111 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Cr├ęer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 0
Total : 2189

Actuellement :
Visiteur(s) : 111
Membre(s) : 0
Total :111

Administration

Derniers Visiteurs

cengiz-han : 1 jour, 03h55:28
SelimIII : 2 jours
murat_erpuyan : 2 jours
leblebi : 2 jours
lalem : 2 jours

N├ętiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilit├ę de ceux qui les ont post├ęs dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera tol├ęr├ę dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - Mine KIRIKKANAT yine d├Âkt├╝rd├╝....AMA OKUYAN KIM???
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un ├ęchange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

Mine KIRIKKANAT yine d├Âkt├╝rd├╝....AMA OKUYAN KIM???
Aller Ó la page 1, 2  Suivante

Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet prÚcÚdent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
Salih_Bozok
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 27 Nov 2006 19:16    Sujet du message: Mine KIRIKKANAT yine d├Âkt├╝rd├╝....AMA OKUYAN KIM??? RÚpondre en citant

Sat─▒l─▒k kahramanl─▒klar
Mine KIRIKKANAT VATAN 27.11.2006

AKP Gen├žlik Kollar─▒’n─▒n ─░zmir panelinde att─▒─č─▒ nutukla bal─▒k tutup, AB insan haklar─▒ fonlar─▒ndan ekmek yiyenlerin teknesine binmeye hak kazanan Atilla Yayla, ├Ânceki g├╝n bu teknede yapt─▒─č─▒ bas─▒n toplant─▒s─▒nda: “Beni hedef haline getiren gazete, ayn─▒ zamanda foto─čraf─▒m─▒ bast─▒ ve hain ilan etti. ─░zmir’de kaban─▒m─▒ ters ├ževirerek ve atk─▒m─▒ ├žantama koyarak dola┼čabildim” demi┼č (Vatan, 22 Kas─▒m 2006).

Zat─▒n foto─čraf─▒ zaten t├╝m gazetelerde. Hain ilan edip hedef haline getiren hangisidir, bilmiyorum. Ama muhteremin bu veciz laf─▒ndan ┼č├Âyle bir anlam ├ž─▒k─▒yor: Demek ki Prof. Dr. Atilla Yayla’n─▒n sureti, s─▒rt─▒ndaki ceket ve boynundaki atk─▒dan ibaret. Ceketi ters y├╝z, atk─▒y─▒ da yok etti mi oluyor sana ba┼čka bir adam, surat─▒ siliniyor, tan─▒nm─▒yor ├╝stat!

Kimi s├Âzler, insan─▒n ki┼čili─čini de ele verir. Ceket ters y├╝z edip atk─▒ ├ž─▒kar─▒nca “g├Âr├╝nmez” olabilmek de profesyonel ill├╝zyonistlere yara┼č─▒r bir hokkabazl─▒k h├╝neridir.

Bu sat─▒rlar─▒n yazar─▒, Akit, Vakit, Yeni ├×afak, Zaman ve ┼č├╝rek├ós─▒ gazetelerde defalarca ve bazen hafta, bazen aylarca hedef g├Âsterilmi┼č bir “hain” olarak ne ceketini, ne de kafas─▒n─▒ ters ├ževirmi┼č, dolay─▒s─▒yla ─░HD, Mazlum-Der, Helsinki Yurtta┼člar Derne─či ve ─░nsan Haklar─▒ gibi kurulu┼člar─▒n koruma alan─▒na girememi┼č, destek teknesine binememi┼čtir. ├ç├╝nk├╝ bu derneklerin Kopenhag’dan al─▒nan “insanl─▒k” ihalesine koydu─ču laik cumhuriyet d├╝┼čmanl─▒─č─▒ ve K├╝rtl├╝k kriterlerini yerine getirememi┼čtir, zaten de getirmemeye kararl─▒d─▒r.

Bu sat─▒rlar─▒n yazar─▒, daha ge├žen y─▒l, medyalarda “halk d├╝┼čman─▒” olarak lin├ž edilmi┼č, ama ifade ├Âzg├╝rl├╝─č├╝, bug├╝n Atilla Yayla’n─▒n ifade ├Âzg├╝rl├╝─č├╝n├╝ savunanlar─▒n H─░├ç biri taraf─▒ndan savunulmam─▒┼čt─▒r.

├ç├╝nk├╝ T├╝rkiye’nin AB’den kiral─▒k insan haklar─▒ pazar─▒nda, ancak ceketini daha ├Ânce ters y├╝z edenler savunur, ceketini bug├╝n ters y├╝z edenleri... Demokrasi ve ├Âzg├╝rl├╝k anlay─▒┼č─▒n─▒ AB’ye de─čil, kendi bilgi ve vicdanlar─▒na bor├žlu olanlar ise, elbette kendileri gibi dik duranlar─▒n arkas─▒nda dururlar, sat─▒l─▒k kahramanlar─▒n de─čil! Ge├žen y─▒l beni savunanlar da onlard─▒r.

Ama konumuz madem hokkabazl─▒k, say─▒n seyirciler, biraz e─členelim. Sizlere bug├╝n bu s├╝tunda, ceketinin tersini giyince g├Âr├╝nmez olan bir kahramana, kelam─▒n─▒ tersine ├ževirerek bakman─▒z─▒ ├Âneriyorum:

Atilla Yayla’n─▒n ─░zmir’de att─▒─č─▒ nutuktaki Kemalizm ve Atat├╝rk s├Âzlerini ├ž─▒kar─▒n, yerlerine ─░slamizm, AKP ve Erdo─čan’─▒ koyarak okuyun.

─░fade ├Âzg├╝rl├╝k├ž├╝s├╝ bu zat, AKP toplant─▒s─▒nda, o k├╝rs├╝de ve AKP’lilerin g├Âzlerinin i├žine baka baka, Ba┼čbakan Tayyip Erdo─čan’dan “bu adam” diye s├Âz edebilir miydi? Erdo─čan hakk─▒nda, “Neden her yerde bu adam─▒n afi┼čleri, foto─čraflar─▒ var?” diye sorabilir miydi?

Kemalizm yerine, “─░slamizm ilerlemeden ├žok gerilemeye tekab├╝l eder,” diyebilir miydi, ─░zmir AKP Gen├žlik Kollar─▒’n─▒n kar┼č─▒s─▒na ge├žip?

Kemalizm yerine, “─░slamizmle ilgili tezime kar┼č─▒ bir kez bekliyorum. Ancak umutlu de─čilim. ├ľnemli olan bu tart─▒┼č─▒ls─▒n, ama kavga ortam─▒ do─čmas─▒n. ─░slamizm medeniyeti ├ž├Âz├╝c├╝ bir s├╝re├žtir,” ifadelerini kullanabilir miydi, ifade ├Âzg├╝rl├╝─č├╝ say─▒lmaz m─▒yd─▒?

Hay─▒r, kullanamazd─▒. Daha laf─▒n─▒ bitirmeden karga tulumba al─▒n─▒rd─▒ a┼ča─č─▒ya. Lin├ž edilmezse bir g├╝zel sopa yer, ne bug├╝n car car konu┼čtu─ču ├ženesi kal─▒rd─▒ a├žacak, ne de d├╝─č├╝n dernek bulurdu “ifade ├Âzg├╝rl├╝─č├╝”n├╝ savunacak.

─░fade ├Âzg├╝rl├╝─č├╝nde kahramanl─▒k, as─▒l yasak olan─▒ tart─▒┼čmak, as─▒l s├Âylenemeyeni konu┼čmakt─▒r. Bug├╝n T├╝rkiye’de Atat├╝rk’e dil uzatanlar, ucuz bile de─čil, sat─▒l─▒k kahramand─▒rlar. Bizler rencide olur, ama adam d├Âvmeyiz, ├Âld├╝rmeyiz. Ger├žek y├╝reklilik, ifade ├Âzg├╝rl├╝─č├╝n├╝, d├Âven ve ├Âld├╝renlere kar┼č─▒ savunmakt─▒r.

Ve benim bildi─čim Galileo, tehlikenin olmad─▒─č─▒ yerde ├Ât├╝p, kuyru─čun titredi─či yerde susan “├Âzg├╝rl├╝k├ž├╝”ye, ┼čeyimin kenar─▒, der.

Çünkü bilir: ortası sıkmaz.
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privÚ
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 28 Nov 2006 0:40    Sujet du message: Mine ! RÚpondre en citant

Okumamistim, ogrendim.
Sevgiyle saygiyla ├žoskuyla optum Mine'yi bu yazi yuzunden...
Bazen oyle guzel dokunduruyor ki...
Bu sene bakalorya i├žin bir yazisini se├žtim zaten...
Salih_Bozok
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 28 Nov 2006 16:36    Sujet du message: RÚpondre en citant

Yazikki kendisini "Canli" (live) g├Âremedim bug├╝ne degin ama...resimleri itibariyle de ├žok hosuma gidiyor...
N Dame de Sion'lu "kardeslerimizden" hem de....
Bizim d├Ânemde Tevfik Fikret'te kapilan kutlamalara gelirlerdi, bir i├žim su, pliseli diz ├╝st├╝ ekose etekleriyle...vay vaay..ne nostalji be!!!
Orcun
Expert
Expert

MessagePostÚ le: 05 DÚc 2006 13:42    Sujet du message: RÚpondre en citant

Salih_Bozok a Úcrit:
Yazikki kendisini "Canli" (live) g├Âremedim bug├╝ne degin

"live live" olmasada M.G.K. Kanal T├╝rk/ Euro-T├╝rk'te her persembe aksamlari yayinlanan "GERCEKLER" programina katiliyor.

Asagidaki comment'leri okunacak olursa, MGK Hanim bagzen ileri gidiyo !!
http://www.kanalturk.com.tr/program.php?programlar_id=23

Euro-T├╝rk gibi bir kanalin Freebox'a gelmesi sanirim iyi olur... (bu konuda olumlu ilerlemeler var)
Salih_Bozok
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 06 DÚc 2006 1:01    Sujet du message: RÚpondre en citant

Orcun a Úcrit:
Salih_Bozok a Úcrit:
Yazikki kendisini "Canli" (live) g├Âremedim bug├╝ne degin

Asagidaki comment'leri (yorumlar demek istedin herhalde...SB)okunacak olursa, MGK Hanim bagzen ileri gidiyo !!
http://www.kanalturk.com.tr/program.php?programlar_id=23

Euro-T├╝rk gibi bir kanalin Freebox'a gelmesi sanirim iyi olur... (bu konuda olumlu ilerlemeler var)

Geri gitmektense ileri gitmek daha olumlu degil mi????
Orcun
Expert
Expert

MessagePostÚ le: 12 DÚc 2006 15:58    Sujet du message: RÚpondre en citant

Salih_Bozok a Úcrit:

Geri gitmektense ileri gitmek daha olumlu degil mi????

oho oho ! Sayin Bozoh walla size doyum olmuyoo ! Very Happy
Diger g├╝ncel mesajlarinizi okuyorum ve anlasilan o ki kelimelerle ├žok oynuyorsunuz Laughing ! ├žok ama ├žok !
Salih_Bozok
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 19 DÚc 2006 22:52    Sujet du message: RÚpondre en citant

Su├ž ve g├╝nah

Sizin de tuhaf─▒n─▒za gidiyor mu bilmem, ama en az─▒ndan fark─▒ndas─▒n─▒zd─▒r: T├╝rkiye’de laiklik gerileyip, dincilik ilerledik├že ve kendilerini ├Ânce M├╝sl├╝man, sonra T├╝rk olarak tan─▒mlayan n├╝fus oran─▒ artt─▒k├ža, bizzat dinin “g├╝nah” sayd─▒─č─▒ eylemlerde patlama ya┼čan─▒yor.

Kur’an’a g├Âre paraya tamah g├╝nah. Ama bak─▒yorsunuz, AKP’li ─░stanbul B├╝y├╝k┼čehir Belediyesi, bir gecede de─či┼čtirdi─či iman... pardon imar plan─▒yla 26 milyon dolara al─▒nm─▒┼č bir arazinin de─čerini 365 milyon dolara ├ž─▒kart─▒yor (Bkz. 16 Aral─▒k tarihli Vatan’─▒n man┼čet haberi).

Kur’an, al─▒n teriyle kazan─▒lmam─▒┼č paradan “haram” diye s├Âz eder. Ama s├Âz konusu arazinin al─▒c─▒s─▒na b├Âyle bir “emsalsiz k─▒yak”tan da ├žekenin pay─▒na ku┼čkusuz “emsalsiz kaymak” d├╝┼čer...

─░slamiyette, h─▒rs─▒zl─▒k da g├╝naht─▒r, cinayet de.

Oysa ba┼čta Y─░MPA├×, bildi─činiz gibi en yayg─▒n soygunlar din ad─▒na yap─▒l─▒yor. “Bismillah”s─▒z oturup kalkmayan ve zaten ba┼č─▒n─▒ seccadeden kald─▒rmayan M├╝sl├╝man doland─▒r─▒c─▒lar, kendilerine salt namaz─▒nda niyaz─▒nda insanlar diye g├╝venen M├╝sl├╝manlar─▒ doland─▒r─▒yor.

Cinayet g├╝nah─▒na gelince; giren girene: M├╝sl├╝man AKP h├╝k├╝metindeki T├╝rkiye’de hac─▒, hoca ve tarikattan ge├žilmiyor. Ama g├╝nde ortalama be┼č cinayet i┼členiyor, ba┼čka bir deyi┼čle millet birbirini bo─čazl─▒yor, tarikat camiinde adam ├Âld├╝r├╝l├╝yor, zaten katil de caminin ortas─▒nda lin├ž ediliyor...

Eh, caminin ortas─▒nda bile hem de seri cinayet i┼členince, laik Dan─▒┼čtay’a yap─▒lan sald─▒r─▒ ve ─░slamc─▒ bir avukat─▒n bir yarg─▒c─▒ ├Âld├╝r├╝p d├Ârd├╝n├╝ yaralamas─▒ gibi olaylar “┼čeriat hakk─▒” say─▒l─▒yor. Fakat elbette ki Kur’an’─▒n kimler taraf─▒ndan okunup ne kadar anla┼č─▒ld─▒─č─▒ ve neyin g├╝nah, neyin sevap oldu─čunu ger├žekte ka├ž ki┼činin bildi─či sorusunu da akla getiriyor.

─░slamiyet’in kutsal kitab─▒, “namus”un ne oldu─čunu, haram para, h─▒rs─▒zl─▒k, yetim hakk─▒ yemek, yalanc─▒l─▒k, riyak├órl─▒k, tamahk├órl─▒k gibi t├╝m g├╝nahlar─▒ s─▒ralayarak ve Allah’─▒n indinde cezas─▒n─▒n b├╝y├╝k oldu─čunu bildirerek, hi├žbir teredd├╝de yer b─▒rakmayacak bi├žimde, ├žok g├╝zel a├ž─▒kl─▒yor.

Ama AKP h├╝k├╝metinin deyi┼čiyle y├╝zde 99’u M├╝sl├╝man T├╝rkiye’de, bu g├╝nahlara girilme oran─▒, adeta n├╝fusun dindarla┼čma ivmesine paralel olarak art─▒yor. Daha da k├Ât├╝s├╝, bu t├╝r namus g├╝nahlar─▒ M├╝sl├╝man T├╝rk toplumunda kan─▒ksan─▒p “normal” kabul edilmelerinin yan─▒s─▒ra, “k├ófir” say─▒lan ├╝lkelerden ├žok daha yayg─▒n i┼členiyor!

Ba┼čka bir deyi┼čle, laik ve sek├╝ler Bat─▒ toplumlar─▒nda “g├╝nah” de─čil, “su├ž” say─▒lan h─▒rs─▒zl─▒k, soygunculuk, doland─▒r─▒c─▒l─▒k, yalanc─▒l─▒k, ba┼čkas─▒n─▒n hakk─▒n─▒ yemek ve hatta haks─▒z kazan├ž s├Âz konusu oldu─čunda tamahk├órl─▒k, M├╝sl├╝man T├╝rkiye’de oldu─ču kadar ne devlet, ne belediye gibi kamu y├Ânetimlerinde b├Âylesine yayg─▒n, ne de halk aras─▒nda “k├Â┼če d├Ânmecilik” olarak kabul g├Âr├╝yor...

─░slamiyet’te ayr─▒nt─▒lar─▒yla tarif edilen namus, ila├ž i├žin hi├žbiri dinsiz imans─▒z─▒m demeyen, tam tersine her biri her f─▒rsatta salavat getiren ve zaten yakay─▒ ele verdiklerinde bile Allah’─▒ ┼čahit g├Âstererek yemin billah “g├╝nahs─▒z” olduklar─▒n─▒ iddia edenler taraf─▒ndan ayaklar alt─▒na al─▒n─▒yor. Oysa epeyce kalabal─▒k bu g├╝nahk├ór topluluk, toplumun g├╝nahs─▒z ya da hen├╝z g├╝nah i┼čleyecek ortam ve olana─č─▒ bulamam─▒┼č kesitiyle birlikte, Kur’an’─▒n kul ya┼čam─▒n─▒n her i┼člevine yayd─▒─č─▒ namus kavram─▒ndan yaln─▒zca “kad─▒na” de─čgin namus anlay─▒┼č─▒n─▒ payla┼č─▒yor ve uyguluyor.

─░slamiyet’in insana sayg─▒, ba─č─▒┼člama ve ho┼čg├Ârme b├╝y├╝kl├╝─č├╝ ile “Allah’─▒n verdi─či can─▒ Allah al─▒r” kural─▒ da b├Âylece kad─▒na indirgenen “namus cinayetleri”yle ├ži─čneniyor.

T├╝rk toplumunda y├╝kselen dindarl─▒k ivmesinde, ni├žin sevap sevincinden ├žok g├╝nah korkusunun yayg─▒nla┼čt─▒─č─▒n─▒ ve bu geli┼čmeye do─čru orant─▒da artan su├ž/g├╝nah e─čilimini sorgulamaya yar─▒n devam edece─čim.
Mine G. K─▒r─▒kkanat (19.12.2006)
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 20 DÚc 2006 0:40    Sujet du message: Bu Mine de azitti beee! RÚpondre en citant

Oylesine dokunduruyor ki "cible" olanlarin altinda ezilmemesi olanaksiz...
Eline ve diline saglik Mine...
KOPUZ
Advanced Expert
Advanced Expert

MessagePostÚ le: 20 DÚc 2006 0:57    Sujet du message: RÚpondre en citant

guzel , cok Guzel !

Nerden bulup getiyorsun ya bunlari Salih ?
Salih_Bozok
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 20 DÚc 2006 10:12    Sujet du message: RÚpondre en citant

Mine Kirikkanat eskiden Radikal'de yazardi...meshur ve mahkemelik olan, ama beraat eden bir yazisindan sonra Radikal'den ayrildi, 2005 yazinda, ve Vatan'a ge├žti..
Vatan'in internet sitesindeki sayfasindan, yazilarinin tamami da bulunabilir....
Salih_Bozok
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 14 FÚv 2007 16:57    Sujet du message: RÚpondre en citant

Milliyet├žili─če dair

D├╝nk├╝ Vatan’da haberi vard─▒. Pierre P├ęan’in yazd─▒─č─▒ ve 17 ├×ubat’ta piyasaya s├╝r├╝lecek “Elys├ęe’deki Yabanc─▒” kitab─▒nda, Jacques Chirac’─▒n a─čz─▒ndan ┼ču sat─▒rlar yer al─▒yor:

“1987 A─čustos ay─▒nda e┼čimle birlikte Cannes’daki Cap otelinde tatil yap─▒yorduk. Denize, y├╝zmeye inmi┼čtim. D├Ân├╝┼čte, kumsal─▒ otele ba─člayan patikay─▒ t─▒rman─▒rken, bir adam: G├╝nayd─▒n Bay Chirac! diyerek ├╝zerime geldi. Tam elimi uzat─▒rken, ba┼č─▒m─▒ kald─▒r─▒nca kar┼č─▒mda Le Pen’i g├Ârd├╝m, elini s─▒kmadan geri ├žekildim ve s─▒rt─▒m─▒ d├Ând├╝m. Ama ├žok ge├žti: Jean Marie Le Pen’in kurdu─ču tuza─ča d├╝┼čm├╝┼č ve kendisiyle bulu┼čmu┼č gibi g├Âr├╝nd├╝─č├╝m bir foto─čraf karesinde yer alm─▒┼čt─▒m.

Olay─▒n ├╝zerinden k─▒sa bir s├╝re ge├žmi┼čti ki, Sipa Ajans’─▒n sahibi G├Âk┼čin Sipahio─člu telefon edip g├Âr├╝┼čmek istedi─čini s├Âyledi. Kabul ettim. Sipahio─člu, bana Cannes’da Le Pen’le ├žekilen foto─čraf─▒m─▒ g├Âsterdi ve: ‘Bana getirdiler,’ dedi. ‘├×oke oldum, ├ž├╝nk├╝ b├Âyle y├Ântemlere kar┼č─▒y─▒m. Foto─čraf─▒ kimsenin eline ge├žmemesi i├žin sat─▒n ald─▒m...’

Sipahio─člu’na, foto─čraf─▒ bana satmas─▒n─▒ teklif ettim. ‘S├Âz konusu olamaz!’ dedi. ‘Ben sat─▒n ald─▒m, ├ž├╝nk├╝ g├Ârevimdi ama size satmay─▒ reddederim. Buyrun, negatifiyle birlikte hediye ediyorum!’

Sevgili okurlar, a┼č─▒r─▒ sa─čc─▒ Ulusal Cephe lideri Le Pen’in foto─čraf tuza─č─▒na d├╝┼čt├╝─č├╝ 1987 y─▒l─▒nda, Jacques Chirac ba┼čbakand─▒. ├çok kritik bir d├Ânemden ge├žiyordu ve a┼č─▒r─▒ sa─čla herhangi bir yak─▒nl─▒─č─▒ Fransa’n─▒n siyasal tarihini de─či┼čtirecek, ├ž├╝nk├╝ gerek kendisine, gerek merkez sa─č iktidar partisine bak─▒┼č─▒n─▒ de─či┼čtirecekti.

Ola─čan├╝st├╝ k├╝lt├╝r ├žap─▒ (Uzak Do─ču uzman─▒d─▒r) politikac─▒l─▒k yeteneklerini kat kat a┼čan b├Âyle bir adam─▒n, G├Âk┼čin Sipahio─člu’nun jesti kar┼č─▒s─▒nda neler d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝n├╝, neler hissetti─čini hayal etmeye ├žal─▒┼č─▒n. Y─▒llar ge├žiyor, Chirac 1995’ten ├Âteye Cumhurba┼čkan─▒ oluyor, ├╝stelik G├Âk┼čin, kendisine hediye etti─či kritik foto─čraf─▒n ├Âyk├╝s├╝n├╝ bile kimseye, ama kimseye anlatm─▒yordu. Yani jest soylulu─čunu zamanla kan─▒tl─▒yordu.

Kimdir G├Âk┼čin Sipahio─člu? Sipa Press foto─čraf ajans─▒n─▒ Fransa’da kurmas─▒na ve d├╝nya ├žap─▒nda bir numaral─▒ Frans─▒z markas─▒na d├Ân├╝┼čt├╝rmesine kar┼č─▒n asla Frans─▒z yurtta┼čl─▒─č─▒ istememi┼č, hatta ├žifte vatanda┼čl─▒k i├žin bile ba┼čvurmam─▒┼č, yar─▒m y├╝zy─▒ld─▒r yedi k─▒tay─▒ h├ól├ó T├╝rk pasaportu ve vizeleriyle dola┼čan bir T├╝rk milliyet├žisi...

Sipa’n─▒n kurucu patronu olarak, Sosyalist Parti Genel Sekreteri Michel Rocard’a kar┼č─▒ kullan─▒labilecek, Arafat’la ├žekilen foto─čraf─▒n─▒ da sat─▒n al─▒p yay─▒nlatmam─▒┼čt─▒r, Mitterrand’─▒n cumhurba┼čkanl─▒─č─▒n─▒n ilk y─▒llar─▒nda metresi Anne Pingeot ile ├žekilen foto─čraf─▒n─▒ da...

Jacques Chirac’─▒n AB yolundaki T├╝rkiye’ye, AKP iktidar─▒na kadar ve hatta iktidar─▒n─▒n ba┼č─▒nda bile verdi─či destekte G├Âk┼čin Sipahio─člu’nun da bir pay─▒, kafas─▒nda yaratt─▒─č─▒ “soylu T├╝rk” imgesinin kar─▒nca karar─▒nca bir etkisi olamaz m─▒ sizce?

Chirac, AKP iktidar─▒na ├Ânce “hal ve tav─▒r”dan s─▒f─▒r verdi, Kopenhag zirvesinde “hal─▒ t├╝ccarlar─▒” diye k├╝├ž├╝msedi, ard─▒ndan T├╝rkiye’de g├╝tt├╝─č├╝ ─░slamc─▒ politika nedeniyle resmen muhalefete ba┼člad─▒.

Diyebilirsiniz ki, “Chirac kim oluyor, Fransa’y─▒ t├╝k├╝r├╝─č├╝m├╝zle bo─čar─▒z! T├╝rk’├╝n T├╝rk’ten ba┼čka dostu yoktur, kimselere ho┼č g├Âr├╝nmek zorunda de─čiliz, be─čenmeyen defolup gitsin, biz bize yeteriz!”

Zaten has─▒mlar─▒m da bana, “Sen git Fransa’da ya┼ča, T├╝rkiye konusunda ahk├óm kesme!” diyorlar. Fransa sadece bir ├Ârnek. Almanya’ya, ─░talya’ya, Yunanistan’a da kovabilirler, onlar─▒ da t├╝k├╝r├╝kleriyle bo─čabilirler.

Oysa kendi g├Âbek ├žukurunu arz─▒n merkezi saymak, cahillikten ├Âte, g├╝l├╝n├žt├╝r. K─▒yas ├Âl├ž├╝s├╝ olmadan ne b├╝y├╝kl├╝k saptan─▒r, ne de k├╝├ž├╝kl├╝k. Sayg─▒nl─▒k, ba┼čkalar─▒n─▒n g├Âz├╝nde kazan─▒l─▒r. ├ťst├╝nl├╝k de ├Âyle. Bir dinin y├╝celi─či, bir milletin kimli─či d├╝nyaya korku salarak de─čil, insan uygarl─▒─č─▒na de─čer katarak kazan─▒l─▒r. Ve milliyet├žilik budur. Yurtseverlik budur. Cahil ve ┼čirret kalabal─▒klar─▒n, be┼č para etmez ci─čerlerin att─▒─č─▒ cani naralarla ancak yoklu─ča var─▒l─▒r. ├ľl├ž├╝s├╝ olmayan vah┼či ve kanl─▒ bir yaln─▒zl─▒─ča. Sona.

14.02.2007 Vatan gazetesi
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 09 Oct 2008 23:28    Sujet du message: RÚpondre en citant

Simdi farkina vardim, Mine i├žin bir konu a├žilmis ve sonra da unutulmus. Yahu Mine cesur kadindir, ben severim onu. Ben surdureyim bari bu postu...
Iste ilk katkim :

Mine G. K─▒r─▒kkanat

Ahtapotun kollar─▒nda
Vatan / 26/09/08

T├╝rkiye’yi saran ahtapotun niceli─čini, niteli─čini, emme basma g├╝c├╝n├╝ ├Âl├žmek kolay de─čil, sevgili okurlar. Hele ahtapot, b├╝t├╝n T├╝rkiye’yi yutacak kadar b├╝y├╝kse, emilme s├╝recinde emenin kollar─▒ndaki vakum kapasitesini anlamak, hi├ž de─čil.

D├╝n, ara┼čt─▒rmac─▒ gazeteci Ahmet Erhan ├çelik’in odatv.com’da yay─▒nlanan “Ba┼čbakan Vak─▒fbank’─▒, Vak─▒fbank Deniz Feneri’ni neden seviyor?” ba┼čl─▒kl─▒ yaz─▒s─▒n─▒ okurken, b├Âyle bir ahtapot canland─▒ g├Âz├╝m├╝n ├Ân├╝nde. Devasa bir ahtapot taraf─▒ndan sar─▒lm─▒┼č─▒z, ama b├╝t├╝n olarak g├Âremiyoruz, hen├╝z sadece “bir” koluyla bo─ču┼čuyoruz. O kolu izledi─činiz zaman yukar─▒da kafaya ula┼čaca─č─▒m─▒z─▒ biliyoruz, ancak o kafadan ka├ž kolun daha ├ž─▒kt─▒─č─▒n─▒ de─čil ├Âng├Ârmek, hayal bile etmek m├╝mk├╝n de─čil hen├╝z.

AKP iktidar─▒n─▒n, bas─▒n─▒ ni├žin hedef ald─▒─č─▒, ni├žin ba─č─▒ms─▒z bas─▒ndan hazzetmedi─či, hele hele muhalif bas─▒na hangi nedenle resmen sava┼č a├žt─▒─č─▒, art─▒k ├žok a├ž─▒k.

Ahmet Erhan ├çelik’in Odatv.com’da yay─▒nlad─▒─č─▒ yaz─▒n─▒n ├Âzetini, takdirinize sunuyorum. Bakal─▒m, okuduktan sonra sizin g├Âz├╝n├╝z├╝n ├Ân├╝nde de devasa bir ahtapot canlanacak m─▒:

Gazeteci Sayg─▒ ├ľzt├╝rk ve Sezai ├×eng├╝n, 2003 Temmuz ay─▒nda Star Gazetesi’nde ├Ânemli bir habere imza atarlar. Eski ─░stanbul valisi Erol ├çak─▒r, T. C. Ba┼čbakanl─▒k makam─▒na 9 Nisan 1999 tarihli ve ‘├žok gizli’ damgas─▒yla bir bilgilendirme yaz─▒s─▒ g├Ândermi┼č, bu resmi yaz─▒da d├Ânemin ─░stanbul B├╝y├╝k ├×ehir Belediyesi’ne ait paralar─▒n nas─▒l kullan─▒ld─▒─č─▒na dair ┼ču ifadeler yer alm─▒┼čt─▒r:

“(...) Her ay yakla┼č─▒k 3-4 trilyona yak─▒n paran─▒n Fazilet Partisi’ne yak─▒n firmalar taraf─▒ndan havuz hesaplar─▒n─▒ aktar─▒ld─▒─č─▒, bu hesaplardan da ad─▒ ge├žen partinin kuryeleri vas─▒tas─▒yla partiye ve Recep Tayyip Erdo─čan’a gitti─či(...)”

“(...) Paralar─▒n Vak─▒fbank’ta a├ž─▒lan bir hesapta topland─▒─č─▒, buradan da denetimi imk├óns─▒z k─▒lmak i├žin bir├žok hesapta dola┼čt─▒r─▒ld─▒ktan sonra Fazilet Partisi’ne yak─▒n firma ve ┼čah─▒slara aktar─▒ld─▒─č─▒, Akit (┼čimdiki Vakit), Yeni ├×afak ve Kanal 7’ye devaml─▒ kaynak aktar─▒ld─▒─č─▒ (...) b├╝y├╝k miktarlarda naylon fatura keserek kar┼č─▒l─▒ks─▒z trilyonlarca liray─▒ parti ve B├╝y├╝k┼čehir Belediye Ba┼čkanl─▒─č─▒’n─▒n mutemet (g├╝venilir) ┼čah─▒slara verdi─či duyumlar─▒ al─▒nm─▒┼čt─▒r(...)”

Ahmet Erhan ├çelik’in verdi─či bilgiye g├Âre, Recep Tayyip Erdo─čan’dan Kadir Topba┼č d├Ânemine, ─░stanbul B├╝y├╝k┼čehir Belediyesi ve belediyeye ba─čl─▒ ─░SK─░, Kipta┼č, ─░ETT, Hamidiye Kaynak Sular─▒, B─░MTA├×, Haz─▒r Beton ba┼čta olmak ├╝zere 30 k├╝sur ┼čirketin mevduat ve kredi hesaplar─▒ Vak─▒fbank Valide Sultan ├×ubesi’nde tutuluyor.

Bu ┼čubenin eski m├╝d├╝r├╝ Maksut Serim, Tayyip Erdo─čan ba┼čbakan oldu─čunda ├Ârt├╝l├╝ ├Âdene─čin ba┼č─▒na getiriliyor.

├ľrt├╝l├╝ ├Âdenek nerede tutuluyor? Vak─▒fbank’ta.

Bu ┼čubenin Maksut Serim’den sonraki eski m├╝d├╝r├╝ Bilal Karaman, 2005 y─▒l─▒nda Vak─▒fbank Genel M├╝d├╝r├╝ atan─▒yor.

Almanya’daki dava iddianamesine g├Âre, Deniz Feneri’ne “gemi almas─▒” i├žin “dolayl─▒” kredi veren banka hangisi?

Frankfurt’taki Vak─▒fbank.

Tabloya ┼č├Âyle uzaktan bir bak─▒n:

─░stanbul B├╝y├╝k┼čehir Belediyesi ve ba─čl─▒ kurulu┼člar─▒n paralar─▒, Vak─▒fbank’ta. Eski belediye ba┼čkan─▒ Ba┼čbakan makam─▒nda. Ba┼čbakanl─▒k ├Ârt├╝l├╝ ├Âdene─či, Vak─▒fbank’ta. Vak─▒fbank’─▒n eski y├Âneticileri, Ba┼čbakan’─▒n yan─▒ ba┼č─▒nda. Vak─▒fbank kaynaklar─▒, Deniz Feneri’nin arkas─▒nda. Deniz Feneri de Yeni ├×afak ve Kanal 7’yi fonluyor. Bu d├╝zenlemede, Akit’in yerine Vakit’e ne d├╝┼č├╝yor, hen├╝z bilinmiyor. Ama Vakit, cans─▒p├ór├óne bir sadakatle Deniz Feneri’ni savunuyor.

Gazeteci ├çelik, soruyor: Daha biz ne s├Âyleyelim?

S├Âze belki gerek yok, ama ahtapotun kollar─▒ ├žok ve saymak zaman alacak diye d├╝┼č├╝n├╝yorum. ├ľrne─čin listeyi ┼č├Âyle uzatabiliriz:

├çal─▒k Grubu, Sabah ve ATV’yi alabilmek i├žin hangi kamu bankalar─▒ndan kredi kulland─▒?

Vak─▒fbank ve Halkbank.

├çal─▒k Grubu’nun ├╝st y├Âneticisi kim?

Ba┼čbakan’─▒n damad─▒. Vb. vb. vb...
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 01 Nov 2008 12:34    Sujet du message: RÚpondre en citant

Raskolnikoff a Úcrit:
Mine Kirikkanat

Yazara ula┼čmak i├žin : mine.gokce@wanadoo. fr
Cumhuriyetin ka├žta ka├ž─▒n─▒ kutlayal─▒m?
Frankfurt Kitap Fuar─▒’nda g├╝ya T├╝rkiye y─▒l─▒, duvara b├Âl├╝nm├╝┼č T├╝rkiye haritas─▒ as─▒l─▒yor.

Turizmden k├╝lt├╝re bakmaya vakit bulamayan Bakan Ertu─črul G├╝nay, b├Âl├╝c├╝ Roj TV’ye konu┼čtu─čunu fark etmeden, ‘├Ânemli de─čil, b├╝y├╝tmeyelim’ mealinde deme├ž veriyor.

Derken b├Âl├╝nm├╝┼č bir T├╝rkiye haritas─▒ da, ABD Kongresi’nde ortaya ├ž─▒k─▒yor.

Bizim T├╝rkiye, olmayan parayla ┼či┼čirilen sanal borsaya d├Ând├╝: Daha b├Âl├╝nmeden b├Âl├╝nm├╝┼čl├╝k kayd─▒ d├╝┼č├╝l├╝yor, haritas─▒ ├žiziliyor, yani senet d├╝zenleniyor.

Bu senetin T├╝rkiye’ye bir bedeli var. ├ľdeme zaman─▒ var. ├ľdemeye zorlayacak tehdit haz─▒r, ucu Br├╝ksel’den g├Âsteriliyor:

17 Kas─▒m’da Avrupa Parlamentosu’ nda ‘Dersim Soyk─▒r─▒m─▒n─▒n 70’inci y─▒ld├Ân├╝m├╝’ konulu konferans d├╝zenleniyor. D├╝zenleyenin adresi Almanya’da: www.dersim-wiederau fbau.de. Bana bas─▒n ├ža─čr─▒s─▒ g├Ânderenin ad─▒, Ahmet Dere. Kat─▒l─▒mc─▒lar birbirinden kararl─▒: Ay┼če H├╝r (Taraf Gazetesi) Prof. Dr. Ronald M├╝nch (Bremen ├ťniversitesi) , Hilda ├çobayan (Adalet ve Demokrasi i├žin Ermeni Federasyonu Ba┼čkan─▒), Haydar I┼č─▒k (Dersim Yap─▒land─▒rma Derne─či Ba┼čkan─▒ ve yazar), Hans Branscheidt (AB T├╝rkiye Yurtta┼čl─▒k Komisyonu) ├×erafettin Halis, (DTP Dersim Milletvekili) Aysel Tu─čluk (DTP Diyarbak─▒r Milletvekili) , Song├╝l Erol Abd├╝l (Dersim Belediye Ba┼čkan─▒)...

D─▒┼č odakl─▒ Ermeni lobilerinin lanse etti─či ‘soyk─▒r─▒m’ modas─▒na imrenip, bir de biz ├žakal─▒m, demi┼čler, o kadar─▒ belli de, bir noktay─▒ ayd─▒nlatamad─▒m: Ermeniler, ‘soyk─▒r─▒m’a u─črad─▒klar─▒ alan─▒ geni┼č tutmu┼člard─▒. Acaba ni├žin K├╝rtler, soyk─▒r─▒m konferans─▒n─▒

Dersim’le s─▒n─▒rlad─▒lar, diye d├╝┼č├╝nd├╝m.

Sonra anlad─▒m: T├╝rkiye’de 90 bin k├╝sur Ermeni kald─▒─č─▒na bakan biri, Almanya’daki soyk─▒r─▒m sonras─▒ Yahudi n├╝fusuna k─▒yaslayarak vatan sath─▒nda soylar─▒n─▒n t├╝ketildi─čine inanabilir. Oysa K├╝rtler, ‘soyk─▒r─▒m’ sav─▒n─▒ lanse etmeden ├Ânce 15-20 milyonluk bir n├╝fus varl─▒─č─▒ ├Âne s├╝r├╝yorlard─▒. Soyk─▒r─▒ma u─črad─▒klar─▒na inand─▒rmalar─▒ zor. Kendi ileri s├╝rd├╝kleri n├╝fus bollu─čuyla ters d├╝┼čmemek i├žin ‘soyk─▒r─▒m’ savlar─▒n─▒ Dersim’le s─▒n─▒rlamak tabii ki daha ak─▒lc─▒!

Benim babam, Dersim isyan─▒ s─▒ras─▒nda gencecik bir irtibat subay─▒yd─▒. K├╝rtleri ├žok sevmesinin temelinde de zaten bu isyanda, isyanc─▒lara kar┼č─▒ sava┼čan K├╝rt askerlerin kahramanl─▒─č─▒ vard─▒.

Merak ediyorum, acaba Br├╝ksel’deki Avrupa Parlamentosu’ nda d├╝zenlenen ‘Dersim Soyk─▒r─▒m─▒’ konferans─▒na kat─▒lan ‘genocide’ uzmanlar─▒, 1937-1938’de K├╝rtleri a─ča kullu─čundan kurtar─▒p yurtta┼č k─▒lmak, kad─▒nlar─▒ erkeklerle e┼čit haklara kavu┼čturmak ve toprak reformu yapmak isteyen T├╝rkiye Cumhuriyeti’ne ‘a┼čiret d├╝zeni kals─▒n’ diye isyan eden K├╝rtlere kar┼č─▒ sava┼čan K├╝rtleri, soyk─▒r─▒m─▒n neresine koyacaklar?

├ç├╝nk├╝ soyk─▒r─▒m tan─▒m─▒n─▒ bizzat olu┼čturan ve k├Âkeninde yer alan Yahudi soyk─▒r─▒m─▒nda, soyk─▒ranlar─▒n yan─▒nda yer alan Yahudi’ye pek rastlanmad─▒. Oysa Dersim’de yaln─▒z K├╝rt askerler de─čil, a─čal─▒k sistemi kar┼č─▒t─▒ ve yurtta┼č olmak isteyen K├╝rtler de, a┼čiret sisteminin yan─▒nda yer alan K├╝rtlerle sava┼čt─▒, b├╝y├╝k ihtimalle de ├Âld├╝rd├╝ler..

T─▒pk─▒ bug├╝n t├╝m K├╝rtlerin PKK’l─▒ olmad─▒─č─▒, kiminin b├Âl├╝c├╝ ter├Âr ├Ârg├╝t├╝ne kar┼č─▒ sava┼čt─▒─č─▒ ve Br├╝ksel’deki gibi bir konferans─▒ d├╝zenleyen temsilcilerine muhalif oldu─ču gibi yani.

Ama art─▒k b├╝t├╝n bunlar─▒ tart─▒┼čmak, tart─▒┼čanlar─▒ mant─▒─ča, insafa, hatta d├╝r├╝st d├╝┼č├╝nmeye ├ža─č─▒rmak gereksiz.

H├╝k├╝m verilmi┼č. Harita ├žizilmi┼č. ABD haz─▒rlam─▒┼č. AB onaylam─▒┼č. K─▒l─▒f bi├žilmi┼č.

Kefen dikilmi┼č. Sonu├ž belli: ─░├žerden d─▒┼čardan borazanc─▒lara, ├ž─▒─č─▒rtkanlara, tetik├žilere bol bah┼či┼č, s├╝bvansiyon ya da komisyon da diyebilirsiniz, b├Âlecekler T├╝rkiye’yi. G├Âmecekler Cumhuriyet’i.

Br├╝ksel’de d├╝zmece ‘Dersim Soyk─▒r─▒m─▒’ ├╝zerine konferans d├╝zenlenirken T├╝rkiye’de neler oluyor? Abdullah ├ľcalan’a d├╝zmece bir ‘i┼čkence edildi’ laf─▒yla isyan provalar─▒ yapt─▒r─▒l─▒yor.

├×a┼č─▒rmamam gerek asl─▒nda, ben bu olanlar─▒n ve olacaklar─▒n romanlar─▒n─▒ yazd─▒m: Bir G├╝n Gece ve Destina (*). Ancak d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝mden de h─▒zl─▒ geli┼čiyor tarih.

Bug├╝n Cumhuriyet Bayram─▒. Nesi kutlu olsun sizce?

Hepsi mi, yar─▒s─▒ m─▒, satan─▒ m─▒, sat─▒lan─▒ m─▒?

Gidene mi yanal─▒m, yoksa kalana m─▒?

(*) Literat├╝r Yay─▒nc─▒l─▒k, 2008
Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 14 Mai 2010 12:12    Sujet du message: RÚpondre en citant

M├╝sl├╝man─▒z!!!
─░man tamam, ya ahlak?

Mine G. K─▒r─▒kkanat

O─člunun k─▒t─▒r k─▒t─▒r kesti─či M├╝nevver’in ├ž├Âp konteynerinde biten ya┼čam─▒n─▒, “Takdiri ilahi”ye! ba─člayan katil babas─▒ Nida.

Konya’da tesett├╝rl├╝ metresi Hacer’den do─čan ├žocu─čunu bo─čup, onunla birlikte ormana g├Âmen 4 ├žocuk babas─▒ Zekeriya.

Ad─▒yaman’da -9 ├žocuklu!- aile meclisi karar─▒yla, k├╝mese g├Âm├╝lerek infaz edilen 16 ya┼č─▒ndaki Medine.

Diyarbak─▒r’da ├╝vey karde┼či taraf─▒ndan tecav├╝ze u─črad─▒─č─▒ i├žin, ├Âz babas─▒ taraf─▒ndan elektrik kablosuyla bo─čulan 18 ya┼č─▒ndaki G├╝lseren. Babas─▒ bo─čarken, “k─▒pra┼čmas─▒n” diye bo─čulan k─▒z karde┼činin ayaklar─▒n─▒ tutan a─čabey. Baba ve a─čabey ablas─▒n─▒ ├Âld├╝r├╝rken seyreden k├╝├ž├╝k karde┼č.

T├Âre cinayetlerine “indirim yok” diyen hukuk. G├╝lseren’in tecav├╝ze u─čramakla kendi katlini “haks─▒z tahrik” etti─čine ve katil babas─▒n─▒n da “iyi hali”ne h├╝kmedip, cezas─▒n─▒ m├╝ebbedden 20 y─▒la indiren h├ókim.

H├ókim hakl─▒, valla... Bunca ├žocuk yapan babalar─▒n her ├žocuk ├Âld├╝reni m├╝ebbede mahk├╗m olsa hapishane yeti┼čmez bir, hen├╝z ├Âld├╝r├╝lmeyen ├žocuklar ├Âks├╝z kal─▒r iki, ba┼čka ├žocuk yapamazlar, ├╝lkemiz cani n├╝fus art─▒┼č─▒nda hedefi tutturamaz, ├╝├ž.

Her g├╝n 5 ki┼činin y├Âre, t├Âre ya da g├Âz├╝n├╝n ├╝st├╝nde ka┼č─▒n var diye ├Âld├╝r├╝ld├╝─č├╝ ├╝lkede, bu cinayetleri laikler, ateistler, kom├╝nistler, ter├Âristler, k─▒saca “Allahs─▒z” lar ve hatta Balyozcular ya da Ergenekoncular i┼člemiyor, say─▒n seyirciler.. .

T├╝rkiye’de 79 bin 96 cami, 90 binden fazla din g├Ârevlisi, b├╝t├žesi d├Ârt bakanl─▒k ve 22 ├╝niversitenin b├╝t├žesine denk Diyanet ─░┼čleri Ba┼čkanl─▒─č─▒ var.

T├╝rkiye’de 536 imam hatip lisesinde 105 bin ├Â─črenci okuyor ve bu liselerden ├ž─▒kanlar, otob├╝s├ž├╝ oluyorlar, havayolcu, m├╝teahhit oluyorlar, kald─▒r─▒mc─▒, asfat├ž─▒, sa─čl─▒k├ž─▒, itfaiyeci, do─čal gazc─▒, sucu, elektrik├ži, deniz fenerci, RT├ťK’├ž├╝, gemici, otelci, limanc─▒, yat├ž─▒, kat├ž─▒, velhas─▒l─▒ ihaleci oluyorlar, hatta milletvekili ve iktidar oluyorlar.

Kald─▒r─▒mlar dayanm─▒yor, asfalt─▒ s─▒k s─▒k yenilemek gerekiyor. Elektrikler kesiliyor, sular kesiliyor, gemiler bazen yan yat─▒yor, bazen bat─▒yor. U├žaklara do─čru d├╝zg├╝n bak─▒m yap─▒lm─▒yor, itfaiyeciler yang─▒n s├Ând├╝rmesini pek bilmiyor, do─čal gaz ve su yollar─▒ da arada bir patlay─▒p, yarg─▒c─▒ savc─▒s─▒ birbirine giren devlet gibi ├žatl─▒yor tabii...

Ama T├╝rkiye’nin 79 bin 96 minaresinden her g├╝n be┼č kez ezan okunuyor, m├╝minler Allah’a imana ├ža─čr─▒l─▒yor. Din, her ┼čeyden ├Ânce bir ahlak ├Â─čretisi. ─░mamlar her vaazda cemaate “g├╝zel ahlak”─▒ anlat─▒yor. T├╝m m├╝minler, Allah’a iman─▒n onun emretti─či “iyi insanl─▒k”, sevap i┼člemek, g├╝naha girmemek oldu─čunu biliyorlar.

Oysa bir ahlak erozyonu ya┼č─▒yor T├╝rkiye, hi├ž olmad─▒─č─▒ kadar. G├╝nah rekorlar─▒ k─▒r─▒l─▒yor.

─░lla ki kas─▒tl─▒ olmas─▒ da gerekmiyor, bu g├╝nahlar─▒n. ─░stanbul ├ťsk├╝dar’da, hatal─▒ ve yasak d├Ân├╝┼č yaparken 16 ya┼č─▒ndaki ├ľmer’i ├Âld├╝ren minib├╝s ┼čof├Âr├╝ bir cani de─čil midir?

Liste uzun. ─░yi imamdan illa ki iyi avukat, iyi ├Â─čretmenden usta do─čramac─▒, taksi ┼čof├Âr├╝nden vin├ž operat├Âr├╝, in┼čaat i┼č├žisinden minib├╝s ┼čof├Âr├╝, tornac─▒dan kasap, ├žapac─▒dan asfalt├ž─▒ olmayaca─č─▒ i├žin, kimsenin kendi i┼čini yapamad─▒─č─▒ T├╝rkiye, i┼činin ehli olmayan sorumsuz ki┼čilerin elinde binlerce insan─▒n sa─čl─▒─č─▒ndan, can─▒ndan, mal─▒ndan oldu─ču, ├žocuklar─▒n─▒ yitirdi─či bir ├╝lke.

Bu ├╝lkede 1446 ├žocuk kay─▒p ve b├╝y├╝k olas─▒l─▒kla, ├žo─ču organ mafyas─▒n─▒n kurban─▒, di─čerleri s├╝byanc─▒ ├žetelerin.

Kendi ├žocuklar─▒n─▒, kar─▒lar─▒n─▒ satan, dilendiren, seks k├Âlesi olarak kulland─▒ranlar da cabas─▒.

─░nan├žl─▒ ya da inan├žs─▒z, laik ya da muhafazak├ór; siz de─čilsiniz, ben de─čilim ├žocuklar─▒m─▒za Medine ad─▒n─▒ koyup, k├╝mese g├Âmen. M├╝nevver’i katleden cani o─člunun ┼čeytani g├╝nah─▒n─▒ “Takdiri ─░lahi!” diye Allah’─▒n s─▒rt─▒na y─▒kan da biz de─čiliz. Aram─▒zdan gayr─▒me┼čru ili┼čkiden do─čan ├žocu─čunu bo─čup ormana g├Âmen de ├ž─▒kmaz, satan da, dilendiren de. Metres ├ž─▒kar aram─▒zdan, ama ad─▒ Hacer ve tesett├╝rl├╝ olmaz, zaten ├žocuk da yapmaz, olursa da ├Âld├╝rmez. Tam tersine, metresi oldu─ču adam─▒ “├žocuk var” diye sa─čar m─▒, sa─čar... Budur g├╝nah─▒.

Yoksulluk da gerek├že de─čildir, ahlaks─▒zl─▒─ča. Aram─▒zda yoksul ve ahlakl─▒, h├ól├ó, her ┼čeye ra─čmen ├žok var.

├ľyleyse?

Benim ki┼čisel g├Âr├╝┼č├╝m: Din, ancak uygar insana ahlak a┼č─▒lar. Cehalet dinden ya da din cehaletten beslendi─činde, ortaya yukardaki tablo ├ž─▒kar.
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 05 Juin 2010 0:43    Sujet du message: RÚpondre en citant

Mine G. K─▒r─▒kkanat "Devlet r├╝┼čt├╝" baslikli 01/06/2010 tarihindeki makalesinde yine AKP'yi hedeflemis Gazze'ye yardim operasyonu nedeniyle...

http://haber.gazetevatan.com/haber.vatan?detay=devlet-rustu&Newsid=308605&Categoryid=4&wid=122
Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Aller Ó la page 1, 2  Suivante
Page 1 sur 2

Sauter vers: