286 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Créer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 0
Total : 2270

Actuellement :
Visiteur(s) : 286
Membre(s) : 0
Total :286

Administration

Derniers Visiteurs

administrateu. : 23h23:46
murat_erpuyan : 23h42:25

Nétiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilité de ceux qui les ont postés dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera toléré dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - nouveau membre
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un échange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

nouveau membre

Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Qui êtes-vous ?
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
B3SIKTAS
Newbie
Newbie

MessagePosté le: 11 Nov 2008 17:15    Sujet du message: nouveau membre Répondre en citant

Selam !
Je m'appelle Deniz (Mikail pour ceux de ma classe !) j'ai 17 ans et je me suis inscrit au site pour pouvoir parler avec d'autres turcs ou turcophiles !
Voilà...
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Dom
Site Admin / Webmaster
Site Admin / Webmaster

MessagePosté le: 11 Nov 2008 19:09    Sujet du message: Répondre en citant

Bienvenue dans nos forums Smile

Mobilité urbaine électrique :
www.trottnscoot.com - www.trottnshop.com
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé Envoyer un e-mail
Fatih
Expert
Expert

MessagePosté le: 12 Nov 2008 21:44    Sujet du message: Répondre en citant

Hosgeldin ! Smile
Vio
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 13 Nov 2008 8:39    Sujet du message: Répondre en citant

Bonjour B3SIKTAS et bienvenue sur le site et le fora d' A Ta Turquie Wink
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePosté le: 13 Nov 2008 22:46    Sujet du message: Répondre en citant

Hosgeldin bakalim b3siktas, benim gibi bir GS'li ile koyu FB'li Alex'in arasinda nasil yapacaksin ?
Wink
Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 13 Nov 2008 23:31    Sujet du message: Répondre en citant

Seni , üstü kebap altı şişhane, arada "ham" yaparlar, sarı +(kırmızı veya lacivert) arasında....ama yin3 d3 hoş g3ldin, basic "çernobil" renklerinle !!!!
B3SIKTAS
Newbie
Newbie

MessagePosté le: 14 Nov 2008 12:52    Sujet du message: Répondre en citant

Hepiniz sagolun...
Benden önce Besiktasli yokmuyudu forumda ? Iyi o zaman, forum bi SAMPIYON yüzü görür sayemde !
Ulu önder Atatürk bile Besiktasliymis !!!
Alex
Spammer
Spammer

MessagePosté le: 14 Nov 2008 15:33    Sujet du message: Répondre en citant

Hayir abisi, ulu önder Atatürk, koyu bir fenerliydi ! Wink
Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 14 Nov 2008 16:05    Sujet du message: Répondre en citant

Bence bu iddialar tümüyle dayanaktan yoksundur. Hele hele "koyu taraftar" oldugu yönünde ileri sürülenler gerçegi yansitmaz. Ata'nin futbole pek ilgisi olmadigi bilinir. Her üç büyük klübü de ziyaret etmis, onlara imzali resimlerini vermis, klüplerin onur defterlerini imzalamistir, ki büyük bir devlet adami olmasi geregi bölücü olmaktansa birlestirici olmayi yegledigi açiktir.

Internet ortaminda bir korgeneral (yugünes) imzali yazida bu konuda toparlayici bilgiler var. Oldugu gibi aktariyorum.

F.Bahçe ve Beşiktaş'tan sonra G.Saray'ın da 'Atatürk Galatasaraylıydı" iddiası küllenmiş bir tartışmayı yeniden alevlendi. Taraflardan birbirinden ilginç açıklamalar geldi. İşte iddialar

Atatürk hangi futbol takımını tutardı? Geçmişte yaşanan bu tartışma, Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç'ın açıklamasıyla bir kez daha alevlendi. Kıraç "Atatürk için kimi Beşiktaşlıdır, kimi Fenerbahçelidir diyor ama biliyoruz ki Atatürk Galatarasaylıydı" dedi ve 3 gerekçe gösterdi: "Birincisi, Tevfik Fikret'e olan bağlılığıdır, İstanbul'a her gelişinde onun Aşiyan'daki mezarını ziyaret ederdi. İkincisi, yanında güvendiği Galatasaraylılar vardı. Üçüncüsü de, çok iyi okuyup yazdığı Fransızca nedeniyle Galatasaraylıdır."

İşte tarafların 'Atatürk'ün tuttuğu takımla" ilgili iddiaları...

Fenerbahçe Cephesi

* Ali Þen (Fenerbahçe Kulübü eski Başkanı)

Tabii ki Fenerbahçeliydi

1928'de FB- GS arasında oynanan ve 3-3 biten Gazi Kupası maçından sonra 3'ü GS'li 2'si Fenerli 5 kişinin önünde şunları söylemiştir: "Burada üçe üçüz, çünkü ben de Fenerbahçeliyim."

* Selim Soydan (Eski futbolcu-spor yazarı)

Kulübü ziyaret etmiş

Her her Türk Atatürk'e sahip çıkmak ister. Galatasaraylılar da sahip çıkmak istiyorlar. Benim bildiğim Atatürk, Fenerbahçeli. Kulübe gelip "Ziyaret etmekten çok büyük mutluluk duydum" demiş.

* Sertaç Kayserilioğlu (FB Müzesi Danışmanı)

GS'lilerin belgesi yok

Galatasaraylıların ellerinde hiçbir belgeleri yok. Atatürk'ün hiç bir yerde "Ben Galatasaraylıyım" diye yazdığı bir yazı bulunmuyor.

* Ergun Hiçyılmaz

Beşiktaş'a daha yakındı

Atatürk'ün evi Beşiktaş Kulübü'ne komşuydu. Beşiktaşlı yöneticilerin kendisini ziyaret ettiği söylenebilir. Kurtuluş Savaşı'na imza atmış birçok kişi Beşiktaş Kulübü'nün kurucuları arasındaydı. Madem Atatürk Fenenerli, Fenerliler statlarına neden Atatürk ismini koymadılar.

Galatasaray Cephesi

* Doğan Koloğlu (Spor Yazarı)

Galatasaray'a yakındı

Atatürk'ün laiklik konusundaki fikir babası Tevfik Fikret'tir. O dönemlerde laikliğin konuşulduğu tek yer Galatasaray camiasıdır. Bu anlamda bu camiaya yakın olduğunu söyleyebiliriz.

* Gün Kut (Galatasaray Lisesi Müdürü)

Arkadaşları GS'liydi

Atatürk değerleri ve eğitim kurumu olarak Türkiye'ye katkılarından ötürü Galatasaray'ı ayrı bir yere koyuyordu. Çünkü hem saygı duyduğu kişiler hem de yakın arkadaşları Galatasaraylıydı.

* Refik Arkan (GS Asbaşkanı)

Tek kanıt ziyaret

Herhangi bir kulübe kayıtlı olduğuna dair bir belge bulunmuyor.. Bütün kulüpler ziyaretlerden yola çıkarak kendilerine üye olduğunu söylüyorlar.

* Tuğrul Yenidoğan

Takım tutsaydı Harbiye'yi tutardı

Atatürk hayatında 2 kez futbol maçına gitmiştir. İkisi de üç büyük klübün maçı değildir. Tüm kulüplere aynı uzaklıktaydı. Galatasaray Kulübü'nü değil, Galatasaray Lisesi'ni ziyaret etmiştir. Atatürk takım tutsaydı Harbiye takımını tutardı. Üç büyük takımın hiç birini tutmuyordu.

BJK Cephesi

1) Komşumuzdu
Atatürk, Yıldırım Ordu Komutanlığı'na getirilmeden önce Beşiktaş Kulübü'nün yanındaki evde oturuyordu. Takımı çalıştıran Ahmet Fetgeri'yi yanına çağırarak Beşiktaş'ın spora verdiği önemden ötürü memnuniyetini dile getirirdi.

2) Annesini bize emanet ederdi
1914-1920 arasında sık sık İstanbul dışına çıktığından annesi ile kız kardeşini Beşiktaşlı idarecilere emanet ederdi.

3) Beşiktaş'ın misyonunu sevmişti
Hatta İttihat Terakki toplantılarının birinde "Beşiktaş Osmanlı Terbiye-i Bedeniye kadar olamadınız" diyerek Beşiktaş'ı örnek veriyordu. Hatta İttihat Terakki toplantılarının birinde "Beşiktaş Osmanlı Terbiye-i Bedeniye kadar olamadınız. Programınız ve lideriniz yok" diyerek Beşiktaş'ı örnek veriyordu.

'Atatürk taraftarımızdı' dedirten iddialar

Fenerbahçe
1) 5 Haziran 1932'de Fenerbahçe'nin Kuşdili'ndeki binası yanınca, Ata 500 kuruş bağışlar.

2) Atatürk kulüp ziyaretinde hatıra defterine şöyle yazar: "Fenerbahçe Kulübü'nün her tarafa mazhar-i takdir olmuş bulunan aşari mesaisini işitmiş ve bu kulübü ziyaret ve erbab-ı himmeti tebrik etmeyi vazife edinmiştim. Bu vazifenin ifası ancak bugün müyesser olabilmiştir. Takdirat ve tebrikatımı buraya kayd ile mübahiyim."

3) Atatürk İstanbul'a her gelişinde yakın arkadaşı aynı zamanda Kulüp Başkanı olan Sabri Bey'in Moda'daki evinde kalırdı.

4) 3 Mayıs 1918'de Filistin Cephesi'ne giderken birkaç günlüğüne İstanbul'a uğrayıp, Fenerbahçeyi ziyaret etti.

Galatasaray

1) Savaşlarda Atatürk'ün çevresinde hep Galatasaraylılar oldu.

2) Galatasaray Lisesi'ni 3 kez ziyaret etti.

3) Atatürk'ün okulu ziyaretinde Þükrü Kaya, "Efendim, siz de bizden misiniz?" demiş. Atatürk "Ne demek o?" demiş, "Yani Galasataraylı mısınız?" demiş. "Ben demiş takım tutamam. Ben bütün takımların üzerindeyim, bütün takımlar benim takımımdır" demiş.

Bunlarin disinda, Galatasaray cephesinde anlatilan bir aniya göre de, yaveri ve yakin dostu koyu Galatasaray'li Salih Bozok'la dolasirken, söz Galatasaray'dan açilir, ve GS'lilerden Ata "bizim çocuklar" diye söz eder.
Salih Bozok ailesinin tümüyle GS'li oldugu, bunun çocuklari, torunlari kapsadigi tüm Türkiye'de bilinir. Her iki oglu da ölümlerine kadar GS divan kurulunda görev yapmislardir. Küçük oglu Muzaffer BozokGS'de yöneticilik ve Ali Sami Yen Stadi müdürlügü yapmistir. Ilginç olani, büyük
oglu Cemil Bozok'un GS'de degil, Ankara'da sari-kirmizi renklerle Cumhuriyet'in ilk yillarinda kurulan Günes Spor'da futbol oynamasidir.
Yine Ata'nin en yakinlarindan Kiliç Ali'nin oglu Gündüz Kiliç'in koyu GS'li olusudur.

Ama bütün bunlardan sonra benim kisisel görüsüm Atatürk'ün bu tip tartismalara karistirilmasinin abes olusudur. Sunucta ileri sürülenler bir varsayimdan öteye gitmeyecektir.
Alex
Spammer
Spammer

MessagePosté le: 14 Nov 2008 18:55    Sujet du message: Répondre en citant

Atatürk, 10 agustos 1928 günü, 3-3 berabere biten Gazi Kupasi maçindan sonra üçü GS'li ve ikisi FB'li olan bes kisinin önünde aynen sunlari söyledi :

[b]"Burada üçe üçüz...Cünkü ben de Fenerbahçe'liyim"

Fazla söze gerek var mi Rasko'cum ? Wink
Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 14 Nov 2008 19:37    Sujet du message: Répondre en citant

Hayır sevgili Alex, kullandığınız yöntem kabul edilir gibi değil.
Ben yukarıda değişik görüşleri derleyen bir yazıyı aktardım. Atatürk'ün yazılı olarak herhangi bir klübü tuttuğuna dair bir belge yok. Ayrıca bütün iddialar tek kişilik doğrulanmamış tanıklıklar, yâni rivayet ötesine gitmiyor.
Atatürk'ü kimse herhangi bir maçta bir klübün forması veya emareleriyle görmemiş.
En doğru gelebilen tesbit Þükrü Kaya'dan aktarılan, yâni Gazi'nin tüm takımların üstünde olduğu.
Ayrıca Ata'yı sağlıksız ve merkantil zihniyetin egemen olduğu rekabet ortamında kullanma çabasının ne denli abes, toplumu bölücü ve fırsatçı olduğu da ortada.
Devlet adamlarının ve tanımış, kamuda yeri olan kişilerin kendilerine kısa süreli menfaat sağlama uğruna bu tür "prozelit" gösterilerden kaçınmaları gerekir kanımca.
Bu konuda kötü örnekler : GS cephesinde, GS bayrağını başbakanlık konutuna asan Mesut Yılmaz, FB cephesinde, Genelkurmay flamasının yanında bir yat gezisinde FB flaması dalgalandıran Yaşar Büyükanıt. Son onyıllarda, yanlız Türkiye'de değil dünyada Futbol (ki spor sadece bu spora indirgenir gibi de oldu çok hatalı bir yaklaşımla) halkların afyonu oldu, toplumu kamplara bölüp yönetmek istiyenlerin elinde güçlü bir silah oldu. Bilinçsiz kitleler bu mecrada budalaca sürüklenirken bunun üstüne tüy dikmeyelim lütfen!

Not : saygideger moderatörlerden bir istek. Bu konunun önemine binaen kendine özgü bir yerde B3siktas'in topikini kirletmeden konuyu sürdürsek olur mu,
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Qui êtes-vous ? Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

Sauter vers: