Auteur Message
murat_erpuyan
MessagePostÚ le: 05 Sep 2020 0:23    Sujet du message:

Citation:

Diki┼č tutmuyor

Ali Sirmen - Cumhuriyet, 04 Eyl├╝l 2020

AKPÔÇÖnin ├žok barolu sistem d├╝zenlemesinin ard─▒ndaki ki┼činin Metin Feyzio─člu oldu─čunu ileri s├╝r├╝yor kimileri. Metin Feyzio─čluÔÇÖnun hakk─▒n─▒ yemeyelim. O, bu i┼čte bir piyondan ba┼čka bir ┼čey de─čildir. Son d├╝zenlemenin ana etkeni AKP ve Tayyip BeyÔÇÖin yarg─▒ya genel yakla┼č─▒m─▒d─▒r.

AKPÔÇÖnin devletin b├╝t├╝n erkleri i├žin ge├žerli parolas─▒, hangi alanda olursa olsun, denetim d─▒┼č─▒nda hi├žbir kurum ve kurul kalmamas─▒d─▒r.

Yarg─▒y─▒ H├ókimler Savc─▒lar Kurulu ile yak─▒ndan denetim alt─▒nda tutan Tayyip Bey, barolar ile ilgili d├╝zenlemeyle yarg─▒n─▒n par├žas─▒ olan savunmay─▒ da denetimine alm─▒┼čt─▒r. Mimarlar, m├╝hendisler ve doktorlarla ilgili olarak, Tayyip BeyÔÇÖin onlar─▒n da meslek kurulu┼člar─▒n─▒ y├╝r├╝tmenin denetimine sokma niyetinde oldu─ču herkesin malumudur. Hatta d├╝zenlemenin T├╝rk Tabipleri Birli─čiÔÇÖnden ba┼člayarak Mimarlar M├╝hendisler Odalar─▒ Birli─či ile devam etmesi planlanm─▒┼čken, pandemi ortam─▒nda TTBÔÇÖye dokunman─▒n tepki do─čuraca─č─▒ d├╝┼č├╝n├╝ld├╝─č├╝nden s─▒ran─▒n de─či┼čtirildi─či de s├Âylenmektedir.

G├Âr├╝l├╝yor ki barolar hamlesi, AKPÔÇÖnin politikas─▒n─▒n yarg─▒ alan─▒ndaki uygulamas─▒d─▒r.

Metin Feyzio─člu, bu oyunda bir piyondur. Ama TBBÔÇÖnin biat etmi┼č ba┼čkan─▒ olarak ├Ânemli i┼člevler g├Ârecek bir piyon.

AKPÔÇÖnin gerginli─či f─▒rsat bilerek barolar─▒n ter├Âre destek verdi─či as─▒ls─▒z bahanesiyle avukatlar─▒n meslekten men edilmelerinin de y├╝r├╝tmenin denetimine verilmesi konusunda da durum ayn─▒d─▒r. Son geli┼čmeler olmasayd─▒ da avukatlar─▒n meslekten men yetkisinin y├╝r├╝tmenin uhdesine verilmesi, AKPÔÇÖnin genel politikas─▒n─▒n sonucu olarak er veya ge├ž kotar─▒lacakt─▒.

Asl─▒nda savunman─▒n disiplin cezalar─▒ veya meslek ile ba─čda┼čmayacak su├žlar i┼člemesi halinde baro k├╝t├╝─č├╝nden adlar─▒n─▒n silinmesi, ┼čimdiye dek barolar─▒n g├Ârev ve yetki s─▒n─▒rlar─▒ i├žindeydi. Ama barolar t─▒rpanlan─▒rken, avukatlar─▒n meslekten men edilmesinin de y├╝r├╝tmenin eline verilmesi ana hedefe uygun bir uygulama olacakt─▒r.

Hi├ž ku┼čkunuz olmas─▒n ki yak─▒nda bir yasa veya kararname ile bu d├╝zenlemeler de ya┼čama ge├žirilecektir.

Ondan sonra Metin Feyzio─čluÔÇÖnun ba┼čkan─▒ oldu─ču TBB, AKP i├žin dikensiz bir g├╝l bah├žesi olacakt─▒r.

Bunun, zaten ayaklar alt─▒na al─▒nm─▒┼č olan yarg─▒ ba─č─▒ms─▒zl─▒─č─▒n─▒ iyice ├ži─čnemek olaca─č─▒n─▒ belirtmenin fazla bir anlam─▒ yoktur. Bunu sokaktaki adam kadar AKP de zaten bilmektedir.

─░ktidar─▒n, edimleriyle demokrasinin gereklerini yerine getirmek, yarg─▒ ba─č─▒ms─▒zl─▒─č─▒na sayg─▒ g├Âstermek falan gibi ┼čeylere uyup uymamas─▒ ├Ânemli de─čildir.

├ľnemli olan, her kurul ve kurumun s─▒k─▒ denetim alt─▒nda olmas─▒d─▒r.

┼×imdi, T├╝rkiye Barolar Birli─čiÔÇÖni s─▒kan mengenenin Feyzio─čluÔÇÖnun y├Ânetiminde daha da s─▒k─▒┼čt─▒r─▒lmas─▒ a┼čamas─▒nday─▒z.

Yaln─▒z burada k├╝├ž├╝k bir sorun var. Barolardan se├žilerek TBBÔÇÖye g├Ânderilmi┼č olan ┼čimdiki delegelerin ├žo─čunlu─ču bu oyunda yer alacak yap─▒da de─čillerdir. Sorunun ├ž├Âz├╝lmesi i├žin, b├╝y├╝k olanaklara sahip TBBÔÇÖnin delege kompozisyonunun iktidar lehine de─či┼čmesi gerekmektedir.

Bunun i├žin de 15 Temmuz 2020ÔÇÖde Resmi GazeteÔÇÖde yay─▒mlanarak y├╝r├╝rl├╝─če giren MeclisÔÇÖten ├ž─▒kar─▒lm─▒┼č ├žoklu baro yasas─▒na g├Âre, iktidara yak─▒n ├ževrelerin ─░stanbul, Ankara, ─░zmir, Antalya barolar─▒nda imza toplayarak paralel barolar─▒ olu┼čturmalar─▒ zorunlu. Bunun i├žin iktidara yak─▒n ├ževrelerin ─░stanbul ve AnkaraÔÇÖdaki giri┼čimleri bekledikleri sonucu vermedi. AnkaraÔÇÖda gerekli 2 bin imzaya ula┼čamay─▒p 250 imzada kalan yanda┼č avukatlar, do─črudan ba┼čvuruyu yapt─▒lar.

Yasaya g├Âre, yeni kurulacak barolar ekim ba┼č─▒nda TBB delgelerini se├žmek durumundalar. O delegeler de aral─▒k ay─▒nda TBB ba┼čkan─▒n─▒, y├Ânetim, y├╝r├╝tme, denetleme ve disiplin kurullar─▒n─▒ se├žecekler. Ancak, yeni kurulan barolar─▒n TBBÔÇÖye kat─▒labilmeleri i├žin ilk se├žimli toplant─▒lar─▒n─▒ yapmalar─▒ gerekiyor. Bunun i├žin de bir ay ├Ânceden bildirim yap─▒lmas─▒ zorunlu. Bu s├╝re de ka├ž─▒r─▒lm─▒┼č g├Âr├╝n├╝yor.

De─čerli okurlar, g├Âr├╝yorsunuz AKP demokrasi d─▒┼č─▒ yollar─▒ da denese, art─▒k diki┼č tutmuyor; kendi d├╝zenledikleri kumpaslar─▒ bile uygulamaktan aciz duruma d├╝┼čm├╝┼čt├╝r iktidar partisi.

murat_erpuyan
MessagePostÚ le: 01 Sep 2020 17:51    Sujet du message:

Citation:

├ľ─čretmeni imamla┼čt─▒rmak

Ali Sirmen - Cumhuriyet, 25 A─čustos 2020

Maliye Bakanl─▒─č─▒ÔÇÖn─▒n Diyanet ─░┼čleri Ba┼čkanl─▒─č─▒ÔÇÖna 5 bin yeni kadro verdi─či haberi ge├žen hafta bas─▒nda ├ž─▒kt─▒. Bu be┼č bin yeni kadronun 3 bin 500ÔÇÖ├╝ imamlara ayr─▒lm─▒┼č oldu─čundan 3 bin 500 yeni imam atanmas─▒na da onay ├ž─▒km─▒┼č bulunuyor. Yeni imam atamalar─▒ yap─▒l─▒rken T├╝rkiyeÔÇÖde 460 bin ├Â─čretmen atama bekliyor. Okullar─▒n ┼ču andaki ├Â─čretmen eksi─či ise 144 bin.

Bu bo┼člu─čun doldurulmas─▒ i├žin herhangi bir giri┼čim yok.

Bu durum rastlant─▒ de─čil, bilin├žli bir tercihin sonucudur.

Ayd─▒nlanmac─▒ laik Cumhuriyeti ortadan kald─▒rmak isteyenlerin form├╝l├╝ basittir: Okulun yerine medreseyi ve camiyi, ├Â─čretmenin yerine de imam─▒ getirmek.

Okulu medresele┼čtirip, ├Â─čretmeni imamla┼čt─▒rma operasyonlar─▒ a┼ča─č─▒daki ┼čekillerde y├╝r├╝t├╝lmektedir:

- ─░mam hatip okullar─▒ say─▒s─▒n─▒ art─▒rarak, ├Â─črencileri oraya y├Ânlendirmek.

2017 - 2018 e─čitim ├Â─čretim y─▒l─▒ndan 2018 - 2019 y─▒l─▒na ge├žerken 607 yeni imam hatip lisesi eklenmi┼č bulunmaktad─▒r.

┼×u anda dini e─čitim alan ve Dini ├ľ─čretim Genel M├╝d├╝rl├╝─č├╝ÔÇÖne ba─čl─▒ 5 bin 380 okuldaki toplam 1.3 milyon ├Â─črencinin d├Âk├╝m├╝ ┼č├Âyledir:

Anadolu imam hatip lisesi 525 bin 52, imam hatip ortaokulu 713 bin 521, a├ž─▒k├Â─čretim imam hatip lisesi 120 bin 248, yat─▒l─▒ imam hatip 90 bin.

Buna kar┼č─▒l─▒k sosyal bilimler ve Anadolu fen liselerinin ba─čl─▒ oldu─ču Orta├Â─čretim Genel M├╝d├╝rl├╝─č├╝ÔÇÖne ba─čl─▒ okul say─▒s─▒ ise 3 bin 71ÔÇÖdir.

Milli E─čitim Bakanl─▒─č─▒, ├Â─črencileri resmen imam hatiplere y├Ânlendirmektedir. Bunun i├žin de iki y├Ântem uygulanmaktad─▒r. Var olan Anadolu sosyal bilimler ve fen liselerini, imam hatibe ├ževirmek veya b├Âlgede imam hatip d─▒┼č─▒nda yeni okul a├žmayarak ├Â─črencileri buralara y├Âneltmeye zorlamak.

├ľ─črenciler ve velileri bu durumdan ┼čik├óyet├ži olmalar─▒na kar┼č─▒n, Milli E─čitim Bakanl─▒─č─▒ dayatmas─▒ndan vazge├žmemektedir.

- Milli E─čitim Bakanl─▒─č─▒ b├╝t├žesinden imam hatiplere, sivil okullara oranla daha fazla pay ayr─▒lmaktad─▒r.

- Anadolu liseleri ve fen liseleri kadrolar─▒n─▒n ba┼č─▒na da imam hatip k├Âkenli m├╝d├╝rler atanmak yoluyla da imamla┼čt─▒rma operasyonu y├╝r├╝t├╝lmektedir.

- M├╝fredat d├╝zenlemesi yoluyla sivil liseler imamla┼čt─▒r─▒lmaktad─▒r.

Bug├╝n imam hatip stat├╝s├╝nde olmayan okullarda da yukar─▒da y├Ântemlerin de kullan─▒lmas─▒yla e─čitim imamla┼čt─▒r─▒lmaktad─▒r.

- Nihayet, okullar tarikatlar─▒n ku┼čat─▒lmalar─▒ alt─▒na sokularak e─čitim imamla┼čt─▒r─▒lmaktad─▒r.

T├╝rkiyeÔÇÖde laik, ayd─▒nlanmac─▒ Cumhuriyet, laik okul ve ├Â─čretmenin egemenli─činde Atat├╝rkÔÇÖ├╝n ├Ânderli─činde Mustafa Necati, Hasan ├éli Y├╝cel, Tongu├ž gibi e─čitim askerlerinin komutas─▒nda oturmu┼čtur.

Cumhuriyet ve onun onsuz olmaz─▒ laiklikle hesapla┼čmak isteyenler de devrimi ayn─▒ yerden geri ├ževirmeye ba┼člad─▒lar.

Laik e─čitimin darbelenmesi olay─▒n─▒n d─▒┼č destek├žisi T├╝rkiyeÔÇÖyi askeri ve sivil darbeleri s─▒k─▒ s─▒k─▒ya denetim alt─▒nda tutan ABDÔÇÖdir.

Bug├╝n, ├Â─čretim birli─či ilkesi imamla┼čt─▒r─▒lma ┼čemsiyesi alt─▒nda ger├žekle┼čtirilmekte, laik e─čitim ad─▒m ad─▒m geriletilerek ortadan kald─▒r─▒lma yoluna sokulmu┼č bulunmaktad─▒r.

Bu genel gidi┼čin sonucu olarak e─čitimin d├╝zeyi de dibe vurmu┼čtur. Pisa sonu├žlar─▒ T├╝rkiyeÔÇÖnin ac─▒kl─▒ gidi┼čat─▒n─▒ ├žok g├╝zel g├Âstermektedir.

├ľzdemir ─░nce cuma g├╝n├╝ k├Â┼česinde FransaÔÇÖdaki e─čitim ile T├╝rkiyeÔÇÖdeki e─čitim ve s─▒nav sistemlerini k─▒yaslayan enfes bir yaz─▒ yay─▒mlad─▒. Okuyamam─▒┼č olanlara okumalar─▒n─▒ tavsiye ederim.

Cumhuriyetin temelinde laik Milli E─čitim vard─▒. Sa─č iktidarlar─▒n gev┼čemeyen gayretleri ve uzun u─čra┼člar─▒ sonucunda art─▒k onun yerini dinci e─čitim ald─▒. Bug├╝nk├╝ dinci e─čitim sistemiyle T├╝rkiye hi├žbir yere varamayacak, sorunlar─▒n─▒n hi├žbirine ├ž├Âz├╝m bulamayacak ve ├ža─čda┼č uygarl─▒k d├╝zenini yakalayamayacakt─▒r.

D├╝nyan─▒n hi├žbir yerinde ├Â─čretmenin yerine imam─▒ koyarak geli┼čme sa─članamam─▒┼čt─▒r.

E─čitimi d├╝zg├╝n olmayan ├╝lkelerde petrol ve do─čalgaz yataklar─▒ da havagaz─▒d─▒r.

murat_erpuyan
MessagePostÚ le: 01 Sep 2020 17:49    Sujet du message:

Citation:

ÔÇśTuhaft─▒r ┼ču insano─člu...ÔÇÖ

Ali Sirmen - Cumhuriyet, 21 A─čustos 2020

Zamanlar m─▒ bozuldu, yoksa bize mi bir ┼čeyler oldu, bilmiyorum, ama ├Âyle durumlarla kar┼č─▒la┼č─▒yoruz ki a─člasam m─▒, g├╝lsem mi ┼ča┼č─▒r─▒yorum.

ABD Demokrat ba┼čkan aday─▒ Joe BidenÔÇÖ─▒n yedi ay ├Ânce New York TimesÔÇÖa verdi─či ve k─▒yameti ┼čimdi kopan demeci de onlardan biri.

Joe Biden, yankee zevzekli─činin bir├žok ├Ârne─čini s─▒ralad─▒─č─▒ s├Âyle┼či s─▒ras─▒nda ┼č├Âyle demi┼č:

- Onu ( Erdo─čan ile AKPÔÇÖyi kastediyor) darbe ile de─čil, se├žim ile devirece─čim.

Yedi ay ├Ânce yap─▒lm─▒┼č bu s├Âyle┼čiyi AKPÔÇÖnin yanda┼člar─▒, ÔÇťbezirg├ón z├╝─č├╝rtleyince eski defterleri kar─▒┼čt─▒r─▒rÔÇŁ misali, ─▒s─▒t─▒p bug├╝nlerde ├Ân├╝m├╝ze s├╝r├╝yorlar ve siyasi yelpazenin ├žok kesiminden de destek al─▒yorlar. K─▒yamet kopuyor, antiemperyalist damar─▒ tutanlar, ABDÔÇÖye ve BidenÔÇÖa bir veryans─▒n etmekteler ki sormay─▒n gitsin!

Do─črusu bu kadar tepkiyi yad─▒rgad─▒m. Eninde sonunda Biden, T├╝rkiyeÔÇÖdeki iktidar─▒ kastederek demi┼č ki ÔÇťonu darbeyle de─čil, se├žimle devirece─čim.ÔÇŁ

Bunun ├╝zerine ÔÇťvay efendim Amerikan emperyalizmi!...ÔÇŁ diye k─▒yamet koptu.

Ne yani 2001 y─▒l─▒nda Ecevit ba┼čbakan iken, CIAÔÇÖn─▒n kimi yetkilileri, o ├ževrelerden iyi haber ald─▒─č─▒ bilinen Cengiz ├çandarÔÇÖa ÔÇťSeneye bu zamanlar ABD IrakÔÇÖa m├╝dahale edecek, ama bilin ki o zaman T├╝rkiyeÔÇÖnin ba┼č─▒nda ba┼čka biri olacakÔÇŁ dememi┼č miydi?

Ve Cengiz ├çandar, bunu yazd─▒ktan bir y─▒l sonra ABD IrakÔÇÖa m├╝dahale etmemi┼č, m├╝dahaleden ├Ânce de T├╝rkiyeÔÇÖde Ecevit iktidar─▒ garip manevralar sonunda kotar─▒lan se├žimlerle saf d─▒┼č─▒ edililip de yerine T├╝rk - Amerikan ortak yap─▒m─▒ yeni dizayn edilmi┼č, AKP getirilmemi┼č miydi? Kimilerinin, ABD emperyalizminin GOPÔÇÖuna dar gelen (Geni┼čletilmi┼č Ortado─ču Projesi) ÔÇťMilli G├Âr├╝┼č g├Âmle─činiÔÇŁ nas─▒l de─či┼čtirdiklerini, yeni bir olu┼čum ile onun ├Ârnek olacak liderini parlatmak i├žin T├╝rk ve Amerikan belirli ├ževrelerinin nas─▒l etkinlikte bulunduklar─▒n─▒ h├ól├ó herkes hat─▒rl─▒yor. ÔÇťEkonomi yeni bir se├žim kald─▒rmazÔÇŁ derken, bu hummal─▒ faaliyet ba┼člay─▒nca, ba┼čbakan─▒n bile bir s├╝re ula┼čamad─▒─č─▒ ekonominin patronu Kemal Dervi┼čÔÇÖin bir s├╝re ABDÔÇÖde kaybolduktan sonra ÔÇťEkonomi art─▒k se├žim kald─▒r─▒r, se├žim laz─▒mÔÇŁ diyerek ye┼čil ─▒┼č─▒k yakt─▒─č─▒ se├žimin iktidar taraf─▒ndan kendi kafas─▒na kur┼čun s─▒karcas─▒na nas─▒l onayland─▒─č─▒n─▒ da ve bunda Bah├želiÔÇÖnin rol├╝n├╝ de hen├╝z kimse unutmad─▒.

Entrika filmlerini an─▒msatan bu geli┼čmeleri o zamanlar kimileri nedense hi├ž yad─▒rgamad─▒ ve emperyalizmi g├╝ndeme getirmedi.

Amerikan emperyalizmi, 2001 y─▒l─▒nda IrakÔÇÖa m├╝dahalesine yard─▒mc─▒ olmas─▒ i├žin T├╝rkiyeÔÇÖdeki iktidar─▒ darbe ile de─čil, se├žimle y─▒k─▒yor ve kimsenin de g─▒k─▒ ├ž─▒km─▒yordu.

┼×imdi ise o g├Ânderilenin yerine getirilen iktidar─▒n da g├Ânderilmesi g├╝ndeme gelince, yanda┼člar─▒ yeri g├Â─č├╝ inletiyorlar.

─░nsan─▒n akl─▒na bir s├╝r├╝ soru geliyor:

- Ne yani ABD se├žimle bir iktidar─▒ getirecek manevralar─▒ yaparken iyi de g├Ânderirken mi k├Ât├╝ oluyor?

- Amerikan emperyalizmi taraf─▒ndan getirilen bir iktidar, pa┼ča pa┼ča, pardon sivil sivil gelip otururken g─▒k─▒ ├ž─▒kmayanlar, o iktidar yine beceriksizli─či y├╝z├╝nden se├žimle ayn─▒ g├╝├ž taraf─▒ndan y─▒k─▒l─▒rken, birden antiemperyalist kesilip, iktidara destek verirken, kimi kand─▒r─▒yorlar?

┼×imdilerde ÔÇťama iktidar ┼ču anda emperyalizmle sava┼č─▒yor, destek vermek gerek!ÔÇŁ diyen ├ževrelerin bir zamanlar ÔÇťama vesayetle m├╝cadele ediyorlar destekleyelim!ÔÇŁ diyerek hukukun ve adaletin, ÔÇťyetmez ama evet!ÔÇŁ diyerek demokrasinin ─▒rz─▒na ge├žme su├žuna ortak olduklar─▒ ne ├žabuk unutuluyor.

Bu Biden z─▒rvalar─▒ ger├žekten insan─▒ bay─▒yor. Y─▒llar y─▒l─▒ iktidarlar─▒n Amerikan yap─▒m─▒ askeri ve de sivil darbelerle y─▒k─▒lmas─▒na sessizce seyirci kalanlar─▒n, ┼čimdi Biden olanlar─▒ s├Âze d├Âk├╝nce yeri g├Â─č├╝ birbirine katmalar─▒ biraz komik ka├žm─▒yor mu?

Ne yani yaparken bir ┼čey olmuyor da s├Âyleyince mi k─▒yamet kopuyor?

T─▒pk─▒ Neyzen TevfikÔÇÖin dedi─či gibi:

ÔÇťTuhaft─▒r ┼ču insano─člu,

her laf─▒ kald─▒rmaz,

ÔÇścan─▒mÔÇÖ dersin k─▒zar da

├Âpersin ald─▒rmaz.ÔÇŁ

murat_erpuyan
MessagePostÚ le: 18 Aoű 2020 11:06    Sujet du message:

Citation:

AKP 19 ya┼č─▒nda

Ali Sirmen - Cumhuriyet, 18 A─čustos 2020

D├Ârt g├╝n ├Ânce, AKP 19 ya┼č─▒na girdi. 2001 y─▒l─▒nda kurulan ve de pek bir muhalefet d├Ânemi de ya┼čamadan hemen iktidara gelen AKP (zaten hemen iktidar olmak i├žin dizayn edilmi┼č bir Amerikan T├╝rk ortak yap─▒m─▒yd─▒), ABDÔÇÖnin geni┼čletilmi┼č Ortado─ču (GOP) projesinin kilit kurulu┼ču ÔÇť─▒l─▒ml─▒ ─░slamÔÇŁ (─▒l─▒ml─▒ yaz─▒l─▒r, uysal okunur) modelinin en parlak ├Ârne─čiydi.

Piyasa ekonomisinin gerekleri ve GOPÔÇÖun ama├žlar─▒yla uyumlu ─▒l─▒ml─▒ ─░slamc─▒ AKP iktidar─▒n─▒n emperyalizmin emelleriyle pek bir al─▒p veremedi─či yoktu. Nitekim ┼čimdi cumhurba┼čkan─▒ olan, o zamanki ba┼čbakan─▒ ve de─či┼čmez genel ba┼čkan─▒ olan Tayyip Erdo─čan, GOPÔÇÖun e┼čba┼čkan─▒ oldu─čunu a├ž─▒k├ža ilan etmekte bir sak─▒nca g├Ârmemi┼čti. Buna kar┼č─▒n AKP-ABD ili┼čkileri olduk├ža ├žalkant─▒l─▒ ge├žmi┼č ve zaman zaman iki ├╝lke tarihlerinin en gerilimli anlar─▒ ya┼čanm─▒┼čt─▒r.

Primis Player Placeholder

DavosÔÇÖtaki ÔÇťone minutÔÇŁ ├ž─▒k─▒┼č─▒na, Rus S-400 f├╝zelerinin al─▒nmas─▒na, Suriye konusunda bir ara Putin ile sa─članan ama kal─▒c─▒ bir etki ve k├Âkl├╝ bir de─či┼čim yaratmayan yak─▒nla┼čmaya kar┼č─▒n AKP ana ├žizgileri itibar─▒yla GOPÔÇÖa ters d├╝┼čen bir tav─▒r i├žinde olmam─▒┼čt─▒r. Putin ile yak─▒nla┼čma g├Âsterilerine kar┼č─▒l─▒k SuriyeÔÇÖde ABDÔÇÖnin PKK-PYD koridoru olu┼čturarak bu ├╝lkenin toprak b├╝t├╝nl├╝─č├╝n├╝ ├ži─čneme politikas─▒nda AKP-ABD el ele y├╝r├╝mektedirler. ┼×u s─▒rada SuriyeÔÇÖde AKP ile ABD; T├╝rkiyeÔÇÖnin ├ž─▒karlar─▒na ├žok ters d├╝┼čmesine kar┼č─▒n tam bir m├╝ttefik ili┼čkisini s├╝rd├╝rmektedirler.

S-400ÔÇÖler paralar─▒ ├Âdenmelerine kar┼č─▒n depoya kald─▒r─▒lm─▒┼čt─▒r ve ne zaman kullan─▒lacaklar─▒ ve hatta kullan─▒l─▒p, kullan─▒lmayacaklar─▒ belli de─čildir. K─▒sacas─▒ AKP ┼ču anda temelde hi├žbir konuda ABD ile ters d├╝┼čen bir ├žizgide de─čildir.

Buna kar┼č─▒l─▒k AKPÔÇÖnin simgesi oldu─ču ├Ârnek ÔÇť─▒l─▒ml─▒ ─░slamÔÇŁ modeli ├ž├Âkm├╝┼čt├╝r.

─░├žeride piyasa ekonomisinin gerekleri ile AKP, ideolojisinin uzla┼čma giri┼čiminin iflas─▒n─▒n yan─▒ s─▒ra modelin gere─či olan demokrasi benzeri rejim de kuvvetler ayr─▒l─▒─č─▒ ilkesi ile birlikte g├Â├ž├╝p gitmi┼č, T├╝rkiye tipik bir Ortado─ču diktat├Ârl├╝─č├╝ne d├Ân├╝┼čm├╝┼čt├╝r.

Ku┼čkusuz ABDÔÇÖnin AKPÔÇÖden ho┼čnut olmamas─▒n─▒ bu etkene ba─člamak imk├óns─▒zd─▒r.

ABD ve Trump i├žin Ortado─ču diktat├Ârl├╝kleri ba┼č tac─▒ edilecek rejimlerdir. Yeter ki kendilerine bi├žilen i┼člevleri aksaks─▒z yerine getirsinler, hataya d├╝┼čmesinler ve de planlar─▒ aksatacak gizli g├╝ndemlere sahip olmas─▒nlar.

─░┼čte AKPÔÇÖnin b├╝t├╝n e┼čba┼čkanl─▒k isteklerine kar┼č─▒n, ABD ile ili┼čkilerinde p├╝r├╝z yaratan etken buradad─▒r.

2003 oca─č─▒nda K├Ârfez M├╝dahalesi s─▒ras─▒nda T├╝rkiyeÔÇÖnin AKP ├žo─čunluklu parlamentosundan tezkereyi ge├žiremeyen AKP, b├╝y├╝k bir becerisizlik ├Ârne─či sergilemi┼čtir. ABD bu yanl─▒┼č─▒n faturas─▒n─▒ orduya kesmesine kar┼č─▒n AKPÔÇÖnin beceriksizli─činin getirdi─či eksi puan─▒ da bir yana kaydetmi┼čtir.

AKP hatalar─▒n─▒n yan─▒ s─▒ra, bir de gizli g├╝ndemi, ABDÔÇÖnin art─▒k g├╝venmedi─či M├╝sl├╝man Karde┼člerÔÇÖle kopmaz ba─člar─▒ oldu─ču i├žin de WashingtonÔÇÖun g├Âz├╝nden d├╝┼čm├╝┼čt├╝r. ┼×u anda Washington kulislerinde AKPÔÇÖye alternatif arand─▒─č─▒n─▒ tahmin etmek g├╝├ž olmasa gerek. Aman bu olgu y├╝z├╝nden AKPÔÇÖyi antiemperyalist sanma hatas─▒na d├╝┼čmeyelim!

Beceriksizli─činin yan─▒ s─▒ra gizli g├╝ndeminin neden oldu─ču uyumsuz ve adeta ├Âzerk ├ž─▒k─▒┼člar, ABDÔÇÖnin AKPÔÇÖye art─▒k g├╝venini sarsm─▒┼čt─▒r. D─▒┼č ili┼čkiler plan─▒nda AKPÔÇÖnin ─▒l─▒ml─▒ ─░slam─▒ iflas etmi┼č, Cumhuriyet tarihinin en sorunlu en yaln─▒z en k─▒r─▒lgan d├Ânemine girilmi┼čtir.

─░flas i├žeride de ge├žerlidir.

Yarg─▒, ekonomi ve e─čitim ├ž├Âkm├╝┼č, toplum b├Âl├╝nm├╝┼čt├╝r. ├ťlkede tek adam─▒n s─▒n─▒rs─▒z egemenli─či y├╝r├╝rl├╝ktedir.

─░├žeride ve d─▒┼čar─▒da bir s├╝r├╝ vahim sorunla kar┼č─▒ kar┼č─▒yay─▒z. Ama en vahimi bunlar─▒n hepsinin nedeni olan AKP iktidar─▒d─▒r. Bu durumda Roma SenatosuÔÇÖnda her k├╝rs├╝ye ├ž─▒k─▒┼č─▒nda ÔÇťDelenda est CartaghaÔÇŁ (Kartaca Y─▒k─▒lmal─▒d─▒r) diye s├Âzlerini ba─člayan Catho gibi biz de 19. y─▒l─▒nda hayk─▒r─▒yoruz :

Dalenda est AKP!

Merakl─▒s─▒na not: Bu y─▒k─▒lma demokratik y├Ântemlerle, sand─▒kta olmal─▒d─▒r.

murat_erpuyan
MessagePostÚ le: 08 Aoű 2020 16:02    Sujet du message:

Citation:

─░stanbul S├Âzle┼čmesi ve siyasal ─░slam

Ali Sirmen - Cumhuriyet, 07 A─čustos 2020

Gelecek Partisi Genel Ba┼čkan─▒ Ahmet Davuto─člu, ─░stanbul S├Âzle┼čmesiÔÇÖyle ilgili bir a├ž─▒klama yaparak, son g├╝nlerin en fazla konu┼čulan konular─▒ndan birine yeni bir boyut getirdi. Davuto─člu, s├Âz konusu a├ž─▒klamas─▒nda ┼čunlar─▒ s├Âyl├╝yor:

- ─░stanbul S├Âzle┼čmesiÔÇÖnde, LBGT dahil hi├žbir yerde T├╝rkiyeÔÇÖyi temel ahlaki meselelerde m├╝eyyide alt─▒na sokacak bir madde s├Âz konusu de─čil.

Davuto─člu bir ger├že─či de vurguluyor:

- Bu s├Âzle┼čme bir genel ilkeler rehberidir, onu uygulayacak olanlar sizlersiniz.

Davuto─čluÔÇÖnun bu saptamas─▒ do─čru olmakla birlikte, pek fazla ba┼čvurulan kurnaz bir y├Ântemi akla getirmiyor da de─čil.

├ťlkemizde iktidarlar T├╝rkiye ad─▒na bir├žok uluslararas─▒ anla┼čmay─▒ rahatl─▒kla imzalamakta, ama i┼č orada kabul etti─či y├╝k├╝ml├╝l├╝kleri yerine getirmeye gelince, ayn─▒ rahatl─▒kla yan ├žizmektedirler.

T├╝rkiyeÔÇÖnin, A─░H S├Âzle┼čmesiÔÇÖni imzalamas─▒na, anayasas─▒nda bu konuda kay─▒t bulunmas─▒na kar┼č─▒n A─░HM kararlar─▒n─▒ hi├že saymas─▒, bu konuda ├žarp─▒c─▒ bir ├Ârnektir.

Kad─▒na ve aile i├ži ┼čiddete kar┼č─▒ 2011ÔÇÖde imzalanm─▒┼č ve 2014ÔÇÖte y├╝r├╝rl├╝─če girmi┼č olan ─░stanbul S├Âzle┼čmesi konusunda da ├Âyle yap─▒labilir, s├Âzle┼čmeye imza konulmas─▒na kar┼č─▒n uygulamada AKP bildi─čini okumaya devam edebilirdi.

Peki, ┼čimdiye kadar denenmi┼č bu yol neden tutulmad─▒ da yel yepelek yelken k├╝rek, birinci imzac─▒ ve onaylay─▒c─▒ olunan ─░stanbul S├Âzle┼čmesi konusunda bunca zaman sonra k─▒yamet kopar─▒ld─▒?

├ťstelik, Davuto─čluÔÇÖnun da belirtti─či gibi, s├Âzle┼čme bir genel ilkeler b├╝t├╝n├╝, ├╝lkemiz a├ž─▒s─▒ndan bunun i├žini dolduracak olan T├╝rkiyeÔÇÖnin kendisi. LBGT konusunda da T├╝rkiyeÔÇÖyi y├╝k├╝ml├╝l├╝k alt─▒na sokan bir h├╝k├╝m yok.

Ama b├╝t├╝n bunlara kar┼č─▒n AKPÔÇÖnin gecikmi┼č tepkisini anlamak da o kadar g├╝├ž de─čil. Bir ilkeler b├╝t├╝n├╝ olan ─░stanbul S├Âzle┼čmesi her y├Ân├╝yle ├Âzelde AKPÔÇÖnin, genelde siyasal ─░slam─▒n kad─▒na kar┼č─▒ ve aile i├ži ┼čiddet konusundaki yakla┼č─▒mlar─▒na ve temel g├Âr├╝┼člerine kar┼č─▒d─▒r.

─░stanbul S├Âzle┼čmesi adeta AKPÔÇÖnin ve siyasal ─░slam─▒n kad─▒n konusundaki temel g├Âr├╝┼člerine kar┼č─▒ kaleme al─▒nm─▒┼č bir reddiyedir.

Siyasal ─░slam kad─▒n─▒ erke─čin k├Âlesi, ikinci s─▒n─▒f bir yarat─▒k olarak g├Âr├╝r. ─░stanbul S├Âzle┼čmesiÔÇÖnin hareket noktas─▒ ise kad─▒n erkek e┼čitli─čidir. ─░stanbul S├Âzle┼čmesi bu e┼čitli─či kabul ve ilan etmekle yetinmez, bunun imzac─▒ devletlerin hepsinde ya┼čama ge├žebilmesi i├žin, m├╝cadele y├Ântemlerinin saptanmas─▒, uygulanmaya konulmas─▒ i├žin yap─▒lacak olanlar─▒ s─▒ralar.

K─▒sacas─▒, ─░stanbul S├Âzle┼čmesi siyasal ─░slam─▒n kad─▒n ile kad─▒na kar┼č─▒ ve aile i├ži ┼čiddet konular─▒nda d├╝┼č├╝nce ve davran─▒┼člar─▒na kar┼č─▒ m├╝cadele y├Ântemlerini saptamay─▒ ├Âng├Âren bir ilkeler b├╝t├╝n├╝d├╝r.

Bu durumda hem siyasal ─░slam─▒n kad─▒na yakla┼č─▒m─▒n─▒ benimseyerek onunla tutarl─▒ olmak hem de ─░stanbul S├Âzle┼čmesiÔÇÖne uygun davranabilmek m├╝mk├╝n de─čildir. Bu iki z─▒t g├Âr├╝┼č├╝n ya birinden yana olacaks─▒n─▒z ya da ├Âb├╝r├╝nden. Ba┼čka ├žare yoktur.

AKP bu ├žarp─▒c─▒ ger├že─či ba┼člang─▒├žta g├Ârememi┼č ve kendi g├Âr├╝┼člerinin aksine bir metni imzalayarak kad─▒na yakla┼č─▒m─▒n─▒n ilkel ve ├ža─čd─▒┼č─▒ oldu─čunu ilan etme durumuna d├╝┼čm├╝┼čt├╝r.

Tabii bu davran─▒┼č ayn─▒ zamanda siyasal ─░slam─▒n ve de AKPÔÇÖnin kad─▒n d├╝┼čmanl─▒─č─▒n─▒n tescili anlam─▒n─▒ ta┼č─▒maktad─▒r.

Siyasal ─░slam─▒n kad─▒na y├╝kledi─či rol, onu ikinci s─▒n─▒f yarat─▒k durumuna sokar, onu korumas─▒z b─▒rak─▒rken ayn─▒ ┼čekilde insanlar─▒ cinsel tercihlerine g├Âre ay─▒r─▒r. ─░stanbul S├Âzle┼čmesi ise siyasal ─░slam─▒n kad─▒na y├╝kledi─či role, bu toplumsal cinsiyete kar┼č─▒ ├ž─▒kar, insanlara cinsel davran─▒┼člar─▒ndan dolay─▒ ayr─▒mc─▒l─▒k uygulanmas─▒na kar┼č─▒ kor.

Evet, ─░stanbul S├Âzle┼čmesiÔÇÖnin aile d├╝zenine kar┼č─▒, e┼čcinselli─či y├╝celten veya te┼čvik eden bir yan─▒ yoktur, ama siyasal ─░slam─▒n bu konulardaki g├Âr├╝┼čleriyle ├želi┼čen yan─▒ ├žoktur.

─░stanbul S├Âzle┼čmesi ile ilgili tart─▒┼čmalar, siyasal ─░slam─▒n kad─▒n sorununu asla ├ž├Âzemeyece─činin, hatta kad─▒n sorununun ana nedeni olu─čunun da canl─▒ kan─▒t─▒d─▒r.

murat_erpuyan
MessagePostÚ le: 08 Aoű 2020 16:01    Sujet du message:

Citation:

K─▒l─▒├ž

Ali Sirmen - Cumhuriyet, 04 A─čustos 2020

AyasofyaÔÇÖn─▒n m├╝zelikten ├ž─▒kar─▒lmas─▒n─▒n ard─▒ndan ilk cuma namaz─▒nda minbere elinde k─▒l─▒├ž ile ├ž─▒kan Diyanet ─░┼čleri Ba┼čkan─▒ Ali Erba┼č, ilk bayram namaz─▒nda da ayn─▒ ┼čekilde davranm─▒┼č.

Anla┼č─▒lan, ikide bir Atat├╝rk d├╝┼čman─▒ ve Cumhuriyet kar┼č─▒t─▒ mesajlar veren Ali Erba┼č, k─▒l─▒c─▒, daha do─črusu k─▒l─▒├žla mesaj vermeyi ├žok sevmi┼č.

├ça─č─▒m─▒zda camide hatip k─▒l─▒├žla minbere ├ž─▒kt─▒─č─▒nda verdi─či mesaj─▒n niteli─čini, olu┼čan alg─▒n─▒n i├žeri─čini anlamak i├žin fazla ferasete gerek yok...

AyasofyaÔÇÖda iki kez de minbere k─▒l─▒├žla ├ž─▒karak mesaj─▒n─▒ ileten Ali Erba┼č, ne yaz─▒k ki d├╝nyaya ge├ž gelmi┼č. ├ç├╝nk├╝ art─▒k mabetlerin, bilumum ibadet yerlerinin sahibi olman─▒n k─▒l─▒├ž g├╝c├╝nden, fetih hakk─▒ndan ge├žti─či g├╝nler geride kalm─▒┼čt─▒r.

┼×imdi ÔÇťNe yani Fatih de fetihten sonra minbere k─▒l─▒├žla ├ž─▒km─▒┼čt─▒r. Nitekim y├╝zy─▒llar─▒n kilisesi AyasofyaÔÇÖy─▒ fethin fatihe verdi─či hakla camiye ├ževirdi. Sen buna kar┼č─▒ m─▒s─▒n?ÔÇŁ dendi─čini duyar gibi oluyorum. Tarihe yanda┼č veya kar┼č─▒ olmak gibi bir budalal─▒─ča d├╝┼čmek s├Âz konusu olmad─▒─č─▒na g├Âre, bu soruya ne ÔÇťevetÔÇŁ ne de ÔÇťhay─▒rÔÇŁ denebilir.

Tarihi olaylar, cereyan ettikleri zaman─▒n ko┼čullar─▒na ve de─čer ├Âl├ž├╝lerine g├Âre de─čerlendirilmelidir, yoksa bizim i├žinde bulundu─čumuz ├ža─č─▒n de─čer ├Âl├ž├╝lerine g├Âre de─čil.

Fatih ve Ayasofya olay─▒ ile, Ali Erba┼čÔÇÖ─▒n k─▒l─▒c─▒ olay─▒ bu olgunun ├žarp─▒c─▒ ├Ârne─čidir.

1453 y─▒l─▒nda Fatih, bir tek camisi bile olmayan ─░stanbulÔÇÖu fethetti─činde, Ortodokslar─▒n bu ka├ž y├╝zy─▒ll─▒k muhte┼čem mabedini k─▒l─▒c─▒n─▒n kendine verdi─či hakla cami yapt─▒.

─░yi de yapt─▒, mabet b├Âylece de korunmu┼č oldu, cami yap─▒lmay─▒p y─▒k─▒lsayd─▒ daha m─▒ iyi olurdu?

Fetihten sonra ├╝├ž g├╝n boyunca kent ya─čmaland─▒. ┼×imdi buna bakarak, FatihÔÇÖi ay─▒playacak, Osmanl─▒ÔÇÖy─▒ insan haklar─▒na sayg─▒ g├Âstermedi─či i├žin k─▒nayacak m─▒y─▒z?

1453ÔÇÖte insan haklar─▒ diye bir kavram yoktu ki Fatih ve ordusu onauysunlard─▒...

Hatta FatihÔÇÖin, ─░stanbulÔÇÖun ya─čmalanmas─▒n─▒ hi├ž istemedi─či bilinir. Ama k─▒l─▒├ž hakk─▒ kavram─▒ y├╝z├╝nden, sava┼čan askerin ya─čma hakk─▒na kar┼č─▒ duramayaca─č─▒ i├žin, h├╝k├╝mdar─▒n istemeye istemeye ya─čma hakk─▒n─▒ tan─▒rken bunu ├╝├ž g├╝nle s─▒n─▒rlad─▒─č─▒ ve ikinci g├╝n├╝n ak┼čam─▒ndan itibaren de yasaklad─▒─č─▒ belirtilir.

Bug├╝n ge├žerli olan insan haklar─▒ kavram─▒yla bakamay─▒z fetih olay─▒na. FatihÔÇÖi insan haklar─▒na sayg─▒ g├Âstermemekle, ordusunu ya─čma yapt─▒─č─▒ i├žin barbarl─▒kla su├žlamaya kalkmak da budalal─▒k olur.

Tarihin ayr─▒ d├Ânemlerinde ayn─▒ yerde veya ayr─▒ ayr─▒ yerlerde meydana gelen benzer olaylar birbirlerine t├╝m├╝yle z─▒t sonu├žlar do─čurabilirler.

Magna Carta ile Senedi ─░ttifak bunun tipik ├Ârne─čidir.

1215 y─▒l─▒nda ─░ngiliz derebeylerinin Yurtsuz JohnÔÇÖa imzalatt─▒klar─▒ Magna Carta, kral─▒n feodallere dan─▒┼čmadan yeni keyfi vergiler getiremeyece─čini, yarg─▒s─▒z kimsenin mal─▒na el koyamayaca─č─▒n─▒ veya idama mahk├╗m edemeyece─čini belirten ilk anayasal belge ve ─░ngiliz demokrasisine giden yolun ba┼člang─▒c─▒ olarak kabul edilir.

Aradan alt─▒ y├╝zy─▒l ge├žtikten sonra Osmanl─▒ÔÇÖda ├óyan─▒n 1809 da II. MahmutÔÇÖa imzalatt─▒klar─▒ ayn─▒ i├žerikli belge, hi├ž de olumlu ve hay─▒rl─▒ sonu├žlar vermemi┼č, merkezi otoriteyi ├ža─č─▒n gerektirdi─či g├╝├žten yoksun k─▒lm─▒┼čt─▒.

K─▒sacas─▒, gecikmi┼č alaturka Magna Carta nafile bir belgeydi.

Ayasofya olay─▒ da ├Âyle. Fatih, fetih hakk─▒yla AyasofyaÔÇÖy─▒ camiye ├ževirmi┼č, ├ža─č─▒n─▒n en g├╝├žl├╝ k─▒l─▒c─▒yd─▒. Ali Erba┼čÔÇÖ─▒n k─▒l─▒c─▒ ise fetih hukukunun tarihe kar─▒┼čt─▒─č─▒ bir d├Ânemde, kimseyi hi├žbir ┼čeyden koruyamayan anakronik bir nesnedir.

├ça─č─▒m─▒zda mabetler ├╝zerinden mesajlar inan├žlara sayg─▒, laiklik ve halklar─▒n kendi yazg─▒lar─▒n─▒ saptama ilkesi ├╝zerinden veriliyor.

Atat├╝rkÔÇÖ├╝n 1934 y─▒l─▒nda AyasofyaÔÇÖy─▒ insanl─▒─č─▒n ortak de─čeri olarak ilan edip m├╝zeye ├ževirmi┼č olmas─▒ ise tam ├ža─č─▒m─▒za uygun, hepimizi y├╝celtici bir mesajd─▒r.

murat_erpuyan
MessagePostÚ le: 08 Aoű 2020 15:59    Sujet du message:

Citation:

Cami yalan─▒

Ali Sirmen - Cumhuriyet, 31 Temmuz 2020

AyasofyaÔÇÖn─▒n t├╝m├╝yle camiye ├ževrilmesinin tepkileri ve tart─▒┼čmalar─▒ s├╝r├╝yor. Cami bir s├╝re daha siyasetin oda─č─▒ olacak gibi g├Âr├╝n├╝yor. Camiyi siyasetin g├Âbe─čine, siyaseti caminin g├Âbe─čine oturtmak AKPÔÇÖnin klasik y├Ântemi. Tabii bu y├Ântemi yalanla kar─▒┼čt─▒rarak uyguluyorlar.

Bu konuda klasik yalanlardan biri de ÔÇťAtat├╝rk ve ─░n├Ân├╝, camileri kapatt─▒, depo yapt─▒, e─člence yeri, hela yapt─▒ÔÇŁ s├Âylemidir.

Tarih├ži Sinan Meydan, iki ciltlik ÔÇťCumhuriyet Yalanlar─▒ÔÇŁ kitab─▒n─▒n son b├Âl├╝m├╝nde, bu yalan─▒ belgeleriyle ├ž├╝r├╝t├╝yor.

Sinan Meydan, bu yalan─▒ ├ž─▒karan─▒n Mehmet ┼×evket Eygi oldu─čunu vurgulad─▒ktan sonra Cumhuriyetin cami politikas─▒na de─činiyor.

1927 y─▒l─▒nda, ├╝lkenin din adam─▒ ve cami ihtiyac─▒n─▒ kar┼č─▒lamak ├╝zere, ne kadar cami oldu─čunu saptamak i├žin say─▒m yap─▒lm─▒┼č ve 14 bin 425 olan okul say─▒s─▒n─▒n iki kat─▒ olmak ├╝zere 28 bin 705 cami oldu─ču g├Âr├╝lm├╝┼č, bunun ├╝zerine ihtiya├ž fazlas─▒ ve harap durumda olan camiler s─▒n─▒fland─▒r─▒lm─▒┼č, daha sonra cami ve mescitlerin s─▒n─▒fland─▒r─▒lmas─▒ hakk─▒nda nizamname ├ž─▒kar─▒lm─▒┼č ve buna dayanarak 1926- 1960 aras─▒nda, ihtiya├ž fazlas─▒ 494 cami, 722 mescit arsas─▒ sat─▒lm─▒┼čt─▒r. ├ťstelik bu sat─▒┼člar─▒n hepsi CHP d├Âneminde de─čil, bir b├Âl├╝m├╝ de 1950ÔÇÖden sonra DP iktidar─▒nda yap─▒lm─▒┼čt─▒r.

─░┼čte ÔÇťcamiler kapat─▒ld─▒ÔÇŁ s├Âyleminin ard─▒ndaki ger├žek budur.

Camilerin depo yap─▒ld─▒─č─▒ s├Âylemine gelince:

─░kinci D├╝nya Sava┼č─▒ÔÇÖn─▒n AlmanyaÔÇÖn─▒n T├╝rkiye s─▒n─▒r─▒na gelip dayand─▒─č─▒, BerlinÔÇÖin T├╝rkiyeÔÇÖye sald─▒rmas─▒n─▒n beklendi─či g├╝nlerde Cumhurba┼čkan─▒ ─░n├Ân├╝, Almanlar─▒n bir sava┼č halinde camileri bombalamayaca─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝nerek, ─░stanbulÔÇÖdaki saraylarda ve m├╝zelerde bulunan padi┼čah taht─▒n─▒, Hazreti MuhammedÔÇÖin sanca─č─▒, k─▒l─▒c─▒ h─▒rka-i saadetini, OsmanÔÇÖ─▒n kanl─▒ Kuran─▒kerimini, Atat├╝rkÔÇÖ├╝n SamsunÔÇÖa ├ž─▒kt─▒─č─▒ tahta iskeleyi b├╝t├╝n├╝yle 48 vagonda toplam─▒┼č ve Alman u├žaklar─▒n─▒n menzili d─▒┼č─▒ndaki Ni─čdeÔÇÖde ├╝├ž camide koruma alt─▒na ald─▒rm─▒┼č, bunlar─▒n ├ževresine s├╝ng├╝l├╝ n├Âbet├žiler diktirmi┼čtir. ─░┼čte i┼čin esas─▒ budur.

─░n├Ân├╝ÔÇÖn├╝n camileri ah─▒r yapt─▒─č─▒ iddialar─▒na da bakal─▒m:

─░n├Ân├╝, Kurtulu┼č Sava┼č─▒ s─▒ras─▒nda, Bat─▒ Cephesi Komutan─▒ olarak, I.ve II. Ordular ile bunlara ba─čl─▒ kararg├óhlar─▒n bar─▒nd─▒r─▒lmas─▒ i├žin, Ak┼čehir - Konya ve civar─▒ndaki camileri kullanm─▒┼č, ayn─▒ y├Ânteme II. D├╝nya Sava┼č─▒ s─▒ras─▒nda da ba┼čvurmu┼čtu. ─░┼čte camilerin amac─▒ d─▒┼č─▒nda kullan─▒lmalar─▒ hik├óyesinin asl─▒ budur.

Camilerin otel olarak kullan─▒lmas─▒ konusuna da Sinan Meydan a├ž─▒kl─▒k getiriyor kitab─▒nda ve bu y├Ânteme Osmanl─▒ d├Âneminde de rastland─▒─č─▒n─▒, 93 Sava┼č─▒ s─▒ras─▒nda ─░stanbulÔÇÖa g├Â├ženlerin bar─▒nd─▒r─▒lmalar─▒ i├žin kentin b├╝y├╝k camilerinin ibadete kapat─▒lmas─▒ ├Ârne─čini veriyor.

Salt ayd─▒nlanmac─▒ laik Cumhuriyet ile hesapla┼čmak i├žin Atat├╝rk ve ─░n├Ân├╝ÔÇÖn├╝n cami d├╝┼čman─▒ olduklar─▒n─▒, camileri k─▒┼čla, ah─▒r ve depo olarak kulland─▒klar─▒ ├žarp─▒tmas─▒n─▒ ileri s├╝renler, Osmanl─▒ d├Âneminde ─░stanbul camilerinin g├Â├žmenler i├žin kullan─▒lmas─▒, Adnan MenderesÔÇÖin ─░stanbulÔÇÖun imar─▒ s─▒ras─▒nda, bir├žok camiyi y─▒kt─▒rmas─▒na hi├ž de─činmiyorlar, Semavi EyiceÔÇÖnin MenderesÔÇÖi kimi camileri projelerin selameti a├ž─▒s─▒ndan elzem olmad─▒─č─▒ halde keyfi olarak y─▒kt─▒rd─▒─č─▒ gerek├žesiyle ele┼čtirdi─čini bilmezden geliyorlar.

Atat├╝rk ve ─░n├Ân├╝ hakk─▒ndaki bu ithamlar g├Âr├╝ld├╝─č├╝ gibi yalandan ibarettir.

Kurtulu┼č Sava┼č─▒ÔÇÖnda zaferin hemen ertesinde yap─▒lan ilk bakanlar kurulu toplant─▒s─▒nda Yunanlar─▒n yak─▒p y─▒kt─▒klar─▒ camileri g├╝ndeme getiren Mustafa Kemal, ÔÇťBunlar─▒ yenilemek g├Ârevimizdir, hizmeti nutuk atmadan, g├Âsteri┼če ka├žmadan, siyasete alet etmeden yerine getirelimÔÇŁ demi┼čtir.

Eski┼čehir Mihal─▒├ž├ž─▒k CamiiÔÇÖni kendi paras─▒yla yapt─▒ran Atat├╝rk, SelimiyeÔÇÖnin tamiri i├žin para ayr─▒lmas─▒n─▒ emretmi┼č, yurti├žinde daha bir├žok cami yapt─▒rd─▒ktan ba┼čka, Tokyo CamiiÔÇÖni de yapt─▒rtm─▒┼č, Paris CamiiÔÇÖne s├╝rekli para yard─▒m─▒ yapm─▒┼čt─▒r.

Sinan MeydanÔÇÖ─▒n kitab─▒nda, bu ger├žekleri etrafl─▒ca g├Âr├╝p, camiyi bahane ederek, nas─▒l al├žak├ža yalanlara ba┼čvurduklar─▒n─▒ anlayabilirsiniz.

murat_erpuyan
MessagePostÚ le: 15 Juil 2020 0:11    Sujet du message:

Citation:

Hadi o ─▒rk├ž─▒l─▒k peki, ya bu ne?

Ali Sirmen - Cumhuriyet, 14 Temmuz 2020

Ocak 2019ÔÇÖdan bu yana Brezilya Devlet Ba┼čkan─▒ olan Jair Messias Bolsonaro, g├╝n├╝m├╝z a┼č─▒r─▒ sa─čc─▒ otoriter politikac─▒lar─▒n─▒n ├Âzelliklerinin hepsini payla┼čan, ortal─▒─č─▒ germekten siyasal yarar uman tipik bir fa┼čist.

Ad─▒ndaki liberal s├Âzc├╝─č├╝yle hi├žbir ili┼čkisi olmayan radikal sa─čc─▒ Sosyal Liberal PartiÔÇÖnin aday─▒ olarak kat─▒ld─▒─č─▒ se├žimlerin kampanya d├Âneminde, TrumpÔÇÖa ve BrezilyaÔÇÖn─▒n askeri dikta d├Ânemine hayranl─▒─č─▒n─▒ da a├ž─▒klam─▒┼č olan Bolsonaro, ┼čiddetli bir e┼čcinsel ve kad─▒n d├╝┼čman─▒.

Brezilyal─▒lar─▒n 2018 ba┼čkanl─▒k se├žimlerinde bu adama y├╝zde 52 oran─▒nda oy verdiklerini d├╝┼č├╝n├╝p de ÔÇťEh, ne yapal─▒m, kendileri etmi┼čler kendileri bulsunlar, ne halleri varsa g├Ârs├╝nler!ÔÇŁ demek o kadar kolay de─čil. ├ç├╝nk├╝ Brezilya d├╝nyan─▒n ci─čerleri Amazon ya─čmur ormanlar─▒n─▒n b├╝y├╝k bir b├Âl├╝m├╝n├╝ bar─▒nd─▒r─▒yor.

Yok olmas─▒ b├╝t├╝n d├╝nyay─▒ yak─▒ndan ilgilendiren ya─čmur ormanlar─▒, son y─▒llarda kendilerine tar─▒m alan─▒ a├žmak isteyenler ile maden ┼čirketleri taraf─▒ndan ac─▒mas─▒zca yok edilmekte.

Amazon ormanlar─▒n─▒n ekonomiye kazand─▒r─▒lmamas─▒n─▒n b├╝y├╝k y├╝k oldu─čunu s├Âyleyen ve yang─▒nlar─▒ ├ž─▒karanlarla m├╝cadeleyi gev┼četen Bolsonaro d├Âneminde, Amazon ormanlar─▒ndaki yang─▒nlar─▒n y├╝zde 65 artt─▒─č─▒ bildiriliyor.

Bu yang─▒nlarla canla ba┼čla m├╝cadele eden ise BrezilyaÔÇÖda 400 kabile halinde ya┼čayan Amazon yerlileri. Bunlar yang─▒nlar yo─čunla┼čt─▒─č─▒ndan beri aralar─▒ndaki ├žat─▒┼čmalar─▒ b─▒rak─▒p yang─▒n ├ž─▒karanlarla m├╝cadele ediyorlar. ├ç├╝nk├╝ iki olay onlar─▒n varl─▒─č─▒n─▒ tehdit ediyor: Yang─▒nlar ve koronavir├╝s. Brezilya, koronavir├╝s olaylar─▒n─▒n en y├╝ksek oldu─ču ├╝lkelerden biri.

Ge├žen hafta Bolsonaro, BrezilyaÔÇÖda koronavir├╝se kar┼č─▒ m├╝cadele i├žin haz─▒rlanan kanunun, salg─▒n kar┼č─▒s─▒nda beyaz adamdan daha k─▒r─▒lgan olan yerlilere sa─čl─▒k hizmetlerinin daha ├žabuk g├Ât├╝r├╝lmesi, daha fazla t─▒bbi bak─▒m sa─članmas─▒, acil m├╝dahale merkezlerine ula┼č─▒mlar─▒n─▒n sa─članmas─▒n─▒ ├Âng├Âren b├Âl├╝mlerini veto etti.

Bolsonaro, Trump gibi k├╝├ž├╝msedi─či koronavir├╝s konusunda genelde di─čer Brezilyal─▒lar i├žin ├Ânlem al─▒nmas─▒n─▒ desteklerken, yerlilere ayn─▒ yard─▒m─▒n g├Ât├╝r├╝lmesine kar┼č─▒.

Neden? ├ç├╝nk├╝ Bolsonaro ─▒rk├ž─▒ da ondan. BolsonaroÔÇÖya g├Âre, kendi gibi olmayan adam─▒n ya┼čam─▒n─▒n bir de─čeri yok da ondan.

Irk├ž─▒lar ve fa┼čistler i├žin kendilerinden olmayanlar─▒n ya┼čamlar─▒n─▒n be┼č paral─▒k de─čeri olmad─▒─č─▒ndan Bolsonaro da ├Âteki olarak g├Ârd├╝─č├╝ yerlilere sa─čl─▒k hizmeti gitmesini engelliyor.

Bolsonaro ile ilgi haberle ayn─▒ g├╝n gazetemiz CumhuriyetÔÇÖte yer alan Mersin B├╝y├╝k┼čehir Belediye Ba┼čkan─▒ Vahap Se├žerÔÇÖin yak─▒nmas─▒n─▒ okuyunca, s─▒rf ├Âtekine oy verdi─či i├žin cezaland─▒r─▒lmas─▒ d├╝┼č├╝n├╝len Mersin halk─▒na hizmet gitmesini ├Ânlemek ├╝zere engelleme yapan belediye meclisinin AKP ve MHPÔÇÖli ├╝yelerini d├╝┼č├╝nd├╝m ve sordum:

- Hadi Bolsonaro ─▒rk├ž─▒ anlad─▒k, peki ya bunlar ne?

Belediyesinin gelirleri koronavir├╝s y├╝z├╝nden d├╝┼čen CHPÔÇÖli Belediye Ba┼čkan─▒ Vahap Se├žerÔÇÖin istedi─či 310 milyon bor├žlanma yetkisini reddeden AKP ve MHPÔÇÖlilerin, ├Âteki olarak g├Ârd├╝─č├╝ yerlilere sa─čl─▒k hizmeti gitmesini reddederken insanl─▒k su├žu i┼čleyen, kakavan BolsonaroÔÇÖdan farklar─▒ ne?

Burada Mersin Belediyesi sadece bir ├Ârnek. AKP ve MHPÔÇÖli belediye meclis ├╝yeleri ba┼čkanl─▒k se├žiminde kendilerine oy verilmemi┼č olan ba┼čka yerlerde de belediye ba┼čkanlar─▒n─▒n ├Ân├╝ne engeller dikip hem se├ženleri, hem de se├žilenleri ├Âteki ilan edip cezaland─▒rma yolunu tutuyorlar ve Bolsonaro gibi ÔÇťbenden olmayana hizmet g├Ârmek, hizmet etmek, hatta ya┼čamak hakk─▒ yok!ÔÇŁ diyorlar.

Asl─▒nda yok birbirlerinden farklar─▒.

<
cengiz-han
MessagePostÚ le: 11 Juil 2020 2:24    Sujet du message:

Citation:

Ali Sirmen

T├╝rkiye aya─č─▒na kur┼čun s─▒k─▒yor

10 Temmuz 2020 Cumhuriyet

├ľyle anla┼č─▒l─▒yor ki daha bir s├╝re koronavir├╝s ile birlikte ya┼čayaca─č─▒z, daha do─čru deyi┼čle, daha bir s├╝re koronavir├╝sten ├Âlmeye devam edece─čiz. Resmi a├ž─▒klamalar bile hastal─▒─č─▒n yay─▒lma h─▒z─▒nda beklenen yava┼člamaya bir t├╝rl├╝ eri┼čilemedi─čini, durumun endi┼če verici oldu─čunu bildiriyor. Ortada ┼ča┼č─▒lacak bir durum yok. ÔÇťEkonomik darbe mi? Korona dalgas─▒ m─▒?ÔÇŁ ikileminde, T├╝rkiyeÔÇÖyi y├Ânetenler ikinci ┼č─▒kk─▒ tercih ettiklerinden, her alanda h─▒zla ÔÇťnormalle┼čmeÔÇŁ s├╝recine ge├žildi ve ├Ânlemler bir kenara at─▒ld─▒.

G├Âr├╝nen o ki bir ÔÇťvur patlas─▒n ├žal oynas─▒nÔÇŁ d├Ânemine giriyoruz.

Bu arada bilimi ciddiye alan ve sorumluluklar─▒n─▒n fark─▒nda olan bilim adamlar─▒ ise y├Ânetimi ve toplumu uyarma g├Ârevlerini yerine getirmek i├žin gerekli a├ž─▒klamalar─▒ yap─▒yorlar. Bunlardan biri de koronavir├╝s salg─▒n─▒ ile ilgili bilimsel verilerden yola ├ž─▒karak uyar─▒larda bulunan Uluda─č ├ťniversitesi T─▒p Fak├╝ltesi Halk Sa─čl─▒─č─▒ Anabilim Dal─▒ ├ľ─čretim ├ťyesi Prof. Dr. Kay─▒han Pala.

Ayn─▒ zamanda, T├╝rk Tabipleri Birli─či Covid-19 ─░zleme Grubu ├╝yesi olan Dr. PalaÔÇÖn─▒n bir internet sitesine yapt─▒─č─▒ pandemi ile ilgili a├ž─▒klamalar ├╝zerine Bursa Valili─či ─░l ─░dare Kurulu M├╝d├╝rl├╝─č├╝, halk─▒ yanl─▒┼č bilgilendirmek ve pani─če y├Âneltmek su├žlamas─▒yla savc─▒l─▒─ča ba┼čvurmu┼č. Bursa Cumhuriyet Ba┼čsavc─▒l─▒─č─▒ soru┼čturman─▒n sonunda g├Ârevsizlik karar─▒ vererek dosyay─▒ Uluda─č ├ťniversitesiÔÇÖne g├Ândermi┼č. Bunun ├╝zerine de ├╝niversite y├Ânetimi, Prof. Dr. Pala hakk─▒nda soru┼čturma ba┼člatm─▒┼č.

Bu gidi┼čle, yeni bir Prof. Dr. Onur Hamzao─člu olay─▒yla daha kar┼č─▒la┼čabiliriz.

Bilindi─či gibi, uluslararas─▒ ├žapta bir epidemoloji ve halk sa─čl─▒─č─▒ uzman─▒ olan Onur Hamzao─čluÔÇÖnun 2011 y─▒l─▒nda Kocaeli ├ťniversitesiÔÇÖnde ├Â─čretim ├╝yesiyken yapt─▒─č─▒ Dilovas─▒ ile ilgili ├žal─▒┼čma ├╝zerine geli┼čen olaylar da b├Âyle ba┼člam─▒┼čt─▒. T├╝rkiyeÔÇÖde kanserden ├Âl├╝m oran─▒ y├╝zde 12 iken Dilovas─▒ÔÇÖnda ├žarp─▒k sanayile┼čmenin sebep oldu─ču kirlenme y├╝z├╝nden bu oran─▒n y├╝zde 33.7ÔÇÖye ├ž─▒kt─▒─č─▒n─▒ ├žal─▒┼čmalar─▒yla ortaya koyan Onur Hamzao─člu, Kocaeli Belediye Ba┼čkan─▒ÔÇÖn─▒n tepkisini ├žekmi┼č, halk─▒ yanl─▒┼č bilgilendirmekle su├žlanm─▒┼čt─▒. Say─▒n Belediye Ba┼čkan─▒ bununla da yetinmemi┼č, Hamzao─čluÔÇÖna ÔÇť┼čarlatanÔÇŁ demi┼čti. Onur Hamzao─člu, bu konuda a├žt─▒─č─▒ davay─▒ kazanmas─▒na ra─čmen Kocaeli ├ťniversitesiÔÇÖnin soru┼čturma a├žmas─▒na da KHK yoluyla ├╝niversiteden uzakla┼čt─▒r─▒lmaya da mani olamam─▒┼čt─▒.

Dilovas─▒ÔÇÖnda herkesin g├Ârd├╝─č├╝ ger├že─či bilimsel ├žal─▒┼čmas─▒yla g├Âz ├Ân├╝ne sermi┼č olan Onur Hamzao─člu yerel ve merkezi y├Âneticilerin tepkisini ├žekmi┼č, a├ž─▒lan soru┼čturma sonunda KHK ile g├Ârevinden uzakla┼čt─▒r─▒lm─▒┼č, b├╝t├╝n bunlar yetmiyormu┼č gibi bir de 2018 y─▒l─▒nda HDKÔÇÖnin, AKPÔÇÖnin Suriye politikas─▒n─▒ ele┼čtiren ÔÇťbu su├ža orta olmayaca─č─▒zÔÇŁ bildirisini imzalad─▒─č─▒ bahanesiyle tutuklanm─▒┼č ve 5 ay hapis yatm─▒┼čt─▒.

Dilovas─▒ÔÇÖnda insanlar, ├ževre kirlili─činden a─č─▒r metaller taraf─▒ndan ├Âld├╝r├╝l├╝rken, bu ger├že─če dikkati ├žeken bilim adam─▒ doktor Onur Hamzao─čluÔÇÖnun da bilimsel ger├že─či a├ž─▒klamas─▒ dolay─▒s─▒yla ba┼č─▒na gelenler de Kocaeli Belediye Ba┼čkan─▒ÔÇÖn─▒n su├žlamalar─▒ ve ├╝niversitenin soru┼čturma a├žmas─▒yla ba┼člam─▒┼čt─▒. ┼×imdi Prof. Dr. Kay─▒han PalaÔÇÖn─▒n da, Prof. Dr. Onur Hamzao─člu ile ayn─▒ ak─▒bete du├žar olmas─▒ olas─▒.

Bu olas─▒l─▒─č─▒n ger├žekle┼čmesi halinde T├╝rkiye, bir kez daha kendi aya─č─▒na kur┼čun s─▒km─▒┼č olacakt─▒r.

Bilindi─či gibi Almanya, T├╝rkiyeÔÇÖye seyahat s─▒n─▒rlamas─▒n─▒ kald─▒rmamakta direnmektedir. Bu davran─▒┼č─▒n nedeni, T├╝rkiyeÔÇÖnin koronavir├╝s olaylar─▒yla ilgili a├ž─▒klamalar─▒n─▒n inand─▒r─▒c─▒ olmay─▒┼č─▒d─▒r. Bu ┼čeffafl─▒k eksikli─či y├╝z├╝nden T├╝rkiyeÔÇÖye Alman turist gelmemektedir. Ruslar da T├╝rkiye u├žu┼člar─▒n─▒ h├ól├ó tam a├žmad─▒lar.

Tam bu ortamda, T├╝rkiyeÔÇÖde bir bilim insan─▒n─▒n korona ile ilgili endi┼čelerini dile getirmesine soru┼čturma a├ž─▒lmas─▒, AnkaraÔÇÖn─▒n inand─▒r─▒c─▒l─▒─č─▒n─▒ daha da zedeleyecektir.

Evet, korona ├Âld├╝r├╝r, ama hamakat da s├╝r├╝nd├╝r├╝r.

murat_erpuyan
MessagePostÚ le: 05 Juin 2020 11:22    Sujet du message:

Citation:

─░htiyarl─▒k su├žu

Ali Sirmen - Cumhuriyet, 02 Haziran 2020

15 bin ihtiyar─▒n ├Âlmesine neden olan b├╝y├╝k bir s─▒cak dalgas─▒n─▒n pen├žesinde k─▒vranan 2003 yaz─▒ ParisiÔÇÖnde evde ├Â─člen haberlerini dinliyordum. Haberlerin sonunda spiker uyar─▒da bulundu: ÔÇťYa┼čl─▒ ve hasta vatanda┼člar─▒n saat 16.00ÔÇÖdan ├Ânce soka─ča ├ž─▒kmamalar─▒ tavsiye ediliyor uzmanlarca.ÔÇŁ
─░htiyarlar─▒, ayaklar─▒n─▒ denk als─▒nlar diye uyard─▒klar─▒n─▒ d├╝┼č├╝nd├╝m. Spiker c├╝mleyi tamamlad─▒ktan sonra devam etti:

ÔÇť┼×u anda FransaÔÇÖda 65 ya┼č ve ├╝st├╝ndeki n├╝fus say─▒s─▒....ÔÇŁ Birden ayd─▒m, sunucu ayn─▒ zamanda beni de uyar─▒yordu. Ya┼č─▒m 65ÔÇÖi ge├žti─čine g├Âre, ben de ihtiyar olmu┼čtum art─▒k.

Aradan 3 y─▒l ge├žti, bir yaz g├╝n├╝ BalatÔÇÖta bir dizi ├žekimindeyiz. Oyuncular aras─▒nda g├╝zel bir gen├ž k─▒z var ki delikanl─▒lar ├ževresinde pervane, ÔÇťsizi ak┼čam ben b─▒rakay─▒mÔÇŁ yar─▒┼č─▒nda; k─▒zca─č─▒z bunalm─▒┼č vaziyette... Bir ara yan─▒ma geldi ve etraftan duyulmayacak bir tonda ÔÇťE─čer TaksimÔÇÖden ge├žiyorsan─▒z ├žekimden sonra beni de b─▒rakabilir misiniz?ÔÇŁ dedi.

─░├žim c─▒z etti, demek ki zarars─▒zlar kul├╝b├╝n├╝n ├╝yelerinden biri olmu┼čtum art─▒k ben de.

ParisÔÇÖteki s─▒cak dalgas─▒ndan bu yana y─▒llar ge├žti. Koronavir├╝s d├Âneminde k─▒demli bir ihtiyar oldu─čumdan uyar─▒lar─▒ rahat rahat ├╝st├╝me al─▒n─▒yorum. Zaten art─▒k ihtiyar de─čil de ÔÇť65 ya┼č ve ├╝st├╝ÔÇŁ diyorlar.

─░htiyarl─▒k konusunda kendimi hep ┼čanss─▒z g├Âr├╝r├╝m. Ben gen├žken, gen├žler nevzuhur addedilirdi, ihtiyarlar ise bilgeli─čin simgesi olarak g├Âr├╝l├╝rlerdi. K─▒sacas─▒ ben gen├žken ihtiyarl─▒k makbuld├╝. Y─▒llar ge├žti, ya┼čland─▒m. Ama bu kez de ihtiyarl─▒k g├Âzden d├╝┼čt├╝, gen├žlik makbul oldu. Bunun ├╝zerine ben de ihtiyar olmamak i├žin kendimi k─▒demli gen├ž olarak kabul ediyorum. Zaten her ihtiyar bir zamanlar bir gen├ž de─čil miydi? Her gen├ž, Allah ├Âm├╝r verirse, bir g├╝n bir ihtiyara evrilmeyecek mi?Jacques Brel, Burjuvalar ┼čark─▒s─▒nda bir zamanlar gen├ž olan ihtiyarlar─▒n komik evrimini, h├╝z├╝nl├╝ bir mizah ile dile getirir.

Gen├ž ihtiyar kavgas─▒ hi├ž bitmez. ─░ki safta da bulunmu┼č biri olarak ├╝z├╝lerek de olsa itiraf etmeliyim ki, hayatta as─▒l olan ihtiyarl─▒kt─▒r. Gen├žlik ge├žicidir, sonunda ihtiyarl─▒─ča evrilir, hayal olur biter, ihtiyarl─▒k ise kal─▒c─▒d─▒r, ├Âl├╝me kadar yani ├Âm├╝r boyu s├╝rer gider.

─░htiyarl─▒─č─▒n bilgelik olarak nitelenmesi de biraz z├╝─č├╝rt tesellisidir, biraz da bir zamanlar hayat─▒n ortas─▒nda etkin akt├Âr olarak bulunmu┼č olan ihtiyarlar─▒n, art─▒k edilgen seyirci konumuna d├╝┼čmelerinin sonucu edindikleri sak─▒n─▒m─▒n ├╝r├╝n├╝d├╝r.

Ben de bir g├╝n h├╝z├╝nle fark ettim ki, bir zamanlar ya┼čam─▒n etkin akt├Âr├╝yken, ihtiyarlay─▒nca edilgen seyircisine d├Ân├╝┼č├╝vermi┼čim.

─░htiyarlar genelde ÔÇťah o zaman bilseydimÔÇŁ ruh hali i├žindedirler, ├Âyle hay─▒flanmad─▒klar─▒ zamanlarda ise ÔÇťO halden bu hale nas─▒l geldim, nas─▒l ge├žti bu y─▒llar?ÔÇŁ ┼ča┼čk─▒nl─▒─č─▒n─▒n tortulu sular─▒n─▒ kula├žlarlar, gen├žlere ├Â─č├╝t verirler, kendilerinin bir zamanlar bu ├Â─č├╝tleri nas─▒l s─▒k─▒larak dinleyip kulak ard─▒ etmi┼č olduklar─▒n─▒ an─▒msamadan.

Son zamanlarda ne zaman ihtiyar oldu─čumu s├Âylesem, gen├ž tak─▒mdan hep ayn─▒ tepkiyi al─▒yorum:
- Esta─čfurullah!

Bu da g├Âsteriyor ki ihtiyarl─▒k, hen├╝z o a┼čamaya gelmemi┼č olanlar taraf─▒ndan ay─▒p olarak g├Âr├╝l├╝yor.

Ama ihtiyarl─▒─č─▒n ay─▒p oldu─ču evre de art─▒k ge├žildi. Koronavir├╝s ├Ânlemlerinden beri ihtiyarl─▒k, yapt─▒r─▒m─▒ aylar s├╝ren, (├Âznelerin ya┼člar─▒na bak─▒l─▒rsa kimi i├žin bu ├Âm├╝r boyu anlam─▒na geliyor) ev hapsi olan biz su├ža d├Ân├╝┼čt├╝.

Ger├žekten de ├╝lkemizde ba┼čka hi├žbir yerde g├Âr├╝lmemi┼č bir uygulama ile 65 ya┼č ve ├╝st├╝ndekiler, ÔÇťayak alt─▒nda dola┼čmas─▒nlarÔÇŁ diye olsa gerek, eve t─▒k─▒ld─▒lar.

Bu uygulaman─▒n makul bir a├ž─▒klamas─▒ olmad─▒─č─▒ gibi ihtiyarlar─▒n vir├╝s├╝n yay─▒lmas─▒nda daha fazla etken olduklar─▒n─▒n bir kan─▒t─▒ ve bu davran─▒┼č─▒n ba┼čka bir yerde ├Ârne─či de yok.

Neyse uzatmadan soral─▒m:
- Biz ihtiyarlar─▒n ev hapsi ne zaman bitecek? Yoksa onlar─▒ eve t─▒k─▒p orada unuttunuz mu?

Azat edin art─▒k onlar─▒!

Merak etmeyin! Zaten onlar kendiliklerinden ayak alt─▒ndan teker teker ve sessizce ├žekilmekteler...

<
murat_erpuyan
MessagePostÚ le: 24 Avr 2020 16:23    Sujet du message:

Citation:

Y├╝z├╝nc├╝ ya┼č

Ali Sirmen - Cumhuriyet, 24 Nisan 2020

D├╝nk├╝ 23 Nisan kutlamalar─▒ sizi h├╝z├╝nlendirdi mi bilmem, benim i├žimi fena halde burktu─čunu s├Âylemeliyim. Annem eskiden evde bir angarya ├ž─▒kt─▒─č─▒ zaman kimin yapaca─č─▒n─▒ ┼č├Âyle a├ž─▒klard─▒:

- Aaa, ismi var cismi yok kalfa ┼čimdi hemen yapar!

K├╝├ž├╝k ya┼člar─▒mda bu ÔÇťismi var cismi yok kalfaÔÇŁy─▒ ├žok merak eder, ama bir t├╝rl├╝ g├Âremezdim.

├×imdi 23 NisanÔÇÖ─▒n y├╝z├╝nc├╝ y─▒ld├Ân├╝m├╝nde Meclisimiz ÔÇťismi var, cismi yok kalfaÔÇŁy─▒ yeniden hat─▒rlamama vesile oldu.

├×imdilerdeki ismi var cismi yok hali y├╝rek burkan Meclis, ┼ču anda yery├╝z├╝ndeki en eski parlamentolardan biri olarak ilk ona girer. Bu ger├že─či g├Ârd├╝kten sonra etkinli─činin bu denli kolay buharla┼čmas─▒n─▒, onun yenili─čine veya k├Âks├╝zl├╝─č├╝ne ba─člayamay─▒z. Ba┼čka bir deyi┼čle Meclisimiz, ├žocukluk hastal─▒─č─▒ ya┼člar─▒n─▒ ├žoktan geride b─▒rakm─▒┼č, ergenlik ya┼č─▒n─▒ idrak etmi┼čtir.

Gazi Meclis olarak an─▒lan y├╝z y─▒l ├Ânce, AnkaraÔÇÖda toplanan Birinci T├╝rkiye B├╝y├╝k Millet Meclisi e┼čine rastlanmaz bir kurulu┼čtu. ├ç├╝nk├╝ o, olu┼čmu┼č olan milletin sonradan olu┼čturdu─ču bir organ olmay─▒p millet ile birlikte i├ž i├že olu┼čup geli┼čmi┼čti. Yani millet ve de MeclisÔÇÖten her ikisinin de bir ├Ânceli─či yoktu. Millet Meclisini olu┼čtururken, Meclis de millet birimini ve bilincini olu┼čturmu┼čtu.

Millet ve Meclis olu┼čumlar─▒n─▒n birbirlerine b├Âylesine kenetli, b├Âylesine i├ž i├že olmalar─▒n─▒n, MeclisÔÇÖin varl─▒─č─▒ ve yetkileri konusunda son derecede k─▒skan├ž olmas─▒na yol a├žmas─▒ beklenirdi.

Nitekim Gazi Meclis ├Âyleydi. Sakarya g├╝nlerinde sava┼č─▒n k├Ât├╝ giden gidi┼čat─▒n─▒ de─či┼čtirmek i├žin, Mustafa KemalÔÇÖe ba┼čkomutanl─▒k yetkilerinin verilmesi ├Ânerildi─či zaman Gazi Meclis bu yetkilerin i├žeri─či ve s├╝resi bak─▒m─▒ndan ├žok titiz davranm─▒┼čt─▒.

Kurtulu┼č ger├žekle┼čti─činde, ─░tilaf Devletleri bar─▒┼č g├Âr├╝┼čmeleri i├žin ─░stanbul H├╝k├╝metiÔÇÖnden AnkaraÔÇÖn─▒n yan─▒ s─▒ra bir heyet g├Ândermesini istedi─činde, Bab─▒├óliÔÇÖnin, kendisini TBMM ile ortak yetkilere sahipmi┼č sanarak bu ├ža─čr─▒ya olumlu yan─▒t vermeye kalkmas─▒, bir anda AnkaraÔÇÖda havalar─▒n de─či┼čmesine, SaltanatÔÇÖ─▒n kald─▒r─▒lmas─▒ konusunda oybirli─činin sa─članmas─▒na yol a├žm─▒┼čt─▒r.

Gazi Meclis, yetkilerini titizlikle korumak konusunda ├žok ├Âzenliydi.

Ayn─▒ ├Âzeni Kurtulu┼č Sava┼č─▒ÔÇÖn─▒n asker k├Âkenli olan komuta kadrosu da TBMMÔÇÖnin a├ž─▒l─▒┼č─▒ndan ├Ânce de sonra da ─▒srarla g├Âstermi┼čtir.

Ama gariptir, ayd─▒nlanmac─▒ laik Cumhuriyeti kendi me┼čreplerine g├Âre yorumlayanlar, MeclisÔÇÖe kar┼č─▒ tehdit oda─č─▒n─▒ daha ├žok asker k├Âkenli olarak g├Âr├╝p g├Âstermi┼člerdir. Askerin iktidara ge├žici olarak el koymas─▒n─▒n da bu g├Âr├╝┼č├╝n inand─▒r─▒c─▒l─▒─č─▒n─▒ art─▒ran etken oldu─čunu s├Âyleyebiliriz.

Ama her defas─▒nda MeclisÔÇÖin egemenli─čine d├Ân├╝┼čle sonu├žlanan askeri darbeler de─čildir MeclisÔÇÖi ismi var cismi yok hale sokan.

MeclisÔÇÖi bug├╝nk├╝ yerine gerileten, bir askeri darbe olmay─▒p, etkileri a├ž─▒s─▒ndan onlar─▒n hepsini solda s─▒f─▒r b─▒rakan sivil darbedir.

O zaman Gazi MeclisÔÇÖten gelen TBMMÔÇÖnin varl─▒─č─▒n─▒ ve yetkilerini koruma konusunda bu kadar k─▒r─▒lgan olmas─▒n─▒n ard─▒ndaki etkene bakmak gerek.

Sak─▒n bu etken pop├╝lizmini iktidar milletvekillerinin y├╝z├╝ne kar┼č─▒ ÔÇťSiz isterseniz hilafeti bile getirebilirsinizÔÇŁ derken, arkadan ÔÇťBen odunu bile aday g├Âstersem se├žtiririmÔÇŁ diyen ki┼činin telkinlerine kanarak tek adam sultas─▒na eyvallah eden biat├ž─▒ k├╝lt├╝r olmas─▒n!

<
murat_erpuyan
MessagePostÚ le: 19 Mar 2020 1:57    Sujet du message:

Citation:

Bayra─č─▒ bayrak yapan ne​?
Ali Sirmen - Cumhuriyet, 13 Mart 2020

Futbol televizyon arac─▒l─▒─č─▒yla, art─▒k evlerimize kadar girdi, eskiden salt erkeklerin ilgi alan─▒ndayken ┼čimdi kad─▒nlar─▒n da ilgisini ├žekmeye ve onlar─▒n da tutkusu olmaya ba┼člad─▒. Bir zamanlar her hafta sonu stadyumda canl─▒ olarak izledi─čim ma├žlar─▒ art─▒k televizyondan naklen izliyorum. Tabii, trib├╝nden, halk─▒n i├žinden izlemenin ger├žekli─čini ve tad─▒n─▒ vermiyor televizyon, ama buna kar┼č─▒l─▒k birden ├žok ma├ž─▒ arka arkaya g├Ârebilmek olana─č─▒n─▒ buluyorsunuz; trib├╝nde oldu─ču kadar olmasa da bir ├Âl├ž├╝de toplumu koklamak olana─č─▒na da kavu┼čuyorsunuz.

Bir s├╝redir, gol sevincini asker selam─▒ ile ya┼čayan oyuncular─▒m─▒z ve oturduklar─▒ yerde a├žt─▒klar─▒ pankartlarla d├╝nyaya seslenen seyircilerimiz sayesinde futbol sahalar─▒m─▒z ve trib├╝nler sava┼č alan─▒na d├Ând├╝.

SuriyeÔÇÖde yo─čunla┼čan ├žat─▒┼čmalar ve birden artan ┼čehit say─▒s─▒ ├╝zerine her taraf kan kokuyor, ├Âl├╝m ├ž─▒─čl─▒klar─▒ ├ža─čr─▒┼čt─▒r─▒yor. Akl─▒ ba┼č─▒nda sa─čduyulu insanlar─▒n b├╝y├╝k ├žo─čunlu─čunu rahats─▒z ediyor bu durum.

Nitekim sal─▒ g├╝nk├╝ Cumhuriyet de bu durumdan yak─▒n─▒yor ve y├╝kselen ┼čovenizm ├╝zerine ┼ču man┼četi at─▒yordu:

ÔÇťAk─▒l ├╝lkeyi terk etti.ÔÇŁ

Ayn─▒ ┼čeyleri iki g├╝n ├Ânce televizyondan naklen ma├ž izlerken trib├╝ndeki ┼ču pankart─▒ g├Âr├╝nce hissetmi┼čtim:

ÔÇťBayra─č─▒ bayrak yapan kand─▒r?/ Toprak e─čer u─črunda ├Âlen varsa vatand─▒r.ÔÇŁ

─░nsan ├žocukken b├Âyle sesleni┼člerden etkileniyor. Ama aradan zaman ge├žince, olaya daha sa─čduyulu bakmaya ve d├╝┼č├╝nmeye ba┼čl─▒yor:

- Ger├žekten, bayra─č─▒ herhangi bir bez par├žas─▒ndan ay─▒r─▒p da bayrak yapan ne?

- ├ťzerinde ya┼čad─▒─č─▒m─▒z topra─č─▒ vatan haline getiren etken, salt onun u─čruna g├Âz├╝n├╝ k─▒rpmadan can vermi┼č ve vermekte olanlar─▒n varl─▒─č─▒ m─▒?

- O zaman kanla sulanmak zorunlulu─ču olmayan bayrak, u─črunda can vermek zorunda kalmayaca─č─▒m─▒z vatan─▒n oldu─ču bar─▒┼č├ž─▒l bir d├╝nya ├Âzlemi aptall─▒k m─▒??

Biraz d├╝┼č├╝n├╝nce bunun b├Âyle olmad─▒─č─▒n─▒, bezi bayrak haline getiren etkenin ak─▒t─▒lan kan, topra─č─▒ vatana d├Ân├╝┼čt├╝renin salt ┼čehitler olmad─▒─č─▒n─▒, yani bunlara kutsall─▒k kazand─▒ran─▒n u─čurlar─▒nda verilen canlar olmad─▒─č─▒n─▒, tam tersine u─čurlar─▒na verilen canlar─▒n nedeninin, onlar─▒n kutsall─▒─č─▒ oldu─čunu g├Âr├╝rs├╝n├╝z.

Yani onlar u─čurlar─▒nda ├Âl├╝nd├╝kleri i├žin kutsal de─čil. Ama zaten kutsal olduklar─▒ i├žin u─čurlar─▒nda gerekti─činde ├Âl├╝n├╝yor.

Peki, o zaman bu bezi ve bu topra─č─▒ kutsal k─▒lan ne?

Hi├ž uzatmaya gerek yok. Bayra─č─▒ bayrak yapan da, topra─č─▒ vatan yapan da onlar─▒n toplumsal bir uzla┼čman─▒n, bir ama├ž birlikteli─činin ├╝r├╝nleri ve simgeleri olmalar─▒d─▒r.

O zaman deyi┼či do─čru ┼čekliyle ┼č├Âyle dile getirmek gerek:

- Bez par├žas─▒n─▒ bayrak yapan da, topra─č─▒ vatan k─▒lan da toplumsal mutabakatt─▒r.

─░nsanlar belirli bir toprak par├žas─▒ ├╝zerinde, ortak bir amaca varmak i├žin kar┼č─▒l─▒kl─▒ r─▒za ile birbirlerinin g├Âz├╝n├╝ oymadan bir ama├ž birli─či i├žinde bir arada ya┼č─▒yorlarsa, o ya┼čanan toprak par├žas─▒ vatand─▒r, o beraberli─čin simgesi olan bez de bayrakt─▒r.

├ça─č─▒m─▒zda bayra─č─▒n da, vatan─▒n da anlamlar─▒ budur.

Ama vard─▒─č─▒m─▒z a┼čamada bu da yetmiyor. Bayra─č─▒n ayn─▒ zamanda, insanlar─▒n ├╝zerinde ya┼čad─▒klar─▒ vatanda birbirlerinin hak ve ├Âzg├╝rl├╝klerine, birbirlerinin emeklerine sayg─▒ d├╝zeninin de simgesi olmas─▒ gerekiyor.

Art─▒k insanlar ÔÇť├╝zerinde do─čdu─čun de─čil, ├╝zerinde doydu─čun toprak vatand─▒rÔÇŁ diyorlar, salt orada do─čduklar─▒ i├žin bir topra─ča ba─čl─▒ kalmaktansa, hayat yar─▒┼č─▒nda f─▒rsat e┼čitli─čine sahip olaca─č─▒, mutlulu─ču aramas─▒n─▒n yasal kar┼č─▒land─▒─č─▒, kendi geli┼čtirip dile getirebildi─či ve kendilerini bu ko┼čullarla ya┼čamak i├žin kabul edenlerin ya┼čad─▒klar─▒ toprak par├žalar─▒na vatan diyorlar.

Vatan─▒ da, bayra─č─▒ da kutsal k─▒lan i┼čte temellerindeki bu kutsal mutabakatt─▒r. ─░lla kan ┼čart de─čildir.

Selam olsun, f─▒rsat e┼čitli─činin kutsal eme─čin topra─č─▒ vatanlara ve onlar─▒n simgesi ├Âzg├╝rl├╝k bayraklar─▒na!

<
murat_erpuyan
MessagePostÚ le: 19 Mar 2020 1:55    Sujet du message:

Citation:

8 Mart mektubu

Ali Sirmen - Cumhuriyet, 10 Mart 2020

ÔÇťY─▒llar ├Ânce bir ekim g├╝n├╝, ilk kar┼č─▒la┼čt─▒─č─▒m─▒zda, ba┼č─▒n─▒ e─čip koca g├Âzlerini g├Âzlerime dikti. Saydam tenli, beyaz bir k─▒zd─▒m; inat├ž─▒yd─▒m, gururluydum, pervas─▒zd─▒m, daha sonra onun belirtece─či gibi, kovan ├ževresinde d├Ân├╝p duran ar─▒lar─▒ and─▒ran sa├žlar─▒mla etraf─▒ma ya┼čam sevinci sa├ž─▒yordum. Ka├ž─▒rmad─▒m g├Âzlerimi, ben de meydan okudum ona. Ama i├žimin ─▒v─▒l ─▒v─▒l oldu─čunu duyunca, k─▒zard─▒m, korktum. Korunma i├žg├╝d├╝mle ald─▒rmazca ├ževirdim ba┼č─▒m─▒.

Biliyordum, o h├ól├ó ├Âyle bak─▒yordu bana.

Nerede mi kar┼č─▒la┼čm─▒┼čt─▒k?

Bir ortak tan─▒d─▒─č─▒m─▒z─▒n evinde, ├╝niversitenin kay─▒t kuyru─čunda, mahalle sinemas─▒n─▒n fuayesinde.

Ne ├Ânemi var, ├Âyk├╝ hi├ž de─či┼čmiyor ki...

Art─▒k hep ├ževremdeydi. O beni elde etmek istedik├že direniyordum. Hatta bir g├╝n fak├╝lte d├Ân├╝┼č├╝nde bir kitap vermek ├╝zere eve ├ža─č─▒rd─▒─č─▒nda, kimse olmamas─▒ndan yararlanarak bana sar─▒lmak istedi─činde, orac─▒ktaki ├žer├ževeli foto─čraf─▒ kafas─▒na indirdi─čimde kocaman g├Âzlerini a├žm─▒┼č, ┼ča┼čk─▒n kalakal─▒┼č─▒n─▒ hi├ž unutmuyorum.

Ke┼čke hep ├Âyle kalsayd─▒.

Sonra bir bahar g├╝n├╝ k─▒r─▒ld─▒ direncim. ─░lk kez bir erkek sar─▒ld─▒ bana. Beni ilk ├Âpt├╝─č├╝nde y├╝z├╝n├╝n nas─▒l oldu─čunu hat─▒rlam─▒yorum, g├Âzlerim kapal─▒yd─▒.

Koynuna ilk girdi─čimde utanc─▒mdan ve heyecan─▒mdan ne oldu─čunu bile anlayamad─▒m do─čru d├╝r├╝st. Yaln─▒zca tenimin g├╝ne┼č koktu─čunu s├Âyledi─čini an─▒ms─▒yorum.

Evlendik. Kocamd─▒ art─▒k.

Onu seviyordum, o da beni, sevgimizi geli┼čtirecek, ya┼čam─▒ ac─▒ ve tatl─▒ yanlar─▒yla payla┼č─▒p birbiriyle dayan─▒┼čacak iki e┼čit insan, bir b├╝t├╝n├╝n iki par├žas─▒ olacakt─▒k.

Olamad─▒k.

Ben her ┼čeyimi payla┼č─▒rken, o sinsi sinsi benli─čimi teslim almaya ├žal─▒┼č─▒yormu┼č. Her zaman a├ž─▒k├ža dile getirmese bile kendini benim sahibim, efendim, olarak g├Âr├╝yordu. O, hep buyurgan ve ├Ânde olmal─▒yd─▒.

Ya┼čam─▒n g├╝├žl├╝─č├╝n├╝ payla┼č─▒yorduk payla┼čmas─▒na da ba┼čar─▒, onur hep onun olmal─▒yd─▒. Benim tek ├Ânemli ba┼čar─▒m onun kar─▒s─▒ olmakt─▒.

Tek ba┼č─▒na kocam─▒n geliriyle ge├žinemezdik. Ben de sabahtan ak┼čama i┼čte ├žal─▒┼č─▒yor, ak┼čam yorgun arg─▒n eve d├Ân├╝nce, yemek yap─▒yor, sofra haz─▒rl─▒yor, bula┼č─▒klar─▒ y─▒k─▒yor, sonra da ├╝zerimden uyku akarken, ertesi g├╝n giyeceklerini ├╝t├╝l├╝yordum. O ise yemekten sonra bir k├Â┼čede otururdu. Benim ne kendime ait bir k├Â┼čem oldu, ne de kendime ait bir zaman─▒m.

Sonra ├žocu─čumuz oldu. Nas─▒l yeti┼čtirilece─čini o buyurur, ben uygulard─▒m. Evde kurallar─▒ o koyard─▒. D─▒┼čar─▒da da kurallar─▒ onlar koyarlard─▒.

Do─črusunu s├Âylemek gerek, ya┼čam onun y├╝z├╝ne de her zaman g├╝lm├╝yor, kurallar onu da bask─▒ alt─▒nda tutuyor, eziyordu.

Sonra bir g├╝n hapse girdi.

Neden mi, ne fark eder ki! ─░ster kan davas─▒ndan, ister mera kavgas─▒ndan, ister d├╝┼č├╝nce su├žundan olsun, bir tutuklunun kar─▒s─▒n─▒n durumu y├╝klenen su├žun t├╝r├╝yle de─či┼čmiyor ki...

Y─▒llarca hapishane kap─▒lar─▒nda ko┼čturdum.

Onun d─▒┼č d├╝nya ile ba─člant─▒s─▒, eli aya─č─▒, g├Âz├╝ kula─č─▒ oldum. Onun i├žin ko┼čturuyor, konu┼čuyor, davalara giriyor, a├ž─▒klamalar yap─▒yor ve ba┼čta g├Âr├╝┼č g├╝nleri olmak ├╝zere hep g├╝ler y├╝zl├╝ oluyordum. O yak─▒nmakta, sinirlenmekte ├Âzg├╝rd├╝. Oysa her zaman sakin, kendine h├ókim ve g├╝lery├╝zl├╝ olmal─▒yd─▒ bir mahpusun kar─▒s─▒.

Y─▒llar sonra ├ž─▒kt─▒...

Ben etkin rol├╝mden kendi iste─čimle ├žekildim. ├édet b├Âyle gerektiriyordu. Kural b├Âyleydi.

O g├╝nler de ┼čimdi ├žok eskilerde kald─▒. Her ┼čey ola─čan ak─▒┼č─▒nda s├╝r├╝yor yine...

─░kimiz de ya┼član─▒yoruz art─▒k.

├×imdilerde her gece uyand─▒─č─▒mda bak─▒yorum yan─▒mda yatan adama. Ezilmi┼č, bask─▒ alt─▒nda tutulmu┼č, horlanm─▒┼č ama ayn─▒ zamanda beni ezmi┼č, horlam─▒┼č, ki┼čili─čimi teslim almaya kalkm─▒┼č, sevgi s├Âzc├╝kleriyle ya┼čam─▒m─▒ tutsak etmi┼č adama.

Biliyorum, beni seviyor ama sevgisi bile bir egemenlik belirtisi, bir ba┼čka buyruk. O diledi─či gibi ya┼čad─▒, benim ise kendime ait bir dakikam, bir k├Â┼čem olmad─▒. Onun kendine ait ba┼čar─▒lar─▒, an─▒lar─▒ olabilir, benim onsuz an─▒lar─▒m olamaz.

Toplum ├Âl├ž├╝lerine g├Âre mutlu bir ├žifttik. Ama art─▒k gittik├že sonuna yakla┼čan ya┼čam─▒ma bak─▒nca neleri yitirdi─čimi, nas─▒l bir tutsak ├Âmr├╝ s├╝rd├╝─č├╝m├╝ ve yan─▒mda yatan adam─▒n, kocam─▒n en b├╝y├╝k a┼čk─▒m ve de d├╝┼čman─▒m oldu─čunu anl─▒yorum.ÔÇŁ

Bu mektup e-posta ile 8 Mart D├╝nya Emek├ži Kad─▒nlar G├╝n├╝ÔÇÖnde geldi. Ben burada yazan kad─▒n─▒n ad─▒n─▒ vermeyece─čim.

Ne ├Ânemi var ki, kad─▒n─▒n ad─▒ Ay┼če de olabilir, Fatma da, Song├╝l de, Mine de...

murat_erpuyan
MessagePostÚ le: 06 Mar 2020 23:02    Sujet du message:

Citation:

Ne i├žin sava┼č─▒yoruz?

Ali Sirmen - Cumhuriyet, 06 Mart 2020

Milli Savunma Bakan─▒ Hulusi Akar, ziyaret etti─či Samanda─čÔÇÖdaki bir ┼čehit evinde sava┼č─▒n daha ne kadar s├╝rece─či sorusuna, Esad rejimi y─▒k─▒lana kadar, yan─▒t─▒n─▒ vermi┼č.

AkarÔÇÖ─▒n bulundu─ču makam, yan─▒t─▒ son derecede ├Ânemli k─▒l─▒yor.

AkarÔÇÖ─▒n s├Âz konusu a├ž─▒klamas─▒na kadar, T├╝rkiyeÔÇÖnin resmi tezi, ter├Âr ├Ârg├╝tlerinin neden olduklar─▒ tehditlere kar┼č─▒ SuriyeÔÇÖde var oldu─čumuzdu.

Bu, kom┼čudaki askeri varl─▒─č─▒m─▒z─▒n me┼čruiyetini sa─člayan gerek├žeyi de olu┼čturuyordu. T├╝rkiye ayn─▒ zamanda, kendi g├╝venli─činin SuriyeÔÇÖnin toprak b├╝t├╝nl├╝─č├╝ne sayg─▒ ├žer├ževesi i├žinde garanti alt─▒nda olaca─č─▒n─▒ da s├Âyl├╝yor ve bunun g├╝vence alt─▒na al─▒nmas─▒na ba─čl─▒l─▒─č─▒n─▒ belirtiyordu.

Bu durumda, Hulusi AkarÔÇÖ─▒n T├╝rkiyeÔÇÖnin Suriye Sava┼č─▒ÔÇÖn─▒ Suriye rejimi y─▒k─▒l─▒ncaya kadar s├╝rd├╝rmek istedi─či y├Ân├╝ndeki a├ž─▒klamas─▒ ├žok ya┼čamsal bir sorunun bir kez daha sorulmas─▒na neden olmaktad─▒r:

SuriyeÔÇÖde ne i├žin sava┼č─▒yoruz????

Soru, karar makam─▒ olan Cumhurba┼čkan─▒ÔÇÖn─▒n son g├╝nlerdeki a├ž─▒klamalar─▒yla bir kez daha ├Ânem kazan─▒yor. Ger├žekten de Tayyip Bey, SuriyeÔÇÖde insanlar─▒ cendere alt─▒nda tutan bask─▒ rejimi son bulup demokrasi gelene kadar pes etmeyece─čini s├Âylemi┼čtir.

Bu a├ž─▒klama da T├╝rkiyeÔÇÖnin SuriyeÔÇÖdeki varl─▒─č─▒n─▒n resmi gerek├žesiyle ├želi┼čmektedir.

Ne kadar insanc─▒l ve ilk bak─▒┼čta ├žekici g├Âr├╝nse bile ├╝lkelerin silah zoruyla ba┼čka ├╝lkelere demokrasi g├Ât├╝rme haklar─▒ yoktur.

ABDÔÇÖnin h├ól├ó g├╝n├╝m├╝zde bile s├╝rmekte olan, demokrasi g├Ât├╝rmek i├žin askeri m├╝dahale form├╝l├╝, utanmaz bir emperyalizm yalan─▒ndan ba┼čka bir ┼čey de─čildir.

Hi├žbir yabanc─▒ g├╝├ž, ba┼čka bir ├╝lkeye ┼čimdiye kadar demokrasi g├Ât├╝rmemi┼čtir. Tam tersi, emperyalist askeri m├╝dahaleler, demokrasi ve insan haklar─▒ y├Ân├╝nden daha da olumsuz sonu├žlar do─čurmu┼čtur.

Bu ger├žeklerin ─▒┼č─▒─č─▒nda, T├╝rkiyeÔÇÖde karar makam─▒nda olan ki┼čilerin bu y├Ândeki a├ž─▒klamalar─▒n─▒n ├╝lkemizin SuriyeÔÇÖdeki askeri varl─▒─č─▒n─▒n me┼čruiyetini de zedeleyece─či a├ž─▒kt─▒r.

Her ┼čeyden ├Ânce T├╝rkiye kendi a├ž─▒s─▒ndan SuriyeÔÇÖde ne i├žin sava┼čt─▒─č─▒n─▒ a├ž─▒kl─▒kla bilmek zorundad─▒r.

B├╝t├╝n askeri harek├ótlar─▒n, b├╝t├╝n sava┼člar─▒n ba┼čtan, ├Ânceden belirlenmi┼č bir g├Ârev tan─▒m─▒ vard─▒r. ÔÇťSava┼čÔÇŁ─▒n sivil iktidar taraf─▒ndan belirlenen bu g├Ârev tan─▒m─▒n─▒n olmamas─▒ d├╝┼č├╝n├╝lemez. Ne i├žin y├╝r├╝t├╝lmekte ve hangi amaca y├Ânelik oldu─ču bilinmeyen sava┼člar, uluslar a├ž─▒s─▒ndan yaln─▒zca cinayet de─čil, ayn─▒ zamanda intihard─▒r da...

ÔÇťSuriyeÔÇÖde ne i├žin sava┼č─▒yoruzÔÇŁ sorusunun a├ž─▒k ve net yan─▒t─▒n─▒ derhal bulmak zorunday─▒z.

─░lk darbe Bar─▒┼čÔÇÖa...

8 ├×ubat g├╝n├╝ bu k├Â┼čede ├ž─▒kan ÔÇťEyvah yine askeri vesayetÔÇŁ yaz─▒s─▒ asl─▒nda arkada┼č─▒m─▒z Bar─▒┼č Terko─čluÔÇÖnun tutuklanmas─▒n─▒n ├Ân habercisi bir uyar─▒yd─▒. ÔÇťAskeri vesayeti tasfiye ediyoruzÔÇŁ sav─▒n─▒n bir s├╝r├╝ kumpas─▒n kalkan─▒ haline getirilerek hukukun ayaklar alt─▒na al─▒nd─▒─č─▒ bir utan├ž d├Âneminde ya┼čananlar─▒ unutmam─▒┼č olanlar, askeri vesayet bahanesinin, darbe tehdidi de eklenerek yeniden ─▒s─▒t─▒l─▒p ├Ân├╝m├╝ze konmas─▒n─▒n, yeni kumpaslar d├Âneminin ba┼člamas─▒ tehlikesini do─čurmakta oldu─čunu hep g├Ârd├╝ler.

Evet, 18 ├×ubat g├╝nk├╝ yaz─▒da, ilk kumpas d├Âneminden nasibini alm─▒┼č Bar─▒┼č Terko─člu ismen bildirilmiyordu, ama olacak olanlar anlat─▒l─▒yordu. Ayn─▒ ├Ânceki kumpas d├Âneminde oldu─ču gibi, bu kumpas d├Âneminde de, daha ├Ânceden Meclis k├╝rs├╝s├╝nden a├ž─▒klanm─▒┼č ve dolay─▒s─▒yla s─▒r niteli─či kalmam─▒┼č bir devlet s─▒rr─▒ garabetinin ya┼čand─▒─č─▒ Bar─▒┼č Terko─čluÔÇÖnun tutuklanma olay─▒nda, ├Ânceki d├Ânemde oldu─ču gibi, sabaha kar┼č─▒ ev basarak g├Âzalt─▒na alma y├Ânteminin yine unutulmad─▒─č─▒n─▒ da g├Âr├╝yoruz.

ÔÇťPeki, neden Bar─▒┼č ile ba┼člad─▒lar, neden ├Ânce onu ald─▒larÔÇŁ sorusu ise saf kal─▒yor.

Tabii ki Bar─▒┼č olacak, sava┼č olacak de─čildi ya!

Ama bu kez bu Bar─▒┼č, bir daha sefere de ├Âb├╝r Bar─▒┼č...

Hepimiz ad─▒na dayan Bar─▒┼č!

murat_erpuyan
MessagePostÚ le: 16 Jan 2020 3:10    Sujet du message:

Citation:

Sen derdini PutinÔÇÖe anlat

Ali Sirmen - Cumhuriyet, 14 Ocak 2020

Tayyip Bey Kanal ─░stanbulÔÇÖu yeniden g├╝ndeme getirdi─činde k─▒yamet koptu. Kamuoyundan y├╝kselen akla bilime ayk─▒r─▒, Montr├ÂÔÇÖn├╝n kurdu─ču dengeyi tendit etmesi olas─▒l─▒─č─▒ g├╝├žl├╝, do─čaya, ├ževreye, kente zararl─▒, ├žok maliyetli, savunma a├ž─▒s─▒ndan sak─▒ncal─▒ yollu itirazlar; yapma etme ├ž─▒─čl─▒klar─▒, yalvarmalar, yakarmalar fayda etmedi, Tayyip Bey kestirip att─▒:

- ─░steseniz de, istemeseniz de, Kanal ─░stanbul yap─▒lacak!

Bu dayatma Kanal ─░stanbulÔÇÖun halkoylamas─▒na g├Ât├╝r├╝lmesinin de ├Ân├╝n├╝ t─▒kayarak ÔÇťSand─▒k ├Âyle istiyorÔÇŁ d├Ânemini de kapatt─▒. Daha do─črusu, kutsal sand─▒k d├Ânemi, AKP son yerel se├žimlerde T├╝rkiyeÔÇÖnin en ├╝retken en dinamik odaklar─▒ olan, ba┼čta ─░stanbul olmak ├╝zere b├╝y├╝k┼čehir belediyelerinde, AKPÔÇÖyi sand─▒─ča g├Âmd├╝─č├╝ andan itibaren, ÔÇťben sand─▒─č─▒ beni sevdi─či ├Âl├ž├╝de severimÔÇŁ denerek kapat─▒lm─▒┼čt─▒. Ama ard─▒ndan gelenin ne d├Ânemi oldu─ču bilinmiyordu. Kanal ─░stanbul tart─▒┼čmalar─▒n─▒n sonunda gelen dayatma yeni d├Ânemin de ad─▒n─▒ koydu: ÔÇť─░stesen de istemesen de d├Ânemi.ÔÇŁ

Sand─▒k bir kere AKPÔÇÖye iktidar─▒ verdikten sonra, i┼člevini tamamlam─▒┼č oluyordu. Art─▒k, iktidar, sand─▒k dahil herkese istesen de istemesen de diyerek, her istedi─čini yapabilirdi.

Kanal ─░stanbul dayatmas─▒yla ba┼člayan yeni d├Ânemde, onu hemen LibyaÔÇÖya asker g├Ânderme tart─▒┼čmas─▒ izledi.

* * *

Orada da durum ayn─▒yd─▒. Kamuoyu bu d─▒┼č harek├ót─▒ istemiyordu, ama AKP kararl─▒yd─▒, parlamentoda MHPÔÇÖnin oylar─▒n─▒ da yan─▒na alarak kamuoyuna restini ├žekti:

- Arkada┼č istesen de istemesen de ben LibyaÔÇÖya askeri g├Ânderiyorum.

Ve nitekim g├Ânderdi de...

Bu s─▒rada ÔÇťAsker g├Ânderdiniz bari arabuluculuk rol├╝ne soyunun da taraf tutarak i├ž sava┼č─▒n girdab─▒na d├╝┼čmeyelimÔÇŁ diyenlere kar┼č─▒ da tav─▒r kesindi:

- Orada bir taraf me┼čru, ├Âb├╝r├╝ de─čil. Me┼čru ile gayri me┼čru aras─▒nda arabuluculuk olmaz. Bizden bunu istemeyin!

─░┼čte i┼čler bu minval ├╝zere gider, LibyaÔÇÖya istesen de istemesen de asker g├Ânderilir, arabuluculuk istemleri kesin dille geri ├ževrilirken Vladimir Putin, T├╝rk ak─▒m─▒ hatt─▒n─▒n a├ž─▒l─▒┼č─▒ i├žin ├╝lkemize geldi.

T├╝rkiye ve RusyaÔÇÖn─▒n devlet ba┼čkan─▒n─▒n g├Âr├╝┼č├╝lecek T├╝rk Ak─▒m─▒ projesinin yan─▒ s─▒ra ├žok daha ├Ânemli konular─▒ vard─▒.

Ba┼č ba┼ča kapand─▒lar ve g├Âr├╝┼čt├╝ler. Toplant─▒dan sonra iki liderin de y├╝zlerinde g├╝ller a├žarak yapt─▒klar─▒ a├ž─▒klamada vurgulanan hususlar i├žinde herkese en ┼ča┼č─▒rt─▒c─▒ geleni ┼ču oldu:

T├╝rkiye ve Rusya, LibyaÔÇÖda arabuluculuk misyonunu y├╝kleneceklerdi.

Hani Tayyip Bey, arabuluculuk ├Ânerilerine kar┼č─▒yd─▒ ve me┼čru ile gayri me┼čru aras─▒nda arabulucuk da nas─▒l olacakm─▒┼č diyordu ├╝├ž g├╝n ├Âncesine dek?

Ne olmu┼čtu da, Tayyip Bey fikir de─či┼čtirmi┼čti?

Anla┼č─▒lan ba┼č ba┼ča kal─▒nca, PutinÔÇÖin y├╝ksek ikna g├╝c├╝ etkili oluvermi┼čti ve Tayyip Bey ├╝├ž g├╝n ├Ânce isteseniz de istemeseniz de olmaz, dedi─či konuda g├Âr├╝┼č de─či┼čtirmi┼čti.

Bu olay, AKPÔÇÖnin yeni isteseniz de istemeseniz de d├Âneminin panzehirini de g├Âstermi┼č oldu:

PutinÔÇÖin y├╝ksek ikna yetene─či.

Bundan b├Âyle, bir konuda derdini anlatamay─▒p istesen de istemesen de duvar─▒na toslayan kim olursa olsun, bilmeli ki, direnmeyip derdini PutinÔÇÖe anlats─▒n, o y├╝ksek ikna g├╝c├╝yle, bizimkinin T├╝rk├žesiyle iyi anlatamad─▒─č─▒ derdini daha iyi anlat─▒r.

* * *

├×aka bir yana, denge ve denetim mekanizmas─▒ iflas etmi┼č olan toplumlarda, d─▒┼č dinamikler i├ž dinamiklerden daha ikna edici oluyorlar.

Bunda da fazla ┼ča┼čacak bir yan yok. ├ç├╝nk├╝ demokrasilerde i├ž kamuoylar─▒n─▒n ikna edici g├╝├žleri o denge ve denetleme mekanizmalar─▒ndan do─čuyor. Ba┼čka bir deyi┼čle, i├ž dinami─čin ikna i├žin denge ve denetleme mekanizmalar─▒nda yatandan ba┼čka yapt─▒r─▒m g├╝c├╝ yoktur.

T├╝rkiyeÔÇÖde de durum budur.

Kamuoyu, sistemin denge ve denetleme mekanizmalar─▒ iflas etti─činden, Putin kadar ikna g├╝c├╝ne sahip de─čildir. Tabii bir konuda ikna g├╝c├╝ Putin olurken, ba┼čka bir konuda bir ba┼čkas─▒, ├Ârne─čin Trump olabilir.

Putin ile TrumpÔÇÖ─▒n ikna g├╝├žleri aras─▒ndaki denge de, AKPÔÇÖnin d─▒┼č politikas─▒ndaki hareket marj─▒n─▒ belirler.