541 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Créer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 0
Total : 2270

Actuellement :
Visiteur(s) : 541
Membre(s) : 0
Total :541

Administration

Derniers Visiteurs

lalem : 01h03:36
administrateu. : 2 jours
murat_erpuyan : 2 jours

Nétiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilité de ceux qui les ont postés dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera toléré dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - Anayasa Mahkemesi eski Başkanı yeni Anayasa taslağıyla ilgi
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un échange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

Anayasa Mahkemesi eski Başkanı yeni Anayasa taslağıyla ilgi

Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 18 Sep 2007 23:22    Sujet du message: Anayasa Mahkemesi eski BaÅŸkanı yeni Anayasa taslağıyla ilgi Répondre en citant

Hurriyet 17 Eylül 2007 de çikan bu yaziyi sitede gormedim, uyarildigim içinde tamamen degil birkaç alintiyla buraya aktarmakta yarar gordum! Af oluna.

26 yıl boyunca türban kararlarına imza atan Anayasa Mahkemesi eski BaÅŸkanı Mustafa Bumin, üniversitede türbanı serbest bırakan Anayasa taslağı ile ilgili ilk kez Hürriyet’e konuÅŸtu. Bumin, "Türkiye gerçeklerini bilmiyorlar, göremiyorlar. Anayasada kıyafet serbest olursa, türbanlı öğrenciler başı açıkları üniversiteden içeriye almayacaklar. Bunu bir kenara yazın" dedi. Türban olayının patladığı 1974 yılından bu yana tam 26 yıl boyunca Danıştay’ın türban kararlarını veren 8. Dairesi’nde çalışan ve türbanla ilgili emsal kararlara imza atan Bumin, ÅŸu deÄŸerlendirmeleri yaptı:

Anayasa’da, ’Kılık kıyafet serbesttir’ dediklerinde sanmasınlar ki, bu türbanla sınırlı kalır. Ciddi bir-iki endiÅŸem var. Birisi çıkıp, çarÅŸaflı gelse, artık çarÅŸaflıya ’hayır’ diyemezsiniz. Sadece çarÅŸaflı deÄŸil, baÅŸka dinden olanlar da özel kıyafetleri ile girmek isteyeceklerler. Dedelerimizin babalarımızın kıyafetlerine bakın. Ben bakıp üzülüyorum. Ãœniversite öğrencisi kıyafeti ile de örnek olmalı.

Ãœniversiteye türban serbestisi getirirlerse, bu kıyafet serbest olursa, türbanlılar başı açık gelenleri almayacaklar. Türbanlı öğrenciler ’Yüzde 98’i müslüman olan ülkede yaşıyorsunuz’ diye başı açık gelenleri sokmayacaklar. Hangi ülkede yaşıyoruz? Bu ülkede oruç tutmadığı için sokakta insanları dövüyorlar.

Saf duygularla iyi niyetle bu taslağı hazırlayan akedemisyenler, Türkiye gerçeğini bilmiyor ve bunu göremiyor. Ben çok üzülüyorum. Bunu çıkartacaklar, amaç ve maksatlarını aştığı için üzülecekler. Çok üzülecekler. Bu sorun çözülmez, daha da büyür.

Anayasa’ya, "Kılık kıyafet serbesttir" diye konulursa, ona uygun yasa yapılır, türban artık serbest bırakılmış olur. Danıştay’a ve Anayasa Mahkemesi’ne karşı baÅŸvuru yapılınca, reddedilir. Avrupa Ä°nsan Hakları Mahkemesi’nin (AÄ°HM) son kararında, ’Böyle olmuÅŸsa, türbana yasak koyulması uygundur’ deniyor. Benim tahminim laiklik ve eÄŸitim öğretimle ilgili maddeler de bahsedilen deÄŸiÅŸikler Anayasa’da yapılırsa, AÄ°HM de karşıt baÅŸvuruyu reddeder.

Türban konusu yeni de deÄŸil, 1974’ten beri var. Emine Baç diye bir avukat var. Avukat duruÅŸmaya, türbanlı giriyor, hákim uyarıyor, bayan avukat "Ä°nancımdan dolayı taktım, türbanımı çıkartmam" deyince, hakkında disiplin soruÅŸturması yapılıp, barodan ihraç kararı alınıyor. O zaman Danıştay’dım. 26 yıl Danıştay’da çalıştım. 1974’ten bu yana türbanla ilgili tüm kararlar benim raportör ve savcı olarak görev yaptığım Danıştay 8. Dairesi’nden geçti. Bu konudaki geliÅŸmeleri çok yakından biliyorum.

Başörtüsü ile türban aynı ÅŸey deÄŸil. Analar safi inançları gereÄŸi başörtüsü örtüyor. Kim karışıyor? Atatürk’ün cumhuriyeti kurduÄŸu yıldan bu yana, hiçbir sorun yok. Hiç kimse başörtüsüne baÅŸ örtmeye, bir ÅŸey demedi. Ama yargı türban için bu bir ’simge’ dedi. Danıştay’ın birçok kararında var. Anayasa Mahkemesi’nin türbanla ilgili iki kararında da var. Ret kararının gerekçesinde, üniversitede türban takılamayacağı söyleniyor. Bütün bu kararlarda, ’Türbanın masum inanç gereÄŸi bir örtünme deÄŸil, bir siyasal simge olduÄŸu’ söyleniyor.
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

Sauter vers: