533 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Créer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 0
Total : 2270

Actuellement :
Visiteur(s) : 533
Membre(s) : 0
Total :533

Administration

Derniers Visiteurs

lalem : 6 jours
SelimIII : 8 jours
adian707 : 9 jours

Nétiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilité de ceux qui les ont postés dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera toléré dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - 14 Nisan Ankara_ve video:"ANKARA'NIN TASINA BAK..."
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un échange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

14 Nisan Ankara_ve video:"ANKARA'NIN TASINA BAK..."

Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
Salih_Bozok
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 11 Avr 2007 14:37    Sujet du message: 14 Nisan Ankara_ve video:"ANKARA'NIN TASINA BAK..." Répondre en citant

Je porte ici un texte que notre ami Altemur KILIC m'envoie à l'instant même.
Un appel pour être de tout coeur avec la manifestation d'Ankara:

BUGÃœN – “O” GÃœN!
ALTEMUR KILIÇ

Bugün -14 Nisan Cumartesi Ankara’da, TandoÄŸan Meydanında, “Atatürkçü Düşünce DerneÄŸi”nin, öncülüğü ile düzenlenen, “Cumhuriyete Sahip Çıkmak” buluÅŸması var… 1919’da, Ä°zmir’in Yunanlar tarafından iÅŸgalini protesto etmek için, Ä°stanbul’da, Sultanahmet meydanında, yapılan, "Kara gün" mitingi gibi!
AKP’nin, yasal adı “Adalet ve Kalkınma Partisidir, ama “takma” adı “AKPARTÄ°” ! Yani kavramlarım çeliÅŸkisi! Bu gün ,Ankara’daki “milli buluÅŸmada” , “Kara günlerden” gerçek “Ak” günlere geçmenin, iÅŸareti verilecek. Bilmem, iktidar bu iÅŸaretin, ErdoÄŸan’a göre “sokak toplantısının” önemini ve anlamını idrak ediyor mu?
ACI HATIRA
Bu hususta, benim, acı hatıralarım var: 1960’da 27 Mayıs ‘dan dan önce Ankara’da ve bütün yurtta, iktidarı protesto mitingleri yapılıyordu. Bu hareketlerin, haklı olup olmadığı ve nasıl, kimler tarafından tahrik edildikleri, ayrı bir konu. Benim burada söylemek istediÄŸim ÅŸu; Zamanın iktidarı duvardaki yazıyı görmedi, önleyici tedbirleri, mesela seçimlerin yenilenmesi kararını almadı.
Bu sırada Ankara’da, Harbiyeliler yürümüştü. Ben ,o zaman Basın-Yayın Genel Müdürü idim ve görevle Istanbul’da idim. Yabancı gazeteciler bu konuda bilgi istediler. Hemen BaÅŸbakanı telefonla aradım ve gazetecilere ne diyeceÄŸimi sordum. Bana aynen: “Yanlış bilgi almışlar – Harbiyeliler, benim için yürüdüler” dedi. Tabii buna, ne ben inandım ne de yabancı gazetecileri inandırabildim.
Tarihten ders: Ä°ktidar bugün yapılacak miting sokak gösterisi deyip anlamazlıktan gelirse çok yanılır. Bu “asker darbesi” deÄŸil –provokasyon da deÄŸil. Yurdun her köşesinden Ankara’ya gelecek binlerce insan, tahrikler sonunda .dolduruÅŸa getirildikleri için gelmiyorlar; gerçek tehlikenin farkında oldukları için – bilinçli olarak geliyorlar. “BuluÅŸmaları “ Ä°ktidara uyarı ve “ sivil” bir darbe olacak. – tabii anlayabilenlere!
AYMAZLIK
“Anlayanlara” dedim çünkü TBMM BaÅŸkanı Bülent Arınç’ın, BaÅŸbakan Recep Tayyip ErdoÄŸan’ın, DışiÅŸleri Bakanı Abdullah Gül’ün konuÅŸmalarını dinleyince vaziyetin, kendileri için vahametini, pek anlayamadıkları görülüyor!
Mesele Mecliste Seçim yapılırken nisap ne olmalı, ErdoÄŸan’ ın sabıkaları vb, tartışmalarını, aÅŸmıştır. Yasal Anayasal ÅŸartlar, kendilerine göre, uygunsa, ErdoÄŸan veya Arınç veya baÅŸka bır AKP li aday gösterilecek ve Meclis'teki AKP çoÄŸunluÄŸu tarafından, muhtemelen, CumhurbaÅŸkanı seçilecektir. Ama o AKP “çoÄŸunluÄŸu", , milletin %30 kadarını temsil ediyor-gerçekte %70’iktidara karşı ve bu da artmakta. AKP’nin adayı, CumhurbaÅŸkanı olur da. Milletin CumhurbaÅŸkanı olur mu? ,Çankaya’ya çıksa bile orada rahat oturabilir mi?
TARIH TEKERRÃœR EDER MÄ°?
“Tarih tekerrürden ibarettir” derler. Tarih’ten ibret alamaz ve duvardaki yazı, görülmez veya yanlış okunursa, muhakkak tekerrür eder!
VE BUGÃœN
Önceki yazımda, eÅŸimle birlikte, bu mitingin, - “Ankara’nın taşına bak –gözlerimin yaşına bak” tematik türküsünü, gözlerimiz yaÅŸlı, dinlerken, bu muhteÅŸem toplantıya katılamadığımız için duyduÄŸumuz acıdan söz etmiÅŸtim, Ama bu gün. “”O” gün,ve biz ,bütün kalbimizle, Ankarada olacağız!

Kaleminle bin yasa Altemur agabey!

http://www.youtube.com/watch?v=CVWg2MN0SaM
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Salih_Bozok
V.I.P
V.I.P

MessagePosté le: 13 Avr 2007 6:03    Sujet du message: Répondre en citant

http://www.zaplat.com/video/turkiye_videolari/21759/Ankaranin_Tasina_Bak
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

Sauter vers: