35 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Cr├ęer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 1
Total : 2225

Actuellement :
Visiteur(s) : 35
Membre(s) : 0
Total :35

Administration

Derniers Visiteurs

SelimIII : 04h09:45
lalem : 07h12:16
cengiz-han : 21h55:51
murat_erpuyan : 22h31:44
EZGI : 1 jour, 04h47:25

N├ętiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilit├ę de ceux qui les ont post├ęs dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera tol├ęr├ę dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - Meclisteki karsilasmayi seyrettiniz mi ?
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un ├ęchange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

Meclisteki karsilasmayi seyrettiniz mi ?

Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet prÚcÚdent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 25 Sep 2008 16:38    Sujet du message: Meclisteki karsilasmayi seyrettiniz mi ? RÚpondre en citant

Ben merakima karsi koyamadim, ogleden sonrami harcadim, NTV'ye karsisina ge├žip iki milletvekilinin karsilasmasini ve hemen arkasindan yapilan yorumlari izledim.

Evet dogru ben bir taraftanim ama, sonu├žta AKP'li milletvekilinin ben "haram yemem" lafinin ortada kaldigini dusunuyorum. Bana lafi boyna baska yerlere goturmeye baligi suda bogmaya giristigi izlenimi uyandi.

Durumu biraz basindan takip eden birisi olarak tartismadan sonra en azindan iki seyin AKP'li milletvekili aleyhine gelistigini dusunuyorum.

1- CHP'linin AKP'linin iftiraci su├žlamasina karsilik "ben sizin iftiraci oldugunuzu ispat edersem n'olcak?" demesinde hakli ├žikti. AKP'li sikayet hakki kullandigini ileri surerek isin i├žinden siyrilmaya kalkti ama ger├žek o ki kedisi hakkinda olumsuz rapor yazan (bu CHP'nin aday adayi imis, AKP'nin aday adaylari nerelerde) mufettisi sikayet etmekle kalmiyor, ona haksiz zenginlestigini iddia ediyor. Patronu, basbakan tarafindan yapilan sorusturma sonunda bunun bir iftiradan oteye gitmedigi sonucu ├žikiyor ve basbakan da bunu imzaliyor.
Iftira edilenin mahkemeye basvurarak tazminat istemesi bu mahkemeyi kazanamamasi neyi degistiriyor.
Beni kizdiran hatta bana haksizlik eden birine karsi intikam i├žin haksiz zenginlesti iddiasi atmak bunun da dogru ├žikmamasi sonucu iftiraci durumuna dusmek sikayet degildir ve de Islami referans alan bir grubun mensubu i├žin ├žok ama ├žok buyuk bir gunahtir.

2- AKP'linin sirket yoneticiligi yaptigi zamanda (2000 ve oncesinde) bu sirket hayali ihracat yapmistir ve bu en ust mahkeme olan Dansitayca onanmistir. Demek o sirkete haksiz kazna├ž yani haram girmis, o yonetici de bundan nasibini almistir. Kaldiki yoneticiligini yaptigi sirket gumruklerce kirmizi listede yani guvenilmez sirket kapsamina girmeyi basarmistir.

3- CHP'li ima yoluyla belki esrar ka├žak├žiligina bulastigini kastetmek istemistir ama sorusu "sirketin mallarini tasiyan kamyonda esrar ├žiktigi zaman bu sirketin yoneticisi miydiniz?"dir ki bu konuda AKP'lini en azindan su anda gorundugu kadariyla koseye sikismadigidir. Aslinda benim anlamadigim bir AS'nin hisselerinin satis isinin nasil olur da ticaret mahkemesi ya da ticaret odasinda kayit edilmeden resmilik kazandigidir. Turkiye kanunlarini bilmiyorum.

CHP'linin teknik aksakliklarini da goz ardi etmeyelim. Ukrayna deyip Ingiltere donmek ve de zaman asimi iddiasinin havada kalmasi. Ancak bunlar olayin ozunu degistirmiyor.

Su anda AKP'li su├žlandirmak kabil olmasa da adi sirketten ayrildigini iddia etmesine ragmen sirketin gumruge basvurusu dilek├žesine yonetici olarak islenmistir. Hadi burada nufus kullanmak uzere kendi haberi olmadan kullanildigini kabul edelim.

Ilgin├ž olan da NTV'de ki yorumcular arasinda Nazli Ilicak'in ne edip ne yapip AKP'liyi aklama girisimidir. Bu kadar da olmaz gazeteci etigine zit dusmek...

Bakalim benden baska izleyen oldu mu?
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privÚ
elbistanli46
Newbie
Newbie

MessagePostÚ le: 25 Sep 2008 21:45    Sujet du message: RÚpondre en citant

ben izledim , ve ne g├Ârd├╝k ?

g├Ârd├╝kki, Sayin Kili├ždaroglu, gerek iddalariyla , gerek g├Âsterdigi belgeriyle, ├žok a├žik ve net bir bicimde yapilan yolsuzluklarin ispatlamistir.

Sayin Kili├ždaroglu, Mahkemelerin kesinlesmis kararlariyla su├žlamarini ispat etmistir. Baska s├Âze gerek yok , hersey ortada, yapilanlarin ispat'i var.

Buna Karsin, Bay Baron ne yapti..?? iddarlarla hi├ž alakasi olmiyan, hi├ž ilgisi olmiyan belgelerle karsilik vermeye ├žalisti. Ama nafile, ├žirpindi, ├žirpindi, eli ayagi titredi, y├╝z├╝nde damla damla ter akti. Karsilik veremedi, ├ž├╝nk├╝ karsisinda Sayin Kili├ždaroglu'nun belgeleri itiraz edilemez belgelerdi.

Bay Baron, Sayin Kili├ždaroglu'na ispatlarsan, ben istifa edecegim demisti...
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 26 Sep 2008 0:34    Sujet du message: RÚpondre en citant

Bir "nazli ilicak" ta buraya gelse de karsi ├žiksa olmaz mi ?
Ben artik sogudum mesajlar birakmaktan, birbirimize konusuyoruz ve kisir dongudeyiz gibime geliyor...
elbistanli46
Newbie
Newbie

MessagePostÚ le: 26 Sep 2008 17:51    Sujet du message: RÚpondre en citant

Aman, nazli ilicak gibi kadin getirmesin buraya. allah bizi nazli ilacaklardan muhafaza etsin Razz Razz Razz
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 26 Sep 2008 23:32    Sujet du message: RÚpondre en citant

Ali Sirmen ├žok saygi duydugum, duyarli, tutarli, terbiyeli, uluslarasi konularin uzmani bir kose yazaridir.
Ben de bu televizyon tartismasini izledim ve merak ettim basin nasil yansitacak diye? Hurriyet'teki oylamada Kili├ždaroglu % 60 civarinda hakli gorunuyorken, Yeni Safak'ta tam bir simetrik sonu├ž ortaya ├žikiyor ve Dengi hakli gorunuyor. Sirmen'in isaret ettigi gibi, SelimIII bence burada ├žok iyi ozetledigi saptamaya ragmen tartismadan once taraf olan kimse saf degistirmiyor !
Buyurun okuyun.

A├ž─▒k Oturumun SonucuAL─░ S─░RMEN - Cumhuriyet 26.09.2008

Kemal K─▒l─▒├ždaro─člu ile Dengir Mir Mehmet F─▒rat’─▒n U─čur D├╝ndar’─▒n y├Ânetiminde TBMM’de yapt─▒klar─▒ ve ├žo─ču televizyon kanal─▒ndan yay─▒nlanan a├ž─▒k oturumun sonucu ne oldu?

Bu soruya verilecek yan─▒t, bulundu─čunuz yere g├Âre de─či┼čir.

Bu konuda daha kesin bir kanaat edinmi┼č olanlar─▒n hemen hi├žbiri g├Âr├╝┼č├╝n├╝ de─či┼čtirmemi┼čtir veya de─či┼čtiren olmu┼čsa da bunlar pek azd─▒r san─▒r─▒m.

Televizyonda a├ž─▒k oturum furyas─▒n─▒n yeni ba┼člad─▒─č─▒ ve arada bunlara kat─▒ld─▒─č─▒m ge├žmi┼č d├Ânemde g├╝n├╝n birinde, b├Âyle bir program─▒n ertesinde seyyar sat─▒c─▒dan portakal al─▒yordum. Sat─▒c─▒,

- D├╝n gece ├žok g├╝zel konu┼čtun, ├žok do─čru ┼čeyler s├Âyledin, dedi.

Bu s├Âzler do─črusu bende aman ne g├╝zel konu┼čmu┼čum, bak herkesi ikna etmi┼čim, diye d├╝┼č├╝nmeme yol a├žmad─▒.

├ç├╝nk├╝ biliyordum ki, ├Ânceden herhangi bir kanaat edinmi┼č olanlar, hakl─▒ ya da haks─▒z g├Âr├╝┼člerini de─či┼čtirmiyorlar kolay kolay.

Herhangi bir a├ž─▒k oturuma kat─▒lan konu┼čmac─▒lara gelince, bu t├╝r programlara ├žok├ža kat─▒lm─▒┼č bir ki┼či olarak, onlar─▒n da, tart─▒┼čmalardan ├žok etkilenmediklerini, program ba┼člarken sahip olduklar─▒ g├Âr├╝┼čleri, program sonunda da koruduklar─▒n─▒ g├Âzlemledim.

Demek ki, bu t├╝r programlar, herhangi birinin g├Âr├╝┼č├╝n├╝ de─či┼čtirmesine yol a├žm─▒yor, herkes mevziini koruyor, ama ertesi g├╝n├╝ al─▒┼čveri┼č etti─činiz seyyar sat─▒c─▒ programda g├Ârd├╝─č├╝ i├žin sizi tan─▒yor, tek de─či┼čiklik bu.

“O zaman bu programlar─▒n neye yarad─▒─č─▒ sorusu yan─▒ts─▒z kalm─▒yor mu” diyebilirsiniz.

Belki de buna verilecek en do─čru yan─▒t, bu t├╝r programlar─▒n t├╝mden bir ┼čeye yaramad─▒─č─▒ de─čil, kanaat olu┼čturmak konusunda, yaln─▒zca ├Ânceden g├Âr├╝┼č├╝n├╝ belirlemeyenlere yararl─▒ oldu─čudur.

D├╝nk├╝ programa bu g├Âzle bakmak isterim. Ama ├Ânceden hemen bir noktay─▒ belirteyim. Ben AKP’nin zaten yolsuzluk ├╝lkesi haline gelmi┼č olan T├╝rkiye’nin bu niteli─čini daha da keskinle┼čtirdi─či konusunda bir fikre sahip oldu─čumu her ┼čeyden ├Ânce belirterek, g├Âzlemlerimi s─▒ralamaya ba┼člayay─▒m. Ard─▒ndan da belirteyim ki, ┼čimdi g├Ârev bas─▒na d├╝┼čmektedir, iki taraf─▒n ortaya koydu─ču belgeleri daha da yak─▒ndan inceleyerek kamuoyunun daha net bir fikir edinmesini sa─člamak zorundad─▒r medya.

Bunlar─▒ incelemeden hemen ilk izlenim olarak bak─▒ld─▒─č─▒nda d├╝nk├╝ tart─▒┼čmada, K─▒l─▒├ždaro─člu’nun, Menas ┼čirketinin mallar─▒n─▒ ta┼č─▒yan bir TIR’da uyu┼čturucu bulunmu┼č olmas─▒n─▒, ileri s├╝rmesinin hangi amaca y├Ânelik oldu─čunu ba┼čtan beri anlamam─▒┼č oldu─čumu belirteyim.

K─▒l─▒├ždaro─člu, bu uyu┼čturucu ile ne ┼čirketle ili┼čkisi kalmam─▒┼č olan, Dengir Mir Mehmet F─▒rat’─▒ ne Menas’─▒ su├žlayabilir. Bunun i├žin, o uyu┼čturucudan F─▒rat veya ┼čirketin haberdar oldu─čunun kan─▒tlanmas─▒ gerekir ki ortada b├Âyle bir durum yok.

Ger├ži, K─▒l─▒├ždaro─člu’nun sadece, “Menas’─▒n mal─▒n─▒ ta┼č─▒yan kamyonda uyu┼čturucu yakaland─▒ m─▒?” sorusunu ortaya att─▒─č─▒, daha ileri bir iddiada bulunmad─▒─č─▒ s├Âylenebilir.

Ama bu durumda da, imaya a├ž─▒k b├Âyle bir iddian─▒n, bug├╝ne dek hep belgeli ve a├ž─▒k konu┼čmu┼č olan K─▒l─▒├ždaro─člu a├ž─▒s─▒ndan olumlu bir puan olmad─▒─č─▒n─▒ belirtmek gerek.

Nitekim, K─▒l─▒├ždaro─člu, Menas’─▒n hayali ihracat yapt─▒─č─▒ konusundaki iddias─▒n─▒, kesinle┼čmi┼č yarg─▒ karar─▒yla kan─▒tlad─▒ ve F─▒rat’─▒n kar┼č─▒ yan─▒tlar─▒ da pek inand─▒r─▒c─▒ olmad─▒.

Yine F─▒rat’─▒n ortakl─▒─č─▒ndan ayr─▒ld─▒─č─▒, hisselerini de satt─▒─č─▒ ┼čirketin resmi makamlara yazd─▒─č─▒ yaz─▒da, Dengir Mir Mehmet F─▒rat’─▒n imzas─▒n─▒n bulunmas─▒ konusunda da, itham edilen taraf─▒n herhangi bir a├ž─▒klamada bulunmamas─▒ iddiaya yan─▒t bile vermemesi d├╝┼č├╝nd├╝r├╝c├╝yd├╝.

├ç├╝nk├╝ iktidardaki bir partinin iki numaral─▒ ki┼čisinin imzas─▒n─▒n orada bulunmas─▒ pek de ├ól├ó n├╝fuz suiistimaline girer. Burada F─▒rat b├Âyle yapm─▒┼čt─▒r diye bir iddia ├Âne s├╝rm├╝yorum. ├ç├╝nk├╝ F─▒rat’─▒n ad─▒, kendi haberi olmadan da kullan─▒lm─▒┼č olabilir.

Ama yine de bu iddiaya yan─▒t verilmemesi manidard─▒r.

Bu t├╝r programlar─▒n, hakk─▒nda su├ž isnad─▒nda bulunan ki┼čilerin, dokunulmazl─▒k kalkan─▒ ile korunmay─▒p, ba─č─▒ms─▒z yarg─▒ ├Ân├╝nde hesap verebilmeleri halinde ger├žekten yarar sa─člayacaklar─▒n─▒ s├Âyleyebiliriz ki, durum bu de─čil.

D├╝n programdan ├Ânce yurtd─▒┼č─▒nda bulunan bir arkada┼č─▒m telefon etti, konu┼čurken memleket ahvalini sordu.

Kendisine ┼ču yan─▒t─▒ verdim:

- Eskiden ulusal ma├žlar, olimpiyatlar, d├╝nya ┼čampiyonas─▒ gibi olaylar─▒ nefesimizi kesip izlerdik, bug├╝n yolsuzluk tart─▒┼čmalar─▒n─▒ b├╝t├╝n millet nefesini kesmi┼č ekranlardan izliyor, var sen hesap et, memleketin ahvalini!
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 28 Sep 2008 5:32    Sujet du message: RÚpondre en citant

Dedim ya bir kere seytrettim, takip ediyoruz. "Haram yemez" milletvekili Firat kukremis yine basin toplantisi duzenleyerek, CHP'liye vermis veristirmis.
Ama baksaniza olmuyor; hala bu gazeteci gibi dusunenler var :

28 Eyl├╝l 2008

Ahmet HAKAN
ahmethakan@hurriyet.com.tr

Ah Dengir Bey ah

OLMUYOR Dengir Bey, olmuyor... ─░nan ki kurtarm─▒yor...

Neden mi? Anlatay─▒m:

Sen ki "koskoca" iktidar partisinin, "koskoca" ikinci adam─▒s─▒n...

CHP’den "Kemal" adl─▒ bir m├╝fetti┼č ├ž─▒km─▒┼č, senin konumundaki bir adama, "uyu┼čturucu ka├žak├ž─▒s─▒" ve "hayali ihracat├ž─▒" demi┼č...

Sen de bunun ├╝zerine ├ž─▒lg─▒na d├Ân├╝p, "Ulan m├╝fteri" diyerek kar┼č─▒ sald─▒r─▒ya ge├žmi┼čsin... Yetinmemi┼č, meydan okumu┼čsun...

Ve nas─▒l olmu┼čsa olmu┼č...

Kendisine "Bay m├╝fteri" diye lakap takt─▒─č─▒n adam─▒ k─▒st─▒r─▒p yakalam─▒┼čs─▒n...

Hem de Meclis ├žat─▒s─▒ alt─▒nda... Hem de 70 milyonun huzurunda...

Senden beklenen...

"Bay m├╝fteri"yi ezim ezim ezmendi...

Senden beklenen...

"Bay m├╝fteri"yi insan i├žine ├ž─▒kamayacak duruma sokmand─▒...

Senden beklenen...

O "Kemal" denilen CHP’liyi, "Ne olur ba─č─▒┼čla beni mirim" diyerek af dilemek zorunda b─▒rakmand─▒...

├ľyle ├žetin ceviz bir halde ├ž─▒kmal─▒yd─▒n ki kavga meydan─▒na...

Meydan g├╝mb├╝r g├╝mb├╝r inlemeliydi...

├ľyle yaslanmal─▒yd─▒n ki "Bolu Da─člar─▒"na...

O "Kemal" denilen adam ka├žacak yer aramal─▒yd─▒...

M├╝fetti┼č raporlar─▒n─▒, Dan─▒┼čtay kararlar─▒n─▒ ├Âyle un ufak etmeliydin ki...

"Uyu┼čturucu" s├Âzc├╝─č├╝yle "Dengir" ad─▒n─▒ yan yana getiren o "Kemal" denilen m├╝fetti┼č, ger├žekten de "Ben m├╝fteriyim... Ben m├╝fteriyim..." demek d─▒┼č─▒nda s├Âyleyecek hi├žbir s├Âz bulamamal─▒yd─▒...

O karmakar─▒┼č─▒k rakamlar─▒n aras─▒ndan...

O pek bir ┼čey anlamad─▒─č─▒m─▒z hukuksal s├╝re├žlerden...

├ľyle kesin, ├Âyle net, ├Âyle temiz, ├Âyle pir ├╝ pak, ├Âyle masum, ├Âyle beyaz ├ž─▒kmal─▒yd─▒n ki...

Dost d├╝┼čman herkes...

"Yap─▒l─▒r m─▒ bu Dengir Bey’e?" duygusuyla dopdolu olmal─▒yd─▒...

Dost d├╝┼čman herkes...

"Allah hepimizi kuru iftiradan sak─▒ns─▒n" diye dua etmeliydi...

Dost d├╝┼čman herkes...

Sana "Al├žak├ža iftiralara maruz kalm─▒┼č bir adam" muamelesi yapmal─▒yd─▒...

* * *

Ama olmad─▒, olamad─▒...

Bak, senden yana olanlar bile "Ma├ž berabere bitti" diyorlar...

S├Âyler misin? ─░├žinden "hayali ihracat" ge├žen bir ma├žta, beraberlik kurtar─▒r m─▒?

S├Âyler misin? "Uyu┼čturucu ka├žak├ž─▒s─▒" su├žlamas─▒n─▒n devreye girdi─či bir ma├žta "┼čerefli" beraberli─če r─▒za g├Âsterilir mi?

D├╝n televizyonda g├Ârd├╝m...

├ç─▒km─▒┼č Baykal’a sorular soruyorsun...

"Uyu┼čturucu" ve "hayali" ma├ž─▒nda berabere kalm─▒┼č biri, Deniz Baykal’a en ┼čahane gol├╝ atsa ka├ž yazar?

K─▒sacas─▒... Dreyfus olamad─▒n Dengir Bey... O y├╝zden bizden Emile Zola tavr─▒ bekleme...
Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

Sauter vers: