270 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Créer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 0
Total : 2270

Actuellement :
Visiteur(s) : 270
Membre(s) : 0
Total :270

Administration

Derniers Visiteurs

administrateu. : 22h09:04
murat_erpuyan : 22h11:28
SelimIII : 1 jour, 11h36:28
Salih_Bozok : 4 jours
cengiz-han : 4 jours

Nétiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilité de ceux qui les ont postés dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera toléré dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - '10 kisiyi gerçekten öldürdüm'
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un échange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

'10 kisiyi gerçekten öldürdüm'

Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » La vie sociale, économique & politique en Turquie mais aussi en France
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
Nobel
Expert
Expert

MessagePosté le: 26 Jan 2009 1:49    Sujet du message: '10 kisiyi gerçekten öldürdüm' Répondre en citant

'10 kişiyi gerçekten öldürdüm'

22-01-2009 Hürriyet

Source: http://www.savaskarsitlari.org/arsiv.asp?ArsivTipID=5&ArsivAnaID=50021

"İlk öldürdüğüm çocuk 19 yaşında, esir düşmüş bir askerdi. Silahı yüzüne doğrulttuğumda yüzüme tükürdü. Alnından vurdum, öldü. Daha sonraki çatışmalarda 9 kişiyi daha öldürdüm. Öldürdükten sonra gidip karargâhta ağlıyor, ertesi gün yine öldürüyordum. Rüyamdan çıkmıyor. Uzun süre psikolojik tedavi gördüm. Bu yüzden hala et yiyemiyorum. Kan göremiyorum. Aklıma öldürdüğüm çocuklar, kokmuş cesetler geliyor"

'Kurtlar Vadisi'nin Kılıç'ı, 45 yıllık tiyatro sanatçısı Atilla Olgaç hayatıyla ilgili bir gerçeği ilk kez Gülşen Yüksel ve Müge Dağıstanlı'nın sunduğu 'Orada Neler Oluyor'da açıkladı.

Kan kokusu rüyalara girer-E.Aköz
Olgaç pişman oldu: 'Hepsi senaryoydu'
Savaşların yol açtığı ruhsal yıkımlar-B.Kaya

Atilla Olgaç "Kılıç karakteriyle senaryo gereği adam öldürdük. Ama ne yazık ki bu vatan için ben gerçek hayatta 10 kişiyi vurdum" dedi. Atilla Olgaç "Askerlikte terhisime 1 gün kalmıştı. Tam o sırada Kıbrıs Barış Hareketi oldu. Beni Mersin'den Kıbrıs'a gönderdiler. Savaşın en acımasızca ve en kanlı bölümünün sürdüğü temizleme harekatında görev verdiler. Komutana 'Yapamam, adam öldüremem, ben sanatçıyım' dedim. 'Burada sanat bitti. Burası gerçek hayat, savaş. Emir verdim mi öldüreceksin' dedi. İlk öldürdüğüm çocuk 19 yaşında, esir düşmüş bir askerdi. Silahı yüzüne doğrulttuğumda yüzüme tükürdü. Alnından vurdum, öldü. Daha sonraki çatışmalarda 9 kişiyi daha öldürdüm. Öldürdükten sonra gidip karargâhta ağlıyor, ertesi gün yine öldürüyordum. Rüyamdan çıkmıyor. Uzun süre psikolojik tedavi gördüm. Bu yüzden hala et yiyemiyorum. Kan göremiyorum. Aklıma öldürdüğüm çocuklar, kokmuş cesetler geliyor" dedi.

"O lanet olası görüntü gitmiyor"

Bu acıyı 25 yıl sonra ilk kez itiraf ettiğini söyleyen Atilla Olgaç "Türkiye'de korkunç bir savaşta bulunmuş, adam öldürmüş, gazilik unvanı almış tek sanatçıyım" dedi. Atilla Olgaç sözlerine şöyle devam etti: Savaş uzun süre mesleğimi de etkiledi. Kitlendim, bir şey yapamadım. Bugün o komutanın 'Hep sahnede numaradan mı adam öldüreceksin. Silahı al da, gerçekten öldür bakalım. Nasıl oluyormuş' dediğini hatırlıyorum. " dedi.

Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé Visiter le site web de l'utilisateur
Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 26 Jan 2009 2:00    Sujet du message: Répondre en citant

Vous êtes en retard de 3 jours dans l'actualité.
Si vous aviez suivi la suite des événements dans la presse turque, vous auriez appris que ce guignol est revenu depuis sur ses paroles. En effet, il s'avérerait qu'il n'a jamais participé en réalité aux combats, et que toutes ses affirmations seraient pûrement imaginaires, et constitueraient les éléments d'un "scenario" qu'il est en train d'écrire !!!
Nobel
Expert
Expert

MessagePosté le: 26 Jan 2009 2:23    Sujet du message: Répondre en citant

Raskolnikoff a écrit:
Vous êtes en retard de 3 jours dans l'actualité.
Si vous aviez suivi la suite des événements dans la presse turque, vous auriez appris que ce guignol est revenu depuis sur ses paroles. En effet, il s'avérerait qu'il n'a jamais participé en réalité aux combats, et que toutes ses affirmations seraient pûrement imaginaires, et constitueraient les éléments d'un "scenario" qu'il est en train d'écrire !!!

Oui c'est dans l'un des liens qui sont dessus.
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé Visiter le site web de l'utilisateur
Nobel
Expert
Expert

MessagePosté le: 28 Jan 2009 11:32    Sujet du message: Répondre en citant

L'affaire ne s'arrête pas là et il y a de quoi se demander si tout ceci n'est qu'un scénario. Des militaires qui commettent des crimes de guerre, il y en a partout ! Et comme par hasard, ce n'est qu'après le déclenchement de la polémique que Attila Olgaç a dû recevoir quelques "instructions" pour revenir sur ses déclarations.
Cet homme devrait être interrogé car si ce n'était qu'un simple scénario, il l'aurait dit dès le départ.

Un acteur turc dit avoir tué en 1974, Chypre va saisir la Cour européenne

(AFP - 27/01/2009)

La République de Chypre a indiqué mardi qu'elle allait saisir la Cour européenne des droits de l'Homme (CEDH) après qu'un comédien turc eut "reconnu" avoir tué 10 Chypriotes-grecs en 1974, lors du conflit communautaire ayant abouti à la partition de l'île de Méditerranée.

"Il existe des décisions de la CEDH qui définissent les obligations de la Turquie pour aider à déterminer le sort des +disparus+ et nous effectuons cette démarche dans l'optique de montrer les manquements (d'Ankara) en la matière", a expliqué le porte-parole du gouvernement, Stephanos Stephanou.

"La Turquie doit coopérer pour déterminer dans quelles conditions ces gens ont disparu. C'est quelque chose qu'elle n'a pas fait" jusque-là, a-t-il dit.

Au cours de la semaine écoulée, l'acteur turc Attila Olgac avait déclaré à la télévision avoir tué 10 Chypriotes-grecs, dont un prisonnier de guerre, lors de l'invasion turque de l'île en 1974.

Il est ensuite revenu sur ces déclarations, mais sa "confession", inédite, a provoqué l'émoi dans la partie grecque de Chypre, la seule reconnue internationalement, où la question reste très sensible.

Quelque 1.500 Chypriotes-grecs sont considérés "disparus" depuis l'invasion du tiers nord de l'île par l'armée turque en 1974, en réponse à un coup d'Etat de Chypriotes-grecs souhaitant le rattachement à la Grèce.

Le sort de 500 Chypriotes-turcs est également inconnu depuis 1963-64, date des premiers affrontements intercommunautaires post-indépendance (1960).

Mardi, le président chypriote Demetris Christofias a tenu une réunion à haut niveau à la suite de ces "révélations".

En 2006, un comité --bi-communautaire-- des personnes disparues (CMP) a commencé à repérer, exhumer et identifier les restes de disparus, de part et d'autres de la zone tampon contrôlée par l'ONU.

A ce jour, 460 ont été exhumés et 108, identifiés grâce à des tests ADN, ont été remis à leurs familles.

Lors d'une interview sur une télévision turque, Attila Olgac avait déclaré la semaine dernière avoir "tué en premier un soldat de 19 ans, qui était prisonnier". "Quand j'ai pointé mon arme sur son visage, il m'a craché à la figure. Je lui ai tiré en pleine tête", a-t-il raconté.

Il a ajouté avoir "tué neuf autres personnes durant les affrontements".

Par la suite, face à la polémique née à Chypre mais aussi en Grèce et en Turquie, il a retiré ses propos.

"Je n'avais pas réfléchi au fait que (cela) allait avoir un tel retentissement. Je m'en excuse (...) J'ai cette histoire en moi depuis 30 ans. Je voulais faire un film comme Il faut sauver le soldat Ryan et j'ai raconté ce scénario imaginé à la télévision comme si c'était une histoire vraie", avait-il déclaré au quotidien turc Hurriyet.

Le président Christofias et le leader de la République turque de Chypre Nord (RTCN, autoproclamée) ont entamé en septembre dernier des pourparlers de réunification, qu'ils peinent à faire avancer.

Chypre est entrée divisée dans l'Union européenne en 2004.

Dernière édition par Nobel le 28 Jan 2009 11:41; édité 1 fois
Nobel
Expert
Expert

MessagePosté le: 28 Jan 2009 11:37    Sujet du message: Répondre en citant

Bir katliam itirafı da Rum tarafından geldi

Atilla Olgaç'ın ''19 yaşındaki elleri arkadan bağlı bir Rum'u alnından vurdum' sözleri büyük tartışma yarattı.

26/01/2009

Source: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&Date=26.1.2009&ArticleID=918730

Rum Haravgi gazetesine konuşan profesör Ronaldos Kaçaunis: 12 yaşında Magosa'da 32 Türk'ün öldürülüp toplu mezara gömüldüğünü gördüm

LEFKOÞA - Oxford Üniversitesi'nde eskiden tarih profesörü olan Rum Ronaldos Kaçaunis, 12 yaşındayken Magosa’da yaşadığı ve Rumların 32 Türk’ü öldürdüğü katliamı anlattı.

Hürriyet gazetesinin haberine göre tiyatro oyuncusu Atilla Olgaç’ın 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sırasında 10 Kıbrıslı Rum’u öldürdüğünü söylemesi ve ardından bu açıklamasının "senaryo" olduğunu itiraf etmesi tartışılırken, Oxford Üniversitesi eski tarih profesörü Rum Ronaldos Kaçaunis, Rum Haravgi gazetesine, 12 yaşındayken Magosa’da yaşadığı ve Rumların 32 Türk’ü öldürdüğü katliamı anlattı.

Kaçaunis şu ifadeleri kullandı: "Üç Yunan subayın aracına yapılan saldırının intikamını almak isteyen bir grup, Rum bölgesindeki bankalar ve dükkanlardan Türkleri topladı. Onları kapalı araçlara doldurup kent dışında bir köyde ateşli silahlarla öldürdüler ve toplu mezara gömdüler. Bu olayın çok sayıda şahidi vardı. Ama herşeyi bilen Magosa polisi sustu. O günkü şartlar altında olay bırakıldı. Mezarlar bulunamadı, suçluların kimlikleri belirlenmedi, yargılanmadılar. Bu katliam tartışılmadı bile."
Nobel
Expert
Expert

MessagePosté le: 29 Jan 2009 2:47    Sujet du message: Répondre en citant

Soyer: Acılardan yarın için ders çıkaralım

Kuzey Kıbrıs Başbakanı Ferdi Sabit Soyer de, Kuzey Kıbrıs'ın devlet televizyonu BRT'deki Aktüel Bakış programında gazetecilerin sorularını yanıtlarken konuya değindi.

Soyer şöyle konuştu:

"Bir tiyatro sanatçısı gelişi güzel bir açıklama yaptı. Bir de akademisyen 32 tane Kıbrıslıtürkün nasıl öldürüldüğünü anlatan bir açıklama yaptı. Bu topraklarda yaşanan acılar vardır, bunları unutamazsın, ama bunlara dayanarak yarını da kuramayız. Eğer yarını kurmak istersek, bu acıları unutalım demiyorum, ama bu acılardan dersler çıkararak günümüz koşullarında insanların, işbirliği, diyalog ve birbirini sevgi ortamı içersinde var olmaları gerektiği üzerinde durmalıyız."

Oxford Üniversitesi'nin eski tarih profesörü Ronaldos Kaçaunis, Mağusa'da 45 yıl önce 32 sivil Kıbrıslıtürkün Kıbrıslırumlar tarafından öldürülüşünü "Onları bir yere götürdüler ve öldürdüler. Sonra toplu mezara gömdüler" diyerek Güney Kıbrıs'ta yaımlanan Haravgi gazetesine anlatmıştı.

Extrait: http://www.bianet.org/bianet/kategori/bianet/112189/guney-kibris-olgacin-esir-oldurdum-sozunu-aihmye-tasiyor
Nobel
Expert
Expert

MessagePosté le: 29 Jan 2009 2:52    Sujet du message: Répondre en citant

Öldürüp, toplu mezara attılar!

Pazartesi 09:13 26 Ocak 2009
http://www.kibrisgazetesi.com/index.php/cat/2/news/65449/PageName/Ic_Haberler

Oxford Üniversitesi eski Tarih profesörü akademisyen Ronaldos Kaçaunis, Mağusa'da 45 yıl önce 32 Kıbrıs Türk'ün Rumlar tarafından katledilişini anlatırken "Onları bir yere götürdüler ve öldürdüler. Sonra toplu mezara gömdüler" dedi.

Kaçaunis'le bir röportaj yapan Haravgi gazetesi, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurulmasının hemen ardından Rumların Kıbrıslı Türklere karşı işledikleri suçlarla ilgili çok sayıda şahadet, BM belgesi, toplu mezarlar, v.b. bulunduğunu vurguladı.

Kaçaunis'le yaptığı söyleşiyi "Kıbrıslı Türklere Karşı İşlenen Suçlarla İlgili Çok Sayıda Þahadet Var" başlığıyla okurlarına aktaran gazete, Kaçaunis'in; Rumların Kıbrıslı Türklere karşı suçlarına ilişkin ekserisi şifahi; çok şahadet bulunduğunu belirterek; kendisi 12 yaşındayken Mağusa'da gerçekleşen 32 Kıbrıslı Türkün katledilmesi olayını şöyle aktardı:

"Tümü sivil 32 Türk'ü öldürdüler"

"3 Yunan subayın ve Lefkoşa Polis Müdürü'nün oğlunun da içerisinde bulunduğu bir araba -belki yanlışlıkla- kentin Türk bölgesine girdi. Türkler onları durdurup ateş etti ve yalnız bir tanesi sağ döndü. Ertesi günü bir grup Kıbrıslı Rum, Rum bölgesindeki bankalarda, dükkanlarda, NAAFI, v.b çalışan Kıbrıslı Türkleri tutukladı. Tümü sivil ve bir önceki gün meydana gelen olayla alakaları olmayan 32 Kıbrıslı Türk... Onları bir yere götürdüler ve öldürdüler. Daha sonra da toplu mezara gömdüler. Bu, aynı sayıdaki (32) Kıbrıslı Rum tarafından önceden planlanmış ve işlenmiş örgütlü bir suçtu. Bu Rumlar; 'göze-göz' dediğimiz şeyi uygulayan bir grubun mensuplarıydı. Ortam çok gergindi, Yunan subayların cenaze töreninde, o zamanlar Kıbrıs'ta görev yapan ve daha sonra diktatör olan Dimitrios Yoannidis konuşmuştu.

"Onayladıklarından mı korktuklarından mı sustular?"

Mağusa polisi ilk andan beri biliyordu. Çok sayıda Kıbrıslı Türk, gün ortasında, şehir merkezinin çeşitli noktalarındaki dükkanlardan, banka şubelerinden toplanıp tutuklanmıştı. Onları kapalı araçlara doldurup kent dışında bir köye götürdüler, ateşli silahlarla öldürdüler ve toplu mezara gömdüler. Polislerin bunu fark etmemesi mümkün değildi. Ama, onayladıklarından mı yoksa korktuklarından mıdır bilmiyorum; sustular... Bugün halen konusu açıldığında; çeşitli yerlerde Kıbrıslı Türklerin mezarları olduğunu işitiyorum..."

"Suçlular yargılanmadı"

Gazetenin "Bu toplu cinayet resmî kaynaklar tarafından not edildi mi?" sorusuna karşılık "Elbette, BM belgelerinde yer aldı" yanıtını veren Kaçaunis şunları da söyledi:

"BM Barış Gücü ve Kızılhaç mensupları 32 Kıbrıslı Türkü aylarca aradı ama gömüldükleri yer bulunamadı. O günkü şartlar içerisinde, bu olay da bırakıldı. Suçluların kimlikleri belirlenmedi, yargılanmadılar, tartışılmadı bile..."

Diğer katliamlar

Kaçaunis, özellikle 63-64 döneminde milliyetçi Rum gruplar, özellikle de Sampson'un silahlı grupları tarafından Kıbrıslı Türklere karşı çok ağır suçlar işlendiğini belirterek, Sampson güçlerinin Küçükkaymaklı baskınını örnek gösterdi. Kaçaunis, Muratağa, Atlılar ve Sandallar katliamlarını da hatırlatarak "100'den fazla sivil, kadın-çocuk katledildi" dedi.

"Suç Türklere yüklenmeye çalışılıyor ama esas neden Enosis hedefi"

Kıbrıs Cumhuriyeti'nin yıkılması ve ardından başlayan çatışmaların nedeninin; güya Zürich ve Londra Anlaşmaları ile Kıbrıslı Türklere aşırı haklar tanınmasından dolayı Rumların Anayasa'da değişiklik yapılmasını, Kıbrıslı Türklerin ise Anayasa'nın olduğu gibi kalmasını istemeleri olarak anlatıldığını hatırlatan Kaçaunis "Gerçeğin tamamı bu değil. Uygun zamanda Kıbrıs'ın Yunanistan'a bağlanması (ENOSİS) aracılığıyla (Anayasa'nın) lağvedilmesiydi" dedi.

Rolandos Kaçaunis ayrıca; EOKA'nın yalnız Kıbrıslı Türkleri değil, sol ideolojideki Rumları da düşman gördüğünü ve Sol'un siyasi varlığını ortadan kaldırmaya çalıştığını kaydetti.

Tarihi gerçeklerle ilgili yalanlar ve gerçekler

Öte yandan Politis, Tarih Araştırmacısı-Yazar Makarios Drusiotis imzasıyla yayınladığı "63-64 Toplumlar Arası Çatışmalarıyla İlgili Yalanlar ve Gerçekler" başlıklı haberinde, Rum Eğitim Bakanlığı'nın Makarios'un isim günü dolayısıyla yayınladığı genelgede, 1963-64 olaylarıyla ilgili ifadelerini beğenmeyen ve kendi "gerçeklerini" yayımlayan Rum Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası'nın (OELMEK) iddialarını belgelerle yalanladı.

OELMEK'in "gerçekler" açıklamasıyla 1963-64 olaylarının bütün sorumluluğunu Kıbrıs Türk tarafına yüklediğini, "Rum liderliğini da Türklerin ve yabancıların hilelerinin kurbanı" olarak gösterdiğini belirten gazete, OELMEK'in iddialarını şöyle sıraladı:

"OELMEK'e göre 1963-64 olayları şöyle gelişti:

1-Türkiye 'Kıbrıs Türk aşırı uç örgütü TMT'yi silahlandırdı, o da Kıbrıs Türk toplumunu tamamen denetimi altına aldı.

2-20 Aralık 1963'te Kıbrıslı Türkler taksimi metotlamak amacıyla Kıbrıs'ın tamamındaki stratejik noktaları ele geçirmeye çalıştı.

3-Kıbrıs Cumhuriyeti'nin yasal makamları ile TMT arasındaki toplumlar arası çatışmalar BM'nin müdahalesiyle durdu.

4-Çatışmalar; Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bütün kurum ve organlarından ayrılmalarını ve Kıbrıslı Türklerin kendi kendilerini enklavlara hapsetmesine neden oldu"

"Hedef Enosis'ti, Makarios'un tutumu da buydu"

TMT'nin var olduğunu ve Kıbrıslı Türklerin de silahlandığının "gerçeğin yarısı olduğunu" kaydeden gazete özetle şöyle devam etti:

"Kıbrıslı Rum milliyetçiler bir değil en az 15 örgüt kurdular. Bu örgütlerden en az 6'sı önce Kıbrıslı Rumlara, 1963 itibarıyla da Kıbrıslı Türklere yönelik şantaj ve cinayetler de dahil olmak üzere çok ciddi terör faaliyetlerinde bulundu.

Bu örgütlerin tamamı, birbirinden bağımsız olarak; mücadelelerinin hedefinin Enosis olduğunu açıkladı. Bunların hiçbiri Kıbrıs Cumhuriyeti'ne bağlılık belirtmedi, Kıbrıs Cumhuriyeti'ni yalnızca; Enosis'e giden yolda bir istasyon olarak gördüler. Makarios'un tutumu da buydu. Y. Papandreu'ya gönderdiği 1 Mart 1964 tarihli mektubunda 'Anlaşmalar'ın daimi rejim olacağına bir an bile inanmadım' diye yazdı.

Aynı dönemde Yunan derin devleti de Kıbrıs'a silah gönderdi. Yunan derin devletinin liderleri, daha sonra diktatörler olan Dimitrios Yoanninis ve Georgios Papadopulos'tu. Papadopulos, yasadışı örgütler kurmak ve onları silahlandırmak amacıyla en az iki kez gizlice Kıbrıs'a geldi. Papadopulos Yorgacis'le Akritas örgütü olarak bilinen Kıbrıslılar Milli Örgütü'nü silahlandırmak konusunda, Yunan hükümetinden gizli bir anlaşma yaptı. Papadopulos, Kıbrıs'a yaptığı gizli ziyaretinde 1963'te silahlı kuvvetler komutanı olan Vasos Lissaridis'le de temas etti. O zaman ELDİK'te (Yunan Alayı) görev yapan Yoannidis, örgütün askeri yöneticisiydi. Örgütten bağımsız hareket eden Nikos Sampson'un bölüklerini de silahlandırdı.

Makarios'un itirafı

Bütün bunlar bilimsel olarak kanıtlanmış şeylerdir. Makarios da Y. Papandreu'ya gönderdiği mektupta bunu itiraf etmiş ve şöyle demişti:

'Sayıları 5 bini aşkın eğitimli üyesi bulunan güçlü bir örgütümüz var. ELDİK kuvvetlerinin deneyimini kullanıyor ve Yunanistan'dan teçhizat ikmal ediyoruz.'

OELMEK'in Kıbrıslı Türklerin taksimi gündeme getirmek için 20 Aralık'ta Kıbrıs'ın stratejik noktalarını ele geçirmeye çalıştıkları iddiasına gelince... 21 Aralık sabahı meydana gelen olaydan sonra 23 Aralık'ta çatışmalar başladı. TMT çatışmaya neden olmak amacıyla inisiyatif almadı. Çünkü Türkler; Kıbrıslı Rumların her şeyi yapabilecek kadar dikkatsiz olduklarına inanıyorlardı.

"Yunan istihbaratı 1960'tan önce de vardı"

Bilgi notlarından öğrendiğimiz kadarıyla Yunan İstihbarat Teşkilatı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ilanından önce Kıbrıs'ta vardı. Makarios 26 Mayıs 1960'ta bölge başkanlarını topladı ve Kıbrıs Cumhuriyeti'ni; daha resmen ilan edilmeden önce şikâyet etmek amacıyla EOKA'yı yeniden kurmaya çalıştı.

"Türkleri devlet organlarında tutmaya değil kovmaya çalıştılar"

OELMEK'in 'tarihi gerçekleri'nin 4'üncü maddesi olan; Kıbrıslı Türklerin bir plan dahilinde Kıbrıs Cumhuriyeti kurumlarından çekilmeleri de gerçeğin tamamı değil. Kimse onları cumhuriyet kurumlarında tutmaya çalışmadı. Aksine; korkuyla kaçmaya yönlendirdiler. Toplam 230 Kıbrıslı Türk -TMT savaşçısı değil, sıradan vatandaş- yok oldu. Bugün çukurlarda olanlar onlardır.1963-64 kayıplar listesine bir göz atıldığında polis karakollarında, cezaevinde, hastanede, kırsalda ve çeşitli yollarda kayboldukları görülür. Malları da aynı akıbete uğradı. BM'nin yaptığı ve Genel Sekreter'in (10 Eylül 1964 tarih, sayfa 5950, paragraf 180) raporunda da kaydedilen araştırmaya göre; 103 Kıbrıs Türk köyü veya karma köyde 527 ev yıkıldı, 2 bini yağmalandı. O zaman kimse protesto etmedi, karşı da çıkmadı..."
Nobel
Expert
Expert

MessagePosté le: 30 Jan 2009 14:04    Sujet du message: Répondre en citant

Pour nos amis non turcophones, et parce que l'AFP qui n'a pas jugé cette fois de reporter le témoignage de l'autre camp, je vous dis traduis quelques extraits.

En effet, un ancien professeur d'histoire Chypriote Grec, M. Ronaldos Kacaunis, à l'instar de l'acteur Turc, a confessé les crimes de la partie chypriote grecque de l'île dans le journal chypriote grec "Haravgi"
Il évoque l'assassinat de 32 civils Turcs qui ont été jetés dans des fosses communes.
Il y parle des civils Turcs que la police grecque allait chercher dans les banques, les boutiques, les rassemblait au centre ville pour ensuite les amener ailleurs et les exécuter.
Ceux visés n'étaient pas uniquement les Turcs mais aussi les chypriotes grecs ayant une idéologie de gauche tout simplement.
Leur but était d'obtenir le rattachement complet de l'ïle à la Grèce avec une purification ethnique à la clé.
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » La vie sociale, économique & politique en Turquie mais aussi en France Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

Sauter vers: