadar ├ž─▒karan ba┼čar─▒n─▒n ├Âz├╝nde, sadece rakipleri y─▒ld─▒ran agresif savunman─▒n de─čil, ama ayn─▒ zamanda 12 Dev Adam’─▒n tak─▒m olmakta b├╝y├╝k becerisinin, kenetlenmekteki h├╝nerinin birbirleriyle uyumlar─▒n─▒n etkisi oldu─čunu belirtiyorlar. Bunun yan─▒ s─▒ra Tanjevi├ž’in b├╝y├╝k ├Âzverisi ve alt─▒ y─▒ld─▒r s├╝ren ├žabalardan sonra, tak─▒m─▒ oturtmay─▒ ba┼čarmas─▒, Turgay Demirel’in ko├ža ve tak─▒ma g├╝venerek sabretmesi, tak─▒m─▒n b├╝y├╝k azmi ve oyuncularla kamuoyunun bu ┼čampiyonada finali istemelerinin (tabii istemek, ayn─▒ zamanda gere─čini yapmay─▒ da i├žeriyor) derece derece rolleri var.

Azim ve disiplinin yan─▒ s─▒ra, sabr─▒n da ba┼čar─▒daki pay─▒n─▒ g├Ârmezden gelmemek gerek. Unutmayal─▒m 12 Dev Adam projesi de d├╝n├╝n i┼či de─čil. Bu proje ile ka├ž y─▒ld─▒r haz─▒rlan─▒yor T├╝rkiye.

├ťlkemizde, ba┼čar─▒lar─▒n mucizevi s─▒rr─▒ aran─▒r hep.

Oysa ba┼čar─▒da mucize yoktur. Ya da ba┼čka bir deyi┼čle; sab─▒r, disiplin, ├žal─▒┼čma, azim, inanmak ve istemektir mucizenin s─▒rr─▒.

Anayasa referandumunda b├╝y├╝k bir yenilgiye u─čram─▒┼č olan “Y├╝r├╝tmenin yarg─▒ya m├╝dahalesine hay─▒r” cephesinin, 12 Dev Adam olay─▒ndan alaca─č─▒ dersler var.

Hemen belirtelim, referandumda ko┼čullar onlar─▒n aleyhineydi; iktidar medyay─▒ ve devlet imk├ónlar─▒n─▒ yasalar─▒ zorlayarak, tehdit ve sindirmeyle kendi yarar─▒na kulland─▒.

Ayr─▒ca evet oyu veren se├žmenlerin, de─či┼čiklikleri tam olarak inceleyip yeterince fikir edindikleri konusunda ciddi ┼č├╝pheler var. Yap─▒lan ara┼čt─▒rmalar, “evet” cephesinin yeterince bilgi sahibi olmad─▒─č─▒ y├Ân├╝nde.
Ama sonucu bunlara ba─članarak yorumlamak, gelecekte de ayn─▒ ya da benzeri sonu├žlara mahk├╗m olmay─▒ getirir.

Muhalefet kendi iradesinin s─▒n─▒rlar─▒ i├žinde olan fakt├Ârleri de─či┼čtirmek zorundad─▒r.

Yani kendi sabr─▒n─▒, azmini, ├žal─▒┼čmas─▒n─▒, iradesini, disiplinini geli┼čtirmektir muhalefetin i┼či.

Burada muhalefetten s├Âz ederken, son olayda, MHP’nin taban─▒n─▒n ├Ânemli bir b├Âl├╝m├╝n├╝n “evet” oyu verdi─čini, parti y├Ânetiminin ├žizdi─či yolu izlemedi─čini g├Âr├╝yoruz.

Bu sonucun beni ┼ča┼č─▒rtmad─▒─č─▒n─▒ okurlar─▒m san─▒yorum bilirler. T├╝rkiye’nin gelecekte demokrasiye do─čru y├Ânelmesinde MHP’nin oynayaca─č─▒ bir rol yoktur. Bu t├╝r hesaplar─▒ yapanlar, taban─▒nda AKP’ye ├žok yak─▒n olan bu partiyi okuyamam─▒┼člar demektir.

DP ise tarihi ve folklorik bir fig├╝r oldu─čunu, gelecekte T├╝rk siyasetinde ├Ânemli bir rol oynayamayaca─č─▒n─▒ son olayda bir kez daha kan─▒tlam─▒┼č olmaktad─▒r.

Bu durumda, “hay─▒r” oylar─▒n─▒n y├╝zde 42 ├ž─▒kmas─▒nda, CHP’nin Kemal K─▒l─▒├ždaro─člu ile yakalad─▒─č─▒ ivmenin rol├╝ oldu─ču s├Âylenebilir. Nitekim K─▒l─▒├ždaro─člu’nun miting meydanlar─▒nda g├Ârd├╝─č├╝ ilgi de bu olgunun kan─▒t─▒d─▒r.
Ama bu ivmenin yetersiz oldu─čunu g├Âr├╝yoruz.

├ç├╝nk├╝ CHP’nin sorunu bir genel ba┼čkan─▒n gidip bir ba┼čkas─▒n─▒n gelmesi de─čildi. Evet K─▒l─▒├ždaro─člu’nun halk ile ili┼čki kurmakta b├╝y├╝k bir becerisi oldu─ču yads─▒namaz.

Ama sorun yaln─▒zca bu etkene indirgenemez.

CHP’nin sorunu ├Ârg├╝tlenme modelindeydi. 1973 y─▒l─▒nda, da─ča ta┼ča “Ba┼čbakan Ecevit” yazarak, Karao─član’a iktidar yolunu a├žan dinamik parti kadrosundan ├žok uzakta olan bug├╝nk├╝ CHP, otuz y─▒l ├Ânceki dinamizmini yakalay─▒p a┼čmak zorundad─▒r.

Bunun da yepyeni bir ├Ârg├╝tlenme modeliyle olaca─č─▒ a├ž─▒kt─▒r.
12 Dev Adam’─▒n ba┼čar─▒lar─▒ kadro ba┼čar─▒s─▒yd─▒, bir ya da iki ki┼činin ba┼čar─▒s─▒ de─čil.

Kemal K─▒l─▒├ždaro─člu’nun oy verememesi olay─▒nda da g├Âr├╝ld├╝─č├╝ gibi, ├Ârg├╝t yeterince dinamik de─čil, kimilerinin azmi ve disiplini genele yans─▒m─▒yor.
Oysa bunu sa─člayacak ve kolektif ba┼čar─▒y─▒ yakalayacak, ortak akl─▒ olu┼čturacak kadrolara ihtiya├ž var.

Bug├╝nden gelecek se├žimlere kadar ge├žecek zaman ├žok az da olsa K─▒l─▒├ždaro─člu ve ekibi bunu ba┼čarmak zorundalar.
CHP’nin sorunu liderlik de─čil kadro sorunu.
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 17 Sep 2010 23:30    Sujet du message: RÚpondre en citant

Mazide Saklananlar
Ali S─░RMEN - Cumhuriyet 17.09.2010

Bilmiyorum, Tuncay ├ľzkan, Mustafa Balbay, Mehmet Haberal, Fatih Hilmio─člu ve onlarla ayn─▒ kaderi payla┼čan arkada┼člar, bu son olaylar kar┼č─▒s─▒nda neler hissediyorlar, neler s├Âyl├╝yorlar?

Ama ben h├Âd├╝kl├╝─č├╝n bu kadar─▒ kar┼č─▒s─▒nda “vallahi pes!” diyorum.

Bir s├╝r├╝ adam, ┼ču anda i┼členen cinayetlere, ┼ču anda ya┼čanan insan haklar─▒ ihlallerine zerrece ald─▒rmadan, b├╝y├╝k birer kahraman edas─▒yla, 30 y─▒l ├Âncenin hesab─▒n─▒ sormak ├╝zere mahkemelere ba┼čvuruyor.

Bunlar nafile ba┼čvurulard─▒r.

Mevzuat, 12 Eyl├╝l kasaplar─▒n─▒n yarg─▒lanmas─▒na izin vermiyor.

Verse bile neyin hesab─▒n─▒ kimden nas─▒l nereye kadar soracak, sorabileceksin?

Ben 12 Eyl├╝l’de, tutukluluk kurumunun yarg─▒s─▒z infaza d├Ân├╝┼čt├╝r├╝lmesiyle hi├ž mahk├╗miyetim olmadan yatt─▒─č─▒m 38 ay─▒n hesab─▒n─▒ kimden soraca─č─▒m?

Do─čru d├╝r├╝st gerek├žesi bile olmayan, keyfi tutuklulu─ču uzatan askeri yarg─▒├žlardan m─▒?

Mahk├╗miyet kararlar─▒n─▒ bozdu─ču halde tahliyeye karar vermeyip, “yine de yats─▒nlar” diye ald─▒rmayan Askeri Yarg─▒tay’dan m─▒?

Hakk─▒mda, “bu Muammer Aksoy ile Avrupa’daki kom├╝nistlerin ba┼č─▒d─▒r” i├žerikli M─░T raporunu imzalay─▒p, h├ókimlere kanaat, savc─▒lara delil olsun diye dava dosyas─▒na koyduran Nurettin Ersin’den mi?

Her duru┼čman─▒n arifesinde, mahkeme heyetine, televizyon arac─▒l─▒─č─▒yla selam g├Ânderen, bu konuda Askeri Yarg─▒tay’─▒ da es ge├žmeyen Kenan Evren’den mi?

├×imdi 30 y─▒l aradan sonra, benimle ayn─▒ y├Ântemle yat─▒r─▒lan, dolay─▒s─▒yla ayn─▒ kaderi payla┼čan insanlar─▒n ac─▒s─▒na big├óne kalarak, kendi ge├žmi┼čime a─člayarak ya da ┼ču anda, g├Âzlerimin ├Ân├╝nde i┼členmekte olan cinayeti g├Ârmezden gelip, ge├žmi┼č cinayetin hesab─▒n─▒ sorarak m─▒ vicdan─▒m─▒n sesini susturaca─č─▒m?

─░┼členmi┼č cinayetin hesab─▒n─▒ sormak iyidir ama maktul├╝ geri getirmez. Oysa i┼členmekte olan cinayeti engellerseniz bir ├Âl├╝m├╝n de ├Ân├╝ne ge├žersiniz.

Kimse “12 Eyl├╝l’├╝n hesab─▒ sorulmas─▒n, biz de sormayal─▒m” demiyor.

Ama sivil fa┼čizmin halihaz─▒rda i┼čledi─či cinayetleri g├Ârmezden gelip, eski cinayetlerin hesab─▒n─▒n pe┼čine d├╝┼čerek, adalet ve ├Âzg├╝rl├╝k arad─▒─č─▒n─▒ s├Âylemek b├╝y├╝k sahtek├órl─▒kt─▒r.

Silivri Kampusu’nu g├Ârmeden, Diyarbak─▒r, Metris, Mamak cezaevlerinden bahsetmek, kalpazanl─▒kt─▒r.

“Askeri fa┼čizme de, askeri vesayete de hay─▒r, sivil fa┼čizme, sivil vesayete de hay─▒r” demeyenler korkakl─▒klar─▒n─▒ askeri diktan─▒n arkas─▒na gizleyenlerdir.

─░├žinde ya┼čad─▒─č─▒ fa┼čizmi g├Ârmeyip, ge├žmi┼č fa┼čizme hay─▒r diyenler, mazide saklanan daltabanlard─▒r.

Onlar─▒n a─čababalar─▒ da, ├ž├Âp├ž├╝ olarak ├žal─▒┼čmak i├žin Avusturya’ya giri┼č vizesi alamayan yurtta┼člar─▒m─▒z─▒n ├žaresizli─či kar┼č─▒s─▒nda, ge├žmi┼čte iki kez Viyana kap─▒lar─▒na dayand─▒─č─▒m─▒z─▒ s├Âyleyerek maziye ka├žarlard─▒.

├×imdiki sefaletinin nedenlerini irdelemek ve gidermek yerine maziye ka├žanlar─▒n ├Âyk├╝s├╝ hazindir ve ne yaz─▒k ki son elli y─▒l─▒m─▒z─▒n heba olmas─▒n─▒n sebebi bunlar olmu┼člard─▒r.

Sa─čdaki, “bir zamanlar Osmanl─▒’ya bak ne kadar g├Ârkemliydik,” peri┼čanl─▒─č─▒, zaman i├žinde ayn─▒ kafa yap─▒s─▒ndaki solcularda, ya┼čamakta oldu─ču fa┼čizm ile kol kola girip, art─▒k tehlikesi kalmam─▒┼č mazinin fa┼čizmine direnmek ┼čeklinde tezah├╝r ediyor ┼čimdi.

M├╝ruru zamana (zamana┼č─▒m─▒na) u─čram─▒┼č sol, y├╝r├╝rl├╝kte olan fa┼čizmle kol kola kad├╝k olmu┼č fa┼čizmden hesap soruyor.

Daha do─črusu, ge├žmi┼č fa┼čizmin sorumlular─▒ndan hesap sordu─čunu ileri s├╝rerek, bizi aldat─▒yor.

O Kenan’lar, o Nurettin’ler, o Tahsin’ler, sahnede g├Âr├╝nen kuklalard─▒r. Onlardan hesap sormaya kalkmak bi├žareliktir. Bu bi├žarelere seslenmek gerekir:

-S─▒k─▒ysa kukla yerine kuklac─▒dan hesap sorsan─▒za!

Ama bo┼čuna nefesini yormay─▒n. Onlar bu hesab─▒ soramazlar.

├ç├╝nk├╝ kuklac─▒, asl─▒nda ge├žmi┼čin askeri fa┼čizmi gibi bug├╝n├╝n sivil fa┼čizminin iplerini de elinde tutmaktad─▒r.

Kuklac─▒ otuz y─▒ldan beri de─či┼čmiyor. De─či┼čen kuklalar.

Hatta otuz y─▒l ├Âncesinden farkl─▒ olarak, kuklac─▒, o zaman─▒n kimi solcular─▒n─▒ da koleksiyonuna katt─▒.

Maziye ka├ž─▒p saklananlar da i┼čte onlar!
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 16 Nov 2010 1:11    Sujet du message: RÚpondre en citant

├ť├ž B├╝y├╝kel├ži
Ali S─░RMEN - Cumhuriyet 13.11.2010

T├╝rkiye’nin Avusturya B├╝y├╝kel├žisi, Kadri Ecvet Tezcan, bir gazeteye verdi─či deme├žle iki ├╝lke aras─▒nda krizin e┼či─čine gelen gerginli─če yol a├žt─▒─č─▒ i├žin, ├Ân├╝m├╝zdeki g├╝nlerde merkeze ├žekilecek.

Avusturya B├╝y├╝kel├žisi Tezcan’─▒n Die Presse gazetesine verdi─či deme├žte, T├╝rklerin fiilen gettolarda ya┼čamaya mahk├╗m edildikleri yolundaki a├ž─▒klamas─▒, ├╝lke makamlar─▒n─▒ k─▒zd─▒rm─▒┼č.

Hak├ža konu┼čmak gerekirse, B├╝y├╝kel├ži Tezcan, ├žo─ču Avrupa ├╝lkesi i├žin ge├žerli olan bir ger├že─či dile getirmi┼č.

Son y─▒llarda, Avrupa ├╝lkelerinde ─▒rk├ž─▒l─▒k tehlikeli boyutlara t─▒rmanm─▒┼č bulunmaktad─▒r ve ufukta bu tehlikenin azalaca─č─▒n─▒ g├Âsteren belirtiler de g├Âr├╝lmemektedir.

Bu ortamda, ─▒rk├ž─▒l─▒─č─▒n─▒ tarihinde bile kan─▒tlam─▒┼č ve ─▒srarla g├╝n├╝m├╝ze kadar s├╝r├╝klemi┼č Avusturya’da yabanc─▒ ve ├Âzellikle T├╝rk d├╝┼čmanl─▒─č─▒n─▒n ula┼čt─▒─č─▒ boyutlar─▒ kolayl─▒kla anlayabilirsiniz.

Do─črusu, AB ├╝lkelerindeki T├╝rk n├╝fusun uyum sorunlar─▒ ya┼čad─▒klar─▒, i├žinde bulunduklar─▒ toplumlara entegre olmakta g├╝├žl├╝k ├žektikleri yads─▒namaz bir ger├žek.

Burada, s├Âz konusu olan asimilasyon de─čil, o toplumun de─čer yarg─▒lar─▒ ile kendininkileri uzla┼čt─▒rarak bir uyum sa─člamakt─▒r ki, g├Â├žmen karde┼člerimiz bu konuda da ├žok ba┼čar─▒l─▒ ve gayretli de─čillerdir.

Hi├žbir toplumsal sorunun tek bir nedeni olmad─▒─č─▒ ve sorumlulu─čunun t├╝m├╝yle taraflardan birine y├╝klenemeyece─či olgusu da g├Âz ├Ân├╝nde bulundurulunca, baz─▒lar─▒n─▒ k─▒zd─▒ran bu tats─▒z ger├že─či belirtmek zorunlu oluyor.

Yine de g├Â├žmenin entegrasyonu i├žin b├╝y├╝k sorumluluk ev sahibi ├╝lkeye d├╝┼čmektedir.

Entegrasyonu kolayla┼čt─▒r─▒c─▒ ko┼čullar─▒ sa─člamak onun, yani olay─▒m─▒zda Avusturya’n─▒n g├Ârevidir. Oysa onlar bunu yapacak yerde, T├╝rkleri gettola┼čmaya itmektedirler.

Bu durumda izan sahibi herkes T├╝rk B├╝y├╝kel├žisi’nin ger├že─či ifade etti─čini g├Ârebilir.

Ne var ki, diplomaside ger├že─či a├ž─▒k├ža s├Âylemek her zaman makbul de─čildir.

“Persona non grata” (istenmeyen ki┼či) ilan edilmenin e┼či─činden d├Ânm├╝┼č olan b├╝y├╝kel├ži ┼čimdi, bu kurala uymaman─▒n ceremesini ├žekiyor.

Avusturya D─▒┼či┼čleri Bakan─▒ Spindilleger, Tezcan’─▒n persona non grata ilan edilmeyece─čini, Davuto─člu’nun onu merkeze alacaklar─▒ konusunda g├╝vence verdi─čini s├Âylemi┼č.

Viyana’da olanlar, bana biri Osmanl─▒’n─▒n, ikincisi Cumhuriyetin iki b├╝y├╝kel├žisinin tav─▒rlar─▒n─▒ an─▒msatt─▒.

Birinci olay 1914’te Washington’da ge├žiyor, kahraman─▒ da Ahmet R├╝stem. M├╝sl├╝man olmu┼č Polonyal─▒ bir baba ile ─░ngiliz bir annenin ├žocu─ču Ahmet R├╝stem Bey, Washington’da B├╝y├╝kel├žilik g├Ârevini s├╝rd├╝r├╝rken, Ermeni propagandas─▒na kar┼č─▒, Washington Star gazetesine verdi─či bir deme├žte, ├╝lkemizde ger├žekte neler cereyan etmekte oldu─čunu a├ž─▒klam─▒┼č, bu a├ž─▒klamas─▒ s─▒ras─▒nda Filipinler’deki su i┼čkencelerine ve ABD’deki zencilerin konumuna de─čindi─či i├žin persona non grata ilan edilmekle tehdit edilmi┼čti.

A. R├╝stem’in buna yan─▒t─▒ net oldu:

- Hi├ž zahmet etmeyin, durumu ─░stanbul’a bildirdim, 2 g├╝ne kadar kendim d├Ân├╝yorum.

Daha sonra Ahmet R├╝stem’i Sivas Kongresi ile 1. Meclis’te Mustafa Kemal’in yan─▒nda g├Âr├╝yoruz.

─░kinci olay ise 1971’de Paris’te cereyan eder, Ermenilerin Marsilya’da “soyk─▒r─▒m” an─▒t─▒ dikme ama├žlar─▒n─▒ engellemeye ├žal─▒┼čan Fransa’daki T├╝rk B├╝y├╝kel├žisi Hasan Esat I┼č─▒k, Frans─▒z yetkili makamlar─▒n─▒n an─▒ta izin vermeleri ├╝zerine, ┼čapkas─▒n─▒ al─▒p, Ankara’ya d├Âner.

Hasan Esat I┼č─▒k ├Âd├╝ns├╝z bir ki┼čiydi. Daha ├Ânce de, s─▒k─▒y├Ânetimin iste─čiyle baz─▒ vatanda┼člar─▒m─▒z─▒n pasaportlar─▒n─▒n uzat─▒lmamas─▒ yolundaki bakanl─▒k yaz─▒s─▒na ┼ču ret yan─▒t─▒n─▒ vermi┼čti:

-Fransa’da s─▒k─▒y├Ânetim yok.

D─▒┼č politikam─▒zda Osmanl─▒ ├Âzleminin dorukta oldu─ču ┼ču d├Ânemde iki diplomat ├Ârne─čini hat─▒rlatmakta yarar g├Ârd├╝m.

Not :
Soz konusu deme├ž i├žin : http://minu.me/3b2j
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 12 Juin 2011 0:22    Sujet du message: RÚpondre en citant

ÔÇśThe EconomistÔÇÖ Kimi Neden Destekliyor?
Ali Sirmen - Cumhuriyet 07.06.2011

─░ngiltereÔÇÖde yay─▒mlanan ve ABDÔÇÖdeki okur say─▒s─▒, anavat─▒n─▒ndakini ikiye katlayan ├╝nl├╝ Economist dergisi, T├╝rk se├žmene, bu se├žimlerde oyunu CHPÔÇÖye vermesini tavsiye etmi┼č.

─░yi halt etmi┼č!

Tabii akl─▒ ba┼č─▒nda hi├ž kimse, bu derginin b├Âylesine k├╝stahl─▒─č─▒n─▒ ciddiye alarak sand─▒k ba┼č─▒na da gitmez, hele hele buna cevap vermeye de hi├ž kalkmaz.

├ťstelik s├Âz konusu yay─▒n organ─▒n─▒n daha ├Ânce de ba┼čka ├╝lke se├žmenlerine, oy verece─či, parti ya da ki┼či konusunda tavsiyede bulunmak k├╝stahl─▒─č─▒n─▒ s─▒k s─▒k tekrarlad─▒─č─▒ bilinen bir ger├žek.

Ba┼čbakan Tayyip Erdo─čan, EconomistÔÇÖe g├╝ya ├žok k─▒zm─▒┼č, ayr─▒ca yaz─▒y─▒ da kendi icraat─▒n─▒n T├╝rkiyeÔÇÖnin ├ž─▒karlar─▒ do─črultusunda oldu─čunun bir kan─▒t─▒ olarak g├Âstermeye ├žal─▒┼čm─▒┼č.

Do─črusu, yabanc─▒ nasihat├ž─▒lara kulak vermeye al─▒┼čmam─▒┼č olanlar─▒n, t├╝m├╝ gibi ben de EconomistÔÇÖin yay─▒n─▒ alt─▒nda ba┼čka niyetler arad─▒m.

Tayyip BeyÔÇÖin dikta y├Ânetimine y├Ânelmesi korkusu mu, EconomistÔÇÖi rahats─▒z ediyor?

Sanm─▒yorum.

Erdo─čanÔÇÖ─▒n bu y├Ânelimini, olaylar─▒ irdelemesini bilenler, daha ├Ânce de ├Âzellikle 2007 se├žimleri s─▒ras─▒nda elde edilecek ├žo─čunlukla, ├Ânce ├çankayaÔÇÖya bir yanda┼č ├ž─▒karacaklar─▒n─▒ (├ž─▒kard─▒lar) daha sonra; Y├ľK vas─▒tas─▒yla ├╝niversiteleri ele ge├žireceklerini, (ge├žirdiler) kendilerine yanda┼č olmayan muhalif ya da ortada g├Âr├╝nen medyay─▒, ├že┼čitli y├Ântemlerle sindirerek, etkisizle┼čtirileceklerini (bunu da yapt─▒lar) a├ž─▒kl─▒kla dile getirmi┼člerdi.

2010, 12 Eyl├╝l referandumun amac─▒n─▒n da, askerlerin yapt─▒─č─▒ anayasadan kurtulmak olmay─▒p, tam tersine, o anayasaya bile rahmet okutacak d├╝zenlemelerle, HSYKÔÇÖnin kompozisyonunu de─či┼čtirip, yarg─▒y─▒ y├╝r├╝tmenin vesayeti alt─▒na sokarak y├╝ksek mahkemeleri ve ard─▒ndan t├╝m yarg─▒y─▒ denetim alt─▒na alarak dikta s├╝recinin tamamlanmas─▒ oldu─ču a├ž─▒kl─▒kla s├Âyleyip yaz─▒lm─▒┼čt─▒.

Ya┼čananlar bu ├Âng├Âr├╝lerin hepsinin do─čru oldu─čunu kan─▒tlad─▒.

Peki s├Âylerlenirken her ┼čeyi bildi─čini sanan tipik Avrupal─▒ benmerkezcili─činin budala kibrinden burnunun ucunu g├Âremeyen The Economist ne yap─▒yordu?

Ne yapacak, AKPÔÇÖyi reform ve demokrasi ┼čampiyonu olarak g├Âsterip destekliyordu.

ÔÇťEconomistÔÇŁ ve benzerlerinin o s─▒ralarda en b├╝y├╝k d├╝┼čmanlar─▒ ise Kemalist laiklerdi.

Bunlar─▒ g├Ârd├╝kten sonra, EconomistÔÇÖin tavsiyelerinin alt─▒nda ├žapano─člu aramamak i├žin ya ahmak ya da yabanc─▒lar─▒n bizim hakk─▒m─▒zdaki her s├Âz├╝ ve yarg─▒s─▒nda hikmet arayacak kadar, a┼ča─č─▒l─▒k kompleksine kap─▒lm─▒┼č olmak gerek.

EconomistÔÇÖin iyi niyetle hareket edip, (olacak ┼čey de─čil ya ama olur diyelim,) ger├žekten T├╝rkiyeÔÇÖnin ├ž─▒karlar─▒n─▒ her┼čeyin ├╝stene ├ž─▒kar─▒p (bu da onlar i├žin budalal─▒k demek olur) yarg─▒ya varmaya ├žal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒ bir an d├╝┼č├╝nelim. O zaman da ┼ču soru geliyor g├╝ndeme:

-2007 ve 2010ÔÇÖda yan─▒ld─▒─č─▒n─▒ g├Ârd├╝─č├╝me, 2011ÔÇÖde g├╝venmek aptall─▒k de─čil mi?

AB ve ABDÔÇÖnin ├ž─▒karlar─▒n─▒n s├Âzc├╝l├╝─č├╝n├╝ yapar The EconomistÔÇÖin Tayyip BeyÔÇÖin beklediklerinin tersine ÔÇť─▒l─▒ml─▒ ─░slamÔÇŁdan de─čil, ÔÇťradikal ─░slamÔÇŁdan yana oldu─čunu, fark─▒na var─▒p da ay─▒ld─▒─č─▒n─▒ sanmay─▒n sak─▒n! Yoksa b├╝y├╝k yan─▒lg─▒ya d├╝┼čersiniz.

├ç├╝nk├╝ ABD ve ABÔÇÖnin Tayyip BeyÔÇÖin ─▒l─▒ml─▒ m─▒, radikal mi, oldu─čunun hi├ž ├Ânemi yoktur.

Zaten, o ├ževrelerin ÔÇť─▒l─▒ml─▒ ─░slamÔÇŁ derken, asl─▒nda ÔÇťuyumlu ─░slamÔÇŁ─▒ kastetti─čini yani cami ile uluslararas─▒ finans borsalar─▒n─▒n uyumunu ├Ân planda tuttu─čunu bilmek gerek.

├ľzelle┼čtirme s├╝nnet, yabanc─▒ sermayenin serbestli─či farz oldu─ču s├╝rece, o ├ževreler i├žin istenen uyumlu ─░slam─▒n ┼čartlar─▒ yerine gelmi┼č demektir.

Bu ├Âl├ž├╝tlere vararak olaylara bak─▒nca, The Economist ile arkas─▒ndaki ├ževrelerin ge├žmi┼čte, Tayyip BeyÔÇÖi neden destekledikleri, buna kar┼č─▒l─▒k AhmedinejadÔÇÖ─▒ neden yerden yere vurduklar─▒ daha kolay anla┼č─▒l─▒r.

Bu ko┼čullarda, temelde bir de─či┼čiklik olmad─▒─č─▒ halde, The EconomistÔÇÖin AKPÔÇÖyi destekleme talimat─▒n─▒ neden geri ald─▒─č─▒n─▒ anlam─▒┼č de─čilim.
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 18 Juin 2011 1:42    Sujet du message: RÚpondre en citant

ÔÇśH├ól├ó Yaz─▒yor musun?ÔÇÖ
Ali Sirmen - Cumhuriyet 18.06.2011

Yukar─▒daki soru ┼ču anlama gelebilir:

- Neden bo┼čuna u─čra┼č─▒yorsun? Nas─▒l olsa ├žo─čunluk ger├že─či g├Ârm├╝yor. Yaz─▒k!

Ama ┼ču anlamda da s├Âylenmi┼č olabilir:

- Ne anlay─▒┼čs─▒z adams─▒n birader! ├ço─čunluk bin kez beynine ├žakt─▒, h├ól├ó haks─▒z ve yanl─▒┼č oldu─čunu kabul etmemekte direniyor ve utanmadan yaz─▒yorsun.

K├Â┼čelerinde yazd─▒klar─▒ndan anlad─▒─č─▒ma g├Âre, benimle ayn─▒ ya da yak─▒n veya benzer ├žizgide olan kimi arkada┼č ve dostlar─▒ma bu son s├Âylemi kullananlar olmu┼č.

Hangi ba─člamda s├Âylenmi┼č olursa olsun, soru kipindeki bu ├ž─▒k─▒┼č yanl─▒┼čt─▒r.

Her ┼čeyden ├Ânce, demokrasilerde, tek ger├žek yoktur. Tek ger├žek olmay─▒nca da kimin ger├že─či g├Ârd├╝─č├╝, kimin yan─▒ld─▒─č─▒ konusunda karar vermek m├╝mk├╝n de─čildir.

Daha do─črusu, neyin salt do─čru, neyin salt yanl─▒┼č oldu─čunu saptamak hak ve yetkisine sahip bir merci demokrasilerde yoktur ve olamaz da.

Demokrasilerde herkes kendi do─črusunu aramak, savunmak hakk─▒na sahiptir. Bunu herhangi bir bask─▒ ve k─▒s─▒tlamayla kar┼č─▒la┼čmadan yapabilmesinin yollar─▒n─▒ da demokrasinin evrensel kurallar─▒ belirlemi┼č, anayasalar ve de onlara, uygun olarak ├ž─▒kar─▒lan yasalar─▒ da normla┼čt─▒rm─▒┼člard─▒r.

Bu y├╝zdendir ki, mutlak do─čru gibi mutlak yanl─▒┼č da yoktur demokrasilerde, yaln─▒zca yasal olanla olmayan vard─▒r, bunlar da ├Âzg├╝rl├╝klerin ├Ân├╝n├╝ t─▒kamayacak ┼čekilde d├╝zenlenmek durumundad─▒rlar.

B├╝t├╝n bu ger├žekler g├Âz ├Ân├╝nde bulunduruldu─čunda, 12 Haziran se├žimlerinde AKPÔÇÖye oy veren her iki ki┼čiden biri de kendi ger├žeklerinden hareketle do─čru yapm─▒┼čt─▒r, AKPÔÇÖye oy vermeyen her iki ki┼čiden biri de...

Zaten aksini d├╝┼č├╝nmek, diktay─▒ demokrasi diye yutturmaya ├žal─▒┼čmakt─▒r.

D├╝┼č├╝nsenize aksini s├Âylemek toplumun bir yar─▒s─▒n─▒n do─čru, ├Âb├╝r yar─▒s─▒n─▒n yanl─▒┼č oldu─ču h├╝km├╝ne var─▒lmas─▒na yol a├žar ki, en k├Ât├╝s├╝ de bu olur.

├×u yan─▒lg─▒ya da asla d├╝┼čmemek gerekir:

- ├ço─čunluk ne diyorsa o do─črudur. Aksini iddia etmek ihanettir.

Kimi zaman bir tek ki┼či, tek ba┼č─▒na yaln─▒z b├╝t├╝n bir topluma kar┼č─▒ g├Âr├╝┼č├╝n├╝ savunabilir.

Eugene IonescoÔÇÖn─▒n fantastik oyunu Gergedan, birden insanlar─▒n gergedana d├Ân├╝┼čt├╝kleri bir toplumun ├Âyk├╝s├╝n├╝ anlat─▒r. Oyunun sonunda, sahnede insan olarak, bir tek, piyesin kahraman─▒ Beranger kal─▒r. O da, herkes gibi gergedanla┼čmay─▒ beklemektedir ki, birden bilinci ─▒┼č─▒ldar ve hayk─▒r─▒r.

- Hay─▒r ben insan─▒m ve sonuna kadar insan kalaca─č─▒m!

Son ├╝├ž s├Âzc├╝k ise, insanl─▒─č─▒n evrensel dram─▒n─▒ dile getirir:

- Vay direnen insan─▒n haline!

─░nsanl─▒kta direnen Beranger az─▒nl─▒kta kald─▒─č─▒ i├žin haks─▒z ve yanl─▒┼č m─▒d─▒r?

Onun i├žin hangi ama├žla olursa olsun ba┼čl─▒ktaki soruyu y├Âneltenlere yan─▒t─▒m a├ž─▒k:

- Evet, hâlâ yazıyorum!
Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Aller Ó la page 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  Suivante
Page 1 sur 19

Sauter vers: